„Charismatische vernieuwing kan vergrijzing opheffen" Unanieme steun voor beleid Acht Mei Beweging COMMENTAAR 1 SYMPATIJ JT CekUeSotwo/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeicL*? SouTOtit DINSDAG 11 JUNI 1991 PAGjJÏ Russische Kerk gedenkt slachtoffers stalinisme MOSKOU De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft voor het eerst de slachtoffers van het stalinisme officieel gedacht. Tijdens een dienst in de Epiphanie-kathe- draal in Moskou werd afgelopen weekein de gebeden voor de miljoenen mensen die hun leven hebben verloren. Vooral in de eerste jaren na de Russische revolutie zijn er vele bisschoppen, honderden priesters en duizenden gelovigen vermoord. Nadat Gorbatsjov aan de macht was geko men, hebben russisch-orthodoxen meer malen bij de patriarch van Moskou erop aangedrongen de slachtoffers van de ver volging officieel te gedenken. De heilige synode heeft daarop een commissie inge steld die de mogelijkheid tot rehabilitatie van de slachtoffers onderzoekt. Hij die allen moet voorgaanmoet door allen worden gekozen. Leo de Grote PAUS BRENGT POLEN NIET OP ANDERE ABORTUS-GEDACHTEN WARSCHAU Het bezoek van paus Johannes Paulus II heeft de mening van de Poolse bevolking over abortus nauwelijks veran derd. Slechts dertien procent zou volgens een onderzoek van het onafhankelijke instituut Demoskop voor een verbod op abortus zijn, zo bericht de krant 'Rzeczpospolita' maandag. Van de ondervraagde Polen noemde 56 procent de invloed van de Rooms-Katholieke Kerk op het openbare leven in Polen „te groot" en 34 procent „behoorlijk". Slechts drie procent vindt dat de ker kelijke invloed wel wat groter kan. De paus liet vorige week tijdens het vierde bezoek aan zijn vader land geen gelegenheid onbenut om zijn mening over abortus te ge ven. Hij vergeleek abortus onder meer met de uitroeiingspraktij ken van de nazi's. Het doden van ongeboren leven behoort, aldus de paus, tot de ergste vormen van volkerenmoord in deze eeuw. In de politieke strijd die in Polen over het recht op abortus is losge brand. steunt de RK Kerk het voorstel om abortus onder alle om standigheden te verbieden. Hoewel Polen een overwegend katho lieke natie is, is de meerderheid van de bevolking voor legalisering van abortus. Southern Baptists houden fundamentalist als voorzitter ATLANTA De fundamentalistische predikant Morris Chapman is herkozen als voorzitter van het grootste protestantse kerkgenootschap in de Vere- nigd'e Staten, de Southern Baptists Convention. De overheersende positie van de fundamentalistische stroming bleek uit het feit dat de gematigde vleu gel dit jaar geen tegenkandidaat had gesteld. Sinds 1979, het jaar waarin de conservatieve stroming opkwam, werd de voorzitter steeds met een krappe meerderheid gekozen. In een toepsraak tot de algemene vergadering in Atlanta onderstreepte Chapman de fundamentalis tische koers van het 15 miljoen leden tellende kerkgenootschap. Hij zegde alle baptisten de wacht aan die de letterlijke uitleg van de bijbel in twijfel trekken President Bush heeft de vergadering ook toegesproken. UTRECHT Toen de Ghanees Emmanuel Bandoh vorig jaar voor het eerst in een Neder landse kerk kwam, keek hij verbaasd rond. Waar waren de jongeren? In zijn eigen kerk in Kumasi was minstens driekwart van de gelovigen onder de dertig, maar hier zag hij vrijwel alleen grijze haren en kalende hoofden. Dat moet snel veranderen, an ders heeft de kerk geen toekomst, was zijn conclu sie. Bandoh (39), werkzaam op een grote kippenboerderij in Ku masi in het centrum van Gha na, verbleef ruim negen maanden in ons land om te studeren aan de praktijkschool voor pluimvee in Barneveld. Hij gaat 19 juni naar Londen, waar hij zijn studie een half jaar voortzet voordat hij defi nitief in Ghana terugkeert. In zijn geboorteland is hij ac tief in de katholieke charisma tische vernieuwing. Zijn ken nismaking met deze beweging, die de nadruk legt op het werk van de Heilige Geest, heeft hij te danken aan de Belgische kardinaal Leo Jozef Suenens. Deze maakte de gelovigen overal in de wereld attent op de charismatische beweging. De laatste weken van zijn ver blijf in ons land houdt in tal van plaatsen inleidingen over de charismatische vernieu wing in zijn land. Op Tweede Pinksterdag was hij met onder anderen kardinaal Simonis te gast op de veertiende open dag van de katholieke