S ontruimen luchtbasis Ij Filipijnse vulkaan Jjj Antiek uit DDR verdwijnt massaal naar Nederland Geslaagde drievoudige transplantatie *EEDE UITBARSTING JAPANSE VULKAAN Personeel geschorst na treinramp Pakistan viërs eisen aftreden communistische regering VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Algemene staking Albanië beëindigd Genland QeidAcQowumt MAANDAG 10 JUNI 1991 PAGINA 5 )ANIE HERSTELT PARTIJENSYSTEEM lei Koning Husayn en Jordaanse hebben gisteren een document onder- jat het 34 jaar oude verbod op politie- en opheft. De regeling voorziet in de jheid tot het amenderen van wetten er het al meer dan 20 jaar geldende Icht zijn aangenomen. Het 40 pagina's Nationale Handvest is het resultaat ren maanden van verhitte debatten politieke activisten die Husayn had d tot opstellers van het document, dvest voorziet in algemene richtlij- ir de regering en het parlement voor jtellen van democratische wetten, v-vestigt ook opnieuw de loyaliteit aan ng. De herinvoering van politieke wordt algemeen gezien als een po- n Husayn de groeiende invloed van ■ntalisten te bestrijden. boejhi en di I k jen c m lik in (tol DRg, wg 0 ad sl pos II YN ONDERZOEKT BEDREIGING SHI'ITEN DOOR LEGER IRAK CAIRO Een team van de Verenigde Naties is gisteren in het zuiden van Irak bij de grens met Iran aangekomen. De VN stel len een onderzoek in naar Iraanse meldingen dat honderduizen den shi'itische Irakezen mogelijk zullen worden aangevallen door het Iraakse leger. Baghdad wees zaterdag de berichten van de hand. Volgens Irak gaat het om misleidende propaganda. De VN zijn in het gebied om de naar schatting 500.000 vluchtelin gen te helpen die door het leger zijn ingesloten in de moerassen tussen Basrah en Nassariyah. Irak wil verhinderen dat de vluchtelingen Iran bereiken. Prins Sadr Din Agha Khan, die de leiding van de hulpoperatie heeft, zei dat als de geruchten op waarheid berusten hij dat zal opnemen met het regime in Bagh dad. President Rafsanjani van Iran vergaderde zaterdag met de Opperste Nationale Veiligheidsraad over de situatie van de shi'i- eten in Irak. Deskundigen van de VN, die een onderzoek moeten instellen naar de voorraad chemische wapens waarover Irak beschikt, kwamen gisteren in Baghdad aan. Aangenomen wordt dat de 22 leden tellende mutinationale groep enkele we ken nodig zal hebben om het arsenaal te inventariseren. „Herrenberg verzint complot tegen Bouterse" PARAMARIBO Het complot tot moord op de Suri naamse legerleider Desi Bouterse is een verzinsel van Henk Herrenberg. De aan het leger gelieerde Nationale Democratische Partij heeft zich volledig van het „drugss cenario" gedistantieerd. De NDP pleit voor „disciplinaire maatregelen" tegen Herrenberg, die officieel ambassa deur in algemene dienst van buitenlandse zaken is. Dit heeft Frank Playfair, NDP-fractievoorzitter in het parle ment, zaterdag gezegd tegen het Surinaamse ochtendblad De Ware Tijd. De NDP ontkomt niet aan de indruk dat Herrenberg bewust het gezag van de legerleiding en de regering wil aantasten. Als er inderdaad sprake zou zijn van een complot tegen de bevelhebber, zouden de be voegde instanties hierover zakelijke informatie moeten verstrekken. Playfair verwijt Herrenberg dat deze het ministerie van buitenlandse zaken misbruikt om de rela tie met de Verenigde Staten te verstoren. Herrenberg had donderdag gezegd dat er een complot van Amerikaanse makelij bestaat om legerleider Bouterse uit de weg te rui men. Eventuele moord op Bouterse zou uitgelegd kunnen worden als wraakoefening van een drugsbende. Etiopiërs tijdens vlucht gearresteerd ADDIS ABEBA Meer dan duizend mede werkers van het vroegere