ffoidóeSomo/nt-? Tekort aan bedrijfsterrein eigen schuld van gemeente" weru STAD OMGEVING/RTV/KUNST Gestolen auto bleek te zijn „geleend" Verkrachter moet twee jaar cel in eidse Studentenhuisvesting il meer woningen bouwen Keiharde afspraken moeten overleg tussen De Sleutels en bewonerscommissies redden NIEUWVEEN/DEN HAAG Drie van de vier mannen die in februari van dit jaar een postagentschap in Nieuwveen overvie len, hebben gevangenisstraffen opgelegd gekregen. Een 21-jarige dader uit Aalsmeer kreeg drie maanden voorwaardelijk en 234 uur dienstverlening opgelegd. Een 24-jarige man uit Kudelstaart kreeg 30 maanden gevangenisstraf, waarvan tien voorwaarde lijk. Een 20-jarige plaatsgenoot kreeg vier jaar onvoorwaardelijk. De vierde dader, een 20-jarige dader uit Nieuwveen moet 174 uur in de dienstverlening gaan werken. BUURTEN STELLEN ZWARTBOEK SAMEN (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ramen+Deuren wesselman DINSDAG 4 JUNI 1991 PAGINA 13 LS peilt belangstelling voor lendraaien van verwarming (DEN De Stichting Leidse Studentenhuisvesting is brmen met het peilen van de belangstelling voor het er'®fizetten van de centrale verwarming tijdens de zomer landen. De student Jan Kuiper, die in het pand Hooi- ie ^tht 15 woont, dreigde eind vorige week met een kort ?Pa8|ng als de SLS blijft weigeren de CV in mei, juni, juli gkottugustus open te zetten. Kuiper vindt dat hij en de an- ;em<fc studenten door de stichting in de kou worden gezet, or djde begeleidende tekst van de bewonersenquête blijkt eed'jde SLS wel wil, maar daarvoor twintig gulden extra ;1 stookkosten eist. Als meer dan zestig procent van de nten daarmee akkoord gaat, gaat de kraan weer In de exploitatie gaat de SLS er altijd vanuit dat kanWis de warmere maanden de verwarming niet aan Deft, maar daarbij wordt geen rekening gehouden met ibtieferwachte kou zoals dit jaar het geval is. Het kort ge- dat Kuiper wilde aanspannen, gaat ondanks de en- te gewoon door. Elektrische deken aan: slaapkamer volledig uitgebrand ALPHEN AAN DEN RIJN De slaapkamer van een woning aan de Nettelhorst in Alphen is gister avond volledig uitgebrand. De oor zaak van de brand is een ondeug delijke elektrische deken. De be woonster zette de deken aan om kwart voor negen, teneinde in een warm bed te kunnen stappen. Even later ontwaarde zij dikke rookwol ken die vanuit de bovenverdieping opstegen. De brandweer, die snel ter plekke was, kon niet meer voorkomen dat de hele slaapkamer vernield werd. Studenten kraken sloop- pand Morsweg LEIDEN Het pand aan de Morsweg no.330 is door zes mensen gekraakt. Na een ano nieme tip ging de politie giste ren poolshoogte nemen waar na bleek dat de mensen al vanaf 31 mei in het huis zitten. Het pand, dat sinds december vorig jaar leeg staat, staat op de nominatie om te worden gesloopt. Gas, water en elek triciteit zijn nog aanwezig. De krakers hebben toegezegd con tact op te nemen met de Stich ting Studentenhuisvesting. Vrouw aangereden door motorrijder is gistermiddag rond half zes op de Churchilllaan door een motor rijder aangereden. Zij wilde van af het fietspad op de Churchill laan de Brandts Buijskade op draaien, moest daarvoor de laan oversteken en kreeg voorrang van een auto die toch op rechter- rijstrook moest wachten. Op de linkerrijstrook bleek echter een motorfiets te rijden, bestuurd door een 34-jarige inwoner van Den Haag. Die kon de vrouw niet meer ontwijken. De vrouw werd met verwondingen aan haar been en handen overgebracht naar het AZL. Leidse kantonrechters weten het nog niet LEIDEN De Leidse kantonrechters we ten nog niet of ze de richtlijn van de procu reurs-generaal in acht zullen nemen om au to's bij ernstige snelheidsovertredingen in beslag te