De levende videoclip van de Pet Shop Boys Zestiger jaren inspireren jongeren in De Kunstbende Geef mij maar Bach Zoeterwoude Jazz zit duidelijk in de lift KUNST/RTV CcidócSomcmt MAANDAG 27 MEI 1991' Oprichter van popgroep Vaya con Dios overleden BRUSSEL De Belgische popmusicus Dirk Schoefs (29), oprichter van de groep Vaya con Dios, is vrijdag dood aangetroffen in zijn woning in Brussel. Schoefs is overleden aan een infectie. Hij stond al geruime tijd onder doktersbehandeling. Eind 1986 begon Schoefs, na een carrière als bassist in tal van Brusselse rock- en rockabillygroepjes, sa men met de zangeres Danny Klein met de popgroep Vaya con Dios. De band boekte in ternationaal successen, onder meer met het nummer 'What's a man without a woman', en met 'Puertorico', en was na Technotro- nics de best verkopende Belgische popgroep. Begin vorig jaar verliet Schoefs Vaya con Dios om te gaan samenwerken met de zan geres Isabelle Antena en een Afrikaanse zanger, voor wie hij enkele nummers schreef. Vijfde concert in het Haags Bachfestival met Das Neue Orchester on der leiding van Christoph Spering in een concert rond Bach en zijri nakomelingen. Philipszaal, Zaterdagavond. Idoor ERIK BESIER Als men het publiek niet tevoren bekend had gemaakt met het in de Philipszaal uitgevoerde programma, wat zou het dan geraden hebben? Wellicht, een programma met muziek van Telemann en andere elegante tijdgenoten, af gesloten met een onbekende cantate van Bach! In werke lijkheid brachten dirigent Spering en zijn jonge Keulse Orkest, onder de naam 'das Neue Orchester', een pro gramma met muziek van drie van de vier componistenzo nen van Bach, een kleinzoon en tot slot Bach zelf. De meest bekende zoon, toen en nu is Carl Philipp Emanuel, met wiens muziek het concert werd geopend. De vierde symfonie klonk nog te ongelijk en rommelig om een goed beeld van dit stuk en het op oude instrumenten spelende orkest te geven. Het daarop gespeelde fluitconcert in d was een primeur in die zin dat het door de fluitist Konrad Hünteler gereconstrueerd is aan de hand van een door deze ontdekt manuscript waarin de fluit, en niet zoals te voren werd aangenomen het calvecimbel, als solo-instru ment opdook. Het is frisse muziek die, gespeeld op de mil de houten dwarsfluit, charmant en soms heel virtuoos klonk. Dat in tegenstelling tot het naïeve gelegenheids stuk over Columbus van kleinzoon Wilhelm Friedrich ernst. Als er al sprake van erfelijkheid is, of in ieder geval van familietradities, dan ging dat bij de Bachs niet verder dan één generatie. En er was meer sprake van ambachte lijkheid dan van uitgesproken talent. De beide symfonieën van de zonen Johann Christian, (de Milanese of Londense Bach) en Johann Christoph Friedrich (de zogenaamde Bückleburger Bach) waren aangename salonstukken. Het zelfde gold de door Barbara Schlick gezongen Italiaanse cantate van Johann Christian die een en al onschuld en romantiek uitstraalde. Als dan tot slot Barbara Schlick en Peter Lika vader Bachs Bauernkantate zingen, waarin kerk en folklore elkaar blijmoedig ontmoeten, is het, mede door de sterk aansprekende vertolking van zowel orkest als zangers, niet moeilijk om de vader boven de zo nen te verkiezen. De akoestiek van de Philipszaal is voor een dergelijk concert niet ideaal. Gene Clark, medeoprichter van de Byrds overk LOS ANGELES Gene Clark, een van de oprich ters van de Byrds, is vrij dag op 46-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn manager Saul Davis mee gedeeld. Clark werd in bewusteloze toestand aan