fier extra (ziekte)dagen voor mbtenaren lijken van de baan ooruitzichten voor onomie zorgelijk' Cao-akkoord in bloembollensector Het cliché van de leegte Zilveren Horzel voor kamerlid Kr ajenbrink toIEËNLAND £eidóe Qowumt ZATERDAG 8 JUNI 1991 PAGINA 3 pderbijslag één »r aanvragen •a. HAAG Ouders hoeven de IX erbijslag straks nog maar één :aan te vragen. Nu is het nog zo circa 1,8 miljoen mensen elk rtaal een nieuw formulier es dfcn insturen. Dit wordt overbo- 1 bepordat staatssecretaris Ter Veld ord P*e Zaken) een nieuw, geauto- jeerd mutatiesysteem gaat in- in|n. Voortaan zullen alleen nog ïaanLjngen van gegevens (bijvoor- inbrj nieuw adres) hoeven te wor- le Hiemeld. Door dit systeem zal de jfelïe Verzekeringsbank, die de ecju|rbijslag uitkeert, worden ver- Van de driemaandelijke stort- l 'van formulieren die toch geen [e verandering tot gevolg heb- lerer Vervoersbond CNV: geen acties bij NS UTRECHT De achterban van de Vervoersbond CNV gaat morrend ak koord met het voorgestelde pakket maatregelen om de agressie tegen con ducteurs te lijf te gaan. Acties zijn wat de CNV-bond betreft van de baan, zo blijkt uit een enquête die de bond heeft gehouden onder de leden. Ruim de helft van de 400 CNV'ers die meededen aan het onderzoek bestond uit conducteurs. Van de ondervraagde conducteurs vond ruim 50 procent de maatregelen eigen lijk beneden de maat maar slechts 30 procent bleek bereid om nog tot acties over te gaan. Moeizaam overleg tussen vakbonden en NS-directie leidde eind vorige maand tot een eindbod van NS om 400 extra conducteurs in dienst te Meer subsidie ondernemende bijstandtrekkers DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid wil mensen die bijstand ontvangen nog meer sti muleren een eigen bedrijf te be ginnen. Deze beginnende onder nemers komen straks in aan merking voor een lening van maximaal 40.000 gulden. Nu is dat nog 25.000 gulden. Gebleken is dat ondernemers een grotere kans van slagen hebben naarma te zij meer geld kunnen investe ren. Nu moeten nog vaak aan vragen om startkapitaal worden afgewezen, omdat zij de 25.000 gulden te boven gaan. Pronk nodigt veteranen uit voor gesprek DEN HAAG Minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) heeft het Ve teranen Platform uitgenodigd voor een gesprek over de beroering die in kringen van oud-strijders is ontstaan over de ont moeting die hij tijdens zijn recente be zoek aan Indonesië had met de tijdens de politionele acties gedeserteerde Neder landse soldaat Poncke Princen. De voorzitter van het Veteranen Plat form, generaal-majoor b.d. T. Meines, heeft de uitnodiging namens het bestuur van het platform aangenomen. Over het tijdstip van het gesprek moet nog een definitieve afspraak worden gemaakt, aldus Ontwikkelingssamenwerking, maar aangenomen wordt dat het volgen de week zal worden gehouden. ander Omroepberichten op stations vaak onverstaanbaar UTRECHT Op veel stations zijn de omroepberichten niet te verstaan, zo blijkt uit onderzoek dat de spoorwegen hebben laten verrichten. De omroep staat vaak te zacht, de berichten worden overstemd door treinlawaai of een akelige galm in de hal speelt de verstaanbaarheid parten. NS gaat proberen het euvel te verhelpen door bijvoorbeeld de luidsprekers anders op te stellen of het volume op te voeren. Dat kan ook weer niet overal want als de stationsomroep te hard staat gaan de omwonenden weer steen en been klagen. mgi if c vali HAAG Het plan mbtenaren vier extra dagen te geven an eventuele