Raad Warmond maakt het wethouder niet lastig „We rekenen ons nog niet rijk maar het draagvlak is aanwezig' ij zijn geen ianatiekelingen die op bloed atkomen wv Discotheek moet geluid binnen de perken houden Assistente: arts misbruikte machtspositie in relatie - LEIDEN OMGEVING I CeidócSoivumt VRIJDAG 24 MEI 1991 PAGI GEMEENTE NOORD WIJK BIJ RAAD VAN STATE: DEN HAAG/NOORD- WIJK Het gemeente bestuur van Noord wijk is tegen versoepeling van de hinderwetvergunning van bar-disco The Champ aan De Grent 20. De gemeente heeft dit gisteren bij mon de van woordvoerder A. van de Craats laten weten aan de afdeling bestuurs- geschillen van de Raad van State. De exploitant van de disco theek, P. Beuk, heeft de voor zitter van deze afdeling ge vraagd om schorsing van twee vergunningvoorschriften. Het ene betreft de afstelling van de geluidbegrenzer, het andere de plicht om een geluidsluis aan te brengen. Het gemeente bestuur is van oordeel dat de vergunning direct moet wor den nageleefd om geluidsover last voor omwonenden te voorkomen. Namens The Champ betoogde advocate R. Rothengatter gis teren, dat de geluidsbegrenzer op een te laag niveau moet worden afgesteld. Twee naast gelegen gelijksoortige bar-dan- cings mogen hun begrenzer ze ven decibel hoger afstellen, zo stelde Rothengatter. Het gemeentebestuur ontkent dat sprake is van gelijke situa ties. Woordvoerder Van de Craats stelde gisteren, dat de bouwkundige constructie en de isolatie van The Champ geen hoger geluidniveau toela ten. Bij een hoger niveau zou de hinder in de woning boven de bar-disco „van ernstige aard" zijn. Volgens de advoca te van The Champ hebben de bewoners van die bovenwo ning verklaard, dat zij geen geluidsoverlast ondervinden. Ook de voorgeschreven ge luidsluis vindt de exploitant van de bar-disco een oneven redig zware eis. De sluis moet voorkomen dat de toegangs deur in directe verbinding staat met de bar-disco. Volgens Rothengatter heeft de gemeen te de sluis ten onrechte in de hinderwetvergunning opgeno men. Zij stelde, dat de sluis niet wordt genoemd in de mu- ziekvergunning die in 1986 aan The Champ is verleend. De hinderwetvergunning komt in de plaats van die ver gunning, omdat is gebleken dat de bar-disco onder de hin derwet valt. Naar de advocate gisteren stelde, is het niet juist dat in de nieuwe vergunning zwaardere eisen gesteld wor den. Gemeentelijk woordvoer der Van de Craats betoogde gisteren echter, dat de sluis ook in de muziekvergunning was opgenomen. De gemeente ontkent derhalve dat de ver gunning is verscherpt. De uitspraak is maandag. Parkeermeterkrakers voorgeleid NOORDWIJK Vanmorgen zijn drie Hagenaars aan de officier van justitie voorgeleid op verdenking van het kraken van parkeermeters in Noordwijk. De drie mannen, 21, 22 en 24 jaar oud, werden gis termorgen rond half vier ingerekend na een wilde achtervolging door de straten van Noordwijk en omgeving. Daarbij werd de assistentie ingeroepen van de rijkspolitie van Oegstgeest. In Oegstgeest konden de mannen worden klemgereden. Eén van hen liep in de nacht van woensdag op don derdag op het Vuurtorenplein Hij ging er ais een haas vandoor toen hij een surveillerende agent ont waarde. Die herkende de man als lid van een groep die vaker in Noordwijk parkeermeters heeft ge kraakt rond het Vuurtorenplein en de Abraham van Hooijstraat en zette de achtervolging in. Na het onderzoek en de verhoren heeft de Noord- wijkse politie besloten de mannen voor te leiden aan het openbaar ministerie, die zal beslissen of ze nog langer vast moeten worden gehouden. Politie-milieuvlucht| levert slechts één overtreding op LISSE Tijdens een vorige weekj den politie-milieuvlucht over de streek is slechts één overtreding gd teerd. In de gemente