£arl van der Plas: „In elke anger schuilt een acteur^ Geslaagde ontvoering QeidóaQowumt holland festival emengd wlian- Mgramma Residentie Orkest brengt ode aan Cathy Berberian Bataafs orkest in Rossini en Brahms -JNST/RTV MAANDAG 10 JUNI 1991 PAGINA 9 NCHEN De Duitse toneelspeelster Heidi Brühl, die met J succes opgetreden is in Las Vegas en als zangeres veel suc- gekend heeft, is op 49-jarige leeftijd overleden. Ze was vrij- met pijnklachten in een kliniek in haar woonplaats Starn- in Beieren gebracht. wollen niemals auseinandergehn' (Wij gaan nooit meer uit lEKBar) werd het visitekaartje van het vroegere kindsterretje, 'alle als meisje van 12 voor de film ontdekt werd. De eerste fdrol van de op 30 januari 1942 geboren Heidi in 1955 in 'Die n'lels vom Immenhof' betekende meteen een doorbraak. Eind de jaren '50 Slaagde ze er in een muzikale loopbaan te begin- Van het plaatje 'Wir wollen niemals auseinandergehn' wer- in 1961 1,5 miljoen exemplaren verkocht. In de jaren '60 kten rollen in musicals en toneelstukken Heidi Brühl tot internationale bekendheid. Nadat ze geschitterd had in 'An- lëst] get your gun' en 'My Fair Lady', stond ze van 1970 tot 1972 ;rote ster op het toneel in Las Vegas, waarbij ze zong en dan- de zijde van showkoning Sammy Davis jr. Eind van de erlen '80 stond Heidi Brühl met een eigen show op de Duitse )63(/isie. Ze laat twee kinderen na. iats eidi Brühl overleden WENEN/SANTIAGO De beroemde Amerikaanse pianist van Chileense afkomst, Clau- dio Arrau, is gistermorgen op 88-jarige leeftijd in Oostenrijk overleden. Arrau stierf na een darmoperatie. De Chileense regering heeft vandaag offi cieel tot dag van nationale rouw afgekondigd in verband met het overlijden van de pia nist. Arrau zou vrijdag in het plaatsje Mürzzuschlag een con cert geven ter gelegenheid van de opening van het Johannes Brahms Museum, maar we gens ziekte werd het recital af gelast. Het concert zou Arraus eerste openbare optreden zijn geweest in de afgelopen drie jaar. „Interpreteren is niet na denken, maar in het hart van de muziek duiken", zei Arrau ooit. Hij was een virtuoos ver- Pianist Claudio Arrau overleden tolker. een van de grootsten van deze eeuw, en een van de laatste klavierleeuwen, die het zich veroorloofde een persoon lijke interpretatie van een pia nostuk te geven. Arrau werd op 6 februari 1903 geboren in Chilian Hij was nog geen drie jaar toen hij pro beerde van het blad te spelen, geïnspireerd door het piano spel van zijn moeder. Als kleu ter van vijf jaar gaf hij zijn eerste concert voor publiek en speelde een sonate van Mozart. Van 1913 tot 1918 studeerde hij in Berlijn en op zijn twaalfde speelde hij onder leiding van Artur Nikish. Hij won twee keer achter elkaar de Liszt- prijs - in 1919 en 1920 - en daarmee begon zijn internatio nale carrière. De dood van zijn leraar Martin Krause, een leerling van Liszt, in 1918 was een enorme slag voor de jonge Arrau en hij ging vanaf dat moment in psy cho-analyse, hetgeen zijn hele leven zou duren. Nooit heeft hij een andere leraar geno- Met de opkomst van Hitier verliet hij met zijn vrouw, de Duitse zangeres Ruth Schnei der, Duitsland en vestigde zich in 1941 in de Verenigde Sta ten. Joseph Horowitz citeert in zijn boek 'Gesprekken met Ar rau' de pianist Daniel Baren- boim die zegt dat Arraus stijl „zoveel variatie en karakter bezit omdat hij voor heel veel zaken belangstelling heeft; opera, theater, literatuur, filo sofie, Etruskische kunst. Alle creatieve uitingen". Vlak voor zijn tachtigste ver jaardag zei Arrau