Rookgordijn rond ware identiteit moordenares Gandhi Gamsachoerdia wint verkiezingen Georgië - r** Proef met Maagdenburger halve bollen lukt wei BINNENLAND/BUITENLAND £eidóe6ou/ia/nt MAANDAG 27 MEI 1991 Pi- Ochtendploegen ECT en Unitcentre staken ROTTERDAM De ochtendploegen van de overslagbe drijven ECT Eemhavengebied en Unitcentre in Rotter dam zijn vanmorgen niet aan het werk gegaan. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV betekent dat een staking van zo'n 300 tot 350 mensen. De bond had ook de ochtendploegen bij andere bedrijven (vijftien in totaal) opgeroepen niet te gaan werken. Onbekend is nog hoeveel werknemers daaraan gehoor hebben gege ven. De vervoersbond had eerder gezegd ernaar te stre ven de haven vandaag plat te leggen. Gisteravond was de (late) nachtploeg van ECT op de lokaties in het Rot terdamse Eemhavengebied al in staking gegaan. Dis trictsbestuurder C. van Nimwegen van de vervoersbond FNV zei dat slechts enkele werknemers geen gehoor ge geven aan de stakingsoproep van de bond. Met de woensdag uitgebroken stakingen wil de bond haar eis voor één collectieve arbeidsovereenkomst voor de non- bulk sector in de Rotterdamse haven kracht bij zetten. Werkgevers hebben steeds gezegd alleen over de te vol gen procedure te willen overleggen. De vervoersbond FNV wil inhoudelijk over de cao praten. Socialisten herstellen zich licht in Spanje Idoor EDWIN WINKELS BARCELONA De regerende socialis tische partij (PSOE) in Spanje heeft zich gisteren bij de gemeenteraads- en pro vinciale verkiezingen onverwacht licht hersteld van de teruggang van de laatste jaren, zo bleek gisteravond uit de voorlo pige uitslagen. Niettemin incasseerde de PSOE gevoelige ne derlagen in twee van de vier grote steden, Ma drid en Sevilla, waar de conservatieve volks partij (PP) aan de macht zal komen. In Barcelo na blijft de socialistische burgemeester Maragall aan het bewind. Landelijk gezien boekten drie grote partijen - PSOE. PP en de Verenigd Links (IU) - een kleine winst in vergelijking met de gemeente raadsverkiezingen van 1987. De PSOE ging van 37 naar bijna 40 procent van de stemmen, de PP van ruim 20 naar 23 en de linkse coalitie van 7 naar bijna 10 procent. De centrumpartij CDS van oud-premier Suarez werd vrijwel ge heel weggevaagd en zakte naar een historisch dieptepunt van slechts drie procent van de stemmen. Suarez kondigde aan af te treden als partijleider. In Madrid deed zich een enorme en historische aardverschuiving voor. De conservatieve PP verkrijgt, volgens de voorlopige cijfers, met 29 van de 57 gemeenteraadszetels de absolute meerderheid in de Spaanse hoofdstad. De PP had er tot nu toe slechts 20. De PSOE zakte van 24 naar 22 zetels. Daarmee boeken de conserva tieven hun eerste grote overwinning sinds de dood van Franco in 1975 en de eerste vrije ver kiezingen een jaar later. Britse terug uit de ruimte MOSKOU De Sovjet ruimtecapsule Sojoez TM- 12, met aan boord twee Sov jet-kosmonauten en de Brit se wetenschapper Helen Sharman, is gistermiddag veilig geland in de Cen- traalaziatische republiek Kazachstan. De 27-jarige Sharman is de eerste Britse ingezetene dié een (betaal de) ruimtereis heeft ge maakt. De terugreis naar de aarde maakte zij in het ge zelschap van Viktor Afa- nasjev en Moesa Manarov, die 175 dagen hebben door- febracht aan boord van het ovjet-ruimtestation Mir. Sovjetunie wil meer kerncentrales MOSKOU Voor het jaar 2000 moeten er in Europees Rusland 20 kernreactoren bijkomen. Het aan deel van kernenergie in de totale elektriciteitsproduktie moet stijgen van 12,5 procent