charismati sche vernieuwing in Utrecht. Gezin Een aanpak van het probleem van de geringe betrokkenheid van jongeren bij de kerk moet volgens Bandoh bij het gezin beginnen. Als ouders het goe de voorbeeld geven en veel met hun kinderen bidden, zul len die de weg naar de kerk weer weten te vinden, is zijn stellige overtuiging. Zeer be langrijk is bovendien, dat de parochiepriesters hun aarze lingen tegenover de charisma tische vernieuwing overwin nen. Zij moeten de charismati sche vernieuwing de kans ge ven zich op de jongeren te richten. Bandoh is het geheel eens met prof.dr. E. Henau die op de open dag in Utrecht erop wees dat de charismatische vernieu wing de eenzaamheid van de gelovige in de westerse samen leving kan doorbreken en de parochies kunnen helpen het gebed te ontdekken als voe dingsbodem van elke vorm van engagement. Bandoh pakt een gulden en leest het opschrift op de rand voor: God zij met ons. „De jon geren zijn vergeten wat hun voorouders wisten: alle rijk dom is aan God te danken. De mens moet niet denken dat hij op eigen kracht of door eigen wijsheid rijk kan worden. Rijkdom is een zegen van God". Het zal de Nederlanders slechts vergaan, als zij dat niet leren inzien, voorspelt Band oh. Niet alleen de sterke overver tegenwoordiging van ouderen heeft Bandoh verbaasd, ook het gebrek aan enthousiasme tijdens de mis is hem opgeval len. Mensen zitten in de kerk banken en beginnen al op hun horloge te kijken, als de mis langer dan een uur dreigt te duren. In Ghana duurt de hoogmis al gauw tweeëneen half uur en wordt er veel ge zongen en gedanst. Gelukkig Dat Nederlandse gelovigen hun loomheid kunnen afleg gen, ontdekte Bandoh in de kapel van de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen. Terwijl de collecte werd gehouden, stond hij op en ging dansen. Binnen korte tijd was de kapel een deinende massa. „Als je in God gelooft, ben je gelukkig en geluk móet je uiten. We moeten God laten zien dat we dankbaar zijn voor wat er in Nederland gebeurt", vermaant Bandoh.. Vele Nederlanders gaan naar zijn mening ten onrechte uit van de idee dat zij alle proble men zelf moeten oplossen. Zij vergeten wat Petrus in zijn eerste brief schrijft: „Werpt op Hem al uw bekommernis; want Hij draagt zorg voor U". De mensen mogen al hun zor gen aan hun Schepper toever trouwen. Tijdens zijn lezingen de afgelopen dagen heeft hij telkens beklemtoond, dat de aanhangers van de charismati sche vernieuwing mensen moeten helpen hun problemen aan God voor te leggen. Vori ge week was hij in Deventer bij een oude vrouw wier man kortgeleden was overleden. „Ze huilde. Wij baden samen met haar en toen we weggin gen, lachte ze en wilde ze ons te eten en te drinken geven". Draagt elkanders lasten is een belangrijk devies van de cha rismatische vernieuwing, legt Bandoh uit. Hij blijft hoopvol ondanks alle Op de markt in Accra, Ghana. voorspellingen van sociologen en andere deskundigen dat de aanhang van de kerken zal blijven dalen. Er is hoop voor de kerk, zolang mensen samen bidden en zich niet neerleggen bij de macht van de zonde. Da gelijks bidt Bandoh dat de kerk in ons land voor de helft uit jongeren gaat bestaan. „Als dat het geval is, kom ik terug", verzekert hij. Oud Synodaal Archief toegankelijk gemaakt LEIDSCHENDAM Het Oud Synodaal Archief van de Ne derlandse Hervormde Kerk is sinds kort goed toegankelijk voor wetenschappelijk onder zoek. Volgende week wordt het eer ste exemplaar van de inventa ris van het archief, dat 24 strekkende meter omvat en de periode tussen 1568 en 1816 bestrijkt, aangeboden aan de praeses van de hervormde sy node. De inventaris is met financiële steun van de hervormde Ge nerale Financiële Raad, het Prins Bernhard Fonds en de Algemene Loterij Nederland samengesteld door mevr. drs. A. Fris. Tot nu toe moest wor den volstaan met de zeer on volledige catalogus van H.Q. Janssen, predikant te Sint Anna ter Muiden, uit 1873. Het Oud Synodaal Archief omvat zes archieven. Het ar chief van het Convent van Wesel is het oudste. Het levert gegevens over de uit de Ne derland gevluchte calvinisten die in 1568 in Wesel en later, in 1571 tijdens de Eerste Natio nale Synode in Embden, de basis legden voor de kerkelij ke organisatie in Nederland. Het tweede archief is dat van de Nationale Synode over de jaren 1571 tot 1619. Het derde archief heeft betrekking