urinaamse iezers op "oek naar •uggegraat JS Congrespartij radeloos na weigering Sonia Gandhi tenland £eidóe.Qowiant VRIJDAG 24 MEI 1991 PAGINA 5 inden DDR moesten jn kinderen afstaan |LlJN De voormalige commu te regering in de DDR heeft bantal politieke vijanden ge- |en hun kinderen af te staan bdoptie. Volgens Berlijnse func- Issen zijn documenten gevon- Hie de al lang circulerende ge- Ln over gedwongen adopties be ten. „Nu is bewezen dat de staat jedroeg als een ontvoerder", zei jef van het Berlijnse departe- Jvoor jongeren en familiezaken, k|as Krüger. Hij zei niet om hoe- Eken het gaat. Berlijn heeft een latiecentrum opgezet voor ou- lie in de DDR werden gedwon- kinderen voor adoptie af te De 62-jarige Chung Won-shik. Nieuwe premier Korea kan crisis niet oplossen SEOUL De Zuidkoreaanse oppositie heeft gezegd ernstig te betwijfelen of de benoeming vandaag van Chung Won- shik tot premier een einde zal maken aan de nu al vijf weken durende anti- regeringsprotesten. De oppositionele Nieuwe Democratische Partij zei dat k president Roh Tae-woo een politicus van de harde lijn heeft benoemd, „die de politieke capaciteiten mist om de huidige crisis op te lossen". De 62-jarige Chung is presidentieel gezant in Afrika k en wordt morgen vanuit Zambia in Seoul verwacht. Als minister van on- IklHHI derwijs van 1988 tot 1990 haalde hij zich de woede van de oppositie op de hals door hard op te treden tegen een illega- FOTO: AP le onderwijsvakbond. Nederlander vast na hasj-vondst ANTWERPEN De Belgi sche politie heeft gisteren de inbeslagname gemeld van 1800 kilo cannabis (hasj) die op 9 mei het land was bin nengekomen in een partij hout aan boord van een on der Colombiaanse vlag va rend schip. Een 36-jarige Ne derlander uit Mijdrecht werd aangehouden toen hij de la ding inspecteerde nadat deze was bezorgd bij een bedrijf in Boechout bij Antwerpen. De zending was oorspronkelijk bestemd voor een niet meer bestaande houthandel in Am sterdam. Eigen aanhang keert zich tegen Waldheim WENEN Eens fervente aanhangers van de Oostenrijkse president Kurt Waldheim zien lie ver niet dat deze zich verkiesbaar stelt voor een volgende ambtstermijn. Politici en zakenmensen die hem jarenlang steunden, menen dat de kan sen op een lidmaatschap van de Europese Ge meenschap minimaal zijn, zolang de vanwege zijn oorlogsverleden omstreden Waldheim presi dent van Oostenrijk is. Waldheim zegt dat hij in juni bekend zal maken of hij zich beschikbaar stelt voor een nieuwe ambtstermijn van zes jaar. De voormalige secretaris-generaal van de Vere nigde Naties werd in 1986 tot staatshoofd van Oostenrijk gekozen, ondanks het internationale tumult dat ontstond toen bekend werd dat hij tij dens de Tweede Wereldoorlog diende in een Duitse eenheid die in verband wordt gebracht met oorlogsmisdaden. MARIBO Het ik van de vliegtuigen ^korjalen waarmee de ndiezingskaravanen de le introkken, is weg- irven. Zo ongeveer Surinamer loopt nu Jmet een vlaggetje of nipn T-shirt van zijn of politieke partij. Om uur morgenochtend 2 jaalf uur in de middag s - gaan in Surina- de 452 stembureaus Terwijl de Indianen ;en met een nieuwe ind, de bosnegers ver- c"én naar vrede, de iO vluchtelingen in g jis Guyana reikhal- igj uitzien naar terug- en de stadsbevolking i Paramaribo steeds ~|er in de armoede en ^.Tde zinkt, doet Surina- lt een nieuwe poging tot -operatie. Over het land ?nijt de doem van mili- -dj