W im Kieft al tevreden met ubileum-zit op reservebank puy Def aix oogst slechts Waardering in buitenland Paris SG imiteert Olympique Marseille Van Rooijen ontneemt Kuip finale Supercup 8 FORT £cidóc@omant DINSDAG 4 JUNI 1991 PAGINA 9 Wilco Zuyderwijk maand uit roulatie MONSTER Wielrenner Wilco Zuyderwijk is tenminste één maand uitgeschakeld. De West lander kwam tijdens een eind sprint van een wedstrijd in Ter Alfenen (België) ernstig ten val, brak drie middenhandsbeentjes en liep een zware kneuzing op in het dijbeen. De renner uit de ploeg van Jan Raas had deze week in de Daup- hiné moeten rijden, maar brengt zijn dagen momenteel door met het veelvuldig bezoeken van arts en fysiotherapeut. Ook de natio nale titelstrijd op 30 juni ziet de coureur uit Monster aan zich voorbij gaan. AC Milan ontkent ruil Gullit-Papin MILAAN AC Milan heeft gisteren ontkend dat het van plan zou zijn Ruud Gullit te ruilen tegen de bij Olympique Marseille spelende Jean-Pierre Papin. „Van een transfer van Gullit naar een andere club kan geen sprake zijn van wege technische en economische rede nen", aldus reageerde een woordvoer der van AC Milan op berichten in de Italiaanse pers. Hij voegde eraan toe dat de club ook Marco van Basten en Frank Rijkaard komend seizoen wil vasthou den. AC Milan erkende wel Papin te hebben benaderd. Dat zou zijn gebeurd met het oog op een eventuele regle mentswijziging die het opstellen van vier buitenlandse spelers mogelijk zou maken. Engelsen voetballen als vakantiegangers AUCKLAND De toernee van het Engelse voetbalteam door Australië en Nieuw-Zeeland is nauwelijks succesvol. De ploeg van de nieu we bondscoach Taylor won wel twee keer. maar de wijze waarop sprak weinigen aan. De waarschuwingen van Taylor dat hij de trip niet als een vakantie wenste te beschouwen, was voor dovemansoren bestemd. De Engelsen spelen als echte vakantiegangers. Zaterdag ze gevierde het team met 1-0 over Australië. Gray scoorde, maar deed dat in het verkeerde doel. Een dag later was het spel van Engeland niets beter Winst was er wel tegen de part-ti mespelers van Nieuw-Zeeland. maar het duur de tot de voorlaatste minuut alvorens Gary Li- neker voor de Engelsen een nog grotere schan de voorkwam. Wim Jansen nog één jaar trainer ROTTERDAM Wim Jansen blijft het komende seizoen als trainer in dienst van Feyenoord. Daarna zal de oud-international een taak krijgen als tech nisch directeur. Daags na het veroveren van de KNVB-beker had Jansen een gesprek met het be stuur van Feyenoord over zijn takenpakket. De spe lersgroep had al laten weten Jansen als trainer te willen behouden. Na de komst van Jansen in maart trad er een aanzienlijke verbetering in het spelpeil van de Rotterdammers die eerder in het seizoen in degradatiezorgen verkeerden. Wim Jansen stelde dat het wat voorbarig is nu al zijn taken voor de komen de jaren in te vullen. „De club en ik hebben gespro ken. maar aan de afronding zijn wij nog niet toege komen. Nu het orienterende werk gedaan is, zullen het bestuur en ik in de komende week verder praten en daarna is pas definitief wat ik zal gaan doen". Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.25 uur: Sport Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BBC 1, 21.30 uur: Big Break, snooker Duitsland 1, 20.15 uur: Terugblik op 30 jaar Sportschau. 