ermogenspositie van 1WR steeds slechter Flinke zwerm bezoekers op vijftiende milieu-bijenmarkt ALLERLEI(DS) Grieks en latijn op Albanianae Alphen =A([DEN £cidóC0OtM<Mlt MAANDAG 10 JUNI 1991 PAGINA 7 Szerswoudenaren 1 11 11 glazen bekogeld JEN Vier jeugdige Hazerswoudena- j fijn in de nacht van zaterdag op zon- i belaagd door twee inwoners van Lei- (Dat gebeurde op de Nieuwe Beesten- '3t, waar het tweetal plotsklaps de vier Jjns van 19 en 20 jaar met glazen begon «kogelen. Toen de Hazerswoudenaren (uit de voeten probeerden te maken, Jen ze door het Leidse tweetal achter- J en gegrepen. Een van de vier Ha- ijfoudenaren liep bij het daaropvolgen- Ivecht een gebroken neus en diverse jfcingen op. De daders wisten te ontko lmaar konden dankzij de gedetailleer- Ischrijving die de slachtoffers aan de konden geven, kort daarop in de 1 worden aangehouden. Autokrakers weer actief in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het af gelopen weekeinde is bij de Alphense politie melding gemaakt van 11 auto kraken. Een van de opmerkelijkste daarbij is wel een auto-inbraak aan de Treinweg, waarbij een stereoinstallatie van 5000 gulden werd buitgemaakt. De dieven wisten op onverklaarbare wijze een elektrische beveiligings-installatie onklaar te maken, waardoor ze de dure stereo te pakken konden krijgen. De geluidsapparatuur is wel allemaal voor zien van een codering, zodat de dieven er waarschijnlijk niet veel aan hebben. Bij een andere kraak bij tenniscentrum Nieuwe Sloot werd apparatuur ter waarde van 2000 gulden meegenomen. Rijnland wil verbod op geïmpregneerd hout bij oeverbeschoeiing Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN De oeverbeschoeiingen in Leiden, Alphen aan den Rijn en wijde omgeving worden milieuvriendelijker. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, beheerder en geldschieter voor het her stel van beschoeiingen, wil het gebruik van geïmpregneerd of gecreosoteerd hout vanaf 1993 gaan verbieden. Tot dat jaar zal het gebruik van geïm pregneerd hout en andere zwaar milieu belastende materialen bij alle overheden en particulieren worden afgeraden en zal het wapen van de subsidieweigering worden gehanteerd om het gebruik van dergelijke materialen zoveel mogelijk te ontmoedigen. Rijnland gebruikt zelf al sinds begin dit jaar geen geïmpregneerd hout meer voor de eigen beschoeiings- werken. Volgens dijkgraaf Van Tuijll van Serooskerken en hoogheemraden zijn er alternatieve materialen voorhan den. Woensdag neemt het hoogheem raadschap een definitief besluit over het voorstel van dijkgraaf en hoogheemra den. Zwarte lijst Bij de oeverbeschoeiingen wordt volop gebruik gemaakt van houtverduurza- mingsmiddelen om te voorkomen dat het hout op de grens van water en lucht snel verrot. Daarvoor werden tot nu toe meestal creosootolie en wolmanzout ge bruikt, een mengsel van koper-, chroom- en arseenverbindingen. Door uitloging komen bestanddelen daarvan echter in het oppervlaktewater terecht, reden om het gebruik van geïmpregneerd hout in waterwerken al jaren geleden ter discus sie te stellen. De verbindingen bevatten zowel polycyclische aromatische koolwa terstoffen (pak's) als koperhoeveelheden die de algemene mileukwaliteitsnorm ruim overschrijden en daarom voorko men op de 'zwarte lijst' van stoffen. De oeverbeschermingsmaterialen zorgen op dit moment voor zeventig procent van de uitstoot van pak's in het oppervlakte water in Rijnland. In de zogenaamde derde nota waterhuishouding is al eerder vastgelegd dat de het gebruik