„Ze willen ons gewoon weer achter de geraniums hebben" Holland Village lucratief Kamer eens met eigen bijdrage Economie havovhl „griezelig makkelijk £eidóe Commit Autopas tegen fraude met kilometerstand PROTESTACTIE GEHANDICAPTEN TEGEN BEZUINIGINGEN Nieuwe virussen door milieu Goede antwoorden BINNENLAND VRIJDAG 24 MEI 1991 PA(J| EINDHOVEN De ANWB, de Bovag en de RAI hebben giste ren een landelijk computersysteem geïntroduceerd waarin de le vensloop van personenauto's wordt vastgelegd. Belangrijkste doel van deze Nationale Autopas is fraude met kilometertellers tegen te gaan. De pas maakt ook een verantwoorder onderhoud mogelijk, omdat onderhoudsschema's gebaseerd zijn op de kilo meterstand. Elke keer als een auto voor een keuring of reparatie bij een garage of ANWB-technocentrum komt, zal de kilometer stand worden ingevoerd in de centrale databank. Bovag, Rai en ANWB zijn al enige tijd bezig met de voorbereiding en hebben inmiddels van 2,2 miljoen auto's de kilometerhistorie geregi streerd. Wie een gebruikte wagen koopt bij een autobedrijf krijgt de autopas aangeboden. In geval van particuliere verkoop is het document voor 17,50 gulden te koop bij ANWB en BO- VAG-bedrijven. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven zal volgens de Japanners de komende jaren voor 35 miljoen gulden per jaar aan produkten kunnen afzetten in het nieuwe Holland Village. In Japan wordt momenteel druk gewerkt aan dit uitbreidingsplan, dat het Huis ten Bosch project is gedoopt. Het Nederlandse bedrijfs leven heeft tot dusverre al zo'n 60 miljoen gul den aan orders binnengekregen. Onder meer voor bakstenen, meubilair en zeilschepen. In maart volgend jaar is de eerste fase van het project klaar, in 1995 de tweede en drie jaar la ter moet de hele stad zijn afgebouwd. Hoofdarchitect Ikeda verklaart de Japanse 'Hollanditis' door „het diepe respect" dat de Ja panners altijd hebben gehad voor de Neder landse stedebouw. „De Japanse steden zijn alle maal eenheidsworst omdat ze te snel gebouwd zijn", aldus de architect gisteren bij de presen tatie van de plannen. „Japan heeft zijn cultu reel erfgoed opgeofferd aan de economische groei. De Nederlanders daarentegen zijn veel zuiniger geweest op hun culturele tradities. Wij zijn ook diep onder de indruk van de manier waarop de Nederlanders door inpoldering hun eigen land gecreëerd hebben". Projectleider Y. Kamichika gelooft niet dat de Nederlandse toeristenindustrie moet vrezen dat de Japanners thuis zullen blijven nu ze een 'ei gen' Hollandse stad zullen hebben. „Het effect is eerder tegengesteld", zegt hij. „Enorm veel Japanners zullen kennis maken met de Neder landse cultuur. Zij zullen de smaak te pakken krijgen en het echte Holland gaan bezoeken". DEN HAAG Op de borden die ze vasthoudt staan de leuzen „Heerma, Simons en Ter Veld, wer ken invaliden op de vuil nisbelt?" en „1991, Invali den gaan op krukken ver der" De Haagse Els Smitz (43) zit strijdbaar in haar rolstoel op het Binnenhof. En met haar enkele honderden andere geestelijk en lichamelijk ge handicapten uit heel Neder land. Ze demonstreren tegen de bezuinigingsplannen van de regering voor de gehandicap tenvoorzieningen. Binnen ver gadert de Tweede Kamer over voorstellen als halvering van de kilometer- en taxivergoe ding, eigen bijdrage voor extra voorzieningen, beperking op de subsidie voor woningaan passingen, verlaging van de inkomensgrens, korting op de aow en afschaffing van de stookkostenvergoeding. Buiten zijn ze kwaad. „Ik ge loof niet dat die staatssecreta rissen een proefballonnetje hebben opgelaten", zegt Els re soluut. „Die jongens kijken al leen naar cijfertjes en weten niet dat er achter die getallen rolstoelen, aangepaste auto's en krukken zitten. Bij ons valt ook wat te halen, denken ze. Walgelijk vind ik het dat ze mijn benen van me af probe ren te nemen. Want zo kun je het zien. Als de bezuinigingen doorgaan dan hou ik 1400 gul den netto per maand over. Mijn vaste lasten zijn 1100 gul den. Dan heb ik dus 300 gul den per