rovincie verdeelt 3 ton voor ads- en dorpsvernieuwing De £eidóeh& Soii/tomt De Kinderbrug brengt kinderen Oud Ade en Rijpwetering samen Elf toneelspelers VIOS gehuldigd SP: Landelijke commissie voor Alphense gifaffaire DEN OMGEVING CcidócSouoaiit ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 15 Onder redactie van Ton Pieters jnsdag 19 mei 1931 in de Dhe Courant: „Door Bur- ester en wethouders van Iwijk zijn de volgende I inningen voor het a verleend: aan Cramer |an der Wiel voor het van booten, aan jwijn en Vink voor het lopen van fruit, aan ee voor het verkoopen suikergoed, terwijl aan fotograaf Van Kampen Di nning is verleend voor fotografeeren 3e Eerste Nederlandsche [club is door Burgemees- wethouders ook weer net a.s. seizoen vergun- jrerleend om oefeningen veefvliegtuigen te hou- het strand en in de ongeveer 4 a 5 K.M. jloorden van de bad- i.f leen vergunning. Deze 'erleend in Nieuwkoop: van der Weijden is in- art.7 van het con- 31jiebesluit vergunning tot het vervaardi gen ijsco'. V verlies voor het cir- Barnum". Het circus J'im", dat thans te Til- voorstellingen geeft, den jongsten tijd wel jNa de zes-Berberleeu- 4fldie dezer dagen gestikt 5,-h transportwagen wer- l5>jevonden, is thans ook *P)lifant dood gebleven. elkaar voor het circus prlies van ruim 40.000 ,',Een caféhouder te Rotter dam had dezer dagen een schilder opdracht gegeven om op de ruit van zijn café een lokkenden naam te schilde ren. Met groote toewijding bleef de schilder geruimen tijd bezig en nadat hij zichzelf overtuigd had, dat de op dracht was voltooid, riep hij den caféhouder om het werk te komen keuren. Tot niet geringe verbazing van den kastelein stond er niets anders dan „Café-bil- lard" op zijn ruit en tot groote verbazing van den schilder was de kastelein het daarmee niet eens. De kastelein be weerde een schoonklinken- den naam opgegeven te heb ben, de schilder hield hals starrig vol, dat hij „Café-bil- lard" had moeten penseelen en dat stond er nu op. De schilder liep gekrenkt weg. De kastelein poetste met ben zine zijn ruit schoon, waarna hij een anderen schilder op dracht gaf den gewenschten titel aan te brengen. Toen deze schilder zoowat halverwege was, kwam zijn voorganger langs, juist op het oogenblik dat de kastelein voor alle zekerheid even bui ten stond om zich te overtui gen, dat nu inderdaad op het raam kwam wat hij erop wil de hebben. Het feit, dat een ander op die ruit aan het schilderen was gegaan en dat de kastelein er bij stond heeft den schilder van „Café-billard" zoo opge wonden, dat hij een hamer is gaan halen, terug is gekomen naar het café, waar nog altijd de kastelein buiten stond en dien kastelein met den hamer een klap op zijn schedel heeft gegeven. De kastelein is in het ziekenhuis verbonden. De schilder is op het politie bureau in bewaring gesteld". Op woensdag 20 mei '31: „Gis teren is te Kiel het z.g.pant- serschip A, als eerste van een klasse van vier, ter vervan ging van tie verouderde pant serkruisers, te water gelaten en gedoopt door president Hindenburg. Het schip ont ving den naam „Deutsch- land" Een politieverbod in Alphen a.d.Rijn: „Wij herinneren er aan, dat het verboden is zich per rijwiel te laten slepen achter een auto of ander voer tuig. Tegen verschillende per sonen werd deswege door de politie reeds proces-verbaal opgemaakt". „Een bewoner van een villa te Bilthoven schreef aan een krant: „Ik bezit twee angora katten, moeder en zoon (de laatste plm. 1 jaar oud). Nu heeft de moeder twee jongen, den zoon bovengenoemd. Dit is op zichzelf al iets bij zonders denk ik, doch er is meer. De zoon is Maandag morgen thuis gekomen met een jong haasje, heeft dat bij zijn moeder gebracht en nu ziet men, hoe de jonge poesjes en het jonge haasje gezamen lijk aan de