Pastoor Harding 40 jaar priester sinds „de Ramp99 LANGS Yraagouder aan gastouder koppelen is geen kwestie van 'a ju paraplu' zeggen itwisseling van ïrpleegkundigen lederland-VS OMWEGEN BUURMAN d) olERDORP/ALPHEN d DEN RIJN De k ting Ziekenhuizen and, de combinatie r pet Elisabeth Zieken- Leiderdorp en het rsjord Ziekenhuis in rj en heeft een uniek sselingsprogramma jj de Amerikaanse ,vson University. On- e titel „A nursing ex- Tje" oriënteren vijf J1 eegkundigen uit ;ji Carolina zich mo- eel op de Nederland- h izondheidszorg gedu- lï een maand. I -week gaan twee Neder- 11leerlingen naar de Ver- Staten om daar erva- rg>p te doen in een com- eel ziekenhuis. De orga- - is in handen van de af- a opleidingen van de Zie- lizen Rijnland. Het zie- }4 »is is gestart met het uit- n ingsprogramma om te van de Amerikaanse er- [en op het gebied van l£ ingen en het verlenen 0 verpleegkundige zorg. f, de leerlingen-verpleeg- 1 gen wordt een unieke geboden over de lands- en heen te kijken. it programma van de vijf - ikanen staat onder meer ezoek aan enkele finan- van de Nederlandse ge- I eidszorg: het Zilveren en het ziekenfonds Zorg kerheid. Ze maken ken nis met Nederlandse politici en de Nationale Ziekenhuis Raad. Hun speciale belangstlling gaat uit naar het Nederlandse aids- en drugsbeleid. De Nederlandse verpleegkun digen gaan acht weken naar de' VS. Zij zullen daar, in te genstelling tot hun Ameri kaanse collega's, daadwerke lijk in een ziekenhuis aan de slag gaan. Ze nemen deel aan een zomercursus die is opgezet voor Amnerikaanse studenten verpleegkunde. Het wordt uniek genoemd dat een Neder lands ziekenhuis dit voor zijn leerlingen financiert. Het geeft de opleiding volgens de Stich ting een duidelijke meerwaar de. Volgens opleidingscoördi nator Hans Romijn kunnen bovendien ideeën worden op gedaan en ervaringen worden overgenomen van het Ameri kaanse ziekenhuis. Niet alles zal echter klakkeloos van het Amerikaanse systeem worden overgenomen. „We hebben geen behoefte aan het Ameri kaanse verzekeringssysteem waarin je als verpleegkundige het risico loopt levenslang fi nancieel gedupeerd raken als je een fout maakt", stelt Ro mijn. In Nederland is wetgeving op handen ten aanzien van „geïn formeerde toestemming" (voor het afstaan van organen voor transplantaties). Dit bestaat al in de VS en ook op dat punt kan de nodige ervaring wor den opgedaan. De verpleegkundigen uit South Carolina verlaten op 7 juni Nederland. De leerling verpleegkundigen van het Rijnlandziekenhuis zullen tot en met 19 juli in de Verenigde Staten werken. VRIJDAG 24 MEI 1991 PAGINA 13 door getekend. Het was een moeilijke tijd", zei pastoor Harding in een understate ment. „En nog steeds, als het hard waait wordt er rond Oude Tonge niet meer ge werkt, maar gaat men naar de dijken kijken" De zwarte kerk Van '55 tot '58 was Harding kapelaan in Noordwijkerhout, St.Jozef, daarna, tot '65, kape laan bij pastoor Buis in de St. Joseph Opifex-parochie. Hij „stond" vervolgens een tijd in Rotterdam. Eerst bij de Martelaren van Gorcum (nu afgebroken), met een .zwarte kerk en zwarte pastorie van wege de uitlaatgassen van het verkeer" en later bij de H. Familie aan de Bergsingel aan de overkant van de Nieuwe Maas. Er kwamen nog een paar jaar Boskoop bij, maar in 1976 werd Ton Harding pas toor in Leimuiden. Dat is nu inmiddels 15 jaar geleden, „maar hier kerken de mensen