?wemclubs Voorschoten nogen les blijven geven ,Rock n rolldansen krijgt veel te weinig aandacht" De Blauwgeldgids 1991 is nu uit. iceterwoude wil duur van muziekonderwijs beperken IMEENTE HAALT BAKZEIL „Zelfwerkzaamheid clubs in toekomst noodzakelijk in; EN OMGEVING eidóaSowumt woensdag 5 iuni 1991 pagina 11 ETRWOUDE De ge- ent Zoeterwoude wil de ir an het instrumentaal ne^nderwijs ter discussie lenThans is het zo dat de rliren na twee jaar alge- ïe nuzikale vorming nog heachttiendp jaar instru- muziekonderwijs ine volgen. De kosten rij- einwel de pan uit. Zo is ie:oncept-begroting voor 2n subsidiebedrag ge- idvan meer dan 70.000 i Om de kosten beter te e beheersen wil het col- ;n discussie op gang ;a om het aantal jaren instrumentaal onderwijs te be perken tot maximaal vijf. De commissie welzijn had daarover gisteravond een eer ste discussie. De meningen wa ren verdeeld. M. Knops-Ben- der (CDA) vindt de gemeente lijke bijdrage aan het totale muziekonderwijs 'gigantisch veel geld' en zij wil meer in formatie hebben over de fi nanciële gevolgen als het in strumentaal onderwijs beperkt zou blijven tot bijvoorbeeld twee of drie jaar. I. Spreij-Sanders (VVD) geeft de voorkeur aan een periode van vier jaar onderwijs. Na mens de progressieven pleitte K. van den Akker-de Lange voor minimaal vier jaar ver volgonderwijs na de algemene muzikale vorming. „Muziek onderwijs is een te groot goed om dat tot twee jaar te beper ken. Dat zou echt zonde zijn omdat het te weinig is voor goed muziekonderwijs", aldus mevrouw Van den Akker. Wethouder Hogenelst sprak zich niet nader uit over de suggesties van de commissie. Het gaat hem er vooralsnog om het muziekonderwijs fi nancieel beheersbaar te ma ken. Hij zegde toe meer infor matie te overleggen over de gevolgen bij instrumentaal on derwijs voor een periode van twee, drie en vier jaar. Zo'n opzet zal dan gelden voor zo wel de muziekschool in de dorpskern als aan de Hoge Rijndijk. Schoolzwemmen Het schoolzwemmen in de hui dige vorm door leerlingen van de groepen drie en vier behoort na dit schooljaar tot het verleden. Nadat de raad daartoe vorige week had be sloten zijn de scholen inmid dels ingelicht. Wat dat even wel voor het schoolrooster voor de jaargang '91-'92 bete kent is volstrekt niet duidelijk. Wethouder Hogenelst deelde gisteravond in de commissie welzijn mee dat nog wordt ge zocht naar alternatieven. Dat maakt het er voor de vier Zoe- terwoudse basischolen niet ge makkelijker op. Als het schoolzwemmen elders zal plaatsvinden zal dat niet an ders betekenen dat Zoeter woude afhankelijk is van vrije uren in een andere gemeente. Wat daarvan de konsekwen- ties zijn ook vervoerstech- nisch is niet bekend. Actievergadering tegen komst van snelle trein LEIDERDORP De algemene ledenvergadering van Belangenvereniging A4, morgenavond in het Party Cen trum in de Leiderdorpse Hoofdstraat, moet de protesten tegen de aanleg van de Hoge Snelheids Lijn door Leider dorp kracht bijzetten. Voorzitter Don Mac Gillavry bena drukt het demonstratieve karakter van de bijeenkomst. „Voor 1 juli moeten we reageren op de tracénota die Rijkswaterstaat heeft gepresenteerd. Ik verwacht dat het Party Centrum te klein zal zijn. Desnoods gaan we op straat vergaderen. Het moet een gigantische happening worden. Wij hebben ook de belangenverenigingen van de buurgemeenten in Leidschendam, Zoeterwoude, Rijne- veld en Alkemade uitgenodigd", aldus Mac Gillavry. In tussen zijn in Leiderdorp enkele duizenden handtekenin gen en protestbrieven verzameld tegen de aanleg van de HSL. De actie wordt ondersteund door de compositiefoto uit deze krant, waarin de snelle trein in de Margrietstraat is geprojecteerd. De ledenvergadering begint om acht uur. School krijgt één directeur OEGSTGEEST Oudenhof- school/De Bokkesprong in Oegstgeest krijgt één direc teur. De commissie onderwijs en welzijn bleek gisteravond