borst van de moe De „Deutschland": Duitse flair te water. verteidigung WsmP foto: bundesministerium der derkat verzorgd worden". De villabewoner kon of niet tel len, of de verplegende zoon is de verwekker van de twee jongen van de moeder. „Bij zijn verdediging van de invoering van het maximum stelsel voor verloven, ver klaarde minister Verschuur met den inspecteur van de Drankwet, den heer De Breij, te gelooven, dat „supporters" van voetbalwedstrijden slechts door breede'bierrivie ren hun woonsteden weder kunnen bereiden. In het alge- meene van deze opmerking ligt overdrijving. Maar is toch ook, helaas, veel van waar. Wij willen deze gelegenheid aangrijpen om onze ergernis uit te spreken over wat wij heel kort geleden op een voet balveld, waar twee katholieke vereenigingen speelden, heb ben waargenomen eenige „supporters" dronken het eene glas bier na het andere en gedroegen zich als dron ken lieden. Door den afschuw van onze frissche voetbal-„ke- rels" zelf moeten zulke lieden van het veld als worden weg gekeken! Men lette er op!" „Een der vingervlugste ty pisten is een zekere Glenn C.Kingsbury te Memphis in de Ver.Staten, waar hij op zijn schrijfmachine de ontstellen de snelheid van 200 woorden per minuut weet te halen. Het spreekt dan ook wel van zelf, dat hijgroote waarde hecht aan het behoud van zijn vin gers, wesiïalve hij ze dezer da gen voor 125.000 heeft ver zekerd". REGIOJOURNAAL Fietsen Ren- en Toervereniging De Bollenstreek houdt morgen drie fietstochten. De eerste van 45 kilometer gaat rond de Westeinder. De tweede tocht van 70 kilometer door het Rijnland. De laatste tocht, de Cor Ruigroktocht, is 135 kilometer lang. Voor inlichtingen, telefoon 02520- 15841. Brillenman De SJJO brengt morgen id- dag de kindervoorstelling „De brillenman in 't Groot Proffijt aan het Boerhaave- plein 13 in Oegstgeest. Het gaat om een sprookjesachtig avontuur waarin twee speurneuzen, Kneu en Knorg, op zoeken moeten gaan naar gestolen brillen in een geheimzinnig moeras. De voorstelling begint om twee uur, is geschikt voor kinderen van 5 tot en met 10 jaar en begint om twee uur. Expositie Cursisten van de Vrije Aca demie Dever uit Sassenheim exposeren vanaf morgen ei gen werk. De tentoonstelling is tot en met 2 juni te zien in het gebouw van de Vrije Academie, Wilhelminalaan 22 in Sassenheim. Zo 'n vijf honderd cursisten doen aan de expositie mee. Belangstel lenden kunnen zich opgeven voor een cursus in het ko mend jaar. Het gebouw van Dever is alle dagen behalve in het weekeinde geopend van twee.tot vijf uur en van half acht tot half tien. Klaverjasnacht Voor de derde keer wordt in Lisse een klaverjasnacht ge houden. In het verenigings gebouw van FC Lisse wordt vanavond om half acht be gonnen door de 60 deelne mers. Gestreden wordt om de bokaal en een cadeaubon van 150. IJsclub De Warmondse IJsclub houdt morgen een jubileum puzzel tocht voor fietsers. Dit in het kader van het 100-ja- rig bestaan. Er wordt gestart in het clubgebouw aan de Veerpolder 18. Inschrijven kan tussen tien en één uur. Deelname kost J2 voor 16 jaar en ouder, jongeren beta len de helft. Ér zijn diverse prijzen. Nieuwe straat gaat Dorpswetering heten HAZERSWOUDE De straat langs de nog in aanbouw zijnde 15 vrije sectorwoningen bij de Nederlands Hervormde kerk krijgt de naam Dorpswetering. Dat stelt het college van B en W van Rijneveld voor aan de gemeenteraad. Aanvankelijk werd door de commissie algemene zaken de naam Jacoba van Beye- renlaan voorgesteld. Deze naam vond geen gehoor bij het colle ge omdat in Dorp-west verder geen historische namen voorko men. Dit in tegenstelling tot Dorp-oost. Voor de vindbaarheid is de concentratie van „soort" namen bevordelijk, zo menen B en W. Voor nieuwe straten in Dorp-west geeft