Storting van slakken verliep niet illegaal unstwerken uit mupi's geroofd eler veroordeeld tot zes weken dienstverlening yï STAD OMGEVING/KUNST/RTV 11 BOUWPLANNEN? Uit eten DINSDAG 11 JUNI 1991 PAGINA 13 itieke inbraak -\ee woningen b AAN DEN RIJN ie woningen die op tien in loopafstand van elkaar fis gistermiddag op de lmanier ingebroken. Bij Ljrtiekwoning aan het hregenplantsoen IN Al- Lerd de voordeur met Iweld geforceerd. Uit de verdwenen sieraden, ;n portemonnee, «heiden en parfums, n een woning aan de [Floriszstraat werd de Lr opengebroken. Hier 1 een walkman met cas hes en een dameshorlo- haald. Onderzoek beter gebruik Stadsgehoorzaal LEIDEN Het Leids bu reau Research voor Beleid gaat onderzoeken of de Stadsgehoorzaal ook voor congressen kan worden gebruikt. Daaraan wordt ook een onderzoek naar de haalbaarheid van een ho tel in de binnenstad ge koppeld. Op 6 maart beslo ten B en W te laten onder zoeken hoe de Stadsge hoorzaal financieel op ei gen benen kan staan, on der toeziend oog van de directie kunst en cultuur. Duidelijk was dat er com merciële activiteiten nodig zijn om de zaal een finan cieel gezonde basis te ge ven. Intussen is het ingenieursbu reau Jahn aan de slag gegaan met een inventarisatie van de bouwtechnische problemen die de kop opsteken als de zaal .ingrijpend wordt verbouwd en/of gerestaureerd. Volgens een advies van de Rijkscommissie voor de bouw van Schouwburgen en Con certzalen is de Leidse Stadsge hoorzaal van landelijk belang en moet Leiden de zaal koeste ren. Op ambtelijk niveau is in middels contact gelegd met het ministerie van wvc. Daaruit is al gebleken dat een bijdrage van een half miljoen gulden voor de bouw- en inrichtings kosten mag worden verwacht. De architect Pieter Zaanen, die de restauratie van de Amster damse Beurs van Berlage voor ziin rekening nam, heeft al een offerte ingediend voor het ma ken van een schetsontwerp. In het ontwerp wordt ook de ach ter de Stadsgehoorzaal gelegen Aalmarktschool betrokken als onderdeel van het totale com plex. Fietsers begonnen aan de vierdaagse LEIDEN De jaarlijkse avond- fietsvierdaagse is gisteren weer van start gegaan. De organiseren de toervereniging Swifttoer heeft weer twee verschillende afstanden uitgezet, over 15 en 30 kilometer. Iedere deelnemer die van 10 tot en met 14 juni vier avonden lang één van de afstanden uitrijdt, krijgt na betaling van het inschriifbedrag van vijf gulden een medaille uitge reikt. Vanavond is er nogmaals ge legenheid om zich voor de fietstoer in te schrijven. Dat kan gebeuren bij het clubhuis van Swifttoer, Roomburgerweg, in het stadspark de Bult. Iedere deelnemer krijgt een gedrukte routekaart mee. WEER DIEFSTAL VAN WASGOED gisteren drie gezinnen de ont dekking dat al het wasgoed dat zij buiten aan de lijn had den hangen, was verdwenen. Bij een van hen waren drie spijkerbroeken spoorloos, bij een ander was het hele rek met wasgoed uit de achtertuin gehaald. Bij de derde waren de daders op het balkon geklom men om trainingspakken en spijkerbroeken weg te halen. Vorig jaar was het in dezelfde wijk ook al flink raak toen grote hoeveelheden wasgoed uit tuinen en balkons verdwe- Fietser krijgt autodeur tegen hoofd LEIDEN Een 65-jarige fietser uit Leiden is gister middag aan het hoofd ge wond geraakt nadat een windvlaag de deur van een geparkeerd staande bestel bus uit de vergrendeling had geslagen. De fietser passeerde de bestelauto net op het moment dat de deur hem met een zwiep tege moet kwam. De man, die daarop niet was bedacht, is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Bloemenkiosk weer vernield LEIDEN De bloemen kiosk aan het Noordeinde is in de nacht van zondag op maandag voor de twee de keer binnen een week het slachtoffer geworden van vernielzuchtige inbre kers. Onbekenden verniel den een ruit van de kiosk om de inhoud van de kas sa mee te kunnen nemen, maar eenmaal binnen bleek dat er geen geld in de lade zat. Vermoedelijk uit woede hebben zij de kassa vernield en een groot aantal planten en bloemen vertrapt. -DIRECTEUR VUILVERRRANDING EN OUD-WETHOUDER: MONIQUE ROSO IDEN Zowel M. p^tenberg, oud-direc- Clr van de Gevulei (Ge- fcnschappelijke Vuil- fwerking Leiden) als az| Kuijers, voormalig .