Paus verwijt Polen losbandigheid Muisstille Week voor het Leven Kerken Kenya pleiten voor democratisering Eerste Kirchentag in verenigd Duitsland COMMENTAAR ■t" £cidóe6outo/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidoe Qowuxnt WOENSDAG 5 JUNI 1991 PAGINA" Door eendracht groeit het kleine, door tweedracht valt het grootste uiteen Salluslius Kerkeraad houdt negenarmige kandelaar ALPHEN A/D RIJN De negenarmige kande laar, die in 1980 werd ge vonden onder de vloer van de remonstrantse kerk in Alphen aan de Rijn, is aan de remon strantse gemeente ge schonken door de erfge naam van de joodse fami lie die hem in 1941 in de toenmalige synagoge ver borg. De kerkeraad geeft hem daarom niet terug aan de joodse gemeen schap zo heeft zij gisteren laten weten. De kerkeraad laat in een ver klaring weten, dat het hem tot voor kort onbekend was, dat de kandelaar persoonlijk fami liebezit was. Hij blijkt eigen dom te zijn geweest van een joods echtpaar dat de kande laar in 1941 in de toenmalige synagoge voor de bezetter ver borg De erfgenaam, een fami lielid van het echtpaar, heeft de kandelaar thans bij schen- kingsacte aan de remonstrant se gemeente geschonken onder voorwaarde dat hij bij ophef fing van de gemeente wordt overgedragen aan het Joods Historisch Museum in Amster dam De gemeente kocht in 1955 de voormalige synagoge waarin sinds het einde van de oorlog een pakhuis was geves tigd De eigenaar van de kandelaar, die onbekend wil blijven, was bekend met de vondst in 1980. Hij heeft er absoluut geen be zwaar tegen dat de kandelaar elk jaar op 4 mei te bezichti gen is, aldus de kerkeraad. Een comité onder leiding van rabbijn L. van de Kamp, dat streeft naar teruggave aan de joodse gemeenschap van alle joodse voorwerpen die tijdens en na de Tweede Wereldoor log in niet-joods bezit kwa men, heeft de kandelaar opge ëist. Bulgaar trekt onthullingen in ll ROME De rechtbank van Rome heeft een nieuw onder zoek gelast naar de aanslag op de paus van 13 mei 1980. De aanleiding daartoe wordt ge vormd door de onthullingen van Konstantin Karadzhov, het voormalige hoofd van de Bulgaarse geheime dienst. De Italiaanse televisie zond gisteravond "delen uit van een op de band opgenomen verkla ring van Karadzhov volgens wie de Bulgaren de aanslag zouden hebben georganiseerd in opdracht van de KGB. Dit werd overigens al vermoed sinds de eerste verklaringen van de uitvoerder van de aan slag, de Turk Ali Agca. De on derzoeksrechters Rosario Prio- re en Antonio Marini hebben de band in beslag genomen en gaan binnenkort voor een nieuw onderzoek naar Bulga rije. De affaire die in Italië veel op zien heeft gebaard, kreeg gis termiddag echter een onver wachte wending toen Karadz^ hov zelf in een telefonisch in terview met de Italiaanse ra dio ontkende acht jaar geleden de band te hebben ingespro ken. Karadzjov gaf wel toe dat hij de Bulgaar kende die in Italië terecht heeft gestaan wegens vermeende samenzwe ring tot het plegen van de aan slag. Inmiddels was vanuit Was hington al een officiële ont kenning van de Amerikaanse inlichtingendienst gevolgd op de geruchtmakende bewering dat de CIA op de hoogte zou zijn geweest van het moord complot tegen de paus. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nleuw-Vennep C.H. Wesdorp te Wijckel en Sloten. Aangenomen naar Twijzelerheide (toez.) J.J.C. Dee te Ellecom en De Steeg. Bedankt voor Nieuweroord-Noord- sche Schut W.J. Teunissen te Krab- bendljke. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakf Beroepen te Kaapstad (als missionair predikant te Belhar) E.L. van 't Foort, missionair predikant te Drachten- Zuld/Oost(voor de zendingsarbeid op Kalimantan Barat); te Rotterdam-Oost C.J. Mewe te Ter- neuzen. Bossche bisdom waarschuwt tegen voorstellen VPW DEN BOSCH Vicaris-generaal drs. A.L.M. Hurkmans van het bisdom Den Bosch heeft in een voorzichtig gestelde brief de pastores en parochiebesturen ge waarschuwd tegen brieven, brochures en andere geschriften die de eenheid van de kerk schade toebrengen. Desgevraagd zei hij te doelen op recente publikaties van de Vereniging van Pastoraal Werkenden en van de Vereniging Gehuwd en Ongehuwd Priesterschap, waarin wordt gepleit voor toelating van anderen dan de priester en de diaken tot de bediening van de sacra menten. Volgens Hurkmans worden in