Diplomaten in Etiopië somber gestemd Bpr Vooruitgang op weg naar Europese politieke unie 3iJuitenland SieidóaOouAanl dinsdag 4 juni 1991 pagina 7 ai itterrand nceert intwapenings- dlan ilak na Franse l: rnproef BOB VAN HUËT spij— de ige \RIJS De Franse pre- Ment Mitterrand heeft 1 vekeren een globaal ont- ar(fPeningsplan bekendge- lg ^akt dat voorziet in een vw irnietiging van bacterio- betagische en chemische wa- n i^ns, een drastische ver hindering van de nucleai- M-nai arsenalen en een be ier "jrking van de export van wapens, Zieljt Elysée voegt de daad bij gl woord door de aankondi- vg het verdrag tegen de ver- isjeiding van kernwapens te rzeWen ondertekenen. Van de prepleaire grootmachten ont- ekt nu alleen nog maar de eennatuur van China onder dit ijk 'eheten non-proliferatiever- gsplFranse oproep aan alle lan- noen in de wereld het non-pro- waaratieverdrag te onderteke- bea kreeg wel de toevoeging verti 'het gebruik van nucleaire voosrgie gerechtvaardigd is preiir vreedzame doelen'. De i. jort van kerncentrales blijft I ongemoeid. Mitterrands n, dat vlak na een krachti- bij Franse kernproef in de Pa- besc komt, veronderstelt initi- :ekelven 0p drie niveaus. Het k tfcte niveau betreft de ver daging van alle chemische rfenalen en een verbod op De duktie van bacteriologische evef>ens. De nucleaire bewape- wordt door Parijs niet af- ettelworen, maar moet naar een laag mogelijk niveau wor- arb^ teruggebracht, verenig- r met de handhaving van denUcleaire afschrikking', vontwikkeling van de 'bal- djsche technologie' moet aan 'goed gedragscode' worden itke0ppeld, evenals het ge il zijik van civiele en militaire t vadlieten. President Mitter- dngd pleit ten slotte voor 're- ^rdiale veiligheidsstructuren'. ;n scuwe agentschappen onder and^iciën van de VN zouden ijdi&rmatie moeten verzamelen i^r de militaire capaciteiten ïkap de verschillende landen, bedi Britse pitbulls blijven leven LONDEN De Britse regering heeft haar plannen om alle vechthonden (10.000) in Groot-Brittannië af te la ten maken, moeten opgeven. Het verzet van dierenvrienden, dieren artsen en hondenbezitters bleek te groot. De komende dagen komt de regering met een nieuw wetsontwerp dat bezitters van vechthonden ver plicht hun dieren te laten castreren cn bij de politie te laten registreren. Ook komt er een verbod op het fok ken van vechthonden. Hun invoer was al sinds kort verboden. De dis cussie over het lot van vechthonden in Groot-Brittannië barstte verleden maand los, nadat een meisje van zes door een pitbull was aangevallen en voor het leven werd verminkt. Regering Albanië biedt ontslag aan TIRANA De communisti sche premier Fatos Nano heeft vanochtend vroeg het ontslag van zijn regering aangeboden. Het huidige ka binet van Albanië zou plaats moeten maken voor een za kenkabinet dat de economi sche crisis en de sociale on rust moet oplossen. Albanië is al wekenlang in de greep van een verlammende sta king en onrust. Tegenstan ders van de regering hebben het aftreden van de huidige bewindslieden en nieuwe verkiezingen geëist. Bush doet Israël nieuwe voorstellen JERUZALEM De Ameri- kaanse president George Bush heeft Israël nieuwe voorstellen gedaan om hin derpalen voor een regionale vredesconferentie uit de weg te ruimen. Bush wil als for mule voor een compromis dat op een regionale confe rentie steeds een vertegen woordiger van de VN-secre- taris-generaal aanwezig is en dat de conferentie elke zes maanden voor een plenaire zitting wordt bijeengeroe pen. Israël en Syrië staan te genover elkaar wat betreft de samenstelling en de duur van de conferentie. Kurden doden Ba'athleden DOHUK Zes perso nen, van wie twee leden van de Iraakse Ba'ath- partij, zijn gisteren ge dood toen gewapende Kurden een