Voorschoten gaat overlast honden stevig aanpakken )e Coicbelic (Bouïant Alphense politie loste vorig jaar minder misdaden op [DEN OMGEVING CcidócSoiwmxt ZATERDAG 8 IUNI 1991 PAGINA 17 ^jjnzen legpenning ir Jan van de Berg LwiDWIJK Jan van de Berg, ^rslid van de Noordwijkse plvereniging SJC, heeft gister- f tijdens het slotfeest van de aging de legpenning in brons Je gemeente Noordwijk ontvan- i/lVan de Berg kreeg de onder- Jling vanwege zijn grote ver- jen voor de Sint Jeroensclub. Dordwijker is al 36 jaar lid van £iin heeft zich op verschillende öjiien ontpopt als een clubman in jn nieren waarop zelden tever- ieen beroep werd gedaan. Van jerg is onder meer al 21 jaar «woordelijk voor het clubblad JC en maakt al 17 jaar deel uit Jet bestuur van de vereniging. Informatie avond over snelle trein RIJNEVELD In navolging van andere gemeenten in de regio, heeft ook de gemeente Rijneveld een infor matie-avond over de hoge snelheidstrein (HST) vastgesteld. De bijeenkomst wordt gehouden op 11 juni om acht uur, na de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening die een uur eerder begint. Zeeviswedstrijd in Noordwijk NOORDWIJK Vanuit boten en vanaf het strand vinden morgen de hele dag zeeviswedstrijden plaats in Noordwijk. Het evenement wordt ge organiseerd in het kader van Noord wijk 125 jaar badplaats. De boten ver trekken om negen uur, terwijl de wedstrijden vanaf het strand om tien uur zullen beginnen. Omstreeks drie uur zijn de wedstrijden afgelopen. Naast het vissen worden voor kinde ren op het strand verschillende acti viteiten georganiseerd, zoals een schatgraverij en het bezoeken van visvariakramen. Op het Vuurtoren plein in Noordwijk vindt 's middags van één tot zes uur een toeristische zomermarkt plaats. Hoogste punt bereikt omstreden wijkcentrum KATWIJK De bouw van het nieu we gebouw van de wijkvereniging Noord/Noord-Oost aan 't Zandgat vordert gestaag. Gisteren werd het hoogste punt bereikt van het gebouw waarvan de bouw begin dit jaar van start ging. Bewoners van de huizen rondom 't Zandgat hadden bezwaar gemaakt tegen komst van het ge bouw. Ze vreesden overlast door be zoekers van het gebouw en geluids hinder door de activiteiten die in het centrum plaats zullen vinden. De Raad van State wees de bezwaren in december van het vorig jaar af. Swetterhage heeft er schapenstal bij ZOETERWOUDE Swetterhage, de woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandi capten in Zoeterwoude heeft er een schapenstal bij. Dankzij de financiële steun van het door de ouders opgezette Wensenfonds is er ook nog een educatief centrum en een werkruimte ter be schikking gekomen. Daarnaast kon een wandelgebied worden inge richt. Gisteren werden de nieuwe voorzieningen symbolisch overgedragen door de heer Bergveld van het Wensenfonds aan Swetterhage-coördi- nator J. Bouter. Met de nieuwste voorzieningen is een bedrag gemoeid van circa 100.000 gulden. Het wandelgebied op het terrein van Swetterha ge is een welkome aanvulling op het reeds aan wezige voorzieningenpakket. Bij de kinderboer derij is nu een situatie ontstaan waarbij de wan delaars over de dierenweiden wandelen. Bouter toonde zich zeer ingenomen met de nieuwe voorzieningen. Zes maanden geëist tegen overvaller Rex-bioscoop DEN HAAG/SASSENHEIM Tegen een 27-jarige voormalige in woner van Sassenheim en Noordwijk is gisteren in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof een gevangenisstraf van zes maanden geëist wegens beroving en bedreiging. Op 16 juni 1988 zou de man, samen met een vriend, voor de Leidse bioscoop Rex iemand onder bedreiging van een luchtdrukpistool geld afhandig