niets te zien in een tweehoof dige leiding, zoals wordt voor gesteld door de medezeggen schapsraad van deze openbare basisschool. De commissie volgde het advies van de waarnemend directeur die een eenhoofdige leiding met een adjunct beter vindt. Ouden- hofschool/De Bokkesprong heeft een vacature omdat de directeur onlangs is overleden. di OPEETERS SCHOTEN iiverenigingen EVZV >e Watervrienden inn zwemles blijven rer Burgemeester en laders hebben dit ciNjlom. Ook Sportfonsen aat zwemles geven itie Voorschotenaren „nnen kiezen. Dit be- OLEjpr dat het gemeente- 16); itur bakzeil heeft ge- lcin het conflict met (i2)iwmclubs. 3 45 apl 1989 besloot de ge- sncojnt-aad om de exploitatie 45. zembad Het Wedde in Sportfondsen B.V. gU45Wi. Een van de belang- reDunten in de overeen komst was de taakverdeling tussen Sportfondsen en de zwemverenigingen EVZV en De Watervrienden. Sportfondsen en ook de ge meente Voorschoten vonden dat het instructiezwemmen moest worden verzorgd door Sportfondsen. Alle zwemin- structie wordt echter gegeven door de beide verenigingen, die naast inkomsten op deze wijze ook steeds nieuwe leden- aanwas kregen. Inkomsten Beide zwemverenigingen wil den niet meewerken om tot overeenkomst te komen met Sportfondsen. Er werd een idee van een zwemschool uit gewerkt, waarbij er taken wa ren voor Sportfondsen en de beide verenigingen. Ook dat plan kreeg geen goedkeuring van de zwemverenigingen. Volgens B en W is er sinds 1989 niets veranderd. Sport fondsen ziet echter bij de handhaving van de oude op zet, waarbij alle instructie ge geven wordt door de zwem verenigingen een belangrijke bron van inkomsten haar deur passeren. Burgemeester en wethouders zien geen andere weg dan dat de verenigingen hun histo risch gegroeide activiteit op het gebied van instructie- zwemmen behouden Het colle ge stelt voor de zwemvereni gingen hun huidige takenpak ket te laten behouden, maar voor de uren dat instructie- zwemmen wordt gegeven dient de kostprijs voor het zwembad betaald te worden. Subsidie Om de verenigingen in de ge legenheid te stellen de meer kosten van de verhoogde uur- prijs binnen hun begroting te houden wordt de jeugdsport- subsidie voor de verenigingen vanaf 1993 afgebouwd. Met Sportfondsen wordt de af spraak gemaakt om de meer opbrengst van de huur, 10.000 gulden, naar de gemeente te rug te laten vloeien. Vanaf 1993 komt de meeropbrengst volledig ten goede aan de ex ploitatie van Sportfondsen. Sportfondsen gaat nu ook zwe- minstructie geven en voor een horizontale programmering is het noodzakelijk dat EVZV uren inlevert. Gezien de te rugloop voor de belangstelling voor waterpolo en de daardoor veroorzaakte lage bezetting- raad van het bad op donder dagmiddag komt dit uur als eerste voor Sportfondsen in aanmerking. EVZV krijgt als compensatie uren aangeboden tijdens het weekeinde. Fotograaf in nieuw jasje Exact vijftig jaar na de oprichting werd gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van Fotostudio Van der Florst. De handeling werd verricht door Nico van der Horst senior, de oprichter van het be drijf. Het nieuwe ge bouw zal verrijzen op het industrieterrein Me- renwijk in Leiden en werd ontworpen door architect Hans Bakker. Naar verwachting wordt de bouw in augustus voltooid. In oktober volgt de officiële ope ning. De zaak aan het Diamantplein blijft ge woon geopend. Ook drukkerij Burghouwt en de Telefoonspecialist zullen in het nieuwe complex worden onder gebracht. FOTO: PR otffiR EN ZUS BARENDS UIT WARMOND OP HOOG NIVEAU BUURMAN ®argneBIOND „Twee rock 'n rolldan- Z|EKI aat gelijk met 800 horden lopen". Jac- en Henk Barends nhuis'formond hebben er, 19sof ergebjking volgend, bethl horden opzitten itzij beoefenen deze [JJJrglttische dansstijl al )nest|sacht jaar. Niet zon- *mini lcces< want afgelo- iveris >ndag werd in Am- voirfn het Nederlands laatJjpenschap behaald. eikba\orlopige bekroning SuSr®1 carrière, die in- uurpLs al een welgevul- '"^tjzenkast opleverde. sperWine (24) en Henk •ar® jbbben de laatste ja- 1Voohel wat tijd en ener- bezoo hun danssport ge- tdoer£- dageiP zweet en tranen, 1 uur trainen per week, 15- ast nog veel optredens. 