op het werk van de commissies op nationaal niveau voor 1816, zoals de commissie van verta lers en revisoren van de Sta tenvertaling en die voor de in voering van nieuwe kerkge zangen. De overige drie archieven zijn die van de Synode van Hol land en Zeeland te Dordrecht (1574), de particuliere synode van Holland te Haarlem (1582) en de particuliere synode van Zuid-Holland (1566). Het laat ste archief bevat stukken tot 1816. BEROEPINGEN Gereformeerde Kerken Beroepen te Breukelen A. Koornneef te Amstelveen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Enschede (oecumenische geloofsgemeenschap Helmerhoek en tevens als geestelijk verzorger van het Twents psychia trisch ziekenhuis Helmerzijde drs. H.I.G. Jaspers Focks te Dronten (her- v.geref.). Aangenomen naar Olde- broek drs. A.P. de Graaf te Avereest- Balkbrug. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Groningen-Zuid P. Schelling te Leeuwarden: te Assen- Zuid J. de Gelder te Groningen-Oost. Aangenomen naar De Bllt-Bllthoven H.J. Begemann te Zuidhorn; naar Eemdljk E.C. Luth, kandidaat te Gro ningen die bedankte voor BIIJa-Hol- werd, voor Ferwerd-Hallum, voor Garrelsweer i.c.m. Ten Post, voor Hoek, voor Pernis en voor Zaamslag. Beroepen te Musselka- naal-Valthermond dhr. R.W.J. van Ommen, kandidaat te Zwolle. Aange nomen naar Spakenburg-Zuid C.J. Mewe te Terneuzen die bedankte voor Hardenberg en voor Rotterdam- Oost. Gebed Temidden van de spanningen in het land vond deze jonge Ethiopische vrouw de rust om in de Koptische Kerk te bidden. Vaticaan: verzoenende gebaren naar regering Haïti VATICAANSTAD Het Va ticaan heeft opnieuw een maatregel genomen om de re latie met de nieuwe regering van Haïti onder leiding van de radicale priester Jean-Ber- trand Aristide te verbeteren. Nadat enkele weken geleden de zeer behoudende aartsbis schop van Port-au-Prince zijn macht was ontnomen, is nu nuntius Guiseppe Leanza overgeplaatst. Leanza is nog geen jaar in Haï ti actief geweest. Begin dit jaar ontlaadden aanhangers van Aristide hun woede op de nuntiatuur nadat een staats greep door aanhangers van de vroegere dictator Duvalier was mislukt. De nuntius en enkele van zijn medewerkers werden mishandeld terwijl het gebouw werd verwoest. Vorige maand benoemde paus Johannes Paulus II bisschop Josesp Lafontant tot apostoli sche administrator van Port- au-Prince. De omstreden aartsbisschop Francois-Wolf Ligonde blijft in naam het aartsbisdom leiden, maar hij heeft alle macht uit handen moeten geven. Ligonde, een aangetrouwde oom van de vroegere dictator Jean-Claude Duvalier, wordt door vele Haïtianen gezien als een collaborateur met het bewind van Duvalier. TUCHTMAATREGELEN HOMOSEKSUELEN Hervormde gemeenten niet gebonden aan oproep synode LEIDSCHENDAM De oproep van de hervormde synode in juni 1989 aan de gemeenten om geen tuchtmaatregelen te ne men tegen homoseksuele gemeenteleden was niet bedoeld als een voor de gehele kerk bindend woord. De kerk laat uit drukkelijk gemeenten de ruimte aan dit appèl geen gehoor te geven. Dat heeft het Breed Modera- men (uitgebreid synodebe- stuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk geschreven aan de provinciale kerkverga dering Zuid-Holland. Synode lid A.W. de Ronde uit Stellen dam diende drie dagen na het synodebesluit bij zijn kerke- raad een gravamen (onoverko melijk gewetensbezwaar) in. Hij vond het besluit strijdig met de belijdenis. Nadat de kerkeraad en de classis Brielle zich met de zaak hadden be ziggehouden, verzocht de pro vinciale kerkvergadering de synode om een eindoordeel. Volgens het Breed Moderamen is het gravamen „niet ontvan kelijk", omdat de uitspraak niet bedoeld is als een „uiting terzake van het belijden". Was dat wel het geval geweest, had de synode geen ruimte voor andere opvattingen gelaten. Het Breed Moderamen wijst erop, dat de synode in novem ber 1989 een precisering van het besluit van juni heeft aan vaard. Dat besluit moet vol gens haar worden verstaan als een appèl aan de bevoegde in stanties om geen tuchtmaatre gelen te nemen tegen homo seksuele gemeenteleden uit sluitend op grond van hun ho moseksualiteit. Gemeenten die toch zo'n maatregel overwe gen, moeten zich alvorens daartoe over te gaan een aan tal principiële vragen stellen, zoals de vraag of zij homosek suelen genoeg ruimte in hun gemeente hebben gegund. Latijnsamerikaanse