van stof fen die op de 'zwarte lijst' staan, in 1995 met de helft moet zijn teruggedrongen. In het jaar 2000 moet zelfs een reductie van negentig procent zijn gehaald. Kinderen beroofd en geterroriseerd WARMOND Twee Warmondse kinderen van omstreeks 11 jaar oud zijn zaterdagmiddag omstreeks half drie terroriseerd door drie jon geren in een gele speedboot op Koudenhoorn in Warmond. Een fiets werd afgepakt en er werd 17 gulden afhandig gemaakt. De eigenlij ke dader was een jongen van omstreeks 15 jaar. Hij werd vergezeld door twee jongens van omstreeks 11 jaar. Het trio viel ook vissers las tig door hard heen en weer te varen. De rijks politie van Warmond verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden, tel. 01711-10073. De Warmondse rijkspolitie beschikt tegenwoordig over een boot en kan optreden tegen overlast van speedboten. In het afgelopen weekeinde werden diverse processen-verbaal uitgedeeld wegens te snel varen. )GERE RENTELASTEN JAGEN TARIEVEN OP sr. M «etejr 4a.li||QUE ROSO e|)EN „De financië- nChTermogenspositie van ;per.|EWR is slecht en Jhnêjt steeds slechter", ^[schuwde algemeen wenfteur Haijkens van de s. Magie_ en Watervoorzie- Zr Rijnland (EWR) vrij- n'e- tijdens zijn toelichting kier# presentatie van het Baaijerslag. De lasten die Ja.8®0 PriUe nutsbedrijf an'del op de schouders ig*t noemde Haijkens jero» loden kraag om de 'ewejvan de EWR". ?ne,il iTvair R ontstond uit een fusie teenslf nutsbedrijven, die in Volfsèn waren van 31 Zuidhol- Wjfe gemeenten. Per 1 janu- <er <j89 werd de NV Energie- ErlkJatervoorziening Rijnland s. Sitigd. Tussen de voormali- esdojenaars van de oude nuts- ïördijven en de directie van gVE. jeuwe werd afgesproken iis." <5 gemeenten compensatie ensten krijgen voor gederfde addftjsten, de zogeheten for- leSVSe uitkering. In totaal be- atthij* deze t>ijna tachtig mil- "ulden. Dat bedrag zou worden gespreid over tien jaar in afnemende termijnen. Inmiddels staat nog 46 miljoen gulden open. Over 1990 moet de EWR ruim 10 miljoen gul den uitbetalen, te dekken door de inkomsten van verkoop van gas, elektriciteit en water. Die inkomsten bedroegen ech ter slechts 7,5 miljoen. De rest zou uit het eigen vermogen moeten worden betaald. Dat is volgens Haijkens be paald geen goede zaak omdat de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen daardoor verslechtert. Deze verhouding, de solvabiliteit, wordt door banken gebruikt om te zien of een bedrijf kredietwaardig is. Door de uitkering telkens uit eigen zak te betalen, wordt zwaar op het eigen vermogen ingeteerd. Haijkens: „Als de solvabiliteit niet snel wordt verbeterd, kunnen we op wat langere termijn moeilijker aan leningen komen. Dat heeft ho gere rentelasten tot gevolg". Die tendens is al terug te vin den in de jaarcijfers over 1989 en 1990: vorig jaar betaalde de EWR ruim 51 miljoen gulden rente, tegenover 47 miljoen een jaar eerder. Als die rente lasten blijven stijgen, moet dat op den duur worden verre kend door de tarieven te ver hogen. „En daar willen we ab soluut niet naartoe", aldus Haijkens. Halvering Om de trein weer op het goede spoor te krijgen, zal de directie van de EWR op de aandeel houdersvergadering van 26 juni twee voorstellen doen. Het ene behelst een halvering van de nog uitstaande forfai taire uitkering aan de aandeel houders, de gemeenten die ei genaar zijn van het nutsbe drijf. Haijkens is zich er wel van bewust dat dat op de ver schillende gemeentelijke be grotingen tot problemen kan leiden: „Er wordt rekening ge