Etiopische bewind zijn gearresteerd terwijl ze onder weg waren naar Kenya en Somalia. De zwaar bewapende functionarissen zijn aan gehouden terwijl ze in een konvooi van 150 gestolen regeringsvoertuigen door het dis trict Bale in het zuiden reden. Bijna alle maal waren het leden van de Etiopische Ar beiderspartij (EWP) van de afgezette presi dent Mengistu Haile Mariam. Het Revolutio nair Democratisch Front van het Etiopische Volk (EPRDF), dat zijn basis in het noorden van het land heeft, nam vorige week de hoofdstad Addis Abeba in waarna het op dracht gaf tot het sluiten van alle EWP- kantoren. PARIJS Een Franse ploeg artsen is er in geslaagd een drievoudige transplantie uit te voeren op een tienjarige jongen. Gis teren werd bekend dat voort het eerst een hart-long-levertransplantatie is uitgevoerd op een zo jong iemand. De operatie, die al op 15 februari werd uitgevoerd in het Pa- rijse Broussais ziekenhuis, nam 16 uur in beslag. De jongen mocht begin juni het zie kenhuis verlaten. Vorig jaar onderging een 16 jaar oud meisje een soortgelijke opera tie. De eerste hart-long-lever transplanta tie werd in 1986 uitgevoerd in Groot-Brit- tannië. lg v ieid K AIR BASIS ilipijnse betogers in e?.if€niet is gelukt, wist ri^kaan Mount Pinatu- geidaag te bereiken: in ïtruiming van de k ïjkaanse luchtmacht- Hark in het noorden e Filipijnen. Nadat ulkaan uitbarstte i zo'n 12.000 Ame- militairen, hun eden en Filipijnse Bliifcrs overgebracht e Amerikaanse ma- nê$is Subic Bay. ngr s.et (euwen rust braakte de "JJo gisteren een tien ki- lange stroom van as, hete modder uit. Tot zijn er geen slachtof- za%vallen, omdat zo'n Sen dorpelingen nabij de al eerder waren geë- d. Maar directeur Ray- Punongbayan waar voor een tweede, •kere uitbarsting: „He it slechts het begin", een Amerikaanse le dvoerder werd beslo- Ie evacuatie van Clark e activiteit van de vul de loop van de nacht chtiger was geworden, waren de vliegtuigen opters uit voorzorg al heid gebracht. Alleen oneel dat onmisbaar i J isis is achtergebleven. van honderden De ,ulp van Clark naar het vijftig ki lometer verderop gelegen Su bic Bay. Onderweg werden ze door politie, Amerikaanse ma riniers en helikopters be schermd tegen mogelijke aan vallen van het communisti sche verzet. Manila en Washington zijn be zig met onderhandelingen over Clark en Subic Bay, waarvan de pacht in septem ber afloopt. De Verenigde Sta ten zijn bereid een aantal faci liteiten over te dragen maar willen het gebruik behouden van de twee bases, de grootste die Washington in Oost-Azië heeft. „Vuurgorder' De Pinatubo is de tweede vul kaan van de Oostaziatisch „Vuurgordel" die deze maand weer actief is geworden. Een week geleden kwamen 37 mensen om bij de uitbarsting van de Unzen op het Japanse eiland Kyushu die zaterdag, zoals al werd gevreesd, op nieuw tot uitbarsting is geko men. Gloeiend hete lava stroomde langs de oostzijde Boven: Met enorme rookwolken en as- regens komt de gloeiend hete lava de Unzen uitstromen. FOTO: AP Links: Boven de Pinatubo hingen za terdag vijf kilometer hoge rookkolommen en in de wijde omtrek kwam een asregen neer. FOTO: AFP van de berg naar beneden en zette verscheidene huizen in vlam. In de 45.000 inwoners tellende stad Shimabara, aan de voet van de berg, viel de stroom uit. In de omgeving braken door de grote hitte bos branden uit. Er werd geen melding gemaakt van slachtof fers bij de uitbarsting van za terdag, wat vooral te danken was aan de voorafgaande eva cuaties. Bijna tienduizend mensen zijn inmiddels geëva cueerd. De nieuwe lavastroom was groter dan die van afgelopen maandag toen de vulkaan na 200 jaar rust weer voor het eerst