Onderwegkerk preekt oecumene Brandt pleit voor verreikende visioenen Levinas: ondanks moeilijke teksten populair COMMENTAAR om "wakker" te blijven Cclclóc Souocmt ...af GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CfiicWSouTont ZATERDAG 8 JUNI 1991 PAGIUJ Kerkelijke stiltetuin op Floriade ZOETERMEER De kerken richten een stiltetuin in op de Flori ade die van april tot oktober 1992 in Zoetermeer wordt gehouden. De naar verwachting ongeveer drie miljoen bezoekers aan de We reld Tuinbouw Tentoonstelling kunnen er rust vinden, bidden, me diteren of een gesprek voeren met een der gastvrouwen of gasthe ren. Verder is er een kleine tentoonstelling over de betekenis van bloemen en planten in diverse godsdiensten en wordt er een de monstratie bloemschikken gehouden, geïnspireerd op woorden, teksten en verhalen uit de bijbel. Het initiatief is afkomstig van de interkerkelijke Commissie Kerkopbouw in Zoetermeer en de Haagse Gemeenschap van Kerken. De stiltetuin bestaat uit een binnentuin met rondom 'kloostergangen' en een aparte stilteruim te. Het idee is vormgegeven door de ontwerper Peter Heusinkveld. Het paviljoen zal worden gebouwd met zoveel mogelijk natuurlijke materialen, die hergebruikt kunnen worden. De kerken schatten de kosten op 250.000 gulden. Tot nu toe is daarvan 160.000 binnen, onder meer door een fondsenwervingsac tie en een gift van de Zoetermeerse en Haagse kerken. Deze maand begint een tweede actie om de overige 90.000 gulden bijeen te bren gen. Serene vrede past de mensen grimmige toorn de wilde dieren Paus waarschuwt Polen voor westerse decadentie WLOCLAWEK Paus Jo hannes Paulus II heeft giste ren tijdens een mis in de stad Wloclawek zijn landgenoten in krachtige bewoordingen gewaarschuwd niet te ver vallen in de Westeuropese decadentie door zich te stor ten in een „beschaving van begeerte en consumptiedrift". Doordat West-Europa zich in zinnelijkheid heeft onderge dompeld heeft het volgens de paus het recht verspeeld te beweren dat het de echte Eu ropese cultuur vertegenwoor digt. „Laat U niet beetnemen door deze beschaving van be geerte en consumptiedrift", vermaande de paus de 150.000 deelnemers aan de mis, die langzaam doorweekt raakten van de regen. De paus waarschuwde de Po len dat zij zich na de val van het communistische regime niet onbesuisd moeten bege ven in een leven van zinne lijkheid. „Troost en plezier zoeken in sensualiteit, in sex, in het nastreven van allerlei genoegens voeden de mens niet op tot een Europeaan", hield de paus zijn landgeno ten voor. De paus zei dat Oost-Europa door zijn lijden en martela ren meer heeft bijgedragen aan de Europese beschaving dan West-Europa. De echte wortels van de Europese cul tuur zijn gekweekt door de oude en nieuwe martelaren, zoals de priester Jerzy Popie- luszko die in 1984 door de Poolse geheime dienst werd vermoord. De paus waar schuwde de Polen opnieuw voor een Europese cultuur waarin misdaden als abortus zijn toegestaan. „Wat is het criterium van de Europese cultuur", vroeg hij zich af. De paus herhaalde zijn opmer king van dinsdag dat abortus een van de misdaden is in het Europa van deze eeuw naast de moord op de joden. door Marinus van der Berg ONGEBOREN De week van 9 tot 16 juni is dit jaar voor het eerst uitgeroepen tot „week voor het leven". Dit jaar wordt door de bisschoppen - niet alleen in Nederland maar ook elders - aandacht gevraagd voor het ongeboren leven. In de voorleesbrief die is toegezonden staat: ,,ls het niet geweldig vreemd dat bij alle terechte strijd voor een goed leefmilieu zulk een „tolerantie" is ontstaan ten aanzien van het moedwillig doden van uniek menselijk leven in de