JBBL Milieudefensie krijgt onderscheiding van VN li Vermogenstoets voor bewoners verpleeghuizen is oneerlijk ..of vernietigt deel van bchtbankvonnis IRA-zaak Ideeënbus goed voor minstens 143 miljoen PvdA wil premieverhoging ten bate van gehandicapten NENLAND CcidaeSoutont DINSDAG 4 IUNI 1991 PAGINA 5 jpels: bedrijven >eten zich houden li milieuregels }URG Bedrijven die niet in staat feich aan te passen aan omvangrijke regelen die het milieu moeten ontlas- fnoeten maar uit Nederland verdwij- IDat zei oud-minister van milieu Ed üs gistermiddag tijdens een lezing in jrg. De huidige burgemeester van Bre- mdt dat de milieuverontreiniging met I 90 procent moet wordtn gereduceerd teer tot een leefbare samenleving te n. Dan zou de natuur de verontreini- eelf weer kunnen verwerken. Er kan, I de oud-VVD-voorman, pas gesproken en van economische groei als de kos- fan milieuvervuiling ook in overwe- worden genomen. Steeds met mensen met NS naar Schiphol SCHIPHOL De trein wordt steeds populairder als vervoer middel van en naar de lucht haven Schiphol. Het aantal rei zigers dat gebruik maakt van de trein steeg vorig jaar van 20,5 procent naar 23,5 procent, zo blijkt uit cijfers van de Luchthaven Schiphol. Voor de komende zomer verwacht de luchthaven een gespreide drukte van het aantal aanko mende en vertrekkende passa giers. In de laatste week van deze maand, juli en de eerste en de laatste week van augus tus verwacht de luchthaven dat per week 400.000 passagiers via Schiphol zullen reizen. PvdA wil aanvulling op Schengen-akkoord DEN HAAG De PvdA wil dat er een in ternationaal verdrag komt als aanvulling op het zogeheten Akkoord van Schengen. Kern van de nieuwe overeenkomst moet zijn dat de Schengen-landen (Benelux, Frankrijk, Italië en Duitsland) bij het toela ten van asielzoekers dezelfde regels gaan hanteren. Het PvdA-kamerlid Maarten van Traa heeft dit gisteren gezegd in het pro gramma 'Nieuwsradio' van Veronica. In het Akkoord van Schengen spreken de deelnemende landen af dat hun onderlinge grenzen komen te vervallen. Onlangs le verde de Raad van State vernietigende kri tiek op het verdrag, onder meer omdat het te weinig oog zou hebben voor de belangen van asielzoekers. Het kabinet wijst deze kritiek af, omdat alle betrokken landen zich onderwerpen aan de regels van de Verenigde Naties. Van Traa is het niet eens met deze opstelling van het kabinet en komt met een initiatief. „Met parlementa riërs uit de Schengen-landen ga ik een ont werptekst opstellen met daarin goede asie lafspraken, duidelijke parlementaire con trole en mogelijkheden voor rechters om het verdrag te toetsen". Regeringspartij CDA ziet niets in de plannen. „Het klinkt allemaal aardig, maar als ik denk aan de lange onderhandelingen tot nu toe, dan is het initiatief van Van Traa niet realistisch en maakt het dus geen kans op succes", al dus het kamerlid De Hoop Scheffer. De op positiepartijen VVD en D66 staan positief tegenover het plan, maar plaatsen wel vraagtekens bij de haalbaarheid. I FOTO: DIJKSTRA JOVD krijgt nieuwe voorzitter DEN HAAG De JOVD, de jongerenorga nisatie van de VVD, krijgt een nieuwe voor zitter. C. Schagen (22) zal op het JOVD-con- gres op 22 juni het voor zitterschap overnemen van de huidige voorzit ter Rutte. De nieuwe JOVD-voor- zitter studeert bedrijfse conomie aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Schagen is sedert november vorig jaar al vice-voorzitter van de JOVD. oek aan gevangenis v eclasserings medewerkster discussieert met twee gedetineerden in de gevangenis Esserheem öop van een bezoek van de Vaste Kamercommissie Justitie. Een actiecomité van gedetineer- n inder voorzitterschap van F. Berendse (links) verzamelde de afgelopen tijd 7000 handtekenin- egen de voorgenomen bezuinigingen op het reclasseringswerk. De kamerleden lieten weten e zullen verzetten tegen de plannen van staatssecretaris Kosto. FOTO: ANP BOSCH Het ge- ihof heeft gistermid- het uiterst streng ikte justitiepaleis in jBosch, waar het ho- leroep tegen de vier ferdachten diende, ïeel van het vonnis Ie rechtbank in Roer- nietig verklaard, jns het hof was de larding met betrek tot het