CNVhetze tegen wao ers moet worden beëindigd Poolse relatiebureaus schiete als paddestoelen uit de grond SCP: Tussenbalans treft huurders meer dan kopers Tweede Kamer troepen voorlop in Irak houden w BINNENLAND QtidwOowtant VRIJDAG 14 JUNI 1991 PAC 'EN Verpleegkundigen moeten stiptheidsacties staken AMSTERDAM De gespecialiseerde ver pleegkundigen van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam moeten hun stiptheidsacties beëindigen. Dit heeft de Am sterdamse rechter mr. B. Asscher gisteren in kort geding bepaald. Asscher stelt dat het doel van de acties akkoord is maar het actiemiddel te zwaar. De specialistisch verpleegkundigen willen met hun acties bereiken dat zij een een malige gratificatie van 5.900 gulden ontvangen. Zij verrichten medische handelingen die door gaans aan artsen zijn voorbehouden, zo stellen zij, maar worden daarvoor niet betaald. De ac ties leiden tot opnamestops en uitstel van ope raties. Hiermee, zo staat in het vonnis, worden belangen geschonden die „uitstijgen boven elk belang dat met de acties zou kunnen worden gediend". Rotterdam breekt met ombudsman ROTTERDAM Rotterdam breekt met haar ombudsman, mevrouw mr. F. de Boer. De gemeenteraad heeft gis teren met ruime meerderheid besloten dat elke vertrouwensbasis ontbreekt om De Boer per 1 september te herbe noemen voor een periode voor nog eens zes jaar. De problemen tussen de ombudsman en de raad bestaan al twee jaar. De Boer wordt door de raadsleden een te formele werkwijze verweten en door die houding is zij geregeld in con flict geraakt met gemeentelijke dien sten en haar eigen medewerkers. Vol gens de meeste raadsleden heeft de om budsman niets ondernomen om tot een „meer werkbare situatie" te komen. Duitse justitie sluit Nederlandse casino's VLISSINGEN De Duitse justitie heeft de casi no's aan boord van de Olau-veerboten 'Brittan- nia' en 'Hollandia' gesloten, omdat de rederij voor het exploiteren van de casino's geen geldi ge, Duitse, vergunning zou hebben. Olau zelf be strijdt dit. Volgens een woordvoerder beschikt het Nederlandse bedrijf dat de casino's aan boord exploiteert over geldige Nederlandse vergunnin gen. Vertegenwoordigers van het openbaar mi nisterie in Hamburg hebben deze week op volle zee tussen Vlissingen en Sheerness gelijktijdig een inval gedaan in de casino's op beide schepen. De Duitse justitie was hiertoe bevoegd omdat de schepen onder Duitse vlag varen. Op last van justitie zijn de casino's gesloten. Bij de inval is ongeveer 50.000 gulden contant geld en speelap- paratuur in beslag genomen. DEN HAAG De bezuinigings maatregelen van de tussenbalans pakken nadeliger uit voor huur ders dan voor kopers. Dat blijkt uit de sociale en culturele verkenningen 1991 van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat giste ren aan de Tweede Kamer is aangebo den. Doordat de huren jaarlijks niet met 3, maar met 5,5 procent stijgen, neemt voor huurders het deel van hun inkomen dat ze aan woonlasten kwijt zijn (de woonlastenquote) in 1994 toe met 1,3 procent tot 20,1 procent. Het ge leidelijk optrekken van het huurwaar deforfait van 1,8 naar 3,3 procent bete kent voor eigen-woningbezitters dat hun woonlastenquote stijgt met 0,2 pro cent tot 16,6 procent. Het SCP verwacht dat de tussenbalans nadelige effecten heeft voor de door stroming op de woningmarkt, die staatssecretaris Heerma (volkshuisves ting) nastreeft. Huishoudens met moda le inkomens zullen door de snelle huur- stijging niet snel geneigd zijn een duur dere huurwoning op te zoeken. Dat be tekent dat druk op de goedkopere wo ningen groter wordt. Aio's verlie: hoger beroet DEN HAAG Het gerec Den Haag heeft gisteren beroep de eis van de assisi opleiding (aio's) afgeweze betaling van het volledijn; met terugwerkende krae datum van aanstelling, bekrachtigde het hof de van de president van de in Den Haag die de eis t kort geding eveneens afv sistenten-in-opleiding zijn ten die na hun doctoraal stelling als wetenschappe tent krijgen om te pro Omdat ze ook onderwijs 8 worden ze gekort op hun ijlst VOORZITTER HENK HOFSTEDE WEER STRIJDBAAR Werkgevers, werknemers en de politiek roeren de trom over de wao, de wet arbeidsongeschikten. Deze week hield de FNV een actieweek om de rechten van de bijna 900.000 wao'ers te onder strepen. Gisteren was de tweejaarlijkse algemene vergadering van het CNV hier ook grotendeels aan gewijd. De vergadering werd geleid door voorzitter Henk Hofstede, die tijdelijk halve dagen werkt. Een gesprek met de man die verwijtend zegt: „De werkgevers in de SER zijn stijlloos bezig". Het CNV zal het centraal overleg met de regering ver der boycotten, als het kabinet het advies van de SER (Sociaal Economische Raad) over de wao, dat op 12 juli wordt uitge bracht, negeert.' DOORN Leden van het CNV zijn bereid de premies te betalen die no dig zijn voor een wel- vaartsvaste wao-uitkering van 75 procent. De hetze tegen arbeidsongeschikten en mensen in de Ziekte wet moet worden beëin digd. Dat zijn enkele van de stellingen die gisteren in Doorn door de twee jaarlijkse algemene verga dering van het CNV zijn aangenomen. Het Christelijk Nationaal Vak verbond is boos. Boos op de broeders (en enkele zusters) van de Nederlands Christelij ke Werkgevers. Boos op het Verbond van Nederlandse On dernemers en vooral boos op het kabinet. In de afgelopen weken zijn in vijf regio's pro testvergaderingen van het CNV gehouden. Hoofdthema: behoud van de wao, de wet ar beidsongeschiktheid. Gisteren kwam het kader van zeven tien CNV-bonden bijeen. En weer waren er harde woorden. Deeltijd De vergadering stond onder leiding van CNV-voorzitter Henk Hofstede. Dit voorjaar moest hij in allerijl worden op genomen met hartklachten. Na een (dotter)behandeling en het stoppen met roken stond hij gisteren weer voor een vol le CNV-vergadering. Hij werkt nog maar gedeeltelijk maar hij is helemaal veront waardigd. Na afloop zei hij: „Ik denk dat het de eerste keer in de geschiedenis van het CNV is, dat we zulke har de taal bezigen. Maar de politi ci blijven de wao maar steeds uitkleden, terwijl het de werk nemers zijn die de premie zelf betalen. Soms al dertig of veertig jaar. Het is geen belas ting". Bijna 900.000 mensen zitten geheel of gedeeltelijk in de wao. De laatste weken komen steeds meer mensen met sug gestie dat aantal, de hoogte of de duur in te dammen. Deze week kwamen de werkgevers van VNO en NCW met de suggestie dat in de toekomst alleen beroepsrisico's worden gedekt. Wie tijdens het werk arbeidsongeschikt wordt, krijgt dan een hogere en lang duriger uitkering dan iemand die bijvoorbeeld tijdens een sportwedstrijd invalide wordt. Dergelijke privé-risico's moeten in de ogen van de werkgevers maar particulier worden bijverzekerd. De een heid binnen de SER, die zoals gezegd nog een maand de tijd heeft voor een (naar de vakbe weging hoopt unaniem) ad vies, is daarmee in gevaar. Net nadat vier kroonleden de vak bonden tegemoet waren geko men door de wao'er boven de vijftig buiten schot te laten. Hofstede vreest, dat de werk gevers nu de politiek de stok geven om de vakbondshond te slaan. „Het is stijlloos wat ze nu in de SER aan het doen zijn. Ik vind dat de werk geversorganisaties niet goed bezig zijn. Ook zij weten dat het een werknemers-verzeke ring is. Ik heb ze uitgedaagd: regel dat met ons. Jullie willen anders ook nooit dat de poli tiek zich er mee bemoeit". Toch denkt Hofstede dat