Lucht tussen Raad van Kerken en OJEC „beetje opgeklaard" Baptisten: eerste vrouwelijke predikant Braziliaanse sekten dagen RK kerk uit Roemeense patriarch: dialoog met RK Kerk is uitgesloten COMMENTAAR £eidóe0ou/ia/rd GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSoivtatit VRIJDAG 24 MEI 1991 PA<[ Het succes van denkbeelden hangt niet af van hun juistheid. C. J. Wijnaendts Francken Schotse kerken tegen veerdiensten op zondag LONDEN De synodes van de (presbyteri aanse) Kerk van Schotland en de Vrije Kerk van Schotland zijn zeer bezorgd over nieuwe pogingen van de onderneming Calmac om 's zondag veerdiensten tussen het Britse vaste land en de eilanden Harris en Lewis te ver zorgen. In februari nog heeft de onderne ming, die het monopolie bezit op de veer diensten naar de eilanden, die tot de Hebri- den behoren, onder druk van de orthodox- protestantse bevolking afgezien van een zon dagse veerdienst naar Harris. De synode van de Kerk van Schotland besloot op aandrang van de kerken op de twee eilanden met grote meerderheid om er bij de Britse regering op aan te dringen speciale aandacht te schenken aan het „veiligstellen van de plaatselijke cul tuur en traditionele christelijke waarden van een geïsoleerde en kwetsbare samenleving". HEERENVEEN De baptisten in Nederland hebben hun eerste vrou welijke predikant. De 'vrijzinnige' baptistengemeente van Heerenveen heeft N.F.T. Tadema-De Haan (46) benoemd tot ziekenhuispredikant in de psycho-geriatrische instelling, 'Talma-huis', in Veenwouden. Het is voor het eerst dat in de kring van baptistengemeenten een vrouw is benoemd tot predikant. De baptis ten zijn landelijk verdeeld over de benoeming van vrouwen in het ambt. Tadema-De Haan is lid van de werkgroep 'Ruimte', die ijvert voor vernieuwing van de Baptistenunie. De werkgroep is voor de toelating van vrouwen als predikant. De Heerenveense gemeente heeft zich eensgezind achter de benoeming van Tadema-De Haan geschaard. „Niemand van de aanwezige ge meenteleden heeft tegen de benoe ming gestemd," aldus secretaris R. Heddema. Vorig jaar juli heeft ech ter een groep van dertig, meer be houdende leden zich met haar voor ganger afgescheiden van de toen 110 leden tellende gemeente, uit protest tegen allerlei vernieuwingen. Secretaris Heddema wil niet zeggen dat de gemeente met de benoeming een daad heeft willen stellen. Hij zou het echter wel „op prijs stellen als hierdoor de discussie over de vrouw in het ambt, een hot-item in onze kring, zou worden aangezwengeld." Een medewerker van het landelijk bureau in Bosch en Duin verwacht dat het besluit van Heerenveen de samenwerking binnen de Unie van Baptistengemeenten niet onder druk zal zetten. De unie, een federatie van autonome gemeenten, kan geen ge meente uit het samenwerkingsver band zetten. De Unie van Baptistengemeenten telt in Nederland een kleine 13.000 leden, verdeeld over meer dan tach tig autonome gemeenten met een kleine zestig dienstdoende predikan ten. In Europa zijn ruim een miljoen volwassen leden. De Verenigde Sta ten en Canada zijn circa vijftig mil joen baptisten rijk. LEUSDEN De lucht tussen de Raad van Ker ken en het Overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC) is „een beetje" op geklaard. Maar onder de langzaam verbeterende relatie ligt nog steeds dy namiet, aldus OJEC-voor- zitter dr. Simon Schoon gisteren na afloop van de eerste ontmoeting tussen de Raad en het OJEC sinds ruim een jaar. Aan het vertrouwen wordt ge knaagd door de 'PLO-verkla- ring' van de Raad, waarin de kerken pleiten voor erkenning van de PLO als de vertegen woordiger van het Palestijnse volk. De verklaring is ruim een jaar