Luyendijk blijft koel in race vol incidenten John van den Berk haalt z ii gram iltop valt buiten prijzen Hans Spaan des duivels Vrijspraak voor atleet Carl Lewis tn Johnson imeert zich 'fi gewond lsongeval (links) en Gerard Potma verdienden tijdens*de regatta in Medemblik steun om een lf0|kunnen doen naar de olympische limiet. foto: anp HYYVINKA John van den Berk heeft sinds de Grote Prijs van Finland in Hyyvinka geen reden meer aan zijn capaciteiten te twijfelen. De 250cc- crosser, wiens WK-seizoen tot nu toe voornamelijk werd gekenmerkt door te genvallers en teleurstel lingen, haalde gisteren zijn gram door de eerste manche op overtuigende wijze te winnen. In de tweede sloeg de pech an dermaal toe, maar ook toen was zijn inhaalrace imponerend. Van den Berk, die zijn Suzuki met een andere vering had uitgerust, begon de eerste heat voortreffelijk. Hij moest de plaatselijke favoriet Pekka Vehkonen heel even voor zich dulden, maar ging de Fin een paar honderd meter na de start al voorbij. Pas in de slot fase kreeg de Brabander weer enige tegenstand van landge noot Dave Strijbos. Die kwam dichtbij, maar werd door mo- torpech (koeling) uiteindelijk toch weer teruggeworpen naar de achtste plaats. „Dankzij die goede start kon ik mijn eigen tempo bepalen", zei Van den Berk na afloop. „Toen Strijbos vier ronden voor het einde naderde, had ik voldoende reserve te versnel len". Wereldkampioen Alessandro Puzar verdrong uiteindelijk Vehkonen nog van de tweede plaats. Gert Jan van Doorn vocht ook een venijnig duel uit met de Fin, maar eindigde door een val slechts als zesde. Edwin Evertsen ging ook on deruit en liep daarbij een schouderblessure op. Tweede manche Voor Van den Berk begon de tweede manche slecht. Vlak na de start, opnieuw „gewon nen" door Vehkonen, raakte hij het achterwiel van de Belg Peter Dirkx en zag vanaf de grond het complete veld langs- stuiven. Verbeten slalommend werkte hij zich nog op tot de dertiende plek. Strijbos, die in beide manches slecht weg kwam maar wel de snelste ronde liet noteren, dwong Vehkonen tot een topprestatie en bleef zelf tweede. Door het uitvallen van Puzar, die de motor met een defecte ontste king aan de kant zette, en Trampas Parker liep Strijbos, die oprukte naar de derde plaats in het WK-klassement, flink in. De 125cc-ers kwamen voor het eerst in de GP-geschiedenis op Hongaarse bodem in actie. De Amerikaanse wereldkampioen Donny Schmit zal met ge mengde gevoelens aan de pri meur terugdenken. In de eer ste manche werd hij afge troefd door zijn Belgische con current Stefan Everts, in de tweede haalde hij de finish niet. Schmit, rondrijdend als derde, ging onderuit en brak een duim. Bovendien liep hij een schouderblessure op, zodat titelprolongatie twijfelachtig is geworden. Everts profiteerde namelijk optimaal. Tragter Pedro Tragter had ook moeite op het grascircuitt van Kapos- var. In de eerste manche moest hij door een val bijna achteraan beginnen en kwam niet verder dan de veertiende plaats. In de tweede ging het aanmerkelijk beter. Alleen Everts en de Amerikaan Bob Moore bleven buiten bereik. Marcel van Drunen, Charrel Sweebe en Remi van Rees ble ven knap in het spoor van de besten. De Grote Prijs van Hongarije werd een nachtmerrie voor Willem Brands. De crosser uit Zeijen kwam al bij de vrije training ten val en moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. Daar werd een gebro ken onderarm geconstateerd en bloed in de longen. Hij wordt nog een week ter obser vatie in het hospitaal gehou den. aldus de Koudekerker. Heiner rekende: „Ik schat dat we tot de Spelen nog 250 da gen varen. Vermenigvuldigd met vijf uur per dag, kom je toch al gauw op 1250 uur. Je moet wel zoveel doen, omdat je wordt gedicteerd door de concurrentie". Heiner was op recht verbaasd dat de samen werking met Burggraaff en Havik zo goed verliep. „We moeten veel samen zijn, van drie personen eentje maken". In andere