„België is straks lachende derde bij het tank-toerisme Lang leve de roestende kolenbak N oodadv ertentie voor jongen met zware handicap *INENLAND EekLeSomont WOENSDAG 5 JUNI 1991 PAGINA 3 euw geneesmiddel voor (strijding van epilepsie )ERDORP Een nieuw geneesmiddel in de be ling van epileptische aanvallen heeft tijdens kli- ie proeven succesvolle resultaten opgeleverd. iin Nederland gehouden, maar nog n.et geheel •floten onderzoek lijkt de resultaten van een Eu- le studie te bevestigen. Het medicament Sabril jatrine) brengt het aantal aanvallen van zeer ijk behandelbare patiënten drastisch terug: bij Ift van de patiënten neemt het aantal aanvallen (ten minste 50 procent af, bij sommige patiënten wijnen de aanvallen geheel. De bijverschijnselen liet meer dan bij het gebruik van de bestaande camenten voor epilepsiepatiënten. Drs. B. Men en dr. P. Pijper van Gist-Brocades Pharma in oerdorp deelden gisteren mee dat de behandeling 120 patiënten in de drie epilepsiecentra ir Breda, .jistede en Heeze met het nieuwe middel ;eer be- gend is verlopen. ijst Terugdringen CFK's vlotter dan gepland DEN HAAG Het terugdringen van CFK's en halonen, stoffen die de ozon laag aantasten, loopt voor op het daar voor uitgezette programma. Daar tegen over staan recente wetenschappelijke cij fers waaruit blijkt dat de aantasting van de ozonlaag wereldwijd sneller gaat dan tot nu toe werd aangenomen. De totale vermindering bedroeg vorig jaar 38 pro cent, terwijl het zogeheten CFK-actie- programma uitging van 31 procent. De vermindering valt vooral te constateren bij de toepassing van chloorfluorkoolwa terstoffen (CFK's) in spuitbussen en voor het produceren van kunststofschuim. Het gebruik van CFK's moet in Neder land in 1996 beëindigd zijn. Kanker door roken bij vrouwen toegenomen ROTTERDAM Kanker als gevolg van roken komt de laatste tijd bij mannen iets minder voor, maar bij vrouwen is het aantal aan tabak gerela teerde kankervormen sterk toegenomen. De 'epi demie' van longkanker bij mannen sinds begin ja ren tachtig is nu over haar hoogtepunt heen, maar neemt bij vrouwen juist toe. Dit blijkt uit een on derzoek van de sociaal-geneeskundige J. Coebergh, die vandaag hierop promoveert aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Coebergh is als docent verbonden aan het Instituut Epidemiologie en Biostatistiek en aan de studierichting Beleid en Management Gezondheidszorg. Een tweede bevin ding van de promovendus is dat huidkanker, voor al het soort dat in verband wordt gebracht met langdurige blootstelling aan zonlicht, zowel bij mannen als vrouwen toeneemt. Tekort aan jongeren nekt kleine bedrijven DEN HAAG Kleine en middelgrote bedrij ven krijgen steeds grotere problemen om jon geren aan te trekken. Vooral het almaar gro ter wordende tekort aan jeugdige geschoolde arbeidskrachten begint zich te wreken. Nu al is meer dan de helft van de vacatures moeilijk te vervullen. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) voorspelt vaandaag in een rapport dat de problemen alleen maar groter zullen worden. In 1985 bedroeg het aanbod van jongeren tussen 15 en 24 jaar op de arbeidsmarkt nog 2,5 miljoen. Nu zijn dat er ruim 100.000 minder, maar in 1995 zullen het er nog eens 500.000 minder zijn. Als ge volg van de problemen zijn de salarissen van jongeren in deze sector al gestegen. fen^are straf ëist wegens bbelmoord jRMOND Officier justitie mevrouw mr. an Hilten heeft giste- voor de rechtbank in e mond respectievelijk 18 jaar onvoorwaar- ke gevangenisstraf a" it tegen de 21-jarige en de 23-jarige A.B. er\vorden