maand over om van te leven. Een lekker inkomen hè?" Els was adjunct-directeur op een basisschool in Noordwijk voordat ze elf jaar geleden te horen kreeg dat ze de ziekte multiple sclerose had. Boven dien moesten de artsen drie jaar geleden melden dat er ook kanker in het spel was. „Niks zielig doen. Daar gaat het niet om. Het gaat hier om het prin cipe dat ze iets van je afpak ken waar je als Nederlandse burger recht op hebt. We heb ben al zoveel moeten inleve ren. En dat laatste kleine beet je wil de regering ook nog af nemen. Ik sta hier niet alleen voor mezelf, maar ook voor alle mensen die nu nog wel ge zond zijn. Je kunt van de ene op de andere minuut invalide worden. Ook die staatssecreta rissen. Hebben ze daar wei eens over nagedacht?" De blinde cabaretier Vincent Bijlo presenteert het program ma dat bol staat van sprekers, muziek en cabaret. Op het po dium zorgen doventolken voor de vertaling. Een van de woordvoerders van de Gehan dicaptenraad briest ironisch door de microfoon dat de rege ring liever geld voor lantaarn palen uitgeeft om de blinden geleidehonden beter te laten zien. Applaus. „Je kunt in één seconde zo erg gehandicapt ra ken dat je de pot niet eens meer af kunt... maar je kunt er van de regering wel op". We derom applaus. „Weet je dat ik gewoon ze nuwachtig begin te worden?. Ik heb er pijn in mijn buik van". Els steekt een sigaret op. Eigenlijk mag het niet van de arts, maar ja. „Ik denk dat er een deel van de bezuinigings voorstellen wordt ingetrok ken, maar dat de verlaging van de inkomensgrens ge handhaafd blijft. En dan ben ik de klos. Dan moet ik, net als vele anderen, mijn aange paste auto verkopen. Ze willen ons gewoon achter de gerani ums hebben". Ze inhaleert diep: „En dat is dan dat laatste stukje persoonlijke waardig heid dat wordt weggerukt. In een auto ben ik net als iedere andere automobilist, begrijp je? DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer wil van gehandicap ten een eigen bijdrage van maximaal vijfhonderd gulden vragen voor wo ningaanpassingen tot tweeduizend gulden. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting beëindigde in februari de regeling die voor zag in een volledige vergoe ding. Ondanks massale protes ten van gehandicapten en ou derenbonden, gingen CDA en PvdA gisteren toch akkoord met de eigen bijdrage. Alle an dere kamerfracties vonden de eigen bijdrage te hoog. In het voorstel dat achttien miljoen gulden moet opleveren is ook een verplicht medisch advies van de Gemeenschap pelijke Medische Dienst opge nomen. Om voor een tege moetkoming voor woningaan passingen in aanmerking te komen moet de gehandicapte vanaf 1 juni een positief advies krijgen van de GMD. Mocht het advies negatief uitvallen dan moet de gehandicapte dit advies zelf betalen. De invoe ring van een medisch advies van de GMD wordt alleen ge steund door de beide rege ringspartijen CDA en PvdA. Zowel Groen Links, SGP, D66 en VVD vinden het onbillijk dat een gehandicapte voor verplicht advies moet g betalen. Maar tijdens het mon deling overleg konden zij de staatssecretaris niet overtui gen. Zij zullen daarom waar schijnlijk volgende week een motie indienen die de kosten van een GMD-advies voor het rijk laat. Staatssecretaris Heerma be strijdt dat gehandicapten door de eigen bijdrage onevenredig zwaar worden getroffen. Vol gens hem kunnen gehandicap ten in alle gevallen aanspraak maken op de bijzondere bij stand. Volgens de bewindsman is dat niet alleen weggelegd voor de allerlaagste inkomens, maar ook voor gehandicapten met een iets hoger inkomen. Hij denkt dat de invoering van de eigen bijdrage het beroep op bijzondere bijstand zal ver groten en vermoedt dat het gaat om een jaarlijkse stijging van zo'n 2,3 miljoen gulden. gaan protesten De eigen bijdrage voor wonin gaanpassingen is een begin van een volledige wijziging van het voorzieningenpakket voor gehandicapten waar gis teren in Den Haag tegen werd gedemonstreerd. Het kabinet wil een miljard weghalen bij de bestaande regelingen voor