klassen presteerden de toppers naar hun mogelijk heden. Negatieve uitschieters waren de magere prestaties in de Finn (verwacht) en de 470- klasse. John Stavenuiter zakte na drie goede races in de 470 ver weg, de broers Kouwenho- ven verdwijnep uit de A- groep. Het duo Neeleman/Schrier werd vijfde in de Star, Van Teylingen/Manuel zesde in de Tornado, Van Leeuwen on danks pech met de mast vijfde in de Europe, De Vries vijfde op de plank bij de vrouwen. Allen bevestigden hun A-sta tus. Terugkeer Interessant was de terugkeer van Stephan van den Berg op de surfplank. De olympisch kampioen van 1984 nam vorig jaar afscheid van de profs en besloot tot een rentree in de olympische klasse. Vorige maand plaatste hij zich voor de kernploeg, in Medemblik was de start moeizaam. Van den Berg kon na twee dagen een goede serie vergeten, en presteerde pas met vijfde plaatsen in het weekeinde. „Ik heb nog geen grip op zo'n groot veld met honderd man". De 29-jarige windsurfer en ontwerper uit Hoorn maakt zich geen zorgen. „Het is goed, dat ik lekker op mijn bek ben gegaan". Van den Berg stopte als prof, omdat hij als ge trouwde huisvader de wereld se reizen beu was. In Medemblik maakte hij de omgekeerde wereld mee. „Hoorn is vlakbij. Ik sliep dus gewoon thuis, 's Morgens deed ik boodschappen, maaide het gras of bracht mijn zoon naar de crèche. Ik was niet echt met de wedstrijd bezig. Opeens dacht ik: oh ja, om 13.00 uur moet ik varen. Dé goede ma nier is 's nachts te dromen over de wedstrijd. Eten, drin ken, slapen en varen, zo moet het". Als dertigste in het eindklasse ment bleef Van den Berg de landgenoten Versteegen (36) en Koops (46) ruimschoots voor. „Ik had wel meer van de andere Nederlanders ver wacht". Hijzelf wil in vorm zijn bij het WK, in januari vol gend jaar in Singapore. HOCKENHEIM De Ita liaanse motorcoureur Fausto Gresini heeft zich gisteren opnieuw ontpopt als de kwelgeest van Hans Spaan. In de voorlaatste ronde van de 125 cc-race in de Grote Prijs van Duitsland haalde Gresini een ondoordachte ma noeuvre uit. Daardoor kwam de Noordhollander in het gras terecht en kwam hij te vallen. Het incident kostte hem de kans op de overwinning. Wat overbleef was de twaalfde plaats. Hans Spaan was woedend op de Italiaan. Hij troostte zich met de gedachte, dat zijn ma chine eindelijk weer in orde was en hij weer met de snel- sten kon wedijveren. Gresini probeerde in de voor laatste ronde het onmogelijke mogelijk te maken. Spaan wil de Stadler uitremmen en sneed de Sachskurve aan. Gre sini trachtte toch binnendoor te komen. Hij kwam te vallen. Daardoor werden Stadler en Spaan van de baan gedrongen. Spaan hield zijn motor lang overeind, sloeg toch om en zag negen coureurs passeren eer hij zelf weer op snelheid lag. Vorig jaar hield Gresini Spaan tijdens de laatste race, in Au- CcicLic Qowui/nt WK atletiek om de twee jaar TOKYO De wereldkampi oenschappen atletiek zullen, vrijwel zeker, voortaan elke twee jaar plaatsvinden. Hoewel het bestuur tijdens een vergade ring in Tokyo vrijwel unaniem voor de twee- in plaats van vierjaarlijkse cyclus koos, dient het congres nog akkoord te gaan. Dit is evenwel een forma liteit. Het congres vindt kort voor de strijd om de wereldtitels eind augustus in Tokyo plaats. Wanneer inderdaad wordt be sloten om de twee jaar om de wereldtitels te strijden gaat de organisatie in 1993 naar Stutt gart. HOUSTON Carl Lewis is vrijgesproken door de rechtbank van Houston, Texas. De jury achtte de Amerikaanse sprinter niet schuldig aan het rijden onder invloed. De 29-jarige vijfvoudige olympisch kampioen werd op 11 januari in de vroege ochtend op gepakt door de politie. Lewis had na een nacht stappen zijn auto in elkaar gereden. Hij bleek onder invloed van alcohol. Lewis gaf toe een glas bier en een wodka-cocktail te hebben genuttigd. „Maar ik was niet be schonken", zei hij. „Het auto-ongeluk kwam door een mechanisch defect". In een