ZzidóaSowumt Vuilverbranding stortte illegaal slakken in België STAD OMGEVING/SPORT/RTV Ontwerpen die hopelijk nooit gebouwd worden' „Bezuinigingen college slecht onderbouwd" Bewoners van Slaaghwijk pleiten voor onderzoek naar bedrijfsverzamelgebouw Geef de krant aan papa £eidóe Qowuwt imur.iii WOENSDAG 5 JUNI 1991 PAGINA 9 draait verwarming oorlopig weer open IDEN De centrale rwarming in het pand oigracht 15 gaat voorlo- weer open. ifwachting van het kort ge- dat drie bewoners van >and tegen de eigenaar, de iting Studentenhuisves- Leiden, hebben aange- ïnen, gaat de cv in de nduren op achttien graden, kort geding dient 20 juni. maal gesproken draait de de verwarming in de inden mei, juni, juli en au gustus dicht. De ongewoon lage temperaturen van nu ma ken het echter noodzakelijk dat de cv weer aangaat.- Nadat de studenten in deze krant aankondigden dat zij en kort geding tegen de SLS wilden aanspannen om heraansluiting af te dwingen, stuurde de stu dentenhuisvesting een formu lier rond, waarin bewoners zich voor of tegen heraanslui ting konden uitspreken. Her aansluiting zou echter twintig gulden meer gaan kosten voor de komende maanden. Veiling bibliotheek Waszink succesvol LEIDEN De bibliotheek van de be kende hoogleraar in de Latijnse taal- en letterkunde prof. dr. J.H. Waszink (1908-1990) is gisteren in Leiden geveild. Bijna alle 600 boeken werden verkocht, veelal voor eens zoveel als het bedrag dat verwacht werd. Dat heeft een woordvoerder van veilinghuis Burgers- dijk en Niermans meegedeeld. Zo ging een bijzonder lexicon van de antieken en het christendom voor 2200 gulden van de hand, net als een latijnse thesau rus. Vandaag en morgen wordt in Lei den de rest van de collectie van dr. C. Kruyskamp geveild. In november vorig jaar kwam het eerste deel onder de ha- Bekeuringen bij snelheidscontrole LEIDEN/LEIDER DORP In totaal 195 automobilisten hebben gisteren een bon gekre gen omdat ze te snel re den. De bekeuringen werden tussen drie uur 's middags en tien uur 's avonds uitgedeeld op de Churchilllaan in Leiden en op de Per sant Snoepweg in Lei derdorp. De hoogste ge meten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur op de Churchilllaan. Er werden ruim 1.100 au tomobilisten gecontro leerd. Inbraak in kantoren- pand aan Rapenburg LEIDEN Bij een inbraak in een kantorenpand aan het Rapenburg is gisteren behoorlijke schade aange richt. De daders trapten de toegangsdeur in en beukten vervolgens ook alle bin nendeuren kapot die de verschillende bedrijfsruimten afsloten. Bij een uit zendbureau werd een bedrag van 3.000 gulden uit een geldkistje mee genomen, bij een onderwijspedagoge verdween 50 gulden. De grootste slag sloegen de inbrekers bij een reisorganisatie die op de twee de verdieping van het gebouw is ge vestigd. Daar werd een geldkistje opengebroken waarUit 10.000 gulden werd gehaald. Rohypnol gestolen uit apotheek NOORDWIJK Dieven hebben de vorige nacht een grote hoeveelheid rohypnol gestolen uit de apotheek van de Van den Berg Stichting aan de Zwarteweg in Noofdwijk. Dit gevaarlijke verdo vende middel kon worden weggehaald nadat en raam was opengebroken. Oud-Leiden verhoogt prijzenbedrag LEIDEN De Vereniging Oud-Leiden heeft voor 1992 weer een prijsvraag uitgeschreven. De schrijver van de beste studie op het gebied van de geschiedenis van de stad Leiden krijgt in plaats van de gebruikelijke prijs van 500 gulden een be drag van 2000 gulden overhandigd. Het bekroon de artikel wordt, geplaatst in het Leids jaarboekje. Inzendingen moeten uiterlijk 1 januari 1992 in bezit zijn van de jury. Verdachte(16)van incest aangehouden LEIDEN Een 16-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn is gister middag aangehouden op verden king van het plegen van incest met een Leids meisje van zes jaar. De jongen paste regelmatig op het kind als de ouders aan het werk waren. Die hadden allebei een drukke baan waardoor ze vaak overdag en 's avonds van huis waren. De zaak kwam aan het licht toen het meisie aan haar ouders vertelde wat de de jongen zoal met haar