er nog hoop is voor de instand houding van de wao, ook al zal de SER met een verdeeld ad vies komen. De lobby is'al in volle gang. „Ik heb met be langrijke politici gepraat, sinds de eerste CNV-vergadering waarin wij dreigden al het overleg te verbreken. Ik denk dat het het kabinet goed inge peperd is dat het ons ernst is. Ik denk dat in de Tweede ka mer èn in het kabinet bij zo wel Pvda als CDA mensen zijn die zeggen: zo kan het niet". Passende arbeid Partijen proberen in ieder ge val met compromissen bij el kaar te blijven. Was eerst aan passing van het begrip 'passen de arbeid' omstreden, nu is op een breed front overeenstem ming, dat iemand die kan kie zen tussen een uitkering of een andere baan die niet volle dig in het verlengde ligt van de laatste betrekking, toch verplicht moet worden te gaan werken. PvdA-staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken zei deze week zelfs: „Ik laat het systeem van sociale zekerheid niet vermoorden door mensen die te beroerd zijn om hun bed uit te komen voor vijf tientjes meer. De enigen die echt recht hebben om in bed te blijven zijn de zieken en de bedlegeri ge arbeidsongeschikten". De vakbeweging en vice-premier Kok hadden al eerder, zei het soms knarsetandend, de ver ruiming van het begrip 'pas sende arbeid' geaccepteerd. De CNV-resolutie van gisteren te kende daar echter bij aan dat „in het arbeidsvoorwaarden beleid het accent moet liggen op verbetering van de kwali teit van de arbeid". Een goede werkplek voorkomt in die visie arbeidsongeschikt heid. Daar zal volgens de vak beweging het hoofdaccent moeten liggen. 'Beter werk maakt niet ziek' was deze week dan ook het motto van een FN V-actie week. Verdere aantasting van de wao (die ooit een maximum van 80 procent kende) is onbespreekbaar. Ook voor Hofstede is er geen ruim te voor meer compromissen: „Het wisselgeld is op". ^11 i at< ks D DEN HAAG De geal lieerde veiligheidstroepen in het noorden van Irak kunnen vanwege de onze kere situatie voor de Kur- den voorlopig nog niet worden teruggetrokken, zo vindt een grote meer derheid in.de Tweede Ka mer. Tijdens mondeling overleg met minister Van den Broek van buitenlandse zaken werd er gisteren door alle aanwezige fracties op aangedrongen dat Nederland nog geen voorbe reidingen moet treffen voor de terugkeer van het Nederland se veiligheidscontigent van 400 man. Van den Broek maakte duidelijk dat het kabinet waarschijnlijk niet zal ingaan op het (informele) verzoek van de VN om politiefunctionaris sen te leveren. De PvdA voelt niets voor per manente aanwezigheid van een Europese marine-eenheid in de Golf. Dit voorstel, dat onlangs door het CDA-kamer- lid De Hoop-Scheffer werd ge daan in een rapportage voor de West Europese Unie (WEU) over de lessen van de Golfoor log, doet volgens PvdA-woord- voerder Melkert afbreuk aan de democratische legitimiteit van de WEU. Melkert vreest dat het volgen van deze lijn een beoordeling achteraf van optreden door het parlement moeilijk, zo niet onmogelijk zal maken. De CDA-fractie toonde zich niet gelukkig met de interventie van Melkert. Volgens kamerlid Frinking waren zijn opmerkingen bui ten de orde en kunnen die pas maandag tijdens de afronding van het debat over de Defen- Minister Van den FOTO: in E sienota aan bod koi PvdA wil echter vo dat Van den Broek voorstel van De Hoop gaat trekken en er vi dens het kabinetsben standers voor probeei den. De delegatie van de'ties oppositie die deze en 1 na week de Beneluxlar jjj^e zoekt, heeft gisterei c'en Tweede Kamer en h terie van buitenland gepleit tegen elke nor van de betrekkingen regime in Ba ment waarin presid dam Husayn verkee- gehandhaafd worden Haag zei Labeed Abiregi' de