ziekte- worden afgetrok- maakt weinig kans het kabinet te ko- Dit heeft waarne mend premier Kok giste ren na afloop van de mi nisterraad laten doorsche- „Als je wilt bevorderen dat het ziekteverzuim omlaag gaat, doet het wat vreemd aan dat je de ambtenaren om te begin nen een aantal dagen extra naar huis stuurt. Bovendien kosten vrije dagen geld en zou daardoor de ruimte voor de onderhandelingen met de ambtenarenbonden over de cao voor '92 nog kleiner wor den," aldus Kok. Volgens de waarnemend pre mier kijkt het kabinet ook naar goedkopere mogelijkhe den om het ziekteverzuim bij de overheid terug te dringen. Allereerst zal de registratie van ziekmeldingen beter moeten worden, zodat beter zichtbaar wordt bij welke overheidsdiensten het ziekte verzuim groot en minder groot is. Voorts heeft het kabinet de in druk dat ook met preventieve maatregelen veel bereikt kan worden. Kok wees op de grafi sche en de metaalindustrie, waar het ziekteverzuim op die manier behoorlijk is terugge drongen. Daarom is het vol gens hem zaak dat ook in de overheidssfeer veelvuldiger en scherper gecontroleerd gaat worden op de rechtmatigheid van ziekmeldingen. In laatste instantie zal het ka binet ook in de sfeer van de arbeidsvoorwaarden een da ling van het ziekteverzuim proberen te bewerkstelligen Afgesproken is immers dat het verzuim met tenminste een half procent terug moet. „Maar het is hier niet de juiste plaats en het goeie moment om daar uitspraken over te doen". 3F. DR. F. RUTTEN: iat vooruit" pn voor de economie Jederland zijn voor [nd jaar zorgelijk. Dat or een deel te wijten de openbare finan- zo zei prof. dr. F. in, voorzitter van de «schappelijke Raad het Regeringsbeleid, 'middag in Vaals bij uitreiking van de -chemieprijzen. lieuwe regeringscoalitie wat de collectieve uitga- letreft een versoepeling evoerd waarvoor de tijd jrel niet rijp was. Na een nkelijke verhoging van (lectieve uitgaven met 23 d gulden op middellange n zijn thans weer beper- k aangebracht die oplo st twintig miljard gulden 4. De openbare financiën op die manier het beeld h van de processie van mach. Een stap vooruit >rna weer een stap ach- i zo hield prof. Rutten Thoor voor. „De financiële perikelen van het kabinet en de malaisesfeer in Den Haag hebben grote re percussies voor onderwijs, we tenschap en technologie", al dus Rutten. Ofschoon hij geen voorstander zei te zijn van ri goureuze ingrepen in de socia le sector, bijvoorbeeld verla ging van het minimumloon met 30 procent voor de gehele linie, is het wel erg riskant om een te zachte heelmeester te willen zijn. „Als het op veran deringen aankomt denkt het ministerie van sociale zaken eerder in millimeters dan in centimeters." Rutten benadrukte de nood-, zaak van research en van het ontwikkelen van nieuwe tech nologieën. „Maar helaas kent de huidige regering daaraan niet zo'n bijzondere prioriteit toe." Daarop gerichte fiscale faciliteiten zijn dan ook vol gens hem vooralsnog niet te verwachten. Het is een mis verstand te denken dat tech nologiebeleid alleen goed is op Europese schaal. De deelstaten van Duitsland bewijzen het te gendeel. I van State kraakt brandweerbesluit kabinet HAAG De Raad van State is fel tegen het besluit van ibinet om de werving en het bevorderen van brandweer- in handen te geven van het rijk. De raad zegt dit in een ens niet-bindend advies. Het is de tweede keer in korte jt de raad een belangrijk kabinetsbesluit van tafel veegt, r gebeurde dat met de goedkeuring van het verdrag