protestanten: geen feest, maar berouw in 1992 QUITO Voor de Latijnsa merikaanse Raad van Kerken (CLAI) is het herdenkingsjaar 1992 geen feest. De CLAI heeft de 140 lidkerken opge roepen berouw te tonen voor wat de christenen de indianen in het verleden hebben aange daan door de eisen van de in dianen voor behoud van hun cultuur en waarden te steunen en hun recht op grond te er kennen. Bij de CLAI zijn 140 prote stantse en pinksterkerken aangesloten. De raad roept de lidkerken op zich te distantië ren van de „triomfalistische viering" van het begin van de kerstening van Latijns-Ameri- ka. Volgens de raad was Colum bus' ontdekking geen „held haftige daad". De kerken zou den de nadruk moeten leggen op de „500 jaar van verzet van indianen en hun streven naar behoud van hun cultuur en godsdienstige praktijken". De kerken zouden ook het stre ven van de indianen om als een natie te worden erkend moeten steunen. De CLAI komt met deze hou ding in conflict met het con servatieve deel van de veel grotere Rooms-Katholieke Kerk en de regeringen van de diverse landen die veel werk willen maken van het Colum- busjaar. Zij zien 1492 niet al leen als het begin van de kerstening van Latijns-Ameri- ka, maar ook als het begin van „de ontmoeting van twee cul turen". De Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie (CELAM) stelt haar vierde algemene vergadering in oktober 1992 in het teken van het Columbus- jaar. Paus Johannes Paulus II is van plan een deel van deze vergadering bij te wonen. AMSTERDAM De ruim 100 organisaties en groe pen die in de Acht Mei Beweging zijn vertegen woordigd, steunen una niem het bestuursbeleid inzake de slotviering van de manifestatie van 11 mei. De slotviering week op een paar punten af van de liturgi sche regels van de RK Kerk. Er werd gebruik gemaakt van een door de bisschoppen goed gekeurd tafelgebed van Huub Oosterhuis, maar daarin wa ren door Oosterhuis zelf wijzi gingen aangebracht, die hij (nog) niet aan de bisschoppen had voorgelegd. Bovendien werden de instellingswoorden niet alleen door de voorganger gezegd, maar tegelijkertijd ook door de aanwezigen gezongen en stonden in strijd met de re gels niet alleen de twee voor gangers (pater P. Struik en priester F. Keesen), maar ook een aantal ongewijde gelovi gen aan het altaar. Dit laatste was voor de vroegere penning meester van de beweging, pa ter P. Nelen, reden om niet in de slotviering voor te gaan. De participanten vonden dat het bestuur meer rekening had kunnen houden met de vragen die bij sommigen in de achterban zouden opkomen. Het was bijvoorbeeld beter ge weest, dat duidelijk was ge maakt, dat de mensen aan het altaar binnen de beweging verschillende tradities van de kerk vertegenwoordigden. De participanten vinden dat de vraag over de vormgeving en het voorgangerschap niet centraal moeten staan. Naar hun idee is veel belangrijker de vraag, tot welke levenswij ze de viering van de eucharis tie verplicht. Voorzitter W. Stael-Merkkx kan zich voorstellen, dat de bisschoppen Ernst en Bër „ge zien hun positie in de bis schoppenconferentie" teleur gesteld zijn over de gebeurte nissen tijdens de slotviering, maar zij voegt er direct aan toe dat wat de beweging heeft ge daan „niet zoveel nieuws is". In honderden parochies wor den wekelijks de liturgische regels overtreden. Stael- Merkx vindt het „hypocriet" als bisschoppen zeer gebelgd zijn over de slotviering en de overtredingen in de parochies door de vingers zien. Het bestuur van de beweging spreekt eind september voor de derde keer met de bis schoppen Bar en Ernst. Criminaliteit en allochtorkA IEDERE generatie roept haar eigen taboe op. Iederèal moedt de waarheid achter de feiten, maar niemand jk Wie durft er bijvoorbeeld openlijk te beweren dat gjjbe nissen beter zijn toegerust dan kazernes? Wie neemr0-^ merking voor zijn rekening dat er relatief veel mindj be in het justitiële circuit terechtkomen? Dat laatste tatyig opengebroken door uitlatingen van drs. E. Nordholtjooj commissaris van de Amsterdamse politie. Hij beweef lijk dat migranten de politie handenvol werk bezof Amsterdam-West is 90 procent van de daders van stL van Marokkaanse afkomst. En in Amsterdam-Zuidcf ken Surinaamse en Antilliaanse jongeren het de politar HET past uiteraard niet dergelijke criminelen zon< in één adem te noemen met asielzoekers, vluchtelif