qMjóü (Sowrnd 4* Vjax bewijst PSV een dienst 14 15 16 17 18 18 19 19 Michels ziet Hiele in doel Oranje SPORT Amateurvoorzitter KNVB wil meer geld VANDAAG Goed op tijd CcidócSouootit MAANDAG 27 MEI 1991 PAGINA 13 imeense renner t schoenen van opa Een aantal Engelsen is de Roemeen- ■rploeg, die meedoet aan de Ronde van Irittannie, financieel te hulp geschoten, menen arriveerden zonder of met ver materiaal. Eentje droeg wielerschoenen n opa. Een bedrijf schonk helmen, de te Humberside kocht banden en ander al. Eén Roemeense renner kreeg nieu- oenen. Hij droeg een paar dat volgens nog van zijn opa was geweest. Dave k, de Engelse chauffeur van de Roe- ploeg, zei: „Hun fietsen zijn van slech- iteit. Ik zou met zo'n fiets nog niet naar cel gaan". De organisatie liet weten dat menen voor ruim 3500 gulden spullen gekregen, zodat ze gisteren tenminste start kunnen verschijnen. Dragan Stojkovic Dragan Stojkovic op bank tegen oude club DIGNE De Joegoslavische voetballer Dra gan Stojkovic start de finale van het Europese toernooi voor landskampioenen woensdag op de bank. Het duel in Bari gaat tussen zijn hui dige club Olympique Marseille en zijn vorige werkgever Rode Ster Belgrado. Trainer Ray mond Goethals van Marseille zei zaterdag: „Stojkovic zal een prominente plaats op de bank bezetten". De middenvelder, die voor on geveer zeventien miljoen gulden van club wis selde, miste het grootste gedeelte van het sei zoen door een knieblessure. Vorige week woensdag, in het competitietreffen met Nice, speelde hij zijn eerste volledige duel voor Mar seille. Goethals: „Hij speelde erg goed, maar hij mist ritme. Het zal hem veel tijd kosten zijn topvorm terug te krijgen". Ivan Lendl niet op Roland Garros PARIJS Ivan Lendl heeft zich afgemeld voor de vandaag begonnen strijd op Roland Garros om de open Franse tennistitels. De veelvoudige winnaar in de Franse hoofd stad ondervindt teveel hinder van een handblessure. De 31-jarige Tsjechoslowaak, als derde geplaatst, heeft al sinds het toer nooi van München last van een kwetsuur aan zijn rechterduim. Lendl won het toer nooi op Roland Garros drie keer, in 1984' 86 en '87. De Tsjechoslowaak gaat zich nu voorbereiden op Wimbledon. Een uur later maakte ook de Zweed Jonas Svensson be kend niet op Roland Garros in actie te zul len komen. De nummer dertien van de plaatsingslijst, vorig jaar nog halve-finalist, heeft last van een rugblessure. Miljoenenclaim tegen Tyson ALBANY Kevin Rooney, de ex-trainer van bokser Mike Tyson, mag een schadevergoeding indienen tegen zijn voormalige beschermeling. Dat heeft een rechter in Albany (staat New York) zaterdag beslist. Rooney zei na de zitting, dat hij Tyson voor ruim twintig miljoen gulden aanspra kelijk zou stellen. De Amerikaanse coach werd in 1988 ontslagen. Tyson was de openlijke kritiek van zijn trainer beu. In maart werd Rooney door dezelfde rechter in het ongelijk gesteld. Hij had toen niet aannemelijk kunnen maken, dat hij recht had op een schadevergoeding. Tijdens de tweede zitting presenteerde Rooney een brief van Cus D'Amato, de in 1985 gestorven ontdekker van Tyson. Daarin stond vermeld, dat Rooney tot het einde van de loopbaan als trainer van de oud-we reldkampioen dienst mocht doen, in ruil voor tien procent van zijn gages. D'Amato fungeerde sinds 1982 officieel als manager van Tyson. !N HAAG Ajax is I meer dan één doel- atje ingelopen op V. Dat was wat wei- gezien het aantal isen dat de Amster- nse ploeg bij Volen ti kreeg. Beenhakker zijn spelers echter vaker dan drie keer en, 3-0. won zaterdag met goed van FC Twente, 3-1. De [hovenaren, die even- punten hebben dan i, houden daardoor een •deel in het doelsaldo plus vier. Er zijn nog wedstrijden te spelen. :ndam heeft een poging ompetitie op forse wijze rvalsen zien mislukken, kwam alleen doordat gistermiddag aan de veel kansen miste. Op er was de 3-0 een uitslag ïr zijn mocht. Volendam de tegenstander echter el vrijheid, dat de ach- and op PSV ook kwa saldo had kunnen wor- uitgevlakt. De uitste- de doelman Zoetebier de enige Volendammer, inder het oog van bonds- Michels zijn werk