lidmaatschap le IRA correct opge- ning van de rechtbank niet worden vervolgd voor hun vermeende lidmaatschap van de verboden organisatie de IRA. Het hof heeft de behan deling van dit deel van het proces nu weer terugverwezen naar de rechtbank in Roer mond. Het hof heeft ook besloten drie van de vier verdachten weer in voorlopige hechtenis te nemen. De drie zaten na de vrijspraak door de Roermond- se rechtbank op 2 april nog vast, omdat Duitsland om hun uitlevering heeft gevraagd. Volgens het hof is het niet uit gesloten dat die zogenaamde 'uitleveringsdetentie' op korte termijn wordt opgeheven, in ieder geval voordat de behan deling door het gerechtshof is afgerond. Het is dan ook niet uitgesloten dat de verdachten zouden proberen de benen te nemen. Het gerechtshof gaat morgen verder met de behandeling van de feitelijke moordzaak. Deze is gisteren op de eerste dag van het hoger beroep he lemaal niet aan de orde geko men. Wanneer de rechtbank in Roermond het verboden lidmaatschap van de IRA gaat behandelen, staat nog niet vast. Formeel moet dat binnen dertig dagen, maar het is niet uitgesloten dat de zaak eerst een of meer keren pro forma wordt behandeld. Dat zou kunnen betekenen dat de zit ting in Roermond pas dit na jaar plaatsvindt. rganisatie netwerk VVV's 1SFOORT Het net- yan VVV's in Neder- u tal het komend jaar ch worden gereorgani- Ook bij de overkoepe- 1S~ organisatie, de Alge- Nederlandse Vereni- an VVV's, zal een re- satie plaatsvinden, zo iel |irecteur A. Eijkemans f ANVV gisteren ver- i °P )rstellen voor de reor- iie staan te lezen in g niet vrijgegeven rap- pt de ANVV op 20 juni lering voor- runt van de reorganisa- at de nu bestaande in- van lokale, regionale prmatiekantoren ver- Al deze kantoren een basispakket aan n aan de klant kun- pbieden. [ans sloot niet uit dat tange duur een aantal elsleden hun baan rliezen. Cl DEN HAAG Het Ideeëncentrum, een orga nisatie waarbij 460 bedrij ven en (overheids-) instel lingen zijn aangesloten, heeft berekend dat de ideeënbus vorig jaar tot besparingen heeft geleid van in totaal minstens 143 miljoen gulden. De werknemers van ruim 140 ondervraagde bedrijven, leverden vorig jaar samen 57.219 ideeën in. Daarvan werden er 42.712 definitief beoordeeld en 15.631 be loond. Van 11.767 ideeën was* de besparing berekenbaar en het centrum kwam uit op een totaal van 143,5 miljoen gulden. Daarbij kunnen nog enige tientallen miljoenen worden opgeteld, omdat besparingen soms moeilijk meetbaar zijn. Het centrum tékent boven dien bij de cijfers aan, dat een aantal bedrijven de be sparingen om bedrijfspolitie- ke redenen niet kan publice ren. Toch is de ideeënbus niet zonder meer financieel aan trekkelijk. Eén gulden die geïnvesteerd wordt in het ideeënsysteem, levert gemid deld vier gulden aan bespa ringen op. In de industriële sector levert één geïnvesteer de gulden vaak tien tot vijf tien gulden op. Het Ideeën- centrum ziet de ideeënbus dan ook als een belangrijk middel om de betrokkenheid en de creativiteit van de me dewerkers te stimuleren en daarmee de kwaliteit van de organisatie te verhogen. Het Ideeëncentrum heeft ook dit jaar weer negen on derscheidingen toegekend aan bedrijven die goed om gaan met de Ideeënbus. Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) zal deze op 13 iuni uitreiken. CE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltQeverlJ/Wavary Productlont DEN HAAG Prins Bernhard wordt morgen ter gelegenheid van We- reldmilieudag geëerd, voor het werk dat hij „met groot enthousiasme" heeft verzet voor het We- reldnatuurfonds. De Mi lieutelefoon van de Vere niging Milieudefensie, een telefonische vraagbaak voor met name particulie ren, ontvangt in Stock holm eveneens een van de honderden onderscheidin gen van de UNEP, het Mi lieuprogramma van de Verenigde Naties. De bijeenkomst in Stockholm staat voor een belangrijk deel in het teken van Wereldmi- lieudag 1992, volgend jaar dus. Dan immers wordt in Brazilië de grote VN-conferentie over Milieu en Ontwikkeling (Un- ced) gehouden. Het is de be doeling dat op de conferentie vergaande besluiten worden genomen. Of dat zal lukken, valt nog te bezien, zo