oud, maar kan, aldus Schoon, zomaar uit de la te voorschijn worden-gehaald en het officiële standpunt van de Raad van Kerken zijn. Tijdens de besloten conferen tie, waaraan dertig mensen deelnamen, kreeg het OJEC te horen dat de gewraakte ver klaring op dit moment bij de lidkerken van de Raad ligt. Als de reacties van de kerken binnen zijn, kan de verklaring eventueel gewijzigd of zelfs helemaal ingetrokken worden, aldus secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Ker ken. „De verklaring is voor ons bespreekbaar." De deelnemers waren allen zeer te spreken over de goede sfeer van de bijeenkomst in Leusden. De verhoudingen tussen beide organen zijn de afgelopen jaren danig ver stoord door de, in de ogen van het OJEC, pro-Palestijnse hou ding van de Raad van Kerken. „Goede sfeer is al een heel mooi resultaat, na alles wat we over elkaar gezegd hebben", zo zei Schoon. De bijeenkomst heeft verder „geen concrete resultaten, wel verlanglijstjes" opgeleverd. Wat het OJEC betreft, staan daar gezamenlijke projecten op voor vrede en verzoening in het Midden-Oosten. „Dat lijkt ons nuttiger dan het opstellen van allerlei politieke verkla ringen", zo hield Schoon de af gevaardigden van de Raad voor. Op hun beurt lieten Van der Zee en voorzitter dr. D.C. Mul der weten dat het wenselijk is om een .totale visie" op vrede in het Midden-Oosten te ont wikkelen. De rol van de drie betrokken wereldreligies - en „hun vredespotentieel" moeten daarbij betrokken worden. Tevens dient op plaatselijk niveau in Neder land de dialoog tussen joden, christenen en moslims geïn tensiveerd te worden. De twee partijen waren het er over eens dat het Israëlisc h/Palestijnse conflict wel een „heel brandende kwestie", maar niet „de bron van alle conflicten in het Midden-Oos ten" is. Het verwijt van het OJEC dat de Raad van Ker ken zich te veel heeft blind- gestaard op de oplossing van dit ene conflict in het Midden- Oosten, noemde Mulder „een kleine blik verenging". Hij wees onder meer op de jaren lange betrokkenheid van de kerken bij de Syrische christe nen en de Kurden. Michel Sabbah Situatie christenen in Heilige Land verslechtert snel JERUZALEM De christe- nen in Israël en de bezette ge bieden zijn er op dit moment slechter aan toe dan op enig ander moment sinds de Zes daagse oorlog van 1967. En hun situatie wordt alleen maar erger, zegt de Latijnse patri arch van Jeruzalem, Michel Sabbah. In een vraaggesprek met het Romeinse persbureau CIC zegt Sabbah, de eerste Palestijn die patriarch van Jeruzalem werd, dat het uitgaansverbod dat se dert het begin van de Golfoor log de inwoners van de bezette gebieden praktisch in huis op sloot, weliswaar is opgeheven, maar dat zij hun woonplaats slechts met toestemming van de Israëlische autoriteiten mo gen verlaten. Voor de christe nen in Ramallah en Bethle hem is het bijna onmogelijk Jeruzalem te bezoeken. Een ander probleem is volgens Sabbah de onteigening van het land door de Israëliërs. Dat dwingt vele christenen ertoe te emigreren. Sabbah roept de christenen in de wereld op op bedevaart te gaan naar het Heilige Land. Zij hoeven niet voor bang te zijn voor geweld. De moord op een Franse vrouw eind vorige maand in Bethlehem is vol gens hem slechts een incident, een uiting van de waanzin en de dwaasheid die de betrek kingen tussen de Israëlische autoriteiten en de jonge Pales- tijnen beheersen. Bovendien zal het bezoek van pelgrims door de christenen in het Hei lige Land worden gezien als een teken van solidariteit met hen. Ondanks het toenemend aan tal emigrerende christenen heeft het christendom in het Heilige Land toekomst, meent Sabbah. Er zullen in