van gen. Tot nu nemen de gemeenten zelf nieuwe' brandweer- aan. In praktijk betekent dit dat de regels soepel worden eerd. De nieuwe methode van werving, die op 13 juni in- laakt daar een eind aan. ia kwart minder afgestudeerden (lAAG In het studiejaar 1989-1990 zijn in het weten- pelijk onderwijs 19.139 studenten geslaagd voor een docto- Kamen. Dat was 23 procent minder dan het jaar ervoor, zo het CBS becijferd. De afname hangt voor een belangrijk ,e#men met de invoering van de Wet tweefasenstructuur in ert983, waardoor de inschrijvingsduur voor alle doctoraalo- jigen aan een maximum van zes jaar werd gebonden, tulteiten rechtsgeleerdheid reikte vorig jaar de meeste doc- piploma's uit namelijk 3.600. econd Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. niets de grootste makelaardij in hypotheken. Den Haag 070-3469776 vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Schagen. (ADVERTENTIE) EKEIM SLM- monument Floyd Vrede, één van de overle venden van de SLM-vliegramp in Suriname in juni 1989, legt bloe men bij het giste ren door minister Dales van bin nenlandse zaken onthulde monu ment in Amster dam. Het monu ment, dat is ge maakt door Guil- laume Lo-A-Njoe, is opgericht ter nagedachtenis van de de 178 slachtoffers van de ramp. FOTO: ANP HILLEGOM Na tien uur onderhandelen heb ben werkgevers en werk nemers in de bloembol lensector gisteren over eenstemming bereikt over een nieuwe cao. De cao geldt voor twee jaar en gaat met terugwerkende kracht in vanaf 1 maart. De belangrijkste resultaten zijn een loonstijging van 1,25 met ingang van 1 juli van dit jaar en eenzelfde stijging op 1 januari van het volgend jaar. Ook werd de automatische prijscompensatie gehandhaafd. Naar schatting levert dat de werknemers dit jaar 2 tot 2,5 op loonstijging op. Voor vol gend jaar rekent men op 3 tot 3,5 Nieuw zijn afspraken over het terugkeerrecht van losse werknemers. De regeling ver plicht de bollenwerkgevers werknemers opnieuw in dienst te nemen, wanneer deze de voorafgaande twee jaren tel kens minimaal zes maanden bij deze werkgever in dienst waren. Ook werd afgesproken de mi nimumloonbepaling vakantie werkers alleen nog maar toe te passen op scholieren en stu denten tot en met 21 jaar. Tot dusver werd deze bepaling ook geregeld toegepast op andere tijdelijke werkkrachten, zoals huisvrouwen en werknemers uit de EG-lidstaten. Inventarisatie fraude subsidies DEN HAAG Alle ministeries gaan het komend half jaar in ventariseren welke subsidies fraudegevoelig zijn en welke maat regelen kunnen worden- genomen om het beheer en de controle te verbeteren. De ministerraad heeft hiervoor gisteren een plan van aanpak vastgesteld. De departementen moeten nagaan of de regels voor subsidiever strekking dienen te worden veranderd en of het geld adequaat wordt besteed. Ook zullen zij nagaan wat voor sancties er moge lijk zijn als de ontvangers van subsidie zich niet aan de voor waarden houden. Wat het beheer betreft wordt gekeken naar de manier waarop de departementen aanvragen behandelen, voor schotten verstrekken en hun uitgaven administreren. De Twee de Kamer krijgt begin volgend jaar de uitkomsten van de inven tarisatie. DOOR BILL WATERSON I:IJK! EEM roeitMomi VOL MET (JELPÜ PRECIES WAAR JIJ ZEI 1 I PIE IS VAM PA. PlE HES IK 1 HIER V0RISE WEER BESRAVEbU Een jaar cel geëist tegen onder- commandant DEN HAAG Wegens mede plichtigheid aan brandstich ting is gisteren voor de Haagse rechtbank tegen de 35-jarige ondercommandant van de