kantoor van de partij en het hoofdbu reau van politie in Do- huk aanvielen. Bij de ac tie vielen ook 12 gewon den,- aldus Amerikaanse bronnen in Noord-Irak. Zoals vorige week ook al gebeurde in Sulaymani- ah, waren het de officië le Kurdische guerrilla strijders, de pesh mer- ga's, die de orde herstel den. Socialisten overwegen een Europese partij LUXEMBURG De Europese socialis ten overwegen een Europese partij op te richten. Een besluit hierover zal in mei in Amsterdam worden genomen, zo is gisteravond in Luxemburg bekendge maakt. Daar vergaderden de leiders van socialistische en sociaaldemocratische partijen uit de EG. Volgens PvdA-frac- tieleider Thijs Wöltgens heeft alleen de Britse Labolirpartij van Neil Kinnock grote moeite met het plan. „De interne Britse politiek maakt dat Labour zeer gereserveerd staat tegenover zo'n par tij", zei Wöltgens. Ook vrezen de Britten een onduidelijke scheiding in bevoegd heden van een eventuele Europese soci alistische partij en de nationale partijen. De socialisten vormen de grootste frac tie in het Europees Parlement. Nelson Mandela naar Moskou JOHANNESBURG Nel- son Mandela, de vice-voor- zitter van de anti-apart heidsbeweging ANC, brengt van 9 tot 12 juni een officieel bezoek aan de Sovjetunie, waar hij onder anderen Sov jetpresident Michail Gor- batsjov zal spreken. Het is de eerste keer dat Mandela de Sovjetunie bezoekt sinds hij in februari 1990 uit de ge vangenis kwam. Vorig jaar oktober moest het ANC een voorgenomen bezoek van Mandela aan Moskou afzeg gen, officieel omdat beide partijen net niet eens kon den worden over een datum RAF-terroriste krijgt 12 jaar STUTTGART Susanne Albrecht, een voormalig lid van de terroristische Rote Aimee Fraktion, is gisteren in Stuttgart door het hoogste gerechtshof van de deelstaat Baden- Württemburg tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank oordeelde dat Albrecht medeplichtig was aan een moord bij een poging tot gijzeling en zich schuldig had gemaakt aan drie po gingen tot moord. Daar mee volgde de rechtbank de eis van de openbare aanklager. REBELLEN NAUWELIJKS MEER VERLICHT DAN OUDE REGIME' ADDIS ABEBA Een toeristenfolder is er grauw en saai bij. De Britse am bassade in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba heeft veel weg van een miljonairsclub aan de Ri- vièra. De weelderige groe ne gazons worden om ringd door volop bloeien de bougainvillea. Paarden dartelen in de paddock en dichter bij het elegante hoofdgebouw klinkt het geruststellende getik van croquetballen. De ambassade bevindt zich op vijf minuten rijden van het verwoeste paleis van de ge vluchte Etiopische dictator Mengistu. De diplomatieke missie, die prat gaat op de eni ge golfbaan tussen Cairo en Nairobi, was vorige week een oase van rust, terwijl de nieu we regering probeerde de cha os in de hoofdstad onder con trole te krijgen. Toen de rebellen de hoofdstad binnentrokken werd de am bassade een toevluchtsoord voor een bonte verzameling vluchtelingen. Ook de overge bleven familieleden van de voormalige keizer Haile Selas sie vonden er een onderko men. In het gezelschap van de vijfenveertig Britten, Ieren en burgers van het Brits Gemene best vonden ze al snel hun ei gen weg in de prachtig onder houden tuinen van de ambas sade. Drie prinsessen hielden zich onledig met het bereiden van traditionele gerechten in de keukens van de ambassade. Geluk Hoewel ook zij thuisloos waren geworden, hadden ze geluk, vergeleken met miljoenen an dere Etiopiërs. De angst van de eerste week maakte plaats voor grote onzekerheid toen de rebellen functionarissen van de vorige regering op be gonnen te pakken en demon stranten met geweld uit elkaar jaagden. Hoewel de 'woyane', zoals de rebellen worden genoemd, hebben