verdacht van beestachtige moord" iwee 18-jarige meisjes fccht, Sonja Hartman Jsther Grispen. ifficier ziet verdachte S. abehet Belgisch-Limburgse 0f j^ik als een bijzonder do- figuur, die een iets fdere rol heeft vervuld in siejok diens verdediger mr. een „luguber m q" noemde. Tegen B., die ver(n uitwijzing door België recpl in Maaseik verbleef, 3hil(nr' ^an Hilten twee jaar ?r omdat zij hem minder ^®fd en dus minder toere- beegSvatbaar voor de moord acht. nopisjes werden volgens de 'n nacht van 21 op vo"6 Jaar gedood. werd in de woning van e n< vriendin gewurgd en door verstikking om ven. Esther raakte door kking bewusteloos en marin die toestand in een nt' 'n Susteren gegooid. Zij is projiwaarschijnlijk door ver- erzcing om het leven geko- Hilten rekende het verdachten zwaar aan *1 na de moord zich schul- kijbben gemaakt aan bero- mran de slachtoffers. Van e bëiedeleven met de nabe- =»rni'en van de meisjes heb- tij volgens de officier blijk gegeven. B. bezochten regelmatig ivertfi de Belgisch- en Neder- - Duitse grensstreek. klewee jaar verbrak toen zij kwam dat S. ge il was. Bovendien was zij I omdat S. haar aan verslaafd had willen om haar daarna als uée te laten werken. Zij e de familie van haar ?nd te zullen inlichten. B. beraamden toen het lonja uit de weg "te rui- )aarvoor kochten ze een en lokten Sonja naar de g van Esther, deze later thuiskwam zij gedwongen met het 1 in de auto van Sonja g België te stappen. In is in Susteren werd ook •moord omdat S. en B. varen dat zij hen zou en. Uitspraak 18 juni. ies: Belasting- ectie moet tr zelf bellen JAAG De ambtena rij de belastingdienst ïlstelif ze^ kij veel voorko- vers correcties op de aangif- ambtshalve opgelegde jen inkomsten- en ver- sbelasting de telefoon na, en de belastingplichti- dplegen. Dat voorkomt |aaierd van bezwaar- tn, die thans veel te (ijven liggen in afwach- L. Hein behandeling. Dat is ïur van de aanbevelin- n een intern onderzoek er se belastinginspecties, j vooral is afgegaan op Unié.pijk in Rotterdam. Uit <Jedertierzoek van het Leidse Research voor Beleid belastingplichtigen 9f). Hi lat 45 van de honderd die bezwaar willen a"(Ra teëen een "nslag contact hebben met de maar dan '9rad1 op eigen initiatief. NIEUWEGEIN „De Belgen wDrden de lachen de derde als Nederland en Duitsland hun benzine prijzen gaan verhogen. Zij hebben in de gaten dat het zogenoemde tank-toe- risme een heel winstge vende handel is. België denkt er dan ook eerder over de literprijs met een dubbeltje te verlagen dan te verhcgen. Als ze dat doen, gaan ze de kant op van Luxemburg". Dat zegt Okke Spruijt, die bij de auto- er. motorbranche organisatie Bovag de ben zineprijzen 'doet'. Luxemburg is sinds jaar en dag een goedkoopte-eiland, niet alleen op het terrein van motorbrandstoffen, maar on der meer ook op dat van alco holische dranken. Op weg naar Frankrijk en Spanje zul len vele honderdduizenden Nederlanders de komende maanden dan ook weer super goedkoop gaan tanken in het Groothertogdom. Velen heb ben het er zelfs voor over om de snelweg Luik-Bastogne-Ar- lon even 'te verlaten en de tank in Martelange tot de rand te vullen. De middenstand van Marte lange buil de bijzondere lig ging van het dorp volledig uit: de weg door het dorp is Bel gisch, maer het tiental ben zinestations dat op amper één kilometer berm een plaats heeft gevonden, staat op Luxemburgs grondgebied. En dus kan daar getankt worden voor (ongeveer) 1,13 gulden (Euro-loodvrij), 1.26 gulden (super-locdvrij) en 80 cent (diesel) per liter. Dringen Het is dan ook geregeld drin gen aan het 'woud' van