Ideeën zijn niet eranderd, maar e strategie wel" BOUWPLANNEN? 'ÏDEN OMGEVING SaidóaQowuvnt MAANDAG 27 MEI 1991 PAGINA 7 |(tn met neppistool gepakt in Leiden ïjj)EN Op het Noordeinde is nippen nacht rond een uur een Hge Leidenaar aangehouden loor getuigen met een vuist- iwapen in de hand was gesig- n|rd. Toen de gealarmeerde nje ter plekke kwam greep de Jonmiddellijk in zijn binnen- [waarop de agenten snel in- n om een schotenwisseling irkomen. Het wapen van. de ileek echter een replica van listooi te zijn. De Leidenaar w itgezet op het bureau aan de féjegracht. Hij wordt nog ver- om te achterhalen of hij iet neppistool mensen heeft ligd of beroofd. Man mishandeld na verkeersovertreding LEIDEN Een gebroken pols, een gekneusde vinger en verwondingen aan het hoofd waren de onverwachte gevolgen van een volgens het slachtoffer „waarschijnlijk gepleegde verkeersovertre ding". De man reed in zijn auto over de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Su- matrastraat toen hij door een andere automobilist werd ge sneden en in de kant van de weg werd gedrukt. Toen hij uit zijn auto stapte, sloeg en schopte de andere automobi list op hem in. De dader reed vervolgens weg. Van de man is niets bekend. Kat oorzaak van aanrijding HOOGMADE Een over stekende kat heeft gisteren voor een ravage gezorgd op het Noordeinde in Hoogma- de. Een 21-jarige automobi list uit Woubrugge week uit voor het.dier ter hoogte van een wegversmalling en bot ste tegen twee geparkeerde auto's op. Daarbij raakte een 21-jarige passagier uit Roelofarendsveen licht ge wond. Het slachtoffer moest zich met een pijnlijke schouder en een schaaf wond onder behandeling van een arts stellen. De drie auto's werden zwaar be schadigd. Hobbyistendag Koudekerk trekt tweeduizend bezoekers KOUDEKERK AAN DEN RIJN De traditionele jaar lijkse hobbyistendag in het vrijetijdscentrum De Ridder hof in Koudekerk is een groot succes geworden. Een dikke drieduizend belangstellenden hebben afgelopen zaterdag een kijkje genomen bij de kramen van maar liefst 78 hobbyisten. De zesde versie van deze dag die elk jaar weer wordt georganiseerd door Nel Bruynes en Meini Fok trok 32 hobbyisten meer dan tijdens de lu strumviering vorig jaar. De verwachting is dat in 1992 nog meer hobbyisten uit het hele land naar Koudekerk zullen komen om hun creaties te demonstreren. Meini had zaterdag, naast de toezeggingen van de huidige hob byisten, al zeven nieuwe aanmeldingen binnen. De gro te zaal van de Ridderhof leek zaterdag dan ook wel een groot gezellig mierennest. „Het was erger dan erg, zo vreselijk veel mensen", vertelt Meine Fok na een ver moeiende maar voor haar toch heel geslaagde dag waar op zij ook nog eens haar 34-jarig huwelijksfeest vierde. Man tuigt vriendin af LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden toen hij op de Lammer markt bezig was zijn 19-jarige vrien din in elkaar te slaan. Ook toen de politie arriveerde was de man niet tot bedaren te brengen. Hij is overge bracht naar het politiebureau aan de Langegracht. Politie vangt bever KATWIJK De Katwijkse politie liep zaterdagochtend vroeg in de Tramstraat een bever tegen het lijf. De dierenambulance uit Oegstgeest heeft het beest gevangen. De bever verblijft nog op de 'eerste hulp' van de dierenambulance en wordt bin nenkort via Artis in een zogeheten buitenstation in de buurt van Lely stad geplaatst. Raad van State verklaart vergunning disco nietig NOORDWIJK Disco The Champ aan De Grent mag voorlopig op de oude voet doorgaan. De exploitant, P.Beuk, had een schor- singsverzoek bij de afdeling geschillen van de Raad van State in gediend tegen twee voorschriften die de gemeente verbonden had aan een nieuwe hinderwetvergunning. Dit verzoek werd afgewe zen, maar tegelijkertijd bepaalde de Raad van State de gehele be schikking nietig. „Zeer uitzonderlijk", aldus A.van der Craats