Leerlingenstop moet nieuwbouw -Woutertje Pieterse voorkomen £eidóe6ouAO/nt Gele kaart voor blokkeren stoep jUHClóC LOil/tCltlt«g» STAP OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV NACHTLEESWEEK IN BIBLIOTHEEK Geef de krant aan papa V7 Leids boekje over vrouwennetwerken WEEK EINDE Leiden krijgt drie onderzoekscholen -w J ZATERDAG 8 JUNI 1991 PAGINA 13 eii a|d< LEIDEN Een leerlin genstop voor basisschool Woutertje Pieterse aan Dade Antonie Duycklaan is Tie laatste strohalm voor (ie Vereniging Vrienden ^an de Leidse Hout om lieuwbouw in de Leidse out te voorkomen. Bouwen voor leerlingen die leelal van buiten de wijk ko men, terwijl er op een af pand van 700 meter aan de Oegstgeester Terweeweg een openbare basisschool voor handen is en er tegelijkertijd serieus wordt gesproken over sloop van een schoolgebouw aan de Willem de Zwijger laan, dat vinden de Vrienden onbegrijpelijk en onaan vaardbaar. Ook het feit dat de gemeente, ondanks de in grijpende en omvangrijke sa neringsplannen van staatsse cretaris J. Wallage van on derwijs. nog steeds geen ge meentelijk saneringsplan voor het Leidse basisonder wijs heeft opgesteld, is de vereniging een doorn in het oog. Zonder een dergelijk plan mag de gemeente geen verdere voorbereidingen doen voor de nieuwbouw van Woutertje Pieterse. En als de politieke wil daarvoor in Lei den ontbreekt, moet er ten minste gewacht worden tot Wallage daadwerkelijk heeft toegezegd het benodigde geld voor de nieuwbouw ter be schikking te stellen De Vrienden menen ook dat de gemeente volstrekt onvol doende aandacht schenkt aan het volgens hen scherp ge daalde en nu constante ge boortecijfer. De gemeente zegt wel dat Woutertje Pie terse groeit als kool, maar vertelt er niet bij waar die aanwas vandaan komt. „Het aantal kinderen van 4 tot 12 jaar per vierkante kilometer wordt in Leiden niet groter Een groei van Woutertje Pie terse brengt nog meer leeg stand in andere gebouwen voor onderwijs in Leiden". En zelfs dan nog, zo menen de Vrienden, moet het nieu we schoolgebouw niet op de hoek Antonie Duycklaan- Houtlaan de Leidse Hout amputeren, maar worden ge bouwd naast de Louise de Coligny Scholengemeenschap waar nog een leeg terrein voorhanden is. Ook de opstelling van de ge meente Leiden jegens korf balvereniging De Algemene snijden de Vrienden in hun jongste protest opnieuw aan. Zij beklagen zich erover dat de gemeente, ondanks eerder gedane toezeggingen, nog al tijd niet voor vervangende accommodatie heeft gezorgd, terwijl de nieuwbouw het grootste deel van het trai ningsveld van de korfballers in beslag dreigt te nemen. Zowel de Vrienden als De Algemene heeft bij de Raad van State nog een procedure lopen om de bouwvergun ning ongedaan te maken. r (meente houdt Kt aan sloop ve|re en eetzaal DEN De gemeente legt i jpif komende maandag een iv bouwplan ter inzage het realiseren van 21 kvoningen in het voorma- lilitair Invalidenhuis aan oge Rijndijk. In het plan Mt uitgegaan van behoud de regentenkamer, maar inbouw (eetzaal en serre) fcr niet in opgenomen. De ente gaat ervan uit dat de Jmw bij nieuwbouw wordt ^ppt. Juist dat is voor veel jbewoners altijd een groot —fnoverkomelijk bezwaar pt. bouwplan ligt gedurende weken ter inzage in het xmwhuis aan de Lange- It 72. Een nieuwe ïnfor- [ronde volgt nog. De Mo- tnten Beheer Commissie teekt het bouwplan in vergadering van 26 juni. ts ""Me vernieuwing Ie Regenboog E )EN De afdeling Lei- jan het CDA houdt van- Bi vanaf half tien 'soch- ^■een bijeenkomst over so- vernieuwing in kerkelijk ïm De Regenboog bij elcentrum Kopermolen, jelangstellenden zijn wel- LEIDEN In samenwerking sprogramma ,,'s Nachts" In met enkele Leidse boekhan- alle vestigingen van de biblio- dels