23.00 uur: Sport extra, tennis Open Franse Kampioen schappen Parijs. Superchannel, 21.00 uur: Hang loose, sportmagazine. Sportnet, 18.00 uur: Sport Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 12.00 uur: Studio Sport, tennis Open Franse Kampioenschap pen Parijs. Duitsland 2, 12.00 uur: Sport extra, tennis Open Franse Kampioenschap pen Parijs. TV 5, 16.15 uur: Tennis. Open Franse Kampioenschappen Parijs Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. SV FAVORIET VOOR DE LANDSTITEL' 0B LANGEVELD JTERWIJK/HELSIN- Hoe meer afvallers, beter. Wim Kieft zal 9 verhullen dat het persoonlijk niet zo it uitkomt dat bonds- h Rinus Michels de lopen dagen is be- 130 oo ükt met afzeggingen. ik kan moeilijk ei- 410o dat ik speel", houdt 79.20 zelfs na het afha- i van Dennis Berg- 64.00 ap vol. De kans dat ^^Amsterdammer bij z'n 57.00 rtigste interland nu 62 50 ielijk eens in de basis stelling verschijnt, lijkt 40.40 ter dan ooit. Maar Wim ft (Willem voor intimi) 26.80morgenavond bij Fin- 'f^l-Nederland al tevre- 167 30 te zijn met een even- -e jubileum-zit op de Srvebank. Zijn boze vlucht uit Wassenaar vlak voor de interland tegen Griekenland, de openlijke kri tiek van de Amsterdammers Roy en Witschge („Wat heb ben we aan die boomstam?") en de beslommeringen in Frankrijk. Kieft leek alle el lende tijdens het Oranje-trai ningskamp in Oisterwijk van zich te hebben afgezet. De ge kuifde ex-spits van Bordeaux, die over zijn voetbaltoekomst nog in volledige onzekerheid verkeert, maakte een opge luchte indruk en ging de hete hangijzers zo veel mogelijk uit de weg. De „affaire-Wassenaar", waar in vrijwel alle Ajax-afgevaar- digden in Oranje in opstand kwamen tegen hun voormalig clubgenoot, is wat Wim Kieft betreft volledig voltooid verle den tijd. Sterker nog, op eigen initiatief zocht hij kort na zijn terugkeer uit Frankrijk con tact met De Meer met het ver zoek of hij temidden van zijn vroegere tegenstanders aan z'n conditie mocht werken. „Ik heb dat niet gedaan op aan drang van Michels", herhaalt Kieft nog maar eens. „Het was geheel mijn eigen keus. Ik woon in Amsterdam, dus wat is er logischer dan bij Ajax te gaan trainen", stelt Kieft. Vier miljoen „Het is natuurlijk duidelijk dat ik bij Ajax niet volledig deel uitmaak van de groep", aldus de ex-Ajacied én ex-PSV'er. „Ik kende iedereen nog wel uit het verleden, maar je komt er natuurlijk niet echt tussen". De jacht op het kampioen schap maakt van de Ajax-se- lectie een hechte groep, waar in nauwelijks plaats is voor buitenstaanders als Kieft. Hoe wel, buitenstaander? „Ieder een heeft het er maar over dat ik naar Ajax ga, maar wat dat betreft staat helemaal niets vast", houdt de hoofdrolspeler vol. „Het is maar de vraag of ze mij kunnen betalen. Veel andere mogelijkheden zie ik binnen Nederland niet zo snel", aldus Kieft, die vorig jaar voor een transferbedrag van vier miljoen gulden uit Eindhoven werd weggehaald. Overigens moet Kieft er ge zien de jongste ontwikkelin gen rekening mee houden dat hij ook volgend seizoen in Bor deaux speelt, zij het misschien met tegenzin. Het zoveelste overlevingsplan van de roem ruchte club, waar Bertus de Harder in 1950 al onderdak vond, lijkt een redelijke kans van slagen te hebben waar door Kieft ook zijn contract voor de komende drie seizoe nen zou moeten uitdienen. „Ik heb echt geen idee wat me bo ven het