oppositie de tijd rijp acht om tot vorr1 m£ een voorlopige regerii regering in ballingsc te gaan, zoals onder minister Van den Brc gesuggereerd. Maar d tie zoekt wel politielq ning van het Injac, koepelende organis; ongeveer twintig opp tijen en -groepen, als alternatief voor de re nd Drugshandel vervangen door dierenhandel HEERLEN De handel in beschermde dier- en plantesoorten wordt bin nen Europa steeds meer een alternatief voor drugstransporten, zo stelt de vereniging Politie Die ren- en Milieubescher ming. Volgens de vereniging worden er vanuit Frankrijk, Spanje en België veel beschermde dieren en planten naar Nederland vervoerd en daar verkocht. Met name de grens tussen Bel gië en Nederland zou „wagen wijd open" liggen. Het ver dwijnen van de Europese bin nengrenzen lijkt voor be schermde diersoorten rampza lige gevolgen te hebben. „Nu reeds is er sprake van een le vendige verboden handel in zogenaamde CITES-soorten", aldus de vereniging. CITES is een overeenkomst waarbij on geveer honderd landen (waar onder Nederland) zich hebben aangesloten en waarmee de handel in bedreigde dier- en plantesoorten aan banden moet worden gelegd. Huwelijk op een olifant Zelden trok een huwelijk zoveel bekijks als dat van Marion Beltman en Arthur Olthoff gisteren in Gorssel. Geen wonder want het paar had voor een zeer merkwaardig vervoermiddel gekozen: een olifant. De 2950 kilo zware kolos, voor de gelegenheid feestelijk uitgedost, bleek een hevig schom melend vervoermiddel te zijn waarin Marion, Arthur en de bruidskinderen zich echter wel thuis leken te voelen. Marion Althoff-Beltman is een verwoed verzamelaarster van olifantenbeeldjes. In haar woning in Eefde staan er al honderden. Vandaar dat dikhuid op de trouwdag zo'n belangrijke rol kreeg toebedeeld. FOTO: AB HAKEBOOM SUSKE ENWISKE HET WITTE WIEF Wöltgens: niet aan keurmerk PvdA morrelen DEN HAAG De PvdA hoeft van haar fractievoorzit ter Wöltgens in de jaren ne gentig haar karakter niet ingrijpend te wijzigen. -Het we zen van de sociaal-democratie is het streven naar vrijheid en zelfstandigheid voor iedereen. En die koers moet volgens de fractievoorzitter ook worden gevolgd. Het keurmerk van de PvdA hoeft dan ook niet te veranderen, zo schrijft Wölt gens in het nog niet gepu bliceerde tijdschrift van de Wiardi Beckmanstichting 'So cialisme en Democratie'. Wölt gens keert zich in zijn artikel tegen verdere lastenverzwa ring voor de burgers. Neder land kampt volgens hem met een onevenwichtigheid tussen investeringen en inkomens overdracht. DEN HAAG De laatste tijd is er een vrij explosie ve stijging van het aantal niet-erkende relatiebu reaus, vooral voor buiten landse vrouwen en dan met name Poolse vrou wen. Ongeveer tweehon derd bureaus, (zowel Ne derlandse als buitenland se, waaronder veertig Poolse) hebben de afgelo pen vijf kwartalen gead verteerd in de kranten, aldus de Raad van Toe zicht op Dienstverlening bij Relatievorming. Zo'n zes jaar geleden kwamen de eerste Poolse vrouwen naar Nederland. Het aanbieden van Poolse vrouwen is destijds overgewaaid vanuit Duitsland, vertelt directeur Joke Kuijl- man-Pronk. „We hebben de indruk dat veel Poolse vrou wen nu samen met hun echt genoot in ons land een bureau voor Poolse vrouwen oprich ten. Zeker nu de visumplicht vervalt en het makkelijker is voor Poolse vrouwen om naar ons land te komen". Geregeld komen er klachten binnen bij de raad, gemiddeld enkele per week. Een aantal voorbeelden: Een Nederlandse man gaat bij voorbeeld met een Pools bureau in zee, zoekt een vrouw uit, en dan blijkt dat de vrouw met hele andere bedoelingen dan een huwelijk naar Nederland wil. Of een man betaalt voor een gesprek bij een bemiddelingsbureau, komt