getroffen in zijn huis in Sherman Oaks, een voor stad van Los Angeles. Toen de inderhaast opgeroe pen ambulance arriveerde, was hij inmiddels overleden. Over de doodsoorzaak is nog niets bekend. De Byrds, opgericht in navol ging van de Engelse Beatles, maakten naam in de jaren zes tig. De Californische groep liet klassiekers na als 'Eight Miles High', 'Mr. Tambourine Man' en 'Turn, Turn, Turn'. Clark maakte eerst deel uit van de New Christy Minstrels. In 1964 richtte hij samen met Jim 'Ro ger' McGuinn de Byrds op, die hij twee jaar later weer verliet. De groep, waar verder Chris Hillman, David Crosby en Mi chael Clarke deel van uit maakten, bracht een voor die tijd volkomen nieuwe sound, een combinatie van folk en rock, sterk hangend op het ka rakteristieke gitaargei McGuinn en de harny waar Crosby een mP Na zijn periode bij bracht Clark een aai# uit, deels solo, deels ren. Zijn meest recen|c 'So Rebellious A N maakte hij samen nf Olson en stamt uit F rold Eugene Clark gens zijn manager o 1 vember 1944 geborer?* ton, Missouri. In de^ van de popgeschiede echter 1941 als get1, vermeld. 1 Zoeterwoude Jazz. Met The Sweet- wood Dixiestompers, Big Band Voorschoten, Frits Katee Kwartet, Bob Rigter Kwintet, Trio Dolf del Prado, Rob Agerbeek en Ben Schrö- der met Daisy Bell. Zaterdag ge hoord en gezien in de Klaverhal in Zoeterwoude. De tweede editie van Zoeter woude Jazz kende zaterdaga vond twee stromingen. Een publiek van jazz-kenners dat uiterst geconcentreerd de mu zikale uitingen van de ver schillende jazzmusici volgde. Een ander deel van de ruim 500 bezoekers in de Klaverhal kwam heel duidelijk voor de mix muziek-gezelligheid. Een categorie mensen die niet echt onder de kenners gerangschikt kan worden maar desalniette min Zoeterwoude Jazz voor geen goud wil missen. Vorig jaar hebben de organisa toren van het jazzfestival een goede keuze gedaan. De jazz muziek is bij veel mensen po pulair. Het experiment bij de tweede editie om tevens de ontmoetingsruimte bij het spektakel te betrekken is een succes gebleken. En wel in die mate dat het qua sfeer, intimi teit en gezelligheid de optre dens in de grote hal overtrof. Wat dat betreft moeten de or ganisatoren nog wat denkwerk verrichten alvorens de derde uitgave van start zal gaan. Een andere ruimte in het Kla vercomplex er bij betrekken tafeltennishal en Utopia lijkt een aanvaardbaar alter natief. De entourage in de gro te hal leent zich, zo is nu ge bleken, toch minder voor een echt gezellige sfeer. Het was er, zeker in vergelijking met de ontmoetingsruimte, te kil. Dat lag overigens niet aan de muziek. De Sweetwood Dixie Stompers slagen er altijd in veel mensen op de vloer te krijgen. De swingende muziek én wellicht het gegeven dat de Stompers van Zoeterwoudse kom-af zijn, zijn daaraan onge twijfeld debet. Het Frits Kaatee Kwartet en het Bob Rigter Kwintet staan borg voor goede muziek al moet je er wel een liefhebber van zijn. Nogmaals, de ken ners hebben er van genoten, de andere aanwezigen hadden wat moeite met een juiste be oordeling. Dat gold ook voor de Big Band Voorschoten, al behoren zij zeker tot de betere gezelschappen in het jazzwe- reldje. In de ontmoetingsruim te was wel sprake van een uniek sfeertje. In de kleine, rokerige en zeer warme ruim te leefde Daisy Bell zich hele maal uit. Met het trio Dolf del Prado, Rob Agerbeek en Ben Schröder bespeelde zij het en thousiaste publiek waaronder burgemeester Houdijk en de wethouder van cultuur FÊob Hogenelst. De jamsession aan het einde van Zoeterwoude Jazz het was