moederschoot en anderszins?" Het is een vraag ter bezinning. De vraag klinkt alarmerend en er spreekt een grote zorg uit voor het ongeboren leven dat zich niet verweren kan en totaal afhankelijk is. Het is een zorg van zeer velen. Naar de komst van een kind wordt door zeer velen in onze tijd intens uitgezien. Nu tot op zekere hoogte de mogelijkheid ontstaan is om tot een bewuste keuze voor kinderen te komen, is die intensiteit gegroeid. Sommigen zeggen dat er een romantisering is ontstaan, een overspannen verwachting die te ver afstaat van de realiteit van leven met een kind. Deze overspannen verwachting kan nadelige gevolgen hebben voor het geestelijk welzijn en de stabiliteit van de jonge moeder. In onze tijd is ook het besef gegroeid dat het voor de geestelijke ontplooiing van eeh mens van grote waarde is om te weten welkom te zijn. Van harte welkom. Wie in zijn leven voelt of te horen krijgt eigenlijk ongewenst te zijn, kan daaraan grote innerlijke schade oplopen. Schade waarvoor soms deskundige hulp nodig is opdat de mens zichzelf kan aanvaarden als iemand die er mag zijn. Voor de gelovige mens is er nog een ander weten dat in onszelf mag groeien en dat we voor elkaar en iedere mens mogen geloven, namelijk gekend en bemind te worden door Die niet anders is dan Bron van Liefde zonder voorwaarden. Een diepgewortelde eerbied voor alle leven, is van onschatbare waarde voor heel het mensenbestaan. De eerbiedige levenshouding - waarover door H. Andriessen op zo'n bijzondere wijze is geschreven in het boekje „Spiegel der werkelijkheid" - vraagt om een voortdurende inoefening. Zo kan in ons het besef groeien dat er een Geheim is in dit leven en dat niet alles naar onze hand gezet kan en mag worden. Naarmate dit laatste meer en meer gebeurt keert de toekomst zich tegen onszelf en dreigt de mens meer te kiezen voor de dood dan voor het leven. Vanaf zeer ouds wordt aan de mens voorgehouden om te kiezen voor het leven. Een appèl en een uitnodiging die telkens weer opklinkt en stem behoort te krijgen. De groeiende aandacht voor het menselijk leefmilieu is in onze dagen levende getuige van dit appèl. In deze en in alle tijden en overal ter wereld raken er ook mensen, met name vrouwen, in grote persoonlijke nood vanwege het beginnende leven in hen. De redenen zijn zeer uiteenlopend. Soms gaat het om ziekte van de moeder, dan weer om geweld waarmee is ingebroken op de intimiteit van de vrouw. Dan weer gaat het om andere redenen. Kiezen deze vrouwen erg gemakkelijk voor het laten afbreken van dit leven? Zeker zal het gebeuren, maar er zijn er ook voor wie dit een grote .pijn betekent en een worsteling voor de rest van het leven. De zorg voor het ongeboren leven is van grote waarde. Ik wil erbij stilstaan met in mijn gedachten ook eerbied voor hen die in geweten en vaak in nood dit leven niet konden laten opgroeien. AMERSFOORT In de hemel moeten we het ook allemaal samen doen, waarom dan hier niet? Dat is het thema van de Onderwegkerk. Iedereen is gelijk, zo stelt deze kerk, niemand wordt be keken op zijn of haar ach tergrond. De Onderwegkerk bestaat al vanaf 1972. In de zomer wor den 's zondagsmorgens dien sten gehouden in een zaal van postiljon Nulde. Langs de rijksweg A 28 worden voorbij gangers door borden geatten deerd op de bijeenkomsten. Afgelopen zondag is de eerste dienst gehouden van het sei zoen 1991. De Onderwegkerk heeft geen binding met andere kerken, benadrukt J. Petersen. Hij is één van de tien mensen ip de werkgroep die de onderweg kerkdiensten organiseert. „De oecumenische gedachte staat bij ons centraal. Katholieke mensen zijn net zo welkom als hervomden, gereformeerden of