naar 20 procent, luidde de boodschap van Sovjetmi nister voor kernenergie, Konova- lov, zaterdag in de partijkrant Pravda. Het artikel van Konova- lov is onderdeel van een voorzich tige campagne van het Kremlin om het publiek te overtuigen van de noodzaak van kernenergie. Daarbij vormt de kernramp van Tsjernobyl in 1986 een schier on neembare hindernis bij het terug winnen van het vertrouwen van het publiek. Syrië ië en PLO hoi, vast aan VN-rol DAMASCUS De Syrisehf van buitenlandse zaken, Fj Sharaa, en de politieke direjl de Palestijnse Bevrijdingsoik Farouk Kaddoumi, zijn heïi ren in Damascus over eensfl dat de Verenigde Naties mo|t nemen aan vredesbesprekiai sen Israël en zijn Arabischev den. Beide partijen verw<! deeltelijke en eenzijdige of voor het Arabisch-Israëlisi en geven geen gehoor aan sche oproepen aan de Aral den om afzonderlijke vrt gen met Israël aan te g heeft zich tot nu toe altijd gen deelname van de VN' aan de vredesbesprekingen^ Gorbatsjov knijpt oogje toe bij vernieling Baltische grensposten Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU Al een week lang bestormen Sovjet-troe pen, wier hoogste chef in Mos kou zit, douaneposten tussen de Baltische republieken on derling, maar ook op de gren zen van het Baltikum met Wit-Rusland en Rusland. Die douanekantoren hadden de Balten eind vorig jaar geo pend om de export van zeldza me consumptiegoederen naar andere Sovjet-republieken te gen te gaan en om hun onaf hankelijkheid te onderstrepen. De brutaalste verslaggever van de Sovjet-televisie, Alek- sandr Nevzorov uit Leningrad, bracht het afgelopen weekein de een reportage over zo'n overval van de beruchte 'zwarte baretten', een soort mobiele eenheid, op een Li touwse grenspost. De 'baretten' zetten douaniers tegen de muur en sloegen, terwijl het televisiepubliek Wagneriaanse muziek hoorde, een proviso risch houten gebouw aan gru zelementen. Nevzorov, een spreekbuis van Russische na tionalisten, die het Sovjet-im perium koste wat het kost in stand willen houden, prees de actie aan als een heldendaad tegen het Baltische 'nationalis me' en 'chauvinisme'. Bij de verschillende grensac- ties zijn aan beide kanten twee mensen omgekomen, maar president Gorbatsjov en diens minister van binnenlandse za ken Pugo zeggen gewoontege trouw van niets te weten De leiders van de drie Baltische republieken nemen de zaak hoog op en spreken van 'ge coördineerde aanvallen' die het Kremlin zou hebben bevo len. In een verklaring vergelij ken ze de situatie met die in januari van dit jaar, toen bij militaire acties in Litouwen en Letland twintig mensen om het leven kwamen. De gróte vraag is wie gelijk heeft: Gorbatsjov als hij zegt van niets te weten of de Balti sche leiders als ze het Kremlin de schuld geven. Even belang rijk is de vraag wie het in het land nu eigenlijk voor het ver tellen heeft als het Sovjet-le ger aanvallen kan uitvoeren op Sovjet-grondgebied zonder dat de hoogste baas dat weet. Gorbatsjovs positie in het con flict tussen het Kremlin en re belse republieken als Estland, Letland, Litouwen, maar ook Georgië en Armenië, is du bieus. De president heeft de onafhankelijkheidsverklarin gen van de republieken van meet af aan ongeldig ver klaard, maar ziet af van ge weld om de rebellen tot de orde te roepen. Dat wil hij ons tenminste doen geloven, ge zien het feit dat hij zich eerder dit jaar distantieerde van de gewelddadigheden in de Li touwse hoofdstad Vilnius, waar dertien mensen om het leven kwamen toen met tanks bewapende legereenheden de televisietoren van de repu bliek bestormden en