r controleurs in burger gen zwartrijden inzetten «4ers voorspelt fjrdubbeling ;ergieprijzen CeidócSouxont Sociale Zaken geeft ambtenaren lease-auto EKERS LEIDSE UNIVERSITEIT: Lubbers: „Koppeling nauwelijks te handhaven" Drugskoeriers gebruiken gestolen paspoorten Tbs geëist tegen botsende chauffeur Euro Disney zoekt Nederlands personeel aanland VRIJDAG 24 MEI 1991 PAGINA 3 willige brandweer „Oort" in de knel SUM De vrijwillige brandweer- er door de belastingherziening jommissie Oort zoveel op achteruit eigen met hun werk te stoppen. Vol- hdweercommandant W. Wiersema, van een werkgroep die zich de gevolgen van „Oort" houdt de brandweerman steeds minder over al bescheiden inkomsten (1.500 per jaar). „Het is slecht voor Er komt een punt van de vrij- overwegen er mee op te houden de dienstverlening in gevaar", in Veronica Nieuwslijn. De is een handtekeningenaktie be- leze lijst wordt eind juni aangebo- Van Amelsvoort van DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken stelt ambtena ren die een auto nodig hebben om hun functie goed te kunnen uitoefenen een lease-auto ter beschikking. Het gaat om mede werkers bij inspectiediensten die veel op pad zijn voor controles in bedrijven. Sociale Zaken loopt hiermee voorop bij de overheid. Het con tract met een lease-maatschappij is uitvloeisel van de Oort-wet- geving, waardoor ambtenaren die de eigen auto voor dienstrei zen gebruiken daar geld op zouden moeten toeleggen. De ambte narenbonden sprongen daar op in. Voor ambtenaren van Econo mische Zaken, waar het probleem ook speelde, wordt de oplos sing van Sociale Zaken 'ongeschikt' geacht. „Economische Za ken is het ministerie met het groene randje, en in die positie kun je het niet maken om de mobiliteit van het autoverkeer te verhogen", aldus R. Mors van personeelszaken van het ministe rie. Ritzen: Europese databank ingenieurs DELFT Minister Ritzen (onderwijs) wil zich sterk ma ken voor de oprichting van een Europese databank voor ingenieurs. Met zo'n databank kan volgens de bewindsman de internationale erkenning van het Nederlandse inge nieursdiploma worden veilig gesteld. Ritzen zei dit gisteren op een symposium over de toe komst van de ingenieurs op de Technische Universiteit in Delft. De databank zou een overzicht moeten bieden van alle technische opleidingen in de landen van de Europese Gemeenschap. Gevluchte zedenmisdadiger aangehouden in Amsterdam ZWOLLE Kort na een politiebericht dat gis teravond op de televisie werd uitgezonden heeft de politie een 43-jarige voor zedendelicten ter beschikking gestelde man, die op 6 mei was ontsnapt, kunnen aanhouden in een opvangte huis in Amsterdam. In het politiebericht werd gemeld dat de man mogelijk in Leiden zou ver blijven. De betrokkene was op 6 mei met een begeleidster vanuit hoeve Boschoor in Vledder op weg naar Steenwijk toen hij te kennen gaf naar Zwolle te willen. Hoewel hij dreigde met een mes gaf de vrouw niet toe. De man is toen onderweg uitgestapt en een boerderij binnen gegaan. Onder bedreiging met het mes werden de bewoners gedwongen hem naar Zwolle te rijden. Hier heeft hij twee meisjes die juist uit school kwamen, meegenomen naar een park waar hij ontuchtige handelingen met hen pleegde. Dienstregeling Westnederland verlaat UTRECHT De nieuwe dienstregeling van streekvervoerder Westnederland gaat niet begin juni in maar pas op 25 augustus. De huidige dienstregeling blijft tot die datum van kracht. De voorbereiding van het nieuwe „spoorboekje" heeft veel meer tijd gekost dan normaal, zo heeft het vervoersbedrijf laten we ten. Dat komt doordat het bedrijf nieuwe