gehandicapten om ook 65-plus- sers gebruik te kunnen laten maken van die voorzieningen. Dat nieuwe stelsel moet in 1993 ingaan. Dan worden de huidige vergoedingen voor kledingslijtage en dieetkosten afgeschaft, worden bijdragen in vervoerskosten gehalveerd en komt voor alle gehandicap tenvoorzieningen een drem pelbedrag van 172 gulden dat de gehandicapte maximaal drie keer per jaar behoeft te betalen. Bovendien hangt de aow'er met een jongere part ner nog een korting op de uit kering boven het hoofd van twintig procent. De ouderenbonden zijn ver ontwaardigd over deze maat regelen die overigens nog door het parlement goedgekeurd moeten worden. Ze menen dat zij zo worden uitgespeeld te gen de gehandicapten. Je voelt je ook heerlijk als je rijdt, onafhankelijk. Ik kan bijvoorbeeld op mijn eigen houtje naar de repetities van het zangkoor Haga Cantare waar ik lid van ben. Niemand hoef ik iets te vragen. En wat heb ik een moeite gehad om Überhaupt in een rolstoel te gaan zitten. Drie jaar moest ik alleen al aan de gedachte wen nen. Toen ik eindelijk over dat punt heen was kwamen er ik heb er helaas geen ander woord voor hufters van het GAK en het ABP langs met de stomme vraag waarom ik in die stoel wilde. Ik schreeuwde: Zak, ik wil helemaal niet in die stoel en heb ze zo het huis uitgedonderd". Kreupelhout Vincent Bijlo zingt een lied over de Kaasschaaf, een spe ciaal door de regering ontwor pen instrument om ae gehan dicapten aan te pakken. Els luistert even mee en zegt la chend: „Ik ben ondanks mijn handicap een vrolijk mens. Ik heb een huis, vrienden en kennissen. Maar dat betekent niet dat je het niet rot vindt om afscheid van het leven te moeten nemen. En toen ik hoorde van de bezuinigingen heb ik liggen janken in mijn bed. Maar ja, ik blijf steunen op mijn gevoel voor humor. Weet je trouwens van welke stof de zitting van mijn stoel is gemaakt? Van antiloopleer. En mijn krukken zijn van kreu pelhout". Omstanders grinni ken. Els pakt haar protestbor den en steekt ze hoog in de lucht. Tégen een medestander zegt ze: „De regering had ook een briefje kunnen schrijven met de mededeling dat ze onze benen kwamen afhakken. Dat was goedkper geweest...". SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Hl eeuwen n..r op slap, daardoor run mun schoenen versleten rn noemt men mij lander jonder ïolen Soms ver loon ik mij maar ih kan mezetj ook omuhlbaar maken f Jk ben te boren uiL hel licht van de ommegangen rond de lonnerempel en L/aar nu Hui je Hem hem slaat stond isoojaar voor Christus een ionnetempel waar. door priesters en pr/es - ter essen, ommetanoen werden gehouden tn hieraan de luid-Veluueioom bevinden Vjuh krachtstromen die (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Ameland heeft last van droogte HOLLUM Ameland worstelt met problemen door de droogte van de afgelopen weken. Waterschap De Amelander Grieen vreest ernstige gevolgen voor planten en dieren als de droogte aanhoudt. Door de koude, droge oostenwind en teveel zon dreigt het Waddeneiland te veranderen in een woestijnachtig land schap, aldus dijkgraaf van het waterschap A. van Wijk uit Hol- lum. De veehouders op het eiland kunnen als gevolg van de droogte het land niet beregenen. Door natuurlijke omstandighe den valt op Ameland minder neerslag dan op andere Waddenei landen. Bovendien zijn er meer zonuren. Verontruste boeren be stoken dagelijks het KNMI in De Bilt met de vraag of er betere tijden komen. De bevolking en toeristen hoeven zich geen zor gen te maken over de drinkwatervoorziening, omdat vorig jaar een leiding naar het vasteland is gelegd. LEIDEN Door de veranderingendie de mens aanbrengt in het milieu en in onze manier van leven, ontstaan ongewild mo gelijkheden voor de dramatische verspreiding van bestaande vi russen. Maar ook nieuwe virusziekten kunnen zo hun kans grij pen. Ontbossing leidt er bij voorbeeld toe dat de mens voor het eerst in contact komt met diersoorten die mogelijk drager znn van een voor de mens gevaarlijk virus. In zijn oratie sprak