tot uitbarsting kwam. Door de eruptie van zaterdag werden as en hete stenen 5,5 kilometer ver weg gespuwd; ongeveer 1,5 kilometer verder dan bij de eerste uitbarsting. Voorzitter Daisuke Shimozuru van het Coördinerende Comité voor de Voorspelling van Vul kaanuitbarstingen zei dat in de toekomst mogelijk verder ge legen gebieden binnen het be reik van de vulkaan kunnen komen. De bevolking aan de voet van de berg bereidt zich voor op een nieuwe lawine van as en hete stenen. doodvonnissen ft uitgesproken daIfT STAD Het bij- :*en tribunaal in Kuwayt, "0Ipachten van collabora- rzoekt, heeft zaterdag eerste keer in zijn be- jp doodstraf uitgespro- GO straf is opgelegd aan Ihl-Chomari en Mankhi iniri, beiden statenloze omdat ze hebben sa- u^lerkt met het Iraakse i-L'Wens de bezetting door 's van Kuwayt. Tijdens en pes tegen al-Shimmiri soldlgeen getuigen gehoord is zjlen geen bewijzen te- oasijn openbaar gemaakt. :koi*rders voor de men- dielen hebben zware kri- ge Werd op de in Kuwayt Boldlvoerde processen. In inciioeten naar verwach- an ieveer 300 personen te- oer^an. KARCHI De directeur van de Pakistaanse spoorwe gen en vier medewerkers zijn gisteren geschorst, nadat een dag eerder bij een botsing tussen een passagiers- trein en een goederenwagon in de provincie Sindh meer dan honderd mensen waren omgekomen. De disciplinaire maatregel was rechtstreeks afkomstig van de Pa kistaanse premier Nawaz Sharif, die zaterdag een bezoek bracht aan de plaats vari het ongeluk in de stad Ghotki, 535 kilometer ten noorden van Karachi. De passagierstrein zou ten onrechte het sein veilig hebben gekre gen om het station in Ghotki binnen te rijden. De zogeheten Taz Gam Express, de snelste trein van Pakistan, reed met een vaart van 60 kilometer per uur in op een stilstaande goederentrein. Door de kracht van de botsing ontspoorde de passagierstrein, waarvan de meeste van de 800 passagiers lagen te slapen. In totaal vielen bij de ramp zeker 225 gewonden. Het ongeluk leidde tot hernieuwde oproepen van parlementariërs, regeringsfunctionarissen en president Ghaulam Ishaq Kham, om het verouderde Pakistaanse spoorwegsysteem te vernieuwen. BONN De vroegere DDR wordt leeggeroofd en leeggekocht. Kunst, waardevol antiek en inte ressante bric-a-brac ver dwijnt met karrevrachten tegelijk uit kerken, mu sea, boerderijen, wonin gen en openbare gebou wen, voornamelijk rich ting Nederland. Het blad 'Der Spiegel' onthult dat een zeer belangrijke stroom legaal gekocht, maar evengoed gestolen kunst en antiek naar Nederland gaat. Grensdorpen bij Emmerich, in de Achterhoek en Twente, blijken ware verzamelplaatsen voor antiek dat uit de DDR af komstig is, zo signaleert het blad. Wat niet in Nederland doorverkocht wordt aan opko pers en particulieren, wordt al dan niet via beroepshe lers verscheept naar op drachtgevers elders in de we reld. Het blad voert antiekhande laar Jos Wolters uit Silvolde in de Achterhoek in woord en beeld ten tonele. Wolters wordt volgens eigen zeggen omschreven als 'de meest ge wiekste opkoper in de oude DDR', waar hij de in antiek handelende oud-stasi's bij her haling te vlug af is. Met zo'n tachtig medewerkers stroopt hij het Oostduitse platteland af, om er op straten en plei nen, of deur aan deur antiek op te kopen. Wekelijks haalt hij alleen al zo'n 1500 oude meubelstukken naar Neder land, plus andere voorwerpen. De beste stukken gaan per container naar Rotterdam en Antwerpen, van waaruit ze naar de Verenigde Staten wor den verscheept. Wolters zegt dat hij en zijn mensen makkelijk toegang hebben tot de plaatselijke be volking, „omdat we geen Sak sisch spreken, zoals de Stasi's, en er