Ni kunstkring: rterberg voor Ale kunsten euw Haagse Dire Straits gaat twee jaar op tournee Balletten Kylian doorstaan de tijd NST/RTV CcicUcSoUACMlt ZATERDAG 8 JUNI 1991 PAGINA 21 idernemeingsraad KRO vreest tien werking met AVRO en NCRV [ERSUM De ondernemingsraad KRO gaat niet akkoord met de leverklaring van de AVRO, KRO TrV om samen te werken. Ook de foemingsraden van AVRO en J hebben deze week bezwaren ge- gen de intentieverklaring in zijn ire vorm. De samenwerking, die lid zal worden door oud-Shell top- Wagner, loopt volgens de OR |e KRO te veel op de zaken voor- e raad is bang dat met de intentie- iring de KRO in een onomkeer- eorganisatieproces verzeild zal ra- waarbij de medewerkers en de litenspel komen te staan". Ook het personeel zou daar bang voor zijn. formatie vanuit de directie zou ook onvoldoende zijn. De bezorgdheid betreft met name de werkgelegenheid en de vraag hoe de KRO zal omgaan met zijn identiteit. De KRO-ondernemingsraad zegt verder dat ook de doelstelling van de samen werking niet wordt aangegeven. Boven dien is onduidelijk vanuit welke motie ven de KRO juist met AVRO en NCRV tot samenwerking wil komen. De raad is op zich geen tegenstander van een ge degen onderzoek naar samenwerking van AVRO, KRO en NCRV in de toe komst. In dat onderzoek moet echter veel uitdrukkelijker rekening worden gehouden met de belangen van mede werkers. Nurejev moet weg uit Verona na danser geschopt te hebben VERONA Rudolf Nurejev heeft naar aanleiding van een loongeschil zijn contract met het befaamde Arena Theater in de Italiaanse stad Verona gebroken. Nurejev was ingehuurd als choreograaf en danser voor Prokovjevs 'Romeo en Julia'. De organisatie spreekt tegen dat Nurejev was ontslagen wegens wangedrag, zoals in de Italiaanse pers was gesugge reerd. In het theater zelf werd wel erkend dat de re latie met Nurejev ernstig was verstoord nadat hij de Braziliaanse danser Celso De Almeida had geschopt. De Almeida liep daarbij verwondingen op aan zijn rug, waarvoor hij zich onder doktersbehandeling heeft moeten stellen. 'Romeo en Julia' zou in augus tus worden opgevoerd als onderdeel van het zomer- programma van het beroemde openluchttheater. Nu rejev had volgens bronnen een contact getekend voor ongeveer 175.000 dollar voor vijf opvoeringen, maar eiste meer geld. Dief kunst uit Stedelijk krijgt twintig maanden AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft de 34-jarige man die in 1988 drie schilderijen stal uit het Stedelijk Museum in Amsterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twintig maanden. Tegen hem was drie jaar geëist. De rechtbank hield rekening met het feit dat de roof al drie jaar geleden plaatsvond. De be handeling van de zaak liep vertraging op, omdat deze na een vormfout door het Amsterdamse gerechtshof naar de rechtbank werd terugverwezen. De man nam inder tijd na het gebouw binnen te zijn gekomen door het in slaan van een ruit, 'Stilleven met anjelieren' van Van Gogh, 'Stilleven met flessen en appelen' van Cézanne en 'Het huis van maitre Adam Billaud in Nevers' van Jong kind mee. De identiteit van zijn handlanger is nooit be kend geworden Tijdens een pseudo-koopactie door agenten werden hij en twee medewerkers gearresteerd. Ze verkochten de werken voor anderhalf miljoen gul den. De werkelijke waarde was dertien miljoen gulden. lagse cultuur-wethouder mevrouw Van den Berg opent ddag de jubileum-expositie van de 100-jarige Haagse