Zwarte Zuidafrikanen kunnen teruggave land wel vergeten RAF-terroriste speelt in de gevangenis weer vioot „De enige echte vijand van de Verenigde Staten is Japan c Anti-hulp BUITENLAND fokUeCouocmt WOENSDAG S IUNI 1991 PAGINA 6- Politici in Kashmir en Punjab vermoord SRINAGAR Islamitische separatisten hebben gisteren in Kashmir een voor malige minister van de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir vermoord. In de deel staat Punjab hebben militante Sikhs volgens de Indiase politie twee kandi daat-parlementsleden. Twee gewapende mannen drongen volgens de politie de woning binnen van de voormalige mi nister voor voedselvoorziening van Jammu-Kashmir Hissamuddin Banday en troffen hem met vier kogels. Minder dan drie weken geleden werd sjeik Sa- diq doodgeschoten, een familielid van de voormalige premier Farooq Abdullah van Jammu-Kashmir. Abdullah en Banday waren tegenstanders van af scheiding van Kashmir. SACRAMENTO Een hulpverlener van het Centrum ter Voorkoming van Zelfmoord in de Amerikaanse stad Sa cramento moest vandaag terechtstaan omdat hij heeft geprobeerd een van zijn cliënten te vermoorden. Volgens de 29-jarige hulpverlener was de cliënt te veeleisend geworden en had hij bovendien ..niet het lef om zelf een einde aan zijn leven te maken". Op 12 februari dit jaar overviel de hulpverlener zijn cliënt in zijn huis en sneed hem de polsen door. Omdat deze „niet snel genoeg" wilde sterven probeerde hij hem tevens de keel door te snijden. De man werd ge red door een andere hulpverlener van het centrum, die argwaan had gekre gen Kurdenleiders bereiden zich voor op oorlog QALA-CHWALAN Kurdenleiders hebben gisteren gezegd dat ze niet lan ger optimistisch zijn over een overeen komst met Baghdad over autonomie voor de Kurden en dat ze hun guerrilla- legers zullen samenvoegen om zich voor te bereiden op nieuwe vijandelijkheden met het Iraakse leger. Jalal Talabani, de leider van de Patriot tische Unie van Kurdistan (PUK), en Mahmoud Othman, de leider van de Kurdische Socialistische Partij, zeiden ook dat in het door de geallieerden be zette Noord-Irak meer demonstraties en- mogelijk meer gewelddadigheden zullen plaatsvinden, tenzij de westerse mo gendheden meer druk uitoefenen op de regering in Baghdad opdat deze toegeeft aan de eisen van de Kurden. Geen vooruitgang in vredesproces Kampuchea JAKARTA Drie dagen van overleg om een oplos sing te zoeken voor de burgeroorlog in Kampuchea zijn gisteren in de Indonesische hoofdstad Jakarta af gesloten zonder dat de partijen vooruitgang hebben ge boekt. Een van de problemen is onenigheid over de naleving van een staakt-het-vuren. „Wij hebben het staakt-het-vuren van 1 mei aanvaard om de onderhan delingsronde in Jakarta mogelijk te maken, maar de regering in Phnom Penh heeft het bestand geschon den", zei een onderhandelaar namens de Rode Khmer. Ander twistpunt is de eis van de regering van Kampu chea dat een vredesplan met zoveel woorden uitsluit dat de Rode Khmer aan de regering komt. De regering van Kampuchea onder leiding van premier Hun Sen wordt bestreden door een coalitie van drie rebellenbe wegingen. Behalve de Rode Khmer behoren daartoe de rebellen van prins Sihanouk en een nationalistische groepering, ook wel de Witte Khmer genoemd. EG in actie tegen aidsbeleid Amerika LUXEMBURG Op Nederlands verzoek zal de Europese Gemeen schap er bij de Verenigde Staten op aandringen dat dc inreisbeper- kingen voor aidspatiënten en sero- positieven worden opgeheven. Staatssecretaris