nemen. De richtlijn, die zonder overleg met de Kring van kantonrechters tot stand is gekomen, betekent dat auto's in beslag moeten worden genomen als de maximumsnelheid met meer dan 50 kilome ter per uur is overschreden. Dergelijke ge vallen hebben zich volgens de Leidse kan tonrechter Kamp nog niet in Leiden voor gedaan. Kamp is kennelijk nog niet op de hoogte van het feit dat de Leidse politie op 3 mei al een auto in beslag heeft genomen. De auto was van een Leiderdorper die 114 reed waar maximaal 50 was toegestaan. LEIDEN De schrik sloeg een 25-jarige Leide- naar even om het hart toen hij er gisteren achter kwam dat zijn bedrijfsauto, die om de hoek in de Musschenbroekstraat stond geparkeerd, was ver dwenen. Zoals te doen gebruikelijk toog hij naar de politie om aangifte te doen. Nog voordat de laatste punt op papier was gezet, begon bij de Leidenaar echter een lichtje te branden: het had heel goed het werk geweest kunnen zijn van een familielid. Het betreffende familielid werd gebeld en jawel: de man had de auto tijdelijk 'geleend'. Na een ern stig onderhoud met de lener werd de wagen gere tourneerd. De rechtmatige eigenaar wilde de poli tie nog belonen met honderd gulden voor 'bewezen diensten' maar de verbalisant heeft die bijdrage voor de personeelspot vriendelijk geweigerd. IAKELAAR SMITSLOO: idoor i ii] MONIQUE ROSO REIDEN De gemeente is heeiden is er zelf debet an dat ze bedrijven 'nee' al toet verkopen voor ves- tiad.ging in Leeuwenhoek -tce Roomburg. Dat is de ie wellige overtuiging van i spJ. Smitsloo, bedrijfsma- e meiaar in Leiden, hie: 'e tejj reageert daarmee op de locajtspraken van wethouder J. ofdrfalenkamp (economische za- 60 ^n) dat de industrieterrei- %n Leeuwenhoek en Room- vo(Jrg op zeer korte termijn he bl zullen zijn. Van de grond Roomburg is de helft uit- eel jgeven, terwijl over de an- helft van het terrein be- rtik^rekingen worden gevoerd. sobe0k de Leeuwenhoek is bij- vol: op dit moment gaat ceerb discussie er al om of op de halekg schaarse vierkante me- Irs één groot bedrijf zou loeten komen of dat er de aats moet zijn voor meerde- w kleintjes. Walenkamp ver- reveacht dat ook Leeuwenhoek 3f la.nnen een half jaar vol zit. Makelaar Smitsloo: In de re- Volgens Smitsloo heeft Lei den dat geheel en al aan zichzelf te wijten: „Op die terreinen zitten bedrijven die daar volgens de eerder ge stelde regels niet horen te zit ten. Je kunt niet hard maken dat een Nijssen Koeling of een Infotheek binnen het concept van het Bio Science- park passen". De gemeente komt er nu achter dat zij altijd in haar ei gen staart heeft gebeten. „Een projectontwikkelaar had op eigen risico een distri butiecentrum of een bedrijfs verzamelgebouw in Room burg willen neerzetten, met risicodragend kapitaal. De gemeente heeft dat echter niet toegestaan. Bij de bouw van Stationade II, aan het Schuttersveld, heeft de ge meente alles gedaan om dwars te liggen. Terwijl zij er in feite niets mee te maken had aangezien wij het terrein aankochten van de Neder landse Spoorwegen". „Waanzinnig" Ook de grote leegstand van kantoren, per 1 maart 13.565 vierkante meter, is het ge volg van het jarenlang ge voerde beleid en de zelf op gelegde restricties. Volgens de Kantorennota, waarin de huidige situatie op de Leidse kantorenmarkt wordt ge schetst, staan vooral de Leid- sche Schouw I en II, naast het Holiday Inn-hotel, voor een groot deel leeg. Smitsloo: „In de verwervingsakte voor de Leidsche Schouw hebben de makelaars en projectont wikkelaar de garantie moeten geven dat zich daar alleen kantoren mochten vestigen die niet in het Schuttersveld gevestigd had den kunnen worden. Daar door blokkeer je een deel van de markt". De rekensom waarmee wet houder Walenkamp heeft