dat hij wen ste nog honderd jaar te leven, „alleen maar om te lezen". Na een concertreeks in 1984 keerde hij terug naar Chili. „Ik had het gevoel dat ik terug moest gaan - voordat het te laat was- om een hele nieuwe generatie Chilenen te geven wat ik geven kon. De persoon lijke motieven om te gaan wa ren sterker dan de politieke redenen om er weg te blijven", vertelde hij de New York Ti mes. „Muziek, als die groots is, brengt mensen tot elkaar en ik wilde dat doen". iNSERVATORIUM-LEERLINGEN MET COMPLETE 'ALBERT HERRING' j, komische opera van Benja- Iritten. Artistieke leiding/diri- Kenneth Montgomery. Toneel- Carl van der Plas. Decor: Har- :h. Kees van Baarenzaal, Ko- k Conservatorium. Gezien: erhalingen: 11/6. 14/6 en 16/6. klair» i4.i(f HAAG Een com- opera uitgevoerd leerlingen van het Tvatorium, het komt zo vaak voor. En ze- töpëjniet wanneer dat een aamde 'scènische' indiering is. Dus met de- kostuums, grime, fspr^erk, alles er op en er i B^pius een orkest - ook ,°°aj conservatoriumleer- d. vin - in de bak. Leer- '6ne}n van het Koninklijk )0. qervatorium in Den Jzlè} en ket Utrechtse zijn ent- dagen te zien in zo'n artb«|ering van Benjamin ÏJJtfjens komische opera aiieert Herring'. gg laat hier om een uitvoe- in|door studenten van de >r kiklas', de 'extra-oplei- 1: mjvoor zangstudenten aan CEjpnservatorium die zich Keta specialiseren in het operavak. Indertijd opgezet door Jan van Vlijmen. In 'Al- bert Herring' staan er een der tiental van de twee conserva toria op de planken. Een unie ke confrontatie met de opera praktijk, want het is veel ge bruikelijker dat er slechts scè nes uit opera's ingestudeerd worden voor een presentatie binnen een soort 'spectacle coupé'. Brittens miniatuur 'opera buf- fa' uit 1947 biedt op diverse fronten ideale mogelijkheden: voor de zangers omdat er in deze bewerking van een sati risch verhaal van Guy de Maupassant ('Le rosier de Ma dame Husson') leuke speelmo- gelijkheden-met-een-lichte- toets liggen, plus een rijkdom aan muzikale uitstapjes en vormen. Een liefdesduet, klei ne aria's, recitatieven tot en met een gezongen terzet, sex tet en een nonet. Voor de in strumentalisten (dertien) in de orkestbak dankbaar werk, om dat Britten eigenlijk muziek maakte voor dertien solisten. Er is volop ruimte voor elk van hen zich te laten horen in de zeer muzikanteske parti tuur, met puntige verwijzin gen naar een muzikaal verle den en citaten. De uitvoering vindt plaats on der leiding van leraar/dirigent Kenneth Montgomery. Voor toneelregie en decor tekenen twee Hagenaars wier carrière's lang verbonden waren aan dat inmiddels verdwenen insti tuut, de Haagse Comedie: decorontwerper Harry Wich en acteur en toneelleider Carl van der Plas. Strottehoofdje Carl van der Plas geeft toneel les aan de operaklas van het conservatorium. Hij doet dat inmiddels al zes jaar. „In iede re zanger zit een acteur", stelt hij, „mijn werk is het ze dat te laten ontdekken". Dat er goed op gereageerd wordt door de zangers liet Van der Plas in de pauze van de première mer ken met een vrolijk: „Ze wil len nu allemaal naar de to neelschool". In de normale le spraktijk regisseert hij zijn leerlingen in operascènes en in theaterscènes. „Ik geef geen elementaire toneelles, maar ik leer ze wel een groot stuk to neeltechniek. Ik leer ze wat ik noem 'toneeldenken'. Het wie ben ik, waarom sta ik hier, waarom doe ik wat ik doe, zing ik wat ik zing?" Van der Plas verduidelijkt zijn stelling dat er in iedere zanger wel een acteur schuilt met: „Anders kies je dat vak ook