me disch onderzoek werd vastgesteld dat 0,12 promille alcohol in zijn bloed zat. In Texas is 0,10 promille toegestaan. De jury bestond uit vijf vrouwen en een man. Fernandez half jaar geschorst MADRID De 32-jari- ge Spaanse wielrenner Carlos Hernandez is tij dens de pas afgelopen Ronde van Spanje op doping betrapt. Gezien het zijn tweede vergrijp tegen het dopingregle- ment was binnen twee jaar werd hij voor een half jaar geschorst. Her nandez was in de „Vuelta" de enige do- pingzondaar. ":jllBLIK De Ne- !rs;lse zeiltop heeft in blik geen enkele Loiwonnen. Toch fla- ^bondscoach Jeroen a afloop tevreden ,ny!et IJsselmeer. Een r, bA vierde, vijfde en llaatsen tijdens de t olatta gaven hem de 'uw dat Nederland de enp top dicht is gena- ricll!rde de prestatie van ps,fe gebroeders Potma flertepunt op. Gerhard en L'Nico vielen in de slo- rug van de tweede -0): vierde plaats, maar Isrede stap naar de A- jg. Dat betekent, dat jaar lang maximale jerl in krijgen en de jacht /mpische limiet kun- Heiner pakte en Havik vierde plaats. Dat omdat Heiner geleden beman- verving door voormalige Zuida- zeiler. mensen in zijn zich helemaal geven doel is een olympi- eigenlijk goud", Arie Luyendijk bevestigde zijn talent op het speedway-ovaal in Indianapolis en verdiende 1,2 miljoen gulden. foto: ap ring, Mears en Andretti bleven echter onbereikbaar. Motor Wellicht ook omdat hij de pech had dat Danny Sullivan vlak voor hete einde de motor opblies. Dat gaf Andretti de kans banden te wisselen om dat de race werd geneutrali seerd. Het hielp de zoon van Mario niet. Evenmin als het 'trucje' dat zijn vader uithaal de door zijn auto voor de pits te parkeren, waardoor de race weer geneutraliseerd moest worden. Rick Mears won, omdat hij be stand was tegen de aanvallen van de Andretti-familie. Luy endijk was de morele winnaar. „Deze derde plaats geeft me toch veel voldoening. Maar ik kan niet zeggen dat een last van me is afgevallen. De ande re teams weten nu definitief met wie ze te maken hebben". ■ADA De terugkeer van Ben Johnson op •••imeter is uitgelopen op een blamage. De Ca- die na de Olympische Spelen van Seoul ar schorsing uitzat wegens het gebruik van jrversterkende hormoon stanozolol, liep bij tiekgala in Grenada letterlijk en figuurlijk debutant. Johnson werd op „zijn afstand" vijfde in een tijd, waar zelfs de Nederlandse rs op neerkijken: 10,54 seconden. De Ameri- ennis Mitchell won in de heel wat aanspre- tijd van 10,18. Hij had een enorme voor op de rest van het veld waarin Calvin nog achter Johnson eindigde. Een goede e werd geleverd op de 400 metef door de ger Black. Met 44,79 bleef hij slechts 0,06 verwijderd van de beste seizoentijd die op Ben Johson 1 taat van de Amerikaan Michael Johnson. H IA De Italiaanse 1-coureur Alex Caffi iterdag bij een auto-on- p de buurt van Brescia jroken kaak, een her- dding en verwondin- het gezicht opgelopen. gen waarin Caffi als ~er meereed botste vol- j| politiedoor onbekende tegen een betonnen olgens een woordvoer- n het Footwork Por- im zal de Italiaan door rwondingen de Grote an Canada op 2 juni Het is zelfs sterk de »f Caffi, die nog in het |uis ligt, hersteld zal pr de Grand Prix van ;hj die twee weken later genda staat. t supporters uit de hand IN Vier politie- j zijn gisteravond in het ...i van Londen gewond toen een feestje van supporters uit de hand 'jgeveer 500 fans verza- [J zich op Trafalgar ...ina afloop van de be- e van het tweede op Wembley tussen j'Jham City en Tranme- jrs (3-2). De rel begon, ...a aantal van hen fles- bn te gooien naar de —Die arresteerde zeven .pns". Eerder op de 'Roerden er in de buurt stadion 44 voetbalvan- les)gepakt. pi MAANDAG 27 MEI 1991 PAGINA 15 stralië, van de wereldtitel af ten faveure van zijn landge noot Capirossi De titelhouder eindigde op Hóekenhein als tweede na de Duitser Ralf Waldmann. Teammanager Jan Huberts was op Hockenheim eveneens des duivels. „Spaan had op