weten ook de men sen die morgen in Stockholm een fakkel-optocht zullen gadeslaan en in Grand Hotel Vintertradgarden een intentie verklaring zullen tekenen. Die verklaring is opgesteld door Zweden, Brazilië en de VN- commissie die Unced 92 voor bereidt. Minister Alders zal er niet bij zijn. De bewindsman verdedigt in de Tweede Kamer het moeizaam bereikte convenant over het terugdringen van de verpakkingen. Nederland is in Stockholm vertegenwoordigd door landelijke milieu-organi saties. In Nederland wordt Wereld- milieudag morgen op diverse manieren „gevierd". In enkele steden halen de inwoners bij voorbeeld de bezems door de straten en in weer andere worden bijeenkomsten over milieuproblemen belegd. De campagne „Werk samen aan een schone wereld' twintig milieu- en ontwikke lingsorganisatie hebben deel genomen, wordt op Wereldmi- lieudag afgesloten. De campag ne begon op de Dag van de Aarde, 22 april. Centraal stond de vraag wat jongeren in en buiten hun scholen kunnen doen om hun leefomgeving schoner te maken. In totaal 200 scholen, in even zoveel gemeenten, hebben aan de actie meegedaan. De meeste onderwijsinstellingen stelden een plan op om de hoeveelheid afval in hun eigen gebouw te verminderen. Bovendien tra den acht gemeenten toe tot het zogeheten Klimaatverbond, gericht op een veel zuiniger energiegebruik. Minister Kok van financiën krijgt zaterdag in Utrecht een eerste exem plaar van het „rood-groen boek" overhandigd. Aanlui- tend daarop vindt een forum bijeenkomst plaats. Prins Bernhard, de pleibezorger van het Wereldnatuurfonds, zette zich onder meer in voor de strijd tegen het uitsterven van de rinoceros. Twee jaar geleden ontving hij het eerste exemplaar van het stripboek 'De Rinoramp', waarin Suske en Wiske de strijd aanbinden tegen stropers. De UNEP, het Milieuprogramma van de Verenigde Naties, heeft de prins een onderscheiding toegekend vanwege het vele werk dat hij heeft verzet voor het Wereldnatuurfonds. FOTO: ANP Bolkestein: Oost-Europa moet onder hoede NAVO Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG De jonge Oost- europese democratieën moeten op enigerlei wijze onder hoede van de NAVO komen. Via een associatie zou de internationale veiligheid van landen als Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije het beste gegaran deerd kunnen worden. Deze suggestie deed fractieleider Frits Bolkestein gisteravond tijdens een VVD-bijeenkomst in Den Haag. De Nederlandse regering zou zo snel mogelijk moeten onderzoeken hoe een associatie-verdrag tussen NAVO en Oosteuropese lan den er uit kan zien, aldus Bol kestein. „Het antwoord op de Poolse, Hongaarse en Tsjechi sche verzoeken tot steun ge doogt geen uitstel". Volgens de VVD-leider zou in het NAVO- verdrag bijvoorbeeld de tekst kunnen worden opgenomen dat de onafhankelijkheid en integriteit van de nieuwe de mocratieën voor de NAVO van „vitale waarde" is. Dreiging Bolkestein betoogde dat de" Sovjetunie door veel Oosteuro pese landen nog steeds als een reële dreiging wordt ervaren. De 'nieuwe democratieën' zélf zouden er daarom de voorkeur aan geven toe te treden tot de NAVO (inclusief de VS), bo ven een eventuele band met de minder krachtige West Eu ropese Unie (WEU). Boven dien is het volgens Bolkestein op zijn minst twijfelachtig of de WEU er op eigen kracht in zal slagen de nog op Russische leest geschoeide Oosteuropese legers in de kazernes te hou den. Een volwaardig NAVO- lidmaatschap van Oosteurope se landen kan volgens Bolke stein niet aan de orde zijn, om dat daarmee de oude Oost- West-tegenstelling onnodig verscherpt zou worden. Ook zou daarmee het vraagstuk van de Amerikaanse nucleaire bescherming 'onnodig op scherp worden gestejd'. Het aanbieden van een associatie noemde de VVD-leider echter een morele verplichting van de NAVO, gezien het belang dat deze organisatie hecht aan vrijheid en democratie. In dit verband haalde hij de Tsjechische president Havel aan, die 21 maart tijdens een bezoek aan het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel opperde: „We geloven dat een alliantie van landen die verenigd wor den door het ideaal van vrij heid en democratie