toen inmiddels 02.00 uur onderstreepte nog eens dat Zoeterwoude rijp is voor een dergelijk festival. Klaverhal- voorzitter E. Plooij toonde zich dan ook terecht tevreden. De bezoekers kwamen uit de ge hele regio en dat is een goed teken. Jazz-kenners komen daar waar goede muziek en gezelligheid samen gaan. Met 100 bezoekers meer dan vorig jaar zit Zoeterwoude wat dat oetreft in de lift. Met wat aan passingen in de accommodatie- ve sfeer zal ook de derde edi tie van Zoeterwoude Jazz on getwijfeld een succes worden. De gebroeders Stoof winnen publieksprijs MAARSSEN Op het Vechtfestival voor cabaret in Maarssen hebben de gebroeders Stoof zaterdagavond de publieksprijs ge wonnen. De jury gaf de eerste prijs aan Jeroen Engeln uit Am sterdam en honoreerde de gebroeders Stoof met de tweede. Naar eigen zeggen zijn de gebroeders Stoof streekgenoten, geboren en getogen op het platteland, niet ver van Roelofarendsveen en Rijpwetering. Ze brengen op het podium de liedjes die ze anders bij hun moeder thuis om de tafel zingen, over hun broer Her man die naar zee ging, kamperen en hun tot nog toe weinig suc cesvolle contacten met de meisjes. Mogelijk brengt dit succes daar verandering in. De gebroeders Stoof treden vrijdagavond op in Microtheater Imperium in Leiden, op het Korte Stukken Festival. Weemoedige Neil Tennant in de knap show van Pet Shop Boys. Met een orkest-uitvoering van zijn hits verwelkomde de Engelse Pet Shop Boys zaterdagavond het pu bliek in een akelig leeg Rotterdams Ahoy. De op synthesizerbasis gestructu reerde dansmuziek van het tweetal lijkt in Neder land slechts een magère aanhang te hebben. En dat is vreemd, want hoe wel het in deze branche een komen en gaan is van 'ster ren', steekt de Pet Shop Boys met kop en schouders boven die grote hoeveelheid middel maat uit. Kwaliteit is het sleu telwoord in het werk van het duo. Dat het concert dan ook een lust voor oog en oor bleek te zijn, was eigenlijk even lo gisch als dat de zon dagelijks op komt en weer onder gaat. Dat het geen gewoon concert zou worden, was vanaf het al- lereerste moment duidelijk. Het moet heel vervelend zijn om slechts het tweetal aan het werk te zien. Uitstraling nul komma nul. Bovendien Teven we in het tijdperk van de vi deoclip en aangezien Pet Shop Boys daar opvallende expo nenten van zijn, was het direct duidelijk dat de show behalve door ae muziek, zijn kracht zou moeten ontlenen aan een sterke visuele aankleding. En die was er. Met deze wereld tournee zetten Neil en Chris hun eerste stappen in de rich ting die ze straks, wanneer de popmuziek andere idolen heeft gevonden, definitief kunnen opgaan: de musical. Het con cert oogde als een levende vi deoclip, waarin dikke knipo gen waren verwerkt naar The Beatles en Kate Bush. Zo riep de orkestrale muziek aan het begin, maar ook later in de show toen nummers werden uitgebouwd en soms wonder schoon in elkaar overvloeiden, herinneringen op aan de film muziek van 'Yellow Submari ne' en leek het uit tien man bestaande ballet, in zijn aan- kledimg zo weggelopen uit de concertserie die Kate in 1979 gaf. Voor Neil en Chris bood de twee uur die het concert duurde, genoeg ruimte om hun frustraties zowel muzikaal en visueel vorm te geven. In het eerste deel brachten ze vooral hun kostschoolsyndroom tot uiting, zoals in de beddenpara de tijdens 'It's a sin', waarbij Pamela Sheyne ongelooflijk valse noten raakten. Even la ter zou dat allemaal nog goed komen, vooral toen de zwarte zangeres Sylvia Mason-James haar mond opende. Neil, maar vooral Chris, was