ekissebis Suriname eer op gang °r~ til» Opvang Etiopische joden na één jaar enorm probleem Genland ei Vkwaal De Klerk roept op tot samenwerking /0NTUREN VAN KAPITEIN ROB Cetdae Commit MAANDAG 27 MEI 1991 PAGINA 5 j e importeert il uit Nederland ihi ire|L Nederland heeft vorig soitsland verdrongen als de be lette exporteur naar België, isderlandse handelsoverschot nojt 22 miljard tot 176 miljard ikiuim 9,5 miljard gulden). Het :h3verschot zakte daarentegen vekiljard tot 121 miljard frank opird gulden). iscische minister van buiten- ngndel, Robert Urbain, maakt abens een mededeling van zijn relorgen over deze ontwikke- gajat uit de statistieken van de jd|Luxemburgse Economische Njkt, dat de Belgische export eren gelijke tred houdt met die prland. Nederlanders betrokken bij mensensmokkel METZ Dit weekeinde zijn twee Neder landers in het Franse plaatse Lorraine gear resteerd, die ervan worden verdacht illegaal acht Chinezen naar Frankrijk te hebben ge bracht. De Chinezen komen uit de provincie Zhejiang (rond Shanghai). De Franse politie heeft in Lorraine meerdere leden van een bende opgerold, die Chinezen over de grens smokkelde. De smokkellijn liep via Bang kok, Budapest, Praag naar de wijken van Parijs waar veel Aziaten wonen. Een aantal smokkelaars werd in de kraag gevat toen deze donderdag met de Chinezen in twee auto's de Duits-Franse grens probeerden over te steken. Plunderingen bij Parijs PARIJS De Franse minister van justitie Henri Naliet heeft gisteren gezworen honderden jeugdige vanda len te zullen laten arresteren en ver volgen die zaterdagnacht strijd lever den met de politie en een winkelcen trum in de noordelijke Parijse voor stad Mantes-La-Jolie plunderden. De voorstad wordt voornamelijk be woond door mensen uit lagere inko mensgroepen en bij de rellen waren, net als bij voorgaande onlusten, voor namelijk werkloze jongeren van Noordafrikaanse afkomst betrokken. Het geweld brak uit tijdens het jaar feest van een lokale voetbalclub. Dode dolfijnen en zeekoeien in vuile Golf MANAMA Weten schappers hebben op het strand langs de Perzische Golf ongeveer 60 dode dol fijnen en elf dode zeekoei en gevonden. Het gebied waar de vissen werden ge vonden ligt meer dan 130 kilometer ten zuiden van de gebieden die in januari dit jaar tijdens de Golfoor log werden vervuild door weggestroomde olie. Het was niet duidelijk of de dood van de dieren te ma ken had met deze oliever vuiling. HAVEL TEGEN NAMENLIJST PRAAG De Tsjecho slo waakse president Va clav Havel vindt het geen goed idee om de 140.000 namen bekend te maken van mensen die verdacht worden van samenwerking met de geheime politie (STB) van het voormalige communistische regime. Een parlementaire com missie had om zo'n lijst verzocht. Havel en premier Mari an Calfa zijn bang dat voormalige collabora teurs en hun gezinnen te maken zouden krijgen met vergeldingsacties. VS blijven mensen met aids weigeren WASHINGTON De Verenigde Staten blij ven weigeren buitenlanders het land binnen te laten, die aan aids lijden of met het aids-virus zijn besmet. Een dergelijk toelatingsverbod be staat al vier jaar, maar zou per 1 juni worden opgeheven. Tienduizenden protestbrieven van conservatieve Amerikanen aan het adres van de regering in Washington hebben president Bush echter doen besluiten de met aids-geïn- fecteerde buitenlanders de toegang tot de VS te blijven ontzeggen. De minister van Volksge zondheid, Louis Sullivan, besloot vorig jaar dat er een eind moest komen aan het weren van mensen met aids. Het verbod is overigens meer van principiële dan van praktische betekenis. Aan de grenzen wordt niet actief nagegaan of buitenlanders met het virus zijn besmet. BRT-directeur wil opheldering over spionagezaak BRUSSEL BRT-directeur Cas Goossens heeft ophelde ring geëist over berichten dat vier journalisten van de Belgi sche radio en televisie zich aan spionage voor de KGB zouden hebben schuldig gemaakt. De journalisten zouden behoren tot een groep van negen Bel gen die voor de Russische ge heime dienst zouden hebben gewerkt. Zij werden „verra den" door de vorig jaar over gelopen KGB-officier Igor Tsjerpinski, die verbonden was aan de Sovjetambassade in Brussel. GGENBERG EN ARCHIE SUMTER RIBO Het re- |ijpestelen gisteren iame en volgens geldend bijge- iit land is dat een voorteken. Die jen hadden ook tot [at uit een aantal listricten in het nd gisteravond ids geen tellingen waren. Maar dat politieke partijen, i het zoge- tv Nieuw Front, de ev nederlaag uit hun lenis hebben gele- )nd toen al lang (ijstering volgde Jag- Lachmon, de leider ijnindoestaanse VHP de ééuppelende uitslagen. Henck Arron van de ?g<NPS durfde zelfs zijn n det te laten zien. Wil- -tata van de Javaanse rdligerde elk commen- acfdergelijke afstraffing ïaiiand verwacht. Bij de g /erkiezingen haalde |v Front nog 40 van jls. Als de Surinaamse kiezers één ding duidelijk hebben ge maakt, is het dat zij teleurge steld zijn in de prestaties van die oude politieke leiders. Het lage opkomstpercentage is wat dat betreft een teken aan de wand; drie jaar geleden was dat nog 88 procent, nu nog geen 65 procent. Op die teleurstelling wijst ver der de grote winst voor de nieuwe partij van ontevrede nen, Democratisch Alternatief '91, en de onverwacht grote winst voor de met de militai ren gelieerde NDP. Frontleiders kunnen wel schamper zeggen dat de NDP- regering de afgelopen maan den de kiezers heeft omge kocht door het laten draaien van de geldpersen, feit is dat de aanhang voor de NDP fors is gegroeid: in de stad Parama ribo stemde maar liefst 40 pro cent op deze partij. Onder hen een groot aantal jeugdigen, maar vooral ook veel aller armsten, die het meest te lij den hebben onder de corruptie en het onvermogen van de oude politieke partijen. Al enkele uren nadat duidelijk was dat het Nieuw Front haar twee derde meerderheid in de Nationale Assemblee had ver loren, nam het in Suriname zc Kiezersopkomst opvallend laag (Vervolg van de voorpagi na) PARAMARIBO De derde politieke combinatie die sinds zaterdag een be langrijke rol in Suriname speelt, het nieuwe Demo cratisch Alternatief '91, verkreeg acht zetels. De opkomst was opvallend laag: ongeveer 65 procent. Van de 10.000 vluchtelin gen die in Frans-Guyana in kampen verblijven, na men er maar 300 de gele genheid te baat aan de overkant van de Marowij- ne-rivier te gaan stemmen. Voor de vorming van een regering heeft het Nieuw Front de medewerking van een van beide andere partijen nodig. De presi dent, die in Suriname ook hoofd van de regering is, kan alleen worden verko zen met een twee derde parlements-meerderheid, ofwel 34 stemmen. Giste ren brak onmiddellijk groot gekrakeel uit over wie de nieuwe president moet worden. DA '91 vindt de vrijdag naar vo ren geschoven Front-kan didaat Ronald Venetiaan onacceptabel. bekende politiek gekissebis weer in volle hevigheid een aanvang. De discussie ging opeens veel minder over het terugdringen van de invloed van de militai ren op de politiek, of over een Gemenebest met Nederland. Nu zijn de politieke issues: mag de Creool Ronald Veneti aan wel president worden? Kan de Javaan Willy Soemita (ooit veroordeeld wegens frau de) nog wel minister worden? En heeft de Hindoestaanse voorman Lachmon niet afge daan als voorzitter van de As semblee? Het zijn die vragen die voor de toekomst van Suriname mo menteel belangrijker worden gevonden dan de machtsposi tie van Desi Bouterse en de zij nen. Samenwerking In theorie zou het Nieuw Front een coalitieregering kunnen vormen met het De mocratisch Alternatief '91. Maar Front-leider Henck Ar ron maakte gisteren reeds dui delijk dat hij daar niet aan denkt. „Wij hebben voor de vorming van een regering geen DA91 of NDP nodig". Hij denkt eerder aan gelegen- heidssamenwerking op mo menten dat in het parlement een twee derde meerderheid nodig is. Dat is het geval bij het kiezen van een president, die in Suri name ook hoofd van de rege ring is. Het Nieuw Front zal daarvoor dus steun moeten zoeken bij de met de militai ren gelieerde NDP of bij de nieuwe oppositiepartij Demo cratisch Alternatief '91. Maar DA 91-leider Winston Jesserun