jkring (HKK). In het onderkomen van de Kring aan de ;weg en in de speciaal voor deze gelegenheid afgehuurde jvan galerie Inkt aan de Prinsegracht wordt werk getoond [den van de HKK. Hen is gevraagd om behalve recent bok werk in te sturen uit de begintijd van hun jitschap. Zo werd het mogelijk om in heel kort bestek iets Ln ontwikkeling zichtbaar te maken. De leeftijd van de [diende als leidraad: werk van de oudste leden hangt aan feneweg, de jongeren exposeren in Inkt. De expositie is te Hit en met 2 juli akb Latif "I "'Insems |den HAAG Het was louter toeval dat de Kunstkring jsi), die nu haar eeuw- OTviert, werd opgericht Man rokerig zaaltje bo- F00NCafé Riche aan het 60235 nhof. We schrijven 1 _^1891. In die dagen oetten kunstenaars vooral in café's en baaerrassen. De Kring 'yj, dan aanvankelijk n w€ gehuisvest op de le etage boven Ri- iy Iri per Juwe kunstenaarsvereni- ®r ''tonder aanvoering van g-j jrfiile de Bock was een te nger van de gerenom- e schildersvereniging 3t miri Studio', sinds jaar en ilkont bolwerk van de Haag- 'rt- 'jool. Het unieke van de 339 was ^at kunstenaars erschillenae disciplines Nïjd# verenigde. En de be- tekste doelstelling was 628^k om de samenwerking !die disciplines te bevor- RBLing bestaat uit vier afde- beeldende kunst, en kunstnijverheid, bo'ei en letteren en muziek. 9®® Jnkelijk was er ook nog jfde afdeling: de socië- de kunstenaars van de verschillende richtingen el kaar konden ontmoeten en de 'kunstlievende leden' met werkende leden van gedach ten konden wisselen. De socië teit is door de jaren heen een bindende factor geweest in het Kringleven. Beeldend kunstenaar Simon Moulijn schreef in zijn herin neringen aan die begintijd van de Kring dat veel kunstenaars, vooral de jongeren, onder het „cachet van voornaamheid" van Pulchri uit wilden. Niet dat zij zich openlijk afzetten tegen de oudere zustervereni ging of rebelleerden tegen de tradities van de Haagse School. Integendeel, de oprich ters en de meeste leden van het eerste uur waren immers zelf beoefenaren van het Haagse impressionisme. De meesten waren zowel Kring als Pulchri-leden, een ver schijnsel dat zich nog steeds voordoet. Van Théophile de Bock, de be langrijkste oprichter en eerste voorzitter, beweerden boze tongen dat hij aan de HKK be gon om Pulchri's sterke man, Hendrik Willem Mesdag, te ontlopen. De Bock, als Haagse Scholer bekend door zijn Doorwerthse landschappen, werkte mee aan Mesdags Pa norama maar had tijdens die werkzaamheden ruzie met hem gekregen. Protest Toch werd de Kunstkring op gericht als een vorm van pro- Het gebouw van de in ingericht. test tegen de verstarring in de kunstbeoefening. De oprich ters wilden nieuwe stromingen een kans geven en het nieuwe stimuleren, maar dan wel zon der de oude kunst onderuit te halen. Wellicht verklaart dat waarom men in de begintijd veelvuldig exposities organi seerde van de meesters van de Haagse School, onder wie de gebroeders Maris, Jongkind, Weissenbruch en Mauve. En Jozef Israëls was vanaf het be gin een trouwe bezoeker van de sociëteit. Maar al in 1892 durfde de Haagse Kunstkring het aan werk te exposeren van een omstreden kunstenaar, die bij Pulchri geen voet aan de grond kreeg, Vincent Van Gogh. Een recensent noemde het initiatief van de Kring de eerste Van Gogh-ten- toonstelling in ons land een „stout bestaan" omdat „spot en lach" van het publiek ver wacht kon worden. Organisa tor van die expositie: Jan