Hans Simons en de verdwijning van de ziekenfondspatiënten "final* - ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA 30 STAATSSECRETARIS OPTIMISTISCH OVER NIEUWE ZORGVERZEKERING Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG - „Werkelijk, geen moment heb ik tegen deze functie opgezien. Van het begin af aan vond ik het een geweldig leuke en boeiende baan en zo voel ik het nog steeds. Natuurlijk was het een hele kluif die ik me eigen moest maken, want de volksgezondheid bestrijkt nu eenmaal een gigantisch terrein. Maar ik had het geluk dat ik niet helemaal een vreemdeling in dat Jeruzalem was". Staatssecretaris Simons (43) kijkt de ver slaggever aan met een blik van: je weet wel wat ik bedoel. Toch blijkt de laatst uitgesproken zin niet helemaal op z'n ware proporties te zijn ingeschat. „O nee, beslist niet alleen omdat m'n vader huis arts was! Ons hele gezin was of is werk zaam op het gebied van de gezondheids zorg. M'n moeder is verpleegkundige en apothekersassistente geweest en ik heb vier broers die er nog middenin zitten: een fysiotherapeut, een verzorger in een bejaardenhuis, een hoofdverpleegkundige en een docent gezondheidsrecht". „Toen ik vorig jaar te maken kreeg met protesterende verpleegkundigen en zie kenverzorgenden wist ik dus drommels goed waar ze het over hadden. Men hoeft mij niet te vertellen hoe zwaar zo'n baan is. Ik ben dan ook blij dat we de meesten enige salarisverhoging hebben kunnen bezorgen en dat de nieuwe instroom van personeel eindelijk weer wat groter be gint te worden zodat de werkdruk in de zorgsector geleidelijk kan afnemen". „In mijn ouderlijk huis speelde het on derwerp 'gezondheidszorg' in heel veel gesprekken een belangrijke rol. Toen ik m'n huidige vrouw voor het eerst mee naar huis nam, heb ik haar daar zelfs nog voor gewaarschuwd: 'denk erom, het gaat bij ons vaak over ziekten en medicamen ten hoor!'. Daar moest ze in het begin wel even aan wennen. „Het bleef overi gens niet bij de kennis die ik van huis uit al had. Ook als wethouder van Rotter dam heb ik me nogal eens met de ge zondheidszorg beziggehouden. Het zat weliswaar niet in m'n portefeuille, maar ik heb nu eenmaal een vrij bemoeizuch tige aard en in de vergaderingen van B en W liet ik me dan ook vaak verleiden om driftig mee te discussiëren als het over zorgverlening ging. Dat is me niet altijd in dank afgenomen, maar ik heb er in elk geval heel wat van opgestoken". Nieuwe verzekering Als de voortekenen niet bedriegen, gaat Hans Simons straks de geschiedenis in als de man die Nederland een nieuw ver zekeringssysteem tegen ziektekosten heeft bezorgd. Maar als het aan hem ligt zal dat beslist niet z'n enige wapenfeit zijn. Simons wil veel méér. „Toen ik de erfenis van m'n voorgangers aantrof, doken daar vier hoofdproblemen uil op: de reorganisatie van het verzeke ringsstelsel, het vraagstuk rond de hoge medicijnprijzen, de inkomensproblemen en de werkdruk onder het verpleegkun dig en verzorgend personeel en ten slotte de vragen van medisch-ethische aard, zo als euthanasie, orgaandonatie en reageer buisbevruchting". „Met al die zaken wilde ik zo gauw mo gelijk aan de gang en dat heb ik dan ook gedaan. Het nieuwe vergoedingssysteem voor geneesmiddelen, waarbij zieken fondsverzekerden voor onnodig dure medicijnen iets moeten bijbetalen, ligt nu zelfs al voor het grijpen. Op 1 juli moet het in werking treden. De farma ceutische industrie probeert dat nog wel via een rechtszaak tegen te houden, maar daar slaap ik 's nachts geen uur minder om. Ik heb er alle vertrouwen in dat het gewoon doorgaat". „Maar naast de vraagstukken die ik net noemde trof ik bij mijn aantreden nog een ander probleem aan dat me intrigeer de. Niet iets dat je in één keer beet kunt pakken, maar iets dat eigenlijk boven de hele sector zweefde. Hoe zal ik het zeg gen....?" De woordenstroom van de staatssecretaris stokt even. Hij neemt een slok Cola en werpt een vluchtige blik in het rond alsof hij ergens in de kamer de