uitgerekend dat ieder jaar 25.000 vierkante meter kan toorvloeroppervlak nodig is om in zes jaar 6500 banen te creëren, noemt Smitsloo „waanzinnig". „Het is waar dat op 25.000 vierkante meter zo'n 1200 mensen werken. Maar je kunt er niet vanuit gaan dat iedere nieuwe meter kantoorruimte een x aantal nieuwe banen creëert. Als bedrijven van binnen Leiden naar de nieuwe kantoren gaan, zal dat sowieso nauwe lijks nieuwe werkgelegen heid scheppen. En betreft het bedrijven van buiten de Leidse regio, dan nemen die dikwijls hun personeel mee". De nota noemt 15.000 vier kante meter per jaar te reali seren kantoorruimte een reëel cijfer. Volgens de ma kelaar is dat een slag in de lucht: „Het kan best maar 4.000 vierkante meter in een jaar zijn. En waar ben je dan?" Regio De gemeente Leiden zou voor de werving en plaatsing van bedrijven veel meer moeten samenwerken met de randgemeenten. „In de regio is nog terrein genoeg. De Lasso Zuid in Roelofarends- veen bijvoorbeeld is voorlo pig nog niet vol". Wat dat be treft wordt Smitsloo op zijn wenken bediend: ook Walen kamp wil het economisch be leid regionaal aanpakken. Hij streeft vanaf september naar de vorming van een regiona le economische adviesraad. Dat gaat de makelaar echter niet ver genoeg: „Aan een adviescommissie heb je niet genoeg. Je moet als één blok opereren om tegenspel te kunnen bieden aan sterke agglomeraties als Den Haag, Utrecht en Amsterdam". De plannen van Walenkamp om het gemeentelijk beleid te professionaliseren, meer marktgericht te denken, meer te overleggen met ma kelaars en projectontwikke laars zouden Smitsloo als mu ziek in de oren moeten klin ken. Hij vindt het echter eerder mosterd na de maal tijd: „Nu het niet meer hoeft, wordt er nog eens aan ge- Molen De Valk goed bereikbaar bij brand DEN HAAG/LEIDEN De 44-jarige Leidenaar die zich twee weken geleden voor de Haagse rechtbank moest ver antwoorden voor verkrach ting, bedreiging en mishande ling, heeft drie jaar gevange nisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk opgelegd ge kregen. De man had zich ver grepen aan een voormalige vriendin, die hij tijdens een opname in een psychiatrische inrichting had leren kennen. De Leidenaar, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft en die bewuste nacht nergens onderdak kon vinden, klopte bij de vrouw aan om daar de nacht door te brengen. Onder bedreiging met een mes ver krachtte hij vervolgens de vrouw. Op de rechtszitting toonde de man weinig onder de indruk te zijn van het ge beurde. Overvallers postagentschap krijgen celstraf Met loeiende sirenes en zwaailicht arriveerden een blus- en een ladderwagen van de brand weer en een ambulance gistermiddag even na half vier bij Molen de Valk. Uit de kop van de molen, waarvan de wieken even tevoren nog vrolijk rond gingen, kwam rook. Het bleek alle maal wel mee te vallen, sterker: het was gewoon een stunt. Molen de Valk vierde dit weekeinde haar 25-jarig jubileum als museum en de mole naar, Jan van Schalkwijk, vond het in samen werking met de brandweer een mooie gelegen heid om te testen of het gebouw wel bereikbaar was in geval van calamiteiten. De nieuwe ladderwagen kwam net door het hek maar de uitschuifladder haalde ruimschoots de balustrade, iets wat met de oude ladderwagen niet kon. Slangen werden naar boven gebracht, gespoten werd er niet. Ook de brancard van de Eerste Hulpdienst ging naar boven en kwam met een vrijwilliger, een brandweerman, weer terug. Molenaar en beheerder Jan van Schalkwijk heeft het afgelopen weekeinde tijdens het open huis meer dan tweeduizend bezoekers mogen verwelkomen. Voor het 25-jarig museumjubi leum en het 250-jarig bestaan van de molen, dat over twee jaar wordt gevierd, is een boekje