Bisschop Bar vraagt bezinning over media AISEENZibi.it p' VLEUGEISH MOETDEDOKTER KUNNEN VLIEGEN. Paus vraagt Polen opnieuw om totaal verbod abortus MATTE KIRCHENTAG TEN EINDE Youth for Christ houdt komende tijd koers vast V ri Ia! GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowuvnt MAANDAG 10 IUNI 1991 PAG JE Remonstranten willen commissie voor conflict Alphense kandelaar EINDHOVEN De Algemene Vergadering van Be stuur van de Roemonstrantse Broederschap vindt dat er een commissie van goede diensten moet komen voor het conflict over de negenarmige kandelaar in Alphen aan de Rijn. In deze commissie zouden zowel de kerkeraad van de remonstrantse gemeente in Al phen als de joodse gemeenschap in ons land verte genwoordigd moeten zijn. Het bestuur heeft eerder de gemeente gevraagd „op emotionele en morele gronden" de kandelaar af te staan. De kandelaar werd in 1980 gevonden onder de vloer van de voormalige synagoge in Alphen, die in 1955 door de remonstrantse gemeente werd aange kocht. Hij wordt opgeëist door een comité onder lei ding van de Amsterdamse rabbijn L. van de Kamp. De kerkeraad wil de kandelaar niet afstaan. Met goud worden gewoonlijk zelfs metalen deuren geforceerd Apuleius Ontslagen pastoor wil pastorie niet uit MAASTRICHT In het bisdom Roermond is een conflict ontstaan rondom pater jezuïet C. van Buytenen (48). Vicaris-generaal R. Maes- sen van het bisdom Roermond heeft hem ont slagen als pastoor van de St. Therasiaparochie in Maastricht en hem verzocht de pastorie te verlaten. De pastoor weigert dit. Achtergrond van het conflict lijkt het financië le beleid te zijn van de voorganger van Van Buytenen. Na zijn benoeming in 1987 heeft Van Buytenen de parochiefinanciën gesaneerd en is daarbij op enkele 'zwarte fondsen' gestuit. Het saneringsbeleid dat Van Buytenen voor stelde heeft geleid tot onder meer ruzie met het kerkkoor en een kort geding dat de pastoor overigens won. De pastoor heeft verklaard zijn huis niet uit te gaan zolang zijn provinciaal hem dat niet ver zoekt. Acht Mei Beweging ontsteld over vergelijking paus AMSTERDAM De ruim honderd participanten in de progres- sief-katholieke Acht Mei Beweging zijn ontsteld over de verge lijking die paus Johannes Paulus II vorige week heeft gemaakt tussen abortus en de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereld oorlog. Het is een „belediging voor het joodse volk", dat de paus abortus, „met al de persoonlijke noden van vrouwen daarach ter", in één adem durft te noemen met de waanzin van de Holo caust, aldus de participanten in een verklaring na afloop van hun vergadering in Amsterdam. Bovendien gaat de paus geheel voorbij aan de medeverantwoor delijkheid van de verwekkers en van degenen die het gebruik van voorbehoedmiddelen verbieden. De paus heeft altijd de en cycliek Humanae Vitae, waarin katholieken het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen wordt verboden, krachtig ge steund. Volgens de Acht Mei Beweging zijn de jodenvervolging en abortus onvergelijkbaar. Beide kunnen alleen worden bezien „in het geheel van een maatschappelijk-economische context", aldus de Acht Mei Beweging. DEN BOSCH Een bij voor baat kritische benadering van kerk en geloof dient in de ka tholiek geïnspireerde journa listiek uit den boze te zijn. Dit stelde mediabisschop R Bar zaterdag in een toespraak over de media voor de naar schat ting vierduizend aanwezigen op de contactdag van de Stich ting bevordering Rooms-Ka- tholieken in de Bossche Bra banthallen. De bisschop stelde dat vakbe kwaamheid gecombineerd dient te worden met „trouw aan het geloof, ja zelfs met de opdracht tot evangelisatie". Hij meende dat door persoonlijke voorkeuren zowel in de audio visuele media als in de ge schreven pers veel lezers en kijkers negatief worden bein- vloed. De bisschop schreef deze negatieve benadering vooral op het conto van de po larisatie in de