dr. W. Spaan vandaag van een onafwendbaar proces. Spaan is be noemd tot hoogleraar aan de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit Leiden. Zijn bijzondere leeropdracht is de fun damentele virologie. Vhbo-leerlingen buigen zich over de stelopdracht Nederlands I FOTO: MILAN K< DEN HAAG Met een zucht van verlichting mel den de vhbo-leerlingen Corine de Roo en Moni que Bruin dat de examens voor hen erop zitten. Cori ne: „Morgen lekker uitsla pen!". Vol van vakantie plannen en andere leuke dingen in het vooruitzicht hopen zij het schoolge bouw van het instituut Haagland alleen nog maar terug te zien tijdens de di ploma-uitreiking. Het instituut Haagland is in augustus vorig jaar ontstaan uit een fusie tussen verschil lende scholen voor middelbaar beroepsonderwijs. De school kent drie sectoren: dienstver lening en gezondheidszorg, techniek en economie. De vooropleiding hoger be roepsonderwijs (vhbo) is één van de opleidingen die ge volgd kunnen worden binnen de sector dienstverlening en gezondheidszorg. „De bekend heid van de vhbo-opleiding is heel gering", zegt de heer J. Wolfslag, directeur van de sec tor dienstverlening en gezond heidszorg. De drie jaar duren de vhbo-opleiding is speciaal bedoeld voor en afgestemd op de lbo-leerling die gebruik wil maken van de mogelijkheden voor doorstroming naar één van de vele vormen van het hoger beroepsonderwijs. On der bepaalde voorwaarden is het vhbo ook toegankelijk voor leerlingen met het mavo diploma op zak. De mavo-leer ling kan op het vhbo examen doen in andere vakken dan die waarin op de mavo exa men is afgelegd. Het eindni veau van de opleiding is ge lijkwaardig aan dat van de havo, wat onder meer tot uit drukking komt in de opgaven van het centraal schriftelijk examen. In het examenjaar moet exa men afgelegd worden in (naar keuze) zes of zeven vakken: Nederlands, één moderne taal, een beroepsgericht vak en drie of vier keuzevakken. De be doeling van het beroepsgerich te vak (dat op een 'normale' havo dus niet gevolgd kan worden) is dat het de aanslui ting op het hbo, dan wel de entree op de arbeidsmarkt verbetert. Na het behalen van het vhbo-diploma kun je, af hankelijk van het vakkenpak ket, aan een hbo-instelling stu deren. Wolfslag benadrukt dat de vhbo géén beroepsopleiding is. „De vhbo-opleiding is heel ge schikt voor mensen die het havo-niveau aankunnen, maar er iets langer over doen", zegt hij. Waarom zou iemand die een lbo-opleiding gevolgd heeft naar de vhbo-opleiding gaan en niet naar een mbo-op- leiding? Wolfslag: „De stap van lbo naar mbo kan alleen in dezelfde richting. Van leao naar meao, van lts naar mts, enzovoorts. Er zijn echter nog al wat leerlingen die bijvoor beeld leao gedaan hebben, maar erachter komen dat ze een verkeerde keus gemaakt hebben. Via de vhbo kunnen zij dan een richting opgaan die anders voor hun niet open ligt". Onzin De vhbo-kandidaten van Haagland moeten 's mórgens aan de slag met de Nederland se stelopdracht. Uit elf op drachten moet één opdracht gekozen worden. Elma Grell, docente Nederlands staat na het examen even met vier leerlingen te praten. De leer lingen zijn enthousiast. Grell: „Er zat een redelijk aantal on derwerpen bij waar ze wel wat mee konden doen". Grell is een voorstander van zakelijke opstellen, en heeft haar leer lingen geadviseerd het in deze richting te zoeken. „Het is moeilijk goed te scoren met een fantasie-opstel", zegt ze. „Vaak zijn fantasie-opstellen zo voorspelbaar, kinderlijk en simpel. Vrijwel iedereen kiest een zakelijk opstel, maar er zijn er altijd een paar bij die dat niet doen". Corine de Roo is er één van. Zij koos voor de laatste op dracht. Op basis van een gege ven fragment maakte ze een fantasie-opstel over een jonge tje dat gekidnapt wordt door een man. In het opstel droomt het jongetje dat hij zijn ouders weer ontmoet. Het verhaal eindigt echter in mineur: uit de laatste alinea blijkt dat het jongetje nog steeds in een cara van opgesloten zit. Nu maar afwachten wat Elma Grell er van vindt. Marcel