orbatsjov: despoot >f een slappeling Water Israël lanceert derde aanval op Zuid-Libanon AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND ücmLm Qowvant WOENSDAG 5 JUNI 1991 PAGINA 5 sh benoemt Strauss tot bassadeur Sovjetunie t ASHINGTON De Amerikaan- jpresident George Bush heeft tot prassing van velen gisteren de de- Icratische politicus Robert Strauss poemd tot nieuwe ambassadeur n de Verenigde Staten in de Sov- mie. Igens Bush is Strauss de juiste om de VS te vertegenwoordi- in deze periode van 'grote ver- E (leringen' in de Sovjetunie. Hij zei 'zeker van te zijn dat niemand (er talent heeft om ervoor te zor- ji 'dat twee grote schepen - de VS de Sovjetunie -elkaar niet in de' Ciht blindelings voorbij zullen va- Roemenië houdt deze herfst verkiezingen BUKAREST Roemenië houdt al in de herfst van dit jaar verkiezin gen in plaats van halverwege vol gend jaar, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Minister van finan ciën Dijmarescu zei gisteren dat vervroegde verkiezingen noodzake lijk zijn, omdat de huidige regering van het Front van Nationale Red ding „te veel de schuld heeft gekre gen van de verminderde geloof waardigheid van Roemenië". Daar naast is volgens hem een nieuw par lement nodig om toe te zien op de wederopbouw van het land. Vulkaanramp eist 37 doden TOKYO De uitbarsting van de vulkaan Un- zen in het zuiden van Japan heeft in totaal 37 mensen het leven gekost, zo is vandaag door Ja panse autoriteiten bekendgemaakt. Gisteren moesten de 800 militairen die naar het rampge bied waren gestuurd om reddingswerkzaamhe den te verrichten hun zoekactie opgeven toen de vulkaan opnieuw hete stenen en as begon te spuwen. Vandaag werd de operatie voortgezet en konden de resterende vermisten worden ge borgen. De reddingswerkers zeiden dat zij de lijken had den geborgen van alle vermisten, onder wie een Amerikaanse man en een Frans echtpaar, allen vulkanologen. Onder de doden zijn 16 journalis ten. Vijf van de 20 personen die met ernstige brandwonden moesten worden opgenomen, zijn inmiddels overleden, waardoor het dodencijfer op 37 is gekomen. Afghaans vliegtuig laat bommen los op Sovjetdorp MOSKOU Een toestel van de Afghaanse luchtmacht heeft gisteren vijf bommen losgelaten boven een dorp in de Sovjetunie, vlak bij de Sov- jet-Afghaanse grens. Daarbij zijn vier mensen gedood en een nog onbekend aantal ge wonden gevallen. Het incident deed zich voor bij het dorp Namadgoeti-Poen, in de deelrepubliek Tadzjikistan. Het dorp ligt aan de grensri vier Pyandj. De vier dodelijke slachtoffers bevonden zich in een autobus. Britten krimpen leger fors in LONDEN Groot-Brittannie heeft gisteren bekendgemaakt dat het binnen vier jaar zijn troepen sterkte met meer dan een kwart zal verminderen. Minister van defen sie Tom King verklaarde in het Lagerhuis dat de strijdmacht in 1995 met 44.000. militairen tot 116.000 gereduceerd zal worden. In juli vorig jaar maakte King al plan nen openbaar die voorzagen in een terugtrekking van de helft van de bijna 67.000 Britse militairen in Duitsland, een vermindering van de hele strijdmacht met 18 procent, en het afstoten van 19 oorlogssche pen en onderzeeboten in 1993. 3 VUNDERINK IKOU De schrik zit joed in bij de Litou- aar'rs. Luttele uren na de aanjvang van hun blik- lactie deze week trok- Sovjettroepen zich te- uit de straten van de Ifdstad Vilnius, maar miri nationalistische Li- onafhankelijk- ^sbeweging Sajudis nn^jft de bevolking opge- te blijven waken .veztd het parlementsge- vetsiw. i Litouwse bezorgheid valt gewelddadigheden in ja- amfi van dit jaar goed te be- hetjen. Daar waren ook aller- van-kleinere incidenten aan (afgegaan, zoals de bezet- h van een drukkerij door aanmandotroepen. Uiteinde- darvolgde de bestorming van 'ild^jlaatselijke televisietoren, eid rbij dertien Litouwers het i eefo verloren. kvajutoriteiten in Vilnius tas- stuiljn duister over de vraag stahet bevel tot de nachtelij- 'oalioperatie heeft gegeven. over het waarom van de O breken zij zich het hoofd, n teirerklaring van het leger n liet hier ging om een ope- mai om soldaten te vangen s hiraren gedeserteerd uit een bij de stad Kaunas, eenit geen steek. Het journaal ke ye Russische republikein- A nilevisie vroeg zich