houden met de jaarlijkse uit kering en er kan voor sommi ge gemeenten een gat in de be groting vallen". De tweede oplossing die Haij kens voorstelt is splitsing van de uitkering. De helft wordt uitgekeerd, de andere helft wordt naar het eigen vermo gen overgeheveld. Bij dit idee tekent Haijkens wel aan dat het voor de gemeenten onze ker is of ze überhaupt geld krijgen: als de resultaten te genvallen, is de kans groot dat er helemaal niets wordt uitge keerd. Stadsverwarming Uit het vrijdag gepresenteerde jaarverslag blijkt dat de stads verwarming nog steeds met forse verliezen kampt. Vorig jaar moest het energiebedrijf er 6,6 miljoen uit de reserves op toeleggen. In 1988 was zelfs sprake van een faillissement van het project. De prijzen van olie en daarna gekoppeld die van gas waren zover gedaald dat bij beëindiging van het project in 2011 gerekend werd op een verlies van 125 miljoen gulden. Door de stijging van de aardgasprijzen, onder meer door de Golfoorlog, is dat ge vaar afgewend. Op de forse winst van 34,4 miljoen, waar bij start van het project nog van werd uitgegaan, hoeft de EWR echter niet meer te reke nen. Haijkens verwacht rond het jaar 2000 uit de rode cijfers te zijn maar voorziet dat het saldo nipt positief is bij afslui ting. Op dit moment is het ne gatief exploitatieresultaat van de stadsverwarming ruim 4,2 miljoen, waarbij een deel van de verliezen nog werden ge compenseerd door een bijdrage van 9 miljoen gulden van het ministerie van Economische Zaken. Toch wordt het project ge woon voortgezet. Vorig jaar werd de 3000-ste woning op het net aangesloten. In 1992 begint de aansluiting van 1349 flats in de Merenwijk op het stadsverwarmingsnet. ristial tfaJJrjsburger gewond bij ®dMJipartij in café meer, ïdberjEN Bij een steekpartij U'jfé Paradise aan de Nieu- |®n° beestenmarkt is zondag een 30-jarige inwoner Rijnsburg gewond ge- De man werd door een e café-bezoeker met een h de onderarm gestoken, ind V >a hij bovendien nog eens twee andere belagers op •ond werd gegooid, ge- t en geslagen. Het slacht- J is naar het Academisch (nhuis Leiden vervoerd in zijn verwondingen te in behandeld. itor rijdt over voet kDWIJK Een 37-jari- pordwijkerhouter kwam k werkzaamheden op het met zijn voet onder een i/an een tractor. Het on- j vond zaterdagmiddag I bij de Noordwijkse vis- De man werd, vermoede- iet een beenbreuk, over- pht naar het AZL. Op het slotfeest van de kindertelefoon konden kinderen zich laten schminken. i foto: wim van noort Feestende kindertelefoon voortaan langer bereikbaar LEIDEN De kinder- en jongerentelefoon Leiden is 'sinds 1 juni dagelijks twee uur langer bereikbaar. Gedurende de hele week werd dit feit gevierd. Za terdag vond het slotfeest plaats op het Stadhuis plein. „We waren even bang dat een jaar. Na de recente uitbreiding feest van de Leidse Studenten Vereniging op hetzelfde plein ons feestje zou verknallen, maar dat viel reuze mee", ver telt Pauline Krebbers van de kindertelefoon, „er zijn heel veel kinderen geweest, vooral kleine kinderen, maar toch ook wel een paar uit onze doelgroep van boven de twaalf is men van 15.00 tot 21.00 uur bereikbaar. De organisatie draait hoofdzakelijk op vrij willigers. Volgens Krebbers voorziet de telefoon in een be hoefte. „Wel blijkt dat kinde ren niet snel naar de telefoon grijpen. Ze denken dat wij al leen gebeld mogen worden voor hele ernstige problemen zoals incest, maar dat is zeker niet zo. Kinderen kunnen ook bellen voor kleine dagelijkse In de toekomst hoopt men ook