zevende-dag-adventisten". De Onderwegkerk was in 1972 een initiatief van de Stichting Noordwest Veluwe. De bedoe ling was bijeenkomsten te houden voor passanten en toe risten. Nu bestaat ongeveer de helft van de bezoekers uit toe risten, de andere helft is een vaste groep mensen. „Mensen die helemaal achter het oecu menische idee staan, achter het vrijblijvende karakter", zegt Petersen. Tijdens de eerste dienst van dit jaar, vorige maand, gingen zo'n tweehonderd mensen naar de dienst in het Postiljon hotel Nulde. „Nog weinig toe risten", constateert Petersen. Toga *-■>> V*i Hem NUcfc «4mi Vti ft O..*.* Langs de A 28 worden automobilisten geattendeerd op de On derwegkerk. FOTO: PERS UNIE „In het hoogseizoen zit het he lemaal vol, tot op de verwar ming. Een enquête die we een keer hebben gehouden wees uit dat ongeveer de helft van de mensen afkomstig is uit de omgeving". Wie de voorganger is tijdens de zeventien diensten die wor den georganiseerd, wordt te voren niet bekend gemaakt. Het zijn predikanten uit diver se verschillende kerkgenoot schappen. „Van te voren maken we niet bekend wie de dominee is, want dan zijn er mensen die speciaal niet of wel komen om de predikant", weet Petersen. „Dat mag niet. Het gaat ons om het evangelie, om daarmee in aanraking te komen. Niet om de dominee. Als er iemand belt en vraagt wie er volgende week zondag voorgaat, dan zeg ik: dat weet ik niet meer hoor, dat ben ik vergeten". De eerste dienst is geleid door een predikant uit Ermelo. Deze kwam voor het eerst in de Onderwegkerk. „Hij had een toga bij zich", vertelt Pe tersen. „Ik heb gezegd: u mag hem natuurlijk aan doen, maar het schept een afstand tussen de voorganger en de mensen. We moeten juist met z'n allen één zijn. Bovendien is het snel warm in zo'n zaal. Hij heeft die toga daarom maar niet aangedaan". „Soms zijn er voorgangers die een beetje terughoudend zijn. Ze zijn bij voorbeeld bang dat er iets misloopt met de kinde ren. Kinderen blijven gewoon bij de dienst, spelletjes doen of een kleurplaat tekenen. Maar, er hoeft niets mis te gaan. Als een kind gaat huilen kan de dominee hem toch bij de dienst betrekken?" Petersen: „Bij ons mag je kri tiek leveren. Na afloop krijgt iedereen die dat wil gratis kof fie en kunnen de mensen na praten. Met zoveel verschillen de voorgangers lopen we na tuurlijk de kans dat bezoekers het soms niet met de dominee eens zijn. Dat kunnen ze dan ook zeggen. Als er te veel kri tiek is zeggen we dat ook te gen de voorganger", aldus Pe tersen. Na afloop van de ongeveer drie wartier durende dienst blijven veel mensen koffie drinken en napraten in postil jon Nulde. Vreemden schoven bij elkaar aan tafel: nergens zat iemand verloren in een hoekje. Het principe van de Onderwegkerk werd nog even duidelijk: we moeten één zijn met elkaar. De Onderwegkerk houdt dit jaar tot en met 15 september diensten, elke zondag om tien uur in postiljon Nulde. DORTMUND Juist christenen zouden volgens de Westduitse oud-pre mier Willy Brandt de weg naar een multicultureel Europa kunnen wijzen. Tijdens een toespraak op de Kirchentag in Dort mund pleitte Brandt („an deren weten meer van de kerk dan ik") gisteren voor een wereld die wordt gekenmerkt door weder zijds begrip, sociale ge rechtigheid, vrede en be tere levensomstandighe den voor de ontrechten. In het proces van Europese eenwording vormen de chris tenen een bijzonder element, meent Brandt. Zij beschikken over de ervaring van de oecu menische beweging en ze dra gen maatschappelijke verant woordelijkheid zonder hun on afhankelijkheid op te geven. In dit verband pleitte Brandt voor visioenen die veel verder reiken dan de eigen kerkto