gister- om d terecht af wat het leger uitgerekend bij het Li- se parlementsgebouw in irsteus kwam doen. n ^jgeroperatie in de Litouw- .jofdstad kwam op een zo mi legen tijdstip voor Gor- batsjov dat geen zinnig mens in Moskou gelooft dat hier van toeval sprake is. Om te beginnen is het jongste wapengekletter toch wel enorm gênant voor de Sovjet president, omdat deze als win naar van de Nobelprijs voor de Vrede vandaag in Oslo een rede moest uitspreken. Daarnaast doet Gorbatsjov zijn uiterste best een uitnodiging te krijgen voor de topontmoeting, volgende maand in Londen, van 's werelds zeven grootste industriële naties (G-7). Was hington heeft de Sovjet-anne xatie van de Baltische repu blieken in 1940 nooit erkend, en acties als die van deze week liggen bij de Amerikanen zeer gevoelig. Brave borsten De verklaringen waarmee waarnemers in Moskou, vallen in grote lijnen in twee hoofd groepen uiteen: Gorbatsjov wist ervan en Gorbatsjov wist van niets. Waarschijnlijk is de situatie in beide gevallen even ernstig. Wist Gorbatsjov ervan, dan geeft hij conservatieve krach ten bij tijd en wijle vrij spel. De vraag is in dit geval in hoe verre hij oprecht democrati sche hervormingen wil door voeren. Radicale politici in Moskou wijzen in dit verband op het openbaar gemaakte verslag van procureur-generaal Troe- bin van de Sovjetunie, waarin het leger wordt vrijgepleit van de dood van dertien Litouwers in januari van dit jaar bij de bestorming van de televisieto ren in Vilnius. De Litouwers zouden hun eigen mensen te pletter hebben gereden of on der tanks hebben geduwd, we tend dat het dwalende publiek in de Sovjetunie en de rest van de wereld de schuld in de schoenen van de brave borsten van het Rode Leger zou schui ven. Naar het idee van die ra dicale critici moet de Sovjet president het verslag van Troebin hebben gesanctio neerd en zou hij logischerwijs ook op de hoogte moeten zijn geweest van de actie van het leger in Vilnius maandag avond. Dilemma Ex-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze verklaar de in Parijs met name bezorgd te zijn mocht Gorbatsjov niet op de hoogte zijn geweest van de operatie. Hij waarschuwde dat, als de president de zaak niet onder controle heeft, los geslagen legerchefs overal in den lande dergelijke acties kunnen ondernemen. De Sov jetunie staat op de rand van chaos en anarchie, aldus Sje vardnadze. Intussen staan de westerse landen voor een dilemma. Moeten zij de president van de Sovjetunie financiële steun ge ven als deze oftewel een des poot oftewel een slappeling is? Omwille van een laatste restje stabiliteit in de Sovjetunie lijkt het voor het Westen wenselijk de huidige leider van het grootste en zwaarst bewapende land ter wereld te steunen. Dit kan ergere varianten - chaos of een nieuwe dictatuur-oude stijl - helpen voorkomen. Maar de mentaliteit in Moskou maakt het verstrekken van die hulp geen pretje, immers, zon der ingrijpende economische veranderingen is het land een bodemloze financiële put. Bo vendien geldt voor het Westen dat de regeringen aldaar zich zelf enig geweld moeten aan doen alvorens een onsympa thiek regime te helpen, dat alle ellende in het eigen land liefst aan anderen toeschrijft: het Westen, de communisten van vroeger, de misdaad of de vrijheidslievende bevolking van Litouwen. dertdamentalisten ^Lndat ijedid aftreedt (Vervolg van de voorpagina) IERS Het fundamenta lly FIS riep vorige ^d op tot een algemene ^flig omdat het districten- bij verkiezingen in het Teel zou zijn van de rege- FLN. (ïaast eist het FIS dat op ai tegelijk met de parle- feverkiezingen ook een Ve president gekozen zou bn. Deelnemers aan de tngen in Algiers riepen en ook om de vestiging en islamitische staat, bat van beleg werd in Al- T voor het eerst afgekon- In oktober 1988 om zware FOten het hoofd te kunnen n, waarbij waarschijnlijk jrden mensen omkwa- ar ïHoe lang de maatrgel nu juiskracht blijft is onduide- hetjns president Benjedid is planring van de noodtoestand bel „vanwege de verslechte- rien situatie die het land kan tuim naar een diepe crisis en dieuitgebreide repressieve noiegelen te voorkomen", ief president beloofde een le regering te vormen na |g met alle politieke par- 1 Door de ontploffing