Hillegom blej bollenteler niet volgens de regels gaan met bestrijdingsmiddelen. De concludeert gezien het geringre aan constateerde overtredingen, dat me nelijk op een geoorloofde wijze n strijdingsmiddelen omgaat. Een ev vorige week uitgevoerde milieuvlu* het Hoogheemraadschap Rijnland, tigd die conclusie. Bij een controle naleving van de wet verontreinig! pervlaktewater werden ook geen o! dingen vastgesteld. ALLEEN PW BOOS OVER MISLEIDING WARMOND Wethou der J. Wassenaar heeft de confrontatie met de War- mondse gemeenteraad gis teren vrij eenvoudig over leefd. De CDA-wethouder moest zich verantwoorden voor het verlenen van een bouwvergunning in strijd met het bestemmingsplan. Alleen Progressief War mond (PW) sputterde te gen. De vergunning was voor een loods in de Veerpolder. Men wilde deze loods enkele meters verplaatsen van de oorspron kelijk bouwplaats zodat ver keersproblemen konden wor den opgelost. De bouwer kreeg het groene licht zonder dat de vereiste wettelijke procedures waren doorlopen. Zo werd de artikel 19-procedure, nodig om het bestemmingsplan te wijzi gen, niet gevolgd en ook werd de vergunning niet gepubli ceerd. Wethouder Wassenaar had het plan destijds tijdens de begrotingsbehandeling door de gemeenteraad geloodst. Diskrediet Met name de PW-fractie voel de zich in diskrediet gebracht. Uit berichten die in de pers waren verschenen, hadden de progressieven de indruk ge kregen dat de wethouder de gemeenteraad deelgenoot in het kwaad wilde maken. Aan leiding voor de commotie wa ren vragen die door statenle den over deze zaak aan Gede puteerde Staten waren gesteld. PW eiste gisteren in de raads vergadering dat Wassenaar zou verklaren dat PW niet bij deze zaak betrokken was. Ook zou hij afstand moeten nemen van een uitspraak van ge meentesecretaris I. Lauten- bach die in dit verband had gezegd dat de praktijk soms sterker is dan de leer. „Die uitspraak suggereert dat het in de toekomst weer kan gebeu ren", aldus Th. van Duijnho- ven van PW. Wethouder Wassenaar vond dat er gewetensvol was gehan deld. „Wellicht was de fixatie toen meer op de oplossing van het verkeersprobleem dan op de procedures", meende hij, daarbij doelend op het enthou siasme waarmee het plan des tijds in de commissies finan ciën en openbare werken werd behandeld. Dat het plan strijdig was met het bestem mingsplan had hij als bekend verondersteld. Onwettig G. den Ouden (CDA) zei na mens haar fractie in te blijven stemmen met het beleid. C. Saris (VVD) gaf toe dat zij zich indertijd niet had gerealiseerd in overtreding te zijn. „Ik vraag aan het college duidelij ke voorlichting, zodat we niet tussen de regels door hoeven te lezen dat iets onwettig is". Duijnhoven vond de antwoor den op de vragen „labbekak- kerig". Hij had een duidelijker stellingname verwacht. Wasse naar zei van mening te zijn dat er in Warmond geen bestuurs cultuur is waarbij afgeweken wordt van procedures. Hij had geen moeite met het toegeven van fouten en was vervolgens ook bereid te verklaren dat PW hieraan geen medewer king had verleend. Over de uitspraken van de ge meentesecretaris wilde burge meester G. van der Wel geen discussie omdat Lautenbach niet bij de vergadering aanwe zig was. BOETE GEEIST WEGENS AANRANDING Idoor MARIETA KROFT DEN HAAG/NOORD- WIJKERHOUT - „Papie- ren-José is een volstrekt ander mens dan de José waar ik twee jaar geleden mee omging. Ik ben on schuldig", fluisterde de 41-jarige arts uit Diemen gisteren uitgeput aan het eind van een vijf uur du rende rechtzitting. De man wordt verdacht van aanranding en een poging tot verkrachting van zijn assistente in zijn werkka mer in Noordwijkerhout. Voor de Haagse rechtbank eis te officier van justitie Van den Broek gisteren een boete van 10.000 