Toorop, die later ook exposi ties organiseerde met werk van Signac, Pissarro, Henry van de Velde, Theo van Rijs- selberghe en de juist overleden meester Georges Seurat. Tij dens de ledententoonstelling in het najaar van 1893 was er ook werk te bewonderen van Renoir en Monet, en een jaar I in Den Haag waar de jubileum-expositie van de Haagse Kunstkring is FOTO: MILAN KONVALINKA daarop kreeg Odillon Redon een grote overzichtsexpositie. Hoogtepunt Een topper in de beginjaren was de 'Internationale Invita tie Tentoonstelling' in 1885, die op initiatief van de HKK werd gehouden in het gebouw van de Academie voor Beel dende Kunsten aan de Prin- sessegracht. De expositie her bergde de grootst mogelijke verscheidenheid aan eigentijd se kunst uit binnen- en buiten land. Ook architecten, onder wie het latere erelid Berlage, Cuypers en Cordonnier deden aan de expositie mee. De expo sitie was dan ook een belang rijk voorbeeld van samenwer king tussen kunstenaars van verschillende disciplines. De derde afdeling, toen nog „fraaie letteren" genoemd werd destijds opgezet door de schrijver Marcellus Emants, die samen met Louis Couperus tot de belangrijkste Haagse au teurs werd gerekend. Coupe rus had niet zoveel op met de Kring. Emants leverde voor de eerste bijeenkomst de tekst voor een schimmenspel, waar voor de schilder De Josselin, mede-oprichter van De Kring, de figuren had gemaakt. Het opvoeren van een schimmen spel werd later een steeds te rugkerend verschijnsel. En zo vond de Haagse Kunst kring haar draai in de Hofstad. Veel beroemdheden lieten zich in de loop der jaren als lid in schrijven, onder wie de au teurs Willem Kloos, Frederik van Eeden, Johan de Meester, A. Roland Holst, P.C. Boutense Paul Rodenko, Victor van. Vriesland, F. Bordewijk en Martinus Nijhoff, J.H. Speen- hoff en Adriaan van Veen. Er werden talloze literaire mani festaties gehouden, de Kring werd het forum bij uitstek voor jonge dichters. Er was ook een hele duidelijk band tussen het literaire tijdschrift 'Maatstaf', opgericht door Bert Bakker, en de kunstenaarsver eniging. Er werden talloze 'Maatstaf-avonden' gehouden met het doel het publiek in contact te brengen met de lite ratuur. Diepenbrock Ook belangrijke (eigentijdse) componisten als Chausson, Skriabin, Bortkiewicz, Diepen brock, D'Indy, Voormolen be zochten regelmatig De Kring. En het was min of meer tradi tie dat de opeenvolgende di recteuren van het Koninklijk Conservatorium een belangrij ke rol speelden bij de evene menten van de muziekafde ling, onder wie Oberstadt, Wa genaar en Dresden. En nog al tijd zijn de concerten, die de afdeling regelmatig organi seert, van een hoog niveau. En tot in de jaren zeventig was het heel normaal dat musici van het Residentie Orkest, ve len waren Kringlid, na afloop van een optreden, ih vol or naat in de sociëteit verschenen om de gasten te trakteren op een klein concert. In de galerie van belangrijke leden treffen we ook de na men aan van Antoon Molken- boer, Han van Meegeren, Christi de Moor en Willem de Zwart en de pioniers op grafi sche gebied Gerrit Kiljan, Piet Zwart en Paul Schuitema. Ook de voordrachtskunstenaars Al- bert Vogel en Helène Hoek stra, de poppenspelers Don en Ly Vermeire, de auteurs Hella Haase, Nico Wijnen en Rico Bulthuis om er nog eens een paar te noemen, vonden on derdak in de Kring. Na vele verhuizingen kreeg de Haagse Kunstkring in 1957 haar huidige onderkomen aan de Denneweg. De vereniging, die dikwijls armlastig was, kon zich dit pand veroorloven dankzij een legaat van Leono ra van Bijsterveld. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gra tis wekelijkse bijlage van deze krant. g/l/« f S warme alt tintonatie- ''b lemen .liin zingt 'Embraceable you', t/b van George en Ira Gersh- le Porter, Kurt Weill en an- „/p 'iano: Erik van der Luit. Gi- 3 li van Es. Gezien in Pepijn I li. Vanavond herhaling. uis!| VAN TEYLINGEN A«wjn zong Paöla Tuin gis- •"fEmbraceable you, een EWJnma waarin de klassie- telefgraafpalen voor- ten. Hofleveranciers —4 de Gershwins (How GS las this been going on, 2^lan I love, en natuurlijk '(song) en Cole Porter (I 'aris, I concentrate on iy heart belongs to dad- 1.4[e got you under my btormy weather, I cover tlnfterfront, Body and soul, |e blues, Over the rain- |s ,h meer van dat werk het programma aan tot hndard-time van hoog jverel doet verlangen naar tvoering van hoog ni- k s,flelaas was dat er 'giste- 'Sl r) Paóla Tuin niet. Ze fen mooie warme alt, op npiafl geschikt om de ever- atdeljte lijf te gaan, maar in- n te problemen verstoorden briekei van het plezier. Mo- Hejioorde ze zichzelf niet 3380fet was ze w's* ^at ze Upigde te glijden naar de Nöyant van de noten en dat achtig wilde tegenhou dt had een averechts ef- I" ras het aangenaam om fens een mooie selectie 9962' Amerikaanse repertoi- ,endrren- Zeker ook dankzij rijsiijOede begeleidingswerk dooik van der Luit en Jim op piano en gitaar. De had solistisch meer imogen krijgen. Raad van State: boete 40.000,- voor TROS terecht DEN HAAG De Raad van State heeft bepaald dat de TROS door het Commissariaat voor de Media terecht is ver oordeeld tot een boete van 40.000 gulden voor sluikrecla me in Ron's Honeymoonquiz. Ron Brandsteder bedankte in een uitzending in 1990 Citroën voor het beschikbaar stellen van de hoofdprijs. Hij noemde het automerk niet bij naam, maar sprak van „de autofabri kant die de puntjes op de e zet". Dat ging het Commissari aat voor de Media te ver en de TROS werd een boete van 40.000 gulden opgelegd De Raad van State heeft nu beslist dat deze sanctie terecht is op- Holland Festival: Jiri Kylian Retros pectief. AT&T Danstheater, Spui, Den Haag, gisteravond. DEN HAAG Het laatro- mantische 'Verklarte Nacht' is zestien jaar, de sobere en hoe kige 'Psalmensymfonie' is der tien jaar en de acht en profil dansende, schokbestendige vrouwen in 'Falling Angels' creëren een twee jaar oude choreografie. De steeds dicht bezette zaal van het AT T Danstheater is en blijft en thousiast, want het zijn alle maal Kylian-balletten en danskunstig biedt het Holland Festival op die Haagse lokatie de gelukkige combinatie van artistiek festijn en gegaran deerd scenisch vakmanschap. Bovendien is bij de oudere werken de cast veelal geheel of in elk geval gedeeltelijk nieuw. In de première van 'Verklarte Nacht', bijna een en al poëtische dynamiek tussen de dialogiserende dansparen, stónden als vertolkers van de muziek van Schönberg oud tijds onder andere Arlette van Boven en Nils Christe geaffi cheerd. Eerstgenoemde maakt thans deel uit van de artistieke staf van het Nederlands Danst Theater, terwijl Christe een veelgevraagd choreograaf is geworden. In de fel en trefzeker gedanste 'Psalmensymfonie', met het zo sfeervolle tapijtendecor, doet de geslaagde combinatie van devotie en extase nog geen moment gedateerd aan. En al menen wij, dat Jiri Kylian in zijn hart niet van de