die namens de gemeente optrad in het geschil. „Meestal grijpt de af deling slechts op onderdelen in. Ditmaal heeft de voorzitter van de Raad, G.Veringa persoonlijk geïntervenieerd en de hele ver gunning vernietigd. Dat betekent dat we de hele hinderwetproce dure opnieuw zullen moeten opstarten". Een nieuwe procedure zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. Dat betekent dat The Champ tot die tijd nog niet behoeft te voldoen aan de verscherpte eisen die in de vernietigde vergunning waren opgenomen. Zo hoeft de geluidsbegrenzer nog niet lager worden afgesteld en zal de discotheek ook nog geen geluidssluis aan hoeven te brengen. iCHEID VAN WETHOUDER HENRIËTTE VAN DONGEN )OLF KLEUN )EN „Ik ga weg als teel tevreden mens", .ouder Henriëtte van jen (41) van onder cultuur en emancipa- egt het spontaan en hien ook wel triom- lijk. Zeven jaar gele- trad ze aan als wet- er voor de PvdA na moeilijke start als lid in een omstreden Vanmiddag heeft een bijzondere raads- dering formeel af- id genomen. Van- id volgt een feest in Thouwburg. Daarmee Jvoor haar definitief trboek van de Leidse daentepolitiek. Per 1 vtreedt ze aan in een ^inctie op het ministe- jjan onderwijs. Direc- t generaal voor be- dyonderwijs en volwas- £ubreau van de wethouder jeruimd. Ze is enthousiast pok afwachtend om aan den in haar nieuwe baan. ,-|jeid nemen doet ook in -®-|val een beetje pijn. „Je iwat je achterlaat. Het is |e leukste tijd om weg te 'als je net aan de gang Ik had niet het plan tus- nls weg te gaan, maar had 1 Jestuur wel laten weten rekening mee te houden, ^d ook niet verwacht dat een jaar na de verkie- 5ni zou gebeuren. Maar ,%ord je gevraagd om te ln praten over een heel _a.1ssante baan. En dan af wat er gebeurt als je Komt zo'n gelegen- drie jaar weer te- Hans Baaijens is nieuwe voorzitter van PvdA-fractie LEIDEN Hans Baaijens (40) is gekozen tot nieuwe voorzitter van de PvdA-frac- tie in de Leidse gemeente raad. De keuze voor Baaij ens is opmerkelijk omdat hij momenteel nog geen deel uitmaakt van de fractie. Baaijens is opvolger van Steven de Vreeze die on langs wethouder is gewor den. De nieuwe fractievoor zitter wilde gisteren nog een commentaar geven op zijn uitverkiezing. Bijzonderhe den zijn vanmiddag op een persconferentie bekend ge maakt. van haar partijgenoot Paul Bordewijk. Die zag zich ge noodzaakt ontslag te nemen als wethouder van financiën nadat de helft van zijn eigen fractie het vertrouwen in hem had opgezegd. Dat gebeurde nadrukkelijk niet door zijn collega's Tjeerd van Rij en Henriëtte van Dongen. Borde wijk is inmiddels opgevolgd door fractievoorzitter Steven de Vreeze. Van Dongen had toen haar nieuwe baan al aanvaard. Het mede door die crisis ontstane vacuüm in de partij speelde dan ook geen rol bij haar be sluit. „De situatie is niet een voudig, maar binnen de PvdA heeft altijd gegolden dat de partij niet afhankelijk mag zijn van een enkele persoon. Bo vendien is het zo dat ik welis waar lijsttrekker was bij de raadsverkiezingen, maar er was ook afgesproken dat ik na de verkiezingen wethouder zou worden. Dan zou de frac tievoorzitter de leiding van de fractie overnemen. Zelf ben ik er ook voor dat wethouders en raadsleden na een aantal jaren weer vertrekken". Henriëtte van Dongen kwam dertien jaar geleden als uitge sproken vertegenwoordiger van de vrouwenbeweging in de gemeenteraad. De Rooie Vrouwen hadden voor de ver kiezingen geëist dat minimaal 25 procent van de kandidaten vrouw moest zijn. „We waren daarmee de eersten in Neder land. Maar vervolgens moes ten er ook kandidaten komen. Mede omdat ik toen geen baan buitenshuis had, ben ik ge vraagd op de lijst te gaan staan". Die eerste periode herinnert ze zich niet als de meest plezieri ge. Van Dongen stond met haar uitgesproken feministi sche standpunten nogal eens ver weg van haar eigen frac tie. „Ik heb de eerste