gulden of zes maanden gevangenisstraf en daarnaast een voorwaardelijke gevange nisstraf van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. „Ik ben geen aanrander. Ik ben geen verkrachter. Ik heb nooit geweld gebruikt. Dat druist tegen mijn karakter in", stamelde de verdachte. Het nu 37-jarige slachtoffer was vier jaar geleden voor hem gaan werken. Er zou een relatie tus sen hen zijn gegroeid. In mei 1988 zou de verdachte tegen zijn assistente hebben gezegd: „Wedden dat ik je bin nen een half jaar in bed heb?". Die uitspraak werd gisteren door de verdachte bevestigd. „We spraken hier wel over. Maar nooit met het idee om echt met elkaar naar bed te gaan. We hadden een soort grappende relatie. Ik ben geen jager. Ik ben niet iemand die alleen maar achter zijn ge slachtsorganen aanloopt". In september van datzelfde jaar zou hij haar met geweld hebben beetgepakt en haar on zedelijk hebben betast. Op 1 mei 1989 zou hij haar weer hebben beetgepakt en haar hebben geprobeerd in zijn werkkamer te verkrachten. De verdachte ontkende dat hij daarbij geweld zou hebben ge bruikt. Het was volgens hem een initiatief van beide kan ten. De verdachte zou haar onder druk hebben gezet om de ge beurtenissen niet aan haar man te vertellen omdat zij het dan voor haarzelf zou verpes ten. Ze zou haar baan kwijt kunnen raken en een echt scheiding zou het gevolg kun nen zijn. Tien dagen later hadden ze ge slachtsgemeenschap met el kaar. In juni meldde het slachtoffer zich ziek, waarna zij elkaar uit het oog verloren. In oktober deed zij aangifte van aanranding en de poging tot verkrachting. „Nu kan ik mij voorstellen dat ze zich onheus behandeld voelde", merkte de verdachte gisteren op. „Eind mei moest mijn vrouw bevallen en had ik dus minder aandacht voor mijn assistente. Zij moet zich behoorlijk gekwetst hebben gevoeld". De verdachte zei dat hij door deze toestanden en vanwege het feit dat hij al een hele tijd niet meer kon wer ken, er zwaar psychisch onder gebukt ging. Hij barstte daarop in een huilbui uit. „Ik kan mijn vaderschap nu zelfs niet meer aan. Waarom doet die vrouw mij dit aan?". Machtsmisbruik Lijnrecht tegenover zijn relaas stond gisteren dat van het slachtoffer. Haar baas zou met zijn machtspositie gebruik hebben gemaakt van haar on zekerheid die zij had aan het begin van het uitoefenen van haar nieuwe baan. Met door- drammen en overhalen zou hij tegen haar zin zich aan haar hebben vergrepen. „Het was een sluipend proces. Hij moest mij een keer hebben en voerde dat heel langzaam op. Hij liet mij denken dat ik een preutse trut was die niet wilde. De he kel die ik nu heb aan die man, heb ik toen niet zo ervaren", aldus het slachtoffer. „Heel veel dingen zijn voor mij ach teraf duidelijk geworden". Ook tot de gemeenschap tien dagen na de poging tot ver krachting heeft zij zich tegen haar zin over laten halen. Met nadruk stelde zij dat zij zich nooit door de verdachte in de steek gelaten heeft ge voeld en daarom aangifte is gaan doen. Mede op grond van de verkla ring van het slachtoffer achtte de officier van justitie de ten laste gelegde feiten bewezen. De advocaat van de verdachte, W. van Bennekpm, had felle kritiek op de eis van de offi cier „Eigenlijk zou de aan- geefster hier terecht moeten staan. Zij is de enige die zich strafbaar heeft gedragen. Zij heeft zich namelijk schuldig gemaakt aan valse aangifte", riep Van Bennekom uit. „Na 11 mei heeft mijn cliënt haar laten zitten. Hij heeft de rela tie laten doodbloeden. Niet netjes van hem, maar voor zijn gebrek aan fijngevoeligheid moet hij wel een grote prijs betalen". Uitspraak op 6 juni. D66 WIL IN 1994 ENTREE MAKEN IN VOORHOUTSE RAAD VOORHOUT Ruim ze venhonderd Voorhouters stemden bij de laatste ver kiezingen