uitgegeven over de geschiedenis van de monu mentale molen. FOTO: TEJO RINGERS Kind aangereden LEIDEN Een jongetje van vijf jaar is gistermiddag op de Lage Morsweg door een auto aangereden toen hij met zijn fietsje plotseling de rijbaan overstak. Het kind reed op het trottoir en dook opeens op van achter een geparkeerde auto. in 5 lace |ssecretaris Heerma heeft vandaag in Leiden de eerste steen voor studentenflats aan de 5 'lacqan gelegd FOTO: DIJKSTRA KATSMAN DEN De vraag naar nruimte voor in Lei- studerende jongeren geleidelijk. Het ef- dat de geboortedaling J de zeventiger jaren lenteel zou moeten en op het aanbod van hruimte, is niet vol- 1de om de woning- 1 te lenigen. j komende tien jaren moet Ichting Leidse Studenten- psting (SLS) 1500 woon- Jden tot haar beschikking ^n om de vraag naar ruimte voor jongeren te Jen bijbenen. Daarvoor de stichting de hulp in staatssecretaris Heerma, Jandaag in Leiden is om Jrste steen voor studen- aan de 5-Meilaan te latsecretaris krijgt de verschenen Nota vè 1990 aangeboden, een ehoefte-onderzoek van S naar de toekomstige vraag naar woningen voor stu derende jongeren. De toene mende belangstelling voor ho ger wetenschappelijk onder wijs en hoger beroepsonder wijs, de toeloop van de vele buitenlandse studenten en het stijgende aantal geboorten zijn debet aan de problemen waar mee de SLS momenteel te kampen heeft. Door de teruglopende bouw- contingenten in de sociale huursector kunnen er maar weinig nieuwe woningen wor den bijgebouwd. Bovendien daalt het aantal tijdelijke huis vestingsmogelijkheden de ko mende tien jaar drastisch. „We hadden rekening gehouden met een daling van het aantal woningzoekenden, maar dat blijkt nu heel anders uit te pakken," licht de directeur van de SLS, A. Hübben, toe. „Er zijn indertijd zo'n 600 semi-permanente woningen neergezet: die raken we nu kwijt". De SLS beschikt mo menteel over 5.500 kamers. Er is een wachtlijst waar ruim 1000 namen op prijken. „Bo vendien wordt het voor begin nende woningzoekenden zoals jongeren steeds moeilijker om iets te vinden. De studerende jongeren leggen het af tegen de groeiende groep senioren en bejaarden, die een veel gunstigere financiële positie hebben en dus betere kansen hebben om aan een huis te ko men. Er is ons gezegd, dat rond de eeuwwisseling 60 pro cent van de woningzoekenden zal bestaan uit alleenstaanden. Dat geeft dus een enorme druk op kleine woon-eenhe- den", aldus Hübben. Om omstreeks het jaar 2000 te kunnen beschikken over de 1500 studentenwoningen die minimaal nodig zijn om aan de vraag naar woningen voor jon geren te voldoen, is extra geld en vooral de toevoer van extra contingenten in de sociale wo ningbouw broodnodig. De SLS grijpt dan ook de aanwezig heid van Heerma in Leiden aan om de nijpende situatie onder zijn aandacht te bren gen. Hübben: „Eenmalig voor Leiden vragen wij om een herverdeling van contingen ten. We willen 200 woningen voor 1992 en nog eens 200 in het jaar daarna. Alleen dan maken we een kans om de ergste nood te kunnen leni gen". Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN Alle bewo nerscommissies die verte genwoordigd zijn in de bewonersraad van wo ningbouwvereniging De Sleutels hebben de con tacten met De Sleutels met onmiddellijke ingang verbroken. De komende maanden wordt een zwartboek samengesteld met alle klachten. Na de zomervakantie moeten aan de hand daarvan 'kei harde afspraken' worden gemaakt. Zo niet, dan is de kans groot dat het overleg tussen commissies en woningbouwvereni ging definitief strandt. De negen commissies tellende bewonersraad verklaart zich daarmee unaniem solidair met de bewonerscommissies van de Lage Mors, Zuid West/Fruit- buurt en Haagwegkwartier. Die zegden dit