hoofd hangt", zegt hij zelf. Slot Kieft, die bij zijn veertig uit verkiezingen toch 34 keer (als invaller) in actie kwam, zegt niet te kunnen oordelen over de oprechtheid van de mede delingen omtrent de veelbe sproken blessures van de gese lecteerden Ajacieden en PSV'ers. „Ik weet alleen dat ik de situatie aan het slot van een competitie zelf nooit zou laten meewegen bij een beslis sing over wel of niet mee6aa.. Elke uitverkiezing voor Oran je is een eer", vindt de num mer twaalf van achtereenvol gende bondscoaches. ten aanzien van het kampi- de tv. Wat mij betreft mogen Als ex-speler van beide Neder- oenschap. „In Frankrijk heb ze allebei winnen. Maar ik landse titelkandidaten heeft ik de Nederlandse competitie denk dat PSV de grote favo- Kieft „geen enkele voorkeur" alleen gevolgd via flitsen op riet is". 00 ANK WERKMAN jSINKI In Helsinki d gistermiddag een iale afgezant van de öe voetbalbond voor klaar. Mét een privé- Terwijl de leden van Oranje-gezelschap - aaers, trainers, pers en gorters - op hun kof- 09', wachtten, reed de ^loyé in kwestie zelfs i^n bagage-karretje na- 32r staat hij al", sprak Guy 134x meer als mededeling als uiting van gepaste Wat de Hilversummer tan de dag mocht leggen, dezer dagen immers een =»de gast. Degene, die me- ^^T>ril jongstleden de Scan- ,iërs in Nederland derma- *d en plezierig „escorteer- "at hem een wederdienst bereid. Een niet geringe. I^^Defaix is sinds „een jaar n" vaste KNVB-begelei- buitenlandse ploegen ^^^icials die ons land aan doen. De innemendei net 65- plusser, die nog steeds een Frans paspoort heeft, is eigen lijk toevallig in die positie ge rold. Nadat de oorspronkelijk vooral in de textielhandel ac tieve Defaix als manager was opzij gezet bij FC Twente, werd hij door Jo van Marle gevraagd voor een post in Zeist. Het werd de job van in koper, in welke hoedanigheid hij zich bezighield met alle mogelijke aanschaffingen na mens de voetbalbond. „Van kantoormeubilair tot relatiege schenken", herinnert hij zich glimlachend. Vanwege zijn uitmuntende kennis van de Franse taal, zijn ouders zijn beiden uit het land van Marianne afkomstig, kreeg hij als eerste klus de be geleiding en opvang van Hi dalgo en Platini en de zijnen. Vanaf dat moment was de re putatie van Defaix gevestigd. Vele tientallen buitenlandse formaties werden in de loop der jaren aan zijn zorgen toe vertrouwd. En dat hij dit werk naar behoren verrichtte, bleek wel uit de waardering, die hem allerwege ten deel viel. Guy Defaix was de afgelopen tien jaar dus bij vrijwel elke interlandwedstrijd in Neder land betrokken. Maar hij ver richtte zijn bezigheden achter de schermen. Pas nu maakt hij zijn eerste „uitreis" met het Nederlands elftal. Als gevolg van een geste van de Finse voetbalbond, die alles betaalt. „Deze reis is leuk om mee te maken", vertelt Defaix, die vrijwel geen onvertogen woord laat horen over de KNVB. Die hem vanwege zijn gastheer-kwaliteiten jarenlang dankbaar inzette, maar nau welijks waardering toonde voor zijn charme, improvisa tietalent en p.r.