deze tot op de dag van vandaag bezet wordt gehouden. Het zal ook de Sovjet-presi dent duidelijk zijn dat de jong ste incidenten aan de grens met de regelse westelijke repu blieken Baltische deelname aan de gesprekken over de nieuwe federatie niet zullen bevorderen. OOK ROL MOSSAD WORDT NIET UITGESLOTEN DELHI Eén ding is ze ker: zwarte RDX, oftewel cyclotri-methyleen-trini- tamine, vermengd met kleine stalen kogeltjes heeft een einde gemaakt aan het 47-jarige leven van Rajiv Gandhi. Geen meningsverschil is er ook over de manier waarop de aanslag op de Indiase ex- premier is gepleegd. De daderes, zonder twijfel op zelfmoordmissie, had de explosieven en het ontste kingsmechanisme om haar middel gebonden. Maar de identiteitsvraag naar de dader wordt niet beant woord. In feite worden er po gingen in het werk gesteld om een rookgordijn te leggen. Zo circuleert er een foto waarop drie vrouwen staan. De foto is genomen kort voor de aan komst van Gandhi in Sripe- rumbudur, waar de< moord is gepleegd. De dader, met dui delijke trekken van een Ta- mil-vrouw tussen de 25 en 30 jaar, staat tussen twee aanhan gers van de Congrespartij, die, in tegenstelling tot de moorde nares, wel zijn geïdentificeerd. Kennelijk uit angst voor wraakacties in de deelstaat Ta mil Nadu hebben de autoritei ten daar een foto verspreid van een gereconstrueerd li chaam van een vrouw die in de verste verte niet lijkt op de vrouw op de eerder genoemde foto. Bovendien heeft de vrouw de trekken van een Singhalese, een bevolkings groep die de meerderheid vormt op Sri Lanka, waar de Tamils in de minderheid zijn. Vermoedelijk is de foto van de Singhalese vrouw verspreid om de connectie met de Tamil- afscheidingsbeweging Tamil Tijgers te verdoezelen, wat on logisch is gezien het feit dat zeker vierduizend vermoede lijke Tamil Tijgers de afgelo pen dagen zijn gearresteerd in Tamil Nadu, waar 200.000 Ta- Vriend Gandhi's nieuwe leider? NEW DELHI De India- se Congrespartij, die sinds dinsdag zonder leider zit na de moord op ex-pre- miér Rajiv Gandhi en de weigering van zijn wedu we Sonia om haar man op te volgen, heeft nu haar hoop gevestigd op de 69-ja- rige P.V. Narasimha Rao. Volgens berichten in de Indiase pers zal deze goede vriend van de familie Gandhi hoogstwaarschijn lijk worden gekozen als interim-voorzitter om de Congrespartij door de ver kiezingen te slepen. Rahul Gandhi draagt de urn met de as van zijn ritueel ver brande vader. foto: ap mil-vluchtelingen uit Sri Lan ka wonen. De aanslag, zeggen deskundi gen, heeft het merkteken van de Tamil Tijgers, die op Sri Lanka al jaren bezig zijn met een afscheidingsbeweging. De Srilankaanse minister van de fensie, Wijeratne, werd enige maanden geleden ook met RDX opgeblazen in de hoofd stad Colombo en bovendien bedienen de Tijgers zich wel vaker van zelfmoordcomman do's, een verschijnsel dat onbe kend is bij terreurgroepen in India. Congrespartijleider Shashi Bhushan Vajpayee gaat zelfs zover achter de moord een verband met de Mossad, de Israëlische geheime dienst, te zien. De Mossad is al vaker ervan beticht Tamil Tijgers te hebben opgeleid en geavan ceerde wapens en explosieven naar Sri Lanka te hebben ge smokkeld. Er is sprake van een complot tegen de eenheid van India, zegt Vajpayee. Boezem Sommige theorieën raken zelfs de boezem van de Congrespar tij. In de deelstaat Tamil Nadu is mevrouw Maragathan Chandrashekhar, een oud-mi nister uit Rajivs kabinet, kan didaat. Mevrouw Chandras hekhar raakte zwaar gewond bij de aanslag en in een zie kenhuis van Madras, de hoofd stad van Tamil Nadu, wordt