ren. Hij waarschuwde zijn landge noten dat het fataal zou zijn als de financiële inspanningen voor de Duitse eenwording ten koste van de Derde Wereld zouden gaan. Zou het Duits land niet sieren als het in de grondwet de medeverantwoor delijkheid voor de ontwikke lingslanden zou opnemen, vroeg Brandt zich af in navol ging van Erhard Eppler, de president van de Kirchentag. Lasten Hoewel de economische her structurering en ecologische schoonmaak van de vroegere DDR veel meer geld gaat kos ten dan ooit voor mogelijk is gehouden, gaat het volgens Brandt niet aan de lasten al leen door de 'Ossies' te laten dragen. Niet alleen uit de vroegere communistische lan den, maar ook uit de ontwik kelingslanden wordt een beroep op Duitsland gedaan om een eerlijk deel van de 'vredesdividenden' met hen te delen. Een deel van het geld dat tot dusver voor defensie werd ge bruikt, moet nu voor de be strijding van de honger en de milieuvervuiling worden ge bruikt. Brandt keerde zich te gen politici die met een beroep op de stijgende prijzen hier niets van willen weten. Ook voor militairen die al weer aan nieuw 'oorlogsspeelgoed' den ken, had Brandt geen goed woord over. Om te voorkomen dat ooit weer een Europees land over een ander land wil heersen, moeten landen hun soeverei niteit op bepaalde gebieden aan gemeenschappelijke in stanties overdragen. In plaats van rivaliserende staten moet het principe van de gelijkbe rechtiging tussen de Europese staten gelden. „Hoe federalisti- scher Europa is, des te beter dat is voor Europa en de Duit sers." Emmanuel Levinas: Aan gene zijde van het vers. Uitgave Gooi en Sticht. Prijs f 49,50. Emmanuel Levinas: Vier Talmoed Lessen. Uitgave Gooi en Sticht. Prijs f29,50. Emmanuel Levinas: God en de filosofie (serie Sleutelteksten). Uitgave Meinema. Prijs f 16,90. Emmanuel Levinas: In de tijd van de volkeren. Uitgave Ga rant, prijs f 33,-. Er is momenteel waarschijn lijk geen filosoof zo in de be langstelling als de joods-franse denker Emmanuel Levinas (1906 geboren in Litouwen, woonachtig in Parijs). Zijn werk is voor diverse promo vendi onderwerp van hun proefschrift en het aantal boe ken dat van hem de afgelopen paar jaar is vertaald, is opmer kelijk groot. Het gaat daarbij niet alleen om het strikt filosofisch oeuvre, maar tevens om zijn studies van de Talmoed (de Talmoed is de geschreven versie van lessen en discussies van rab bijnse geleerden die in Palesti na en Babyion les gaven, in de eeuwen rond het jaar nul). Van deze werken verschenen ook enkele werken in het Ne-- derlands. De belangstelling voor Levi nas is niet alleen in het filoso fische circuit merkbaar, ook in theologisch/kerkelijke kring is hij 'ontdekt'. In theologische tijdschriften en in kerkblaad- jes wordt zijn naam regelmatig genoemd. Bisschop Ernst van Breda laat in woord en ge schrift merken op bijzondere wijze geraakt te zijn door de manier van denken van Levi nas en de titel van een 'propa gandafilm' van de Gerefor meerde Kerken in Nederland verwijst ook naar Levinas: 'Het oog van de Ander'. Soms ontstaat de indruk dat er weieens wordt gekoketteerd met Levinas; het staat in som mige kringen (in de sfeer van pastores, bijvoorbeeld) kenne lijk goed om woorden en ge dachten van hem te citeren, ook al worden ze in hun sa menhang en betekenis niet al tijd begrepen. Deze 'beschuldi ging' moet wel ontstaan omdat Levinas echt moeilijk is om te lezen en niet kan worden ver wacht dat al die mensen die zijn woorden gebruiken, zijn werk ook echt kénnen. Het wijsgerig project van Le vinas zou je een doorlopende discussie met en kritiek op de westerse filosofie kunnen noe men. Daarin schuilt een van de