cao-afspraken over de werktijdregeling van de chauffeurs moest verwerken in de nieuwe roosters. Volgens Westnederland levert dit alles geen aansluitproblemen op met de diensten van andere openbaar ver voerbedrijven die wel begin juni wijzigen. Spoorwegen staken in Frankrijk en Spanje UTRECHT Treinreizigers met bestemmingen in Frankrijk en Spanje kunnen dit weekeinde voor problemen komen te staan. Zowel werknemers van de Franse als van de Spaanse spoorwe gen leggen tijdelijk het werk neer. In Frankrijk duurt een sta king die gisteravond inging nog tot zaterdagmorgen zes uur. In Spanje wordt vandaag en zondag een vol etmaal het werk door medewerkers van de spoorwegen neergelegd. ndtf Om het uisjien in het Neder- jenbaar vervoer te bi moeten er meer d'urs in burger ko- uije vaker controle- 5I1jmeer bevoegdhe- iti|iebben. Verder ag| de persoonlijke vojnenten worden af- „Hoe simpeler p pern, hoe beter het aldus dr. A. Hau- isrj criminoloog ver- ir aan de Rijksuni- 1j3i Leiden. 00 L. Toornvliet en drs. iergen voerde hij in ap! van de ministeries d|ie en verkeer en wa- ov: een onderzoek uit j mogelijkheden om 'en tegen te gaan. nsidige controlesysteem zj in Nederland wordt le werkt fraude in de pp. steden als Den Haag d^kans voor een zwart rijder 2,2 procent. Vergeleken bij het Engelse Newcastle is dat een lachertje: daar heeft een reiziger twaalf procent kans om gecontroleerd te wor den. Het percentage zwartrij ders is daar dan ook heel wat lager". In vergelijking met andere Westeuropese landen scoort Nederland over het geheel ge zien gemiddeld qua zwartrij ders. Alleen Amsterdam komt er hijzonder slecht vanaf. Vol gens gegevens van het Am sterdamse gemeentelijk ver voerbedrijf GVB rijdt vijftien procent van de reizigers zon der kaartje. De onderzoekers pleiten, zoals te verwachten was, voor meer controle. Maar dan wel onder bepaalde voorwaarden. Hau- ber: „In de controle mag geen enkele systematiek zitten. Controleurs moeten op de meest onverwachte momenten binnenstappen, en liever niet als zodanig herkenbaar zijn". Snelle zwartrijders die op stra tegische plekken zitten, sprin gen nu nog de tram uit wan neer ze bij de halte vier of vijf blauwe petten ontwaren. Dat is ook één van de redenen waarom de onderzoekers er voor zijn dat controleurs meer in burger optreden. Een andere belangrijke con clusie die de onderzoekers hebben getrokken is dat ver simpeling van het tarievensys- teem hoogst noodzakelijk is. „Hoe simpeler het systeem, hoe beter het is", aldus Hau- ber. „We zouden weer terug moeten naar het systeem van één tarief binnen de gemeen tegrenzen. Het zonesysteem nodigt uit tot fraude en grijs rijden. Voor wie één halte ach ter de zonegrens moet zijn, is het wel heel verleidelijk om een zone te weinig af te stem pelen". Nederland zou ook af moeten van de persoonlijke abonne menten. „In Bremen en Dort mund werkt het perfect. Elk gezin moet gewoon een paar abonnementen op de schouw hebben staan die iedereen kan gebruiken". Uit gesprekken met verschillende vervoersbe drijven leidt Hauber af dat de bedrijven er zelf wel oren naar hebben. „Ze zitten alleen in het verschrikkelijk strakke keurslijf van het ministerie van verkeer en waterstaat. Daarin zouden ze graag meer vrijheid willen. Maar in de Duitse steden is wel gebleken dat invoering van een onper soonlijk abonnement de ver koop ervan geweldig stimu leert en het zwartrijden nave nant daalt". Verlaging De eerste aanbeveling is in middels overgenomen: verla ging van de boete op zwartrij den. Vorig jaar verhoogde mi nister Maij (verkeer en water staat) de boete eigenhandig