in Polen aan, en daar aangekomen blijkt de vrouw in kwestie niet eens te weten dat ze staat ingeschreven bij een bureau. De mannen beta- len bedragen variërend van 350 tot 2000 gulden voor de be middeling, maar daar komen dan nog extra kosten als reis geld bovenop. „De voorlichting klopt niet. Poolse vrouwen worden in fol ders afgeschilderd als 'echte vrouwen, nog niet verpest door emancipatie'. En dan moet je weten dat in Polen de emancipatie twintig jaar gele den al haar beslag kreeg. Die vrouwen weten precies wat ze willen. Ze willen naar Neder land. De mannen komen dan toch in een situatie te zitten die ze niet willen". Er is wel degelijk een aantal bureaus dat ter goede trouw zijn best doet. Maar het is eerder uitzondering dan regel dat de bemiddeling goed gaat, stelt de directeur. Van dc tweehonderd bureaus die de afgelopen tijd adver teerden deden zestig daarvan dit niet langer dan een kwar taal; zogenoemde 'paddestoe len', mensen die denken op deze manier snel geld te kun nen verdienen en vrij gauw weer van de markt verdwij nen. „Maar er zijn ook 'repete rende breuken'. Dat zijn post busnummers die je geregeld onder andere naam terugziet, maar die bij voorbeeld wel hetzelfde telefoonnummer hebben", stelt Kuijlman niet zonder ironie vast. Controle „Wij vinden het belangrijk dat er informatie komt over hoe de bureaus werken, wat wel en niet bonafide is. De consu ment is mondig genoeg maar kan niet kiezen als er geen in formatie over is". In het algemeen is het juist het probleem dat er geen druk op de bureaus wordt uitgeoefend om kwaliteit te leveren, stelt de directeur van de raad. „Er kan geen druk vanuit de con sumenten ontstaan omdat het potentieel aan cliënten voort durend wisselt. Iemand die een partner zoekt, doet dat een bepaalde periode en is daarna niet meer geïnteresseerd. Die een en gaat af op wat de bent hem vertelt'" Tot voor kort konden landse' bureaus niet erkend omdat er geei le-mogelijkheden wari land van herkomst, i voorbeeld het IJzeren De raad wil nu bekijk in samenwerking me ties in het buitenland trole-systeem kan wo De raad pleit voor ding van zijn erkennii sel en wil met het van justitie overleggen ke wijze dit zou kun beuren. Ook onderzi raad de mogelijkheid uitbreiden van het ei genstelsel naar ander ner'-activiteiten, voor alleenstaanden ei vonden. „Die activiteil alleenstaanden risico' die er vanuit de aard contract niet kunni Voorbeelden: een maakt reclame met vende tekst 'duizende ners....', maar heeft er twintig ingeschreven iemand wil op reis reisvereniging en schr in met het doel een vinden. Eenmaal op dat er veertig vrouwen iU mannen op het 'hiP1 s'tochtje mee zijn. Die gebeuren echt" "mq, Informatie Een medewerk ster van de VVV laadt een infor- matieterminal in haar auto. De VVV begon giste ren aan de instal latie van een lan delijk systeem, dat op 440 VVV- kantoren aan toeristen ter be schikking zal ko- H men te staan. Het geautomati seerde toeristi sche/recreatieve informatiesy steem moet aan het eind van dit jaar landelijk operationeel zijn. FOTO: ANP he iet uK Aids-patiënten leven langer mel- DEN HAAG Aids-[ leven gemiddeld ruilf jaar langer als zij won handeld met het vi| mende middel AZT/B Dat beweren Amerikai derzoekers in het tiiL New England Journaljwfej dicine. Zij onderzochte(gjj| fecten bij 714 patiëi §3 kwamen tot de concl mensen die geen AZ1 deling hebben onderg middeld nog 190 dage na vaststelling van A k mensen die wél een b ling ondergaan 950 Voorts bleek dat het ef r jn de behandeling bij a; jonge mensen en blank am stiger is dan bij manne 0p sen ouder dan 45 jaar tiënten uit minderhe^ pen. ir te

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4