^jbrzitter van de Gevu- I denken dat de stor- van slakken in de 5itjgische provincie Wal- lië niet illegaal ver- j>. Logtenberg: „Ik heb 3J)it gehoord dat het jt was goedgekeurd. J mijn weten was er !OI)r storting in Wallonië toestemming no- jige week antwoordde (houder H. de la Mar (mi- I) bevestigend op de vra- j van Groen Links-raads- •Van Schreven of de Ge vulei vanaf 1983 tot 1987 ille gaal slakken heeft gestort in Wallonië (Franstalig België). De directie van de vuilver branding zou niet over de vereiste vergunningen be schikken, die vanaf 1983 ver plicht waren gesteld. „Maar die vergunningen waren he lemaal met nodig", zegt de laatste directeur van de Ge vulei, Logtenberg. „Mijn voorganger had dat allemaal geregeld. Hij had de contrac ten met de stortplaatsen ge sloten. Bij mijn aantreden in 1983 sprong ik alleen maar op een rijdende trein". Volgens Logtenberg is alles gebeurd met instemming en medeweten van de politieke bestuurders. „De politieke bestuurders doen net of ze nergens vanaf weten. Maar Kuijers, de toenmalige wet houder en voorzitter van het college van bestuur van de Gevulei, was overal van op de hoogte. Het is in alle jaar verslagen keurig vermeld. Er is naar mijn weten niets ge beurd wat niet door de beu gel kon". VVD-raadslid F. Kuijers, tot zijn aftreden als wethouder in 1990 voorzitter van het college van bestuur van de Gevulei, ontkent dat er ille gaal is gestort. „Ik ben afge gaan op wat mijn topambte naren mij vertellen. En Log tenberg heeft mijn minstens tien maal verzekerd dat de vergunningen in orde waren. De berichten dat de stort ver liep zonder vergunningen be vreemden mij daarom enigs zins". Volgens hem werd de uitvoer van de slakken keu rig aangemeld bij de provin cie, die in afwachting van de benodigde vergunning de uit voer naar België gedoogde. „Je moet ook kijken naar het toezicht. Als plaatselijk be stuurder ga je ook af op wat andere autoriteiten beslissen. Het is toch niet de bedoeling dat je zelf nog eens alles con troleert?" Kuijers sluit overi gens niet uit dat de voorgan ger van Logtenberg, Over- meire, onderhands iets heeft geregeld met de Waalse auto riteiten. Zowel Kuijers als Logtenberg vinden dat er niet dramatisch moet worden gedaan over de storting van slakken. Oud-di recteur Logtenberg: „Slak ken en vliegas is geen gif, het is geen chemisch afval. De slakken, restanten van het verbrande huisafval, hebben wij steeds meer laten verwer ken door een bedrijf in Nieu- werkerk aan den Ijssel, waar het werd opgeschuimd voor toepassing in de wegenbouw. Dat wordt nog steeds gedaan. Voor deze verwerking wor den ook strenge eisen ge steld" Wethouder De la Mar is mo menteel bezig met een onder zoek naar de stortingen van de Gevulei. Van elke vracht slakken zijn de bonnen en vrachtbrieven bewaard ge bleven. Voor Logtenberg is dat feit nog meer bewijs dat er niets onoirbaars heeft plaatsgevonden. Vandalen vernielen reclame-Trabant Het einde van de Trabant aan de Leidse Schipholweg lijkt nu echt in zicht. Mocht de trouwe Trabi vorige week nog een zoveel ste leven beschoren lijken na ontdekking door de reclamema kers: de Oost-Duitse pruttelmachine trok ook de aandacht van de vernielende vingers van de Leidse jeugd. Het ongerepte kleur tje schreeuwde blijkbaar om de graffity-spuitbus, die dan ook rij kelijk werd gehanteerd. Ook werden enkele ruiten vernield. Vier jeugdige Leidenaren werderl door de politie in de kraag gevat toen ze met hun sloop-activiteiten bezig waren. Een originele re clamestunt die menig voorbijganger aangenaam verrastte, is op deze manier in de kiem gesmoord. Het gele Trabantje lijkt nu meer op een schreeuwende aanklacht tegen stadsvervuiling anno 1991. FOTO: WIM VAN NOORT Merenwijk niet blij met hoogbouw Idoor SARA KATSMAN LEIDEN Voor de Me- renwijkbewoners aan de Appelbes en de Vossebes is de hoogbouw die de ge meente in de „oksel" van de Gooimeerlaan voor staat een bitter te slikken pil. Behalve het feit dat de buurtbewoners de ruimte liever groen had den gehouden, vinden ze de hoogte van de geplan de 58 of 59 gestapelde wo ningen langs de spoorlijn Leiden Haarlem niet pas sen bij de lage bungalows aan de Appelbes. Het