niet als zigeuners uit zien", citeert het blad. Eerder dit jaar heeft de politie in Almelo drie 'antiek-gang sters' aangehouden, en sinds dien blijft de politie in de Ach terhoek gespitst op illegaal DDR-kunstbezit. Handelaar Wolters beaamt dat er veel il legaal uit de DDR verdwijnt; het is onvoorstelbaar, zegt hij, hoeveel gestolen goed hij krijgt aangeboden. Bezwijken De meeste handelaren werken volgens het principe 'Wat de gek er voor vraagt'. De meeste mensen weten nauwelijks wat hun spulletjes werkelijk waard zijn, of bezwijken gemakkelijk voor een handvol westerse va luta. Opkopers doorsnuffelen schaamteloos kelders en zol ders van particulieren. En eerlijkheid is daarbij soms ver te zoeken. Een geliefde truc is veel geld bieden voor een waardeloze kast, die later zal worden opgehaald. De op koper laat, 'natuurlijk', wat handgeld achter, maar neemt daarvoor alvast wat klein spul mee. En juist die beeldjes, ge bruiksvoorwerpen, glas en porselein, zijn op de antiek markt erg veel geld waard. Stasi-ondernemingen en -me dewerkers hebben in het ver leden al enorm veel kunst en antiek ingepikt en opgeslagen. Dat komt nu ook stukje bij beetje tevoorschijn, en wordt particulier en op vei lingen te koop aangeboden. Machteloos Justitie en politie in de oude Bondsrepubliek en in de nieu we deelstaten staan vrijwel machteloos tegenover de geor ganiseerde kunstroof. Er is sprake van een Europa-wijde kunstmafia, voornamelijk richting Nederland. Dieven die in opdracht wer ken, en dus precies weten wat ze willen hebben, ondervinden bij hun 'werk' weinig moeilijk heden. Veel musea hebben geen alarminstallaties en wor den 'bewaakt' door bejaarden. Veel kerken zijn niet of slecht afgesloten, en alle openbare gebouwen zijn publiekelijk toegankelijk. Dat het lang niet altijd om makkelijk mee te nemen mini aturen gaat, blijkt wel uit de lange lijst gestolen altaarstuk ken, manshoge beelden en zware meubelstukken. Uit het kasteelpark van het Berlijnse slot 'Sanssouci' verdween met nieuwjaar een meer dan ze ventig kilo zware bronzen beeldengroep 'Vrouw met twee zeepaardjes'. /VDO Duizenden zijn gisteren in Bel- straat opgegaan om ,]eden van de commu- regering en nieuwe ngen te eisen in de vische deelrepubliek. instratie, waaraan vol- lattingen 20.000 men- namen, was georgani- or de Verenigde Ser- )emocratische Opposi- ers van de beweging n toespraken dat de betoging tot doel had het bols jewistische Servische regime af te zetten. De oppositieleiders zeiden dat de communistische regering hun deelrepubliek aan de rand van de armoede heeft gebracht en tot „de meest geïsoleerde staat ter wereld" heeft ge maakt. De regering van Servië is nog orthodox 'communis tisch, terwijl in veel andere Joegoslavische republieken veel gematigder of centrum rechtse regeringen langs de mocratische weg in het zadel zijn geholpen. „Geen enkele democratie ter wereld wil met dit regime praten", zei opposi tieleider Vuk Draskovic tot de fanatiek met vlaggen zwaaien de demonstranten. In de deelrepubliek Bosnië- Hercegovina kwam de defen sieraad gisteren in spoedzitting bijeen na een inval vanuit Kroatië door een Servische militie. De militie was afkom stig uit Krajina, het door etni sche Serviërs autonoom ver klaarde district in Kroatië. De Bosnische president Izetbego- vic zocht voprts contact met het federale leger om het inci dent te melden. Volgens het persbureau Tanjug wilde de militie met de actie haar „pa raatheid" testen. Bosnië-Hercegovina dreigt di rect betrokken te raken bij de twisten tussen Serviërs en Kroaten. De in Centraal-Joe- goslavië gelegen deelrepubliek kent een gemengde bevolking van