Simons van volks gezondheid is er gisteren op een vergadering in Luxemburg in ge slaagd zijn EG-collega's daarover op een lijn te krijgen. Volgens Si mons is afgesproken dat de Lu xemburgse minister van volksge zondheid, Johny Lahure, op korte termijn een brief aan de Ameri kaanse regering zal sturen. Lu xemburg is momenteel voorzitter van de EG. Parlementsvoorzitter Servië neemt ontslag BELGRADO De populaire voorzittL van het parlement van de Joegoslaih sche republiek Servië heeft gisterjj ontslag genomen. Slobodan Unkovic, i van de in Servië regerende communisjr sche partij die zich nu socialistic noemt trad af om terug te kerjL naar zijn baan als docent aan de univL siteit van Belgrado. Unkovic wordt cj( gevolgd door Aleksandr Bakocevic, oi^ burgemeester van Belgrado. Waari mers zeggen echter dat Unkovic ste< meer kritiek te verduren had van p, tijgenoten vanwege zijn tolerante h<k, ding ten opzichte van de niet-comni nistische oppositie. De communist], hebben een meerderheid in het part ment na een overwinning bij de zingen in december. JOHANNESBURG Met een verzoek om hoger beroep proberen advocaT ten gewelddadige verwij dering van een zwarte ge meenschap te voorkomen. Deze week oordeelde een Zuidafrikaanse rechter dat tachtig zwarte gezin nen zich illegaal hebben gevestigd' op de boerderij Goedgevonden in het hart van het blanke boeren land. Uiterlijk vrijdag zul len ze worden verwijderd. De gerechtelijke uitspraak kwam niet van harte. „Gezien de tragische geschiedenis van de zaak kan deze rechtbank alleen maar met verdriet en woede tot dit besluit komen", zei de rechter. Hij vindt dat de regering een cruciale fout heeft gemaakt door niet te on derhandelen met de zwarte gemeenschap. Goedgevonden is een opval lende zaak. Meer dan dertig jaar woonden en werkten hon derden zwarte gezinnen op de twee boerderijen met de oer- hollandse namen Goedgevon den en Weigevonden. Het land werd gepacht van een Zuid afrikaans overheidsinstituut, en de bewoners mochten na tientallen jaren de grond be schouwen alsof die hun eigen dom was. „We waren niet rijk, maar wel gelukkig", zegt Levy Segopolo, de leider van de zwarte gemeenschap. In 1978 was het afgelopen met de droom. De apartheidsideo logie werd in de praktijk ge bracht. Dè zwarte bevolking moest worden geïsoleerd in speciaal gecreëerde reservaten; de zogenaamde thuislanden. De indeling van zwarten in die reservaten gebeurde op ba sis van stamverwantschap. De thuislanden kregen de meest armoedige grond toebedeeld. Bulldozers Veel zwarte inwoners kregen ineens te horen dat ze ten on rechte wonen in land dat van af nu alleen voor blanken was bestemd. Met bulldozers en militaire tanks werden talloze zwarte woninkjes verpletterd en zo'n 3,5 miljoen mensen werden van hun land verdre ven. Ook de inwoners van 'Goedgevonden' kregen te ho ren dat hun grond een 'blanke bestemming' had gekregen, en dat ze moesten verdwijnen. Bophitatswana werd bepaald als hun thuisland. De gemeen schap van 'Goedgevonden' had er weinig vertrouwen in, maar had geen keus. Ze kregen nooit het land dat hen was voorgespiegeld. De trotse boe- regezinnen verpauperden en bleven door hulp van de ker ken in leven. Al die jaren hoopten ze eens terug te keren naar de grond waarvan ze vanwege hun huidskleur wa ren verjaagd. Februari 1991. President De Klerk maakt in het parlement bekend dat de apartheid nu definitief verdwijnt Als klap op de vuurpijl stelt De Klerk dat alle grond nu door ieder een