van een munitie-opslagplaats in Addis Abeba zijn ook vele huizen zwaar be schadigd. Menige (ex-)bewoner zoekt in de puin naar spullen van waarde. FOTO: AP Ontploffing munitiedepot eist meer slachtoffers ADDIS ABEBA Vol gens cijfers van Etiopische autoriteiten hebben de verwoestende explosies in een munitiedepot in de hoofdstad gisteren het le ven gekost aan vijf perso nen. Ongeveer honderd mensen zouden gewond zijn geraakt. De BBC maakte vanmorgen evenwel melding van een do dental van 100. Het Etiopische Rode Kruis zei te vrezen dat er nog zeer veel mensen onder het puin liggen. De ontploffin gen hadden plaats in de dicht bevolkte buitenwijk Nefa Silk, ongeveer anderhalve kilome ter van het centrum van de hoofdstad. De interim-regering van het Revolutionair Democratisch Volksfront (EPRDF) stelde sa boteurs verantwoordelijk voor de explosies, maar noemde geen namen. Tot dusver heeft geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid opgeëist. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft in middels 250.000 gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers. VN-secre- taris-generaal Javier Perez de Cuellar heeft opgeroepen tot grootscheepse voedselhulp aan Etiopië en de omringende lan den. Op de grens van Sudan en Etiopië voltrekt zich een nieuwe vluchtelingentragedie die veel gelijkenis vertoont met die van de Kurden: als ge volg van de nog voortdurende gevechten in delen van Etiopië vluchten honderdduizenden Sudanezen vanuit kampen in Etiopië terug naar Sudan. SIDON De Israëlische luchtmacht heeft gisterochtend op nieuw een aanval op bases van guerrillastrijders in Zuid-Liba- non ondernomen. Het was de derde aanval in drie dagen. Nog geen twaalf uur eerder waren Israëlische toestellen opgeste gen voor een aanval die is bestempeld tot de grootste op Libanon sinds de invasie van 1982. De Libanese politie zei dat het jongste luchtoffensief drie guerrillastrijders het leven had gekost en ne gen had verwond. De aanval was net als de eerdere aanvallen gericht op Palestijnse en Libanese doelen in de heuvels ten oos ten van de havenstad Sidon. Een politiewoordvoerder zei dat vier Israëlische toestellen zes raketten hadden afgevuurd op het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando (PFLP-GC) van Ah med Jibril. Twee andere raketten troffen een basis van de Sy- risch Socialistisch Nationalistische Partij, een Libanese groep die ijvert voor eenwording van Libanon, Syrië, Jordanië, het voor- Israëlische Palestina, Irak en Kuwayt in een 'Groot-Syrie'. OfL HET LEVENDE EILAND Na twee weken vertrekt Rob weer naar het „levende Het weer is prachtig en hij kan de oversteek binnen 24 jen. Maar wanneer hij in open zee komt, ziet hij aan de i een schip naderen. Het is een prachtig jacht, dat een Inelheid kan ontwikkelen. Maar Rob weet, dat deze wate- br de scheepvaart zijn verboden en wanneer hij bovendien 1 het jacht geen vlag voert, wordt hij achterdochtig. Wat t betekenen? Kijk, daar gaan seinvlaggen omhoog. Hé, de kapitein van het schip wil, dat Rob bijdraait. Je kunt me nog meer vertellen, denkt Rob en hij vervolgt rustig zijn koers. Maar zo gemakkelijk komt hij van de „Walrus" niet af. Larry heeft de „Vrijheid II" al lang herkend, ook al is het schip nu wit geschil derd. „Maar we krijgen hem wel te pakken", gromt hij tegen zijn eerste stuurman. „Als hij niet wil bijdraaien, zullen we hem over varen. Want we moeten hem te pakken krijgen". Overstroming Afghanistan eist duizenden levens ISLAMABAD In het noor den van Afghanistan zijn 21 dorpen verwoest door over stromingen. Mogelijk vijfdui zend mensen zijn daarbij om het leven gekomen, zo heeft een woordvoerder van de Af ghaanse rebellen in Pakistan gisteren gezegd. De Afghaanse regering heeft1 geen melding gemaakt van de overstromin gen. De overstromingen in de aan de Sovjetunie grenzende provincie Jozjan, die het ge volg waren van noodweer, zouden zich al hebben voorge daan op 31 mei. De woord voerder van de rebellen zei het nieuws te hebben verno men van rebellenleiders, via de radio. STEVO AKKERMAN PRAAG Dat vonden veel mensen dus dom. dat ik naar Praag ging verhuizen. De makelaar, de autoverhuurder, de verzekeringsagent, de buurman; ze trokken erg vieze gezichten