pom pen in Martelange, maar het is nog niets vergeleken met de laatste Luxemburgse (en dus goedkope) pomp voor de grens met Frankrijk, in welk land de prijzen op dit moment nog hoger liggen dan bij ons. Daar staat soms vijf kilometer file voor het tankstation te wach- Het 'droombeeld' van voorde lig tanken zit er voorlopig voor Nederland niet in, zo vreest Okke Spruijt. Bereke ningen van het NEI (Neder lands Economisch Instituut) die er op neerkomen dat de aanstaande prijsverhoging van een kwartje per liter in de praktijk geen grote gevolgen zal hebben ten spijt, voorziet hij dat de Nederlandse pomp houders wel degelijk klappen zullen krijgen. Spruijt: „Het prijsverschil per liter tussen Nederland en Duitsland is nu zo groot dat het tank-toerisme zich uit strekt tot een strook van zo'n dertig kilometer langs de grens. Anders gezegd: de men sen hebben er zo'n zestig kilo meter rijden voor over om in Duitsland te tanken. En als ze daar eenmaal zijn blijft het niet bij benzine kopen alléén. Men schaft er ook andere za ken aan die daar goedkoper zijn dan hier. Daarbij kun je denken aan elektronica, kle ding, schoeisel en alcohol. Dat kost ons land jaarlijks zo'n 550 miljoen aan inkomsten." Vraagtekens Spruijt zet overigens wel vraagtekens bij de uitkomsten van het NEI-onderzoek. „De overheid heeft het rapport jui chend ontvangen, omdat het zou bewijzen dat het wel mee valt met de omzetverliezen. Maar wij denken daar heel an- Binnen Europa bestaan enorme verschillen in de brandstofprij zen, zoals blijkt uit onderstaande kolommen (literprijzen in gul- Goedkoopst Duurst Diesel Griekenland 0,74 Joegoslavië 1,90 LPG Griekenland- 0,43 Joegoslavië 1,57 Euro-loodvrij Luxemburg 1.13 Italië 2,37 Super-loodvrij Luxemburg 1,26 Italië 2,46 Zo druk als op deze foto zou het wel eens bij de Belgische benzinestations kunnen worden als de accijnsverhoging in Nederland straks leidt tot tank-toerisme. FOTO: AP lands-Duitse grens speelt, geldt dan aan de Nederlands- Belgische grens", zegt Spruijt, die met nadruk stelt dat de ac cijnsverhoging in Duitsland geschatte opbrengst 22 miljard gulden! zal worden besteed aan een concreet doel: het ver beteren van het wegennet in het achtergebleven gebied van de voormalige DDR. In Neder land daarentegen is er, zo sig naleert Spruijt, nog geen dui delijkheid over de vraag wat er met de miljoenen 'kwartjes van Kok' gaat gebeuren. Hij vermoedt echter dat het grootste deel rechtstreeks naar de lege schatkist vloeit. De Bo- vag-man acht het trouwens niet helemaal uitgesloten dat de prijsverhoging uiteindelijk lager wordt dan tot nu toe wordt aangenomen. Volgens planning moet de Ne derlandse accijnsverhoging per 1 juli aanstaande ingaan. „Maar", zegt Spruijt, „we heb ben het al eerder gezien dat de volksvertegenwoordiging za ken heeft uitgesteld. Er is dan ook een kans dat de zaak pas na de vakantie wordt behan deld, zodat de verhoging pas per 1 november kan ingaan. ders over. Het laatste rapport van het NEI is gebaseerd op een haastig onderzoek en ook onderzoek-technisch zit het niet goed in elkaar. Jarenlang hebben wij in het rapport on der meer dat bedrag van 550 miljoen inkomstenderving aangetroffen. Maar nu opeens wordt dat verschil niet meer genoemd doordat het NEI zich heeft moeten beperken tot een steekproef. België is daarbij geheel buiten beschouwing ge bleven. Daardoor is het zoge= noemde weglek-effect kleiner dan in werkelijkheid het geval is", zegt Spruijt, die niet pro beert zijn verbazing te verber gen. „Jarenlang hebben we ons vastgehouden aan de cij fers van het