niet. In elk lied schuilt wel een stuk dra ma'. Het komt dan ook voor dat zangleraren aan het con servatorium leerlingen die niet voor opera gekozen hebben ook naar de lessen van Van der Plas sturen: „Dat heeft met die andere aanpak te ma ken. Ik geloof dat die toneel lessen ze los maken, bevrij dend werken. Ze zijn tenslotte de hele dag met techniek be zig, met dat kleine strotte hoofdje". Moederszoontje Albert Herring is het verhaal van een Engels provincie plaatsje waar de traditionele Meikoningin gekozen 'moet worden onder leiding van Lady Billows, verdedigster van de Victoriaanse deugd. Maar geen meisje in het dorp is geschikt, want over elk van hen valt wel iets te roddelen. Dus valt de keus op de slome Albert Herring, het moeders zoontje van de plaatselijke groentevrouw. Albert heeft er niet veel zin in om zich tot Meikoning te laten kronen met zo'n belachelijke krans op z'n hoofd, maar moeders wil is wet en er zit een beloning van 25 pond aan dat koningsschap vast. Tijdens het feestmaal wordt er een grap met keurige Albert uitgehaald: in plaats van limonade krijgt hij een stevig glas rum en daarna he vig de hik. In de groentewin kel hoort hij dat slagersjongen Albert Herring (Frank van Aken) onder handen genomen door zijn moeder (Eline Harbers) in de groentewinkel van decorontwerper Harry Wich. foto: sonja bestebroer Sid - die hem dat grapje ge flikt heeft - hem beklaagt om zijn pantoffelheldendom en dan besluit Albert met zijn verworven geldbedrag de bloemetjes buiten te zetten. De volgende morgen wordt alleen zijn krans gevonden en het dorp denkt dat arme Albert verongelukt is, zet de treur muziek in, tot de held als een verfomfaaide boemelbaron op duikt. Financieel minder be deeld, maar meer mans. 'Blits' Het ziet er in de conservatori um-uitvoering professioneel uit, er wordt vaak goed gezon gen - de zangers hebben overi gens een wisselend niveau om dat ze van verschillende 'ja ren' komen - en pittig gemusi ceerd. Al is het jammer dat Susan Glanzberg voor de pre mière koorts gekregen blijkt te hebben, haar stem volkomen kwijt is en - om geen roet in het eten van de anderen te gooien - toch maar op de plan ken is gaan staan om haar aandeel in de opera dapper mee te 'mimen'. Van der Plas: „Kenneth Montgomery heeft de artistieke leiding en wij praten eerst door wat zijn be nadering is. Het heeft geen en kele zin voor mij om als regis seur de 'blits' te maken met een bijzondere artistieke op vatting die volkomen van de zijne verschilt. Je werkt op een conservatorium en je bent in dienst van de muziek. Ken neth's enige eis als dirigent is dat de zangers hem steeds kunnen zien, dus daar zorg je zo goed mogelijk voor zonder dat het opvalt". Van der Plas is enthousiast over de resultaten die hij als toneelleraar boekt: „Soms is het ronduit frappant. Mensen die ik drie jaar onder me heb gehad, zijn veel vrijer gewor den, kunnen veel meer van hun fantasie kwijt. Ik had trouwens nooit gedacht dat ik dit werk zo leuk zou vinden. Het is eigenlijk per ongeluk begonnen. Er werd iemand ziek op het conservatorium en ze vroegen mijn vrouw (de ac trice Annemarie Heyligers. BJ) of zij kon helpen. Zij had er geen tijd voor of geen zin in en toen ben ik ingesprongen. Heerlijk werk om mensen zo op weg te kunnen helpen". >9 >01 Cetell lelinj -a ik, kl ■20.31. '9 pi oen van het Holland n, v/al topkwaliteit of iek onvermijdbare 1 (k Jes verwacht, dan di. n de Kylian-ballet- _L zaterdagavond aan het i. Aaj in sommige opzich- ijfglets onder het overi- 441 (i hoge dansante ge- ner |Forgotten Land', 'Stam- Ground' en 'Silent Cries' êRK-fe jaren tachtig en het ma p enkele maanden oude afsprfdl°'> geschreven voor en itruniu gedanst door NDT2, •00-ljooit zag, zal zich zeker 195 jekocht hebben gevoeld.. 