afgezien van buiten- zinnig bloedvergieten, is er weinig optimisme dat zij meer verlicht zijn dan het wrede re gime dat zij omver hebben ge worpen. Voor de meeste inwo ners van Addis Abeba had de bezettingsmacht net zo goed van een andere planeet kun nen komen. „Het heeft ontzettend veel tijd gekost hun telefoonnummers te pakken krijgen", aldus een Britse diplomaat. „Ze houden er niet van om zich te vestigen in voor de hand liggende plaatsen als ministeries. Ze lij ken de voorkeur te geven aan duistere plaatsen als het land- bouwhoofdkwartier en woon huizen". Blijven de Britten nog redelijk op de vlakte, de Munitie-opslagplaats ontploft ADDIS ABEBA In een dicht bevolkte woonwijk van de Etiopische hoofdstad Addis Abeba is vannacht rond half vier opnieuw een munitie-opslagplaats geëxplo deerd. Hierbij ontploften granaten, raketten en mortier- bommen in de lucht. Dpor de ontploffing, die op drie kilometer afstand werd gevoeld, stortten onder meer huizen in. Over mogelijke slachtoffers was nog niets bekend. Precies een week ge leden, kwamen bij een explosie in een munitie-opslag plaats honderden mensen om het leven. Het was de vier de keer dat een munitie-depot explodeerde sinds het Re volutionair Democratisch Front voor het Etiopische Volk (EPRDF) Addis Abeba innam. Een oudere inwoner van Addis Abeba vraagt een paleiswacht van het rebellenleger wat er gaat gebeuren met Etiopië. FOTO: AP Franse diplomaten zien het somber in. Zij wijzen erop dat de eerste executies al hebben plaatsgevonden buiten de poorten van hun ambassade. Ook hun Sovjet-collega's zijn pessimistisch. Omdat zij tot voor kort Mengistu's regime hadden gesteund, waren zij er niet van overtuigd dat de re bellen bereid waren dit te ver geven en vergeten. De Sovjet diplomaten wilden het land zo snel mogelijk verlaten. Zij moesten vorige week echter onverrichter zake terugkeren van het vliegveld, dat door de rebellen gesloten was. De onzekerheid werd nog gro ter toen de Eritrese rebellen aankondigen dat zij een eigen, onafhankelijke tijdelijke rege ring installeren in afwachting van een referendum over de onafhankelijkheid van Eritrea. Gezien het feit dat Eritrea be schikt over de enige zeehavens van Etiopië worden de onaf hankelijkheidsplannen van Eritrea in Addis Abéba slecht ontvangen. Verwarring Ook het gedrag van de Ameri kanen zaaide verwarring. Washington stapte plotseling af van het in de Koude Oorlog gewortelde beleid om linkse opstanden overal in de wereld met Amerikaanse steun weer stand te bieden. In plaats daar van moedigde de Amerikaanse regering de marxistische re bellen aan de hoofdstad in te nemen en het machtsvacuüm te vullen dat was ontstaan na de overhaaste vlucht van Mengistu Haile Mariam op 21 mei. Het was een verbijsteren de ommezwaai. „Tot zover doen de marxisten het goed", deelde de vooraanstaande Amerikaanse Afrika-deskun- dige Herman Cohen mee. De houding van de VS lijkt te zijn ingegeven door de recente verschuiving in de ideologie van de rebellen. Waren zij eerst conservatieve marxisten die zich spiegelden aan het Al banese communistische model, nu pleiten zij voor democratie en een rol voor de particuliere sector. „Er kan geen democra tie zijn zonder vrede", aldus rebellenleider Tamrat Layre, comfortabel geïnstalleerd in de lobby van het Hilton. „De mensen democratie te leren is onze grootste uitdaging". Onder de rebellen lijkt echter toch meer nadruk te liggen op het leren van marxistische be ginselen. In de noordelijke provincie Tigre, bolwerk van het Volksbevrijdingsfront van Tigre, blikken portretten van Marx, Lenin en Engels neer op de mensen. De boerenbe volking staat in de rij voor zakken tarwe die worden ge distribueerd door de rebellen- regering. De rebellen rijden