Voorburgse brandweer twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. De offi cier van justitie voegde er bij haar eis direct aan toe dat zij er geen bezwaar tegen zou hebben als het eventuele von nis zou worden omgezet in een alternatieve straf van 240 uur dienstverlening. De officier vond het te ver gaan om uitlokking van brandstichting ten laste te leg gen. Een 18-jarig meisje dat bij de brandweerlieden tijdens hun 24-uurs dienst regelmatig over de vloer kwam, had te genover de politie verklaard dat zij de oude brandweerka zerne in brand had gestoken, nadat de ondercommandant haar daartoe had aangezet. De plaatsvervangende brand weercommandant heeft dat steeds ontkend. Zo ook giste ren voor de rechtbank, waar hij opmerkte dat hij het meisje op de avond van 4 augustus 1990 een technische uiteenzet ting had gegeven over onbe schermde, brandgevaarlijke objecten die makkelijk in vuur en vlam konden worden gezet. Hij zou dat hebben gedaan vanwege de vriendschappelij ke relatie met haar en haar in teresse voor het brandweer vak, aldus de verdachte. Vol gens hem had het meisje zijn woorden verkeerd uitgelegd. Zijn advocaat schetste tijdens het pleidooi het beeld van een hardwerkende brandweer man, die met dit beroep in de voetsporen van zijn vader was getreden. Dat de in opspraak gekomen 'tweede man' van de Voorburgse brandweer zijn carrière in de waagschaal had gesteld voor een eenvoudige brand leek hem volstrekt on voorstelbaar. Op 21 juni doet de rechtbank uitspraak. Jongen (12) misbruikt 60 kinderen ENSCHEDE De Enschedese politie heeft een 12-jarige jon gen gearresteerd voor het ple gen van seksueel misbruik en ontuchtige handelingen bij 60 kinderen in de leeftijd van 4 tot 7 jaar. De Enschedeër heeft alle feiten bekend en is inmid dels door de kinderrechter in een therapeutisch instituut ge plaatst. De politie kwam de jongen op het spoor na een melding van ouders wiens 4- jang dochtertje was thuisgeko men met de mededeling dat er iemand 'iets naars' bij haar had gedaan. Uit het daarop volgend onder zoek bleek dat de jongen onge veer 60 buurtgenootjes sek sueel had misbruikt. Kopstuk Surinaamse drugsbende voortvluchtig ROTTERDAM Een kopstuk van een Suri naamse drugsbende blijkt sinds donderdagavond voortvluchtig. De voorlo pige hechtenis van deze W.E.S. uit Rotterdam was door het gerechtshof in Den Haag voor één dag geschorst wegens familie omstandigheden. S„ die in april door hetzelfde gerechtshof in hoger beroep is veroordeeld tot twaalf jaar cel wegens drugshandel vanuit Suriname, had zich 's avonds vóór zes uur moeten melden in het huis van bewaring De Schie in Rotterdam. De narco ticabrigade in de Maasstad vindt het onbegrijpelijk dat S., die als vluchtgevaarlijk wordt beschouwd, van het Hof de ge legenheid heeft gekregen om te ontsnappen. door BERT JANSMA Gisteren overleed Stan Getz. Eén van de laatste grote tenorsaxofonisten. Een man die gewoon geen lelijke muziek kón maken. Zijn dood is niet erger of minder erg dan welke dood dan ook. Maar toch moest ik er de hele dag aan denken. Aan al die groten uit muziek, theater, film die we zijn kwijtgeraakt de laatste jaren Of beter gezegd: die ik ben kwijtgeraakt. De mannen of vrouwen met wier muziek, stem. werk jij bent opgegroeid en van wie jij het gevoel had dat ze bij jou hoorden. Bij jouw tijd. Getz, Dexter Gordon, noem maar op Wie heb ik nog over in het theater bijvoorbeeld, naar wie ik graag ga kijken, ongeacht het stuk Guido de Moor is weg. Paul