1506pl°' werd d°°r dezelfde 3, s|i van januari jl. uitge teld Ogenschijnlijk simpele }3> sfl inmuzikaliteit. Oude 'n vonsen van Ravel en nieu- jljjk fiek, extra geaccentueerd noodfheatrale soberheid, het elndsken van kleur en door |"®23derbelicht podium. Zon- rEIT rer een Prettië weerzien, ls de fraaie bewegingen Hogwrgotten Land' op Brit- )375.brarmmenselijke muziek 1 o 'ere11 ^in^on^a da Requiem. v kllet uit Kylians midden- IUW een déja vu. m: mping Ground' met Mexi- 10.30 slagwerk en gebaseerd ll^jljbewegingen van de Au- jen.fhe oermensen, bracht Hulpftegen terecht de han- sch ep elkaar en de tongen in erzakjing j)e dansers mogen f'i eloen wat ze leuk vinden, lan wel in stijl. Zij ont- «S. als het ware het dier :033 ^elfHet zwakke zusje, insen.i °°k letterlijk, was Kyli- tijdefchtgenote, Sabine Kup- n wow. Binnenkort maakt zij lei-eifit van NDT3-het en- '9 i van oudere dansers, t ALE par geleden leverde zij Tel. I en weinig dansant haar 3n 9:Jegen besneeuwd plexi- anpel Mimisch overgewaar- i plastisch verkrampt en - Tejlijk vrijwel kansloos, iwelijksdans mag op z'n st, maar Kylian had niet de wonderschone, lelijke lome muziek ïbussy's Faun-prélude gebruiken. Hij was en otte geen Nijinsky of Robbins. Poetry Later kwam het toch nog goed. Het weer knapte op, en ziedaar, het terrein van Poetry Park in Rotterdam stroomde alsnog vol met enkele tienduizenden bezoekers. Het multi-culturele festival begon gisteren echter met een droefmakend beeld, getuige deze twee kinderen die het hele festi valterrein in de regen voor zichzelf hadden. foto: anp Holland Festival: Het Residentie Or kest en het Kamerkoor Nieuwe Mu ziek spelen onder leiding van Arturo Tamayo vier werken van Berio. Con certgebouw, Amsterdam, zaterdag avond; Philipszaal, Den Haag, zon dag. Als er één persoon is geweest die een belangrijk stempel op het oeuvre van de Italiaanse componist Luciano Berio heeft gedrukt, is het wel de zangeres Cathy Berberian. Ze was 15 jaar met hem getrouwd maar bleef ook daarna eng met haar verbonden. Uit deze verbon denheid is in de jaren 1952- 1978 een lange reeks vocale composities voortgekomen die geheel of gedeeltelijk voor haar waren geschreven. Berio bleef overigens steeds aan zijn composities sleutelen en was bijvoorbeeld in het geval van het deze avond uitgevoerde werk 'Canticum Novissimi Testamenti' bij de première in 1989 zo verstandig om te spre ken van een 'work in process'. Dat de partijen van zijn nieuwste omwerking pas twee weken voor de concertdatum arriveerden en er dus nauwe lijks tijd voor instuderen was - laat staan in het reeds gedruk te programmaboekje de 4 zangstemmen in 8 te verande ren - was daar een lastig ge volg van. In drie composities stond de menselijke stem centraal, hoe wel in het sedert de eerste uit voering in 1974 in Rotterdam door Cathy Berberian veelvul dig veranderde 'Calmo', die stem grotendeels opging in de 22 instrumenten er omheen. Dat nam niet weg dat het op treden van de mezzo Luisa Castellani, met rinkelbellen om enkels en polsen en ge kleed in een doorzichtig, niets verhullend kleed, alle aan dacht trok. Dit fijnmazige stuk droeg Berio op aan de nage dachtenis van zijn grote vriend Bruno Maderna. In Canticum traden 8 zangers op die allen bekend zijn uit het Nederlands Kamerkoor en die tesamen met vier