kortgeleden toege zonden rapporten „schijnbaar doordachte en voor de hand liggende oplossingen" aangedragen voor problemen in bepaalde parochitt, vooral inzake benoemingen. „In feite beogen zij - zonder dit dui delijk te zeggen - U te bewegen besluiten te ne men die ingaan tegen onze kerkorde en die haaks staan op het beleid van paus en bisschoppen." Het is duidelijk, zo vervolgt Hurkmans, dat daardoor afbreuk wordt gedaan aan de eenheid van de kerk „waardoor men wordt gebracht tot verwijde ring van de katholieke kerk". Pastores en parochiebesturen moeten niet zonder meer aannemen wat in dergelijke geschriften wordt voorgehouden en gepropageerd, hoe gede gen, oprecht en menselijk de oplossingen ook lij ken „Indien u zich medeverantwoordelijk weet voor het kerkelijk leven in uw parochie en in uw bisdom, zult u de kerkorde en de leiding van de kerk respecteren", houdt Hurkmans de pastores en parochiebesturen voor. Vrouw ziet wonder: verkeersopstoppingen in Atlanta ATLANTA Nadat mevrouw Simpson haar ervaringen aan journalisten had verteld, had de Amerikaanse stad At lanta er meteen twintig verkeersopstoppingen bij. De 41-ja- rige huisvrouw Joyce Simpson in Atlanta aarzelde of ze het kerkkoor zou verlaten om een carrière als zangeres te be ginnen. Terwijl ze benzine stond te tanken, vroeg ze God haar een teken te geven. Een stem zei haar dat ze omhoog moest kijken, waarop ze het met doornen gekroonde gezicht van Christus in een spaghetti-advertentie van Pizza Hut zag. Iedereen wilde nagaan of het gezicht van Jezus inderdaad in die vork vol spaghetti te herkennen was. Sommigen zagen een gezicht, maar niet altijd dat van Christus. Volgens de een was het de country-zanger Willie Nelson, volgens de an der de overleden popster Jim Morrison. Maar mevrouw Simpson houdt vol dat het een wonder was.'Zij trok ook haar conclusies: zij bleef bij het kerkkoor. Het reclamebord bij het tankstation was een van de twintig in Atlanta waarop de pizzaketen aandacht voor een nieuw lunch hapje vroeg. RADOM Paus Johan nes Paulus II heeft giste ren abortus vergeleken met de uitroeiïngspraktij- ken van de nazi's. In Lomza verweet hij de Po len seksuele losbandig heid en gebrek aan res pect voor het huwelijk. Het doden van ongeboren leven noemde'de paus be hoort tot de ergste vor men van volkerenmoord in deze eeuw, aldus de paus in een preek in Ra- dom op de vierde dag van zijn bezoek aan Polen. De uitroeiing van de joden en zigeuners door de nazi's, de Amerikaanse atoombommen op Hiroshima en Nagasaki en de miljoenen slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in Polen en andere landen heb ben van Europa één groot kerkhof van onschuldig gedo de mensen gemaakt, zei de Er is echter een nog veel gro ter kerkhof, namelijk dat van de ongeborenen, van wie zelfs de moeder het gezicht niet heeft gezien. „Welke instantie of welk parlement heeft het recht het doden" van onschul dig en weerloos menselijk le ven bij wet toe te staan," vroeg de paus zich af. Het was de tweede achtereenvolgende dag waarop de paus in scherpe be woordingen abortus afwees. Litouwse president zegt ontmoeting af WARSCHAU President Vytautas Landsbergis van Li touwen heeft een ontmoeting met paus Johannes Paulus II in Polen afgezegd wegens „de dramatische ontwikkelingen" in Litouwen. Het Sovjetleger hield maandagavond de be langrijkste openbare gebou wen, waaronder het parle ment, in de Litouwse hoofd stad Vilnius enkele uren om singeld. Landsbergis zou de paus gisteren in Lomza in het oosten van Polen ontmoeten waar ongeveer 17.000 inwo ners van het overwegend rooms-katholieke Litouwen bij een eucharistieviering aanwe zig waren. De meerderheid van de Polen is volgens de jongste opiniepei lingen voor de legalisering van abortus in bepaalde omstan digheden. Naar schatting heb ben er jaarlijks 600.000 abor tussen in Polen plaats. Vorige week zei de Poolse primaat, kardinaal Glemp, dat Polen een vernietigingskamp wordt als abortus toegestaan blijft. De paus betreurde het tijdens zijn bezoek aan de stad Lomza dat zovele Polen niet meer be seffen dat het gebod 'gij zult met echtbreken' nog altijd gel dig is. De paus legde een ver- Een biddende oude vrouw vouwt haar handen bij het bezoek van de paus aan Radom. band tussen het grote aantal echtscheidingen enerzijds en seksuele