hebben gemaakt. Hiervoor werd hij enige tijd terug door de Haagse politierechter veroordeeld tot een celstraf van twaalf maanden. Vrijdag voor het hof vroeg advocaat W. Janssen uit Leiden om zijn cliënt een alternatieve straf op te leggen in de vorm van dienstver lening. Aanklager, procureur-generaal, B. de Hoogh, vond de over tredingen echter te zwaar om aan dit verzoek te voldoen. Wel hield hij bij zijn eis rekening met de geestelijke toestand van de man, die hij betitelde als een „zwakke broeder". Het hof zal 21 juni arrest wijzen. De advocaat van de verdachte zei aan het eind van de zitting nog te betreuren dat zijn cliënt, tegen woordig zonder vaste verblijfplaats, niet naar de zitting was geko men „Zet het maar in de krant. Misschien leest hij dan wel dat er iets is gebeurd", was zijn advies. fmmissie ieu^wirda krijgt Tmp-dossier in In EN AAN DEN RIJN n 1 mmissie Engwirda be- over het zogenaamde Ij-dossier. Advocate Y. is ioxel van vuiltranspor- fjimon Kemp heeft het ®i. 1 deze week op verzoek P oorzitter M. Engwirda, ëakbaar gesteld. Engwirda erijdit verzoek, nadat het lar ministerie een week *-mn weigerde om het dos- ge geven. Dat verklaarde -sei n desgevraagd de secre- tievjran de onderzoekscom- 'tief D. Passchier. Het ind&dossier bevat belangrij- ra >rmatie voor het onder- aar de rol van de be- 1- Ijers bij de gifstort in de h jolder. Enkele leden de commissie die het dos- wa i het zwarte circuit al in ni((zit hadden, stelden tij- on |e vergadering van 29 lor het te vermenigvul- ?n onder de commissie- hg te verspreiden. Ook oen al de suggestie ge- de om, via de advocate zojemp, aan het dossier te Engwirda gaf toen aan „de koninklijke weg te noe bewandelen", irts derzoekscommissie gaat eldjjl van buitenaf aantrek- i dee de commissie in haar Je fcek bijstaat. „Iemand BMVaring heeft met derge- ant iderzoeksmethoden. Het lat <jr meer de bedoeling dat eezij de aandachtspunten ove&riseert en ze in een on- verband plaatst", aldus beier. keli VOORSCHOTEN De hondenbezitters in Voor schoten zullen hun huis dier wat zorgvuldiger uit moeten gaan laten. De ge meente Voorschoten is van plan om het aantal plaatsen waar honden los mogen rondlopen sterk te beperken. De honden moeten worden aangelijnd op alle gazons in de ge meente, met uitzondering van bermen van wegen en sloten, omdat spelende kinderen vaak door hon den worden gehinderd op deze plaatsen. De gemeen te krijgt hierover jaarlijks vele klachten binnen. Het aantal plaatsen waar de hond wel los mag rondlopen wordt overigens wel iets uitge breid, zodat er in elke wijk een dergelijke plaats aanwezig is Door middel van bordjes zullen deze plaatsen worden aangegeven. De hondenbezit ters krijgen een voorlichtings brochure waarin hun rechten en plichten staan opgesomd. De kosten van de maatregelen, omstreeks 10.000 gulden ko men voorlopig ten laste van de Voorschotense begroting. In de nabije toekomst wordt een verhoging van de hondenbe lasting voor soortgelijke maat regelen echter niet uitgesloten. De gemeente heeft al diverse mogelijkheden overwogen om de hoeveelheid honden uit werpselen te beperken. Daar bij wordt gedacht aan het in stellen van hondentoiletten, het verstrekken van schepjes en zakjes, met de verplichting deze te gebruiken en het laten rondrijden van een „poepzuig- motor". In diverse gemeenten in Nederland zijn de ervarin gen met deze maatregelen ech ter niet al te positief. De gemeente Voorschoten hoopt met een degelijke voor lichtingscampagne in ieder ge val het strengere aanlijngebod voldoende ruggegraat te ge ven. Daarnaast zal door de po litie, voor zover mogelijk, wor den