het college de voor keur aan reeds ingeburgerde plaatsaanduidingen. h asbestcontainer °N oo ril w ij ke r hout ciRDWIJKERHOUT De gemeen- !ordwijkerhout zal onderzoeken of >n betaalbare tijdelijke oplossing lijk is voor de inzameling van as- n de gemeente. De inzameling zou jnkelijk met ingang van 1 juli ge worden. De commissie milieu en )3 er stelde deze week voor om toch "sbestcontainer op de gemeentewerf IE ndhaven. De commissie vindt wel de burgers goede voorlichting >n krijgen over asbest. Men zou het romen van asbest in bouwmateria al erder moeten kunnen onderken- Ook zou men bepaalde voorzorgs- ■egele'n bij de verwerking in acht in nemen. De maatregel is tijdelijk t in 1992 de inzameling van asbest aak voor de provincie zal worden. Start jeugdolympiade met ontsteken Olympisch vuur RIJPWETERING De traditionele jeugdolympiade van voet balvereniging ROAC'79 ging gistermiddag van start in het Her togspark in Rijpwetering met het hijsen van de vlag en het ont steken van het Olympisch vuur. Als fakkeldrager deed Chris van Zeil zijn werk uitmuntend. De Olympische eed werd afge legd door Frank van Haastrecht. De plaatselijke drumband No- méro verzorgde een muzikale rondgang, waarna de kinderen zich vermaakten met een fotopuzzeltocht en een dierenspel. Vanochtend gingen de Olympische Spelen van start met diverse spelen. Vanmiddag komt pastoor M. Nijman een verhaal vertel len en vanavond worden de kinderen onthaald op een macaro- nimaaltijd. Tot slot is er vanavond kinderbingo en draait het rad van avontuur. Eén van de hoogtepunten voor de spelen van morgen wordt het penaltyschieten met een landelijk bekende keeper in het doel. Een grootse sluitingsceremonie vormt het einde van de driedaagse jeugdolympiade van Rijpwetering en Oude Ade. Ook vrouw in bestuur van waterschap Meer en Woude HAZERSWOUDE/ZOETERWOU- DE Ook in het bestuur van wa terschap Meer en Woude is voor het eerst een vrouw gekozen. C. Sinne- ma-van den Brand uit Waddinx- veen is èen van de 24 leden die deel uitmaken van het algemeen bestuur dat op 3 september aan de slag gaat. Mevrouw Sinnema is boswachter van beroep. Eerder deze week werd bekend dat in het algemeen bestuur van waterschap Veen- en Geestlan den voor het eerst een vrouw was gekozen. Dit is J. Veldstra-van Donk, wethouder in Leiderdorp. Kenden de verkiezingen van de Veen- en Geestlanden een opkomst percentage van 7, in waterschap Meer en Woude toog 6,3 procent van de kiezers naar de stembus. De verkiezingen in de wateschappen werden op woensdag 22 mei gehou den. In district 1 (Hazerswoude ten oosten van de Gemeneweg) werden in de categorie ongebouwd gekozen de hoofdingelanden H.W. van Dorp (Hazerswoude), C.M. Kroes (Wad- dinxveen) en C.A. Sinnema-van den Brand. In de categorie gebouwd de hoofdingelanden J. Dekker (Ha zerswoude). R. Dreschler (Waddinx- veen) en M.P.A.J. Groenendijk (Boskoop). In district 2 (Hazerswou de ten westen van de Gemeneweg) werden in de categorie ongebouwd gekozen: A. van Gaaien (Benthui zen, W.J. Schipper (Benthuizen) en H.J.C. Verkley (Hazerswoude). In de categorie gebouwd: E.H.Ch.M. Brouwers (Benthuizen), L. Groen (Benthuizen) en L.A.J. Jacobs (Ha zerswoude). In district 3 (Zoeterwoude) viel de keuze in de categorie ongebouwd op. A. Dorrepaal (Zoeterwoude), H.C. van Nierop (Zoeterwoude) en C. van Vliet (Zoeterwoude). In de categorie gebouwd: J.W. van der Drift (Zoeterwoude), Th.L. van Nie- kerk (Leiden) en C. van der Sluis (Zoeterwoude). In district 4 werden in de categorie ongebouwd gekozen: J.C.P de Groot (Zoetermeer), A.J. Hoogen- doorn (Leidschendam) en J.A.M. Kok (Zoetermeer). In de categorie gebouwd: J. Dullaart (Zoetermeer), H.J.AM. Hergarden (Zoetermeer) em C.H. van der Loos (Leidschen dam). Oorlogsexpositie VOORSCHOTEN De