jaren eerder ervaren als lid van de oppositie dan als deel van de coalitie. Als ik al steun kreeg, kwam die uit de partij en niet uit de fractie. Ik ging me pas prettiger voelen toen ik bij de verkiezingen heel hoog op de lijst werd geplaatst. Toen heb ik gemerkt een grote stroming te vertegenwoordigen". Het duurde daarna nog twee jaar voordat Henriëtte van Dongen op het pluche van de wethouderszetel terechtkwam. Voor het zover was werd ze eerst gepasseerd door de frac tie die de voorkeur gaf aan Jit Peters. Het was zuur voor haar te constateren dat de PvdA- fractie best uitspraken wilde doen over aantallen vrouwen in bestuursfuncties, maar als het henzelf betrof niet de daad bij het woord wilde voegen. De situatie dat Henriëtte van Dongen eerder als lid van de oppositie zou gelden dan als PvdA-vrouw is inmiddels lang geleden. „Maar mijn ideeën zijn niet veranderd. Wel mijn strategie. Ik weet nu dat je moet kunnen lobbyen. Dat je informeel moet kunnen praten met mensen om ze voor je standpunt te winnen. Dat is iets heel anders dan stiekem zaken regelen. Je moet een ba- Henriëtte van Dongen in haar laatste dagen als wethouder. Een opgeruimd bureau, een tevreden mens. lans vinden waarbij je bereikt wat je wil en jezelf ook nog in de spiegel kunt aankijken". Het voorrangsbeleid voor min derheden en vrouwen is in de loop der jaren mede door de inspanningen van Van Don gen in de gemeente Leiden op alle fronten doorgevoerd. Poli tiek is vrij algemeen geaccep teerd dat voor een groot aantal functies de aanstelling van vrouwen de voorkeur heeft. Kritiek is de afgelopen paar jaar met name van ambtena ren gekomen die hun carrière zagen geblokkeerd. Kritiek die Van Dongen zich kan voor stellen. Maar waar ze ook van zegt dat het gaat om een tijde lijke situatie. Als er evenwicht is in het aantal mannen en vrouwen loopt het voorkeurs beleid af. „We stellen nu weer mannelijke directeuren van basisscholen aan. Ongeveer 50 procent van de directeuren is vrouw. Zonder strak beleid was dat niet gelukt. Er waren bovendien heel goede kandi daten. Het zou stom zijn om ie mand te benoemen in wie je niet gelooft". Ook op ander gebied ziet Hen riëtte van Dongen duidelijk resultaat. „In 1978 werd voor de kinderopvang een ton uit getrokken. Nu loopt dat in de miljoenen. Ook kwalitatief is er veel verschil. Toen werd kinderopvang door sommige mensen omschreven als het 'stallen' van kinderen. Nu is er een professionele centrale or ganisatie". Onderwijs Het Leidse gemeentebestuur lag in de loop van de jaren nogal eens met het rijk in de clinch als het ging om onder wijsuitgaven. Als armlastige „Artikel 12-gemeente" staat Leiden al jaren min of meer onder curatele. Uitgaven bo ven de landelijke normen heb ben op onderwijsgebied altijd vergaande gevolgen. Wat het openbaar onderwijs krijgt voor bijvoorbeeld gebouwen moet ook worden betaald aan het bijzonder onderwijs. Ook als die scholen dat niet direct no dig hebben. Dat automatisme heeft Van Dongen voor een deel weten te doorbreken door afspraken te maken in convenanten met het bijzonder onderwijs. Om bijvoorbeeld geld te reserver en voor onder andere remedial teachers. Leraren die bijles ge ven aan kinderen met leerpro blemen. „Het geld dat we daarvoor uittrekken wordt uitsluitend daaraan - besteed. Daarover is overeenstemming met het bijzonder onderwijs. Dat dreigt dan te worden doorbroken door beginseldis cussies in de landelijke poli tiek. Ik ben voor vrijheid van onderwijs zoals is aangegeven in de Grondwet. Maar het moet toch niet zo zijn dat be sturen van bijzondere scholen in hun handen wrijven omdat het Stedelijk Gymnasium een oud gebouw heeft dat extra onderhoud vergt. Daar moet iets aan worden gedaan". Cultuur Een beleidsterrein waarvan ze de feitelijke oogst niet meer meemaakt is cultuur. Bijna twee jaar geleden verscheen de cultuurnota die aanzet