op D66. Omge rekend goed voor twee raadszetels. Toch is de partij niet terug te vinden in de Voorhoutse politiek. Daar zal in de toekomst verandering in komen. Een aantal D66-leden uit Voorhout richt donderdag 13 juni een plaatselijke af deling op. „We rekenen ons nog niet rijk maar het draagvlak is er", aldus Jan Terstegen, de beoogde partijvoorzitter. Ruud van Broekhoven zou de D66-kar in Voorhout moeten gaan trekken. Zou, want vol gens Jan Terstegen is het nog wat prematuur al in die ter men te spreken. Terstegen: „We hebben 13 juni pas onze oprichtingsvergadering. Een lijsttrekker kiezen we pas de finitief wanneer we de verkie zingen van 1994 ingaan. Ruud van Broekhoven is dan onge twijfeld een sterke kandidaat". De 48-jarige Van Broekhoven woont ruim vier jaar in Voor hout. Hij werkt als marketing manager bij PTT-telecom. Daar houdt hij zich bezig met de omslag van het voormalige staatsbedrijf naar een concur rerend bedrijf. „De overgang van groen, groen, groen naar de harde werkelijkheid van het zakenleven", noemt hij het proces. „Een beetje het tegeno vergestelde van wat D66 wil", vult Terstegen hem verwij zend naar het groene imago van de partij aan. Beschaafd Voor hij bij de PTT aa"n de slag ging was Van Broekhoven een internationaal opererende ondernemer. „Maar dat was ik na twintig jaar zat. Vliegtuig in, vliegtuig uit gaat op den duur vervelen, daarom koos ik voor een wat honkvaster be staan. Wonen in Voorhout pas te daar precies in". Een functie in het openbaar bestuur zou voor Van Broek hoven een debuut zijn. Zijn band met D66 stamt echter al uit de oprichtingstijd. Van Broekhoven: „De beschaafd revolutionaire ideeën van D66 hadden mijn sympathie. D66 heeft de goeie uitgangspunten gekozen. Met name de recht streekse invloed op het be stuur is van groot belang". In dat kader ligt de vraag of de Voorhoutse politiek nu wel zit te wachten op een zesde partij voor de hand. Jan Ter stegen: „Het is in de eerste plaats nog maar de vraag of dat er inderdaad zes zullen zijn. Misschien verdwijnen er ook wel partijen. Maar in 1994 zijn er twee extra zetels te ver delen, dus onze entree zou niet persee ten koste behoeven te gaan van andere partijen. Maar los daarvan is het niet de kwantiteit maar de kwaliteit van onze bijdrage die beslis send is bij de vaststelling of we een aanwinst zullen zijn voor de Voorhoutse politiek". Tegenzin Het station, het sociaal-cultu reel beleid, de huisvestingspo litiek zijn enkele punten waar op D66 in Voorhout denkt te kunnen scoren. „De komst van het station heeft onze warme steun", aldus Ruud van Broek hoven, „maar bij de locatie keuze moeten meer overwe gingen een rol gaan spelen dan alleen het geld. Ook de bereik baarheid, de parkeerruimte en het behoud van de dorpskern zijn van belang. D66 bespeurt een groeiende tegenzin over de manier waarop de politiek tot dusver met de stationspro- blematiek is omgesprongen. De huidige coalitie van CDA en VVD ontbreekt het teveel aan openheid". Op het gebied van huisvesting wil D66 meer nadruk op wo ningbouw voor éénpersoons huishoudens. „De verhouding tussen vraag en aanbod van verschillende woningen is in Voorhout zoek. We moe ter inspelen op indivic ringstendenzen in de sa ving", meent Jan Ter „Dat beleid wordt hi< niet verwoord", vult Broekhoven aan. Warmlopen De onverwacht grote 1 zingswinst van D66 tijd vorig jaar gehouden ra; kiezingen hebben de p; heel het land voor prol gesteld. Er bleek een gi kort aan kader. In Vo waren zelfs zo weinig 1 den, dat in 1990 van ver gen werd afgezien. Inn is die situatie verande zijn nu tien leden. De wil de tijd tot aan de a zingen in '94 benutten vast warm te lopen vi plaatselijke politiek. Rui Broekhoven: „We will raads- en commissieve ringen