nog steeds voor haar leven ge vochten. De kandidate heeft een dochter, Latha Priyaku- mar, die ook in de race is voor de Congrespartij. De dochter is tegen de wil van de moeder getrouwd met de zoon van een vluchteling uit Sri Lanka, en de twee vrouwen die samen met de daderes zijn gefotogra feerd, zouden Latha Priyaku- mar hebben benaderd om bij de ontvangst van Gandhi aan wezig te mogen zijn. Volgens sommige loslippige politiemannen zou de aanslag wel eens voor mevrouw Chan drashekhar bedoeld kunnen zijn geweest, niet zozeer geëns ceneerd door haar dochter, maar door haar schoonfamilie, omdat de Congrespartijleider in het verleden heeft gepoogd die schoonfamilie te laten de porteren. Ondanks de onduidelijkheden rond de daderes is er alom lof voor de manier waarop de po litie en het leger in India ge- welduitbarstingen na de moord op Gandhi binnen de perken heeft kunnen hpuden. Alleen in Tamil Nadu en in Tripura, in het noorden van het land, hebben zich incidèn- ten van betekenis voorgedaan. Daarbij vielen in totaal onge veer twintig doden. TBILISI De Georgische nationalist Zviad Gamsachoerdia heeft in de eerste uitslagen van de gisteren gehouden recht streekse presidentsverkiezing in de Sovjet-republiek een grote voorsprong genomen op de rest van de kandidaten. Na telling van ongeveer 80 procent van de stemmen had de 52- jarige voormalige politieke gevangene tussen de 70 en 90 procent van de stemmen behaald, aldus voorzitter Artsjil Tsjirakadze van de Georgische Verkiezingscommissie. Het was de eerste keer in de geschiedenis van de Sovjetunie dat het volk een lei der van een republiek kon kiezen. Ondanks etnische spannin gen in sommige delen van Georgië is het stemmen op vreedza me wijze verlopen. SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF le is not altud op roek nddr een verloren liefde. Zelen hebben in de loop der eeuwen het Uitte Uief willen helpen en hebben doorvoor met hun leven moeten boeten luiyn m verdwyn- of iwerfslenen verouderd hond 1500 voor Christus kwam de aarde buna in bof sine met een andere planeet hls het Urne Uief haar gelief de niet vindt dre/ft dit weer te pe- Jeuren als de landloper leef is 1 (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions t Zestien Zeeuwse trekpaarden, elk met een gewicht van meer dan duizend kilo, zijn niet in staat de Maagdenburger bol in tv te splijten. foto: Stephen ev SPEKTAKEL IN ZAANDAM Idoor ROB EDENS ZAANDAM Wat zes tien Zeeuwse trekpaarden, elk met een gewicht van meer dan duizend kilo, niet lukt, lukt de drie-jari ge Willemijn de Wit wel. Met een simpele handom draai draait zij het ventiel van de 'Maagdenburger halve bollen' open. De bol sist een tiental seconden en valt dan met een plofje uit elkaar. In 1654 voerde Otto von Gue- ricke (1602-1686) een schok kend en revolutionair experi ment uit. Bij de Rijksdag van Regensburg plaatste hij twee gietijzeren halve bollen met een diameter van 68 centime ter op elkaar, pompte de ruim te binnen de aldus gevormde bol luchtledig en liet vervol gens zestien trekpaarden uit volle kracht trekken om de vacuüm gezogen helften van elkaar te scheiden. De halve bollen gaven geen krimp. On danks het gesjor en getrek van de paarden bleven ze aan el kaar kleven. Von Guericke toonde daarmee de onwaar schijnlijke kracht van de luchtdruk aan. Het experiment van Von Gue ricke, die behalve natuurkun dige ook burgemeester van het dorp Maagdenburg was, paste in het geheel van de zeven- tiende-eeuwse wetenschappe lijke vernieuwingsdrang. Tot aan ongeveer 1600 huldigde men de opvatting afkom stig