minimale muziek van Steve Reich houdt, samen met de Afri kaanse slagwerkrituelen die „de ziel laten wandelen", slaat deze compositorische sober heid in 'Falling Angels' bij hem nooit om in saaiheid. Achteraf gezien is dit een cho reografische verdienste te meer, want de terecht zo gefê teerde choreograaf doet in dit strikt zaalgerichte danswerk ook nog afstand van zijn zo ge liefde diagonalen. Vanavond is het weer Kylian- feest aan het Spui, maar dan met de balletten 'Stamping Ground', 'Silent Cries', 'Un Ballo' en 'Forgotten Land'. FRANK DELBOY THEATERAGENDA Zaterdag 8 juni Theater Branoul (Maliestr 12, tel. 3657285) 20.30: Muzik. theaterstuk 'Koning Babar'; met Thomas Dirks (contrabas), Peter Beijersbergen van Henegouwen (piano) en Michael van Buuren (spreekstem). Korzo (Prinsestr. 44, tel. 3637540) 19.30: Haags Scholieren Theater Fes tival. 21.00: Die Vögel Europas. Waagtheater (Markt. Delft) 20.30: Waagtheaterprod.: 'Mooi weer van daag' van David Storey; regie Bart Scheepens. Delftse binnenstad: 13.00-17.00: Straattheaterfestival 'Mooi weer spe len', Markt, 22.30: Delftse groep Eclips: 'De grote ontluistering'. Circustheater (Gevers Deynootplein 50 tel. 3558800) 20.15: Broadway- cast: musical 'West Side Story'. Congresgebouw (Churchillplein 10 tel. 3548000) 20.15: Musical 'A Night at the Cotton Club'; met o.a. Madeli ne Bell, Marcel Peneux, Britt Wilson, Grace Kennedy, Marilyn Johnson en Chip Garnett. Diligentia (Lange Voorhout 5, tel. 3651851) 20.00: Haags Instr Jeug- densemble olv Hans van den Bijlaard; werken van Kabelewski, Alwyn en L. Mozart. Koninklijk Conservatorium (Juliana van Stolberglaan 1, tel. 3814251) 20.00: Operaklas Kon. Conserv. ism Utrechts Conserv.: scènische uitv. van opera 'Albert Herring' van Brit ten, Muzik. leid: Kenneth Montgome ry. Regie Carl van der Plas; 20.15: Bataafs Symfonie Ork. olv Kian Pin Hiu mmv Marin Mars (viool); werken van Rossini, Mendelssohn en Brahms. Muziektheater (Spui, tel. 3609810) 20.15: Ned. Dans Theater: Jiri Kylian- retrospectief: 'Stamping Ground' (muz. Chavez), 'Silent Cries' (muz. Debussy), 'Un Ballo' (muz. Ravel) en 'Forgotten Land' (muz. Britten); mmv Ned. Balletork. olv Roelof van Dries- ten (voorst, in kader Holland Festival. Petrakerk (Albardastraat 1) 20.00: Collegium Musicum Haganum olv Mi chel Havenith mmv Gijsbert Kok (or gel); werken van o.a. Handel, Reger en Britten. Sionskerk (C. v.d. Lindenstraat Delft) 20.15: Nieuw Kamerkoor Delft en Koor Haga Vocalis olv Maarten Sur- tel. Stravinski-progr. Vrije Akademie (Westvest 9, Delft) 12.00-15 00: Panfluitmiddag. Oude Kerk (Dorpsstraat Zoetermeer) 20.00: Toon Hagen en Aart de Kort (orgel) m.m.v. koor. Engelse Kerk (A. v.d. Spuyweg 1) 20.15: Koor St. Matthew's Church, Northampton olv Andrew Shenton; werken van o.a. Tallis, Weelkes en Bainton. Remon8transe Kerk (Pioenweg) 20.15: Jeugd Muziek Symfonie-ork. olv Peter Stam; werken van Beetho ven, Schubert en Bizet Theater Pepijn, (Nieuwe Schoolstraat 23, tel.3460354) 20.30: Paóla Tuin (zang) mmv Erik van der Luit (piano) en Jim van Es (gitaar): 'Embraceable You'. Regentenkamer (Hofje van Nieuw koop, Warmoezierstr. 