kan worden gekocht. Maar hoe zit het met die 3,5 miljoen mensen die van hun land en bezittingen zijn ver jaagd? „Wij zijn niet in staat om de fouten van het verleden te herstellen", laat president De Klerk al snel weten. Na enkele maanden besluit de re gering alsnog dat in sommige gevallen zal worden bekeken of compensatie mogelijk is. Een groep van 81 gezinnen wachtte niet op de vage belof ten en keerde vorige maand terug naar Goedgevonden. Voordat de blanke boeren in de omgeving wisten wat er ge beurde, stonden de eerse golf platen huisjes alweer op de grond waarvan ze dertien jaar geleden waren verwijderd. De conservatieve blanke boe ren waren geschokt. Ze zagen hun inkomsten in gevaar komen. Maar dat was niet het ergste. Dit is bij uitstek het ge bied waar de Afrikaner Weer standsbeweging en de Conser vatieve Partij ongekend popu lair zijn. Deze Afrikaners zijn racistisch tot op de bodem van hun ziel en komen daar graag voor uit. „Zwarten zijn geen mensen, maar dieren", want zo staat het in de bijbel". Slagboom De teruggekeerde zwarte ge meenschap werd al na een paar dagen door de overheid afgesloten van de buitenwe reld. Een slagboom met een le gertent. gevuld met stoere blanke soldaten, verspert iede re bezoeker de toegang tot de kronkelige landweg die leidt naar de boerderij. De recht bank is door de overheid om toestemming gevraagd de zwarten te verwijderen. Be grip voor historische aanspra ken is bij de overheid ver te zoeken. De blanke boeren vonden zelfs die houding te mild en beslo ten zelf rechtertje te spelen. Enkele weken geleden storm den zo'n 2000 boeren de zwar te nederzetting binnen. Het wilde westen leek te herleven. Gezeten op paarden en met de wapens in de aanslag werden de huisjes van de zwarten ver nield en mensen neergeslagen. Toen vervolgens de Zuidafri kaanse politie, tot veler ver rassing, probeerde de zwarte gemeenschap te beschermen, ontstond een ware veldslag. De bereden politie moest twee blanke boeren uit het zadel schieten, voordat ze zich te rugtrokken. De blanke boeren knijpen in hun handjes nu de rechter heeft besloten dat de zwarten nog deze week moeten ver dwijnen. Misschien komt er een paar dagen uitstel, maar zelfs de advocaten zijn moede loos. Ook talloze andere zwar te gemeenschappen die terug willen gaan naar hun oor spronkelijke land zien door het vonnis hun dromen de grond in geboord. De enige hoop is nog gevestigd op een landcommissie die binnenkort wordt ingesteld en aanspraken op grond zal beoordelen. Voor de 81 gezinnen van Goedge vonden zal een eventuele uit spraak van zo'n commissie te laat komen. „Ze zullen grof geweld moeten gebruiken, want de meesten van ons zijn bereid om zich voor dit land dood te vechten", meldt de be jaarde Levy Segopolo. De ad vocaten hebben gisteren een persoonlijk beroep gedaan op president De Klerk om alsnog te gaan onderhandelen met de gezinnen van Goedgevonden. Eindelij! 7 Eindelijk kunnen de jarige Yass Borno en bf vader Nael L elkaar een f geven. De Palestijn, di vandaag in Kuwayt-Stajf terecht moe staan weget,., collaborereLn met de IraaL bezetters iat Kuwayt, haG zijn kind sin|t zijn arresta|e BONN Ze speelt in de gevangenis weer viool. Zoals vroeger thuis, in het ouderlijk huis in Ham burg, waar het aan geld in elk geval niet ontbrak. Haar vader is een zeer be middeld jurist, gespeciali seerd in het zeerecht. Susanne Albrecht - in middels veertig gewor den - was jarenlang één van de meest gezochte RAF-vrouwen; een 'har de' uit