tentoonstel ling „Kinderen in Oorlogstijd" is sinds gisteren te zien in de hal van het gemeentehuis van Voorschoten. Deze reizende expositie laat zien hoe Nederlandse kinderen tijdens de tweede wereldoorlog leefden. Aan de orde komen onder meer thema's als: de school, propaganda, onderduiken en kleding en schoeisel. De tentoon stelling is gemaakt door het Zuidhol lands verzetsmuseum in Gouda en speciaal bestemd voor kinderen. Alle leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Voorschotense basisscholen bren gen de volgende week een bezoek aan het gemeentehuis. De tentoon stelling is tot en met 31 mei in Voor schoten en kan op werkdagen van negen tot vijf uur worden bezichtigd. OUD ADE Elf amateurto neelspelers van VIOS werden gisteravond na afloop van het succesvolle jubileumcabaret „Een ster in de spiegel" gehul digd door voorzitter Kees Seelen van het Zuid Hollands Centrum Amateurtoneel. De jubilarissen waren onder ande ren J.P. van Seggelen sr. en P. Pouw sr. Beiden zijn veertig jaar aan het amateurtoneel verbonden, waarvan de laatste 25 jaar bij VIOS. Van Seggelen was, vóór hij mede VIOS op richtte, verbonden aan DVS (Door Vriendschap Sterk) uit het Oud Adese buurtschap De Zevenhuizen. P. Pouw is ver bonden geweest aan de toneel verenigingen Maskerade in Rijpwetering en St. Pancratius in Roelofarendsveen alvorens hij zich bij VIOS aansloot. De overige negen jubilarissen zijn vanaf de oprichting 25 jaar ge leden actief lid van VIOS. Het zijn J.J. van Seggelen jr., R. Hartogh, A. van Seggelen, L. Bakker, P.M.M. Hogenboom- Vrijburg, A. van der Kamp- Borst, F. van Schie, L. van Schie en I. Volwater-Heems- kerk. Alle jubilarissen kregen een draagspeld en een oorkon de van het ZHCA. ALPHEN AAN DEN RIJN Minister Alders (milieu) moet een speciale commissie instel len die de affaire Coupépolder moet gaan onderzoeken. De Socialistiese Partij (SP) schrijft dit aan de minister. Volgens de SP is de Alphense gifaffaire geen zaak van alleen lokaal niveau. „De handhaving van de landelijke milieuwetgeving is in het geding", aldus de SP in de brief aan Alders. Vol gens de SP kan de speciale ge meentelijke commissie, die de rol van Alphen bij de gifstort op de voormalige belt in de Coupépolder gaat onderzoe ken, nuttig werk verrichten, maar zal die zich alleen beper ken tot plaatselijke zaken. Een landelijke commssie zou ook de rol van de leveranciers van het afval (waaronder Unile ver, Heineken en Pametex) kunnen onderzoeken. De SP wil voorts dat de minister er zo snel mogelijk voor zorgt dat er uit de giftsort geen chemi sche stoffen meer ontsnappen. Door een wandkleed met daarop de afbeelding van De Kinder- A. Meerburg (met baard) gisteren de nieuwe basisschool tussen brug naar elkaar toe te schuiven, openden de scheidend voorzit- Oud Ade en Rijpwetering. ter van het schoolbestuur G. Castelein (links) en burgemeester foto: wim van noort BASISSCHOOL OFFICIEEL GEOPEND Idoor ELLEN VERHAAR RIJPWETERING/OUD ADE De nieuwe ster vormige basisschool De Kinderbrug, gelegen tus sen Rijpwetering en Oud Ade, is gisteren officieel geopend. De kinderen brachten daarbij het ver haal De Kinderbrug (naar een prentenboek van Max Bolinger op de planken. Aan het slot werd een uit twee delen bestaand wandkleed, waarop De Kinderbrug was afge beeld, naar elkaar toege schoven. De scheidend voorzitter van het school bestuur G. Castelein hing het vervolgens samen met burgemeester A. Meer burg van Alkemade aan de muur. De nieuwe school bestaat uit acht leslokalen, een speello kaal en een centrale ruimte. Hij is ontworpen door de Noordwijkse architect Hans van Egmond. Het Ripse aan nemersbedrijf Jos Jansen te kende voor de uitvoering. In zijn openingstoespraak her innerde Castelein aan de blijd schap en het verdriet