Steenbergen, Ko van Dijk. Ida Wasserman. Je krijgt er een merkwaardig elegisch gevoel van. Het cliché van de leegte die ze achterlaten is misschien niet eens zo gek. Want ik kan niet bij mezelf bespeuren dat er anderen op de plekken komen die zij openlieten. Klopt natuurlijk niet. Er komen wel degelijk anderen En hopelijk zullen ze straks voor een andere generatie weer Getzenen Steenbergens' worden. Maar niet voor mij. Hoe zit dat° Word ik oudBegint langzaam dat andere cliché in me te werken? Dat wat je altijd wat smalend aanhoorde van ouderen om je heen: dat het vroeger allemaal anders, mooier, beter was? Nee toch 0 Of ja toch? Raak je - ik zit qua leeftijd aan het eind van de veertig - langzaamaan de mogelijkheid kwijt compleet voor iets of iemand te vallenKan je niet meer ongeremd bewonderen Wat is het? Zit een mens zo in elkaar dat hij maar voor een beperkt aantal liefdes ruimte heeftOf is het inderdaad het feit dat je met ze opgegroeid bentOmdat een van je eerste eigen 45- toerenplaatjes er een met Stan Getz was. en je het gevoel had dat jij het was die hem ontdekte. En omdat Steenbergen in een van jouw eerste bezoeken aan het Grote Theater op de planken stond (waar hij nota bene een In Memoriam voor Cees Laseur sprak). En omdat Guido de Moor net van de toneelschool kwam toen jij je daar als leerling meldde. Stemmen, klanken en gezichten die bij je jeugd hoorden. Misschien ga je dan pas ouder worden wanneer je die dingen van je jeugd definitief kwijtraakt. Ook al ben je bijna vijftig. Hetzelfde gevoel maar veel dieper snijdend moet mijn echtgenote hebben gehad toen ze na de dood van haar moeder zei: ,,Nu voel ik me voor het eerst geen kind meer". Ik zal me moeten gaan wapenen tegen wat nog komt. NIJMEGEN Het Tweede- Kamerlid J. Krajenbrink krijgt vandaag op de algemene ledenvergadering van het CDJA in Nijmegen de Zil veren Horzel uitgereikt. Het is voor het tweede jaar dat de jongerenorganisatie van het CDA deze onderscheiding toe kent aan iemand die is opge vallen door zijn stekelige hou ding en activiteiten. Volgens een woordvoerder van het CDJA heeft Krajenbrink in 1990 vooral indruk gemaakt door zijn werk en inzet voor minderheden en vluchtelin gen „Ten aanzien van min derheden wordt bijvoorbeeld heel verschillend gedacht in de CDA-fractie. Maar Krajen brink weet steeds iedereen op één lijn te krijgen. Ook durft hij zijn nek uit te steken voor ideeën die soms gevoelig lig gen, zoals bijvoorbeeld zijn pleidooi voor het opzetten van een Nederlandse imam-oplei ding. Verder was hij degene die de lijnen uitzette voor het homobeleid. Het 'homo-huwe lijk' is bijvoorbeeld voor som mige CDA'ers moeilijk te ac cepteren, maar Krajenbrink kreeg de fractie uiteindelijk mee voor zijn standpunt dat homo's hun relatie moeten kunnen laten registreren. Minister Maij-weggen (Ver keer) kreeg vorig jaar als eer ste de Zilveren Horzel voor haar werk als Europarlemen tariër. De uitreiking van de Zilveren Horzel verwijst indi rect naar de manier waarop het CDJA zijn eigen rol ziet: als horzel die af en toe het CDA steekt. Prins en Sint Uit 'handen' van drie St. Bernhardshonden kreeg prins Bernhard gisteren ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag (op 29 juni) een cheque voor het Wereld Natuurfonds aangereikt. Dat gebeurde tijdens de Zomerdag van de Nederlandse Export Combinatie in Utrecht (NEC). Naast de prins staat de voorzitter van de NEC, de heer L. Fokkema.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3