en vroegen verbaasd wat ik daar nu toch zoeken moest. Ik vond hen dom. Wisten ze niet, dacht ik heftig, dat in Praag ooit het hart van Europa geklopt had en dat er thans sprake was van een reanimatie Natuurlijk, veertig jaar communisme poets je niet zomaar weg, er kleven inderdaad nog wat bezwaren aan Tsjechoslowakije als vakantieland. Maar als je eenmaal weet dat je een krant mee moet nemen als je geld gaat wisselen (heb je iets te lezen als je in de rij staat), gaat het verder best. Dus weg met die neuzelende Nederlanders en op weg naar Praag! Aan de grens van het beloofde land stonden de Tsjechen me al op te wachten. Aardige jongens. Trots overhandigde ik mijn visum. Speciaal voor buitenlanders die in ons land komen werken, had de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Haag gezegd. Maar daar moesten de douaniers erg om lachen. Een visum, meneer, wat een onzin. Paspoort bitte en daar in dat hok de invoer van uw spullen regelen. Het was druk en heet in het hok, het wachten duurde lang en toen ik aan de beurt was. vroegen ze onmiddellijk naar mijn paspoort. Maar dat heb ik net ingeleverd! Ingeleverd, meneer, wat een onzin. Dat was het moment, ik weet het nog precies, dat de twijfel werd geboren. Het bizarre van de bureaucratie, de macht van de domheid, de dictatuur van de regels - dat waren de termen die nog dagen door mijn hoofd speelden. En zo ontkwam ik niet aan het idee mijn leed te beschrijven in een eerste column vanuit standplaats Praag. Maar nog maar nauwelijks was dat idee geboren, of ik had het alweer verworpen. Gelet op de ernst van het wereldnieuws leek het me nogal kinderachtig te gaan klagen over een wat lastige grensovergang. Nee, dan kon ik beter vertellen hoe we vier jaar geleden Martin ontmoetten in een Praags restaurant op het Wenceslasplein. Hij had geld te weinig, kon de rekening niet betalen. Wij hadden geld te veel, hadden verplicht moeten wisselen. Een mooi begin van een jarenlang contact - en geen slecht onderwerp. Morgen een stukje over maken. Maar als er dan de volgende ochtend geen water uit de kraan komt, die middag niet, die avond niet en de hele volgende dag ook nog niet, dan komt alle leed weer boven. Vanaf de grens tot aan het nieuwe huis. De telefoon blijkt gedeeld te moeten worden met de buren. De postbode komt niet vaker dan twee keer per week. 's Ochtends is er geen warm water, 's Avonds doet de verwarming het niet. De televisie levert louter beeld, geen geluid. Maar ik bezwijk niet voor de verleiding, dapper hou ik deze ellende voor mezelf, ik schrijf er niet over. Liever ga ik door op het ingeslagen pad en vertel hoe ik indertijd, tot verontwaardiging van Martin, nog het Lenin-museum heb bezocht. En hoe alles nu veranderd is, hoe het Wenceslasplein omgetoverd is in een bazaar waar bij dezelfde stalletjes kinderbijbels en pornoblaadjes te koop zijn. Het is een paar dagen later, en de column is nog niet af, als ik 's ochtends vroeg moet constateren dat er weer geen water is. Het is wel de druppel die de emmer doet overlopen. Ik geloof er niet meer in. Op weg naar de winkel om mineraalwater te halen, spookt door mijn hoofd een nachtmerrie-scenario van de eerste orde. Mijn vrouw vergeeft het me nooit weer, ze gaat vandaag nog met zoontje en al terug naar Nederland. Ik blijf hier achter, in een huis zonder water, zonder telefoon en zonder post. Eén ding staat vast: ik zal er een woedende column over schrijven. Dat niemand in Nederland denkt dat ik hier voor de lol zit. Thuisgekomen draai ik nog een keer de kraan open, zomaar eigenlijk, en tot mijn grote verrassing komt er gewoon water uit. Hij doet 't, roep ik, en prompt weet ik weer waarom ik zo graag naar Praag wilde. Om het uitzicht over de Vla va, om de Burcht en om de president die daar zetelt. Om het drama van vroeger en om het drama van nu. Om de geschiedenis die hier wordt geschreven. Nu nog elke dag water, dan zal het waarachtig wel gaan. Hemelbed Een hotel moet als zo danig goed herkenbaar zijn, zal de man in het Duitse Kassei hebben ge dacht die op de kegeltop van zijn be drijf een bed liet installe ren. Op het hemelbed zelf kunnen alleen vogels een uiltje knappen. FOTO: EAA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5