se- nam. Het toeval kwam lympische international bij te hulp. Bergkamp, grootste talent aan de van Ajax, speelde bene zijn kunnen en miste keer in riante positie, folendamse coach Steeg- sprak van een diepte- in de drie jaar dat hij lan de Dijk staat. Wat ploeg deed was inder- een aanfluiting. „Ajax jiog wel eens aan deze lag terugdenken als het ;s een doelpuntje te kort t om kampioen te wor- sprak hij. Beenhakker mde dat. „Maar het is om ons slechtere doel- alleen aan deze wed- op te hangen. Het ge- aan slagvaardigheid is iele seizoen al ons pro- n. We hadden dat ech- in deze wedstrijd voor *root deel kunnen oplos- Vooraf tekent iedereen voor een overwinning 3-0. Achteraf moet ik en dat het er ten minste stuk of zes hadden :en zijn". Naar stadion VOLENDAM Ajax speelt de laatste wedstrijd van de competitie, op zondag 16 juni tegen Vi tesse, in het Olympisch stadion. De Amsterdamse club doet dit wegens de grote belangstelling die bestaat voor het duel, waarschijnlijk beslissend in de strijd om het kam pioenschap. Op de laatste twee competitie-dagen moeten alle wedstrijden, mits nog van belang, ge lijktijdig worden ge speeld. PSV voetbalt nog tegen Groningen (uit) en Volendam (thuis). Ajax speelde de eerste helft in Volendam sterk. De ploeg hield het tempo hoog en speelde kans op kans uit. Twee daarvan werden be nut. Roy schoot mooi raak na een pass van Vink. Win ter scoorde na een indivi dueel hoogstandje op aange ven van Blind. Het gerouti neerde duo Blind/Wouters bleef Ajax opjagen naar een beter resultaat. Dat spectacu laire cijfers uitbleven lag voor een belangrijk deel aan Bergkamp. De international, niet geheel fit, zorgde na de rust wel voor 3-0 -zijn 24e doelpunt van het seizoen maar miste de mooiste kan sen om PSV te achterhalen. PSV in vorm PSV raasde zaterdagavond in kampioensvorm langs FC Twente. Het werd 3-1 in een hoogst aantrekkelijk duel. „Soms had ik de neiging als een gewone toeschouwer mee te juichen", straalde PSV's coach Bobby Robson na afloop. De koploper ver diende de overwinning, maar had zaterdagavond even goed kunnen verliezen. De miljoenenploeg bood meer kwaliteit, had een overwicht, creëerde meer kansen, maakte nochtans enkele benauwde ogenblik ken door alvorens de kampi- oensroes over de spelers kwam. FC Twente kwam met al leen nog een theoretische kans op Europees voetbal naar het iPhilips-stadion. Een gelijkspel was beslist onvoldoende. Trainer Vonk gaf zijn jonge ploeg derhalve aanvallende opdrachten mee, waardoor Twentse kansen ontstonden. PSV antwoordde sterk. Van Aer ie, Popescu en Vanenburg waren de stuwende krach ten. Dit was enigszins ver wonderlijk. De eerste moest vorige week een zware griep verstouwen, de tweede was woensdag nog zwaar gebles seerd, de derde onderging niet lang geleden een zware operatie. Doelman De Ko ning van FC Twente erger de met vertragende acties het publiek en tenslotte ook scheidsrechter Blankenstein. Hij gaf hem de gele kaart. Vanenburg bekroonde zijn sterke spel met de openings treffer vier minuten na de rust, waarna Romario de score uitbouwde. Hiermee leek de wedstrijd beslist. Ne gen minuten voor tijd werd het 2-1. De lepe Deense goal- getter Nielsen strafte de on gebreidelde aanvalslust van Popescu af. Hij profiteerde van diens afwezigheid, wrong zich langs Valckx en verschalkte Nederburgh. De stand-in voor Van Breuke- len kreeg vóór en na deze treffer enkele verraderlijke inzetten te verwerken. Tot opluchting van publiek en Robson deed hij dit zeer be kwaam. FC Twente gooide in de slotfase alles op de aanval. Dat hield de wed strijd leuk. Zes minuten voor het einde viel de beslissing. Chovanec bediende Kalusha. De vervanger van Ellerman (enkelblessure) joeg het leer hoog in het doel, 3-1. Degradatiezorg Heerenveen kwam verder in de degradatie-zorgen. De Friezen verloren op eigen veld van Fortuna, 1-2. Sneekes werd met twee fraaie doelpunten match winner. FC Utrecht is bijna zeker van de vierde plaats, die recht geeft op deelne ming aan Europees voetbal. De ploeg van Fafié stuurde in de Kuip vol zelfvertrou wen aan op een gelijk spel, 