heeft gisteren reeds harde voorwaarden op tafel gelegd waaraan voldaan moet worden wil hij meewerken aan de verkiezing van een" president. „Willy Soemita moet weg, Lachmon als parle mentsvoorzitter vinden wij hoogst onwenselijk, Ronald Venetiaan als president is voor ons onacceptabel". Venetiaan, kroonprins van NPS-voorman Henck Arron, was vrijdag door zijn partij naar voren geschoven als kan didaat-president. In zijn plaats noemt Winston Jesserun nu drs. Hans Prade als onafhan kelijk kandidaat voor het pre sidentsschap. Prade is thans voorzitter van de Surinaamse Rekenkamer. Een twee derde meerderheid in de Assemblee is ook nodig voor een eventuele wijziging van de grondwet, die nu nog aan militairen politieke macht toekent door hen zitting te verlenen in een aantal belang rijke staatsorganen. Front-leider Arron gokt ken nelijk op gelegenheidssamen- werking met DA91 op dit punt. Maar zodra dat ter spra ke komt legt Jesserun zijn voorwaarden weer op tafel. Waarmee het redekavelen over Soemita, Lachmon, Ve netiaan en Prade opnieuw be gint. Een verslaggever van het Su rinaamse radioprogramma Zorg en Hoop zei gisteravond in Paramaribo dat daar de vrees bestaat dat dit gekissebis wel eens maanden kan gaan duren. „Totdat het Bouterse te gortig wordt en hij weer de te lefoon pakt". lel i dftyle igiest ook aid- ie ille igd|KON'NCK ^GTON De Ameri- wice-president Dan n j bang dat hij, net als George en diens Barbara, een schild- Pafcl zal oplopen. De dent verdenkt de ing in zijn ambtswo- Washington ervan nen te bevatten, die ^jractieve schildklier Ziekte) kunnen ver- i Quayle heeft daar- 'gespecialiseerd lood- rj]irijf opdracht gege- watertoevoer in zijn Jiderzoeken. en mevrouw Bush [etfils vice-presidentieel j, in Quayle's huidige ■gl gewoond gedurende P( jaar dat Ronald ^president was. Het Jlim honderd jaar oud n|ven buiten het stads- ikévan Washington op lin van de Marine »ht. Het grootste deel tii erleiding van de js mg bestaat nog uit kspu daarom gemakke- k*>acteriën en virussen w|mnen zijn. Zulu-koning Goodwill Zwelithini waarschuwt het ANC de traditionele wapens van de Zulu's geen instrumenten van de dood' meer te noemen. FOTO: EPA PRETORIA De vredes conferentie over het ge weld in Zuid-Afrika, die geboycot wordt door de meeste grote zwarte orga nisaties, is zaterdag door president Frederik de Klerk afgesloten met een oproep aan alle politieke leiders om samen te wer ken. „Er is maar één weg naar vrede, de weg van onderhan delingen en verzoening", be toogde De Klerk aan het eind van de tweedaagse conferentie over het geweld in de zwarte steden, dat dit jaar al aan hon derden zwarten het leven heeft gekost. Als om de ernst van zijn oproep te onderstre pen, maakte de Zuidafrikaanse politie zaterdag bekend dat er bij nieuwe gevechten in Sowe- to ten minste negen mensen om het leven waren gekomen kwamen. De Klerk kondigde aan dat de conferentie beslo ten heeft een permanent comi té op te richten om oplossin gen voor het politiek geweld te onderzoeken. Hij deed een beroep „op alle partijen die niet aanwezig zijn bij deze to- p"(ANC, vakverbond Cosatu en de Zuidafrikaanse Raad van Kerken) zich open te stel len voor „besprekingen en on derhandelingen". Hij waar schuwde echter ook dat de re gering hard zal optreden tegen de gewapende milities in Zuid- Afrika. HET LEVENDE EILAND Bcr Rob en Skip liggen bewusteloos op de vloer van But- zoOoratorium. Butcher schakelt de televisiezender weer in a&an Cigaret-Larry mee, dat hij 'die lastige indringer' net hfischadelijk heeft gemaakt. Dan sleept Butcher Rob en lainaar zijn wagen en rijdt ermee weg. Zijn bedoeling is die olsBten verdwijnen, zonder dat iemand er iets van merkt, ^ordelijke helling van het eiland bevinden zich rotssple ten waaruit giftige dampen opstijgen. Worden Rob en Skip hier gevonden, dan zal iedereen denken, dat ze verwaaid zijn en be wusteloos zijn geworden door de dampen. Maar wanneer hij Rob uit de auto trekt, valt opeens Skip Butcher aan. En zie, de onver schrokken Butcher, die toch voor geen kleintje vervaard