de Rote Armee Fraktion. Medeplichtig aan moord, deelneemster aan tal van aanslagen. Van dat beeld is de afgelopen weken in het tegen haar ge voerde proces weinig overge bleven. „Niet eens in staat zelfstandig broodjes te gaan halen. Een Hamburgse tante die ideologisch niet veel voor stelde", aldus een van de ge tuigende RAF-leden. Uit het hele proces, dat afgelo pen maandag eindigde met een veroordeling tot twaalf jaar gevangenissstraf, kwam een politiek-ongeinteresseer- de, bijna naïeve beklaagde te voorschijn, die - in de oprech te veronderstelling sociaal on recht te bestrijden - ten slotte bij de RAF terecht was geko men. Ze .kreeg er een harde leer school, tot in Zuid-Jemen toe. In 1973 werd ze al eens gepakt toen ze springladingen van Nederland naar Duitsland smokkelde. Haar vuurproef werd de ontvoering van de president-directeur van de Dresdener Bank, Jürgen Pon- to. Ponto zou thuis worden aange pakt en Susanne Albrecht moest helpen de voordeur open te krijgen. Dat was niet moeilijk voor haar. De Ponto's waren huisvrienden van haar ouders. Ze meldde zich met een bos bloemen bij het ver trouwde bankiershuis. Haar twee metgezellen, Christian Klar en Brigitte Mohnhaupt, namen kogels mee in plaats van rozen. Ponto werd niet ontvoerd, maar tot verbijstering van Su sanne Albrecht in zijn woon kamer doodgeschoten. Labiel Toen knapte er in Susarihe Al brecht iets. Ze was voor het harde werk te labiel geworden en werd buiten de échte be sluitvorming gehouden. In 1979 nam ze nog wel deel aan de - mislukte - aanslag op NAVO-bevelhebber Haig, maar hield het een jaartje later voor gezien. Ze stapte uit de RAF. In overleg, zoals tijdens het proces bleek. „Maar niet om alsnog nu de zaak te ver linken", zoals een RAF-getui- ge diep-minachtend opmerkte. Susanne Albrecht verdween naar Oost-Duitsland. In Oost- Berlijn leerde ze haar huidige man kennen, met wie ze een doorsnee-gezinsleven opbouw de. „Voor het eerst dat ik iets zonder dwang van wie dan ook heb kunnen doen", vertel de ze de rechter. Ze genoot van het familieleven en vooral van haar nu zesjarig zoontje. Haar man kwam pas na jaren huwelijk achter het geweldda dige verleden van zijn vrouw. Na de val van de Muur en de razendsnelle hereniging was het met de rust in huize-Al- brecht gedaan. Het was voor de Westduitse politie een be trekkelijk koud kunstje de ter- roriste Albrecht eindelijk te arresteren. Ze bleek zich in haar lot te schikken en was bereiJ te praten. Ze deed een beroep op de in Duitsland om streden kroongetuigenrege ling: strafvermindering in ruil voor medewerking. Vrees Niettemin eiste de openbare aanklager - met succes - aan het eind van het proces twaalf jaar. Verrassend hoog, terwijl hij de verdachte in zijn requi sitoir nog 'meer slachtoffer dan dader' noemde. Het hele proces werd trouwens geken merkt door een opvallend wel willende, bijna beleefd-mee- voelende houding van officier en rechter. Leek de openbare boetedoe ning van Susanne Albrecht haar duidelijke afrekening met het terroristische verle den, de uitspraken van sommi ge RAF-getuigen leken nau welijks minder dan bedreigin gen voor nieuw geweld. Steeds meer top-ondernemers en vooraanstaande functionaris sen in het openbare leven voe len zich constant bedreigd. Het zeer vervroegde pensioen dat sommigen nemen zou mede te maken hebben met hun angst om het volgende RAF-slacht- offer te worden. Het is justitie intussen duide lijk dat er nog altijd veel con tact bestaat tussen gevangen zittende