zoveel mogelijk en, indien daar aan voor is, gebruik make het spreekrecht". Voor het zover is zal ei 13 juni de oprichtingsve ring plaatsvinden. De g€ van de nieuwe Voor partij zal vooraf wordi gaan door een ludieke Wat de democraten in hebben blijft nog een g „maar", licht Jan Terstej vast een tipje van de slu „we hebben al een drai gunning aangevraagd". EHBO NOORDWIJK JUBILEERT Lisse wil musei W* p 1 1 1* 11 1 PI koppelen aan NOORDWIJK „Het be grip van omstanders komt pas los als we echt in actie komen, als we een bloed neus weten te stelpen of slachtoffers van een onge luk hulp kunnen verle nen. Dan pas dringt het tot de mensen door dat we geen fanatiekelingen zijn die op bloed afkomen, maar alleen maar hulp willen bieden daar waar het nodig is." Volgens J. van der Linden, se cretaris van de EHBO-vereni- ging Noordwijk, komt het maar al te vaak voor dat de bekende EHBO-caravan, die bij evenementen in de bad plaats steevast wordt ingezet, met argwaan wordt bekeken. Met een spectaculaire demon stratie, ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum, hoopt de EHBO bij het publiek wat meer positieve respons te krij gen. Maandagavond laat een groot aantal EHBO-ers zien onder alle omstandigheden het hoofd koel te kunnen houden en adequaat hulp te kunnen bie den aan slachtoffers van ver schillende ongelukken. Dan dien 100 mensen mee aan een oefening en demonstratie. Daaronder zijn brandweerlie den, het korps reservepolitie, ambulancevervoerders, de Noordwijkse Reddingsbrigade, een arts en de nodige slachtof fers, uitgebeeld door de Lotus- groep. Beknelde passagiers van op elkaar gebotste auto's worden bevrijd, drenkelingen worden na een ongeval op zee verzorgd en opgevangen, een ernstig gewonde liftmonteur van een tak afgetakeld. „Als ik terugkijk naar de vie ring van ons vijftigjarig jubile um, waarbij het accent lag op een gefingeerde brand in het daarvoor al gedeeltelijk uitge brande Palacehotel, dan ver wacht ik een enorme toeloop. Het zag toen echt zwart van de mensen op de boulevard," zo weet de secretaris zich te her inneren. De EHBO heeft volgens voor zitter F. Mol een aantal front werkers. Mensen die altijd be reid zijn dienst te doen als het nodig is. En dat dienst doen varieert dan van de inzet bij sport-toernooien tot kleder drachtenshows. „Wat we zoal te doen krijgen? Dat varieert, van schaafwonden die we grondig schoonmaken met veel water en zeep tot het be handelen van kneuzingen of, vooral bij voetbal of hockey, gebroken ledematen. We dra gen slachtoffers van het veld, fixeren breuken om de pijn te verzachten en stellen gewon den gerust." Van der Lin- denm: „Beloftes doen we nooit. Dat is iets wat iedere EHBO-er wordt ingeprent. Als je iets aan een gewonde belooft en je kunt het niet nakomen zit je later met schuldgevoe lens." Veel ongelukken zouden vol- van der Linden van de Noordwijkse EHBO met een lespop die bij FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voorzitter F. Mol en secretaris J. cursussen wordt gebruikt. gens Mol te voorkomen zijn als mensen eens wat minder uit automatisme zouden handelen. „Wie jaren met een machine omgaat wordt daar op den duur wat al te gemakkelijk in. Een ongeluk zit dan in een klein hoekje." Zelf jaren werkzaam geweest in de bouw weet hij bijvoorbeeld dat ie mand die met een apparaat in de weer is, bijvoorbeeld een cirkelzaag, nooit van achteren benaderd moet worden. Een schrikreactie kan ernstige ge volgen hebben. Werkgevers zouden zich meer bewust moeten zijn van het belang van een EHBO-opleiding voor het personeel.