juiste woorden zoekt. Na een paar seconden wordt de motor weer opgestart. „Er lag nogal wat scheef in de verhoudingen tussen de overheid, de werkers in de gezondheidszorg en de burgers. Ons departement was op het ge bied van de volksgezondheid te veel naar binnen gericht. We kwamen niet op een frisse, stimulerende manier naar buiten. Aan de andere kant waren de artsen, ver pleegkundigen, fysiotherapeuten en ande- Hij zag op 20 december 1947 het levenslicht in Witmarsum, Friesland, waar zijn vader huisarts was. De Friese lucht ademde Hans Simons echter maar een jaar in, want de rest van zijn jeugd bracht hij door in Renesse, een vriendelijk badplaatsje op Schouwen-Duive- land. Na zijn studie politicologie en sociologie aan de VU in Amsterdam koos Simons voor een baan in het welzijns- en vormingswerk. In middels was hij ook verslingerd geraakt aan de politiek. Hij werd lid van de PPR en be landde namens die partij in 1974 in de ge meenteraad van Rotterdam. Tot zijn teleur stelling werd de PPR echter niet de invloedrij ke progressieve partij die hij verwachtte. Hij zegde zijn lidmaatschap op, sloot zich aan bij de PvdA en kwam opnieuw in de Rotterdamse raad. In 1982 werd hij benoemd tot wethouder van onderwijs, culturele minderheden en werk gelegenheidsbeleid. Zijn bestuurlijke kwalitei ten bleven in de landelijke politiek niet onop gemerkt en het wekte in de Maasstad dan ook geen verbazing toen Simons op 7 november 1989 toetrad tot het derde kabinct-Lubbers als staatssecretaris van WVC, speciaal belast met volksgezondheid. re beroepsgroepen ook voornamelijk met zichzelf bezig. Je hoorde ze vrijwel alleen als ze iets hadden om tegen te proteste ren. En de burgers... ach, negen van de tien mensen hebben er amper een idee van hoe de volksgezondheid in ons land georganiseerd is. Nederland heeft bijna de beste gezondheidszorg ter wereld, we zitten nota bene in de top-vijf, maar dat vindt iedereen hier volkomen normaal. Men staat er niet bij stil en is zich ook niet bewust van de enorme kosten. We moeten voor die gezondheidszorg met z'n allen vijftig miljard gulden per jaar opbrengen, dus ongeveer 3300 gulden per burger, van baby tot hoogbejaarde!" Gemakzuchtig Plotseling maakt de diepe ernst op het gezicht van Simons plaats voor een bre de glimlach. „Ja, sorry hoor, ik ben nu wel heel erg serieus bezig, maar ik kan hier moeilijk iets luchtigs van maken". Een aanmoediging om gerust verder te gaan is echter niet nodig. Hij pakt zelf de draad weer op. „We zijn in de loop der jaren wat gemak zuchtig over onze gezondheidszorg gaan denken. Het marcheert allemaal wel, wat zouden we ons er druk over maken? Zo denken heel veel mensen. Het wordt ook als volkomen normaal ervaren dat er steeds nieuwe mogelijkheden en technie ken bijkomen en het is voor velen even logisch dat er voor elk probleem een hulpverlener klaar staat. Langzamerhand hebben we ons de illusie aangepraat dat de gezondheidszorg èlles kan oplossen, ook problemen die helemaal niet van medische aard zijn en die veel beter langs andere wegen kunnen worden aan gepakt. Als je bijvoorbeeld door je werk stressverschijnselen hebt gekregen, moeten de arbeidsomstandigheden wor den veranderd. Zoiets los je niet op via de spreekkamer van de dokter. En bo vendien: als het even wat minder goed gaat met je lijf of tussen je wenkbrauwen, hoef je heus niet altijd onmiddellijk naar de dokter te rennen". „Om kort te gaan: ik heb mij voorgeno men die peperdure gezondheidszorg van ons uit de sfeer van de anonimiteit en de vanzelfsprekendheid te halen. De burgers èn de werkers in de gezondheidszorg moeten zich meer bewust worden van de kosten en moeten ook proberen die zo laag mogelijk te houden. Om dat te be reiken zijn drie dingen nodig: de burgers moeten verantwoordelijker met hun ge zondheid omgaan, ze moeten meer keu zemogelijkheden krijgen in de zorgsector en ze moeten meer invloed kunnen uit oefenen op de wijze van zorgverlening. En dat is nog niet eens het