grote problemen om hem te kunnen volgen: men moet be grip hebben van de grote the ma's in de westerse filosofie. Ondanks die weerbarstigheid toch die grote populariteit; er is kennelijk iets anders aan de hand. Misschien heeft het iets te maken met de herkenning van het diagnosticerende van Levinas' denken. Volgens hem is de geschiedenis van het westers denken er een van 'begrijpen', in de zin van een 'vergriip'. De wijsbegeerte vindt naar oorsprong en cen trum in het 'ik en als 'ikge- richtheid' is ze gewelddadig te genover de ander, want ze wil het andere tot het zelf reduce ren. Wellicht dat veel mensen iets van herkenning voelen in die analyse. Het bestaan in de moderne samenleving laat veel zien van dat 'vergrijp' aan de ander en het andere. Tege lijkertijd is er de radicaliteit van Levinas die wellicht velen aanspreekt. Die radicaliteit be staat in het openbreken van de cirkel waarbinnen het ik in de westerse filosofie alles (mens, wereld en God) wil begrijpen. Die doorbraak komt tot stand door de ander wiens verschij ning een ethisch appèl op mij doet. Nog voordat ik die ver antwoordelijkheid op mij kan nemen, ligt ze al op mij. Ze is niet mijn keuze, maar ze wordt mij opgelegd. Die ver antwoordelijkheid voor de an der wordt geradicaliseerd tot het treden in de verantwoor delijkheid vén de ander en gaat tot aan de plaatsvervan ging vóór de ander. Dit radicale antwoord op de geschiedenis van het westers denken doet wellicht veel mensen denken aan de radica le woorden van Jezus in de Bergrede en aan de dood die Hem overkwam omdat men sen zich aan Hem vergrepen. Het is een radicaliteit-in-nieu- we-woorden gegrond in de ethiek, waardoor mensen geïn spireerd kunnen raken. De 'nieuwe woorden' dagen uit het tot het bouwen van een huis midden op de onherberg zame vlakte van nihilisme en wanhoop in post-moderne tij den. Veel mensen hebben ken nelijk het gevoel dat ze bij Le vinas woorden horen die hen wérkelijk helpen door de tijd te komen en dat bij hem een ideaal te vinden is. Die erva ring is voor de meesten van ons wellicht van grotere bete kenis dan het tot op de laatste letter begrijpen van zijn wijs gerig project. Overigens, voor wie zijn werk wil leren verstaan, zijn er ook enkele heel goede inleidende boeken op het werk van Levi nas: 'Tussen filosofie en profe tie' van dr. Th. de Boer voor op. Nadien verscheen de ver taling van het hoofdwerk van Levinas: 'De totaliteit en het Oneindige' (1987, Ambo) en weer later onder meer: 'Van het zijn naar de zijnde' (1988, Ambo); 'De tijd en de andpr' (1989, Ambo); 'De Plaatsver vanging' (1989, Ambo) 'Huma nisme van de andere mens' (1990, Kok Agora) en: 'De wer kelijkheid en haar schaduw' (1990, Kok Agora). Diverse van deze boeken zijn voorzien van inleiding en/of toelich ting. Talmoed „Levinas ziet het als taak de zin van het talmoedische den ken over te dragen in de logos van de westerse gedachtenwis- seling", schrijft de Leidse eme ritus-hoogleraar prof. dr. H.J. Heering in een woord vooraf bij 'Vier Talmoed lessen', een vertaling van vier voordrach ten die Levinas in de zestiger iaren hield voor joodse intel lectuelen. In deze 'lessen' blijkt hoe Le vinas een gids is, aldus nog steeds Heering, om de 'berg' te beklimmen die anders niet te beklimmen is; men raakt de weg kwijt in het enorme berg- massief van wijsheden, com mentaren en uitspraken. De oude en voor de meeste mensen ontoegankelijke Tal moedische teksten krijgen bij Levinas betekenis en onthul len een nieuwe rijkdom aan ervaringen van wat er tussen Pronk twijfelt aan nieuwe wereldorde Bush DORTMUND Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking betwijfelt of de