meer bekendheid te krijgen in de Duin- en Bollenstreek en in de Rijn- en Veenstreek. De kinder- en jongerentelefoon is te bereiken op telefoon 071- 120611. Kinderen en jongeren kunnen, desgewenst anoniem, bellen tussen 15.00 en 21.00 -i Mi 1 van boot OND Dieven heb- het afgelopen weekein- in bijboot gestolen van notorjacht dat lag afge- in een botenloods in de older in Warmond. De i lieten de boot, die in de hing in het water zak- n konden met behulp buitenboordmotor weg- De bijboot heeft een e van omstreeks 10.000 etje (5) tijdens steken geschept (DWIJK Een vijfjarig je uit Noordwijk raakte gmiddag ernstig gewond lij tijdens het oversteken ;pt werd door een auto. ngeluk gebeurde op de Zeeweg nabij het Bre- rk. De automobilist kon anrijding, ondanks ver rempogingen, niet omen. Het jongetje werd en dijbeenbreuk en een ischudding overgebracht iet AZL. ikrakers slaan slag WETERING Uit een teerde auto in Oude We- is zondag een CD- en een attaché-koffer :en totale waarde van lizend gulden gestolen, ito stond geparkeerd bij ng Plantage. De auto- rs sloegen in de nacht at.erdag op zondag toe. een portierruit in te kon men de auto binnen lï fSÊmb!m£mmam De werkzaamheden van de imker konden in een steekvrije tent zonder gevaar worden bekeken. i foto: wim van noort LEIDEN De jaarlijkse milieu-bijenmarkt rond de Leidse Sterrenwacht trok zaterdag weer grote drommen bezoekers. De markt werd geopend door oud-voorzitter van de Im kersvereniging Leiden en Omstreken, A. Newe. Hij deed dat door een bijen volk aan een kersverse imker te overhandigen. Dit jaar stond de vijftiende editie van dit evenement op het programma. Ter gelegen heid van het derde lustrum kreeg de Lagere Agrarische School uit Oegstgeest, die de Leidse imkers onderdak ver schaft, een demonstratiekast aangeboden. Het jubileumjaar kan overi gens wel eens een rampjaar worden voor de imkers. Het koude voorjaar heeft voor een extreem slechte honingpro- duktie gezorgd. H. van Scho thorst, van de Imkersvereni ging Leiden en Omstreken, beaamt de sombere geluiden. Volgens Van Schothorst, zelf imker in Bodegraven, is met name de vorst fataal geweest. „De appel- en perenbloesem was flink aangetast. Ik heb m'n zestig bijenvolken zelfs moeten bijvoeren met honing raten". Leimuidenaar W. de Vos was èèn van de imkers die op de markt probeerde complete bij envolken inclusief koningin te slijten. Zo'n kast vol gezoem kost een geïnteresseerde im ker honderd gulden. De Vos is geen beroepsimker. „Die zijn er ook bijna niet in Neder land", vertelt hij. De standigheden zijn daarvoor in Nederland niet geschikt. Behalve bijen was de Sterren wacht omzoomd met een bonte verzameling van kramen vol milieuvriendelijke produkten. De aangeboden eetwaar va rieerde van een smakelijk brandnetelkaasje tot uit volko- renmeel vervaardigde dropve ters. Kinderen konden zich voor een rijksdaalder laten schmin ken. Een bijenhoofd was daar bij natuurlijk favoriet. Andere kinderen stonden zelf in een kraam. De Emmausschool uit Voorschoten bijvoorbeeld. On der begeleiding van een le raar, S. Verplanck, toonden zij bezoekers hun speciaal voor de markt voorbereide bijenpro ject. „De school doet al jaren mee", aldus Verplanck. „We doen het om en om. Het ene jaar mieren en het andere jaar bijen. Die beestjes lijken na melijk in hun doen en laten vreselijk veel op elkaar". Pancras-oost wil wijkhuismeesters LEIDEN Buurtvereniging Pancras-Oost wil in het kader van de sociale vernieuwing in de wijk huismeesters aanstellen. Dat moet gebeuren