tussen al het gedans en gespring in ver pleegsters-uniformen tijdens 'Suburbia' de rust zelve. En de keren dat Neil zich aan wat danspasjes waagde, gebeurde dat op de manier waarop hij zingt: statisch. Muzikaal vor men Neil en Chris overigens een perfecte combinatie. Daar bij geeft de weemoed die in Neil's zang en (hier en daar) rap is terug te vinden de Pet Shop Boys zijn eigen geluid. Bovendien moet het schrij versschap van die twee niet worden uitgevlakt want een nummer als 'Jealousy' is een van de beste smartlappen van de afgelopen jaren. Het con cert bood een perfectie combi natie van kijk- en luisterspel, waarbij de varkens tijdens 'Opportunities', deden denken aan de 'Piggies' van The Beat les. Bovendien bracht het tweetal genoeg materiaal om op te dansen en waren er de hits zoals 'West End Girls' en 'Where the streets have no name'. „Vrouwen hebben antei voor geestelijke zaken' IC 1 DEN HAAG „U zal ik lo ven, Heer". In de Statenhal van het Nederlands Congres gebouw in Den Haag staan zo'n tweeduizend vrouwen te gelijk op uit hun stoelen. Er worden armen omhoog gesto ken, alsof er een popconcert aan de gang is. Terwijl de al zingend getuigen maleider Johan Vink van de Evangelische Omroep nerveus op zijn horloge. Zaterdagmid dag, half vier. „De opnames liggen goed op schema. Het is voor mij elke keer spannend hoe zo'n dag uitpakt". Het televisieprogramma 'Vrouw Zijn' van de EO is zo'n succes, dat er speciale dagen worden georganiseerd waarop de opnames op lokatie worden gemaakt. Johan Vink: „Dat kost de nodige voorbereiding. Plannen maken, 'brainstor men', bidden. Het thema voor vandaag is 'Een wereld van verschil'. De invloed van vrouwen kan de wereld een ander aanzien geven. Vrou wen hebben nu eenmaal een sterke antenne voor geestelij ke zaken. Mannen nemen be slissingen, maar achter de schermen speelt het gebed van vrouwen een belangrijke rol". Dat is ook de mening van Dee Jepsen, een Amerikaanse evangeliste die de vrouwen 's morgens bij het begin van de samenkomst een hart onder de riem steekt. Ze wijst er met klem op dat vrouwen zich niet hoeven te schamen voor ei genschappen die als 'typisch vrouwelijk' te boek staan. Als voorbeeld noemt ze vrouwelij ke intuïtie. Ze daagt de vrou wen in de zaal uit die gave te benutten en hekelt de feminis tische beweging. „Vrouwen moeten zich geen mannelijke eigenschappen gaan aanme ten". Er staan nog meer toespraken op het programma, maar de vrouwen in de zaal lijken vooral op te leven als het sein voor een nieuwe samenzang wordt gegeven. „Heer, wat een voorrecht om in liefde te gaan, schouder aan schouder in Uw wijngaard te staan". Bij een enkel lied steekt de dirigent een waarschuwende vinger op. ,,U mag gerust meezingen, maar pas nadat ik het teken heb gegeven". Het muzikale hoofdgerecht is een optreden van de Amerikaanse gospel zanger Jessy Dixon. Als hij theatraal zijn handen ten he mel heft, gaan ook ii weer armen de lucht Hanny Smit (25) uit zen, die samen m vriendin Emmy Lof Amersfoort naar Den afgereisd om 'ook e dag mee te maken', meezingen, maar da; gewoon blijven zitten die vrouwen opstaan handen omhoog steki ik: 'Is dat nu wel spontaan?' Ik doe er i val niet aan mee", laa luut weten. „Maar ja lid van de NCRV, r komt het daardoor", vriendinnen hebben geen spijt van hun k< de Bijbel krijgt de vi speciale rol toebedi zo'n vrouwendag is h om daar even bij stil I De samenzang word broken voor een foru in Henk Binnendijk, Bijker en Paulien Ler van kijksters behand ben een jonge vrouw deren die stripboekt Ik