allochtonen. Toch valt de groei van het probleem sai de groei van geïsoleerde minderheidsgroepen in Ni Dit jaar komen er 24.000 asielzoekers naar Nederl; record. Afgelopen maand alleen al kwamen er 1600 j vooral uit Duitsland. Het gaat daarbij om Vietnam» wegtrekken uit angst voor de rassenhaat in de voo DDR. Naast de erkende asielzoekers zijn er ongeveei tot 150.000 mensen illegaal in Nederland. Kwade pr lokken hen naar de naaiateliers en de bollenveld( steeds groter probleem vormen ook de werkeloze ji van de tweede en de derde generatie. In totaal bel procent van de bevolking tot de buitenlanders. Het vraagstuk van de minderheden is niet typiscn lands. Vorige maand kwam het in Brussel tot vecht tussen Noordafrikaanse jongeren en de rijkswadj mensen raakten er gewond en er volgden 200 arrestjj Parijs kwam het dit weekeinde nog tot rellen. In Europa worden de problemen nog sterker. Het aanta jongeren zal toenemen. Trouwens, ook de Verenigd^E een land gewend aan migranten, kent problemen myee we minderheden, die niet in de politieke partijen zijjag genwoordigd en als dynamiet onder de bestaande orfcri den gezien. Aziatische en Spaanssprekende groepen! k er inmiddels een kwart van de bevolking uit en vofin meerderheid in grote steden als New York, Los Anjpli Chicago. en It h Een oplossing is niet eenvoudig te geven. Maar vei v van het probleem is de minst duurzame oplossing. ,WC problemen niet noemt, werk je rechtse partijen in dér aldus de Amsterdamse hoofdcommissaris. Hij stelt bezuinigingen op defensie te gebruiken voor de behj van extra interne beveiliging. Minder militairen dus re politie. Het Tweede-Kamerlid Koffeman (CDA) sl|ee daarbij aan. Hij wil de voorgenomen het geld dat bJ v had moeten worden op de marechaussee nu ten gunf komen van de controle op vreemdelingen. Dit voorf dient steun, te meer omdat de marechaussee over dt ervaring beschikt met het vreemdelingenverkeer. E regel kan excessen voorkomen, zonder overigens dea men op te lossen. Er is meer nodig. In Brussel ontsto e straatgevechten juist uit ergernis over de intensieve van de rijkswacht. Het zal nodig zijn de werkgelegen der migranten te bevorderen, de integratie verder te zenlijken en de scholingsmogelijkheden te vergrol initiatief als dat van een instelling in het noorden land kinderen uit migrantengezinnen van 0 tot 6 jaa pen, heeft daarom structureel gezien meer om de dan een uitbreiding van het politieapparaat. Niet voor iedereen zijn gezondheidsz en onderwijs vanzelfsprekc Geef... Actie GIRO 17797 BANK 69.99.10.43 Hing AORA-Sympatia 14 3735 ME Bosch en ilefoon 030-281822 Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon; 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Tlmmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (cf n Herpen (chef), F. Buurn Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs, Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansi£ t( H. Piet. r u [rei Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra. drs. P van Velthoven. fcer Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S. Pietersa Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. [va De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v-„. - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreldlngsgebfn - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers in ii redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in fijnn en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. SwiL M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (ctwr c leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. nciu - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; jet i - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (PraagL drs. D. J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Al R. Hasselerharm (Johannesburg). T. Heard (Kaapstad), drs. A Heerinj116 B. van Huét (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw Dfd. F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (M W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Bel(- F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). p De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusiev^' en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. ster: M. de Cocq. p— 1 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertentie* Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2