gaf voor een nieuw beleid. Sinds vorig jaar is er een nieuwe di recteur cultuur, Yvonne van Baarle. Er is een nieuwe direc teur voor de Lakenhal, Jette- ke Bolten. De eerste aanzetten van nieuw beleid zijn ge maakt. Het gaat daarbij onder andere om de uitbreiding van de Lakenhal, een nieuw Cen trum voor Beeldende Kunst en de uitbreiding van het aantal ateliers voor kunstenaars. Kri tiek op de nota was indertijd dat alle mooie plannen niet fi nancieel waren onderbouwd. Van Dongen nu: „Het is ook een kwestie van keuzes ma ken. Het kan niet allemaal in één keer". Tevreden consta teert ze wel dat het cultuurbe leid is ontzien bij het opstellen van de bezuinigingsvoorstellen met een totale waarde van tien miljoen. Ook al waren er wel geluiden binnen het college om delen van het cultuurbe leid te schrappen. „Ik heb het in de rails gezet. Mijn opvolg ster (Hennie Koek, red), komt FOTO: WIM VAN NOORT de komende tijd met voorstel len om het verder uit te wer ken". Eén van die voorstellen wil ze wel noemen. Er wordt de komende jaren in de begro ting geld gereserveerd om als er geschikte schoolgebouwen vrijkomen het aantal ateliers uit te breiden. Missen Tot de dingen die ze zal mis sen na haar vertrek uit de ge meentepolitiek horen de ont moetingen met wijkbewoners in het kader van de sociale vernieuwing. Ze is tevreden over het verloop ervan in Lei den. Het gaat veel beter dan weieens lijkt door de landelij ke discussies. En ze merkt op aan de soms heftige ontmoe tingen met buurtbewoners verre de voorkeur te geven boven soms dodelijk saaie ge meentelijke vergaderingen. „Het blijkt dat mensen ook ge lukkig zijn en niet alleen in el lende en problemen zitten. Want dat is de kant die je als wethouder vooral meemaakt. Ik krijg er toch een soort pep van als je rechtstreeks met mensen wordt geconfronteerd. Anderen zagen vooral de pro blemen. Ik heb niet de illusie dat ik het oplos. Maar ik zie wel degelijk vorderingen. Er komen uit de wijken kritische vragen. Maar er is ook waar dering, bijvoorbeeld voor de komst van de omgevingsvak lieden in de Slaaghwijk' Sint Jorismarsen in trek bij scouts OEGSTGEEST Welgeteld 3710 scouts hebben zaterdag in Oegstgeest deelgenomen aan de 45e Sint Jorismarsen. Dit betekent een stijging van elf procent ten opzichte van vorig jaar. Het was de kortgeleden gepensioneerde groepscom mandant van de rijkspolitie, A. Gelderblom, die op het ter rein van het Bos van Oud Poelgeest het startsein voor de wandeltochten over 5, TA, 10 en 15 kilometer gaf. Daarbij waren aanwezig de voorzitter van Scouting Nederland, me vrouw I. Gehner en Oegst- geests burgemeester Sj. H. Scheenstra. Uitslagen: De best geklede groep: De Dauwtrappers, Lei den. De grootste groep (78 per sonen): Scouting Den Bosch. De verstkomende groep: H. de Montfoort, Hoensbroek. 5 Ki lometer: 1. Bostreno's, Noord- wijkerhout; 2. Derja's, Oegst geest; 3. Kanthika's Rotter dam. 7V'2 Kilometer: 1. Upepo, Noordwijk (beker en wisselbe ker); 2. Puntenburger groep, Lisse; 3. Kathinka's, Rotter dam; 4. Ashant, Zoetermeer. 10 Kilometer: 1. Bostreno's, Noordwijkerhout (beker en wisselbeker); 2. Adonata wacht van Klimopgroep, Waddinx- veen; 3. Bronsgeest, Noordwij kerhout. 15 Kilometer: 1. Bo streno's Rowans, Noordwijker hout (beker en wisselbeker); 2. De Dauwtrappers, Leiden; 3. De Buffalo s, Zandvoort. Drumbands: Baden Powell- band, Spijkenisse. Groepsprijs met vignet Jamboree Korea. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor; RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk 5CHÜCD, Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. WO M AC/* rLV/EUT Gerestaureerd gildebord geplaatst in Pieterskerk Na twee jaar intensieve restauratie kon zaterdagochtend in de Pieterskerk een gigantisch gildebord uit 1581 op zijn plaats worden gehesen. Het gevaarte is een van de twee exemplaren in gebogen vorm die de Pieterskerk plachten te sieren. Er hangen nog drie vierkante gildeborden, die van latere datum zijn. Het andere gebogen bord moet ook nog in vroegere luister hersteld worden, maar daarvoor zoekt men nog geldschieters die de kostbare restauratie mogelijk moeten maken. De letterborden van de gilden zijn eigenlijk de voorlopers van de reclameborden die tegenwoordig in openbare gelegenheden te zien zijn. Het pas gerestaureerde bord werd vroeger getooid met wervende teksten voor de wevers. FOTO: WIM VAN NOORT Cafébezoeker haalt uit met kapot bierglas LEIDEN Een 19-jarige ca fébezoeker uit Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt nadat hij tij dens een ruzie in een café aan de Stationsweg een 18-jarige plaatsgenoot een kapot bier glas in het gezicht had ge duwd. De 19-jarige dader werd om nog onbekende reden agressief. Het tweetal zette de vechtpartij buiten voort tot bij de ingang van een ander café. Daar konden zij door de politie worden gescheiden. Het slachtoffer is met letsel in het gezicht overgebracht naar het AZL. Automobilist rijdt door na aanrijding LEIDEN Een 39-jarige fiet- ser uit Leiden is gisteravond met een gebroken been opge nomen in het Academisch Zie kenhuis nadat hij was aange reden op de Telderskade. Een onbekend gebleven automobi list, die de Leidenaar tegemoet reed, veranderde van rijbaan en reed recht op de man af. Na de botsing reed de automobilist zonder zich om het slachtoffer te bekommeren door. De poli tie verzoekt eventuele getui gen contact met haar op te ne men, tel. 258888. Diefstal van speedboten RIJNSBURG Dieven heb ben in het afgelopen weekein de twee speedboten gestolen uit Rijnsburg en Valkenburg. De eerste boot werd wegge haald uit het water langs de Kleipettenlaan in Rijnsburg. De tweede boot werd nabij de Hoofdstraat in Valkenburg weggehaald. In beide gevallen werd een kettingslot doorge knipt, waarna met de boten kon worden weggevaren. De waarde van de speedboten be draagt vele duizenden guldens. listorie komt tot leven historie kwam dit weekeinde in het Rijksmuseum van Oud letterlijk tot leven. In het museum aan het Rapenburg in werd een Prehistorisch weekeinde gehouden en in het ka- larvan gaven leden van het Prehistorisch Huis demonstra- de centrale hal, voor de Taffehtempel, kon men in authen tieke kledij gehulde prehistorische mensen aan het werk zien. Er werd hout bewerkt, gesponnen en geweven en er werden man den gevlochten. Voorts konden bezoekers zelf ervaren hoe het is om een archeologisch voorwerp op te graven. Ook kon men deelnemen aan rondleidingen, lezingen bijwonen en films zien. Voor de kinderen werd, zeer toepasselijk, regelmatig een avon tuur van de Flinstones vertoond. FOTO: WIM VAN NOORT f lege van Noordwijk: bezwaren tegen Casinoplan afgewezen reljDWIJK De bezwa- ;enegen het Casino-bouw- (jnoeten worden afgewe- ^Dit stellen burgemeester 1jjthouders voor aan de ge- gjjeraad die morgen bijeen :o0 Het plan van Piet ijjer bestaat uit de bouw '^egen villa's aan de Oude ïg, een ondergrondse parkeergarage op het Casino terrein en de uitbreiding van de bestaande tennishal. Tegen de plannen is bezwaar aange tekend door een groot aantal omwonenden en de eigenaar van het Alexander Hotel. De bezwaarmakers vrezen onder meer voor grote overlast die kan ontstaan door de parkeer garage. De garage trekt uit gaanspubliek en dat kan vol gens de omwonenden voor de nodige problemen zorgen. Formeel gezien hebben de om wonenden en de hoteleigenaar bezwaar gemaakt tegen het besluit van de gemeenteraad het bestemmingsplan Oude Zeeweg en omgeving te veran deren. Deze wijziging (een zo genoemde artikel 19-procedu- re) moet de plannen van Piet Veentjer mogelijk maken. De bezwaarmakers kunnen weer protesten indienen als de ge meente Noórdwijk Piet Veent jer een bouwvergunning ver leent.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7