0-0. HnofH hnvpn WPtPr SVV het hoofd niet boven water houdt in het betaalde voetbal is al enige tijd bekend. De Schiedamse l lUviu uuvcii vvcuci C|ub kan ejgenaar/voorzitter/shirtsponsor John van Dijk wordt aan het eind van dit seizoen in de huidige opzet opgedoekt. FC Den Haag sprokkelde gisteren in de thuiswedstrijd tegen SVV weer een nuttig puntje en is nu bijna in zekerheid. Op de foto duelleren voorstopper Michel Vonk en Heini Otto (rechts) met elkaar in een kopduel, dat evenwel niet model kon staan voor het niveau van het duel in het Zuiderpark, dat vooral na de pauze bedroevend was. Links kijkt Orlando Trustfull mee. foto: Stephen evenhuis Pagina 14: Treurspel in Zuiderpark ZEIST De nieuwe voorzitter van het sectie- bestuur amateurvoetbal, Ad Lansink, heeft op zijn eerste algemene vergade ring gezegd met de pro fessionals in discussie te willen gaan over de ver deling van de inkomsten in Zeist. Lansink zei niet geheel tevre den te zijn met de huidige ver deling van de opbrengsten van zaken als interlands en com merciële activiteiten. Wegens de weinig rooskleurige finan ciële situatie in het amateur voetbal wil hij meer geld. Hij wil op korte termijn een ge sprek met het door Van Rooij- en voorgezeten college van het betaalde voetbal. Om de financiële nood enigs zins te verminderen, ging de vergadering zaterdag akkoord met contributie-verhoging van een gulden voor senioren en 50 cent voor junioren. Dit was iets minder dan het bestuur had voorgesteld. Pupillen mo gen voor hetzelfde geld blijven voetballen. Wel werd geld be schikbaar gesteld om een on derzoek te laten uitvoeren naar de structuur van de KNVB met zijn twintig afde ling. Het onderzoek zal wor den gedaan door een extern bureau. Over het plan voetbal in 2.000 werd niet gediscuseerd. Eerder al wezen de profs het discus sie-stuk, dat onder andere de eerste divisie wil vervangen door een klasse van onafhan- kelijken, af. Momenteel wordt er een opinie-peiling gehouden in de twintig afdelingen. Die hebben om bedenktijd ge vraagd. Mears blijft Luyendijk voor INDIANAPOLIS De Ame rikaan Rick Mears in een Penske-Chevrolet heeft giste ren voor de vierde maal in zijn carrière de 500-mijlsrace van Indianapolis gewonnen. Twee de werd de Amerikaan Mi chael Andretti in een Lola- Chevrolet. Titelverdediger Arie Luyen dijk werd in zijn Lola-Chevro- let met een ronde achterstand derde. Behalve Mears hebben alleen A.J. Foyt en Al Unser vier keer 500-mijlsrace van India napolis gewonnen. tvangen Bel lussen 18.00 en ïrdags tussen 14.00 en 15.00 ir.071-122248 en uw krant Juventus valt buiten de prijzen Luyendijk blijft koel in race vol incidenten Hoofdrol voor coaches bij tegengaan stress in topsport Gokken bij Roland Garros is gevaarlijker dan ooit Quick Boys start stroef FC Lisse keert weer terug in de derde klasse Districtstitel wint aan belangstelling Fiks klimt naar de eerste klasse Hillegom stoot door naar eerste klasse CM NDR neemt totalisator in eigen beheer DEN HAAG De Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport (NDR) neemt per 1 okto ber de paardentotalisator in ei gen beheer. Hiertoe is in over leg met het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij besloten. De huidige totalisator Ladbroke trekt zich op de Nederlandse markt te rug. Het Amerikaanse bedrijf ITS levert het nieuwe computer systeem. De manier van spelen op de totalisator zal geen ver anderingen ondergaan. De moeilijke spelsoorten W5 en superkwartet verdwijnen per 1 oktober. De volgende spelvor men blijven gehandhaafd: winnend, plaats, koppel, trio. Naast het spel op de banen zal ook het wedden in een be perkt aantal wedkantoren mo gelijk blijven. De NDR zal een rechtspersoon in het leven roepen om de uitvoering van de exploitatie van de nieuwe paardentotalisator te verzor gen. N.D.R.