-vermogen. Op zijn 65e veijaardag, onlangs, ontving Defaix van de Finse voetbalbond een kaartje; Zeist liet niets van zich horen. „Ik wil geen vervelend ver haal", haast de oud-scheids- rechter en tegenwoordig nog als rapporteur actieve Hilver summer zich te zeggen. Van daar ook dat hij liever niet in de krant ziet dat hij op een feestje ter gelegenheid van zijn afscheid bij de KNVB nie mand van de bond mocht be groeten. „Anderen meldden zich keurig af, maar Jan Huij- wat teleurgesteld vast. „Maar", voegt hij daar vergoelijkend aan toe, „toen ik Jan na acht jaar bij de KNVB te hebben gewerkt vroeg om een nieuw bondskostuum kon ik dat zo ergens bestellen". Het „internationale gezicht" van de KNVB oogstte niet al leen alom waardering van zijn gasten, maar werd ook nogal eens met schier onoplosbare problemen geconfronteerd. Veel te stellen had Defaix met de vorig jaar op bezoek zijnde Grieken. „Dat was een chaos", denkt Defaix met afgrijzen te rug. „Het vervélendste was nog dat ze 's avonds na de wedstrijd in het hotel zouden gaan eten. Alles was geregeld in Spijkenisse, personeel stond klaar en het vlees was al ge braden. Wilden ze toch liever in Rotterdam in een Grieks restaurant dineren. Heb -ik het hotel gebeld en gezegd: ge woon alles in rekening bren gen. Ja, dat was wel even pa niek. Dan waren de Brazilia nen betere gasten. Dat was drie dagen feest. Ze hadden verschrikkelijk veel persmen- Guy Defaix. sen meegenomen. Was een heel georganiseer. Maar alles liep op rolletjes". De man, die deze goodwill kweekte, bevond zich min of meer als anonymus in het vliegtuig dat het Oranje-gezel schap gisteren naar Finland bracht. Zeker voor de huidige officials als Van Rooijen en Vilé. Met Van Marle, ook een I FOTO: PERSUNIE bescheiden mens, zegt Defaix Defaix als een VIP behandeld. Hij wordt dezer dagen langs alle bezienswaardigheden ge reden, zit aan bij officiële lun ches en krijgt morgenavond een ereplaats in het stadion. Dat is andere voetbalbonden wel toevertrouwd. ONDER DE LOEP F k ■can aantonen dat ik van- ;t moment dat ik positief I bevonden geen salaris ontvangen. Hij (Post; ,40 Post en Bonthuis hebben hele affaire zo vaak zo jeroepen, dat zij er niets proeve maken hadden dat het Cin|eerder aangeeft dat ze wel wat te verbergen itomien. Ze hebben ook ge- erdrid dat ze alles naar buiten brengen. Plotseling heen in de Nieuwe Revu Té publicatie over een an- zaak. Ik schrik me rot, :greep er niets van. Ik oen, onder controle, één as Foandriol-pil genomen. De wirr sloeg meteen uit naar proctrd. Dus dat spul kon ik Hunfoor nooit gebruikt heb- Er is ondanks alle drei- er zé nten ook niets meer naar chem i gekomen. Allemaal Post zal nu wel thuis ■j;en ijszak op zijn hoofd Ik heb er een goede hooi gehad, maar ik wil oit meer rijden", renner Gert-Jan Theu- in Het Parool kan in de voetballerij ^zinnig lopen. Neem Advocaat. Bondscoach, vorig jaar wilde PSV hem hebben, maar als alles tegen zit, heeft hij volgend seizoen geen club. Met mij is het praktisch eender gesteld. Ik ben heel serieus met Feye noord bezig geweest, stond in de belangstelling van KV Me- chelen, Eindhoven heeft nu sponsors gestrikt om mij te kunnen betalen, ik heb in het buitenland vooral België nog wat contacten, maar als het allemaal niet wil vlotten, kan ik best buiten de boot vallen. Maar als ik zonder werk kom te zitten, blijf ik toch actief. Ideeën zat. Voor managers uit het bedrijfs leven geef ik tegenwoordig al lezingen over teambuilding. Zou ik in de toekomst regel matiger kunnen doen. En fi nancieel kan ik het best een poosje uitzingen. Ik kan op reserves rijden". Voetbaltrainer Jan Reker in de Haagsche