overheersing, lea luxe villa in Leonsberg, le fde Surinamerivier, zal MBouterse de uitslag van gefemming afwachten. Hij eifiets ondernemen, want te( vijftig waarnemers uit 'd lig landen kijken toe. Ze i rond in door Nederland dfekte Landrovers. Er zijn Del vertegenwoordigers van 1 Nederlandse parlement bij; ^e1jn niet uitgenodigd. dptslag van de verkiezin- 1 tytaat al bij voorbaat vast artij van Bouterse zal niet d%n), maar op de belang- Wf vragen komt pas de ko- eMe maanden een ant- accepteren Bouterse en aljnen hun nederlaag, en ier§n de Surinaamse politici in lende ruggegraat om de 1gairen terug te sturen naar 2r4zerne? ite(de democratiseringsgolf kje afgelopen jaren zijn Su- zne en Cuba de laatste lan- lglfn Latijns-Amerika waar •Mlitieke macht nog uit de ie^an een geweer komt. De h laamse politici zijn daar ruciale momenten steeds luw voor gezwicht - laat je nog na de kerstcoup, die "Veen meerderheid van de *mentariërs schoorvoetend I goedgekeurd. stifrland en Amerika heb- O)pnverbloemd laten weten net afgelopen moet zijn die militaire bemoeienis kan Suriname eco- steun verder wel De Surinaamse pre- Johan Kraag ontkende gisteren een Amerikaans mili tair ingrijpen voor te staan. Volgens Kraag zijn zijn woorden tijdens een tv-inter- view „opzettelijk verdraaid". De politieke situatie van mor gen is helder. Wie voor Bou terse is, kiest NDP, zijn Natio nale Democratische Partij. Deze kiezer stemt daarmee in feite ook tegen een nieuwe nauwe relatie met Nederland. Wie tegen Bouterse is - en voor een nauwe band met het moederland - kan bij alle ze ven andere partijen of combi naties terecht. Het is ondenkbaar dat de NDP morgen in het parlement een meerderheid verovert, ook al verkondigt vice-president Ju les Wijdenbosch luidkeels dat zijn partij 26 van de 51 zetels in de wacht gaat slepen. Wij denbosch, ex-gemeenteambte naar uit Amsterdam, is één van de NDP-getrouwen die tij dens de kerstcoup door de mi litairen in het zadel zijn gehol pen. Opiniepeilingen zeggen dat de NDP morgen niet bo ven de 15 procent zal uitko men. Bij de vorige verkiezingen, in 1987, won de NDP slechts drie zetels; één daarvan verwierf Bouterse met 7500 stemmen in de stad Paramaribo en de twee andere in de buitendistricten De bevolking van Paramaribo zinkt weg in armoede en ellende. waar slechts de helft van dat aantal nodig is voor een parle mentszetel. In die districten zijn het vooral de Indianen die op Bouterse stemmen. Bouter se is zelf van Indiaanse af komst. Nieuwkomer Interessante nieuwkomer in de Surinaamse politiek is het Democratisch Alternatief '91, een samenraapsel van intellec tuele ontevredenen uit de oude politieke partijen plus drie kleine Javaanse, hindoe- staanse en bosnegerpartijen. DA'91 is de enige partij die zich zonder omwegen durft te distantiëren van de militairen en zich omonwonden schaart achter de Gemenebestplannen van Nederland. De grootste politieke combina tie in Suriname, het Nieuw Front, staat ook wel achter die plannen (economische sane ring, militairen weg uit de po litiek, Nederland garandeert Surinaamse grenzen en veilig heid, een referendum), maar uit zich daar wat voorzichtiger over. In dit Nieuw Front zit ten de grote creoolse NPS, de hindustaanse VHP en de Ja vaanse KTPI, aangevuld met de vakbondspartij SPA van Fred Derby. Een vorige week gehouden opiniepeiling zegt dat 40 pro cent van de kiezers op dit Nieuw Front zal