het podium kunnen staan". Zeelenberg Hetzelfde zei hij van Wilco Zeelenberg. Zijn kopman in de 250 cc-klasse eindigde als der de. Zeelenberg had zelf op de tweede plaats gerekend. In de finishstraat kwam de Span jaard Cardus uit zijn slipstre am. Zeelenberg, die opklom naar de vierde plaats in het klassement om de wereldtitel, toonde zich een sportief verlie zer. „Vorige week pakte ik hem, nu hij mij". De 250 cc- race leverde een overwinning op voor de Duitser Helmuth Bradl. In de 500 cc-klasse zegevierde de Amerikaan Kevin Schwantz voor zijn landgenoot Wayne Rainey en de Austra liër Michael Doohan. Schwantz had niet meer ge wonnen sinds de openingsrace van het seizoen in Japan. Zijspannen In de zijspannen eindigde Eg- bert Streuer op de vierde plaats. Winnaars werden de Duitsers Bonhorst en Hiller. Duitsland behaalde tot vreug de van de 120.000 toeschou wers op Hockenheim drie van de vier overwinningen. Bij de Duitse Grand Prix werd door de FIM besloten de Grote Prijs van Joegoslavië, voorzien op 16 juni, wegens de politieke ontwikkelingen te verplaatsen naar Madrid. In Agueda won het zijspanduo Timmermans/ Verhagen beide manches tij dens de Grand Prix van Por tugal. INDIANAPOLIS Alsof hij net een straatje om was geweest. Zo zat Arie Luy endijk in de VIP-tent van een concurrerende spon sor. Aan niets was te mer ken dat de Nederlander juist 500 mijl achter de wielen had, dat hij bijna drie uur lang achter het stuur van een snelheids kanon had gezeten. Een raket op wielen die ge middeld bijna driehon derd kilometer op de tel ler brengt. Arie Luyendijk bevestigde gis teren zijn talent op het speed way-ovaal vol incidenten. Hij demonstreerde dat zijn triomf een jaar geleden in de 500 mijl van Indianapolis geen toevals treffer was. De derde plaats achter winnaar Rick Mears en Michael Andretti was het bes te bewijs van de klasse die hij heeft. Het was brons met een gouden randje, omdat problemen met de motor in de beginfase wel licht een herhaling van de vic torie hebben voorkomen. Luy endijk kwam net zo traag op gang in de race als in de och tend op weg naar het circuit, waar zich toen al bijna een kwart miljoen mensen had verzameld. Het niet op tijd verschijnen van de politie-escorte zorgde voor een vertraging van bijna Rick Mears viert zijn zege. foto: ap twee uur. Het deerde de rnan met het stille charisma nauwe lijks. Drukker maakte hij zich over het feit dat zijn monteurs in het begin van de race te lang bezig waren bougies te wisselen. „Ik was woedend, maar het had geen invloed op mijn con centratie. Het late vertrek liet me koud. Het zijn dingen waaraan je gewoon raakt", stelde Luyendijk laconiek vast. Net zo stoïcijns als hij bleef onder de 'show' vóór de diamanten Indianapolis 500. Met in de hoofdrol generaal Norman Schwarzkopf, die vice-president Dan Qayle tot een figurant maakte. Automatisch „Dat soort zaken merk je niet eens meer op. Automatisch on derga je dat. Ik was maar met een ding bezig, ik moest de 500 mijl rijden. En dat was het be langrijkste. Die bonzen horen bij het gebeuren". Dat vonden en vinden de Amerikanen altijd. Het pu bliek mocht uitgebreid de oor logsheld eren, langer dan ge pland. De start werd wegens hoosbuien boven Indianapolis drie kwartier uitgesteld. Met hete luchtbranders werden de plassen van de baan geblazen. Want zelfs het kleinste vochti ge plekje wordt niet getole reerd. Het lukte de baan kurk droog te krijgen. Luyendijk moest vanaf het midden van het startveld een weg zien te vinden naar de voorhoede. Normaliter geen probleem, een overslaande motor vertraagde zijn gang naar het front. Het wisselen van de bougies kostte zoveel tijd dat de Nederlander terug viel naar de negentiende plaats. „De teammanager van Rick Mears heeft me gefeliciteerd. Hij zei dat het hun geluk was geweest dat ik motorische pe rikelen had. Ik had hier weer kunnen winnen, maar de der de plaats geeft me toch veel