in samenwerking met de woningbouwverenigin gen. Er wordt geprobeerd om mensen uit de banenpool voor deze functie te interesseren. Het benoemen van huismeesters is een onderdeel van de wensenlijst van de buurt die de buurtvereni ging aan het opstellen is. De wijk heeft voor dit jaar 65.000 gul den van de gemeente gekregen die aan verbeteringen voor de buurt mogen worden besteed. Voor volgend jaar komt eenzelfde bedrag vrij. Behalve het aanstellen van de huismeesters denkt de buurtvereniging aan het opknappen en uitbreiden van de speel- gelegenheden. Ook wordt onderzocht of het mogelijk is een speeltuin in te richten. Alle wensen en ideeën worden verza meld, waarna de definitieve wensenlijst in juli wordt beoordeeld. De Burchtgroep gaf 16.000 gulden weg LEIDEN Stichting De Burchtgroep, zeven jaar geleden opge richt om met een financiële bijdrage sociale nood te lenigen, heeft vorig jaar zo'n 16.000 gulden vergeven aan verenigingen, instellingen en groeperingen in Leiden en omstreken. Het fonds krijgt veruit het meeste geld van de stichting „Heilige Geest". In principe komen alleen projecten voor en/of door jongeren in aanmerking voor een bijdrage, mits ze iets toevoegen aan de al bestaande sociaal-maatschappelijke activiteiten. Zo kreeg voet balvereniging Roodenburg een bijdrage om jeugdleden te kun nen behouden en werd er geld uitgetrokken voor de huur van een zaal en de aanschaf van materiaal voor seniorensoos De Dobbegaarde. De rest van het geld ging naar de Minisoos voor gehandicapten, de Samenwerking Fondsen, het buurtcomité Het Behouden Veld, het Jeugd Welzijns Overleg, de Ouderen Kerst- Ins Leiden, de Wereldwinkel en het vakantieproject Limburg. CDA stelt vragen over veiligheid nieuw station LEIDEN Het CDA in Leiden wil weten hoe het gesteld is met de veiligheid voor reizigers en personeel in het nieuw te bouwen station. De fractie heeft het college daarover schriftelijk vragen gesteld. De partij wil onder meer weten of B en W over dit on derwerp nog hebben gesproken met de Nederlandse Spoorwe gen. Als dat niet het geval is geweest, willen de christen-demo craten van het college horen of het alsnog bereid is daarover met de NS te onderhandelen. De laatste veiling,- ruil- en contactavond van dit sei zoen, georganiseerd door de postzegelclub De Postzegel- vrienden, wordt vandaag gehouden in wijkgebouw De Linde, Herenstraat 64. Postzegelliefhebbers kun nen vanaf half acht de ka vels bezichtigen. Ook be langstellenden, die geen lid zijn van de Leidse postze gelvereniging zijn welkom. Inlichtingen: 071-765828 Fietsvierdaagse De jaarlijkse avond fiets vierdaagse van de Leidse tourvereniging Swifttour gaat vanavond van start. Inschrijven kan op maan dag- en op dinsdagavond. Er zijn vijf fietsavonden zo dat deelnemers een avond kunnen laten schieten zon der de medaille mis te lo pen. Voor het deelnamegeld van f5 worden onderweg ook versnaperingen uitge deeld. Start elke avond om half zeven bij het clubhuis van Swifttour aan de Roomburgerweg in stads park De Bult. Afstanden van 15 of 30 kilometer. Er is een gedrukte route voor handen. Inlichtingen bij A. van de Kordelaar, telefoon 071-121265. Forumdiscussie De Vereniging Academici Wetenschappelijk Onder wijs (VA WO), afdeling Lei den, houdt morgenavond een openbare forumdiscus sie. Het thema is: Wat is de Nederlandse universiteit waard? Forumleden uit de universitaire wereld en de journalistiek discussiëren over de rol van de universi teit binnen de samenleving en het onderwijsstelsel. De forumdiscussie begint om acht uur in het gebouw van de Faculteit Sociale Weten schappen van de Rijksuni versiteit Leiden, Wasse- naarseweg 52, zaal 1A47. Inlichtingen: 273784. Marsyas Het blazersensemble Mar syas geeft woensdag een concert in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Werken van Strauss, Siqueira, Fran- caix en Dvorak worden ten gehore gebracht. Het con cert begint om kwart over acht. Toegangsprijsf7,50/6. ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG Het athe neum van de Gemeentelijke Scholengemeenschap Albania nae in Alphen aan den Rijn kan worden uitgebreid tot ly ceum. Dat adviseren Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land aan de minister van on derwijs en wetenschappen. Ook voor athenea in Capelle aan den IJssel en Spijkenisse brengen GS een positief advies uit. Het advies houdt in dat de scholen gymnasiumbevoegd heid krijgen en dat het dus mogelijk wordt om in de vak ken Grieks en Latijn af te stu deren. Het Plan van Scholen voortgezet onderwijs 1992 is voornamelijk gericht op betere spreiding, die tot stand moet komen door meer samenwer king tussen, scholen. Het om zetten van athenea in lycea past binnen dit beleid, aange zien zij door het extra aanbod van onderwijs op gymnasium niveau aantrekkelijker wor den voor leerlingen. Dit strookt tevens met de doelstel ling van de minister om basis vorming in te voeren, waar voor brede scholengemeen schappen nodig zijn. Het ad vies wordt in september vast gesteld in de provinciale sta ten. Daarna zal het aan de mi nister worden uitgebracht. Forumdiscussie over waarde universiteit LEIDEN De universiteit is niet meer wat zij geweest is. Een universitaire vorming is niet langer een paspoort voor een ge slaagde maatschappelijke carrière. De massaliteit, verscholing en stroomlijning, de dreigende samenvoeging met het hoger vervol gonderwijs, reorganisaties en bezuinigingen hollen de universi teit van vroeger uit. Over de waarde die de Nederlandse univer siteit desondanks of juist dankzij al deze ontwikkelingen heeft, wordt morgen eert forumdiscussie gehouden op initiatief van de Vereniging Academici Wetenschappelijk Onderwijs. Mensen uit de universitaire wereld, uit het hoger beroeps onderwijs (hbo) en uit de journalistiek gaan met elkaar in de slag. Plaats van han deling is het gebouw van de faculteit sociale wetenschappen, Wassenaarseweg 52, zaal 1A47. De aanvang is om 20.00 uur. In lichtingen bij Marjolein Nagel, tel. 071-273888. Nog steeds injectienaalden in afval van Academisch Ziekenhuis LEIDEN In het afval van het Academisch Ziekenhuis Leiden worden ondanks drin gende verzoeken van de raad van bestuur nog altijd injectie naalden aangetroffen. Dat heeft de dienst voor reiniging, ontsmetting en transport be kendgemaakt in een brief aan de raad van bestuur. De Rotterdamse afvalverwer ker Roteb, waarmee het AZL een contract voor de afvoer en verwerking van het zieken- huisafval heeft afgesloten, be schikt niet over een vergun ning om afval met naalden te verwerken. Roteb heeft al ge zegd de samenwerking niet op de huidige wijze te willen voortzetten als aan deze situa tie geen einde komt. Als de naalden niet uit het afval ver dwijnen zal bij het AZL een fors hogere rekening worden ingediend. De raad van bestuur van het ziekenhuis heeft inmiddels een brief naar de verschillen de afdelingen gestuurd waarin dringend wordt verzocht om de naalden nauwkeurig te scheiden van de rest van het afval.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7