-sectrataris Rob Milders verklaarde er het vol ste vertrouwen in te hebben dat het nieuw op te bouwen computernet en systeem voor oktober gereed te hebben. „Daar heeft ITS ons de garan ties voor gegeven", zei Mil ders, die tevens zei dat het spelaanbod van buitenlandse koersen op een bescheidener schaal zal worden geconti nueerd. rikaan Konishiki vliegt door de lucht tijdens het grote orsteltoernooi in Tokyo. De lijvige tegenstander is in Asahifuji. - F0T0. DEN HAAG Joop Hie le (32) staat volgende week woensdag tussen de palen van het Oranje-doel in het laatste kwalifikatie- duel uit de voorronden van het toernooi om het Europees landenkampi- oenschap. Dat mocht wor den afgeleid uit de woorden van bondscoach Rinus Michels, die giste ren getuige was van het duel Volendam-Ajax na een dag eerder PSV-FC Twente hebben bezocht. „Er is absoluut geen reden om Hiele niet te kiezen voor de wedstrijd tegen Finland", al dus Michels. Het zou Hiele's achtste basisplaats in het Ne derlands elftal zijn. De doel man van degradatie-kandidaat SVV kreeg gisteren in het duel met FC Den Haag weinig werk op te knappen. Eenmaal moest hij een bal uit de boven hoek tippen, bij de treffer van Van Eykeren ging de defensie van de Schjedammers niet vrijuit. Na een hoekschop werd een hoge bal gemist, waarna de inzet van de speler Joop Hiele foto: dijkstra van FC Den Haag ook door Hiele niet kon worden gepa-' reerd. De bondscoach, die morgen (dinsdag) zijn selectie voor de wedstrijd van 5 juni in Helsin ki bekendmaakt, zit nog wel met het probleem wie te kie zen als tweede doelman. Nu Hans van Breukelen, Stanley Menzo en Theo Snelders we gens het herstel na operatieve ingrepen niet beschikbaar zijn, wordt een klein aantal kandi daten genoemd voor de positie van reserve-doelman. Hans de Koning van FC Twente en Edwin Zoetebier lijken dan de meest aannemelijke. Volen dammer Zoetebier speelde de laatste duels van het Neder lands olympisch team, zodat (tijdelijke) promotie naar het A-team voor de hand ligt. Ed win van der Sar van Ajax en Wim de Ron van PSV, overi gens bij zijn club derde keus, lijken dan de meest waar schijnlijke keuzes van bonds coach Nol de Ruiter. Meer problemen Diens superieur Michels heeft trouwens meer problemen. Hij kreeg van coach Bobby Rob son van PSV zelfs het advies om niet één van de Eindho- vense internationals te selecte ren. Volgens de Brit zijn Eller man, Koeman, Vanenburg en Van Aerle niet voldoende fit voor de trip naar Helsinki. Beide eerstgenoemde speelden zaterdag niet tegen FC Twente en Van Aerle viel uit. Vanen burg, die zaterdag tegen FC Twente uitstekend acteerde en een fraaie treffer produceerde, speelde zelf met de gedachte te bedanken voor Oranje. Hij sprak met Michels, maar stelde een beslissing nog even uit. Overigens telt Ajax, normali ter hofleverancier, ook een paar geblesseerden. Van 't Schip speelde niet tegen Vo lendam en Vink viel kort voor het einde uit. Inventarisatie vandaag moet duidelijk maken hoe ernstig de kwetsuren zijn. Leo Beenhakker van Ajax zei er trouwens geen moeite mee te hebben als PSV niet één speler zou leveren en daardoor veertien dagen rust hebben in de slotfase van de competitie, waarin beide clubs in de titel strijd zijn gewikkeld. „Topspe- lers moeten in staat zijn twee wedstrijden per week te spe len", aldus de Ajax-coach. Wim Kieft Wim Kieft traint vanaf van daag weer bij Ajax. Hij doet dit op verzoek van bondscoach Michels, om in conditie te blij ven voor de interland tegen Finland, op 5 juni in Helsinki. Kieft heeft al een maand niet meer gevoetbald. Bij Bordeaux werd hij uit de selectie gezet, nadat hij weigerde mee te werken aan de herziening van zijn contract. De Franse top club werd onlangs net van een faillissement gered. Eind deze week verzamelt de selectie van het Nederlands elftal zich in Oisterwijk, waar vandaan men op zaterdag weer huiswaarts gaat. Op maandag verzamelt Oranje zich op Schiphol voor de reis naar Finland, waar ook het olympisch team de degens kruist met de Scandinavische leeftijdgenoten. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot .aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste tweï weken gratis bezorgd. I Naam: Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Adres: Postcode/plaats: i Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 l Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13