RAF-leden en hun geestverwanten op vrije voe ten. Hans-Ludwig Zachert, chef van het Bundeskrimina- lamt (BKA) waarschuwde on langs op een politiek congres nog, dat de RAF vermoedelijk van taktiek verandert: minder aanslagen, meer ontvoeringen. Met de ontvoerden zou de vrij lating van gevangen RAF-le den worden geforceerd. De minister van binnenlandse zaken Schauble heeft dezer dagen toegegeven dat er reke ning wordt gehouden met op laaiend RAF-geweld. De op sporing van RAF-kernen is er na de hereniging niet eenvou diger op geworden, ook al niet vanwege de verschillen in werkwijze en het gebruik van technische en elektronische apparatuur bij de politie in Oost en West. Volgens de mi nister hebben de RAF-com- mando's zich zeer sterk inge kapseld en zijn zij zelfs voor medeleden vrijwel onbereik baar. Laat staan dus voor 'un- der-cover' agenten, nog zien van de enorme risico'P1} agenten lopen als ze zictijl RAF-kringen proberen igO, werken. j^j Niet helemaal zonder ri,! wordt gevreesd dat met rp in het ongedeelde Berlijiuc' RAF tot actie zal over^er Naarmate de hoofdstad mi politiek en cultureel aaijjS wint, groeien de sociaal-r^. schappelijke tegenstellii tussen het oostelijk en wre lijk stadsdeel. In het armPd ge oostelijke deel kunne] ideeën van de RAF vrucl0 die tot nu toe weinig hooL uit de hereniging hebben f gekregen. Het zou wel ra een RAF-redenering kuf e*j zijn dat het rijke Westen f straft moet worden vooirn wordt genoemd de 'kolofiei sering van de vroegere D^ He tl 'ES' 'Motor board' In het Zwitserse Aesch weet de achtjarige Fabian alle aandacht te trekken met zijn skateboard. Het motortje van een zeis is op de plank gemonteerd, waardoor Fabian met zijn skateboard een snelheid kan bereiken van maximaal 38 km/u. FOTO: EPA NIEUW BOEK OVER JAPANS-AMERIKAANSE BETREKKINGEN WASHINGTON Nu Washington de laatste oorlog moe begint te wor den, bestaat er al weer een verterende belang stelling voor de volgende. Irak was, zoals generaal Schwarzkopf het noemde, „a piece of cake". De vol gende tegenstander zal, volgens een populair nieuw boek, Japan zijn. Voor Irak Kuwayt binnenviel hield een 'aanval' op Japan in dat Amerika pogingen deed om de markt van Tokyo te openen voor Amerikaanse goederen. Nu wordt gesproken over daadwerkelijke vuurge vechten over de Stille Oceaan. De schrijvers van 'The coming war with Japan', George Friedman en Meredith Le- Bard, beweren dat de rivaliteit tussen Amerika en de Sovjetu nie lange tijd de fundamentele en steeds grotere belangencon flicten heeft verborgen tussen Amerika en Japan. Nu de Koude Oorlog is afgelopen zou een nieuwe, 'hete' oorlog vrij wel onvermijdelijk zijn. De theorie van het boek 'is eenvoudig. Het strategisch be leid van de Verenigde Staten is er op gericht de omringende oceanen te beheersen. De transatlantische rivalen, zoals de Duitsers, hoeven geen vaar routes te openen voor de groei van hun economieën. Voor Ja pan is import en export over zee echter een absolute en steeds grotere noodzaak ge worden om zich te handhaven. De eerste oorlog tussen de VS en Japan, van 1941 tot 1945, zou volgens de schrijvers een gevolg zijn geweest van de po gingen van Tokyo om de aan- voerroutes van Japan voor olie, mineralen en exportarti kelen te garanderen. Tijdens de Koude Oorlog hielden de Verenigde Staten de vaarrou tes open en kreeg Japan vrije toegang tot de Amerikaanse markten om het land als bol werk tegen de Sovjetunie te houden. In ruil daarvoor moesten de Japanners hun