organiseert de openbare theek wordt een nachtelijke bibliotheek in de maanden hoek ingericht met boeken juni, juli en augustus het lee- over dit thema. Kinderen die mee willen doen, krijgen een deelnemerspas, waarop na het uitlezen van een boek een stic ker kan worden geplakt. ZO BLIjFT 'T NIET BIJ EEN EENMALIG CADEAUTJE OP VADERDAG! Verras papa op Vaderérëfêf i 1" 'ns met een Cadeau- j De cheque voor i i if laat de Leidse Courant 6 weken lang (17 juni t/m 27 juli) bezorgen bij: «J301 IM ng leesplezier. j De cheque wordt u tijdig toegezonden. Stuur de rekening (f 25,-) en de cheque I Dhr/Mevr.: Straal: I Postcode: I Plaats- (SS) Stuur deze bon vóór 12 juni in een open envelop <§nb (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee Service, antwoordnummer 998, I iiirminiiHiijif.t 2501 VC Den Haag. Dwangverpleging voor radeloze moeder (32) DEN HAAG/LEIDEN Geheel volgens het advies van een psychiater heeft de Haagse rechtbank gis teren een 32-jarige vrouw niet tot een gevangenis straf veroordeeld, maar terbeschikkingstelling (TBS) met dwangverple ging opgelegd. De in Leiden geboren vrouw - en tot voor kort aan drugs ver slaafd - had vorig jaar haar baby. die haar na een rechter lijke beslissing was afgeno men. uit het Voorburgse kin dertehuis Vliet en Burgh wil len ontvoeren. Met de punt van een mes op het kind ge drukt, probeerde ze weg te ko men. Agenten wisten de over spannen moeder uiteindelijk te overmeesteren Na een korte tijd in de cel te hebben geze ten, werd ze vrijgelaten. Op Eerste Kerstdag van het vorig jaar dook ze weer op, rïu bij haar 80-jarige grootvader. Ru zie over geld deed haar naar een knipmes grijpen, waarmee ze wild op de oude man instak. Tengevolge van zijn verwon dingen verloor hij drie en een halve liter bloed, maar over leefde de aanslag. Vlag in top T. van der Valk, voorzitter van het bestuur van het Gezondheids centrum Stevenshof, viel gistermiddag de eer te beurt om de vlag te hijsen. Gisteren werd het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw voor het nieuwe gezondheids centrum dat op 1 november opgeleverd moet worden. De eerste paal ging in november vorig jaar de grond in. In tegenstelling tot het oude centrum is in de nieuwbouw voor de apotheek een plaatsje gereserveerd. Het nieuwe gezondheids centrum is ontworpen door de Leidse architect Van Oerle. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het lijkt er zonni ger uit te zien voor buitenshuis werkende vrouwen in Neder land. Het aantal vrouwen dat betaald werk doet buitenshuis is gestegen tot 52 procent Maar de situatie van vrouwen blijft heel verschillend van die van mannen, zo menen de auteurs van het boekje Vrouwennet werken. Gistermiddag werd het eerste exemplaar in Lei den overhandigd. Vrouwen werken veelal in deeltijdbanen, moeten vaak naast hun betaalde werk ook de kinderen of familieleden verzorgen, hebben moeite met leiding geven of verkeren tus sen de vele mannelijke colle ga's op hun werk in een geïso leerde positie. Volgens de au teurs Yolanda van Doeveren, Christel van Eijnatten en Go- sewien van der Zalm van de Leidse Stichting Burger schapskunde zijn er nog steeds veel drempels die vrouwen moeten nemen om te gaan werken en om zich in hun werk staande te houden. Eén van de methoden om hun po sitie te versterken is vrouwen netwerken. In dergelijke net werken steunen vrouwen el kaar in gelijksoortige werkom standigheden. Het boekje laat zien hoe deze netwerken wer ken en wat vrouwen eraan hebben. Het boekje is te koop voor ƒ22,50. jn Iragen: Frank Buurman, -gis van Herpen en Monique Ci $mo ara animo voor de begelei- (scommissie die zich moet eeK houden met de ver- ^©Tsproblematiek in de DSjskern van Zoeterwoude