is, is doodsbenauwd voor honden. Hij laat Rob in de steek, springt in de auto en rijdt snel weg. TEL AVIV Pas nadat de eerste emotionele op winding in Israël over de massale reddingsactie van Etiopische joden voorbij is, zullen de enorme proble men naar boven komen die deze sensationale exo dus met zich heeft meege bracht. De ruim 14.000 Falasjas - een woord waarmee ze in Etiopië de nigrerend als 'vreemde ling' werden afgedaan - hebben met hun immigra tie naar Israël niet alleen een afstand afgelegd van enkele duizenden kilome ters, maar ook van enkele eeuwen. De shock van de overgang van het primitieve dorpsleven in een van de armste landen ter wereld naar de westerse ont wikkeling is een van de groot ste struikelblokken voor de in tegratie van de naar het joodse vaderland teruggekeerde 'ver loren zonen'. „Ik ben niet bezorgd over het eerste jaar van hun verblijf hier", zei gisteren Uri Gordon, hoofd van de afdeling immi gratie van het Joods Genoot schap. „Voorlopig zullen ze wonen in onze absorptie-cen- tra. Maar de problemen begin nen daarna". Gordon zei zeer bezorgd te zijn over de huis vestingsproblematiek en de groeiende werkloosheid in het land. „Na de vreugde over de sensationale immigratie van deze mensen, zullen we nog huilen over de fouten die we maken bij hun integratie", zei hij somber. Van de 25.000 Etiopische joden die in de laatste 13 jaar in Is raël zijn gearriveerd - in 1984 werden er met een dergelijke luchtbrug tijdens de operatie Mozes zo'n 7000 naar Israël overgevlogen - wonen nog zeker 10.000 in de absorptie- centra. Het zijn de stille wo ninglozen, die niet demonstre rend de straat opgaan of met Deze Etiopische jood en zijn zoontje zijn in Israël opgenomen in een 'absorptie-kamp'. spandoeken staan te schreeu wen voor het bureau van de eerste minister. Het zijn de werklozen, die zonder klagen leven van hun magere bij standsuitkering en wachten op betere tijden. De zwakkeren die het in hun nieuwe vader land niet gemaakt hebben. En nu Israël al met de dagelijks groeiende massa's Russische woning- en werkzoekende im migranten kampt, weet in fei te niemand hoe ook nog de nu aangekomen Etiopiërs succes vol in de Israëlische maat schappij moeten worden opge nomen. Een van de schokkendste be- vindingep bij een medisch on derzoek onder Etiopische im migranten is het aantal zelf moorden. In het Geha psychi atrische ziekenhuis vlak bii Tel Aviv werden bijvoorbeeld tussen de jaren 1984 en 1989 vijftien Etiopische teenagers opgenomen die een poging tot zelfmoord hadden onderno men. Psychiaters daar schrij ven de psychische stoornissen onder de Etiopiërs niet alleen toe aan de cultuurschok die ze in Israël ondergaan, maar ook aan het opleggen van een Is raëlische identiteit. „Kinderen in Etiopië krijgen namen die te maken hebben met speciale gebeurtenissen in hun familie. Als ze hier plotseling Moshe of Mordechai moeten heten, neem je ze een stukje van hun identiteit af", zei één van hen. Veel moeilijker te verwerken is de gedwongen 'symbolische besnijdenis' van de Etiopische mannen. Dat ritueel, een klein sneetje in het mannelijk ge slachtsdeel, wordt door de Ashkenazische orthoxie geëist, om er zeker van te zijn dat de Etiopiërs, in 1973 slechts door de Sephardische opperrabbijn I FOTO: AP als joden erkend, echt kosher zijn. „Vernedering, schuldgevoel en verdriet", zei kortgeleden Avi Bitew, een uit Etiopië afkom stige sociaal werker, „zijn de drie grootste plagen die de Etiopiërs in het Beloofde Land krijgen te verwerken". Hun schuldgevoel en hun verdriet over de tot het afgelopen weekeinde in Etiopië achter geblevenen zal nu voor het grootste deel zijn opgelost. Maar ook aan de de operatie Salomon zit een tragisch kan tje. Tussen de 16.000 en 17.000 Etiopische joden hadden moeten worden overgevlogen. Bijna drieduizend hebben de luchtbrug niet gehaald. Enkele duizenden anderen, die in het verleden tot het Christendom waren overgegaan, werden door de Israëlische autoriteiten van operatie Salomon uitgeslo ten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5