gecontroleerd op naleving van het aanlijngebod op ga zons. Er wordt gedacht aan bliksemacties, waarbij hoge boetes worden opgelegd. De medewerking van het open baar mipisterie (de officier van justitie) is op dit punt ech ter niet groot, omdat voorrang wordt gegeven aan zaken die belangrijker worden geacht. Ook het aanstellen van een speciale hondenwachter wordt niet als een goede oplossing gezien. Er zijn hoge kosten aan verbonden en de hondenbezit ters reageren vaak geïrriteerd op een dergelijke functionaris. Albert Heijn ziet af van Beukterrein NOORDWIJK Albert Heijn in Noordwijk ziet af van een verhuizing naar het voormalige Beukter rein. De supermarkt heeft dit be sluit genomen, omdat men denkt in de problemen te ko men met de ruimte voor de bevoorrading op deze lokatie. Het besluit betekent onder meer dat het AH-filiaal aan de Hoofdstraat voorlopig niet zal sluiten. Ook zal projectontwik kelaar Noorlander een andere gegadigde moeten vinden voor de geplande supermarkt op het Beukterrein. Eén van de kan didaten voor de winkel met een vloeroppervlak van 1200 vierkante meter zou de Vomar zijn. Het is overigens onduidelijk of in Noordwijk voldoende ruim te bestaat voor een dergelijke grote zaak. Het oorspronkelij ke plan voorzag in een netto toename van winkeloppervlak van zo'n 900 vierkante meter. Dat was al aanzienlijk meer dan waar Noordwijk volgens een onderzoek ruimte voor zou hebben. Omdat de drie honderd vierkante meter van Albert Heijn uit de Hoofd straat echter in stand zouden blijven bij de komst van een andere gegadigde, zou de netto toename ruim 1500 vierkante meter bedragen. In dat geval zou het voortbestaan van een tweetal Toptien supermarkten in gevaar kunnen komen. Burgemeester Paats springt gat in de lucht vanwege nieuwe brug ALPHEN AAN DE RIJN Het vergde nog de nodige inspanning van de dezer dagen toch al zo geplaagde burgemeester M. Paats, maar met een ferme sprong wist hij de ballonnen die onder het zeil van de vrachtwagen verborgen zaten te bevrijden. De sprong markeerde gistermiddag het slot van de officiële handelingen, die aan de opening van de nieuwe brug over de Oude Rijn in het centrum van Alphen aan de Rijn voorafgingen. Ook gedeputeerde T. Jansen was bij de feestelijke gebeurtenis aanwezig. Alphen heeft bijna een jaar op de nieuwe brug moeten wachten. Op 23 juni van het vorig jaar begaf de oude brug het als ge volg van metaalmoeheid. Maanden lang konden in eerste instantie alleen fietsers en brommers van een inderhaast aangelegde noodbrug gebruik maken, later kon ook het openbaar vervoer over de noodverbinding heen. Met de bouw van de nieuwe brug werd op 23 april van dit jaar gestart. FOTO: HENK VAN DEN ENDE De zeventienjarige bowlster Tessa van der Valk sleepte na de titel bij de aspiranten vorig jaar, dit jaar de titel bij de junioren in de wacht. FOTO: HENK SNATERSE Rijnsburgse bowlster beste van Nederland RIJNSBURG De 17-ja- rige Tessa van der Valk uit Rijnsburg is voor het tweede achtereenvolgen de jaar, beste bowlster van Nederland geworden. Vo rig jaar kreeg ze deze titel bij de aspiranten, nu bij de junioren. Tessa van der Valk heeft de bij deze titel behorende beker deze week in Drachten in ont vangst mogen nemen. De belo ning voor een zeer sterk ge speelde serie van dertien wed strijden. Haar gemiddelde was 180 punten. Een terechte over winning voor de Havo-scholie re derhalve. Naast blijdschap over de titel was er deze week ook sprake van een domper. Tessa: „Naar alle waarschijnlijkheid ben ik gezakt voor m'n examen. Om dat ik iedere dag ruim twee uur train, blijft er weinig tijd over om aan huiswerk te