vind dat er occulte ten in zitten. Moet voortaan verbieden lezen?" luidt de vra; de EO in een brief he gelegd. De forumledei snel eens. Strips zijn gen van de duivel. Bijker, zelf een moi vijf kinderen, houdt van Suske en Wiske camera. „Onschuldig u zich niet. Zo'n boe maakt kinderen v met bovennatuurlijk ten". Als dezelfde Tonnel de vrouwen in de za sluit van de dag vra misschien een Bijbel hebben, klinkt even geritsel van duizende den die snel worden gen. Lucas 10, Vers gaat het om. „Leest u zus staat zijn mening als er een wetsgel; hem afkomt die hem klem te praten. Wat zus? Wordt hij boos? vertelt dat ontroer® haal over de barmha maritaan. Barmhartij vol, onzelfzuchtig. Z< alle vrouwen van I* ook worden". Even later schuifel tweeduizend vrouwei uitgang van de i „Vergeet niet te kijke zending is op dond mei", roept Tonnek nog in de microfoc gaan er allemaal kijl weer gaan er hondej men de lucht in. DEN HAAG Wijduitlo- pende broekspijpen, spij- kergoed, een ruim vallend overhemd en na afloop het V-teken met een nau welijks verstaanbaar uit gesproken „peace": Maris- ka van Wijngaarden uit Gouda was gisteren een van de deelnemers aan de Kunstbende die haar in spiratie duidelijk had ge zocht in de zestiger jaren. Zoals ze zelf ook meteen toe gaf. „Ik ben heel erg geïnte resseerd in alles wat met de zestiger jaren te maken heeft", vertelde ze enigszins overbo dig in het Paard aan presenta tor Robert Jan Rueb. Want be halve uit haar verschijning bleek dat ook al uit haar En gelstalige gedicht 'Spiritually Stoned', waarin alle elementen van de zestiger-jaren-litera tuur aan de orde leken te ko men. Mariska bevestigde daarmee het beeld dat in de hele Kunst bende, een door WVC ge steund project om jongeren meer te betrekken bij cultuur, naar voren komt: de tijd van love en peace, van het hippie dom, de flower-power, wordt nog eens op eigen wijze over gedaan door de huidige gene ratie jongeren van tussen de veertien en achttien. Het idea lisme dat zo kenmerkend was voor die tijd is weer de drijf veer geworden. 'Give peace a chance', het V-teken, het Ban- Els Meyknegt uit Voorburg, die uit eigen werk voorleest voor de Kunstbende. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS de- Bom-teken, het geculti veerd slordige in het mode beeld, het is er allemaal. Saaiheid Beerend Lenstra, landelijk coördinator van de jongeren- wedstrijd die de Kunstbende feitelijk is, was het ook al op gevallen. „Veel inzendingen die we hebben gehad handelen over de Golfoorlog, het ver langen naar vrede, onderlinge verdraagzaamheid, dat soort onderwerpen. In vrijwel alle ontwerpen die zijn ingestuurd voor de T-shirtwedstrijd is het Ban-de-Bom-teken te vinden. Ik denk dat het te maken heeft met de saaiheid die de afgelopen decennia kenmerk te. Het is een tegenbeweging. De mensen die die tijd bewust meemaakten zijn uiteindelijk een hele saaie generatie ge worden. De jongeren zetten zich daar weer tegen af". Lenstra was gisteren al met zijn elfde voorronde bezig, dit keer dus in Den Haag, waar in theater Korzo en Het Paard zo'n vijftig inzendingen aan de deskundige ogen van de lokale jury's voorbijtrokken. Vijfen dertighonderd jongeren in Ne derland dingen mee naar on sterfelijkheid in de categorieën muziek, dans, theater, video, T-shirt-ontwerpen en taal. On der het motto 'Jouw andere wereld' werden jongeren via reclamecampagnes in tijd schriften, kranten en omroe pen en het kroeg- en snack bar-circuit opgeroepen zelf creatief aan de gang te gaan, waarbij originaliteit nog be langrijker wordt