die beide samenhangen met het verlaten van de vroegere dorpsscholen. De vergrijzing van Oud Ade en Rijpwetering, veroorzaakt doordat de overheid te weinig woningbouw in deze dorpen toestaat, was volgens hem de hoofdoorzaak van de samen voeging. Burgemeester Meerburg haak te daarop in. „Als er maar vol doende kinderen worden ge boren volgen de huizen van zelf", grapte hij. De nieuwe voorzitter van het schoolbe stuur, R. van Hoorn, kon de humor echter maar matig waarderen. „Uit zijn woorden blijkt geen visie op de lange termijn ontwikkeling van deze dorpen. Er zou hier op welo verwogen wijze aan woning bouw moewten worden ge daan, zodat onze kinderen zich later in hun eigen woonplaats kunnen vestgen", meende hij. H. Timmers liet namens de ou derraad weten dat de extra speelruimte voor kinderen en leerkrachten mede te danken was aan de inzet van talloze ouders. Een flink aantal va ders werkte namelijk hard aan de vergroting van het stervor mige schoolplein. Namens de ouderraad bood hij de nieuwe school eigen Kinderbrug- sportkleding aan, opdat de leerlingen op toernooien goed herkenbaar zullen zijn. Directeur T. van der Poel sprak in zijn toespraak de hoop uit dat de Kinderbrug een school zal zijn waar ieder een zich thuis zal voelen. „Pas als iemand wordt geaccepteerd zoals hij is, kan hij zich naar beste vermogen ontwikkelen", besloot hij. Basisschool De Kinderbrug be gint met circa tweehonderd leerlingen. Naar verwachting zal volgend jaar maart het aantal van tweehonderdtien bereikt worden, hetgeen bete kent dat een extra leerkracht kan worden aangetrokken. SSTE ONTWIKKELINGSBIJDRAGE VOOR SASSENHEIM IENHEIM De ge- iten Sassenheim en riek hebben gister een ontwikke- bijdrage van respec- ijk 42.370 gulden en 54.000 gulden gekre- uit het vernieuwde leringsfonds stads- )rpsvernieuwing van Zuid-Hol- Het zijn de twee eer- femeenten die zo'n bij- i krijgen. Wiking werd in het ge meentehuis van Sassenheim verricht door gedeputeerde L. Stolker-Nanninga van onder meer volkshuisvesting en stadsvernieuwing. Tegelijker tijd werd ook een voorlich tingsfolder over de nieuwe re geling gepresenteerd. Stimuleren Regelmatig komt het voor dat stads- en dorpsvernieuwing in de voorbereidingsfase stag neert. Vaak is onduidelijk hoe een bepaald probleem aange pakt moet worden. De bedoe ling van een ontwikkelingsbij drage is het stimuleren van een verantwoorde en creatieve beleidsvoorbereiding en stag natie door financiële oorzaken te voorkomen. Het is een initi atief van de provincie samen met het georganiseerde bouw bedrijfsleven (NVOB). Totaal stellen zij voor 1991 een be drag van 300.000 gulden be schikbaar. Centrum De bijdrage voor Sassenheim is bestemd voor het laten ma ken van een inrichtingsstudie voor het centrum. Het resul taat van de studie moet de ge meente in staat stellen een be langrijke impuls te geven aan het dorpsvernieuwingsproces van het centrumgebied. De functiemenging van bedrijven, wonen en centrumvoorzienin gen, hóeft geleid tot negatieve gevolgen voor het gebied. De bedrijven die er gevestigd zijn, kunnen zich niet verder uit breiden. Voorts functioneert het gebied niet als onderdeel van het centrum, hoewel het daar geografisch gezien wel toe behoort. De inrichtingsstu die moet oplossingen aandra gen voor de verbetering van de kwaliteit van de locatie. r strijkt neer op Oegstgeestse vijver voor de Joris de Witteschool en de Springplank aan wijklaan in Oegstgeest is gistermiddag een kunstwerk ,fet. De sculptuur, een vlindertje van een slordige drie en n, is ontworpen door Piet Siegers uit Velp. Het kost gulden. Het beeld zou aanvankelijk vorige week ge- Jworden, maar de slechte weersomstandigheden leidden foto: wim van noort

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15