stemmen en dat elf procent het Democra tisch Alternatief '91 verkiest. Ruim 20 procent had toen nog geen keuze gemaakt. Surina me kent geen stemplicht, maar volgens deze peiling zal de op komst morgen rond de 80 pro cent liggen. Om tien uur mor genavond (dat is bij ons drie uur zondagochtend) worden de eerste verkiezingsuitslagen verwacht. De officiële uitslag Wantrouwen Overal in het binnenland zijn stembureaus, tot in de kleinste bosneger- en Indianendorpen. Bij deze binnenlandbewoners heerst het gebruikelijke wan trouwen over de verkiezings beloften die de stedelingen de afgelopen maanden weer heb ben gedaan. In feite is de bur geroorlog, die nu zachtjes uit dooft-, een gevolg geweest van het negeren van hun wensen om een beter leefklimaat. De kans dat die binnenlandse strijd weer oplaait is dan ook levensgroot aanwezig. Met name de 15.000 Caraben, Trio's en Arowak-Indianen hebben een nogal forse eis op tafel ge legd: eigendomsrecht in alle gebieden waar ze wonen. „Als die eis niet gehonoreerd wordt, zullen we de wapens Idoor HANS KUITERT r v. Nog altijd hebben de soldaten het in Suriname voor het zeggen. Morgen wordt een nieuwe poging gedaan daar een eind aan te maken. FOTO'S: ROB RUGGENBERG weer opnemen", dreigt Noldus Jubitana, voorman van de Toecajana-guerrilleros. Jubitana, een 54-jarige land- bouw-leraar in Paramaribo, zegt dat de Indianen zullen blijven weigeren een vredes akkoord met de bosnegers van Brunswijk en met 'de stad' te tekenen, zolang die eigen domsrechten niet worden er kend. De Indianenleider denkt overigens dat de kans op zo'n erkenning zal toenemen als Bouterse aan de macht blijft. Hij adviseert alle Indianen dan ook om op de NDP te stem men. Bosnegers Ronnie Brunswijk, de aan voerder van het Jungle Com mando, zit al maanden met zijn manschappen op Stoel manseiland. Nu de wapenstil stand effectief blijkt te zijn, vult hij er zijn dagen met wer ken op zijn kostgrondje en het rijden op zijn crossmotor. Het eiland wemelt nog van de guerrilleros. Brunswijk heeft er de afgelo pen weken geen twijfel over laten bestaan dat hij niets van de NDP moet hebben. Zijn voorkeur ligt bij de Bosneger Eenheids Partij, die deel uit maakt van de DA'91-combina- tie. Intussen vegeteren in Franse opvangkampen nog altijd zo'n tienduizend bosnegervluchte lingen. Vertrouwen in Bruns wijk hebben zij niet meer, sinds hij vredesgesprekken met hun aartsvijand Bouterse aanging. Sommige vluchtelingen zullen morgen de brede Marowijne- rivier oversteken om daar, on der toeziend oog van de OAS- waarnemers, hun stem uit te brengen. Daarna maken ze weer rechtsomkeert naar de veiligheid van de kampen in Frans-Guyana. Voor één keer staat Frankrijk hun morgen zo'n retourtje toe. De vluchtelingen durven pas definitief naar hun verbrande dorpen en kostgronden terug te keren als er geen soldaat meer in hun gebied te bespeu ren valt en iedere militair vei lig opgeborgen zit in een ka zerne. Als er een groep Suri- namers is die hoopt dat hun politici op dat punt nu eens ruggegraat tonen, zijn het deze bosnegers wel. NEW DELHI Het lijkt of er een tweede bom is afgegaan. Sonia Gandhi heeft geweigerd het lei derschap van de Congres- partij van haar vermoorde man op zich te nemen. De Congrespartij in India, die 44 jaar lang leunde op de familie Nehru-Gandhi, moet leren op eigen be nen te staan. „Zonder een Gandhi is dit land verloren", moppert een jongeman die