NEI. Als je dan opeens geconfronteerd wordt met het tegenovergestelde, is dat vreemd". Overigens wijst Spruijt er wel op dat er in het Nederlands/Belgische gebied minder getankt wordt doordat de grenslijn ongeveer de helft korter is. Hij schat dat het we glek-effect daar zo'n 250 mil joen zal bedragen. Spruijt voorziet dat het harmo niseren van de brandstofprij zen per 1 januari 1993, zoals dat de Europese Gemeenschap voor ogen staat, een hels kar wei zal worden. „Er is geen touw meer aan vast te knopen. De verschillen zijn enorm. Als je nu in Italië een liter Euro loodvrij tankt, betaal je 2,37 gulden. Voor een liter super loodvrij ben je zelfs 2,46 gul den kwijt. Spruijt vervolgt: „De prijzen in Nederland, België en Duits land liggen niet zo ver uit el kaar, hoewel Duitsland er nu nog wel uitspringt met een prijs die dertig tot veertig cent per liter lager ligt. Minister Maij-Weggen kan nu wel net doen alsof er straks niets aan de hand is omdat Duitsland de prijs óók verhoogt, maar wij kijken daar heel anders tegen aan. Wat nu aan de Neder- Geen paniek Terwijl de bus nog schuin in een sloot staat, gaat een bejaarde vrouw met krentewegge rond. Het ongeluk gebeurde gisteren bij Tubbergen waar een bus met 43 bejaarde vrouwen van de weg raakte en in een sloot reed. Doordat de deuren waren geblokkeerd, konden de vrouwen de bus niet verlaten. Daartoe moest de bus eerst recht worden gezet. Het wachten op de kraanwagen werd verzacht door de krentewegge die via een raampje naar binnen werd gebracht. FOTO: ANP u"Ver en hobbes DOOR BILL WATERSON i-AeeNT SPIFF, Vi KUK- ekpianetaipe kippek, JEPT 'KI ZAea 1 SPIFF 0PENGT ZIJN EUI/MTE- SEWEEf? IN STFI.WW6.. KICKT... cxMVv CASPEKAIS JE PIE pmeair TEGEN /MIJ A4NSCHIET, ZAL IK ZOUGEN DAT Ot ZÓ SNEL NAAI? DE HOOFD/MEESTE? IVOKPT GESCHOPT.WTdE POOI? PE &ELUIPSSAKRIÈKE BKEECT. Cao gezinsverzorging: loon 3,75 pet omhoog UTRECHT Vakbonden en werkgevers hebben een principe- akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de circa. 100.000 werknemers in de gezinsverzorging en het maatschappelijk werk. De lonen gaan met terugwerkende kracht tot 1 april 1991 met 3,75 procent omhoog. Verder voorziet de cao in een groot aantal technische wijzigingen waardoor de cao volgend jaar met die in het kruiswerk kan samensmelten tot één grote cao-thuis zorg. Ook krijgen parttimers recht op ouderschapsverlof, zo meldden werkgevers en vakbonden vanmorgen. Medicijnen voor dieren bedreigen het milieu UTRECHT De kennis over de effecten van dier geneesmiddelen op het milieu is schrikbarend ge ring, zo schrijft de Stich ting Natuur en Milieu (SNM) in een brief aan minister Bukman. De meest toegediende genees middelen zijn antibiotica. Jaarlijks krijgen de 14 miljoen varkens en 93 miljoen kippen in de bio-industrie 850 ton an tibiotica naar binnen. Saskia van Gooi, medewerkster van SNM, schat dat 50 tot 75 pro cent daarvan niet door de die ren wordt opgenomen, maar in de mest, en dus op het land, verdwijnt. Dit betekent dat op elke vierkante meter land bouwgrond jaarlijks zo'n 130 milligram aan antibiotica te rechtkomt. „Als je dat verge lijkt met bestrijdingdsmidde- len is dat erg veel", aldus Van Gooi. Antibiotica, en andere geneesmiddelen, kunnen mi cro-organismen in de bodem schaden en natuurlijke krin glopen verstoren. Naast onderzoek naar effecten van diergeneesmiddelen in het milieu, wil SNM dat het ge bruik ervan ter discussie wordt gesteld, hetgeen ter dis cussie stellen van de bio-in- dus<£ie inhoudt. door BERT JANSMA En? Al over Ons Beeld nagedacht? Want Hedy d'Ancona mag het