nog vrij goed. Het is een „dorpsgebeuren". Men voelt zich als dorpeling meer be trokken bij de gemeenschap". Pastoor Harding weet zich verzekerd van de trouw van zeer velen. „We hebben hier een pastorie waar iedereen binnenkomt; er is geen drem pelvrees. Ik zou het vreselijk vinden, als men hier niet durfde aanbellen". Pastoor Harding is nu 40 jaar priester; in de orde van Melchisedeg (of hoe je die naam tegen woordig ook schrijft) stelt dat natuurlijk niets voor, want die oud-testamentische hoge priester werd zo oud als Met- husalem, dat er geen kraak of smaak meer aanzat. Alleen maar brand- en reukoffers opdragen en profetieën ver vullen. Daar is op den duur ook geen aardigheid meer aan. Maar toch kun je op je le ven als gezalfde na 40 jaar best nog wel met dankbaar heid terugzien. Dat doet pastoor Ton Harding dan ook. Hij heeft, onder meer, fijne contacten met z'n koren. „Het Jongerenkoor, bijvoorbeeld, en het zingt nog erg goed ook. Ik zou die lui niet graag missen. Met Pink steren trekken ze er meestal op uit en zingen spontaan in de plaats waar ze op dat mo ment toevallig zijn. We heb ben hier „onder" de pastorie (want we zitten hier op een dijk, en beneden is er ook nog ruimte zat) de gezelligste bij eenkomsten met een drankje en een hapje. Ook het kinder koor hoef je de weg niet te wijzen. En ik heb veel steun aan het dames- en herenkoor, een goede groep waarop je vaak een beroep kunt doen bij rouwen en trouwen. Je moet je daarvoor toch maar vrij kunnen maken en dat is niet altijd even gemakkelijk". Van de trap donderen Het is in ieder parochie wat. Pastoor Harding kan daar over meepraten. In zijn Rot terdamse parochies kon hij soms bijna van de trap gedon derd worden. Hier geen pries ter meer over de vloer. Dan werd zijn bezoek niet steeds op hoge prijs gesteld. Men had te veel beroerdigheid meege maakt. Ook dan voelde Har ding zich als een geroepene in de woestijn, maar hij wilde ooit priester worden en heeft dit ideaal altijd vastgehouden. Tot in Leimuiden. In wijlen pastoor Thomas had Leimuiden een priester-kun stenaar, die klokken repa reerde, de schoonste schilder stukken schiep en, verstrooid, op Pinksterzondag de gelovi gen meedeelde: „Wij vieren vandaag het hoogfeest van Pasen". Toen Thomas nog ka pelaan in de Leidse Petrus was, vergat hij eens te preken, maar in het klooster van Lei muiden maakte hij met veel fantasie en haastig geduld wijn uit water. Wat wel het Thomaswonder genoemd mocht worden. Maar pastoor Harding is de priester-sport sman, zogezegd. In zijn Leid- schendamse tijd begeleidde hij de zeeverkenners, bleef zeilen in een BM, ging overstag, ten niste en schaatste en deed, in Noordwijkerhout, aan judo, hetgeen oudere pastores zich in gemoede deed afvragen of dit, met die lichamelijkheden, allemaal wel kon voor een priester. Pastoor Harding draaide, in het kielzog van zijn zielzorg, ooit spannende films voor de jeugd en vroeg er een kwartje per bezoekend, soms lastig, kind voor. Hij heeft nu een geschonken video, waarmee hij, gratis, hetzelfde zou kun nen doen. Die films zijn te omslachtig en te duur gewor den. Maar voorlopig staat pas toor Ton Harding de grijze haren in een joyeuze, glan zende golving als sportief te boek. Die titel laat hij ge dwee over zich heen komen. Hij is in het geheel niet ru moerig, maar, levend met zijn herinneringen, zal hij zijn feest nu moeten vieren. Wat