uitzicht op een „muur" valt voor veel bewoners moei lijk te verteren. Dat bleek gis teravond op een informatieve bijeenkomst in buurthuis Op Eigen Wieken in de Meren wijk, waar vertegenwoordigers van de gemeente en de op drachtgever tot de bouw, wo ningbouwvereniging Leiden, het bouwplan ontvouwden. In totaal komen er 65 tot 70 sociale huurwoningen langs de Gooimeerlaan, verdeeld over 58 of 59 driekamerflats en acht eengezinswoningen. Om het lawaai van de spoorlijn en de Gooimeerlaan zoveel mogelijk af te schermen van de rest van de wijk, worden de flats on dergebracht in een getrapt ge bouw in eèn gekromde vorm, die precies de loop van de Gooimeerlaan volgt. Deze dichte bebouwing is afwisse lend drie, vier of vijf lagen hoog, en ligt zo dicht mogelijk naar de Gooimeerlaan toe. In de richting van de bungalows aan de Appelbes worden de acht eengezinswoningen neer gezet, met daarnaast een flin ke groene ruimte. Om het ge luid in de flatwoningen te we ren, heeft de architect een soort geluiddicht balkon inge bouwd aan de kant van het spoor en de Gooimeerlaan. „Een schitterende wijk ver knoeit u", was de mening van een van de buurtbewoonsters. Als u een dergelijk gebouw daar neerzet, is het over tien jaar een verpauperde wijk. U zult eens zien hoe snel de be woners zullen wisselen. Wie wil er nu wonen in die herrie- buurt?", vroeg zij zich af, doe lend op de brandweerkazerne die ook binnen gehoors-af- stand van de geplande wonin gen ligt. Volgens de gemeente is de dichte hoogbouw juist een goe de oplossing voor het lawaai- probleem. Een andere manier van bouwen levert meer ge luidsoverlast voor de buurt op, terwijl dat bovendien bete kent, dat er minder woningen op de bouwlokatie kunnen. Vergeleken met eerdere plan nen waarin een aantal van 100 woningen werd genoemd, zijn de huidige ideeën al aangepast aan de moderne opvattingen. De gemeente wil het aantal woningen niet nog verder in krimpen. Ter hoogte van het nieuwe bouwplan komt in 1996 een van de zes stations haltes op de Bollen-spoorlijn, zodat een dichte bebouwing gewenst is. Wanneer de com missie ruimtelijke ordening volgende week akkoord gaat met de voorgestelde bouw plannen, kunnen de woningen eind 1992 klaar zijn. AN ZEUL Vijftien rerken die in de binnenstad zijn op- Jen in zogenaamde ((doorzichtige reela ten) zijn het afgelo- .eekeinde gestolen, -'kfct niet om kopieën, kaïpm originelen van ities van evenzovele i kunstenaars. in hebben vermoede- valse sleutel gebruikt -reclameborden waarin )*jtwerken waren opge borgen open te krijgen. Alleen op de Garenmarkt werd een straattegel gebruikt om dé ruit van een mupi te vernielen. Volgens L. Kienjet, woord voerder van de kunstenaars, valt op die manier het hele project in het water. „In heel Leiden werden 32 werken ten toongesteld. Als de helft daar van wordt weggehaald, heeft het natuurlijk weinig zin meer". Inmiddels is één kunst werk teruggevonden. Kienjet denkt dat hier geen sprake meer kan zijn van simpel van dalisme. „De dieven zijn daar voor te stelselmatig te werk gegaan". De originele kunst werken waren niet verzekerd. Kienjet schat de waarde van een kunstwerk op circa dui zend gulden. De kunstwerken waren in de mupi's geplaatst als vervolg op een Leids initiatief uit 1989 om kunst meer op straat te tonen. In totaal nemen 32 Leidse kunstenaars aan de open lucht expositie deel, maar dat aantal is door de diefstal van het af gelopen weekeinde dus ge daald met bijna de helft. De expositie zou nog moeten voortduren tot 18 juni. De doelstelling om de verschil lende stijlen waarin de Leidse kunstenaars werkzaam zijn in beeld te brengen, is door de diefstal op een dood spoor ge komen. Met elk gestolen kunstwerk verdween ook een stijl uit beeld. Het Leidse initiatief, dat na de eerste expositie snel navolging kreeg in Amsterdam en Utrecht, krijgt daarmee een domper die haaks staat op de prijs die de kunstenaars in de wacht sleepten bij het cultuur fonds van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De eerste mupi-exposi- tie werd dit jaar samen met de daaruit samengestelde ten toonstelling in De Waag en de mupi-prentbriefkaarten als to taalproject bekroond met een aanmoedigingsprijs van de