aanspraken op een onafhanke lijk buitenlands beleid laten vervallen. Mooi - weervricnd Nu is volgens Friedman en LeBard deze overeenkomst echter onaanvaardbaar gewor den voor beide partijen, en vooral voor de Verenigde Sta ten. Zonder de angst voor t,e Sovjetunie zullen de Amerika nen niet langer bereid zijn olietankers te beschermen ten behoeve van een profiterende mooi-weervriend. George Bush heeft een visioen van een nieuwe wereld, waar in de orde wordt gehandhaafd door een soort internationale politiemacht, zoals de coalitie die Irak uit Kuwayt verdreef. De politiemacht zou overwe gend op naam komen te staan van supermacht Amerika, maar worden gefinancierd door Japan, de economische reus die geldte over heeft. Tokyo zal echter niet instem men met deze veranderde handelsvoorwaarden. Wan neer Japan eenmaal ziet dat de gouden dagen voorbij zijn, zo is de redenatie van het boek, zal het zelf maatregelen moeten treffen om te verzeke ren dat de fabrieken hun da gelijkse minimumdieet ont vangen: tachtig miljoen ton olie, dertien miljoen ton ijzer erts en vijfentwintig miljoen ton steenkool. Wanneer beide landen pa trouilleren in de Stille Oceaan en Japan probeert in de gunst te komen bij de regionale re geringen die Amerika afgezet zou willen zien, zoals Vietnam, zullen dezelfde onzekerheden die Pearl Harbour en Hiroshi ma tot gevolg hadden de twee de Japans-Amerikaanse oorlog veroorzaken. Op het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken worden dergelijke ideeën na tuurlijk als nonsens afgedaan. Overleg tussen president Bush en de Japanse premier Toshiki Kaifu is niet compleet zonder protesten 'dat de bedoelingen van Japan verkeerd worden begrepen en dat beide zijden („Toshiki en ik") vastbesloten zijn te verzekeren dat er een einde komt aan de wederzijdse vijandige opstelling. Deze vroomheid weerspiegelt echter de frustraties van een relatie tussen landen met be langen die de komende jaren steeds verder uiteen zullen lo pen. Hoewel critici kunnen wijzen op de moeilijkheden die Amerika zou ondervinden als het Japanse goederen van de Amerikaanse markten zou willen verdrijven, is de politie ke druk duidelijk genoeg. Tractaat Het boek is geen tractaat voor oorlog met Japan. De schrij vers stellen dat de aanval op Pearl Harbour niet het werk was van boze geesten die de wereld wilden beheersen, maar van wanhopige mensen die gevangen waren in eeip rilli tragische val, geschapenjge, hun overbevolkte en si voorziene eiland. Dit is cF panse visie op de oorlogl de Amerikaanse. Wanneer er een tweede <Ljej uitbreekt tussen de VereLm, Staten en Japan zou dat ee uft kwade wil zijn, maaLg, dat de fundamentele belaag van beide landen vereise^rec ze zich weerbaar moeteij j, stellen. Daarom zoude je Verenigde Staten vi ht Friedman en LeBard voaroc moeten verlenen aan hetaar wen van scheepvaart-fa^ ten in Singapore, aar|jt j- handhaven van de bases jbes Filipijnen en aan het opv jn( van de strijdkrachten in eef, Korea. ex Geen van deze voor: g staat echter hoog op de a^, van het Pentagon. Ma; ker betekent niet dat de booc «ha strijdig is met de Amerilj tijdgeest van de jaren i ge tig. Wat zo treffend is aa ie(j Coming War with Jap hei niet zozeer de boodscha kc als wel de theorie van 1 Zn, sche bepaaldheid. Ameri uj]( zekerheden - en door d( ijj j winning in één oorlog haf het land zin gekregen 2 ing< om te vechten, dan wel je. rondzwaaien met grote |We] pels. (c) The

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6