losbandigheid en vrije liefde anderzijds. Hij waarschuwde dat de illusie van de vrije liefde velen duur komt te staan. Veel te veel kinderen verliezen daardoor het vertrouwen in hun ouders. Het sacrament van het huwe lijk is volgens de paus de bron van de morele kracht die man en vrouw nodig hebben om zwakheid en bekoringen te weerstaan. De paus stelde de gelovigen de FOTO: EPA vraag, of in Polen de „funda mentele principes van de ze denleer" door het kwaad zijn verwoest. Hij onderstreepte dat de mens door zijn seksueel gedrag kan laten zien dat hij het vertrouwen van God waard is. DEN HAAG Geen klokgelui, geen vasten en ook geen landelijke mani festaties bij de eerste Week voor het Leven, die de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland vol gende week houdt. De ka tholieke bisschoppen heb ben gekozen voor een be scheiden opzet van deze week, waarin dit jaar de zorg voor het ongeboren menselijk leven centraal staat. Zij volstaan met het sturen naar de parochies van literatuur, preek- schetsen en voorbeden, soms vergezeld van een persoonlijke brief. In februari besloten de bis schoppen dat er elk jaar in juni een Week voor het Leven wordt gehouden. Ondanks de korte voorbereidingstijd werd de eerste week dit jaar van 9 tot 16 juni gepland. De bis schoppen wilden zo snel moge lijk aansluiten bij andere Westeuropese landen als Duitsland en Italië, waar men al wat langer ervaring heeft met de Week voor het Leven. Zij gingen daarbij uit van het principe 'beter iets dan niets', aldus de woordvoerder van RK kerkprovincie, al beseften zij dat zij niet meer konden bieden dan een bescheiden viering. In een voorleesbrief voor de parochies brengt kardinaal Si- monis de Week voor het Le ven in verband met het conci liair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Hij vindt het „hoogst merkwaardig" dat ie dereen pleit voor een schoon leefmilieu en het behoud van planten en dieren, maar dat er tegelijkertijd een „tolerantie" is ontstaan „ten aanzien van het moedwillig doden van uniek menselijk leven in de moederschoot". De kardinaal wijst erop dat „dit verschrik kelijk kwaad" zo vaak voor komt dat het aantal vernietig de mensenlevens jaarlijks het aantal slachtoffers van een wereldoorlog benadert. Ook bisschop Gijsen van Roer mond maakt in een brief aan de gelovigen in zijn bisdom een vergelijking tussen de gro te aandacht voor bescherming van het milieu en de tolerantie tegenover abortus. Het onge boren kind wordt volgens Gij sen beschouwd als 'iets' waaro ver anderen 'vrijelijk' kunnen beschikken. Is het 'gewenst', mag het het levenslicht zien. Zo niet, dan kan het vrij ge makkelijk worden 'wegge maakt'. Volgens Gijsen is er maar één oplossing: het herstel van de beleving van de intieme men selijke relaties binnen het hu welijk en het stabiele gezin. Kinderen die verwekt worden buiten het gezin, moeten de noodzakelijke bescherming ontvangen waarop zij als mens recht hebben. Dat betekent dat de wetgever niet alleen abor tus onder alle omstandigheden moet verbieden, maar ook de opvang van buitenechtelijke kinderen in een goed gezin moet verzekeren. NAIROBI De Raad van Kerken in Kenya heeft de regering opgeroepen ver tegenwoordigers uit alle geledingen van de samen leving ut te nodigen voor een conferentie over de sociale en politieke toe komst van het land. Het is tijd voor bezinning op de „noodzakelijke verande ringen", schrijft de Raad in een rapport met als ti tel 'Kairos voor Kenya'. Volgens de Raad, waarbij der tig protestantse kerken zijn aangesloten, zou tijdens de conferentie gesproken moeten worden over vraagstukken als politiek pluralisme, democrati sering, de willekeurige arres taties, de werkloosheid, de ar moede in de steden en de cor ruptie tot in de hoogste krin gen. De Raad van Kerken doet geen uitspraak over het een- partijsysteem in Kenya. Maar als de eenheidspartij KANU DORTMUND De eerste Kirchentag in een vere nigd Duitsland, die vanaf vandaag tot zondag in het Ruhrgebied wordt gehou den, is reeds voor het be gin met de tegenstelling Oost-West geconfron teerd. Slechts tienduizend Oostduitse protestanten, veel minder dan ver wacht, hebben zich voor de vierentwintigste uitga ve van deze tweejaarlijkse manifestatie aangemeld. In totaal hebben zich 102.000 personen voor de hele Kirchentag opgege