tot honderd gulden. Zij kreeg het vervolgens aan de stok met de rechterlijke macht en haar col lega Hirsch Ballin van justitie, die dat bedrag in vergelijking met andere overtredingen bui ten alle proporties vonden. De onderzoekers hadden ech ter een andere reden om te pleiten voor verlaging van de boete. Hauber: „Als de boetes omlaag gaan, zullen meer mensen die contant kunnen betalen. Daarmee omzeil je het probleem van de valse namen, die vaak werden opgegeven". Eén van de aanbevelingen van de vakgroep was dan ook het afschaffen van de identifica tieplicht bij contante betaling. Die zou wel moeten samen- Controleurs aan het werk in een gaan met de invoering van een' beperkte identificatieplicht voor mensen die niet onmid dellijk de portemonnee trek ken. Haagse tram. Mechanische controle met bij voorbeeld tourniquets blijkt overigens onvoldoende effect te hebbn. In de Parijse metro, waar het systeem al sinds jaar en dag wordt gebruikt, reist nog altijd zeven procent zwart. Onderzoeker Hauber: „De bes te manier is natuurlijk de con ducteur terug op de tram, zoals FOTO: CEES VERKERK op lijn 4 in Amsterdam is ge beurd. Maar dat slaat meteen terug: de kosten daarvan zijn voor rekening van de reizi ger". ad b(^AG Om daad- jk te komen tot agfnindering van het og^erbruik is moge- lange termijn een peling van de prijzen noodzake- t?n energieheffing, Jjees verband in te zal waarschijnlijk gestalte krijgen. minister Alders van neer gisteren in Den een bijeenkomst van piging van Europese ten. De bewindsman Üuidelijk dat aan een effing, gecombineerd heffing op de uitstoot t broeikasgas kool- nog veel vragen kle- h zal het gehele kabi- er sterk voor maken, ld heeft volgéns Al- :heten omweg het vraag- p een energieheffing an, pnda van de Europese Commissie gekregen. De Com missie zal mogelijk eind juni een eerste voorstel doen. Stu dies wijzen volgens de minis ter van milieubeheer uit dat een heffing van minder dan 50 procent te weinig effect heeft op een verminderend energie verbruik. Deels onbekend is nog hoe hoog een heffing moet zijn om werkelijk te leiden tot vermin dering van het energiever bruik. In Nederland studeert de commissie-Wolfson in op dracht van het kabinet op de problemen rond een energie heffing. De commissie moet uiterlijk aan het einde van het, jaar verslag uitbrengen. Minis ter Andriessen van economi sche zaken heeft met betrek king tot heffingen eerder ge waarschuwd voor ernstig ver zet van de bevolking: „polltax- achtige toestanden". Alders vreest hier niet voor, ook ge zien de te verwachten gefa seerde invoering van de hef fing. Staking Werknemers van het overslag bedrijf ECT in Rotterdam lieten zich gisteren staker inschrijven. Bestuursleden van de Vervoersbond FNV hebben gisteravond tijdens overleg met kaderleden besloten door te gaan met de staking in de stukgoed- en containersector in de haven. In tegenstelling tot de afgelopen twee dagen was de staking vandaag selectief. De Vervoersbond FNV wil zoals bekend een snelle invoering van één collectieve arbeids overeenkomst voor de non- bulksector afdwingen. FOTO: ANP ne treft Hofi. Klienst ende- Dover smfDE De veerdienst lostende en Dover is n. fen als gevolg van een stil komen te liggen. onder werknemers LjRegie voor Maritiem rt (RMT), die de lijn irt, lijkt vrij algemeen, moegen van het per- ebleicht zich tegen de bemanningsregeling met ingang van wil toepassen aan '""an een nieuwe veer- s; {Prins Filip'. Dit schip de Bel- de naamge- (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In een ge sprek met het partijblad CD/Actueel zegt premier Lubbers