44) 17.00: Jam sessies olv Frans Eisen. Het Paard (Prinsegracht 12, tel. 3601838) 21.30: Valium, Skindeep en Harde Smart. O.L.S. (Loosduinsekade 725) 21.30: Voorronde Pleinfestival: Fusid, Twi light Zoon. Under Influence en Gene ral Semantics. Café De Pater (Achterom 30) 22.30: A B Bluesband. Camuz (Van Leeuwenstraat 114 a, Voorburg) 21.30: The Raspers. De Sater (Koningin Julianaweg 44, Leidschendam) 22.00: The Watc hman. Nederland 3 (Lange Spruit 84, Wate ringen) 22.00: Shooting Party en Band of the Hand. De Boerderij (Voorweg 146, Zoeter meer) 21.30: Cindy Peress en The Pil grims. Muziekcentrum (Nicolaasplein 3, Zoetermeer) 21.30: Shotgun Wed ding. Stompwijk vanaf 20.00: 'Stompwijks Jazz Spektakel'. Vrij Theater (Noordwal 484, telefoon: 3293260) vanaf 19.00: 'De Nacht van Vrij Theater'. Westbroekpark 15.00: Circus Bava- Omniversum (Pres Kennedyl. 5 tel. 3545454) 11.00: 'To the limit, de mens in topvorm' en 'Picture Hol land'; 12.00, 14.00, 16.00 en 20.00: 'Ring of fire, vulkanen rond de we reld'; 13.00, 15.00, 17.00, 19.00 en 21.00: 'Speed, snelheid in alle facet ten'. Zondag 9 juni Delftse binnenstad: 13.00-17.00: Straattheaterfestival 'Mooi weer spe len'; Markt, 16.00: Belgische groepen Cirque du Trottoir en Les P'tits Frap- pes: 'Furora Nocturna'. Muziektheater (Spui, tel. 3609810) 19.30: Residentie Orkest, o.l.v. Arturo Tamayo m.m.v. sol. en Kamerkoor Nieuwe Muziek o.l.v. Huub Kerstens. Luciano Berio-programma. Circustheater (Gevers Deynootplein 50 tel. 3558800) 14.30: Broadway- cast: musical 'West Side Story'. Regentenkamer (Hofje van Nieuw koop, Warmoezierstr. 44) 14.30: Trio Dolce. Mini Theater (A. Paulownastr. 89, tel. 3648743) 14.00: Weense muziek. H. Bonifatiuskerk (Van Vredenburch- weg, Rijswijk) 15.00: Lien van der Vliet (orgel). Congresgebouw (Churchillplein 10 tel 3548000) 14.00-17.00: Indiase muziekshow Shama Barvana. Het Paard (Prinsegracht 12, tel. 3601838) 20.00: 'Kwasi Kloos Harmo ny Gebeuren-2'. Festival voor ama teur-zanggroepen. Café De Pater (Achterom 30) 22.30: Cruz and Friends. The New Game (Nieuwstraat 28) 21.00: Thema-avond: 'Gekte' mmv Wartna Brothers. Café De Graal (Koningin Emmakade 115) 22.00: Frans Eisen, Bram Wij- land en Alex Milosevic Hancor Club (Badhuisweg 3) 01.00: Romano. Omniversum (Pres. Kennedyl. 5 tel. 3545454) 11.00: 'To the limit, de mens in topvorm' en 'Picture Hol land'; 12.00, 14.00, 16.00 en 20.00: 'Ring of fire, vulkanen rond de we reld'; 13.00, 15.00, 17.00, 19.00 en 21.00: 'Speed, snelheid in alle facet- Westbroekpark: 15.00: Circus Bava- Maandag 10 juni Circustheater (Gevers Deynootplein 50 tel. 3558800) 20.15: Broadway- cast. musical West Side Story'. Koninklijk Conservatorium (Juliana van Stolberglaan 1, tel. 3814251) 19.30: Leerl. Leo van Oostrom: voor speelavond saxofoon. BIOSCOPEN DEN HAAG ASTA: 1 (Spui 27, tel. 3463500): The Doors (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: Dances with wol ves (al); 14.00, 20.15. ASTA 3: Sta te of Grace (12); 14.00, 18.45, 21.30 zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30 BA BYLON 1 (naast Den Haag Centraal tel. 3471656): The bonfire of the van ities (al); 14.00, 18.45, 21.30. za. zo. 13.45, 16.15, 18.45, 21.30. BABY LON 2: Greencard (al); 14.00, 18.45, 21.30. za. zo. 13.45, 16.15, 18.45, 21.30. BABYLON 3: White palace (al); 14.00, 18.45, 21.30. za. zo. 13.45, 16.15, 18.45, 21.30. CINEAC 1 (Bui tenhof 20, tel. 3630637): The silence of the Lambs (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: Look who's talking too (al); 14.00, 18.45, 21.00. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3: Blue Heat (12); 18.45, 21.30. vr. ma. di. do. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 3456756): Not wit hout my daughter (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: Milou en Mai (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 3: Dan ces with wolves (al); 14.00, 20.30. METROPOLE 4: (al); The Godfa ther II (16); 20.30. vr. ma. di. do. ook 14.00. METROPOLE 5: De onfat soenlijke vrouw (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo 14.00, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 3462400): Predator 2 (16); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: The silenceof the lambs (16); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 3: Pump up the volume (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 4: Sleeping with the enemy (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. HAAGS FILMHUIS: Zaal 1: La captive du desert; 19.30, 21.45. Zaal 2: An angel atmy table; 20.00 Zaal 3: Soigne ton gauche; Bij de beesten af; vr. 19.30, 22.00. Glas; Trafic; za. 20.00. Fanfare; zo. 19.30, 21.45. Over glas gesproken; Les va- cances de M. Hulot; ma. 19.30, 21.45. Zoo; di. 19.30, 22.00. Panta Rhei; Jour de Féte; wo. 19.30, 21.45. KINDERVOORSTELLINGEN CINE AC 3: Ducktales; za. wo. 14.00. zo. 13.15, 16.00. METROPOLE 4. Ducktales; za. wo. 14.00. zo. 14.00, 16.00. NACHTVOORSTELLINGEN CINE AC I: Firebirds (16); za. 00.15 CI NEAC 2 Arachnophobia (16); za. 00.15. CINEAC 3: Blue Heat (16); za. 00.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239) Doors (12); 18.45, 21.15. zo. ook 14 15. LIDO en STU DIO (Steenstraat 39, tel. 124130): Not without my daughter (12); 18.45, 21.15. vr. za. zo. wo. ook 14.15. Pre dator II (12); 19.00, 21.15. vr. za. zo. wo. ook 14.30 Sleeping with the enemy (al); 19.00, 21.15. vr. ook 14.30 Dances with wolves (12); 20.00. zo. ook 14.00. Silence of the lambs (16); 18.45, 21.15. vr. za. zo. wo. ook 14.15. Duck tales, de film, het geheim van de wonderlamp (al); za zo. wo. 14.30. TRIANON (Bree- straat 31, tel.071-123875): Eline Vere (al); 19.00 Cyrano de Bergerac (al); 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Pruimenbloesem (16); 20.00. VOORSCHOTEN GREENWAY (Schoolstraat 69. tel. 01717-4354): Awakenings (al); vr. t/m zo. 19.00, 21.15. ma. t/m do. 20.15. Scenes trom a mall (al); vr. t/m zo. 21.15. ma. t/m wo. 20.15. Look who's tal king too (al); vr. t/m zo. 15.45, 19.00. wo. 15.45. KINDERVOORSTELLINGEN De kleine zeemeermin; vr. 15.45. za. zo wo. 14.00, 15.45. Teenage mutant ninja heroe turtles, za. zo. wo. 14.00. ZOETERMEER PROMENADEBIOS COOP Look who's talking too; vr. zo. 19.00, 21.30. za. 19.00, 21.00. za. zo. wo. 14.00 Dances with wolves; dag. 20.00 Awakenings; ma. t/m do. 20.00 Silence of the lambs (16); vr zo. 18.45, 21.30. za. 20.00, 23.00. ma. t/m do. 20.00 Ducktales; za. zo. wo. 14.00 The never ending story II; za. zo. wo. 14.00. Mark Knopfler: „Ik heb wel eens het idee dat onze concerten een I FOTO: PHONOGRAM HILVERSUM/LONDEN Een nieuw album, een nieuwe single en een wereldtournee die zeker twee jaar in beslag zal nemen en die Dire Straits op 28, 29 en 30 september in de Rotterdamse Ahoy' brengt. Zo ziet de muzikale toekomst van de Engelse groep eruit, zo heeft platenmaatschappij Pho nogram gisteren in Lonaen la ten weten. Op 9 september zal de achtste compact disc van de groep verschijnen die de titel 'On every street' heeft meegekre gen. De eerste single van het album verschijnt op 12 augus tus en heet 'Calling Elvis'. Dire Straits produceerde de ceedee, die werd gemixed door Neil Dorfsman. Deze technicus was in het verleden verant woordelijk voor de co-produk- tie van zowel 'Love over gold' (1982) als 'Brothers in arms' (1985). 