niet voor altijd buurlanden mag uitslui ten die dezelfde idealen na streven". DEN HAAG De PvdA wil de extra kosten van een miljard gulden voor gehandicaptenvoorzienin gen deels betalen door verhoging van de premies voor de aaw en awbz. Deze premieverhoging moet in totaal 200 miljoen gulden opleveren. De an dere 800 miljoen moeten de gehandicapten zelf betalen door de invoering van een eigen bijdrage en halvering van bepaalde subsidies voor gehandi capten. De PvdA-fractie rijdt hiermee de eigen staatssecretaris in de wielen. Ter Veld van Sociale Zaken wil namelijk het volle dige bedrag van een miljard gulden door de gehandicapten laten betalen. Dat bedrag is nodig omdat 65-plussers in 1993 eveneens van de gehandi captenregelingen gebruik mo gen maken. Daarvoor is een drastische bezuiniging op de huidige gehandicapten-voor zieningen noodzakelijk, zoals de halvering van reiskosten vergoedingen en het vervallen van dieetsubsidies. Daarnaast komt er een jaarlijkse eigen bijdrage van maximaal 516 gulden. Solidariteit Volgens PvdA-kamerlid Van Otterloo mag die uitbreiding van de voorzieningen piet uit sluitend verhaald worden op de gehandicapten. „In dit ge val mag ook een beroep ge daan worden op de solidariteit van de hele samenleving. Met zijn allen zullen wij met een eventuele premieverhoging extra financiën moeten aan dragen", aldus Van Otterloo tijdens een uitgebreide com missievergadering in de Twee de Kamer. In het regeerakkoord is echter afgesproken dat de premie druk niet verhoogd mag wor den. Maar Van Otterloo denkt dat de verhoging mee zal val len. Bovendien verwacht hij het totale bedrag van een mil jard gulden dat volgens de staatssecretaris in de toekomst nodig is nogal hoog. Hij hoopt dat de uitbreiding van het voorzieningenpakket niet meer dan 755 miljoen gaat kos- De PvdA wil verder nog dis cussiëren over de uitvoering van enkele subsidies. Van Ot terloo: „Een reumapatiënt die voor zijn ziekteverschijnselen al een auto had, krijgt als zijn handicap duidelijker wordt nu een bepaalde subsidie voor zijn vervoer. Je kunt je afvragen of dat wel zo terecht is". Het socialistische kamerlid vindt dat bij de toekenning van sub sidies voor gehandicapten meer gekeken moet worden naar het inkomen en vermo gen van de aanvrager. Hij krijgt daarbij steun van andere fracties, zoals de VVD en D66. Bejaardenoorden vallen niet meer onder de bijstandswet, maar de vermogenstoets is ge bleven. Bewoners van ver pleeghuizen zijn beter af, door dat in de algemene wet biizon- dere ziektekosten (awbz) de vermogenstoets ontbreekt. Het kabinet wil aan dit verschil een eind maken door de ver mogenstoets ook bij verpleeg huizen in te voeren. Dit werkt door in het nieuwe zorgstelsel. Het kabinet brengt op de val reep CDA-voorstanders van de zorgverzekering aan het twijfelen. Het kabinet constateert in dé brief over de Tussenbalans verschillen in de eigen bijdra gen bij bejaardenoorden en verpleeghuizen. Door het ont breken van een vermogen stoets en verschillen in inko menstoetsing, draagt de inwo ner van een verpleeghuis ge middeld per jaar minder bij dan de bewoner van een be jaardenoord. De invoering van een soortgelijke eigen-bijdra geregeling, zoals geldt bij de bejaardenoorden, kan een ein de aan dit ongegronde verschil maken. Volgens het kabinet zit dit verschil bij de verpleeg huizen. Nog steeds staat de vermogen stoets voor bejaardenoorden bij de ouderenbonden als een soort bijstandsregeling bekend. Bewoners van bejaardenoor den dienen de verzorgingsprijs uit hun vermogen te voldoen, wanneer het inkomen niet toereikend is. J^it komt door dat de huidige regeling voor bejaardenoorden in 1985 van de bijstandswet afstamt. De overheid had toen geen geld om het verlies aan inkomsten op te vangen. Daarom zouden op een later moment alle bii- draj heii geregelingen in de gezond dszorg gelijk worden ge trokken, met weglating van de vermogenstoets voor de be jaardenoorden. Tegen deze achtergrond wekt het geen verbazing dat CNV, FNV en ouderenbonden zich tegen de maatregel van het kabinet hebben gekeerd. Daar komt nog bij dat de bejaardenoorden en de verpleeghuizen in 1995 