voldoening. Ik ben nu volledig geaccepteerd in de speedway wereld". Het zal nog even duren voor dat Luyendijk net zoals de winnaar vier overwinning op Indy heeft. De 40-jarige triom fator schaarde zich naast A.J. Foyt, tot de 75ste uitvoering van het mooiste en indruk wekkendste autosportevene ment recordhouder. Gisteren viel de publiekslieveling uit. Onder ovationeel applaus, als of hij gewonnen had. Beste team „Mears neemt acht jaar langer dan mij deel aan de Indy-ra- ces. Ik heb nu het beste team rond me sinds ooit. Dat feit sterkt me. Het is een zegen voor me". De derde plaats le verde Luyendijk een aardige zakcent op. De miljonair uit Scottsdale kan binnenkort 1,2 miljoen gulden op zijn bankre kening verwachten. „Niet slecht", lachte hij. „Er zijn mensen die het met minder moeten doen". Luyendijk schoof gaandeweg de afvalrace - Guerrero en Co- gan raakten als enigen lichtge wond - naar eèn plaats bij de eerste tien. Vanuit de verte zou hij de aanvankelijk over heersing van de Andretti-clan hebben kunnen volgen. Mario, diens zoon Michael en neef John bepaalden het gezicht van de optocht der bulderende motoren. Mears, Unser jr. en Fittipaldi volgden op afstand de familiestrijd. Even over de helft van de race had Luyendijk de zesde plaats in bezit. Voorin was Michael Andretti leider. Op zestig ron den van het einde reed hij als vierde. Op veertig tellen van Fittipaldi, die even later zou wegvallen. Luyendijk klom weer een plaatsje in de klasse- Stanley-Cup voor Pittsburgh Penguins BLOOMINGTON Op supe- rieure wijze heeft het ijshoc- keyteam van Pittsburgh Pen guins zaterdag beslag gelegd op de Stanley-Cup. Met een verpletterende zege van 8-0 op Minnesota North Stars kwam de titel voor Noordamerikaan- se profploegen voor de eerste keer in het bezit van de for matie uit Pittsburgh. De perio destanden waren: 3-0, 3-0 en 2-0. Het was de grootste over winning in de historie van de strijd om de Stanley-Cup. Pen guins won de finale (best-of- seven) met 4-2. SPORT OP TV SPORTWERELD Voetbal FC Utrecht heeft voor volgend seizoen de ta lentvolle Ferdy Vierklau en Bert Aipassa een contract ge geven. Het jeugdige tweetal speelde al op amateurbasis bij de huidige nummer vier van de eredivisie. Voetbal Cor Stolzenbach blijft bij RKC oefenmeester Leo van Veen assisteren. Er was sprake van dat hij vol gend seizoen op eigen benen zou staan bij hoofdklasser DESK. Harrie van der Ham wordt daardoor geen assistent trainer bij RKC. Boksen De Franse bokser Fabrice Benichou heeft zater dagavond de Europese titel in het vedergewicht veroverd. Hij won in een gevecht over twaalf ronden op punten van de Engelsman John Davison. Voetbal Oefenmeester Ge rard Gili heeft om zijn handen vrij te hebben met onmiddel lijke ingang ontslag genomen bij Girondins Bordaux, dat op juridische gronden uit de hoogste Franse afdeling is ge degradeerd. Het contract van Gili, die zegt contacten te heb ben in binnen- en buitenland, liep pas eind juni af. De laatste competitiewedstrijd werd vrij dag gespeeld. Paardesport Jockey War ren O'Connor heeft zaterdag met het driejarige paard Kooy- onga de prestigieuze Ierse race „1.000 Guineas" gewonnen. Hij had drie lengten voorsprong op Julie la Rousse, gereden door John Murtagh. Kooyonga verdiende voor zijn eigenaar Mitsuo Haga 380.000 gulden, van vrijdag!!! Voetbal Mitchell van der Gaag, de van PSV gehuurde voorstopper van Sparta, is deze week in Rotterdam aan zijn buitenmeniscus geope reerd. Hij raakte twee weken geleden in de wedstrijd tegen Roda JC geblesseerd. Zijn her stel zal twee maanden vergen. Voetbal Jeugdinternational Bernard Schuiteman van FC Twente heeft overeenstem ming bereikt over een drieja rigcontract bij het Duitse Le- verkusen. De Spanjaard Alberto Puig duikelt over het parcours van Hockenheim in de 250cc klasse. Achter Puig de Nederlander Leon van der Heyden. foto: ap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15