15'i heel veel vrije tijd in- nMaar dat hebben we er yoor over, want we be- g. vaftr veel plezier aan", zegt (line Barends. Jacqueli- »rt ook het woord na- ilenk, die vanwege mili- lienst niet beschikbaar •goeilukkig krijgt Henk de >m in zijn diensttijd te Anders zouden we ons niveau niet kunnen iden". Jacqueline is te- ijkverpleegster bij de tig Kruiswerk Rijn en ,Ienk is verpleger bij de jl lig Langeveld in Noord- lerirn d wijkerhout. „Je hebt een baan hard nodig om te kunnen dan sen, want het kost ons 15.000 gulden per jaar. Zelfs een Ne derlands kampioenschap le vert slechts een medaille op. We moesten in Amstelveen nota bene entree betalen", zegt Jacqueline enigszins veront waardigd. Een sponsor geeft momenteel enige financiële verlichting, maar geen zeker heid. Aandacht Henk en Jacqueline betreuren dat het rock 'n roll dansen, sinds een jaar of veertien weer populair, nog maar weinig aandacht krijgt. „De media doen er heel weinig aan. In Nederland komen er aardig wat mensen kijken, maar dat is nog niets in vergelijking met Duitsland, waar rock 'n roll dansen behoorlijk populair is". Het Warmondse danspaar hoopt ooit professioneel te kunnen worden. „Nu zijn we nog niet goed genoeg om er ons beroep van te kunnen ma ken, maar we hopen in twee jaar tijd bij de beste twaalf pa ren ter wereld te kunnen ko men. Dan zou je in Duitsland shows kunnen gaan geven en dan ga je geld verdienen. De laatste paar jaren zijn we heel erg sterk vooruitgegaan, dus we- hebben goede hoop dat we het hoogste niveau kunnen be reiken". Tijdens het laatste wereldkampioenschap in We nen behaalden de Barendsen de 25e plaats. Het formatie- dansen, waarbij zes paren be trokken zijn, leverde met de Warmondse inbreng al een Het formatie- dansen vereist veel groeps- discipline. Jacqueline en Henk vormen de centrale as. FOTO'S: PR keer een zesde plaats op. Rock 'n rolldansen werd gebo ren in de vijftiger jaren, een uitvloeisel van de muziek die de burgerlijke wereld van toen danig op zijn kop zette. Dat de den ook de gewaagde danspas sen, uitgevoerd door jongens met vetkuiven en meisjes met hoog opwaaiende petticoats. „Rock 'n rolldansen in de oude stijl in de kleding van toen be staat nog steeds, wij doen het nog wel op verzoek. De nieu we stijl van dansen is echter veel meer de kant van de acrobatiek uitgegaan. Er wordt sportieve showkleding bij ge dragen, waarin je je makkelijk kan bewegen. Om te voorko men dat het springen teveel nadruk krijgt moet je bij een wedstrijd één minuut voet techniek laten zien. Dat is dus het pure dansen, waarbij syn chroon blijven heel belangrijk is. Daarna komt de dansacro- batiek van twee minuten". De choreografie wordt door de pa ren zelf bedacht, vaak in over leg met de dansleraar. „Voor rock 'n rolldansen is Ponne in Badhoevedorp, onze leraar, de beste in Nederland. Dichter in de buurt kun je ook bij Wielin- ga in Leiden terecht'vertelt Jacqueline. Risico Op het hoogste niveau ver langt de jury een bepaalde moeilijkheidsgraad van spron gen, gevoegd bij de beoorde ling van uitstraling, synchro- niteit, houding en choreogra fie. „Het is niet eenvoudig om iets origineels te brengen. Op de sprongen moet zeer langdu rig worden geoefend. Een dub bele salto moet je bijvoorbeeld wel duizend keer proberen, beschermd door een veilig- heidskoord. In Warmond kun nen we op bepaalde incouran te uren trainen in de sportza len. Oud-wethouder Van Schagen heeft geregeld dat we dan geen huur hoeven te beta len, een welkome bijdrage van de gemeente". Dat de halsbre kende toeren niet zonder risi co zijn bleek toen Jacqueline enige tijd terug bij een