ndfering. De bevolking laat act afweten. Alleen de Zoe- (oudse middenstand, die 1 gebaat is bij veel par- rruimte bij de winkels, is ig op de commissie afge- <ngen Drie winkeliers n te trappelen van verlan- .om hun belangen veilig te verkeersproblematiek in Dorpsstraat is een heet eijzer. Belangrijke vraag e discussie is of de Dorps- wel of niet verkeersvrij ■■4 worden. De meningen daarover verdeeld. Pro- ,ongpief Zoeterwoude heeft i duidelijke mening: sluit jn Dorpsstraat af voor auto- leer en 'maak een keerlus ioogte van de supermarkt, li- fmee wordt de Dorps- jt weer gezellig, denken irogressieven. Maar veel 1 Berwoudenaren, die net I» de meeste automobilis- Biun auto het liefst in de .^tels zouden willen parke- izien daar niets in. Maar n' ^el niemand voelt er dus I om zich in commissie- iin land te laten gelden. Het en bentebestuur wil een ver se bwoordiger uit elke wijk de le begeleidingscommissie dg »en. Tot nu toe heeft ech- (lleen iemand uit de dicht let centrum gelegen wijk jwoud zich gemeld. Deze 'er Irschilligheid kan er op ,n" |en dat de Zoeterwoude- 19- n het vertrouwen in het ,ze tselijk bestuur hebben iiren. Misschien wel door Itbouw van het gemeente- idie er volgens sommigen lassaal uitziet. Of het kan dat de dorpelingen uit de re wijken hun auto liever p grote winkelcentra bui- iZoeterwoude neerzetten. —4 is meer parkeerruimte ie boodschappen zijn er jcht goedkoper. Een ge- atiot autoloos dorpscentrum acdsschien toch de beste op- ®JJg. Een fietsende Zoeter- aenaar die boodschappen n 2* doen past veel beter bij mooie groene dorp dan de Jrschillige, uitgezakte au tomobilist die alleen maar zijn milieu-onvriendelijke koek blik wil inladen en daarbij zo weinig mogelijk wil lopen. Suikerzakjes (1) Weg met de suikerzakjes, leve de klontjes! Milieubewust als de gemeente Leiden is, zullen binnenkort eindelijk de sui kerzakjes in het gemeentehuis worden afgeschaft. Het hard hout werd al jaren geleden af gezworen en nu zijn de zakjes aan de beurt. Want die dingen zijn milieuonvriendelijk: de zakjes zijn gemaakt van chloor-gebleekt papier, hele maal verkeerd natuurlijk. Om te beginnen had dat dan al kringlooppapier moeten zijn. Alsof dat al niet erg genoeg is heeft de binnenkant een kunststof coating, waardoor de zakjes zelf moeilijk, zeg maar gerust helemaal niet, ge recycled kunnen worden. Vergelijkbaar met het lege melkpak dat ook niet samen met de oude kranten mag worden verwerkt Maar het belangrijkste is: het zakje is gewoon niet nodig. De alternatieven zijn legio. Losse suiker in een potje op tafel met een lepeltje erbij. Weliswaar krijgt de schoon maakploeg het 's avonds wat zwaarder en lopen de mieren binnen de kortste keren in co lonne door de kantines, die vervolgens met een al dan niet milieuvriendelijk verdel gingsmiddel worden gedood, maar je bent van de zakjes af. Handiger is het wellicht om klontjes te gebruiken maar dan beslist geen voorverpak te. Gewoon zo'n grote grab- beldoos, waar je met je hand jes in mag. En wie dat onhy giënisch vindt, hanteert de suikertang. Suikerzakjes (2) Kortom: creativiteit genoeg om de gemeente zelf eens mi lieuvriendelijker te laten wer ken. De Dienst Sport en Re creatie gebruikt al sinds jaar en dag geen chemische be strijdingsmiddelen meer. De agressieve schoonmaakmidde len kunnen in overleg met de schoonmaakbedrijven heel wel worden vervangen door milieuvriendelijker spullen. Het door iedereen te pas en te onpas gebruikte Tipp-ex, dat l.l.l.