aarzelend, dat wel. De leeftijd van 68 vindt hij niet direct opbeurend en inspirerend. „Maar je zult er, als iedereen, mee moeten leven. Wellicht komt er nog wat meer bij; voorlopig ga ik rustig door, zolang het nog kan". Leimui den moge hem daarbij be hulpzaam zijn, met de dunner wordende priesterlijke spoe ling in het vooruitzicht. NIEUW INITIATIEF VAN STICHTING KINDERCENTRA GOB-coördinator Bernadet Schansman en Marianne Of fers, secretaris van het SKL: „Het fenomeen gastouderbu reau is nog onbekend". FOTO: STEPHEN EVENHUIS )EN OMGEVING £eidóc<Bou/io*it bouwing van etoever et minder jg worden SCHENDAM De isfhoogte van het pro- op de voormalige 24pswerf Van Dongen ,eidschendam moet •o£n teruggebracht, voor pleitten eigena- '-an vlak achter dat n gisteren in de ^jnissie ruimtelijke or- le i°._ aantal huizen daardoor oopt kan dat worden snijnseerd op het bij het horende Ankor-ter- 'erder vragen de eigena- parkeerplaatsen zoda- situeren dat geluidshin- luchtvervuiling in hun "cjtuinen tot een minimum beperkt. De omwonen- 2 nden dat in de gepubli- schetsen te weinig in- ie wordt gegeven over ngen ten opzichte van ende percelen zoals RE n woonhuizen. Ook wil- 71 geïnformeerd te worden zo e sterk vervuilde grond morloopt tot in de achter- van hun woningen aan djblenpad. ojectgroep die de plan- an vier architectenbu- heeft bestudeerd heeft steld de bureaus i'i'ili en Gelderblom uit te n hun ontwerpen bin- vee maanden nader uit :en. Burgemeester en iders hebben hieraan ^idschendamse architec- eau Van Vliet toege in de raadscommissie lijke ordening pleitten 'in VVD ervoor ook de architect voor verdere me uitnodigen. it naar A44 onds dicht TGEEST De oprit A44 bij het Rijnzichtvi- n Oegstgeest wordt vol- week enkele avonden :hten afgesloten. De af- die geldt voor de oprit j Amsterdam, houdt d met het asfalteren oprit. De stremming is laandag 27 tot en met "ag 30 mei. De oprit avonds om acht uur en wordt de volgende d om zes uur weer usteld. Verkeer wordt de afsluiting omgeleid. MARKTEN UNGEN BARNEVELD al 1UNG EIVEBA BV - Aanvoer 20 stuks, stemming vriende- ien in gulden per 100 stuks: 50-51 bruin 7,50-7,52, eie- 55-56 gram bruin 8,14-8,31, an 60-61 gram wit 9,15-9,34 9,47-9,61, eieren van 65-66 >«fuin 9,74-9,81. LING - Aanvoer 517.320 OQtemming rustig. Prijzen in gul- 100 stuks: eieren van 51-52 7,55, bruin 7,55, 56-57 gram bruin 8,05, 61-62 gram wit ruin 9,55, 66-67 gram wit i bruin 10,30. RKT - Aanvoer 1.600.000 JO temming redelijk. Prijzen in eieren van 48 gram 8,00 per 1,67 per kg, 54 gram 100 stuks en 1,65 per kg, 57 60 per 100 stuks en 1,68 per Ingram 10,00 per 100 stuks en kg, 61 gram 10,50 per 100 1,72 per kg, 64 gram 11,00- r 100 stuks Zelden zal de viering van een 40-jarig priesterfeest zo gedetailleerd en minu tieus zijn voorbereid als bij het jubelen, aanstaan de zondag, rond pastoor Antonius Philippus Har ding, herder van de Lei- muidense St.Jan-in-de- Steigers-parochie. In een organisatie van heb ik jou daar is door een groot aantal ijverige en geïnspi reerde parochianen een scenario samengesteld dat bijna 4 vellen A4 beslaat. De feesteling zelf weet van niets, althans hij maakt die indruk. Als je niet beter wist zou je zeg gen dat Ton Harding, priester van het bisdom Rotterdam, er stoïcijns onder blijft. Opwinding is hier niet gebo den. Pastor Harding toont zich trouwens de rust en kalmte zelve. Er moet