dat de koppeling nauwelijks te handhaven is: „Als het niet beter wordt, wordt er ontkop peld". Lubbers is overigens niet zon der hoop dat de sociaal-econo mische situatie in ons land al volgend jaar zal verbeteren. Hij denkt vooral aan een mo gelijke verbetering van de verhouding tussen het aantal werkenden en niet-werken- den, die nu 100 tegen 86 be draagt. In dat geval kan het kabinet in het najaar terugko men op zijn besluit tot ontkop peling. De ontwikkelingen met het aantal arbeidsonge schikten dreigen die verhou ding echter nadeling te beïn vloeden, ook al kost de wao de overheid inmiddels minder, omdat vooral het aantal ge deeltelijke wao-uitkeringen is toegenomen. De uitkeringen aan arbeidsongeschikten kos ten nu 5,3 procent van het na tionaal inkomen, terwijl dat begin jaren tachtig nog bijna zes procent was. Maar iemand die bijvoorbeeld voor 50 pro cent arbeidsongeschikt is ver klaard, telt als volledige wao'er en beïnvloedt daarmee de verhouding tussen werken den en niet-werkenden nega tief. Lubbers is niettemin optimis tisch over de de toekomst, om dat nu ook de de PvdA bereid is om wijzigingen aan te bren gen in de wet arbeidsonge schiktheid (wao). Lubbers: „We moeten durven praten over een duidelijke splitsing: de aww (volksverzekering met een veel lagere uitkering) als verantwoordelijkheid voor de overheid en de wao (werkne mersverzekering) als verant woordelijkheid voor de sociale partners". Lubbers acht het denkbaar dat de werkgevers en vakbonden de regelingen voor arbeidsongeschikte werk nemers weer tot onderdeel maken van de cao-onderhan delingen. In dat geval zal PvdA-staatsse- cretaris Ter Veld van sociale zaken ook niet aftreden, ver wacht de premier. „Mevrouw Ter Veld heeft gezwaaid met haar portefeuille voor het ge val de wao zou worden afge schaft". De minister-president verwacht zelfs dat zijn derde kabinet de rit volledig zal uit zitten. „Het is eigenlijk een wonder dat het kabinet niet gevallen is. Als je zulke exter ne tegenvallers krijgt, kun je heel snel ruzie krijgen in de tent. Toch is er in het kabinet een groot incasserinsgvermo- gen gebleken. De nieuwe koers is op gang gekomen. Ik zie het kabinet dus niet val len". Lubbers sluit niet geheel uit dat hij ook na 1994 beschik baar blijft voor de Nederland se politiek. „Er is nog veel werk te doen in dit land, ook in Den Haag. Maar los daar van is het uit een oogpunt van democratie goed dat er na twaalf jaar in 1994 in beginsel een ander als premier komt". EN HOBBES ZE ZIJN ETEN AAW HET WKUl BOVEN EEN VUUR HÈB6EN WE PIE /KAfifJETEDN 4L DIE Tijd voop niks 4JR gesieepti Hilversum Drugskoeriers op de route Paramaribo-Schip- hol maken gebruik van Nederlandse paspoorten die in ons land zijn gestolen uit gemeentehuizen. Dat zei de Surinaamse hoofdinspecteur van politie C. Santokhi gisteren in Veronica Nieuwslijn. De Surinaamse autoriteiten hebben de afgelopen weken op de luchthaven van Paramaribo dertig oude zwarte en nieuwe rode paspoorten onderschept. De aangehouden personen hadden in de meeste gevallen cocaïne bij zich. De gestolen blanco paspoorten worden naar Suriname ge smokkeld en daar vervalst. Surinaamse cocaïnekoeriers maken er graag gebruik van omdat een houder van een Surinaams pas poort anders een Nederlands visum moet aanvragen, wat veel tijd kost. DEN BOSCH De offi cier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren tegen een 28-jarige man uit Bene den-Leeuwen ontslag van rechtsvervolging, een jaar opname in een psychiatri sche inrichting en tbs met dwangverpleging geëist. De man wordt ervan verdacht dat hij op 4 juli vorig