Courant „Kniebuigingen is een beken- cle oefening. Halter op je schouders en door je benen gaan. Nee, 180 kilo is niets. Ik zeg niet hoe zwaar die ge wichten zijn, het is gewoon heel zwaar. Geen discuswer per traint harder dan ik. Zes series, telkens tien herhalin gen. Maar na de vijfde serie komt het voor dat ik naar de WC hol en over mijn nek ga. Dan heb ik dertig seconden een black out, sla ik bijna te pletter tegen de grond. Fan tastisch is dat. Heerlijk. Niet op het moment zelf natuur lijk, maar ik wéét dan dat het lekker gaat. Dat 's zomers die discus weer verder zal gaan dan ooit. Zo moet je die verto ningen zien". Discuswerper Erik de Bruin in de Volkskrant „Bijgeloof maakt kwetsbaar. Denk je nou werkelijk dat de stoere Samson uit de bijbel zijn kracht verloor omdat zijn lange manen werden afge knipt? Natuurlijk niet. Dat décht Samson alleen maar". En: „Sporters denken er de si tuatie als het ware mee te kunnen bezweren. Zo is doel man Hans van Breukelen een echte zevenklapper; élles moet zeven zijn. Hij parkeert zijn auto altijd voor nummer zeven. Of nummer 52, want vijf en twee, of 331, drie en drie plus één... Het is zijn ge brek aan zelfvertrouwen dat hij probeert te cqmpenseren. Bijgeloof is het uiting geven aan je machteloosheid". Sportpsycholoog Peter Blitz in De Telegraaf „Weet je wat het met Wim Jansen is, hij weet precies waarover hij praat. Hij weet respect af te dwingen, terwijl hij toch in de groep staat. Maar er mag weer gelachen worden. En gekaart. Van Bengtsson mocht dat nooit. Zelfs niet in de bus naar een videootje kijken. Dat ging ten koste van de concentratie, vond-ie. Bengtsson had meer van die kleine dingetjes, die je dan alles bij elkaar gaan sto ren. Nu dollen we ook weer op de training als de gelegen heid zich voordoet. Dat kan allemaal, terwijl er toch kei hard wordt gewerkt. Soms vliegen de vonken er vanaf. Dat gebeurde ook wel eens onder Bengtsson, alleen op een verkeerde manier". Voetballer John de Wolf van Feyenoord in het Rot terdams Dagblad Gert-Jan Theunisse: allemaal bluf. FOTO: DIJKSTRA „Ravenna heeft me gehaald om volgend jaar de Europa Cup te winnen. Daar hebben ze mij voor nodig, vinden ze. Mijn drie-meteraanval is het extraatje voor het team. Ik ben een beperkte speelster. Ik weet dat mijn basisniveau verhoogd moet worden, maar ik beheers nu eenmaal die drie-meter". En: „De sporthal is iets bijzonders. Zoiets heb ik nog nooit gezien. Het is een pyramide-achtig gebouw van misschien wel vijftig meter hoog. De tribunes kunnen naar buiten worden gescho ven en dan kunnen ze er an dere evenementen houden. En ernaast zetten ze nog weer een hal. Dat blijkt allemaal te kunnen in Italië". Volleybalster Henriëtte Weersing in de Volkskrant li PARIJS Geïnspireerd door het bijna-succes van Olympique Marseille wil nu ook Paris Saint Ger main grof investeren. Het oude bestuur van de Parij- se vereniging is vorige week aan de dijk gezet. Samen met nieuwe sponsors, onder wie het kapitaalkrachti ge Canal Plus, de Franse abon neetelevisie, zal de stad Parijs jaarlijks 40 miljoen gulden in de uitgebluste club steken. Een oude schuld van biina 17 mil joen gulden werd alvast uitge wist. Eerste doelstelling: Euro pees voetbal in het seizoen 92- 93 Nieuwe clubvoorzitter wordt de Parijse reclamekoning Ber nard Brochand. Andere be stuursleden