VNG. De aanmoedigingsprijs is een algemene stimulans voor het organiseren van kunstmanifestaties. Ondernemers tonen grote animo voor ontmoeting WASSENAAR „Met vijftig Wassenaarse ondernemers was ik al blij geweest. Maar het waren er maar liefst 154". De heer A. van Herk, één van de initiatiefnemers van de Wasse naarse Ondernemers Bijeen komst (WOB), kijkt met grote tevredenheid terug op de eer ste bijeenkomst, die gister avond in de Schaapskooi op Duinrell werd gehouden. Hij heeft er goed vertrouwen in dat er jaarlijks drie tot vier van» dergelijke ontmoetingen kunnen worden gehouden. Samen met F. Walter, finan cieel directeur van Duinrell, en E. Kruis, stafmedewerker bij de NMB-bank, nam Van Herk enkele weken geleden het initiatief voor het houden van de gisteren zo druk be zochte bijeenkomst. Er waren ruim 700 in Wassenaar geves tigde en actieve ondernemin gen aangeschreven. In het re gister van de Kamer van Koophandel staan voor Wasse naar 1750 ondernemingen ge registreerd. Maar ruim dui zend van deze ondernemingen zijn slechts „holdings" waar niemand daadwerkelijk werkt. Van Herk verklaarde het suc ces van de avond ook deels aan de komst van de voorma lige minister van financiën. m ZEUL <VG/LEIDEN l-jarige Leidenaar •teren spijt als ha- het hoofd. Hij had lederen aangeno- t een oude kennis met een leuke orverkocht, maar feoederen door zijn [kort tevoren wa- tolen bij een fami- fiet Rapenburg, dat had hij niet geweten. En als hij het geweten had, dan had hij het nooit ge daan. De Haagse rechtbankpresident Ruys kon het verhaal maar moeilijk geloven. Ook de me dedeling van de Leidenaar „dat de goederen door de ken nis op de zwarte markt van Beverwijk voor een leuk prijs je op de kop waren getikt", deed de zaak van de verdachte geen goed. „U moest eens we ten hoeveel goederen er tegen woordig van die zwarte markt vandaan komen. Beverwijk klinkt niet bepaald vertrou wenwekkend meer", wees hij de Leidenaar terecht. De man, die het zichtbaar te kwaad had met zijn gedwon gen gang naar de rechtbank, bleef echter volhouden zich van geen echt kwaad bewust te zijn. Zelf opgegroeid in moeilijke omstandigheden en in therapie bij een psychiater, had hij zich laten inpakken door zijn kennis. „Hij heeft me totaal overdonderd. Ik voelde me overvallen", zo beaamde hij de constatering van recht bankpresident Ruys dat hij geen weerstand had geboden aan de „kennelijk opdringeri ge, dominante en agressieve" kennis. De goederen, behalve een gro te hoeveelheid zilverwerk ook enkele bloemstukken, waren begin vorig jaar door de be wuste kennis gestolen uit een woning aan het Rapenburg toen deze daar wat klussen op knapte. „Maar dat werd me pas duidelijk toen de politie voor mijn deur stond. Ik wist er niets van", hield de Leide naar vol. Volgens Ruys had de verdach te echter precies het omge keerde verteld bij de eerste politieverhoren en was dat al lemaal genoteerd in het pro ces-verbaal. Ook de kennis had gezegd dat de Leidenaar wist dat het om gestolen goed ging. De Leidenaar, die het hoe langer hoe benauwder kreeg, kreeg er niet veel meer uit dan dat het hem „ver schrikkelijk speet". Ook zijn advocaat J. Wols gooide het over die boeg. „Mijn cliënt is bereid tot schadevergoeding en heeft al 2.000 gulden op mijn rekening gestort om de door de bestolen familie gele den schade te vergoeden. Hij heeft die 2.000 gulden nooit opgemaakt, maar altijd apart gehouden". De Leidenaar zou zichzelf ook allerminst vrij willen pleiten van enige schuld. „Hij heeft fout gehan deld, maar is doodsbenauwd voor een vrijheidsstraf. Met dienstverlening wil hij alles goedmaken". Rechter Ruys voelde daar uit eindelijk wel voor. De aanvan kelijk gedachte strafmaat van drie maanden onvoorwaarde lijk cel werd omgezet in zes weken dienstverlening en zes weken voorwaardelijk. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk 5CHÜCD. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerlificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MBI AC/*. ruvcu Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 S Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ £eldóeSouAatit iiuuniiRinmuHiiu

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13