katholieke kerkgemeenschap die in Ne derland erger is dan overal el ders. Als tweede gevaar waar door de kerkelijke journalis tiek wordt bedreigd noemde Bisschop Bar het mikken op sensatie Hij meende dat die vaak verhuld wordt achter termen als nieuwswaarde en actualiteit en dat deze in feite dikwijls verontrustende effec ten hebben op de gelovigen omdat steeds de indruk wordt gewekt alsof er alleen maar incidenten en onenigheden zijn. Bisschop Bar meende dat de ethiek van de werkers in de media veel aandacht moet hebben, meer dan nu het geval is. Volgens hem ligt er ook een taak van de kerk om op dit punt de gewetensvorming te bevorderen. Dit dient onder meer te gebeuren op basis van kerkelijke documenten waarin de rol van de media wordt on derzocht. Tenslotte zou de ethiek van de media-mensen moeten worden aangevuld door een ethiek van de lezers en de kijkers. „Ieder mens blijft verantwoordelijk voor wat hij in zijn leven toelaat aan informatie en cultuur". De bisschop vond het daarom on juist kritiekloos over te nemen wat wordt aangeboden. Video-opnamen Na de toespraak van bisschop Bar werden twee video-opna men getoond. Een was afkom stig van het katholieke Ameri kaanse radiostation EWTN (het televisiestation van het eeuwige woord) geleid door zuster Angelica. De zuster wordt gesteund door het echt paar Piet en Trude Derksen met behulp van de stichting Getuigenis van Gods Liefde waarin Derksen een groot deel van zijn privékapitaal heeft gestoken. De tweede video waarin eveneens als de eerste een positieve op de persoon van de kijker toegespitste boodschap werd gebracht met vele kleurrijke, traditionele elementen, was afkomstig van de mediastichting Lumen 2000, eveneens ondersteund door het echtpaar Derksen. Onder meer kwam daarin de voetballer Romario aan het woord die bekende dat zijn succes in het voetballen te danken was aan Christus. Na afloop van de opname riep E. Arons van de Stichting Getui genis van Gods Liefde de aan wezigen op aan de bisschoppen te laten weten wat men van die uitzending vond en ook aan te geven dat zo'n uitzen ding geschikt is in de zendtijd van het RK kerkgenootschap die nu wordt verzorgd door de KRO. De KRO heeft inmiddels laten weten geen belangstelling te hebben voor de films van Lu- men 2000 en ontkent ook dat daarover met Derksen is on derhandeld. Derksen heeft de film die deel uit maakt van een reeks die drie miljoen gul den heeft gekost overigens gratis aan de KRO aangebo den. Derksen heeft een aantal jaren geleden het plan gelanceerd voor een eigen rooms-katho- lieke omroep, maar zag daar van af toen de bisschoppen zich daar na aanvankelijk aar zelingen niet achter wilden stellen. Enquete Alle aanwezigen op de CRK- dag werd bij aankomst ge vraagd een enquete in te vul len waarin vragen werden ge steld over lees-, luister- en kijkgewoonten in het bijzon der met betrekking tot katho lieke of protestants-christelijj- ke media. De resultaten van de media-enquete zullen wor den aangeboden aan de bis schoppen. Hoewel de verontrusting over de kerkelijke ontwikkelingen bij velen op de tong lag. baad de de CRK-dag toch in een sfeer van blijmoedigheid. Voorzitter irs. drs J. Groot Wassink van het CRK, die voor zijn overgang naar de RK kerk gereformeerd was, had in zijn openingstoespraak de pro testbewegingen opgeroepen sa men met de kerkleiding ten strijde te trekken tegen het nieuwe heidendom. Wanklanken waren er niet, wel die van een Brabants bla zersensemble dat na het mid daguur voor een ontspannen sfeer zorgde. Overheersend onder de aanwezigen waren de ouderen met nogal wat pries ters in Romeinse collaar. Daar naast waren er de nodige jon geren, terwijl de tussengenera ties grotendeels ontbraken. Aan het eind van de dag ging kardinaal Simonis in concele bratie met de aanwezige bis schoppen en priesters voor in een plechtige eucharistievie ring. Daarvoor was op het po dium