nieuwe wereldorde van de Amerikaanse president Geor ge Bush de wereld vooruit zal helpen. Het element van de internationale sociale gerech tigheid ontbreekt in de plan nen van Bush. Pronk uitte deze kritiek vanmorgen op de Kirchentag te Essen in het ka der van het thema 'een ver antwoorde economie'. De her verdeling van kennis, inko men en macht is volgens Pronk een belangrijke voor waarde voor rechtvaardiger verhoudingen in de wereld. De plannen van Bush zijn te sterk op het eigenbelang van de Verenigde Staten gericht. Pronk pleitte voor een vorm van wereldwijd regeren. Deze moet erop gericht zijn de twee belangrijkste oorzaken van conflicten weg te nemen: ar moede en een oncontroleerba re wapenwedloop. Verder moet duidelijker worden ge maakt dat het milieuvraagstuk de gehele wereld raakt. Uit de Golfoorlog trok Pronk drie conclusies. Door het weg vallen van de tegenstelling tussen Oost en West is een we reldwijde samenwerking mo gelijk geworden. De Verenigde Naties, die tijdens de Golfoor log vooral als stroman van de VS optraden, moeten meer ge zag krijgen. Verder moet er veel meer dan voorheen reke ning worden gehouden met het uitbreken van conflicten Vreesden de supermachten tot voor kort dat conflicten op een wereldoorlog konden uitlopen, nu houden ze zich verre van lokale conflicten. Het lot van de Kurden toont dat de be scherming van mensenrechten grotere aandacht moet krijgen. God en mensen kan gebeuren. En daarmee staan de teksten midden in de actualiteit; de er varingen en leringen van toen geven ook nu volop te denken. De boeken die de (uitleg van) de Talmoed als onderwerp hebben, hebben ook betekenis voor het begrijpen van de filo sofie van Levinas; zijn Tal moedische studies laten iets zien van de geestelijke achter grond van de filosoof Levinas. Behalve de genoemde 'Vier Talmoed Lessen', verschenen in het Nederlands: 'Aan gene zijde van het vers' (Talmoedi sche studies en essays) en 'In de tijd van de volkeren', vijf Talmoed-lezingen van de jaren 1981-1986. In deze bundel is voorts opgenomen een tekst over de integratie en distantie van het jodendom in Europa (onder andere Moses Mendels sohn komt uitvoerig aan de orde). De Amsterdamse filosoof dr. Th. de Boer verzorgde de uit gave van een belangrijk arti kel dat Levinas schreef in 1974: 'God en de filosofie'. Het gaat hierin onder meer over de vraag of en zo ia, hoe God 'gedacht' kan worden. En kan Hij ter sprake worden ge bracht in het westers denken? Als dat niet kan, is God dan 'on-zin', een 'irrationaliteit'? Ook in dit werk blijkt de enor me spankracht van het den ken van Levinas; allerlei zeer actuele vragen in een tijd die bij sommigen een periode van godsverduistering heet komen bij Levinas als vanzelf sprekend naar voren. Ook dat is een aspect dat zijn kennelij ke aantrekkingskracht ver- nd :r: Achtergrond criminaliteit WIE na het avondmaal nog even met een broodmes di -n i ingaat en een willekeurige passant van zijn geld be x>r( heeft een kans van zes op tien om de buit ongestoord geven. Wie een schroevedraaier meeneemt en een inlBI pleegt, heeft zelfs 86 kans dat er nooit meer een haan j kraait. De „pakkans" van rovers, overvallers en inbr' ligt al jaren verbijsterend laag. Hulde daarom aan de H ;e politie, die deze week een nieuw beleidsplan op tafel gelegd om voor de voornaamste delicten tot een bedu r hoger opsporingspercentage te komen. Ten eerste is dat nodig om de attractie te verminderei criminele kostwinning al dan niet gepaard gaande moord en doodslag die thans immers een relatief rendement biedt. Ten tweede moet het rechtsgevoel w< beschermd, zo niet hersteld, van mensen die voor eei soenlijke