ven, terwijl er bovendien nog tienduizenden dagjes mensen worden verwacht. gekozen. Na hoopvolle ont wikkelingen maken de Duit sers in het oosten van het land nu een tijd van ontnuchtering en frustraties mee, aldus de SPD-politicus Erhard Eppler,. president van de Kirchentag. Geldgebrek, bezorgdheid over een baan en de houding van de Westduitsers ('Wessies') te genover de 'Ossies' hebben er toe geleid dat verhoudingsge wijs weinig Oostduitsers aan wezig zullen zijn in Dortmund, Bochum of Essen. Dat de Sak sische kerk (in de voormalige DDR) zich als organisator van de Kirchentag in 1995 heeft te ruggetrokken, wijst ook in deze richting, aldus Eppler, die begrip voor de „bitterheid" van de nieuwe Bondsburgers betoonde. Naar zijn mening zal de mees te belangstelling op de Kir chentag uitgaan naar de pro blemen van het verenigde Duitsland, de situatie in het door werkloosheid geteisterde Ruhrgebied, alsmede de the ma's vrede en een verant woorde economie. In het ka der van het laatste thema spreekt minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwer king zaterdag in Essen over de verhouding tussen de kapita listische industrielanden en de Derde Wereld. Greep verloren De christelijke ethiek heeft de greep op de economie verlo ren, aldus Eppler, die zelf ook minister van ontwikkelingssa menwerking is geweest. „De economie leeft bij wijze van spreken in een ethiekloze ruimte." Het is volgens Eppler de vraag in hoeverre de ethiek weer een rol kan spelen in de besluitvorming op economisch terrein. Het gaat niet om de vraag: wat is het beste econo- Witte bloemen de macht niet met andere par tijen wil delen, zal zij ruimte moeten hij bieden voor open heid en vrije discussie. De Raad vindt een duidelijke scheiding tussen wetgevende, uitvoerende en rechtspreken de macht noodzakelijk. Be langrijke wetten en wijzigin gen van de grondwet moeten niet langer „zo snel mogelijk door het parlement worden geknald". De kerken vinden dat een pre sident niet langer aan mag blijven dan twee ambtstermij nen van vijf jaar. President Daniel arap Moi regeert al sinds 1978. Vorig jaar juli demonstreerden duizenden Kenyanen in de hoofdstad Nairobi en andere steden voor een meer-partijen- stelsel. Daarbij vielen minstens 20 doden en 63 gewonden. Verscheidene tegenstanders van het bewind werden toen gearresteerd. De anglicaanse bisschop Alexander Muge, fel tegenstander van het bewind van arap Moi, kwam een maand later onder verdachte omstandigheden om het leven. mische systeem. Daarop is het antwoord inmiddels bekend. De vraag luidt: wat is een goed systeem, dat sociaal en ecolo gisch verantwoord is. Ook bij een met emoties bela den thema als de economische situatie in het Oosten vpn Duitsland zal de Kirchentag zich niet aan „agitatie" schul dig maken, maar een forum voor dialoog zijn. Volgens Ep pler moet de Kirchentag de plaats zijn „waar wij uit het Westen geduldig moeten luis teren als de christenen uit het Oosten over hun twijfel of zelfs vertwijfeling spreken". Eppler riep sprekers en deel nemers tot terughoudendheid inzake politieke eisen op. De Kirchentag speelt een politie ke rooi, maar mag nooit dog matiseren of eenzijdig worden. „Compromis en pluralisme moeten de kenmerken van de Kirchentag blijven." JU HET bleef gisteren rustig in China, hoewel precies twee jafce geleden de volksopstand bloedig werd onderdrukt. Her i der op straat werden witte bloemen gestrooid als teken v# rouw en vanuit de slaapzalen aan de universiteit zijn bier flesjes gegooid, bij wijze van protest tegen Deng Xiaopinj Het Chinese woord voor flesje, xiao ping, klinkt namelijk de naam van de Chinese leider. Maar verder wisten veiligheidstroepen de orde redelijk te handhaven. AMERIKAANSE congresleden hebben inmiddels bezwajen gemaakt tegen de houding van de Verenigde Staten ten oferd zichte van China. De Volksrepubliek China behoort tot #20 meest begunstigde handelspartners van de VS en de congr^ leden vinden, dat daar geen enkele reden toe is. De dictatu duurt onverminderd voort, China levert onverminderd t pens aan dubieuze bewinden en het land dumpt goederen j. de VS-markt. Het handelsoverschot van China naar de T bedraagt inmiddels tien miljard dollar. Bush weigert echter het beleid te veranderen. Hij wijst 11 op dat ruim 160 landen een gunstige handelspositie met