over hem iets in een streekkrantje hebben gestaan. Hij heeft 't niet gelezen, „want sinds een paar weken krijg ik het blaadje om de een of andere reden niet meer in de bus". „Dus u weet niet wat u straks te wachten staat pastoor?", vroeg ik hem gisteren, toen het lied der arbeid buiten vanaf de tinne van de Lei- muidense godstempel-in-ver- nieuwing klonk, in een entou rage van wolken steenslag en vallende stukken hout. „Nee, echt niet", zei de pastoor, of schoon hij wel degelijk weet dat hij zondag na de H. Mis van Dankbaarheid een slot woord zal moeten spreken. Maar het geconcipieerde draaiboek weet in elk geval heel wat meer. Inmiddels zijn de bijdragen voor het paro chiegeschenk vergaard op col lecteschalen. Dat heeft iets saillants, want als er iets is dat pastoor Ton Harding tegen staat, zijn dat wel dergelijke collectes: „Ik verzamel liever geld voor slachtoffers van rampen en voor andere noden in de wereld", voegde hij mij toe. „Neem nu onze kerk, straks in het nieuw maar dat zal nog wel een jaartje du ren voor het zover is. Natuur lijk, Monumentenzorg neemt een groot deel der lasten voor haar rekening, maar we zui len zelf een deel moeten beta len. Neemt u van mij aan, dat het een hele opgave is steeds maar weer via collectes om geld te moeten vragen. Maar aan de andere kant geven de mensen hier in Leimuiden goed, dragen veel bij en ap preciëren die kerk nog steeds; ze zouden hun eigenste St. Jan niet willen missen". Zondag zal pastoor Harding het weten: 's middags wordt hem het gezamenlijk cadeau overhandigd. Ik weet wat ie krijgt, maar ik vind het on- Pastoor Antonius Philippus Harding: „Het opknappen van onze kerk is de Leimuidenaars niet in de kouwe kleren gaan zitten. In de 15 jaar dat ik in Leimuiden sta is er bijna over niet anders FOTO WIM VAN NOORT kunnen kerken. Dan zal graag en dankbaar uitgewe ken moeten worden naar een hervormde of gereformeerde kerk in de gemeente Jacobs- woude om de heilige gehei men te kunnen vieren. Maar zondag zal het wemelen van de misdienaars in togen en superplies met rode ran den, en sub-diakens (ofschoon dit laatste ambt onder de „lage wijdingen" in de roomse kerk officieel niet meer be staat). Er zal een sein worden gegeven aan de dirigent van het koor en dan zingen allen staande het Veni Creator Spi ritus. Tijdens de Eucharistie viering is verder het gezon gen woord aan het gemengd St.Caeciliakoor, het Jongeren koor en het Tiener Kinder koor. kies om daar nu al van mel ding te maken. Aan de andere kant weet zowat iedere paro chiaan wat de herder zal krij gen en daarom neem ik aan dat de pastoor er gewoon niet over wil praten. Maar het 40- jarig feest van priester Har ding zal de feesteling behoor lijk bij de kladden pakken. Er komt kerkversiering met geel-witte slingers. Eerst zou den er groen-witte slingers komen maar die combinatie werd toch minder zinvol ge acht. De scouting (het jeugd werk is voor deze pastoor al tijd erg belangrijk geweest) verzorgt de ereboog, versiert de luifel op het kerkplein en treedt aldaar verkeersrege lend op. De parochianen wor den opgeroepen zoveel moge lijk te vlaggen. Zondag houdt een broer van de jubilaris, pastoor Ph. Har ding uit Hillegom, de feest- predicatie. Er komt een rijtoer met rijtuigen en de pastoor zit dan opgelaten in een koets die met paardekrachten wordt voortgetrokken in de richting van Rijnsaterwoude, waar heel