„Bedrijven wor den steeds groter, het aantal ongevallen op de werkvloer neemt toe. Daar moet je je te gen wapenen," zo meent de voorzitter. De belangstelling voor de rea- nimatiecursussen die jaarlijks in maart plaatsvinden is ■enorm. Een verklaring daar voor zoekt van der Linden in het gevoel dat bij veel mensen leeft dat een hartstilstand ern stig is en iedereen kan overko men. Tijdens de drie cursus avonden haal je er de mensen met een EHBO-opleiding vol gens hem zo uit. „Ze zijn han diger met het omgaan met de slachtoffers op de grond, we- Jubileum demonstratie EHBO in Noordwijk NOORDWIJK De 75-jarige Noordwijkse EHBO viert haar ju bileum maandag met een bijzondere demonstratie/oefening op de Koningin Wilhelminaboulevard ter hoogte van het Palace- plein. De oefening begint om 20.00 uur. De EHBO-ers komen in actie bij: ongeval waarbij 2 auto's op el kaar in zijn gereden. Zes inzittenden raken gewond. Passagiers moeten bevrijd worden door de brandweer die de wagens open knipt. Op zee is een aanvaring. Een gekapseisde boot levert drie slacht offers op. De drenkelingen worden door leden van de Noord wijkse Reddings Brigade aan land gehaald. Op de boulevard rijdt een dronken automobilist in op een brom fietser en een voetganger. De bromfietser heeft vermoedelijk een schedelbasisfractuur. De duopassagier een gebroken neus en een gebroken onderbeen. Twee liftmonteurs worden van het dak van het Promenadehotel afgehaald. Een van de mannen is zwaar gewond geraakt bij een ongeval in de machinekamer op het dak. De collega is volkomen in paniek en overstuur. ten al wat mond-op-mond-bea- deming is." Iedereen zou daarom naar zijn mening eerst een EHBO-cur- sus moeten doen. „Als EHBO- er weet je dat je goed moet kij ken wat iemand echt man keert en je niet moet fixeren •op hart- en ademstilstand al leen." EHBO, alleen maar bloed, na righeid en ellende? Mol en Van der Linden vinden van niet. „Vooral als er Lotus mensen in actie komen bij oe feningen of tijdens cursussen valt er nog wel eens te lachen. Die mensen zijn meesterlijk echt in hun rol van gewon den". Het gebeurt vaak ge noeg, zo weet Van der Linden, dat cursisten niet weten waar ze het zoeken moeten als er plotsklaps iemand het leslo kaal binnenstapt met een arm waaraan de hand ontbreekt. „Zo worden de deelnemers ge traind direct te handelen. De vermiste hand moet bijvoor beeld worden opgezocht. De grootste activiteit waaraan de EHBO Noordwijk jaarlijks haar medewerking verleent is de ESTEC-triathlon die dit jaar op 2 juni gehouden wordt. „We hebben zeker veertig vrijwilligers nodig en dat op zondag, als de meesten wel tijd maar geen zin hebben", vertelt Van der Linden. „Bij de triathlon" zo weet hij, „is het een hoge uitzondering als we echt in actie moeten komen. „Al is het bloedend en wel, ze willen persé die finish halen. Als ze op hun gezicht vallen en we willen helpen, slaan ze ons gewoon opzij." LISSE Het Museum Bloembollenstreek mag lossing van een nu nog 1 pende lening van een to de gemeente Lisse uitsi over 25 jaar. Daar heeft meenteraad gisteren ha; aan gegeven. Het omzetten van de lei noodzakelijk omdat het cieel niet volgens verwa is gegaan met het museu de toestemming de lenin, af te lossen, plaatste d< wel kanttekeningen. Z het gemeentebestuur d; museum met de VVV overleggen om tot een samengaan te komen. H< seum krijgt met de V1 hetzelfde pand wellicht bezoekers. Voor de VV' dan een einde komen a financiële problemen wa de huisvestingskosten be Met name F. (PvdA/D66) verzocht or oplossing. Hij werd ges door de heer W. Loos die zei dat dit soort voor: hem niet vrolijk maken, houder H. Smith vertel* het overleg met het VV stuur nog in volle gang i: zijn er nog niet helema maar ik hoop met een i of twee meer te kunnei tellen." Wat betreft het en zeilen van het musei wethouder J. Meulema vinden dat het de goede op gaat.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14