het land van Christus en de steden uit de Bijbel altijd inheemse Ara bische christenen zijn alsook joods-christeliike gemeenten. Bovendien zullen er altijd pel grims blijven komen. Paus Johannes Paulus II sprak in maart de hoop uit eens naar Jeruzalem te kunnen reizen. Op dit moment zou zo'n be zoek volgens Sabbah geen zin hebben. Hij heeft de paus wel iswaar uitgenodigd, maar hij denkt dat de komst van de paus nu door de partijen die bij het conflict in het Midden- Oosten betrokken zijn, zal worden misbruikt. In ieder ge val zullen Israëliërs en Pales- tijnen het eerst eens moeten worden over het godsdienstig karakter van het bezoek van de paus, zegt Sabbah. Oud-Katholieke Kerk wil ook tweede huwelijk inzegenen AMERSFOORT De Oud-Katholieke Kerk van Nederland gaat geschei den mensen de gelegen heid bieden om hun twee de huwelijk officieel ker kelijk te laten inzegenen. Het gaat wel om „bijzon dere gevallen", zegt secre taris E. Verhey, „het moet geen schering en inslag worden". De synode van de geestelijken stemde gisteren in grote meer derheid in met voorstellen van de twee oud-katholieke bis schoppen. Deze zullen nog dit jaar een herderlijke brief schrijven waarin zij het besluit van de synode met gegevens uit de bijbel onderbouwen. De kerk blijft vinden, aldus Verhey, dat het huwelijk „on verbreekbaar" moet zijn en dat echtscheiding „een te be treuren kwaad" is. „Maar we kunnen er in de praktijk niet om heen dat het met het hu welijk vaak, te vaak anders loopt. Dus moet het mogelijk zijn dat mensen, vanuit de kracht van de vergeving, een nieuw begin maken." „De ontwrichting van huwelij ken is een harde werkelijk heid, die niet ontkend mag worden", aldus een van de overwegingen van de geestelij ken. „Waar een huwelijk to taal ontwricht en de huwe lijksrelatie dood is, daar kan de onverbreekbaarheid niet als een kerkelijke eis gehand haafd en door wetten afge dwongen worden." In de Rooms-Katholieke Kerk is officiële inzegening van een tweede huwelijk niet mogelijk. Met haar jongste besluit komt de Oud-Katholieke Kerk van Nederland weer iets verder te staan van de kerk die zij in de achttiende eeuw verliet. Vori ge maand besloot de kerk, die het celibaat voor priesters al eerder afschafte, dat ook vrou wen tot het ambt kunnen wor den toegelaten. Een Pinksterkerk in Latijns Amerika SAO PAULO Zomaar een zondagmorgen in de 'God is Liefde-kerk' in Sao Paulo. De voorganger heeft net een lange preek vol bijbelteksten gehou den over de noodzaak om veel geld over te hebben voor de kerk. Vervolgens wapperen honderden mensen uitbundig met bankbiljetten. De kerk in Sao Paulo is een van de honderden evangeli sche 'sekten' die knagen aan de suprematie van de Rooms- Katholieke Kerk in Brazilië. Volgens kenners zijn er op dit moment in Latijns-Amerika op een totale bevolking van 430 miljoen ongeveer 40 mil joen evangelische christenen. Aan het eind van de jaren zes tig waren dat er nog geen 5 miljoen. Ongeveer de helft van de nieuwe evangelicalen woont in Brazilië. Het land telt on derhand meer evangelische pastores (naar schatting 15.000) dan rooms-katholieke priesters (13.836). De Rooms-Katholieke Kerk moet priesters uit het buitenland halen voor de ver vulling van vacatures. De voorganger van de 'God is Liefde-kerk' vraagt zijn gelo vigen in eerste instantie om 5.000 cruzeiros (ruim dertig gulden) te geven, een niet ge ring bedrag in een land waar het minimumloon ongeveer 110 gulden per maand be draagt. Daarna doet hij be scheidener verzoeken. „En nu 1.000 cruzeiros", roept hij. „Kom erbij met 1.000 cruzei ros, 1.000 cruzeiros maar voor het werk van God". De meeste kerkgangers grijpen