de gelegenheid geweest tot het horen van de biecht. Op het middaguur werd door bisschop Ter Schure het ange lus gebeden en het allerhei ligst sacrament uitgesteld dat in processie vanuit een van de belendende zalen die als kapel was ingericht naar binnen werd gebracht. President Lech Walese kust de hand van de paus nadat de hij een toespraak had gehouden over twee honderd jaar Poolse grondwet. FOTO: EPA WARSCHAU Paus Jo hannes Paulus II heeft het Poolse parlement en rege ring opgeroepen elke vorm van abortus te ver bieden. Het Poolse parle ment heeft een beslissing daarover onlangs uitge steld. Het recht op leven is het be langrijkste recht van een mens, hield de paus zaterdag president Lech Walesa, minis ters en parlementsleden voor. „Solidariteit betekent ook stre ven naar eerbied voor de rech ten van alle zwakken en ge wonden, vooral van hen die zich niet kunnen verdedigen. Net als alle andere mensen hebben ongeboren baby's er recht op te leven", zei de paus. De paus sloot gisteren zijn vierde bezoek aan Polen af. De laatste twee dagen bracht hij door in Warschau. Hij had gisteren een ontmoeting met de joodse gemeenschap. De paus onderstreepte dat het „niet te begrijpen" bloedbad onder de joden in de Tweede Wereldoorlog het christelijke Europa heeft geschokt en het ertoe heeft gedwongen het on recht te herstellen. Hij consta teerde dat „na een periode van 2000 jaar" de joden „eindelijk hun eigen staat" hebben. In zijn antwoord bracht Mi- chal Friedmann namens de ongeveer 10 tot 15.000 joden in Polen het conflict tussen de RK Kerk en de joden over het karmelietessenklooster in Auschwitz ter sprake. Hij zei dat de Karmelietessen nog steeds in een van de gebouwen van het voormalige vernieti gingskamp zitten. „Wij gelo ven dat het in ons beider be lang is Auschwitz als plaats van herinnering en niet als plaats van conflict te zien". Friedmann pleitte verder zoals zovele joden voor hem voor erkenning door het Vaticaan van de staat Israël. Maar de paus maakte direct duidelijk, dat het daar voorlopig niet van zal komen. Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn Poolse reis alle re gisters opengetrokken - ge vleid, vermaand, speldeprik- ken uitgedeeld - om zijn land genoten na hun ontsnapping van het communisme terug te leiden in de schoot van de kerk. De belangstelling voor zijn boodschap was nu duide lijk minder dan bij voorgaande bezoeken. In de stromende regen heeft een muzikant in Gelsenkirchen zichzelf voorzien van een originele parapluie. Idoor DIRK VISSER DORTMUND-GELSEN- KIRCHEN Met een kerkdienst in het voetbal stadion van Gelsenkir chen is zondag de 24e Kir- chentag beëindigd. In to taal hebben ruim 120.000 personen de Kirchentag, die in drie steden in het Ruhrgebied werd gehou den, bezocht. „Niet opwindend, maar nuch ter en ontspannen." Zo karak teriseerde Kirchentag-presi- dent Erhard Eppler de twee- jaarlijke manifestatie van de lutherse en hervormde chris tenen in Duitsland. Het waagstuk om een Kir chentag in drie steden (Bo- chum, Essen en Dortmund) te gelijk te houden, is volgens Eppler geen doorslaand succes geworden. Niet alleen waren de deelnemers veel tijd met reizen kwijt, maar ook kwam het de stemming niet ten goe de. Groot enthousiasme was er alleen in Essen, waar de veel kleurige Markt der Mogelijk heden vooral jonge en fanta sierijke deelnemers trok. De vele discussiebijeenkom sten in het kader van deze markt maakten volgens orga nisator Ulrich Frey duidelijk dat in de samenleving dood gezwegen thema's op de Kir chentag tenminste besproken worden. Opvallend daarbij waren ditmaal de kraampjes van de kerkelijke mannenbe weging, de grote belangstelling voor de homo-en lesbo-bewe ging en de vaak heftige discus sies tussen christen-militairen en mensen van de vredesbe weging. De gevolgen van de Duitse hereniging (sociale ellende, maar ook de min of meer ge dwongen kerkelijke hereni ging) werden uitvoerig bespro ken. Eppler betwijfelde in zijn slottoespraak, of de organisato ren ook nu nog 'bevrijd voor elkaar' zouden kiezen als the ma voor de discussie over de Duitse hereniging. De thema's zijn anderhalf jaar geleden vastgesteld Een tegenvaller was de be langstelling voor het thema 'verantwoorde economie', dat volgens Eppler een van de be langrijkste onderwerpen had moeten worden. Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking, die herhaaldelijk door applaus werd onderbro ken, schetste voor nog geen duizend toehoorders een twaalf puntenplan voor een nieuwe wereldorde die is ge baseerd op sociale gerechtig heid. Milieubewust is de Kirchentag in ieder geval in één opzicht. Papieren bordjes en plastic be stek Werden niet geduld. Het afwassen van de in totaal 250.000 borden en bestek ge beurde in een kolossale machi ne. Het 16 meter lange gevaar te met een gesloten watersys teem kan per uur 7.000 borden wassen. DRIEBERGEN Inhoudelijk op koers blijven en de bestaan de werkvormen integreren en versterken. Dat is het motto van de nieuwe directeur van Youth for Christ drs. Auke Lemstra (48). Afgelopen zater dag presenteerde hij zijn visie op de organisatie, tijdens een (informele) viering van het vijfenveertig jarig bestaan van de jongeren-evangelisatiebe weging in ons land. Lemstra, die godsdienstpeda- gogiet studeerde, volgt drs. Niek van Exel op, die (gere formeerd) gemeentepredikant is geworden. De nieuwe direc teur stapt de organisatie bin nen in een moeilijke periode: de komende tijd wordt een re organisatieplan uitgevoerd waarbij acht of negen forma tieplaatsen worden geschrapt. Een van de redenen voor de bezuiniging is een forse daling in inkomsten uit giften van met name particulieren. Lem stra (48) laat zich niet zo inti mideren door die omstandig heden: „Het is goed om zo nu en dan de zaken op een rijtje te zetten en gedwongen te worden je beleid te herformu leren". De afgelopen tijd is er in de jongerenbeweging veel geëx perimenteerd met nieuwe werkvormen en niet iedereen die de beweging van ouds een goed hart toedraagt en geld geeft heeft die experimen ten kunnen volgen. Daardoor is de betrokkenheid van de achterban gedurende de twee de helft van de jaren tachtig fors gedaald. De begroting van Youth for Christ Nederland beloopt zes miljoen gulden. De helft van dat bedrag wordt opgebracht door eigen activiteiten zoals het Flevo-festival; de andere helft is afkomstig van giften van particulieren, kerken en stichtingen/bedrijven. Integreren Lemstra: „Er zijn een paar werkvormen die hun waarde hebben bewezen en die vor men willen we integreren tot een eenheid en ook als zodanig presenteren. Tegelijkertijd gaan we proberen onze achter ban duidelijk te maken dat de essentie van ons werk dezelfde blijft, maar dat het nodig is om in onze tijd op een andere wij ze met jongeren te communi ceren. Ik ben ervan overtuigd dat de mensen dat izullen be grijpen". George Brucks in de jaren zestig en zeventig directeur van Youth for Christ Neder land en nu in dienst van Youth for Christ International zei desgevraagd het eens te zijn met de beleidslijn om niet nog meer te experimenteren, maar aan het werk te gaan met bestaande, goed functione rende werkvormen. Hij wil niet oordelen over de huidige situatie bij Youth for Christ Nederland, maar wil wel kwijt dat er wat hem betreft in het algemeen gesproken in ons land „wat minder over secula risatie moet worden gespro ken, over hoe erg en hoe moeilijk het allemaal wel is". In plaats daarvan moeten „met overtuiging de handen uit de mouwen". Youth for Christ-voorlichter Jan van Dam zegt dat er de komende jaren enkele werk vormen als 'speerpunten' zul len functioneren: de diaconale projecten; het werk op scho len, de vakanties, het Flevo- festival en het maandblad 'Ak- tie'. In de diaconale projecten gaat het om het doen van vakantie werk