rond met luidsprekers en roe pen de mensen op voor bijeen komsten en passen snelrecht toe. Er is echter meer voor nodig op Etiopië weer overeind te krijgen. Het is één van de armste landen ter wereld. Vol gens de Verenigde Naties wor den in het noorden vijf mil joen mensen met hongersnood bedreigd. De hulpverleners zijn teleurgesteld dat de rebel len geen gehoor hebben gege ven aan'hun smeekbedes om de aanvoerroutes naar het platteland weer open te stellen voor voedseltransporten. Afge zanten van de Verenigde Na ties en buitenlandse hulpverle ners zijn er vrijdag niet in ge slaagd de nieuwe heersers er toe te bewegen het vliegveld weer te openen. „Deze over gangsperiode kan een grote ramp worden", aldus een te leurgestelde hulpverlener. (c) The Sunday Times japende Sovjetmilitairen patrouilleren in de straten van de Litouwse hoofdstad Vilnius. FOTO: AP ïvjettroepen laten Vilnius weer met rust NIUS De Sovjettroepen gisteravond posities inna'- rond de belangrijkste ïbare gebouwen en straten e Litouwse hoofdstad Vil- hebben zich later terug- Dkken. De Litouwse presi- Vytautas Landisbergis in een televisieuitzending de bevolking gezegd dat jparlement door Sovjetsol- n was omsingeld. Ook wa- volgens hem leden van de uwse ordedienst van het sment gearresteerd. De ident zei dat „het leger de bezette en het vliegveld, de stations en het parlement had omsingeld". Landsbergis riep de bevolking op naar het parlementsgebouw te komen. De Litouwers gaven in groten getale gehoor aan de oproep. Landisbergis kon bij de Sovjet autoriteiten geen opheldering krijgen over de acties. Sovjet president Michail Gorbatsjov was onbereikbaar wegens voorbereidingen voor een reis naar Noorwegen in verband met de hem toegekende No belprijs. Minister van defensie Dimitri Jazov gaf niet thuis en de garnizoenscommandant van Vilnius, Vladimir Oeskoptsjik, lag te slapen. De plaatsvervan ger van de Litouwse premier, Sizigmas Vaisvila, kreeg tele fonisch van het Sovjetministe rie van defensie te horen dat het geen bevel had gegeven voor de actie. De gebeurtenis sen in Litouwen vinden plaats op het moment dat Gorbatsjov weer de steun van het Westen lijkt te verwerven, nadat de bloedige acties in januari Mos kou op felle kritiek kwamen te staan. DRESDEN De EG-minis- ters van buitenlandse zaken hebben in hun onderhandelin gen over een Europese politie ke unie, de afgelopen twee da gen in Dresden, vooruitgang geboekt. Maar het Nederland se voorzitterschap zal de ko mende maanden 'nog hard moeten werken' om op de Eu ropese top van Maastricht, in december, tot resultaten te ko men. Dit heeft minister Van den Broek gisteren in Dresden verklaard. Bij het uitwerken van de nieu we verdragsartikelen zullen 'nog harde noten moeten wor den gekraakt'. De ministers spraken over het ontwerp-ver- drag voor een politieke unie, dat Luxemburg, als EG-voor- zitter, zijn partners vorige maand heeft voorgelegd, en de ideeën die de Europese Com missie vorige week op papier heeft gezet. Zij kwamen over een dat hun persoonlijke ver tegenwoordigers voor Ne derland de ambassadeur bij de EG in Brussel zullen probe ren of beide documenten tot een voor allen aanvaardbaar compromis kunnen worden ineengeschoven. Het idee dat een politieke unie zoveel mo-' gelijk op een eenheidsstruc tuur dient te zijn gebaseerd, krijgt steeds meer steun. Nederland wijst de zogenaam de pijler-structuur, die uit het Luxemburgse voorstel naar voren komt, af. Deze houdt in dat er naast een pijler van communautaire samenwerking (dat wil zeggen volgens de EG-regels, met een rol voor Europese Commissie en Euro pees Parlement), een pijler van intergouvernementele sa menwerking (tussen regerin gen) wordt opgetrokken. Het voorstel van de Europese Commissie