Serviërs, Kroaten en mos lims. Zowel Kroatië als Servië maken aanspraak op delen van de deelrepubliek. HET LEVENDE EILAND De „Walrus" koerst voor de kust van het „Levende Larry heeft besloten een groepje mannen aan wal te laar hij weet wel, dat de kust overal streng wordt be- daarom zou het onverstandig zijn zomaar een paar ma- <ost#aar het strand te laten roeien. Hij heeft een ander plan: roorruim van de „Walrus" is een soort bun gebouwd, fluist ruimte is voor een kleine onderzeeboot. Zes matro- n aan boord. Zij weten nauwkeurig wat er van hen wordt verlangd en Larry heeft hen met veel zorg uitgekozen. De man nen zijn gekleed In waterdichte pakken met helmen en zuurstof maskers. Commando's klinken, Larry geeft de mannen zijn laat ste instructies en bindt ze nogmaals op het hart zo voorzichtig mogelijk te zijn. Dan worden de tanks van de onderzeeboot ge vuld, die langzaam naar de diepte zakt. De motoren worden aan gezet en onzichtbaar spoedt het scheepje zich naar de kust van het „Levende Eiland". Boze blik De Amerikaanse c Norman Schwarzkopf kijkt woedend naar een demonstrant die zijn toespraak in een kerk in New York verstoort. De generaal, die de leiding had over de Amerikaanse troepen in de strijd tegen Irak, sprak gisteren tijdens een herdenkingsdienst voor de oorlogsslachtoffers. Een dag eerder vierden de Amerikanen hun overwinning in de Golfoorlog met een gigantische militaire parade in Washington. Terwijl tientallen militaire vliegtuigen overvlogen marcheerden 8.000 veteranen van de Golfoorlog onder aanvoering van hun Schwarzkopof over de hoofdstraat van Washington. Duizenden mensen juichten de door tanks en pantserwagens begeleide troepen vanaf de zijlijn toe. FOTO: AP h TIRANA De onafhankelij ke vakbonden in Albanië heb ben dit weekeinde de algehele staking beëindigd die de eco nomie van het land al bijna vier weken teisterde. De sta king, waaraan naar schatting 350.000 Albanezen deelnamen circa zeventig procent van de beroepsbevolking dwong de communistische, re gering van Fatos Nano vorige week tot aftreden. Tot de nieuwe verkiezingen, die naar verwachting volgend jaar mei of juni zullen worden gehou den, zal een interim-regering het land leiden. De communis ten staan aan de vooravond van een partijcongres waarin ze de erfenis van de stalinisti sche heerser Enver Hoxha van zich willen afschudden en leiders zullen aanwij- Algerijnse premier belooft zakenkabinet ALGIERS Premier Sid Ah med Ghozali van Algerije zal binnen enkele dagen een rege ring van niet-partijgebonden bewindslieden presenteren die verkiezingen moet voorberei den. Hij zei dit gisteren in een korte toespraak voor de Alge rijnse televisie. Ghozali werd benoemd nadat de vorige regering naar huis was gestuurd. Ook bevestigde Ghozali dat er vervroegde pre sidentsverkiezingen zullen worden gehouden. Hij noemde geen data, maar zei alleen dat hij de parlementsverkiezingen „zo spoedig mogelijk" wilde houden en voegde er in bedek te termen aan toe dat deze in november zouden kunnen plaatsvinden. Goed ingelichte bronnen uitten hun twijfel bij berichten van de televisie van vrijdag dat beide verkiezingen aan het eind van dit jaar zul len plaatsvinden. Ghozali benadrukte dat het „de wens wens van president Bendjedid was om het demo cratiseringsproces af te ronden met vervroegde presidentsver kiezingen". Het Islamitische Reddingsfront, een oppositie partij van moslimfundamenta listen, heeft onlangs van Ben djedid geëist dat deze ver vroegde presidentsverkiezin gen uitschrijft en zette deze eis kracht bij met twaalf dagen durende demonstraties en sta kingen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5