gevonden dan kwaliteit. De campagne kreeg een- niet geringe impuls door de beruchte gebroeders K. en K. van de Ratjes, twee stripfiguren uit de stal van de populaire striptekenaar Hein de Kort, die onder het motto „Dus als ik het niet begrijp zal het wel kunst wezen" toch duizenden jongeren in bewe ging wist te zetten. Tijdens de finale op 15 juni in Vreden- burg in Utrecht liggen voor de prijswinnaars dan ook gouden, zilveren en bronzen Ratjes klaar. Het leuke aan de Kunstbende is dat de inzendingen zo enorm divers zijn. Gisteren re sulteerde dat in Den Haag in de categorie dans in Korzo bij voorbeeld in zowel optredens van klassiek georienteerde dansgroepen en solisten, als van jongeren die hun inspira tie duidelijk in de breakdance en hiphop vonden. En bij de optredende muziekgroepen za gen we jongeren die met be hulp van synthesizers een muur van geluid optrokken (de groep Synergy), als drie le den van het Haags Instrumen taal Jeugdensemble, die als HI-Jazz een perfecte imitatie gaven van de muziek van Django Reinhardt en de Hot Club de France. Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, aangevoerd door Bart Jan Kerckhoff, brachten een stevig met blazers onder steunde versie van hun eigen compositie 'Ik dorst geen liedje over liefde'. En zo kwamen alle facetten van het muzikale spectrum aan de orde. Originaliteit staat zoals gezegd voorop in de Kunstbende. De uitvoering is minder belang rijk. Beerend Lenstra: „Het is niet de bedoeling dat kwaliteit de hoofdrol speelt. Voor veel jongeren is dit de eerste stap op het podium. Het zou onzin zijn om daar professionele maatstaven voor aan te leggen. Dan jaag je ze dus onmiddel lijk weer van dat podium af. Het is ook niet de bedoeling dat jongeren komen met een imitatie van een bekende ar tiest. Maar je ziet wel dat men sen geinspireerd zijn door be kende artiesten, en dat mag wel. Dat kan ook niet anders: je kan niet om de invloed van die bekende artiesten heen". Het aantal inzendingen door geheel Nederland stelt Lenstra niet teleur. Enige tegenvaller is het gering aantal jongeren dat zich met een videocamera de moeite getroostte een vide oclip te maken. Lenstra: „Pas achteraf hebben we ons gerea liseerd dat het toch te moeilijk is voor jongeren. Later is ons pas gebleken dat Nederlandse video-clip-regisseurs vaak eerst met een gewone filmca mera werken en het dan pas op video overzetten. Dat toont al hoe moeilijk het is". Wat hem verder in de aanloop naar de finale opviel is dat het aantal inzendingen per pro vincie enorm verschilt. De be langstelling in Amsterdam, cultureel centrum van Neder land, voor de Kunstbende, was met honderd inzendingen vrij gering. En in Den Haag, waar alles uit het noordelijk deel van de provincie Zuid-Holland mocht optreden, hoefde niet eens geselecteerd te worden. Alle vijftig inzendingen wer den gehonoreerd met een op treden. Terwijl in Brabant met zevenhonderd inzendingen die selectie vooraf dus wel hard nodig was. Lenstra: „Opval lend is dat de provincies waar relatief weinig jongeren wo nen. toch een groot deelne mersveld kennen. Van Fries land, Drente en Groningen hadden we weinig verwach tingen, maar dat viel alleszins mee. Het wisselt gev4 erg". Doel van de Kunstl jongeren meer te betrl cultuur. Maar wat da heeft Lenstra nog vi plannen. In de strijd j steeds leger wordend( het juist de jeugd die podia gelokt moet I Dus waarom CandjS niet laten optreden 5 Residentie Orkest, vr; stra zich af. De Ku wordt dus vervolgd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6