is, aldus Van den Broek, „in hoofdlijnen voor een grote meerderheid" van de EG-landen aanvaardbaar. Zelf heeft hij in Dresden sterk gepleit voor het openhouden van het vooruitzicht op de vorming van een federaal Eu ropa. Voor terreinen waar communautaire samenwerking niet onmiddellijk voor de hand ligt een gemeen schappelijke buitenlandse en veiligheidspolitiek dienen clausules te worden opgeno men die een verdere ontwik keling mogelijk maken. De minister zei met kracht te hebben gepleit voor een Euro pese Gemeenschap „met één markt, één munt en met één stem naar buiten". De samen hang tussen samenwerking op politiek, economisch, finan cieel en veiligheidsgebied wordt naar Nederlandse op vatting het beste verzekerd in een eenheidsstructuur, waarbij de Europese rechtsorde wordt toegepast op nieuwe beleid sterreinen. De ministers werden het ero ver eens Albanië toe te laten tot de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) die wordt op 19 en 20 juni gehouden. Zowel de regering in Tirana als de oppo sitie dienen de 'slotakte van Helsinki' (het resultaat van de eerste CVSE in 1975) en 'het handvest voor een nieuw Eu ropa' van 1990 te aanvaarden. Albanië is het enige Europese land dat niet deelneemt aan de CVSE, waarin alle andere Eu ropese landen plus de Vere nigde Staten en Canada sa menwerken. Pas de laatste ja ren heeft de regering van Al banië belangstelling getoond voor het CVSE-proces. Klappen en eieren voor premier Chung SEOUL De Zuidkoreaanse premier Chung Won-shik is gisteren licht gewond geraakt toen militante studenten hem aanvielen tijdens een lezing die hij hield op de Hankook universiteit in Seoul. Chung, een voormalige leraar, werd op 24 mei tot premier van Zuid-Korea benoemd. Hij was als gastdocent tijdens het voorjaarssemester aan de uni versiteit werkzaam en zou gis teren zijn laatste college ge- Tweehonderd studenten dwongen de door hen bekriti seerde Chung het universi teitsterrein te verlaten. Onder weg werd de premier met eie ren bekogeld, met meel be strooid en kreeg hij rake klap pen te verwerken. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET LEVENDE EILAND 14 Ja, Rob voelt zelf ook wel, dat hij een tijdje rust nodig En het spreekt vanzelf, dat hij met de „Vrijheid II" naar het ntieoord gaat, dat Prudon heeft genoemd: het eiland X 221. iods brengt hem twee dagen later buitengaats en dan is Rob slijk weer eens alleen met zijn boot, Skip, de wind, de zon en water. „Wanneer hij terug moet zijn? O, we waarschuwen je heeft Prudon gezegd. Het duurt nog wel veertien dagen, voor hij met Winter het aetherruim weer zal kiezen. Eiland X 221 blijkt als vacantie-oord bijzonder aantrekkelijk te zijn, ofschoon ook hier een grote stad uit de grond is gestampt met tal van olietanks en fabrieken. Rob brengt er een heerlijke vacantie door en knapt weer helemaal op. Hij laat zich geregeld onderzoeken door een dokter, die echter niets bijzonders kan vinden. Alleen blijft die gaping in zijn geheugen. Enfin, dat zal ook wel over gaan, denkt hij. Hete gaswolken en as dalen neer op de huizen in de buurt van de uitgebarsten vulkaan Unzen in Japan. FOTO: af Ook verslaggeving vulkaanuitbarsting eindigt in drama NAGASAKI De uitbarsting van de vulkaan Unzen in de^buurt van de stad Nagasaki in het zuidwesten van Japan heeft aan tientallen mensen het leven gekost. Reddingsploegen hebben vanmorgen al twaalf lichamen gebor gen, waarvan het merendeel in Shimabara aan de voet van de vulkaan. In het-met modder en as bedekte gebied worden nog ten minste 31 mensen vermist. Onder hen bevinden zich naast politieagenten en brandweerlieden ook 16 verslaggevers en foto grafen die verslag wilden uitbrengen van de ramp.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7