deed. De jongen meldde zich daarop vrij willig bij het Leidse politiebureau aan de Langegracht, maar ontkent elke. vorm van ontucht. LEIDEN De Ge meenschappelijke Vuil verbranding Leiden Gevulei) heeft vanaf 1983 tot 1987 zonder vergunning slakken in Vallonië (Franstalig 3elgië) gestort. Dat ant- voordt wethouder H. de a Mar (milieuzaken) op rragen van het raadslid t. van Schreven (Groen jinks). )e Gevulei, die op 3 septem- ler vorig jaar werd gesloten, legon met de stortingen in 981 in onder meer Wallo- iië. Daarvoor was op dat moment geen vergunning van de Belgische overheid nodig. Vanaf 1983 was ech ter een verbodsbepaling van kracht. Om toch door te kunnen gaan moest de vuil verbrander, die onder toe zicht van de gemeente stond, ontheffing bij de Belgische overheid aanvragen. Boven dien moest ook bij de pro vincie Zuid-Holland onthef fing worden aangevraagd op grond van de Verordening Bedrijfsafvalstoffen (VBA). Die stelt een verbod op af valverwerking buiten de provinciegrenzen. De Gevu lei meldde ook bij de provin cie dat zij een verzoek tot ontheffing bij de Waalse au toriteiten had ingediend. In mei 1986 kreeg de Gevu lei een hartgrondig 'nee' te horen van Wallonië op de aanvraag voor een onthef fing. Twee jaar later, in maart 1988, weigerde ook de provincie Zuid-Holland een ontheffing krachtens de VBA. In de tussentijd liepen de stortingen gewoon door. 'In alle openheid' De slakken zijn de afgelopen tien jaar op verschillende plaatsen in Wallonië terecht gekomen, onder meer op de stortplaatsen in Mellery en Mont St. Guibert, waar ook de Hazerswoudse transpor teur Kemp zijn chemisch af val dumpte. In 1981 werd nog een hoeveelheid slakken gestort in Alphen aan den Rijn. Ook werd met de slak ken uitgeweken naar Duits land, Breda en Frankrijk. Vanaf 1986 werden de slak ken in toenemende mate door een vliegasverwerkend bedrijf in Nieuwerkerk aan de Ijssel verwerkt. Wethouder De la Mar kon vanmorgen tijdens een korte toelichting niet zeggen hoe veel er in de loop van de vijf jaar illegaal is gestort. „Daar heb ik nog geen zicht op. De enige die dat wel zou weten is de directeur van de vuil verbranding zelf. Maar die vertrok net toen ik als wet houder aantrad". Hij tekent daarbij wel aan dat de stor ting in alle openheid heeft plaatsgevonden. „Het is niet onder valse voorwendsels met valse papieren gestort". Vandaag zijn de antwoorden ook naar de milieu-officier van justitie in Den Haag ge stuurd. De wethouder acht de kans op vervolging ech ter niet groot. secretaris E. Heerma (volkshuisvesting) legde gisteroch- Ikai e eerste officiële steen voor 240 nieuwe studentenflats en - d ementen aan de 5-Meilaan in Leiden. De nieuwbouw vindt in opdracht van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, januari al het startsein voor de bouw gaf. De flats worden wd door Bouwbedrijf Niersman bv. In het najaar van 1992 de studenten hun nieuwe optrekje in gebruik nemen, als olgens plan verloopt. Ongeveer 270 jongeren zullen in het nieuwe complex onderdak vinden. De 240 eenpersoonskamers hebben gemeenschappelijke keukens, douches en toiletten. De huurprijs bedraagt 255 gulden per maand. De twee- en drieka merwoningen zijn bedoeld voor samenwonende of gehuwde jon geren, die voor hun woonruimte maandelijks 484 gulden moeten neertellen. Met de bouw is meer dan twaalf miljoen gulden ge- rpoeid. FOTO: TEJO RINGERS ►te chaos r afsluiten en afrit A4 'i N/ZOETERWOUDE Hopen van de asfalte- rkzaamheden op de afrit van de A4 (Am- Den Haag) ter hoog de Europaweg in Zoe- le-Dorp, heeft vanmor- ns de ochtendspits tot te chaos en veel irrita- ïr de automobilisten ge- >oral de Hoge Rijndijk 'rwoude en de Rijndijk ihen in de richting van 'oude stonden hele- st. Veel automobilisten de sluiproute naar Zoe- en Leidschendam via istriegebied van Heine- Weipoortseweg, de g en Zoeterwoude- bussen van Alphen iden hadden tijdens de spits ongeveer vijf vertraging. Rijkswa- had aangekondigd dat kzaamheden vanmor- zes uur klaar zouden politie was dan ook rbereid op de chaos. m Architect Hofman (midden) bekijkt een van de ontwerpen eens extra goed I FOTO: WIM VAN NOORT 11 LEIDEN „Ontwerp een maquette voor een multi functioneel paviljoen in het Heempark". Dat was de opdracht die handenar- beid-leraar D. Kompier aan zijn leerlingen van Havo 4 en VWO 5 van het Bonaventura College had gegeven in het kader van hun examen in dat vak. De resultaten van de crea tiviteit van de Leidse leer lingen zijn sinds gisteren te zien in de bezoekers- ruimte bij het Heempark aan de Oegsgeesterweg, waar ze tentoongesteld worden onder de titel „Ontwerpen die hopelijk nooit gebouwd worden". Architect W. Hofman, die de tentoonstelling gisterochtend opende, toonde zich verrast over de originele bouwsels die aan het brein van de jongeren zijn ontsproten. „Het is altijd belangrijk om na te denken over een plek", vindt Hofman. Vooral een licht gebogen, ro mantisch ontwerp van Erlijn Boersma (VWO 5) kan zijn goedkeuring wegdragen. De leerlingen hadden voordat ze aan het werk gingen met de opdracht van Kompier, een kijkje genomen in de keuken van de Leidse architect. Zo werd er precies „volgens de regels" te werk gegaan. Beheerder Van Schie van het Heempark, die de naam van de tentoonstelling heeft ver zonnen, vindt de maquettes op zich „best leuk", maar huivert bij de gedachte dat één van de ontwerpen ooit werkelijkheid zou kunnen worden. „In deze omgeving past alleen iets heel functioneels, niet al te pom peus. Bij heel veel van deze bouwsels is het doel voorbij gestreefd. Die horen niet in een natuurpark zoals dit", vindt hij. Het ontwerp van Havo 4-leer- linge Giselle Geerlings, een wit bouwwerk met een dak in de vorm van bloembladeren, zou volgens de beheerder nog wel redelijk kunnen aanslui ten bij de Heemtuin. „Ik heb die opmerking, die nu de naam van de tentoonstelling is geworden, meteen al gemaakt zonder dat ik ook maar iets van de werkstukken had ge zien. Het bezoekerscentrum is goed zoals het nu is: het moet hier geen theehuis worden zo als in de Leidse Hout." De tentoonstelling is de hele maand juni te zien. ALTERNATIEVE BEZUINIGINGSNOTA VVD: LEIDEN De VVD vindt de voorstellen die het college vorige maand deed om ruim tien miljoen gulden te bezuinigen, on voldoende onderbouwd. In een alternatieve bezui nigingsnota berekent de VVD, dat in werkelijk heid slechts vijf miljoen gulden bezuinigd wordt. De rest van de college voorstellen wordt gedekt door een lastenverhoging van nog eens vijf miljoen gulden. Vooral de lastenverhoging is de VVD een doorn in het oog. „De verhoging van de onroe- rend-goedbelasting heeft het college al in haar voorstellen meegenomen, terwijl die nog niet eens vaststaat", aldus fractievoorzitter M. van der Nat. Hij is helemaal niet te spreken over de 'schoonmaak- belasting' die winkeliers in de binnenstad zouden moeten gaan betalen voor het schoon houden van de straat. „Dat riekt duidelijk naar discrimi natie van de binnenstadwin keliers". In de alternatieve bezuini gingsnota doet de VVD voor stellen om te komen tot wer kelijke bezuinigingen. De slui ting van zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg is er één van. Dat zou 350.000 gul den moeten opleveren. Daar naast oppert de partij dat een groot aantal gemeentelijke in stellingen, waaronder musea en het rekencentrum, heel goed verzelfstandigd kunnen worden. De uitvoering van de woonruimteverdeling moet worden overgedragen aan de corporaties zelf. Dit zou een besparing van vijfhonderd miljoen gulden opleveren. Vol gens de nota hoeven niet alle twintig formatieplaatsen afge stoten te worden: beleid en toetsing blijven in handen van de gemeente. Inzage Fractievoorzitter Van der Nat heeft zich nogal gestoord aan de weg die het college heeft bewandeld voordat de voor stellen werden gepresenteerd. „Wij hebben de inspraak van de commissie financiën gemist. Het college heeft zijn voorstel len gepresenteerd en doet alsof er niets anders mogelijk is. Terwijl uit deze alternatieve nota blijkt dat er heel wel an dere manieren te vinden zijn om echt te bezuinigen. Als B en W afwegingsruimte wil len