echter pas naar hun portemonnee als de dominee is afgedaald tot 50 of 100 cruzeiros. De gemeente - jong en oud, mannen en vrouwen - bestaat voornamelijk uit arme Brazili anen. Aan de wand van de kerk, een voormalig fabrieks gebouw, hangt een bonte ver zameling krukken en wandel stokken. Volgens de voorgan ger zijn ze in het gebouw ach tergelaten door gemeenteleden die op wonderbaarlijke wijze zijn genezen. Verderop in Sao Paulo nemen duizenden gelovigen in een voormalige bioscoop deel aan de wekelijkse dienst van de 'Universele Kerk van het Ko ninkrijk Gods', een van de snelst groeiende sekten. „Geen interviews, we zijn doodmoe van de pers", snauwt een be trokkene. De Braziliaanse pers besteedt de laatste tijd veel aandacht aan de nieuwe reli gieuze groeperingen, in het bijzonder aan hun financiële praktijken. Het afgelopen jaar kocht de Universele Kerk voor onge veer negentig miljoen gulden een televisie-netwerk in Sao Paulo. Bisschop Edir Macedo, die de kerk in 1977 oprichtte, zegt dat het bedrag was bijeen gebracht door de ongeveer 500.000 aanhangers. De nieuwe evangelische groe peringen verkondigen een duidelijke boodschap, waar mee de gelovigen direct zelf aan de slag kunnen: niet drin ken, niet roken en hard wer ken. De groei van de sekten is een wereldwijd fenomeen, maar lijkt vooral in Latijns- Amerika niet te stuiten. „Ze vermenigvuldigen zich als ko nijnen", zegt een katholieke priester. Duidelijk Er is een levendige discussie ontstaan over de vraag waar om de sekten zo snel groeien. De duivel, de Amerikaanse ge heime dienst CIA en de multi nationals hebben van menig katholiek al de schuld gekre gen. Voor bisschop Macedo is het duidelijk: zijn Universele Kerk groeit zo snel door het werk van de Heilige Geest zelf. Deskundigen die op zoek zijn naar een sociale verklaring voor het fenomeen, wijzen op de algemene armoede en on rust in Latijns-Amerika en op de enorme toeloop van onge schoolde mensen op de grote steden. Voor wat betreft Brazi lië wordt ook een verklaring gezocht in de felle polarisatie in de Rooms-Katholieke Kerk zelf. „De Rooms-Katholieke Kerk is voor mij een lichaam met een rechter- en een linker arm", zegt Macedo, doelend op de conservatieve en de pro gressieve vleugel in de kerk. „En daarom verliest ze zoveel leden". De katholieken zijn het er niet mee eens: „Er is geen scheiding tussen conser vatieven en progressieven", zegt kardinaal Evaristo Arns, aartsbisschop van Sao Paulo. Volgens hem is de groei van de sekten louter toe te schrij ven aan de enorme armoede in Brazilië. Toch groeit de zelfkritiek on der de rooms-katholieken ge staag. In toenemende mate zien zij de fouten van hun ei gen kerk als gedeeltelijke ver klaring van het succes van de evangelicalen. „Voor een deel is het een gebrek aan aandacht van de kerk voor haar eigen mensen", aldus aartsbisschop Aloisio Sinesio Bohn van San ta Cruz do Sul. De Braziliaanse kerk hield be gin dit jaar voor het eerst een vergadering die geheel gewijd was aan de groei van de sek ten. De kerk moet minder in tellectueel en minder formeel worden en moet meer tege moet komen aan de emotione le behoeften van het volk, was volgens Bohn de conclusie van deze ontmoeting. De Latijnsamerikaanse bis schoppen besloten onlangs op hun algemene vergadering (CELAM) de strijd tegen de sekten op te voeren. De evan gelische groeperingen bevor deren volgens hen de afvallig heid onder de rooms-katholie- ken, prediken passiviteit en „vallen God openlijk aan". De bisschoppen gaven toe dat de spectaculaire groei van de sek ten ook te maken kan hebben met een gebrek aan pastorale zorg en evangelisatie in de RK Kerk