dan wel aan onze parlementariërs aangeboden hebben, wij zitten straks met dat beeld van de Griek Kounellis. Het parlement hoort tenslotte binnen te regeren, terwijl Den Haag er langs loopt. En wat is dat met „niet voor óns gebouw"? Er is niks van hen bij. Allemaal van óns. Overigens moet je wel een erge kunstkenner zijn om dat ontwerp van Griek Kounellis te kunnen 'lezenHet heeft iets van een droedel. Of van zo'n ontwijkend antwoord waarop ie vader vroeger riep: Vooruit joh, nou 's duidelijk, wéér heb je gezeten?!". Met beelden is het nooit goed. We hangen er onmiddellijk dat 'eeuwigheidskaartje' aan. Daar zitten we mooi aan vast, denken we zorgelijk. Terwijl de afschuwelijkste gebouwen ongestoord uit de grond rijzen. Nederland hééft al niet veel met beelden. Wie weet binnen tien seconden een beeld van grote internationale waarde? Ik kom niet verder dan het Rotterdam- beeld van Zadkine. En voor wie het een storm in een glas water vindt: ook dat is blijkbaar historisch bepaald. Denk maar aan het te dikke achterste van Theo van der Nahmers Eline Vere, aan de ellende om het 'keienlint' voor Wilhelmina. En het Ot en Sien-monumentje in het Zuiderpark staat het er nog?). Een literair medewerker van de NRC schreef dat, mocht hij ooit tot vandalisme vervallen, hij met Ot en Sien zou aanvangen. Vorige eeuw pleitte Potgieter voor een monument voor Constantijn Huygens op het eilandje in de Hofvijver. Bij de onthulling vijftig jaar later en elders riep de feestredenaar nog dat een dichter van het 'tweede garnituur' (ja, ja), zoveel minder dan ou boll en Cats en Tollens, z'n handen bij wijze van spreken mocht dichtknijpen met die vereeuwiging. Het heeft ook jéren geduurd voor we een beeld hadden van de enige Nederlandse filosoof van wereldnaam, Spinoza. En toen dat aan de Paviljoensgracht stond sprak ene dominee een sokkel. Voor dat beeld is destijds schandalig gekibbeld over geld. Tot men internationaal ging bedelen en er tenslotte meer binnen kwam-dan nodig was. Een unicum. Over geld hoeven we ons nu geen zorgen te maken. Hedy betaalt. Arme minister. Hoeft ze eens niet te bezuinigen en is 't wéér niet goed. En als Kounellis er komt? Ik herinner me de commotie rond Raedeckers monument op de Dam, om die plompe Dokwerker op het Jonas Daniël Meijer-plein in de hoofdstad. Beide inmiddels niet meer weg te denken. Het lelijkste beeld van Nederland zal het straks niet worden. Want dat staat in Amsterdam op het Leidseplein: Wim Kan en Corrie Vonk als twee grijnzende gnomen. Leve de 'roestende kolenbak'. AMSTERDAM Een zeer opmerkelijke adver tentie stond gisteren in NRC-Handelsblad: „Ge zocht. Kinderrechter en William Schrikker Stich ting zoeken passende woonplek in de intramu rale zwakzinnigenzorg voor 16-jarige ernstig ge handicapte jongen met gedragsproblemen". Het is voor zover bekend de eerste keer dat een rechter en een voogdij-instelling op deze manier een oplossing proberen te vinden voor een moeilijk te plaatsen gehandicapte. Kin derrechter A. Leeser-Gassan van de rechtbank in Amster dam zegt niet meer te weten waar ze het zoeken moet. De diep zwakzinnige jongen zit al twee en een half jaar in een tehuis voor tijdelijke opvang waar hij eigenlijk vier maan den had moeten blijven. Maar ergens anders is geen geschik te plaats. De jongen dreigt morgen „op straat te worden gezet", zo blijkt uit vragen die het VVD- Tweede-Kamerlid E. Terpstra gisteren over deze kwestie stelde aan minister van justitie Hirsch Ballin en staatssecreta ris Simons (volksgezondheid). (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3