-trichloormethaan bevat, wordt vervangen door Optif- luid, dat deze chemische ver binding niet heeft. En het is jammer dat kopieermachines Koortsachtige bedrijvgheid bij Van der Luyt (zie warm). FOTO: WIM VAN NOORT toner moeten gebruiken, aan gezien dat tot het klein che misch afval wordt gerekend, dat overigens apart ingeza meld gaat worden. Maar ook de grootsté vervui ling van het gemeentehuis wordt aangepakt: het aantal kopieën, nu rond de 1,8 mil joen per jaar, moet omlaag. Dat wordt onder meer bereikt door nota's niet automatisch aan Jan en alleman toe te stu ren. Ze ter inzage leggen is in derdaad ontegenzeggelijk goedkoper Bovendien moet vaker kringlooppapier wor den gebruikt. Geen slechte gedachte. Suikerzakjes (3) Wat jammer nou dat de nota 'Interne Milieuzorg', waarin het milieuvriendelijke ge meentebeleid staat verwoord, zelf zo'n goed voorbeeld is van hoe het niet moet. Welis waar is de nota gedrukt op kringlooppapier. Maar dan wel eenzijdig bedrukt (toege geven: dubbelzijdig kopiëren op kringlooppapier is moei lijk). En het feit dat de nota zelf slechts twaalf pagina's telt, terwijl er 31 pagina's bijlagen zijn, geeft toch te denken. En wat te denken van zinnen als: „Indirecte be ïnvloeding vindt plaats door dat elk produkt de drager is van een hoeveelheid gecumu leerde negatieve milieu-effek- ten in verleden, heden en toe komst" of: „De belangrijkste aktiviteit bij de dienst, het hoofdproces, is de verwerking van gegevens via administra tieve handelingen. Verwer king van gegevens is een uit vloeisel van opgelegde op dracht en/of zelf geformu leerde doelstellingen" (uit: milieunota van de GSD, als bijlage bij nota 'Interne Mi lieuzorg'). Geloof het of niet: met economisch schrijven en het vermijden van wollige, nietszeggende formuleringen zou het milieu een heel eind opschieten. Warm Het is juni, maar de lente wil maar niet op gang komen. Een hardnekkig wolkendek blokkeert steeds de zon, de temperatuur blijft te laag voor de tijd van het jaar ondanks het onverwoestbare optimis me van weerman Erwin Krol. De kachels kunnen eigenlijk nog steeds niet uit, terwijl dat wel zou moeten, zoals ook stu denten aan de Leidse Hooi gracht hebben gemerkt. Die zitten in de kou, omdat de Studentenhuisvesting op de zomerstand is overgegaan. Wie langs het transportbedrijf van Van der Luyt aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest rijdt zou biina gaan denken dat de wëreld op zijn kop staat, omdat de digitale buitenthermometer van dit bedrijf al geruime tijd zeer be haaglijke lichaamstemperatu ren van omstreeks 37 graden Celcius aangeeft. Zo warm is het dus (gelukkig) niet. Er is waarschijnlijk sprake van een defect. Of het bedrijf verge lijkt zichzelf met het mense lijk lichaam en geeft aan dat het zeer gezond is, al zullen sommige ondernemers liever een „koortsachtige bedrijvig heid" willen zien. Of zou het toch nog broeien bij de Oegst geester transporteur na de re cente actie van het personeel voor betere werkomstandig heden? Feest Kees de Gelder uit Hazers- woude en zijn vrienden kun nen een feestje organiseren. Afgelopen weekeinde trokken 600 inwoners van de Rijn streek naar de Ardennen voor een middeleeuwse party. Het werd een echt bourgondische happening. De feestelingen hulden zich in middeleeuwse kledij en deden zich op de binnenplaats van een oude boerderij tegoed aan de uit Nederland meegebrachte etenswaren en drank. Op het menu stonden lekkernijen als kip, varken, konijn, soep, aardappelen en huzarensala de. Tot 's ochtends zeven uur werd gefeest, gegeten en ge dronken en daarom keek ook niemand vreemd op toen en kele feestgangers ziek wer den. Een goede kater hoort er bij. Maar toen de buikkram pen zich massaal openbaarden en velen moesten braken en aan de diarree raakten, werd duidelijk dat het niet hele maal goed zat. Uiteindelijk hield de helft van de feeste lingen aan het uitje naar Bel gië voedselvergiftiging over, zo heeft de GGD