klarinetten en het Aurelia saxofoonkwar tet tekst en klank met prachti ge lichte kleuren in elkaar de den overgaan. In 'Cries of London' traden de zangers a capella op en kon men uit de lichte stemmenmist steeds ge luiden en straatkreten opvan gen, zoals 'good garlick'. Het werd fijnzinnig en uitermate knap en zuiver gezongen. Het laatste stuk voor kamerorkest schreef Berio ter nagedachte nis van zijn in 1983 overleden Cathy. Om begrijpelijke rede nen was daarin geen plaats voor de menselijke stem, maar in de gulden nevels van snel repeterende nootjes met steeds andere kleuren en versprin gende accenten kon men zijn grote liefde op vibrerende wij ze aanvoelen. Het Residentie Orkest dat deze avond onder Arturo Tamayo speelde gaf blijk van een goed gevoel voor deze zo door en door Italiaanse hedendaagse muziek. GARDINER BRENGT DIE ENTFUHRUNG' Holland Festival: 'Die Entfiihrung aus dem Serail'. Opera van Mozart in een concertante uitvoering met enige scènische vormgeving door de English Baroque Soloists en het Monteverdi Choir, het geheel onder leiding van John Eliot Gardiner. Concertgebouw, Amsterdam, gister avond. Herhaling zondag. Onder het imposante orgel van de grote zaal van het Concertgebouw, als onneem bare haremmuur, ontplooide zich een half-scènische uit voering van Mozarts 'Die Entführung aus dem Serail'. Half-scènisch betekende dat de vijf zangers niet voor hun rol verkleed of geschminkt waren en al acterend zongen op een verhoogd podium on der het orgel. Mozarts gezochte libretto over de ontvoering van twee keuri ge dames uit een Turkse ha rem vraagt om uitbeelding op het toneel, te meer daar er veel tekst gesproken wordt om de aria's en de vocale ensem bles onderling te verbinden. Daarin was stevig gesneden, maar naar mijn mening nog niet voldoende omdat de ge sproken dialogen in deze con text slecht overkwamen en grotendeels overbodig leken. Het ging om de muziek en daar viel in deze opzet eens te meer de nadruk op. John Eliot Gardiner die vorig jaar reeds twee Mozartopera's op deze wijze in het Holland Festival bracht - waarvan 'Idomeneo' nu op de plaat is verschenen - en daarmee de volgende jaren denkt door te gaan, heeft duidelijk eigen op vattingen over de authentieke uitvoering van deze opera. In overwegend rustige tempi speelden zijn English Baroque Soloists licht en puntig en vooral kernachtig. De zangers cast was hierop afgestemd maar had het daarom soms ook moeilijk over het nu een maal niet in een verlaagde bak spelend orkest heen te komen. De vijf stemmen pasten uitste kend bij elkaar. Luba Orgona- sova was met haar perfecte techniek en bijzonder warme stem een zeldzaam nobele Constanze, Cyndia Sieden zet te pittig Blöndchen neer, daar bij uitstekend gesecundeerd door haar Pedrillo in de per soon van Uwe Pepr. Wat Hans Pieter Minetti als Bassa Selim aan lage noten te kort kwam, wist deze kostelijke acteur hu moristisch weg te acteren. Sta- noford Olsen tenslotte was met zijn lichte tenor weliswaar niet direct de verliefde redder in de nood, maar wel een zanger die Mozarts ragfijne noten beeld zeldzaam exact en genu anceerd wist neer te zetten. Kortom een zo groot succes dat men zich kan gaan afvra gen of wij misschien meer te rug moeten naar de eenvoud van de geacteerde opera met een minimum aan regisseur sinvloed. ERIK BESIER Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gra tis wekelijkse bijlage van deze krant. BIOSCOPEN LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Doors (12): 18.45, 21.15. LIDO en STUDIO (Steen straat 39. tel. 124130): Not without my daughter (12); 18.45, 21.15. wo. ook 14.15. Predator II (12); 19:00, 21.15. wo. ook 14.30. Sleeping with the enemy (al); 19.00, 21.15. Dances with wolves (12); 20.00. Silence of the lambs (16); 18.45, 21.15. wo. ook 14.15. Duck tales, de film, het ge heim van de wonderlamp (al); wo. 14.30 TRIANON (Breestraat 31. tel 071-123875): Eline Vere (al); 19.00. Cyrano de Bergerac (al); 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Pruimenbloesem (16); 20.00. ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCI NEMA (Van Boetzelaerstraat 6, tel 01720-20800): Look who's talking too (12); 18.45, 21.30. wo. ook 13.45. Silence of the lambs (12); 18.45. 21.15. wo. ook 13.45 Awakenings (al); 18.30, 21.15. Duck tales (al); wo 14.00 Dances with wolves (al); 20.15 Kleine zeemeermin (al); wo. 14.00. VOORSCHOTEN GREENWAY (Schoolstraat 69, tel. 01717-4354): Awakenings (al); ma. t/m do. 20.15. Scenes from a mall (al); ma. t/m wo 20.15 Look who's talking too (al); wo. 15.45. KINDERVOORSTELLINGEN De kleine zeemeermin; wo. 14.po. 15.45. Teenage mutant ninja heroe turtles; wo. 14.00. DEN HAAG ASTA: 1 (Spui 27, tel. 3463500): The Doors (16); 14.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: Dances with wolves (al); 14.00, 20.15. ASTA 3: State of Grace (12); 14.00, 18.45, 21.30. BABYLON 1 (naast Den Haag Centraal tel. 3471656): The bonfire of the vanities (al); 14.00, 18.45, 21.30. BABYLON 2: Green- card (al); 14.00, 18.45, 21.30. BA BYLON 3: White palace (al); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 1 (Buitenhof 20, tel. 3630637): The silence of the Lambs (16); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: Look who's talking too (al); 14.00, 18.45, 21.00. CINEAC 3: Blue Heat (12); 18.45, 21.30. ma.-di. do. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 3456756): Not wit hout my daughter (al); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: Milou en Mai (al); 14.00. 18.45, 21.30. ME TROPOLE 3: Dances with wolves (al); 14.00, 20.30. METROPOLE 4: (al); The Godfather II (16); 20.30. ma. di. do. ook 14.00. METROPOLË 5: De onfatsoenlijke vrouw (16); 14.00. 18.45, 21.30. ODEON 1 (Heren gracht 13, tel. 3462400): Predator 2 (16); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 2: The silenceof the lambs 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 3: Pump up the volume (al); 13.45. 18.45, 21.30. ODEON 4: Sleeping with the enemy (al); 13.45, 18.45, 21.30. HAAGS FILMHUIS: Zaal 1: La captive du desert; 19.30, 21.45 Zaal 2: An angel atmy table; 20.00 Zaal 3: Over glas gesproken; Les vé- cances de M. Hulot, ma. 19.p0, 21.45. Zoo; di. 19.30, 22.00. Panta Rhei; Jour de Fête; wo. 19.30, 21.45 De stem van het water; do. 19.30, 21.45. Nominaties Louis d'Or AMSTERDAM De Vereni ging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Né- derland (VSCD) heeft de der'- de tranche van de nominaties voor de toneelprijzen 1990* 1991 bekendgemaakt. Voor dé Louis d'Or, de onderscheiding voor de beste mannelijke hoofdrol van het afgelopèh seizoen, heeft de jury Stany Crets voorgedragen voor de vertolking van zijn rol v|i) Bruno in De Cocu Magnifique van Fernand Crommelynck bij de Blauwe Maandag Corjv pagnie. Uit hetzelfde stuk, dat werd geregiseerd door Michèl van Dousselaere, komt ook de genomineerde voor de Théó d'Or, de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol. De jury nomineerde Els Dottermans voor haar rol van Stella. Ook nomineerde de jury Gijs Scholten van Aschat voor de Louis d'Or voor zijn rol van