lü VS hebben, dat China de Verenigde Staten ruimte laat in buitenlandse politiek en dat de liberalisering van het bewijs juist kan worden afgedwongen door economische groei, laatste valt te betwijfelen. De ontwikkelingen in Oost-Eui pa wijzen in elk geval uit dat juist de malaise er de politie omwenteling heeft gebracht. Zolang het China dus goed g| is er geen economische prikkel tot verandering. In die zin Marx toch wel gëlijk hebben, dat de verslechtering van Tj' situatie voorwaarde kan zijn voor een volk om in opstandf komen. Geen zinnig mens zal de chinezen die verslechteri toewensen. Meer televisie Êc ■tl NEGENTIG procent van Nederland is inmiddels bekabehet De industrie zoekt ondertussen al weer nieuwe wegen, of lflk ter gezegd kanalen, om geld te verdienen aan het blaune oog. Het bedrijfsleven heeft een nieuw soort televisie voorbereiding: HDTV (High-Definition Television). Satellnic en kabel moeten meer beeldlijnen gaan doorgeven om q" scherper en stabieler beeld aan de kijker te kunnen leverin i Deze kan de beelden dan volgen op een breed scherm, recP1 hoekiger dan het vertrouwde, bijna vierkante kastje. PhilP1"; is een van de initiatiefnemers in Europa. De Europese CoLj missie, die binnenkort met voorstellen komt om 'breedbeegSV televisie' in de tweede helft van de jaren negentig overalods kunnen invoeren, wil de nieuwe techniek integraal als nopisj voor uitzending overnemen. Alle Europeanen moeten dan}r 1 als ze willen bijblijven een nieuw tv-toestel aanschaffen kunnen indien mogelijk nog met een aanpassingskastje n: vr hun oude toestel blijven kijken. i ve: De industrieën scheppen daardoor een nieuwe afzetmar^ waarbij kosten worden afgewenteld op de consument, c niet om het nieuwe systeem heeft gevraagd. Het hele projwj is gelanceerd door de industrie, die miljarden onderzong moet terugverdienen. Er zijn ook twijfels over de kwalij. van HDTV en of èr wel een markt voor is, wordt pas beke als het publiek ermee heeft kennisgemaakt. Net als ooit ri n£ de gloeilamp en de compact-disc. De kosten van HDTV kibbi nen wellicht nog worden gedrukt door massaproduktie, mlan dergelijke vernieuwingen vormen toch de prijs, die we bé^ec len aan een economie van concurrentie, winst en vernit®.n winS' bfij jB. De regering steunt de initiatieven van het bedrijfsleven1) d eerj poging Europa te laten concurreren met Japan. Wil." echter de technische vooruitgang niet ten koste laten g£us van de tegenstellingen in het eigen land, dan moeten de lBer delijke en de lokale overheden ook pogingen doen de klewe- kernen te laten meedelen in de moderne communicatie-ier gelijkheden. Bekabelen dus. J M Uitgave: Westerpers bv (behorende tot SIJthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. E. Hulsman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Vera CO Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leldse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondentei - de parlementaire redactie in In zijn verspreidingsgebied; I de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unle,F"J redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Nedertfer en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlers e TL M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland. P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; lat - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), i r drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene t R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Hearing (Roj B. van Huët (Parijs), M. de Konlnck (Washington). H. Kuitert (Nieuw Delhi), COr F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskqgd W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgrado nr F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). 1 De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertt ster: M. de Cocq. PI in 08.30 tot 17.00 uur. i 18.00 tot 19.00 uur, op z Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. H Abonnamentsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: k per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 jf& Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties IC Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. t» Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 i i -M

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2