weekeinde het vertrouwen in verder overleg met De Sleutels op. De grieven komen in grote lijnen neer op het negeren van de inbreng van de commissies. „Als wij zelf geen initiatieven ontplooi en, dan gebeurt er niks. De Sleutels hebben geen sociaal gevoel. Ze vergeten dat zij be taald worden om hun werk goed te doen, maar dat ze met vrijwilligers te maken hebben. Met mensen dus. De autoritai re houding van nu lijkt veel op mensen pesten. We hebben ze nota bene veel werk be spaard. Al dat werk kost ons alleen maar geld", aldus een boos commissielid. Laatste kans De bewonerscommissies gaan vanaf deze week de klachten inventariseren die in de ver schillende wijken en buurten leven, evenals de zaken die wel goed zijn gegaan. Dat zwartboek krijgt De Sleutels na de zomervakantie toege stuurd. Daarna moeten er 'kei harde afspraken' worden ge maakt. „We hebben er nog vertrouwen in, maar het is echt de laatste kans. Als het dan nog niet goed gaat, moet de ledenvergadering zich maar uitspreken over het al dan niet definitief stopzetten van de contacten". Het afbreken van het overleg heeft tot gevolg dat het werk apparaat van De Sleutels geen nieuwe ontwikkelingen kan ontplooien. Daar zitten de be woners niet mee. „Dan hebben ze tenminste alle tijd om eerst de lopende zaken goed af te handelen voordat ze hun tijd in iets nieuws steken". De buurtbewoners zelf zullen wei nig merken van het verbreken van de contacten. „Zij worden niet de dupe. Gemaakte af spraken worden gewoon nage komen". Molen Behalve serieus overleg en het nakomen van gedane beloften, willen de bewoners ook dat hun vragen niet meer via een veelvoud van verschillende schijven worden afgehandeld. „Als je belt, kun je meestal je verhaal kwijt. Maar dan komt het in de bureaucratische mo len, de ene medewerker weet nu niet meer wat de ander heeft gezegd en ze hebben geen zin om zich er echt in te verdiepen", meende een ande re buurtbewoner. De commis sies willen ook dat de overle gronden weer worden genotu leerd. Dat gebeurt nu niet en dat heeft geleid tot welles-nie- tes spelletjes waar niemand meer uitkomt, zo menen zij. Dat de stap om de contacten te verbreken pas nu is genomen, komt volgens de commissies door de verplichtingen naar de achterban. Maar het gebrek aan serieuze bemoeienis, het niet nakomen van veel belof ten en het feit dat bewoners na jaranlang wachten nog steeds niets gedaan zien aan hun klachten is nu de druppel. „We moesten altijd geduld hebben tot de fusie was uitge kristalliseerd, maar we zijn nu drieëneenhalf jaar verder, pro blemen die er toen waren zijn Waslijst De commissies zeggen voor beelden te over te hebben die hun opvatting staven. Zo dringt de tijd voor ingrijpende renovaties en groot onderhoud omdat er door de tussenbalans vanaf 1992 veel minder subsi dies worden verstrekt. In de Lage Mors zou De Sleutels daarom nog voor september van dit jaar voor 27.000 gulden per woning onderhoud willen gaan plegen in de Morslaan. Lelylaan, Damlaan. Sluisstraat en Duikerstraat. Maar ook daar zonder overleg vooraf, in grote haast en „alleen het hoogst noodzakelijke". En dat terwijl de bewuste 99 wonin gen al sinds 1988 op de priori teitenlijst staan en volgens de bewonerscommissie in de 36 jaar van hun bestaan nog nooit een goede onderhoudsbeurt hebben gehad. In Zuid West begrijpen de bewoners niets van de huurverhoging op grond van de woonomgeving. „Terwijl wij juist op verlaging hadden aangedrongen in ver band met de meeuwenoverlast en er verder in de buurt niks is veranderd". In Tuinstadwijk wachten verschillende bewo ners nog steeds op dubbel glas ondanks een zwart op wit staande belofte van inmiddels een jaar oud.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13