zelf. Patriarch Teoctist FOTO: EPA BUKAREST Patriarch Te octist van de Roemeens-Ortho doxe Kerk heeft alle ortho doxe zusterkerken opgeroepen de dialoog met de Rooms-Ka tholieke kerk op te schorten, zolang Johannes Paulus II paus is. Volgens Teoctist streeft de paus naar verbrei ding van het rooms-katholieke geloof ten koste van de ortho doxie. Aanleiding voor de oproep is de vreedzame bezetting met Pinksteren van een orthodoxe kerk in Blaj in Transsylvanië door gelovigen van de Roe meens-Katholieke Kerk. Deze kerk, die de paus als hoofd van de kerk erkent, werd in 1948 door het communistische regime gedwongen op te gaan in de orthodoxe kerk. Sinds zij eind 1989 opnieuw werd toege laten, is zij in een hevig con flict met de orthodoxe kerk gewikkeld om de teruggave van kerkgebouwen. De kerk in Blaj was voor 1948 de ka thedraal van de Roemeens-ka tholieke bisschop. In verscheidene Roemeense kranten wordt met verbazing gereageerd op de strijdbaar heid van Teoctist. Onder de communistische dictator Niko- lae Ceausescu liet hij nooit een woord van protest horen, zelfs niet toen Ceausescu orthodoxe kerken van historisch belang liet slopen. De inmiddels be jaarde patriarch trad in januari 1990 af na beschuldigingen over zijn collaboratie met Ceausescu, maar drie maanden later koos de synode hem toch weer tot voorzitter. Hij zou brede steun onder de bevol king en onder zijn kerkelijke collega's genieten. Bovendien zou zijn gezondheid uitstekend zijn. Mariënburgvereniging De Mariënburgvereniging houdt zaterdag in het Haagse Aloysiuscollege aan de Oost- duinlaan een bijeenkomst waarop prof. J. de Valk uit Rotterdam een rede zal hou den over de taak van de chris ten in onze geseculariseerde wereld. De bijeenkomst beging om tien uur en eindigt plusmi nus twaalf uur. Op zondag 26 mei wordt om 11.30 uur de laatste viering gehouden in het St. Jansklooster aan de Treu- blaan 2 in Den Haag. Weekend over dromen ASSEL „Verbeeld je dro men" is het thema van een creatief weekend, dat van 31 mei tot 2 juni 1991 wordt ge houden bij „Jongeren Op Weg" in Assel (bij Apeldoorn). Iedereen kent het verschijnsel dromen. De organisatoren van dit weekend zeggen: „In onze dromen kunnen wij ontzettend creatief zijn. Daarom willen wij samen proberen creatieve gedachten in onszelf te ont dekken en ze door middel van allerlei verschillende werk vormen, zoals tekenen, dan sen, kleien, muziek maken, tot uitdrukking te laten komen." Men begint op vrijdag 31 mei rond 20 uur en eindigt op zon dagmiddag 2 juni rond 16 uur. In verband met de kosten voor het materiaal moet elke deel nemer rekenen op een bedrag tussende 25 en35 gulden. Na dere informatie: „Jongeren Op Weg", Pomphulweg 106, 7346 AN Hoog-Soeren, 05769-1201. Woelige periode afgeslote Op de vliegbasis Woensdrecht heeft een team vanji militairen vandaag geïnspecteerd of ons land zich wf aan het verdrag voor de afschaffing en vernietig? kernwapens voor de middellange afstand (INF-verdrL controleerd is of op Woensdrecht geen activiteiten pl^ den die in strijd zijn met het in 1987 door de VS en deu unie gesloten akkoord. Woensdrecht was een van de(f Europa waar nieuwe Amerikaanse kernwapens zoudf den gestationeerd. Na de ondertekening van het II drag is daarvan afgezien. Er zijn ook geen Amerikani op Woensdrecht. 