van de oude Grieken dat vacuüm, het totale niets, eenvoudigweg niet bestond. Veel wetenschappelijke zeker heden gingen in de zeventien de eeuw echter op de helling. Het was uiteindelijk de Frans man Blaise Pascal die in 1648 het sluitende bewijs leverde voor het bestaan van lucht druk, door de bekende proef met de barometer op de Puy de Döme. Hoe hoger op de berg, hoe lager de luchtdruk. Von Guericke voerde zijn ex periment met de Maagdenbur ger halve bollen uit zonder op de hoogte te zijn van de proef van Pascal. Herhaling Het experiment van Von Gue ricke wordt tot op de dag van vandaag - in miniatuurvorm - tijdens de natuurkundelessen op middelbare scholen her haald. Zaterdag werd op het sportveld van het Zaanlands Lyceum de proef ter ere van het 125-jarig bestaan van deze school in z'n oorspronkelijke versie overgedaan. De univer siteit van Maagdenburg stelde exacte kopieën van de halve bollen ter beschikking. Uit Zeeland werden zestien Zeeuwse trekpaarden aange voerd om de bol in tweeën te splijten. Ruim zeshonderd toe schouwers kwamen, opdraven om het spektakel met eigen ogen te aanschouwen. De herhaling van de eeuwen oude proef vond geheel in stijl plaats. Dat wil zeggen in een klassieke ambiance, compleet met een in klederdracht gesto ken Otto von Guericke die het experiment van commentaar voorzag. Een berekening vooraf leerde dat er meer dan drieduizend kilogram trekkracht voor no dig was om de luchtdruk op de Maagdenburger halve bollen te overwinnen. De paarden- menner van de zestien Zeeuw se krachtpatsers was ervan overtuigd dat zijn paarden het karwei zouden klaren „mits de paarden in staat zijni bundelde kracht in ontplooien". Voor de proef begd eerst de kracht van 6 getest. Een twintig-tal uit het publiek werd digd aan een touw paarden te gaan har paarden liepen weg muggen waren. Vervolgens kwam d denburger bol aan de twee pogingen werd de bol uit elkaar te Eerst met acht paari links en vier rechts vi Tevergeefs. Vervolg zestien paarden. Ook ging lukte niet. Hoe den ook zwoegden er de bol bleef één gehe Om tenslotte het pi bewijzen dat de bol i uit twee helften besto de drie-jarige Wille Wit uitgenodigd om tiel open te draaiem gesis viel de Maagc bol onder luid gej het publiek, met een j een in twee helften, jarig meisje bleek in 1 tje tot meer in staat tien Zeeuwse trekpa elkaar. Toiletten Eén van de vele problemen van kampen in Noord-lrak betreft de Kurdische vluchtelingen in de de sanitaire voorzieningen. Het bouwen van voldoende toiletten is een heel karwei, waarmee ook deze Turkse werknemer zich bezighoudt. foto: ap Vliegramp Thailand ver gelijkenis met 'Locker! (Vervolg van voor BANGKOK Het met het toestel van I vertoont gelijkenis vliegramp met de B van PanAm boven I in december 1988. Ooj stel ontplofte kort n stijgen en het bereikt kruishoogte. Westerse inlichtinge wezen Bangkok Golfoorlog aan a centrum voor Iraa daden in Azie. De b op de luchthaven w< voerd, maar de Thaii teiten wilden met h< het toerisme niet ve baarheid aan mogel risme geven. Voor de log werd de beveiligii luchthaven van Bar onvoldoende beschou Onder de verongelul giers en bemannings vinden zich 38 Thaisi 34 Oostenrijkers, 7 Z Duitsers, 2 Joegosla Hongaar, een Brit en straliër. Volgens de B bassade in Bangkok er ook veel Chines voor op de passagie zouden in Hongkong; Hongkongers aan W gegaan. In Bangkok; daar nog eens 88 mé Lauda Air had de Btf 300 anderhalf jaar zo( blemen in gebruik, at Lauda, die zei dat h| mogelijk naar Thailaif reizen om zelf pools!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4