Eddy in Voldoende Koolhy draat van Dennis Potter bij Het Gebeuren/Het Nationale Toneel. Voor de Colombina, de onder scheiding voor de beste vrou welijke bijrol heeft de jury Trudy de Jong voor gedragen voor haar rol van Actrice II in Toeval, Voorval van Franfc Strijards bij Art en Pro, onder regie van Frans Strijards. Ook is Jacqueline Blom genomi neerd voor haar rol van Lucie in Voldoende Koolhydraat van Dennis Potter bij Het Gebeu ren/het Nationale Toneel. Graham Greene had geheime affaire met adellijke dame LONDEN De in april overleden Britse schrijver Graham Greene heeft een jarenlange liefdesaffaire gehad met de Amerikaan se echtgenote van een Britse Lord, zo meldden de Britse zondagskranten dit weekeinde. Greene schreef over zijn ver houding met Catherine Crompton, de vrouw van de Britse edelman Henry Wal- ston, in zijn uit 1951 daterende roman 'The end of the affair'. Mevrouw Walston stierf in 1978 op 62-jarige leeftijd, haar echtgenoot twee weken gele den. Walstons zoon Oliver ver klaarde tegenover de Sunday Telegraph dat hij zich nu vrij voelde om de geheime verhou ding tussen zijn moeder en Greene te onthullen. Greene trouwde in 1927 met Vivien Dayrell-Browning, zou nooit van haar scheiden, maar had wel min of meer openlijk vriendinnen. Zijn begrafenis werd bijgewoond door zowel Graham Greene. foto: ap zijn weduwe als zijn laatste le vensgezellin, Yvonne Cloetta. Zijn verhouding met mevrouw Walston begon in de jaren veertig, met medeweten van haar man. Greene zou haar in de jaren vijftig ten huwelijk hebben gevraagd, maar zij zou hebben geweigerd haar com fortabele bestaan in te ruilen voor een leven met een „rond trekkende schrijver". Volgens de Sunday Times bloedde de verhouding in 1960 dood, doordat zowel Greene als Ca therine Walston „andere part ners begonnen te zoeken'Ze bleven wel corresponderen en elkaar zo nu en dan opzoeken. Bataafs Symfonie Orkest onder lei ding van Kian Pin Hiu met werken van Rossini, Mendelssohn en Brahms. Soliste de violiste Marin Mars. Zaterdagavond, Schönberg- zaal, Den Haag. Na vijfentwintig jaar trouwe dienst als violist bij het Con certgebouworkest verwissel de Kian Pin Hiu zijn viool voor een dirigeerstok. Daarmee leidde hij in de Schönbergzaal zaterdagavond het Bataafs Symfonie Orkest in een klassiek programma met werken van Rossini, Men delssohn en Brahms. In Rossi ni's ouverture II Barbiere di Siviglia en in de Serenade nr.l van Brahms bewezen dirigent en orkest, dat het matig be zochte concert degelijk en ge degen was voorbereid. Het is eigenlijk een klein won dertje dat de orkestleden hun inzetten zo goed kennen en ook (naar het lijkt) als vanzelf nuanceren, want Kian Pin Hiu beperkt zich hoofdzakelijk tot het slaan van de maat. Klan keenheid en klankverhouding zijn duidelijk niet zijn eerste zorg en dan kan het gebeuren, dat die verhouding absoluut scheef wordt getrokken. Dan tetteren de koperblazers over alles heen of maakt de pauke- nist een lawaai als een oordeel. Maar de musici (van jeugdige tot gevorderde leeftijd) hebben plezier in het musiceren en zetten zich maximaal in. Violiste Marin Mars won i)i 1985 bij het tiende Oscar Back concours de tweede prijs met haar vertolking van het Bee- thovenconcert. Zaterdagavond speelde zij met het Bataafs Symfonie Orkest het vioolcon cert van Mendelssohn. Een be heerste weergave, uitgebalan ceerd, fraai van toon en trefze ker. Geen geringe verdienste bij een dirigent die over rit miek zijn eigen opvatting heeft.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9