9 Van westerse zijde worden ook in de Sovjetunie cj uitgevoerd. Zo was een Amerikaans team er onlangsl van hoe op een militaire basis bij de Kaspische Zee de van de beruchte SS-20 raketten werd opgeblazen. Ei gen eerder hadden de Amerikanen, onder het waakz; van de Russen, hun laatste Pershing-II-raket opg Beide landen hebben zich dus nauwgezet gehouden bepaling in het akkoord, dat voor 1 juni 1991 het totaj wapenarsenaal voor de middellange afstand moest vernietigd. Opmerkelijk is de stilte rond de vernietiging) laatste raketten voor de middellange afstand, zeker zich herinnert welke hartstochtelijke debatten er in land en in andere Westeuropese landen over zijn g Beducht voor een voortdurende atoomchantage van van de Sovjetunie, door middel van de SS-20, bed NAVO op aandringen van de toenmalige Duitse bond lier Schmidt een antwoord in de vorm van de kruid wapens en de Pershings-II. HET NAVO-plaatsingsbesluit van december 1979 da leiden tot de stationering van 429 Pershings en kruu wapens in vijf Westeuropese NAVO-landei), waaront derland, was achteraf bekeken de laatste grote politil plomatieke, propagandistische en psychologische slag Koude Oorlog. In alle westerse landen bracht de voi men plaatsing van de raketten vele honderdduizeni monstranten op de been. Ook ons land was in rep i over de uitvoering van het kabinetsbesluit om in Nei 48 kruisvluchtwapens te plaatsen. Het Komité Kruisr Nee (KKN) zamelde 3,7 miljoen handtekeningen ii plaatsing. Dat was aan de vooravond van 1 novembi de datum waarop ook Nederland tot plaatsing besloo DAARNA is er veel ten goede gekeerd in de bewap wedloop, want al bracht tegenactie van de NAVO d malige minister van buitenlandse zaken van de Sov Gromyko, buiten zinnen van woede en beweerde hij land nooit de plaatsing van de kruisvluchtwapens Pershings zou aanvaarden, de Sovjetunie moest er z eindelijk toch bij neerleggen. Sterker nog: nadat de kaanse president Reagan in maart 1983 op de propp gekomen met zijn SDI (Strategisch Defensie-initiath 'Moskou de wapenwedloop niet meer volgen. EINDELIJK is er dus een ontwapeningsakkoord uitj en is een woelige periode afgeloten. Vooralsnog is enige ontwapeningsakkoord dat is uitgevoerd. W; Westen heeft uitvoering van het Verdrag van Parijs de inkrimping van de conventionele bewapening in tegengehouden. Het Westen beschuldigt de Sovjets er zij een loopje nemen met het akkoord door wapens at Oeral, dus buiten Europa, te plaatsen of divisies van ger over te hevelen naar de marine, waardoor zij n worden en buiten de draagwijdte van het akkoord va. onzekerheid over de politieke toekomst van de So1 draagt bij aan de westerse achterdocht. Maar als E Gorbatsjov deze zomer voor hun topconferentie bij komen, ligt er het volledig uitgevoerde INF-verdrag wijs, dat een ontwapeningsakkoord wel degelijk mog Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (behorende tot Apothekersdijk 34, Lelden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Lelden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van H( E. Huisman. H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuis. S. Pleters€ Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidlngsget - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In h en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swi M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (ch« leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (A' R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlnj B. van Huët (Parijs). M. de Konlnck (Washington), H. Kuitert (Nieuw D F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (k W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Bel F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de excluslev en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. ster: M. de Cocq. 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uu tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 25.70 76,60 294,30 worden voldaan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2