in een ander land van het restaureren van een Rus sisch orthodox klooster tot en met opvang van zwervers in Atlanta, VS maar ook om het oprichten van woon/werk groepen in achterstandswijken in de steden in Nederland. De bewoners verplichten zich daarbij tot sociaal/maatschap pelijke dienstbaarheid in de wijk, naast baan of studie. Er zijn nu vier van zulke groe pen: in Den Haag (Schilders wijk), Groningen, Utrecht en in Dordrecht. Het schoolwerk omvat onder meer het organiseren van vor- mingsweken en het beleggen van docenten-leerlingen bij eenkomsten. In ons land zijn nog enkele tientallen Youth for Christ- koffiebars, het succesvolle evangelisatie-medium uit de jaren zestig en zeventig. Er is een sterke achteruitgang in het plaatselijk werk geweest, maar op sommige plaatsen worden weer nieuwe initiatie ven genomen. Lemstra constateert met vreugde dat Youth for Christ uit het hele land aanvragen krijgt om advies en begelei ding: van scholen en van ker ken bijvoorbeeld. Zijn 'grote doel' is „een basis te leggen voor een brede en krachtige dienstverlening vanuit onze specialiteit - eigentijds jonge renwerk - aan welke kerk of groep dan ook". Levensovertuiging speelt wel rol bij Rainbow (Vervolg van de voorpagina) SOEST Dorenbos, direkteur van Rainbow, zegt dat de le vensovertuiging van de gast gezinnen wel een rol speelt bij de werving van mensen die Russische kindere willen op nemen. „Wij doen ons werk vanuit een christelijke overtui ging en de Russische organisa ties waarmee wij samenwer ken weten dat ook. In onze programma's staan dan ook zangavonden gepland en kerk diensten. Wij willen natuurlijk wel graag weten hoe de gast gezinnen daar tegenover staan". De logeerpartij voor de kinde ren gaat dus niet door, maar „al te dramatisch moet je daar niet over doen", vindt Doren bos. „De kinderen doen leuke dingen: ze zijn bijvoorbeeld een dag met de militairen van Steenwijkerwold opgetrokken en hebben een dagje Den Haag/Scheveningen gedaan, inclusief een maaltijd op de Russische ambassade". Volgende groepen Tsjernobyl- kinderen zullen wel een paar dagen bij gastgezinnen kunnen logeren, hoopt Dorenbos; na de zomervakantie heeft hij de or ganisatie rond, zegt hij. De gemoederen zijn intussen bij sommigen erg hoog opgelo pen. De heer A. Ernst uit Soest had zich uitermate verheugd op de komst van twee jongens. Op 17 mei had hij zich bij de Soester afdeling van de Stich ting Rainbow opgegeven. Een week voordat hij de jongens zou gaan ophalen, kreeg hij dat telefoontje van een plaats genoot, die hem naar zijn ker kelijke gezindte vroeg. „Die heb ik helemaal niet, maar wat zou dat?" vroeg Ernst. „Dan kunt u helaas niet in aanmerking komen als lo geeradres voor de Tsjernobyl- kinderen", kreeg hij te horen. Ernst windt zich buitenge woon op over deze handelwij ze: „Die kinderen zijn eerst slachtoffer geworden van het communisme en hier worden ze slachtoffer van het chris tendom. Die stichting is nog niet klaar met mij, ik zal alles doen om Rainbow en Doren bos aan de schandpaal te nage len." Noodkreet AA( De noodkreten van Michail Gorbatsjov hebben tot^'ei in de hoofdsteden van het welvarende Westen niet g ;chc spontane uitbarstingen van hulpvaardigheid. De Bri edst mier John Major, gastheer van het komende G-7-er£* aarzelde zelfs om de Sovjetleider naar Londen uit te ien De terughoudende opstelling heeft politieke en econ 1$t f redenen. Het Westen eist van het Kremlin grotere siwon in het ontwapeningsoverleg en in de Baltische kwesti uitr naast moet Móskou volgens Amerikanen en Westeuri l'er' eerst rigoureus omschakelen naar de markteconomir z0 rens grootschalige economische hulp zinvol wordt. I bij die hulp per slot van rekening niet om kleingeld n h0ij astronomische bedragen. De Sovjetunie is de bedelaa de grote industrienaties geworden. Gorbatsjov heeft i de pet in de hand gemeld op de drempel van de rijki sociëteit