geduldig voetje voor voetje in de door houten hekken afgezette rij van het Teen Murti-huis wegschuifelt, waar de stoffelijke resten van Rajiv Gandhi onder de natio nale vlag lagen opgebaard. Zijn opmerking is raak, want om hem heen worden leuzen geroepen, maar neemt ook het gesnotter toe. Een weeklagen de vrouw veegt haar ogen schoon met de punt van haar sarie. „We zijn stuurloos", jam mert ze. Maar op Connaught Circus, het hart van New Delhi waar langs de baar van Gandhi pas seerde op weg naar Shakti Sthal, aan de oever van de Ya- muna-rivier, waar zijn zoon Rahul hem zou cremeren, prijst een winkelier de moed van Sonia. „Ze heeft lef, dat moet je toch zeggen, om al die Congrespartijleiders te weer staan en gewoon nee te zeg gen. Rajiv kan trots op haar zijn". Het zijn dergelijke waarderen de woorden die overheersen bij het publiek, dat van ver buiten de hoofdstad is toege stroomd om langs de elf kilo meter lange route tussen het Teen Murti-huis en het Shakti Sthal ex-premier Rajiv Gan dhi de laatste eer te bewijzen. Tegenzin Verslagenheid en verwarring overheersen in de Congrespar tij, waar het ferme 'nee' van Sonia Gandhi is ingeslagen als een bom. De Congrespartij moet nu proberen de kibbelen de leiders op één lijn te krij gen, en op de proppen zien te komen met een leider die aan vaardbaar is voor de partijka ders en tegelijkertijd de sym pathie-stem kan oogsten die zowel de partij als haar oppo nenten na de dood van Gandhi verwachten. Congrespartij- woordvoerder Pranab Muk- herjee zei gisteravond dat de partijleiding een dergelijke be slissing na de crematie van Gandhi zal nemen, en hij voegde er aan toe dat de be slissing van Sonia wordt geres pecteerd. „Je hoort hem knar sen", merkte een Indiase jour nalist op. In diepe zorgen zit de Con grespartij zeker. Door Sonia naar voren te schuiven had de partijleiding gehoopt de breuk tussen de Gandhi-dynastie en de partij te verhinderen. Nu dat niet het geval is, zullen er talrijke interne gevechten moeten plaatsvinden om uit te maken wie een aanvaardbaar leider is. Shankar Daijal Shar- ma, de vice-president van het land, is al als mogelijkheid ge opperd, net als partijveteraan en voorzitter van het partij presidium, de binnenste cirkel van de Congrespartij, P.V. Na- rashima Rio. De partij is langs regionale lij nen verdeeld en kampt met de handicap dat blind is gevaren op Gandhi, die heeft verzuimd een opvolger aan te wijzen. Zonder Gandhi is de partij in alle opzichten stuurloos. De andere partijen, zoals de Bha- ratiija Janata Partij en de Ja nata Dal, hebben de voorzitter van de kiesraad, T.N. Seshan, gevraagd de uitgestelde ver kiezingen te vervroegen. President Venkataram heeft vergeefse pogingen gedaan de politieke crisis op te lossen. Hij heeft met alle partijleiders ge sproken over de mogelijkheid een regering van nationale eenheid te vormen, maar gis teravond werd duidelijk dat alleen de BJP hem geen nul op het rekest heeft gegeven. Italië blij met besluit Indiase 'Imelda Marcos' ROME De beslissing van Sonia Maino, de 44-weduwe van Rajiv Gandhi, om af te zien van de opvolging van haar vermoorde echtgenoot, is in Italië met instemming be groet. Gistermorgen al stelde de Cor- riere della Sera zich de ver wonderde vraag: „Een Itali aanse als premier van India?" Om daarop het volgende ant woord te geven: „De keuze lijkt op Sonia te zijn gevallen door de onenigheid binnen de