'On every street' werd opgenomen in de Air Studio's, die zich bevinden op de vijfde etage van een in het Londense Oxford Street gelegen pand. Nadere gegevens over de plaat zoals titels en muzieksoorten worden angstvallig geheim ge houden om de fans tot de laat ste minuut in spanning te hou den. Het enige dat nog uitlekt, maar nauwelijks een verras sing kan zijn, is dat al het ma teriaal door Mark Knopfler werd geschreven. Ierland Over de wereldtournee, die twee jaar in beslag zal nemen, is iedereen wat spraakzamer. Hij gaat in augustus in Ierland van start en zal opnieuw wor den gesponsord door Philip Compact Disc omdat Dire Straits, volgens het bedrijf, sy noniem is geworden voor tech nologische vooruitgang in de audio-visuele industrie. Zan ger, gitarist en componist Mark Knopfler: „Die SDonsor is tegenwoordig een noodzake lijk kwaad: De kosten van een tour zijn echt enorm. Ik over drijf niet als ik zeg dat het on geveer 80.000 gulden per dag kost om te spelen. Vergeet niet dat er al snel zo'n zestig men sen bij zo'n circus zijn betrok ken". Leuk Wie de geschiedenis van de groep kent, staat niet echt te kijken dat Dire Straits voor de enorme uitputtingsslag van een lange tournee kiest. Mark Knopfler: „Elke tournee, die we doen lijkt langer te wor den, meer data te omvatten. Maar ik speel graag voor men sen, ben telkens weer dank baar dat ze naar ons willen ko men kijken. Ik heb wel eens het idee dat onze concerten een feestje zijn. Als we bij voorbeeld in Nederland spe len, is er ook publiek uit Bel gië, Duitsland en zelfs Enge land. Het is voor ons een extra stimulans om muzikaal alles te geven wat er in ons zit. Je kunt die mensen toch niet te leurstellen". „Een zenuwslopende gebeurte nis heb ik het geven van con certen, in tegenstelling tot an dere artiesten, nooit gevonden. Het is zo leuk. Vergelijk het maar met het speelkwartier op school. Dat was vroeger het moment dat je ongestrafd ple zier met elkaar kon hebben. Je mag het podium rustig verge lijken met de speelplaats. Bo vendien geeft die tournee ie de mogelijkheid de wereld te zien. En dat is interessant, want Amsterdam is vast een andere stad dan de laatste keer dat ik er was". Na de start in Ierland, volgen Engeland, Duitsland, Neder land, België, Frankrijk en Zwitserland. Daarna zijn con tinenten als Australië en Noord- en Zuid-Amerika aan de beurt voor de groep terug keert naar Europa. Ook wordt overwogen optredens te ver zorgen in Oost Europa en het Midden-Oosten. Tijdens de tournee zal er geen voorpro gramma zijn, behalve tijdens de openlucht-concerten die volgend jaar zomer plaatsvin den en waarbij mogelijk ook in de Rotterdamse Kuip wordt opgetreden. De verwachting is dat Dire Sraits uiteindelijk zo'n driehonderd concerten speelt voor een potentieel pu bliek van 7.1 miljoen mensen Daarmee is deze concertserie de grootste, die ooit door een popgroep werd ondernomen. De bezetting van Dire Straits groeit voor deze reeks van acht tijdens de laatste tournee naar negen musici. Behalve Mark Knopfler zijn dat John Illsley (basgitaar), Guy Flet cher (toetsen), Alan Clark (toetsen), Paul Franklin (pe- dalsteel-gitaar en dobro), Phil Palmer (gitaar), Chris White (saxofoon, fluit), Danny Cum- mings (percussie) en Chris Wnitten (drums).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21