einde van het verhaal, want het is ook van belang dat de zorg in Nederland overzichtelijker en minder bureaucratisch wordt". Hans Simons hoopt dat deze idealen voor een groot deel verwezenlijkt kun nen worden door invoering van het nieu we verzekeringssysteem in 1995. De zie kenfondsen, in 1941 uitgevonden door de Duitse bezetters, en de particuliere verzekeringen vloeien de komende jaren geleidelijk samen tot één ziektekosten verzekering die voor alle Nederlanders zal gelden: arm en rijk, jong en oud. Basisverzekering „Dat betekent niet dat iedereen dezelfde polis krijgt", verduidelijkt de staatssecre taris, „maar de vloer van de verzekering, de basis, is wèl voor iedereen gelijk. Bij na alle voorzieningen in onze gezond heidszorg, variërend van de huisarts tot en met de psychiatrische inrichtingen, worden door die basisverzekering gedekt. Wat er niet onder valt zijn onder meer de luxe extraatjes, zoals klasseverpleging en cosmetische chirurgie. Mensen die dat willen, moeten daar een aparte verzeke ring voor afsluiten. Het zou te dol wor den als we allemaal zouden moeten mee betalen aan het verfraaien van iemands neus als die neus hem of haar toevallig niet zint. De echt serieuze gevallen van plastische chirurgie, zoals het verhelpen van een verminking of het verkleinen van de borsten bij een vrouw die psy chisch zwaar onder haar te grote borsten lijdt, die vallen natuurlijk weer wèl on der de basisverzekering. Laat daar geen misverstand over bestaan. Het is overi gens nog niet helemaal zeker wat er gaat gebeuren met de homeopathische medi cijnen: moeten we die buiten de nieuwe verzekering houden of niet? Ik denk dat ik die knoop nog dit jaar doorhak". „We zagen net al dat de totale zorg in Nederland vijftig miljard gulden per jaar kost. Als we de luxe extraatjes ervan af trekken, houden we ongeveer 48 miljard over. Dat is het bedrag dat door de toe komstige basisverzekering moet worden gedekt. Van die 48 miljard wordt acht tien procent hoofdelijk omgeslagen tot een voor iedereen gelijk bedrag. We noe men dat de 'nominale premie'. De rest van de kosten wordt eerlijk over arm en rijk verdeeld. Mensen met hoge inko mens dragen daar dus meer aan bij dan degenen die weinig te besteden hebben". „Men kan overigens ook kiezen voor een eigen risico. Als je bijvoorbeeld zegt 'ik ben bereid jaarlijks duizend gulden voor mijn medische verzorging uit eigen zak op tafel te leggen', hoef je minder nomi nale premie te betalen en kun je dus in principe een stuk goedkoper uit zijn. Met dat eigen risico zijn natuurlijk ook aller lei variaties mogelijk: je zou een eigen ri sico kunnen nemen voor alleen de huis arts en je medicijnen, of een eigen risico voor de tandarts of uitsluitend bij zie kenhuisopname, ik noem maar wat mo gelijkheden. Het aardige is dat alle ziek tekostenverzekeraars op die manier met elkaar kunnen gaan concurreren. Je kunt als 'zorgconsument' dan kiezen uit ver schillende soorten polissen". De eerste ideeën voor het nieuwe verze- „Ik heb mij voorgenomen die peperdure gezondheidszorg van ons uit de sfeer van de anonimiteit en de vanzelfsprekendheid te halen. De burgers èn de werkers in de gezondheidszorg moeten zich meer bewust worden van de kosten en moeten ook proberen die zo laag mogelijk te houden", aldus de 43-jarige Simons. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS keringsstelsel werden in 1987 aangedra gen door een adviescommissie, genoemd naar haar voorzitter dr. Wisse Dekker. Kort na zijn aantreden als staatssecreta ris heeft Simons het plan-Dekker echter duchtig bijgeschaafd. Malle eppie „Er zaten nogal wat nadelen aan die ik zeer bezwaarlijk vond", legt Simons uit. „Zo had ik onder meer grote moeite met het feit dat Dekker de basisverzekering vrij beperkt wilde houden. Geneesmid delen. fysiotherapie, abortus, dat zat er allemaal niet in. Daar moest je je apart voor bijverzekeren. Bovendien wilde Dekker de premies minder sterk afhan kelijk maken van iemands inkomen. Voor