G-7. Of het welvarende gezelschap zo vril wil zijn vele miljarden dollars voor het goede doel te| ren. HeT goede doel is de opbouw van de Sovjetecoru daarmee, in de woorden van Nobelprijsdrager Goi het behoud van de stabiliteit en de vrede in Europa. geen twijfel dat de zieltogende economie van de So I een geldelijke impuls nodig heeft. Er moet investerir taal komen, en Moskou moet het bijna cadeau krijg ders kan men het vergeten. De Sovjetunie zelf heef legale circuit geen 'roebel spaargeld te beleggen en landse investeerders zien geen been in een onzeker, dabei avontuur. De Sovjetunie tolt rond in een vicii kei: er is geen infrastructuur om economische groei wezenlijken, en zonder economische groei komt er ge om de noodzakelijke infrastructuur op te bouwen. He ma voor het Westen is dat een miljardenkrediet gem; in een bodemloze punt kan verdwijnen, indien de niet eerst een aantal fundamentele beslissingen nem de inrichting van hun staat en hun economie GORBATSJOV is de man die deze beslissingen kan gen, maar dat lukt hem alleen als hij een westerse kLid stroom richting Sovjetunie weet te leiden. En wel zor j hij eerst openlijk allerlei politieke en militaire co heeft gedaan, die de oude garde in zijn land tegen d bin in strijken. Ergens moet deze cirkel worden doorbrorehi snel, want het tij begint te verlopen in de Sovjetunie, git, tsjov heeft gelijk als hij wijst op de ernstige consequei |e het kan hebben voor de wereldvrede indien de dot 1; Sovjetunie overgaat in een nieuwe, strenge winter, beter dan dat. zo moet ook de Britse premier Johibuj( hebben beseft, die binnen G-7 de regeringsleider is grootste scepsis en de minste centen. Zijn voorstel is r batsjov uit te nodigen voor een bijeenkomst die diretfnds G-7 in Londen wordt gehouden. Dat is een aanval compromis, op voorwaarde dat Gorbatsjov er wel geh/ vinden voor zijn pleidooi voor economische samenw|e"j en voor het opzetten van een hulpprogramma, dat c" unie van het bankroet kan redden r, 'TH tfcag 5ed< JMREF/Vliegende Dokters h GIRO 487600 CeidócSouocmt Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor- Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11. 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune. pU örc< Adjunct-hoofdredacteur: J. Tlmmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. |er e Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chtja S. Katsman, drs. J. van Zeijl. jen Herpen (chef), F. BuurmanJ^- ie re h>«' cel lE Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. en Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): Zoa Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hei a E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K.^ P. Alleblas, igult Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansnfl D; H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse Redactie-: (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leldse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldingsgeb - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in I en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swl M. van de Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (che leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (At R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerinj B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Dt F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (M W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Beli F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leldse Courant heeft als lid v en publicatierechten van The Times e ster: M. de Cocq. JEI Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. in 08.30 tot 17.00 u i 18.00 tot 19.00 uu op za. vl L? per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertantiaa Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankier* AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2