be steden, het resultaat is er dan ook naar". Toch overheerst de blijdschap over de titel en ziet Tessa de toekomst zonnig tegemoet. Een toekomst die niet beperkt zal blijven tot Nederland als het aan Tessa ligt. Kenners hebben Tessa verzekerd, dat er voor haar een grote bow lingcarrière in het verschiet ligt. Vorig jaar stond ze tijdens de E.K. in München als le re serve opgesteld in de Neder landse selectie. „Helaas is het daarbij gebleven en heb ik niet gespeeld. Maar het is een heel goede ervaring geweest om alle grote internationale bowlers bezig te zien", aldus Tessa. Voorlopig blijft haar in ternationale carrière echter nog beperkt tot af en toe een oversteek naar Engeland. ebro apijl t is bijl wfadenstand en de krant n hand in hand, 60 jaar kt win. De Leidsche Cou- rne had op maandag 1 juni trapleer heel wat nieuws fpe „Leidsche Winkel- •~*l' "-^e bekende banket- r.'lij van de Wed.L.Pe- ïAljk Woordeinde alhier, her- e ^.e' morgen haar zilveren a bljpsfeest. De naam, wel- S6.1?0! firmante, die reeds grijs,Lfen de zaak drijft, in ÜP geniet bij haar talrij- zal bij dit zil- jubileum ook vanzelf zijn tot zoo m0ge_ meer belangstelling. \veek is dus voor deze feen jubileumweek, wat ve irmante aanleiding is I jubileum-reclame aan kooper, die voor 75 Jr pontant besteedt, een firma-pastilles cadeau botsin Aan het begin van ito mljeuwe periode wen- •orgtkvij de jubileerende fir- tërcjderom veel succes". ijdety heeft de Ned.Kracht- rtaartfebriek „Muskator" in te ij-ceel Turfmarkt 2 een vordJ met toonzaal geo- f iü¥waar bare producten, m T^e *n e*6en fabrieken iftt vervaardigd> niet Al- eltettrkrijgbaar zullen zijn, de waar zoowel publiek winkeliers in e*"p!jfegenheid worden ge- jf11 met de velerlei pro- in d! van deze alom beken- 3ar"f.fiek kennis te maken. Speciaal wordt de aandacht gevraagd voor de pluimvee voeders. Op dit gebied vor men de gezamenlijke Muska- torwerken in Dusseldorf en Oudewetering wel de groot ste inrichting van Europa. Indien met de winkel, welke tevens een blijvende exposi tie beoogt te zijn, het voor oogen gestelde doel zal wor den bereikt, dan ligt het in de bedoeling van de directie in nog meerdere steden van ons vaderland eveneens der gelijke winkels met toonza len op te richten". „Door de directie van Ge meentewerken zijn bij B en W plannen ingediend tot demping van het Leven daal en tot aanleg van de nieuwe veemarkt, welke ach ter Groenoord aan den Haar lemmerweg zal komen lig gen". „Van de 323 dienstplichtigen te Apeldoorn voor de lichting 1932 zijn niet minder dan 133 afgekeurd, terwijl 1 tijdelijk ongeschikt werd verklaard. Inderdaad een abonormaal aantal afgekeurden „Dezer dagen zou in Zeist be graven worden de koetsier van de familie De B., welke ook op het kerkhof aanwezig was om de laatste eer te be wijzen aan den overledene. De nagelaten betrekkingen van den ontslapene stelden dit natuurlijk zeer op prijs. Toen de begrafenisstoet van den koetsier op het kerkhof kwam, moest hij evenwel nog lang wachten, totdat ein delijk een van de begrafenis ondernemers bij de familie in de rijtuigen kwam en daar de volgende mededeeling deed: „Och heeren, zoudt u zoo goed willen zijn om nog even een eindje om te rijden, daar de kuil nog niet 'is ge graven". De weduwe en zoon vonden dit, zooals te begrijpen is, vreeselijk, evenals de andere familieleden in de stoet. De begrafenis kostte maar even tjes driehonderd gulden. De onderneming treft evenwel geen schuld, wel de gemeen te Zeist, volgens een der fa milieleden, want waarom was er niet gezorgd dat alles in orde was om den overlede ne ter aarde te bestellen?" Uit de Vragen