grote groepen mensen zou het nieu we stelsel dan tot enorme kostenstijgin gen leiden. Dat was voor mij niet aan vaardbaar. Ik geloof dat ik nu een eerlij ker systeem heb gevonden. Kijk, er zul len heus wel mensen zijn, ook in m'n ei gen partij, die het nog niet goed genoeg vinden. Maar als ik nog verder was ge gaan zou ik er zelf geen vrede mee gehad hebben. Bovendien zou ik dan op zware tegenstand zijn gestuit in de politiek, in de verzekeringsbranche en bij de werkers in de gezondheidszorg. Ik ben geen Malle Eppie die dingen voorstelt waarvan hij van tevoren weet dat ze niet uitgevoerd kunnen worden". „Er liggen nu ook nog wel personen en organisaties dwars, maar ik denk dat die problemen overbrugbaar zijn. Sommige verzekeraars zeggen dat ze een chaos ver wachten en enorme kostenstijgingen, maar ik denk dat dat allemaal koudwa tervrees is. Ik ben ontzettend optimis tisch over de toekomstige verzekering. Het komt wel goed, denk ik. Als de Tweede Kamer binnenkort haar goed keuring geeft aan de tweede fase van de stelselwijziging - de eerste stap is im- Als de voortekenen niet bedriegen gaat staatssecretaris Hans Simons van WVC straks de geschiedenis in als de man die Nederland een nieuw verzekerings systeem tegen ziektekosten heeft bezorgd. Maar als het aan hem ligt zal dat beslist niet z'n enige wapenfeit zijn. Simons wil veel méér. mers in 1989 al gezet - dan is de trein volgens mij niet meer te stoppen". „Momenteel merkt de burger er nog niet zoveel van dat we naar een nieuw sy steem op weg zijn, maar achter de scher men gebeurt er al heel wat. Allerlei medi sche voorzieningen worden nu al niet meer betaald uit de ziekenfondsen en de particuliere verzekeringen, maar uit het fonds van de AWBZ, de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Die AWBZ la ten we namelijk uitgroeien tot de nieuwe basisverzekering. Tot voor kort werd al leen de verpleging in diverse instellingen uit de AWBZ bekostigd, maar inmiddels betalen we al veel meer uit die pot: het kruiswerk, de gezinszorg en de kosten van rolstoelen, krukken en kunstledema ten, om maar een paar voorbeelden te noemen. Vanaf 1 januari komend jaar zullen ook de huisartsen en medicijnen in de AWBZ worden ondergebracht en zo komt er steeds meer bij. Net zo lang tot het 1995 is geworden, het jaar waarin het complete nieuwe systeem kan gaan draaien. We praten dan niet meer over ziekenfondsen en ziektekostenverzeke ringsmaatschappijen, maar over 'zorg verzekeraars'. Goedkoper De hamvraag ten slotte: zal de gezond heidszorg door het nieuwe stelsel uitein delijk goedkoper worden? Simons aarzelt en schudt dan heel voor zichtig van nee. „Voorlopig niet, denk ik. Als het systeem goed functioneert zal de groei van de kosten wel worden beperkt doordat er meer bewuste afwegingen worden gemaakt, zowel door de burgers als door de aanbieders van de zorg. Maar goedkoper... dat durf ik voor de korte 1 termijn niet te voorspellen. Er is trou- j wens de komende iaren nog zoveel te betalen! Elke cent die we met z'n allen besparen is hard nodig voor het wegwer ken van de onaanvaardbaar lange wacht lijsten voor venDleeghuizen en instellin gen voor zwakzinnigen en lichamelijk ge handicapten. En niet te vergeten ook voor extra personeel en voor het betalen van nieuwe technische ontwikkelingen zoals het uitvoeren van longtransplanta ties". „We zullen heel wat jaren verder zijn wil er sprake zijn van enige premieverlaj Maar laten we daar nou niet over doen, want ik kan het niet vaak ge noeg zeggen: we hebben in ons land bijna de beste en meest sociale gezondheids voorzieningen ter wereld. In Engeland bijvoorbeeld is de kwaliteit zeker vijf keer minder, om over de Verenigde Sta ten en de Derde-Wereldlanden maar te zwijgen. Daar is een goede gezondheids zorg alleen voor de rijken weggelegd. Als je daarover nadenkt, kun je maar tot één conclusie komen: we hebben hier verrekt weinig te klagen". £eidóc@ou4cmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 30