hebben, moeten ze dat niet doen door middel van lasten verhogingen. Ook in het colle ge zullen meer voorstellen aan de orde zijn geweest dan die nu naar buiten zijn gekomen". Hij eist daarom dat B en W de raadscommissie inzage geven in de ideeën die wel ter sprake zijn gekomen maar 'de eind streep' niet hebben gehaald. Van der Nat hoopt, dat de voorstellen die door zijn frac tie zijn gedaan, serieus in de raadscommissie worden beke ken en een goede aanvulling zullen blijken te zijn op het collegevoorstel. De nota wordt tijdens de commissievergade ring van morgen ter tafel ge bracht. LEIDEN Er moet een onderzoek worden inge steld naar de haalbaar heid van een bedrijfsver zamelgebouw in de Slaaghwijk. Dat zou mooi passen op de plaats van het oude buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Val kenpad. De bewoners van de buurt willen bij wet houder T. van Rij (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) aankaarten, of het mogelijk is om in een dergelijk gebouw, bedoeld voor startende onderne mers, ook andere activi teiten onder te brengen. Gedacht wordt aan een Snookercentrum, een kof fie/theehuis voor migran ten en extra ruimte voor de peuterspeelzaal. De bewoners van de Slaagh wijk stelden gisteravond tij dens een wijkvergadering over sociale vernieuwing in hun buurt, nog eens heel duidelijk, dat er op de plaats waar nu nog het dichtgespijkerde oude buurthuis staat, in geen geval woningen mogen komen. De buurt is het van harte eens met het idee om, na de sloop van het oude Op Eigen Wie ken, op het pleintje tegenover het huidige buurthuis een soort wijkcentrum te laten verrijzen. „De brink van de Slaaghwijk", zo noemden enkele aanwezige buurtbewoners het toekomsti ge gezelligheidscentrum al op timistisch. Volgens de voorzit ter van de werkgroep sociale vernieuwing Slaaghwijk, M. Portheine, zijn de plannen voor een bedrijfsverzamelge bouw al zo reëel, dat er een ar chitect in de arm wordt geno men om de mogelijkheden te onderzoeken. De Slaaghwijkbewoners zitten, hoewel ze enthousiast bezig zijn om de gelden uit de socia le vernieuwingspot op papier zo goed mogelijk te verdelen, boordevol kritiek op de door de overheid bedachte planne tjes en regeltjes. „We mogen alleen maar de randverschijn selen aanpakken", was een veelgehoorde opmerking. „Ga ten vullen, daar houden ze ons mee bezig. Veel praten, maar feitelijk kunnen we veel te weinig doen", aldus een ande re klacht. „Wat je aan de ene kant aanpakt, nemen ze ie aan de andere kant weer af'rea geerde een teleurgestelde be woner naar aanleiding van de deze week aangekondigde for se huurverhogingen, die ook in de Slaaghwijk hard aanko men. De bewoners hebben weinig goede woorden over voor de politici, die niets voelen voor de suggestie om de 20 mille die voor kunst in de wijk is uitge trokken, over te hevelen naar dringender behoeften in de buurt. Zo is bij voorbeeld het nieuwe buurthuis voor gehan dicapten niet bepaald gemak kelijk toegankelijk. De bewo ners zouden dan ook graag willen, dat er een elektroni sche deur aangebracht wordt. Het geld daarvoor komt nor maal gesproken uit een pot die voor dergelijke voorzieningen is bestemd, maar de wachtlijst daarvoor is ellenlang. De soci ale vernieuwing beoogt nu juist een direct ingrijpen bij problemen in de wijk sneller en makkelijker te laten verlo pen. Het zou dus mogelijk moeten zijn om de bewoners zelf de geldpotjes te laten ver delen over de meest dringende zaken, zo vindt de buurt. Kunstwerken kunnen nog wel even wachten. ZO BLIJFT 'T NIET BIJ EEN ÉÉNMALIG CADEAUTJE OP VADERDAG! Ja, laat de Leidse Courant 6 weken lang (17 juni t/m 27 juli) bezorgen bij: De heer:Voorl.: Straat: (voor controle op bezorging) Stuur de rekening (f 25,-) en de cheque naar: Dhr/Mevr.:I i Stuur deze bon vóór 12 juni in een open envelop (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee Service, antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag. vérjoek om een (proefabonnement worden Plaats: H.IJI.ll »llJCTUfl-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9