van Vlaanderen volgde wel de wijze raad van zijn do cente. Hij schreef een opstel over 'kwetsbaar Nederland', een beschouwing over Neder land en het water. Bij het schrijven van deze beschou wing had hij veel voordeel van het feit dat hij aardrijks kunde in zijn examenpakket heeft opgenomen. De kennis die hij bij dit vak heeft opge daan kwam hem goed van pas. Volgens Marcel is het wel de gelijk mogelijk Nederland te gen het water te beschermen. Maar de toekomst zal wel nieuwe en kostbare projecten noodzakelijk maken willen we de voeten droog houden, denkt hij. Giséla Knijnenburg schreef een kritisch opstel over sport- verdwazing in Nederland. Zij is van mening dat de maat schappij je opdringt aan sport te doen. Sportdwazen worden in haar artikel genadeloos af gekraakt. Ook komen in haar opstel „huisvrouwen van veer tig die plotseling de stofdoek weggooien en het tennisracket opnemen" er niet al te best vanaf. Wie denkt dat we hier met een a-sportief iemand te maken hebben heeft het ech ter mis. Giséla doet aan paard rijden, wielrennen, hardlopen en kanoën. Giséla: „Ach joh, het gaat om het Nederlands, de opbouw, de stijl enzo, al Ver wisse DEN HAAG - leerlingen van het Technisch On< (LTO) van Haaglai reca duurt de onzek over de uitslag examen een paar langer. Ze moeten h men Handelskem overdoen. Oorzaak vergissing, waardo leerlingen vorige woensdag in plaat het LTO-examen moeilijkere examei Lager Middenstanc derwijs kregen schoteld. De kwam aan het lich bij correctie bleek examen heel erg was gemaakt. Op ï1 krijgen de leerlinge 'herkansing'. schrijf je klinkklare c maakt toch niet uit!" Na de lunch staat vhbo-kandidaten ecoi het rooster. De stern het examen is opper! alleen omdat de me lingen nu helemaal 1 maar ook omdat de ten „griezelig makke ren. De inzichtvrage duidelijk gesteld, ei niet veel gerekend t en bovendien werd grafiek hoofdbrekens op. De handelde over een onderdeel van de Ne< economie, namelijk c De definitie van het portvolume werd het indexcijfer van c van de goederenexpt berekend worden, procentuele toename, exportvolume. En alsj de vuurpijl moest ber| worden hoe het kan; een geringe stijging loonkosten in Nederl geleken met het buite Nederlandse export k en. Op dat moment z: leerlingen van Haagl ter al met hun gedai de lange vakantie die in het verschiet ligt. DEN HAAG Hieronder volgen de goede antwoorde meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eind gehouden op woensdag 22 mei. De gegevens zijn versti het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) woordelijk voor de produktie van examens. lbo (c) mavo (c) maatschappijleer IA 2 B 3 - 4 C 5 - 6 - 11 B 12 B 13 C 14 A 15 F 16 - 21 A 22 B 23 B 24 - 25 A 26 - 31 - 32 F 33 B 34 D 35 B 36 - 41 A 42 A 43 C 44 A 45 C lbo (d) mavo (d) maatschappijleer IC 2 B 3 B 4 C 5 - 6 - 11 A 12 - 13 - 14 A 15 B 16 A 21 D 22 - 23 D 24 F 25 C 26 D 31 A 32 B 33 F 34 D 35 - 36 - 41 E 42 A 43 A 44 B 45 C 46 A mavo (c) scheikunde rl IB 2D 3 A 4 B 5C 6B 11 B 12 B 13 C 14 D 15 C 16 B 21 C 22 B 23 C 24 D 25 A 26 C 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 41 - 42 - 43 E 44 D 45 C 46 B lbo (d) mavo (d) scheikunde rl IB 2D 3 A 4 B 5B 6B 11 C 12 D 13 D 14 C 15 B 16 C 21 B 22 C 23 D 24 A 25 F 26 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 41 C 42 C mavo (c) scheikunde cm IB 2D 3 A 4 B 5C 6B 11 B 12 B 13 C 14 D 15 C 16 B 21 C 22 B 23 C 24 D 25 A 26 C 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 41 - 42 - 43 A 44 A 45 C 46 B lbo (d) mavo (d) scheikunde cm IB 2D 3 A 4 B 5B 6B 11 C 12 D 13 D 14 C 15 B 16 C 21 B 22 C 23 D 24 A 25 A 26 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 41 B 42 B 7 - 8 C 9 17 D 18 - 19 27 F 28 F 29 37 A 38 C 39 7 A 8 E 9 17 D 18 - 19 27 A 28 D 29 37 - 38 - 39 7 C 8 B 9 17 D 18 C 19 27 - 28 - 29 37 - 38 - 39 7 A 8 B 9 17 C 18 B 19 27 - 28 - 29 37 - 38 D 39 7 C 8 B 9 17 D 18 C 19 27 - 28 - 29 37 - 38 - 39 7 A 8 B 9 17 C 18 B 19 27 - 28 - 29 37 - 38 B 39

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4