levenswandel kiezen. Ten derde moet er een komen aan de gevoelens van angst en onveiligheid d hoge misdaadcijfers met zich meebrengen. OVER de vraag hoe het toch komt dat misdaad in on:"# menleving zo'n hoge vlucht heeft genomen, raken de dl nologen niet uitgestudeerd. Zonder twijfel is er een vea aan oorzaken in het geding. Eén daarvan verdient meeij dacht dan er tot nu toe aangegeven is: de extreme nadru wij met zijn allen leggen op het belang van materiële r Richt onze arbeid zich niet eerst en vooral op meer wii hogere lonen? Zijn niet de puissant rijken onze belangi helden? De kwaliteit van heel het leven lezen we af aa merk auto, het type video en de bestemming van de vali H die we ons kunnen veroorloven. Imt Aansporingen om deze stoffelijke waarden zoveef^31 gelijk te realiseren worden 24 uur per dag via alle mogP media op vol volume rondgebazuind. Hun centrale P1 schap: „Koop, koop, Koop! Alleen als je koopt, hoor je e PI Deze prikkels bereiken de goed opgeleiden die over de digheden beschikken om zich een aantrekkelijke baar ditto salaris te verwerven. Maar ze dringen ook door velen die aan het eind van de maand duizend gulden of der op hun giro krijgen bijgeschreven. En hun behoeft „er bij te horen" is even groot. WAAR de betekenis van een mens wordt afgelezen aat koopkracht, mag het geen wonder heten dat sommige „L armen" zich laten verleiden na het avondeten nog every C het broodmes op pad te gaan. Aandacht voor deze ai grond van criminaliteit is even wenselijk als verhoging het percentage rovers, overvallers en inbrekers dat kraag wordt gevat. IN' 31 Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Uitgave: Kantoor Telefoon Telefax. Westerpers bv (behorende ti Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11. 2300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Ens Telefoon: 070-3190 933. ,t d Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag gen Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. aa: Adjunct-hoofdredacteur: J. Tlmmers. |eei Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 4 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chef), [13 Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K. van Herpen (chef), F. Buurman, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Piêters pejj Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Kan Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holste#mJ E. Huisman. H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs. K. Ven98? n Wees (chef), G. Ansems. B. Jansm Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. ra, L. Hej (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Neden en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers e M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H| leveld, D. Hofland, P Koopman en D. van Rietschoten. het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athena R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rol B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington). H. Kuitert (Nieuw Delhi),,voc F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskifcriq W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrad*—- F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verV publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vert*^ r: M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 uur, op tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal Het abonnementsgeld dient vooruit t 25.70 76,60 294,30 worden voldaan. Advertenties a Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. p Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902] Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2