gevaar lijke sprong doorknikte en op haar hoofd terechtkwam. Na behandeling van de aangetaste nekwervels kon ze haar gelief de danssport na tien dagen echter weer oppakken. Henk had eveneens nekproblemen, in het begin, vanwege het om zijn hals slingeren van zijn zuster. „Maar over het alge meen gaat er weinig mis. We weten wat we doen", stelt Jac queline. Bij het maken van salto's, zoals hier in de Leidse Stadsgehoor zaal. wordt Jacqueline soms tot een hoogte van vijf meter de lucht in gelanceerd. een echte danssport. Oostblok komen dansers die door hun turnverleden goed kunnen springen. Maar daar mee alleen kom je er niet. Het moest een afgewogen dans- prestatie worden met een ei gen stijl. Onze stijl van dansen is los en spontaan, hetgeen ook goed overkomt bij het publiek. De jury kon afgelopen zondag in Amstelveen niet om ons heen", aldus Jacqueline. Voor optredens zijn Jacqueline en Henk Barends bereikbaar op telefoonnummer 01711- 11640. (ADVERTENTIE) li aril 36Z06 i| all! UTIE II telefot 16.00 a. 13 :hts| m tol Het nieuwe op-rcis-gemak van de girorekening: Op elk postkantoor ligt de nieuwe Blauw- buitenlandse vakantie. U kunt de Blauwgeld- geldgids voor u klaar. Vol met handige gids ook gratis bestellen via 06-0400. tips over het gebruik van girobe- Maandag t/m vrijdag bereikbaar tot taalkaarten tijdens uw binnen- of POSTBANK 21.00 uur. Op zaterdag tot 12.00 uur. U kunt steeds meer met uw girorekening. ZOETERWOUDSE WETHOUDER HOGENELST: ZOETERWOUDE „De verantwoordelijkheid voor het onderhoud aan de accommodaties willen wij bij de sportverenigin gen leggen. Als er nu wat is wordt direct naar ge meentewerken gebeld. Bij het verleggen van de ver antwoordelijkheid kan de club zelf allerlei zaken re gelen. Het verrichten van meer zelf werkzaamheid zal in de toe komst noodzakelijk zijn. Maar het is zeker niet de bedoeling clubs te duperen. Wij denken dat de gevolgen best te dragen zijn". Woorden van de Zoeter- woudse welzijnswethouder R. Hogenelst gisteravond bij de presentatie van de nota Zelf werkzaamheid bij sportvereni gingen. De wethouder betreurde het ten zeerste dat de voetbalver eniging SJZ eenzijdig in de pers was gekomen (zie Leidse Courant van vrijdag 31 mei). In dat artikel stelde SJZ dat de club ten gronde zal gaan aan zelfwerkzaamheid. Hoge nelst vond het een verteke ning van de werkelijkheid. „SJZ is akkoord met meer zelfwerkzaamheid. Over ande re ideeën, zoals een andere veldindeling, wordt nog ge sproken", aldus de wethouder die nog stelde dat bij een goed jaarlijks onderhoud het groot onderhoud wellicht uitgesteld kan worden en dat levert voor zowel de gemeente (uitstel van een investering) als de voet balvereniging (geen verhoging der Salm (Noord Aa) was nog al huiverig. „Stel dat het be stuur van een sportvereniging niet achter die plannen staat en er geen vrijwilligers zijn om werkzaamheden te ver richten. Wat dan?" Mevrouw Van den Akker van Progressief Zoeterwoude: „Je kunt het dan toch niet afschui ven op de gemeente. Het is een kwestie van verantwoor delijkheid. De clubs kunnen best zelf verantwoordelijk zijn voor hun sportaccommodatie", zo stelde zij. Ook mevrouw Knops (CDA) z&g wel mogelijkheden. „In Zoeterwoude komt zoiets wel goed", was haar commentaar al klonk daar nadrukkelijk in door dat de verenigingen dat wel voor elkaar zullen krijgen. De clubs hebben de nota ont vangen en kunnen zich er nog over uitspreken. Scherpe regels voor rolluiken in Wassenaar WASSENAAR Het col- lege van B en W in Was senaar gaat scherpe regels opstellen voor het gebruik van rolluiken in winkel straten in de gemeente. Nog deze zomer legt het college een notitie voor een nieuwe verordening aan de commissie voor ruimtelijke ordening voor. Deze notitie zat al een tijdje in de pen, maar de zaak is in een stroomversnelling gekomen door een brief van de Vereni ging Winkelcentrum Lang straat. Deze