vroeger de Woudse Dom een katholieke kerk was. Nu keert de pastoor terug op de grens en wuift misschien nog even naar zijn reformatori sche collega die ook tot de schaapstal van de goede Her der hoort. Men excommuni- seert elkaar niet meer, maar doet samen waar men samen zonder wrijvingen kan gaan. Overigens komt er straks een periode waarin de St. Jan- ners, vanwege de verbou wing, niet in eigen bedehuis Pastoor Harding zal genieten, neem ik aan. En zo gaat het vrijwel de gehele dag door, inclusief een overdrukke re ceptie, waarop ca.500 perso nen verwacht worden. Mavi- leo, het orkest, zal luid musi cerend het gebouw van Beuk Beheer binnenmarcheren. De pastoor (die even daarna via een katrol het geschenk ont huld heeft) zal het allemaal prachtig vinden, maar noch tans in stilte bidden dat zijn lijden kortstondig mag wezen. En dan moet ie nog eten ook, in een familiebijeenzijn. De voorkeur van de jubilaris voor het gebruiken van het vroege Avondmaal schijnt uit te gaan naar de „halve zaal van de familie Keijzer als be sloten ruimte". En daarna moet het comité, dat zichzelf overtroffen zal hebben, de zaak weer keurig aan kant maken. Maar nu de terugblik op een priesterleven, dat in 1951 gewijd begon. Witte paters Antonius Harding „neefjes en nichtjes op reis zijn in Amerika nogal wat Hardings tegengekomen; er moeten heel wat voorouders naar de V.S. geëmigreerd zijn" werd 68 jaar geleden geboren in de Buitenkaag. Daar is hij ook getogen. Als jongen ging hij school bij de broeders in De Engel, Lisse. Die broeders hadden contacten met de Wit te Paters van kardinaal De Lavigerie in Tunesië. Ton Harding liep „college" bij deze sociëteit, waarvan de le den zich folkloristisch tooiden met burnoezen, rode fezzen en rozenkransen om hun nek om de Arabieren een eind- weegs in hun opvattingen te gemoet te komen. Maar Bour- guiba, later dement president van de nieuwe republiek, liet de zaak confiskeren en maak te van de kolossale kathedraal van Lavigerie, hoog boven Carthago, een moslims rijks museum. De jonge Harding doorliep het klein-seminarie der Witte Pa ters in het Noordbrabantse Sterksel, studeerde filosofie in Boxtel. Door omstandigheden trok hij zich daaruit terug en belandde op het groot-semina rie in Warmond. Priesterwij ding in 1951. Kapelaan, tot '55, in Middelharnis op Goe- ree Overflakkee. Rampspoed van nabij. „Het was de watersnood van februari 1953. De mensen daar spreken er nog steeds van „de Ramp". Ik kwam daar ook in Oude Ton ge terecht, waar 300 mensen omkwamen. De pastoor van Oude Tonge was volkomen van de kaart geraakt. Hij kon niet tegen die ellende op. Ik heb hem toen een tijd vervan gen om de mensen te bemoe digen, en ik heb er geholpen de vele doden te begraven. Zulke herinneringen zitten in mijn hoofd helemaal vast. Misschien ben ik er een beetje Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Idoor JUDY NIHOF LEIDSCHENDAM Als Bernadet Schansman ver telt dat ze coördinator is van een 'gastouderbureau' krijgen veel mensen de vreemdste associaties. Of ze verstaan het niet goed en denken dat het iets met 'gas' te maken heeft, of ze veronderstellen dat het bureau de opvang re gelt van kinderen uit het buitenland die tijdelijk in Nederland verblijven. De activiteiten van het gast ouderbureau moeten ech ter dichter bij huis wor den gezocht. Het gastouderbureau Leid- schendam (GOB) bemiddelt tussen