jaar met zijn vrachtwagen met hoge snelheid opzettelijk een rij au to's heeft aangereden die bij een verkeerslicht in Hedel wachtten. Zijn wagen kantelde en kwam op enkele tegenlig gers terecht. Er vielen vijf ge wonden en een 33-jarige man uit Leusden overleed later aan de gevolgen. Politie en brand weer hadden vijf uur nodig om de ravage op te ruimen. Vlak voor het ongeluk in He- del had de man op de Waal brug bij Zaltbommel en op de A2 bij de afslag Hedel al aan rijdingen veroorzaakt. De man verklaarde dat hij op de auto's bij het verkeerslicht was ingereden „om de kreu- kelzones te testen". In novem ber 1989 veroorzaakte hij een dergelijk ongeluk ook in Al melo, zonder gewonden. Hij werd in een psychiatrisch zie kenhuis opgenomen, maar al op 5 januari ontslagen. Een week later zat hij opnieuw als vrachtwagenchauffeur op de weg. Uit psychiatrisch onderzoek is gebleken dat de man op het moment van de botsingen vol komen ontoerekeningsvatbaar was. Hij is manisch depressief en kan op momenten van stress, ondanks medicijnen daartegen, volledig psycho tisch worden. Officier van justitie mr. E. Klop vroeg de rechtbank om een maximale beveiliging te gen deze „levensgevaarlijke AMSTERDAM —„Ik ken de Efteling en dat is vol gens mij kwalitatief ge zien één van de beste pretparken van Europa, maar wat betreft grootte is het niet te vergelijken met waar wij mee bezig zijn". De cijfers die Dun can Wardle, de Londense pr-manager van de Walt Disney Company over het volgend jaar bij Parijs te openen Euro Disney geeft, zijn van Amerikaans kali ber. Het park kost een slordige 2,2 miljard dollar en moet 12.000 mensen werk bieden, waarvan on geveer 600 uit Nederland. Wardle is drie dagen in Ne derland om uit te leggen wat de Disney-company van plan is bij Parijs. Euro Disney krijgt een oppervlakte vergelijkbaar met eenvijfde van de opper vlakte van Parijs, bijna 2.000 hectare. In april 1992 wordt fase 1 van het pretpark geo pend. Het gaat dan om 600 hectare. Er komen 29 verschil lende attracties, zes hotels met in totaal 5000 kamers, 36 win kels, 30 restaurants, een 18-ho- les golfbaan, een uitgaanscen trum en een camping met ruim 600 plaatsen. In de loop van de jaren '90 wordt het park verder uitgebreid, onder meer met de vestiging van MGM-filmstudio's Europa. Euro Disney moet in 2017 klaar zijn. Een groot deel van de benodi- ge 12.000 werknemers is al ge rekruteerd in Frankrijk, maar er zijn ook anderstaligen no dig. „Per land willen we een bepaald percentage personeel, voor Nederland is dat vier procent, wat neerkomt op on- feveer 600 mensen", aldus Wardle. In Amsterdam is on langs een kantoor voor de Ne derlandse personeelswerving geopend. Vanaf september worden in enkele landen in Europa, banenmarkten geor ganiseerd. Het werk bij Disney varieert sterk. Nederlanders kunnen bij Parijs (Marne-La-Vallée) werk vinden als manager in één van de vele restaurants of als hovenier, maar wie acteer talent heeft kan dagelijks de cowboy uithangen in Main- street, een van thematische onderdelen van het pretpark. Wardle noemt deze medewer kers 'streetmospheres'. Ze ver zorgen het entertainment. Wardle: „Nederlands perso neel is bij ons $eer gewild. De meeste Nederlanders zijn meertalig. Ze spreken over het algemeen goed Engels en ook een redelijk mondje Frans". Euro Disney moet volgens Wardle niet vergeleken wor den met een grootse kermis met rollercoasters. Het wordt vooral show waarmee een beeld wordt geschetst van de wereld die wijlen Walt Disney in zijn tekenfilms en strips heeft geschapen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3