hebben topfunk- ties bij Canal Plus. De peper dure vedettenpolitiek van Ber nard Tapie wordt het voor beeld, zij het met enige correc ties. Spelerssalarissen worden voortaan opgebouwd uit een lage vaste vergoeding, een zeer hoge wedstrijdpremie en een extra premie voor het be- Dragan Stojkovic FOTO: ANP halen van een Europese kwali ficatie. Gesprekken tussen Pa rijs en Marseille zijn gaande over een samenwerking. De lang geblesseerde Marseille- ster Dragan Stojkovic wordt mogelijk uitgeleend aan de Pa- rijzenaars die eveneens geïnte- reseerd blijven in de Ajax-spe- lers Blind en Van 't Schip. Van het huidige elftal, dat de competitie afsloot met een te leurstellende negende plaats mogen vijf of zes spelers blij ven. Franse vedettes als Phi lippe Verkruysse en Eric Can tona (beiden Marseille) en Di- dier Dechamps (ex-Bordeaux) worden aangekondigd, evenals Bordeaux-trainer Gerard Gili. HELSINKI Martin van Rooijen, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, heeft gisteren in Helsinki bekend gemaakt dat de fi nale om de Supercup niet in de Kuip zal plaatsvin den. Het duel tussen de lands kampioen (Ajax of PSV) en de bekerwinnaar (Feye noord) vormt op 14 augustus het openingsduel in het nieu we seizoen en was in Rotter dam vastgesteld. Het stadion van FC Utrecht is nu moge lijk de locatie. Hij zei dit naar aanleiding van de ongeregeldheden die zich voordeden bij'de beker finale Feyenoord-BW Den Bosch. Van Rooijen hekelde tevens KNVB-veiligheids- man De Bakker. Deze had zich zondag veroorloofd te zeggen dat er weinig aan het gedrag van de supporters viel te doen. „Het zij zo", al dus De Bakker. Van Rooijen veroordeelde die uitspraak scherp en stelde toekomstig wangedrag (bijvoorbeeld bij een titel van Ajax of PSV) hard aan te pakken. Ook Feyenoord hangt een straf boven het hoofd. Het sectie- bestuur zal zich donderdag over maatregelen beraden. Toch promotie vrouwen ZVH ZEVENHUIZEN De volley balvrouwen van Rentokil/ ZVH komen volgend seizoen voor het eerst uit in de eerste divisie. De ploeg uit Zevenhui zen dankt die rriijlpaal aan Normis Orion. Dit team won weliswaar de nacompetitie om één plek in de eerste divisie (onder meer ten koste van juist ZVH), maar zag af van het recht om ook daadwerke lijk op dat niveau uit te ko men. Omdat ZVH tweede werd in de reeks mag deze ploeg straks de plaats van Nor- mis Orion innemen op het op één na hoogste niveau. PRIJSVRAGEN DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen zijn: 22: le pi prijs: 6 x 25. 1828,70; 4e prijs: 3786 x'/': prijs: 59.062 x 5,00 Cijferspel 22: 6 goed: geen v 5 goed: 1 winnaar; 4 goed: 17 win naars; 3 goed: 227 winnaars; 2 goed: 2373 winnaars Toto 22: le prijs: geen winnaar; 2e 9 x 1034.10; 3e prijs: 100 x I&Cêo. Goossens (RKC) gearresteerd wegens drugs ANTWERPEN Dirk Goos sens, dit seizoen actief bij RKC, is door de Belgische po litie gearresteerd wegens het bezit van verboden stimule rende middelen. Bij een routi necontrole werd in de tas van Goossens enkele grammen amphetamine gevonden. Bij een daaropvolgende huiszoe king werd nog eens veertig gram aangetroffen, plus een vuurwapen. De 29-jarige aan valler had het bezit van het wapen niet gemeld, hij bezat evenmin een vergunning. Goossens werd gisteren na verhoor weer op vrije voeten gesteld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9