becijferd. Zo'n driehonderd personen waren deze week ziek, er moesten zelfs enkele ongeluk- kigen in het ziekenhuis blij ven. Maar Kees de Gelder hoorde geen onvertogen woord. Men had het een leuk feest gevonden, beweerde hij deze week. Ook van veel zie ke mensen had hij positieve reacties gehoord. En inder daad, Klagen zou ook niet te recht zijn geweest. De middel eeuwen waren immers per fect nagebootst en in die koel- kastloze tijd wist men nog niet zoveel van hygiëne. Ge lukkig maar dat de feestgan gers bij terugkomst in Neder land niet naar de chirurgijn hoefden, maar een beroep konden doen op doktoren uit de twintigste eeuw. LEIDEN De Leidse universiteit mag de ko mende twee jaar drie on derzoekscholen voor er kenning voordragen. Het Centrum voor niet-Wes- terse Studies is een zekere kandidaat. Andere gega digden zijn het Onder zoeksinstituut Biofarma- ceutische Wetenschappen en het Medisch-Genetisch Centrum Zuid-West Ne derland, een samenwer kingsverband met de me dische faculteit in Rotter dam. Dat schrijft het uni versitaire weekblad Mare. Alle Nederlandse universitei ten hebben het recht om aspi- rantscholen aan te wijzen, maar de grotere universiteiten hebben recht op meer onder zoekscholen dan de kleinere Leiden mag drie van de in to taal 24 onderzoekscholen voor dragen die in 1992 en 1993 van de grond moeten komen. Half augustus moeten alle voor drachten bekend zijn. De 'verdeling' van de onder zoekscholen over heel Neder land betekent dat niet uitslui tend op de kwaliteit van de universitaire vakgroepen wordt geselecteerd. Wat telt is het aantal uren dat aan onder zoek wordt besteed. De Leidse universiteit heeft zich van be gin af aan op het standpunt gesteld, dat er in dit stadium niet geselecteerd mag worden via de lijn van de disciplines. Vanwege de verschillen in or ganisatiegraad en de vereiste gedegen voorbereiding, mag de instelling van onderzoek scholen niet leiden tot een race tegen de tijd en een con currentieslag tussen de univer siteiten op kwalitatief vlak. Dat zoq slechts 'overhaast werk' tot gevolg hebben. Over twee jaar moet worden beke ken of de gekozen aanpak de juiste is en vooral of de verde ling over de verschillende we tenschappen en disciplines wel r^elijk is. Als dat niet het ge val is, kunnen de universitei ten alsnog de wijze van selec teren aanpassen. LEIDEN Mensen die voetgangersroutes blokke ren, krijgen vanaf van daag tot volgende week zaterdag van de Leidse voetgangersvereniging als waarschuwing een gele kaart overhandigd. De maat is vol bij de vereni ging: het komt zo vaak voor dat voetgangers moeten uitwijken naar de rijbaan omdat de stoep vol staat met allerlei obsta kels, dat het zo langza merhand voor gehandi capten een gevaarlijk avontuur wordt om zich op straat te begeven. Om dat feit onder de aandacht te brengen van alle wegge bruikers werkt de voetgan gersvereniging samen met ge handicaptenorganisaties, oude renbonden en Veilig Verkeer Nederland om de overtreders tot de orde te roepen. Illegaal geparkeerde auto's zijn de grootste boosdoeners. Be stuurders daarvan kunnen dan ook een gele kaart onder de ruitewissers verwachten. Vooral de automobilisten die hun wagen op een gereser veerde invalidenparkeer- plaatst stallen, dienen hun ge drag te veranderen. Ook slor dig gestalde fietsen, winkeluit stallingen. terrasjes en recla meborden zijn een doorn in het oog van de voetgangers- vereniging. Winkeliers en horeca-exploi- tanten die voetgangers het le ven zuur maken, worden door de actievoerders persoonlijk benaderd. Mensen die meer informatie wensen of willen helpen bij het uitdelen van de gele kaarten, kunnen bellen met 071-254892.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13