spreekt in de brief haar verontrusting uit over de toename van het aantal geslo ten rolluiken in de Langstraat. Volgens de winkeliers zijn ge sloten rolluiken verre van 'winkelvriendelijk'. Op de da gen dat de winkels niet open zijn, kan men geen etalages kijken. Bovendien vormen ze een geliefd doelwit voor graf fiti. En eenmaal volgekladderd bieden de rolluiken een ver pauperde aanblik, aldus voor zitter A.P.J. Notenboom van de vereniging. Snoepwinkel De winkeliers wijzen de ge meente er voorts op dat de ei genaar van een snoepwinkel in de Langstraat onlangs een gesloten rolluik heeft laten aanbrengen. 'Of dat zomaar kan', wil de vereniging weten. Het college heeft in een ant woord reeds laten weten dat in Wassenaar voor het plaatsen van een rolluik een vergun ning nodig is omdat dit valt onder 'verbouwing van de ge vel'. Zo'n vergunning heeft de snoepwinkel echter nooit aan gevraagd. De eigenaar moet het rolluik dan ook binnen dertig dagen verwijderen. Voor het plaatsen van een ge sloten rolluik had de winkel trouwens nooit een vergun ning gekregen, aldus het colle ge Alleen bepaalde openge werkte schakelluiken worden getolereerd. In de nieuwe ver ordening, die binnenkort ver schijnt, komt onder meer te staan aan welke voorwaarden deze 'open' rolluiken precies moeten voldoen. MARKTEN LEIDEN Veemarkt, 4 juni: Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusiel BTW (Volgens PVV): Aanvoer slacht runderen 70, waarvan mannelijk 10. Mannelijk 2e kwal 6.15-7.10. Manne lijk 3e kwal. 5,60-6,15. Handel rustig en prijzen iets lager. Vrouwelijk 2e kwal. 5.10-5.90, 3e kwal. 4,60-5,10 en worstkwal. 4.40-5,10. Handel slecht en prijzen lager. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 107 waarvan 18 grasklaveren Melk- en kalfkoeien 1e soort 1850-2300, 2e soort O400-1850. Handel rustig en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e soort 1700-2200 en 2e soort 1300-1700. soort 1400-1900. Handel stil en prij zen gelijk. Guste koeien 1e soort 1700-2200 en 2e soort 1200-1700. Handel rustig en prijzen hoger. Enter stieren 1550-2200. Handel redelijk en prijzen gelijk. Pinken 900-1500. Han del rustig en prijzen iets lager. Gras kalveren 650-1200. Handel redelijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterlj. inklusief BTW: Aanvoer roodbont 700. Stierkalveren extra kwaliteit 900- 1050, 1e kwaliteit 750-850 en 2e kwa liteit 600-700. Handel vlot en prijzen hoger. Vaarskalveren extra kwaliteit 575-700. 1e kwaliteit 450-550 en 2e kwaliteit 350-525. Handel vlot en prij zen hoger. Aanvoer zwartbont 1500. Stierkalveren extra kwaliteit 630-730, 1e kwaliteit 550-630. 2e kwaliteit 350- 525. Handel vlot en prijzen hoger. Vaarskalveren extra kwaliteit 450- 550, 1e kwaliteit 325-410 en 2e kwali teit 250-300. Handel vlot en prijzen hoger. Aanvoer vteesrassen 282. Vleesrassen 1e kwaliteit 850-1050 en 2e kwaliteit 650-850. Handel goed en prijzen hoger. 1e Handel redelijk en prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 1100. Waarvan lammeren 1050. Slachtschapen 3.25-4,75. Handel slecht en prijzen lager. Zulglammeren 8,50-10,50. Handel goed en prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per stuk Inklusief BTW: Slachtschapen 75-155. Zuiglammeren 140-185. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 234. Weidelammeren 100-160. Handel re delijk en prijzen iets hoger. Gelten en bokken: Aanvoer 68. Gel ten en bokken 20-60. Handel redelijk en prijzen iets lager. Totale aanvoer: 4303. BARNEVELD Eiervelllng Elveba, 4 juni: Aanvoer: 3.456.000 stuks en de stemming was vriendelijk. Prijzen In gulden per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram wit 8,55, bruin 8,11-8,43, 55- 56 gram wit 9.17-9,22, bruin 9,07- 9,30, van 60-61 gram wit 10,31-10.60. brun 10,64-10,85 en van 65-66 gram wit 11,05-11,06 en bruin 11.24-11.55.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11