bus. „Hoe kan men teervlekken van een asphaltweg uit een rood-flu- weelen japon verwijderen? Antwoord: De vlek behande len met terpetijn. Oude vlek ken eerst week maken door ze te bestrijken met boter of olie. Misschien kunt u ook beter meteen een nieuwe ja pon koopen". „Zondagavond omstreeks zes uur kwamen aan den achter kant van de Bijzondere Straf gevangenis aan den Pompsta- tionsweg te Scheveningen weer een aantal partijgenoo- ten bijeen om liederen te zin- V* Mieren zijn niet gek op opengesneden citroenen. gen voor de in de gevangenis aanwezige dienstweige raars, waarbij tevens luide de namen der gedetineerden geroepen werden. Dit was het sein voor deze gedeti neerden om tot een helsch la waai over te gaan. Ze tier den, schreeuwden, sloegen met voorwerpen, zoodat on middellijk alarm gemaakt moest worden teneinde de rust te herstellen. Aan een dringende waar schuwing om zich bedaard te houden, werd geen gevolg gegeven. Daarop werd last gegeven eenige der belha mels vast te grijpen en over te brengen naar de strafcel- len en afzonderingscellen welke in de gevangenis aan wezig zijn en slaagde men erin een einde te maken aan deze herrie. Met eenige cel straf zullen de herriemakers hun luidruchtigheid wel moeten boeten. Misschien was het intusschen wel ge wenst indien de politie aan deze huilconcerten buiten de gevangenis radicaal een ein de maakte". „Een vriendelijke lezeres", aldus de Vragenbus, „die de vraag in deze rubriek een FOTO: SP week geleden las, hoe men mieren onder een banket- bakkers-étalage verwijderd houdt, heeft een o daarvan ingezonden, haar ervaring zijn de i buitengewoon afkeerig van opengesneden citroenen. Men snijdt een citroen lang werpig door en legt deze met de schil op een schoteltje tot het vruchtvleesig groen wordt. Het middel werkt zoo uitstekend, dat het dikwijls niet noodig meer is een twee de groene citroen onder de étalage te plaatsen". L ALPHEN AAN DEN RIJN De politie in Al phen heeft in 1990 minder misdaden opgelost dan in het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990. Volgens de korpschef van de politie heeft dit direct te maken met de personele inkrim ping. Het Alphense korps moest van het rijk tien formatie plaatsen inleveren. Dit had, samen met de toegenomen werkzaamheden, directe ge volgen voor de totale werk druk. Zo kon in 1989 nog 21% van de misdrijven wor den opgelost tegen 16,2% in 1990. Daarmee zit Alphen onder het landelijk gemid delde oplossingspercentage van 21%. In 1990 steeg het aantal mis drijven dat bij de politie ge meld werd weer fiks. In to taal werden 5066 misdrijven aangegeven tegen 4061 in 1989 en 4457 in 1988. De grootste hoeveelheid aangif ten betrof de diefstal van fietsen en bromfietsen. In Alphen werden maar liefst 1444 fietsen en bromfietsen als gestolen opgegeven. Een goede tweede was de diefstal van en uit auto's, gevolgd door de diefstallen uit wo ningen, winkels, bedrijven, kelderboxen, kantines en scholen. De diefstal uit bedrijven nam af van 107 in 1989 naar 63 in 1990. Daarbij nam ook het aantal loze alarmmeldingen af. In 1990 werden 939 keer loos alarm geslagen, een ver mindering van 98 ten opzich te van het jaar daarvoor. Volgens het politiejaarver- slag heeft het kritisch volgen van deze loos-alarmmeldin gen dan ook succes. In 1990 kreeg de politie vijf klachten over haar optreden. Een klacht leidde tot de ver goeding van stomerijkosten en het onderhouden van de betrokken politieman. Een andere klacht moet nog via de nationale ombudsman worden afgewerkt. De overi ge drie klachten werden on gegrond verklaard.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17