Congrespartij. Niet in staat om een echte leider te kiezen, hebben de partijleiders beslo ten het voorzitterschap in han den te geven van een vrouw die zij gemakkelijk te manipu leren achten, temeer omdat zij een vreemdelinge is". Volgens La Repubblica had zij als premier een onmogelijke taak te vervullen gekregen, omdat „de Indiërs haar nooit hebben gemogen", onder meer vanwege haar dure smaak, die haar de bijnaam van 'Indiase Imelda Marcos' opleverde. So nia zou bovendien als regisseu se van een vermeende 'Italian connection' haar invloed ach ter de schermen hebben aan gewend om Italiaanse indus trieën toegang te geven tot de Indiase markt. Orbassano, het Piemontese stadje waar Sonia's familie een aannemersbedrijf beheert, ziet zich geconfronteerd met een invasie van honderden journa listen, die vergeefs proberen de zich in stilzwijgen hullende familie Maino te spreken. Ierse kinderen voetballen met autobom ENNISKILLEN Schoolkinderen in de Noordierse stad Ennis- killen hebben gevoetbald met een semtex-bom in de veronder stelling dat het een poppehoofd was. De explosieven konden on schadelijk worden gemaakt door experts. De bom bevatte een pond van de explosieve plastic stof semtex. Enkele jongens die het voorwerp op straat zagen liggen, voetbalden ermee en be vestigden de bom later aan de schoolpoort. Een leraar waar schuwde de politie. De bom was van het type dat het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) eerder heeft gebruikt als autobom. De Congrespartij van wijlen Rajiv Gandhi heeft het druk met het geven van persconferenties. FOTO: AP HET LEVENDE EILAND Sovjetleger doodt dagelijks zes eigen soldaten WENEN /MOSKOU In de afgelopen zeven jaar zijn 15.000 Sovjetsoldaten door hun eigen leger gedood, wat neerkomt op zes mensen per dag, zo heeft de voorzitter van de Oostenrijkse afdeling van de Internationale Organisatie voor de Rechten van de Mens (IGFM) gezegd. Katarina Grieb reageerde op het werk van een speciale Sovjetcommissie. Seksueel misbruik, psycholo gische terreur en geweld vormen een vast onderdeel van het da gelijks leven in het leger van de Sovjetunie, aldus Grieb. Het uitgebrachte rapport maakt bijvoorbeeld melding van een jonge soldaat die door een superieur in een betonmolen werd gewor pen. De regering in Moskou heeft verklaard „zeer bezorgd" te zijn over de moraal binnen de strijdkrachten. 1» I ^D5 Voorzichtig gaat Rob het krachtstation binnen. Het ge- 39 r is geheel verlaten en met behulp van de gevonden sleutels lij alle kamers betreden. Verbaasd kijkt hij rond, wanneer hij I werkkamer van Butcher staat. Hij heeft er geen idee van, 9 al die toestellen hier betekenen. Maar terwijl hij zo staat ,9ïte kijken, begint opeens een apparaat zachtjes te zoemen -9 Mikken. Het blijkt een automatisch fotograferend televisie- 39 lel te zijn. Rob draait aan een paar knoppen, drukt op een schakelaar en ziet dat er op het electrodenscherm een beeld ver schijnt. Eerst is het nog vaag en onduidelijk, maar Rob stelt het beeld scherper in en dan verstijft hij even van schrik. Want daar ziet hij het gezicht van dezelfde spion, die hij vier dagen geleden heeft gearresteerd. „Hallo, boss", zegt de man, „ben je daar? Ik laat me maar even zien, om je te overtuigen, dat alles oké is. Ik zit nou veilig aan boord van de 'Walrus', die stomme lui op de tanker hebben niets gemerkt...."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5