zullen vallen onder de moder ne awbz, de wet voor de nieu we zorgverzekering. De Ka mer behandelt binnenkort het laatste wetsvoorstel dat dit mogelijk maakt. Hierin is wel plaats voor de aan ouderen in het vooruitzicht gestelde be- wonersbiidrage verpleeghui zen en bejaardenoorden met alleen een inkomenstoets. Nu mag de huidige bijdragerege ling voor verpleeghuizen ook gunstiger zijn. Welk nut heeft het anders verplicht verzekerd te zijn? Met z n allen betalen we toch levenslang awbz-pre- mie naar draagkracht? Waar om moet een oudere verzeker de, voor zijn overlijden al zijn middelen van bestaan beste den aan de verpleegprijs en kan een familielid dat thuis overlijdt het vermogen nala ten? Het kabinet heeft een op brengst van de vermogenstoets verpleeghuizen van meer dan 100 miljoen geraamd. Maar zouden de zorgkosten voor de awbz niet hoger kunnen uit vallen? De ouderen met eigen huis en spaargeld zullen, als de huidige vrijstelling in het ver pleeghuis ook komt te verval len, zeker via de notaris hun spaarvermogens overdragen of in kunst omzetten. We laten vertrek naar het buitenland buiten beschouwing. In ieder feval hoefde het kabinet in de rief over de Tussenbalans de zeker lagere opbrengst van de successierechten na overlijden nog niet te melden. Naar mag worden verwacht zal dit effect pas na 1995 optreden. Zo krijgt de financiële kant van het kabinetsvoorstel onbe doeld het karakter van: wie dan leeft, wie dan zorgt. Het in menig opzicht ondoordachte voorstel van het kabinet, is bo venal in strijd met de beoogde zorgverzekering voor ieder een. De Kamer heeft eind vo rig jaar een wijziging in de awbz vastgelegd, die van de zorgverzekering geen uniform ziekenfondspakket zal maken. De zorgverzekering zal aan persoonlijke wensen worden aangepast. Natuurlijk blijft het zo, hoe meer wensen, des te hoger de vaste premie. Deze zorgverzekering van de awbz, met mogelijkheden van zorg op maat en zorg naar wel stand, maakt het mogelijk zie kenfondsverzekering, particu liere en ambtenarenverzeke- ringen samen te voegen. Bij de beoordeling van de ver mogenstoets in de zorgverze kering moeten we ook letten op de gronden, waarop het vermogen kan worden aange sproken. Dit is het geval oij onvermogen inzake de bij standswet, dus een tussentijdse vermogenstoets. Het andere geval is na overlijden door de successiewet, een slotvermo- genstoets. Komt daar bovenop een tussentijdse vermogen stoets bij volledige zorg boven 65 iaar, dan krijgt de toetsing de betekenis van een voorhef fing op de successieheffing na overlijden. In gelijke gevallen werkt deze voorheffing onge lijke behandeling in de hand. Stel, twee spaarzame tachtigja rigen overlijden binnen tien jaar. De één krijgt voor het overlijden met de vermogen stoets wegens verblijf in het verpleeghuis te maken. Het gevolg is dat alle spaargeld buiten eigen schuld aan de awbz toevalt. De andere verze kerde overlijdt thuis. Na afre kening van de successieheffing is het resterend bedrag aan de erfgenamen. Tegen de achter grond van de geschetste effec ten is het voorstelbaar dat de CDA-Kamerlid- Klaas Tulnstra. FOTO: ANP vermogenstoets een sociale tweedeling in de hand werkt De gezondheidszorg is van dit verschijnsel tot nu toe gevrij waard. Maar we moeten wel beseffen dat de groep oudere verzekerden met een ruimere draagkracht toeneemt. Als zij door een vermogenstoets toch al hun geld kwijtraken, is de verleiding erg groot hun geld aan private verzorging en ver pleging te besteden. Zo lijkt deze eigen verantwoordelijk heid een schone zaak, maar is het niet. De ongewenste socia le tweedeling, die juist door de nieuwe zorgverzekering kan worden voorkomen, heeft nog andere gevolgen. Het tast op termijn de solidariteit in de ta rieven en de premies aan. De gevolgen van een vermo genstoets in de zorgverzeke ring overziende, zouden die juist de voorstanders in CDA en PvdA aan het twijfelen kunnen brengen. Afzien van een vermogenstoets is daarom niet minder sociaal en princi pieel dan bij oppervlakkige be schouwing lijkt. K. Tuinstra is lid van de Tweede Kamer voor het CDA.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5