de werkende of stude rende 'vraagouder', die opvang zoekt voor zijn of haar kind, en de 'gastouder' die het kind thuis kan opvangen. De gast ouder ontvangt hiervoor een vergoeding. Het Gastouderbureau is een nieuw initiatief van de Stich ting Kindercentra Leidschen- dam. Met de opvangmogelijk heden die de SKL tot voor kort bood, werden veel Leid- schendammers niet bereikt, zegt Marianne Offers, secreta ris van de SKL. De mogelijk heid voor opvang op minder gangbare tijden de week einden, 's nachts of tijdens schoolvakanties ontbrak in de gemeente, terwijl de vraag hiernaar groot was. „Schakel je gastouders in, dan is het mo gelijk de opvangtijden indivi dueel te regelen'legt Marian ne Offers uit. De SKL zocht contact met een gastouderpro ject in Zoetermeer om te kij ken hoe men het daar aanpak te. Met die kennis op zak werd Bernadet Schansman, voorma lig directrice van een kinder dagverblijf in Hilversum, aan getrokken om de gastouderop- vang gestalte te geven. Eén ding stond daarbij als een paal boven water. „We wilden de vraagouders dezelfde kwaliteit bieden als bij onze peuter speelzaal en kinderdagverblijf. Je geeft je kind tenslotte niet in handen van zomaar iemand. De gastouders moeten dan ook aan bepaalde criteria vol doen," aldus de kersverse coördinator. Niet iedereen komt dus in aanmerking om gastouder te worden. Wie zich aanmeldt, moet eerst een aantal intro ductie-avonden volgen. Daar na volgt een intake- gesprek bij de gastouder thuis. Tijdens dit gesprek probeert Bernadet Schansman erachter te komen of iemand geschikt is voor het geven van de juiste dosis aan dacht en verzorging. Ideeën over opvoeding, het combine ren van de gastkinderen met eigen kinderen zijn enkele on derwerpen die ter sprake ko men. Ook wordt de woning aan een kritische blik onder worpen. Een gastouder hoeft absoluut niet te beschikken over een luxe woning, bena drukt Bernadet. Belangrijker is dat het huis schoon is en dat het kindvriendelijk, dus veilig is. Ongewassen De bemiddeling van het GOB pakt volgens Bernadet Schans man naar twee kanten gunstig uit. De vraagouder weet dat zijn of haar kind goed terecht komt en de gastouder staat niet alleen. Bernadet Schans man: „Het is dus niet zo dat we een vraagouder aan een gastouder koppelen en dan zeggen: aju paraplu". Met bei de partijen vindt regelmatig overleg plaats. Zijn er proble men dan kan de hulp van de coördinator worden ingeroe pen. Bernadet: „Stel dat een kind steeds ongewassen bij de gastouder wordt gebracht. Deze voelt zich verplicht het kind in bad te doen, terwijl dat eigenlijk niet tot de taken hoort. Durft zo'n gastouder daar niets van te zeggen, dan kan deze het probleem altijd doorspelen naar het GOB, dat vervolgens met de ouders van het kind in contact treedt". Bij het GOB praat men na drukkelijk over 'gastouder' en niet over 'gastmoeder'. Hoewel het in de praktijk steeds vrou wen zijn die zich opgeven, zijn ook mannen van harte wel kom. Tot dusver heeft het bu reau één 'roldoorbrekende' aanmeldingsbrief gekregen van ouders die expliciet zeiden sèmen voor de kinderopvang zorg te willen dragen. Het aantal aanmeldingen van gastouders is trouwens nog niet zo groot. Daarentegen stromen de aanmeldingen van vraagouders binnen. Schans man: „Maar als het gastouder project eenmaal aardig loopt, dan gaan we de boer op om kindplaatsen aan verpleeghui zen en dergelijke aan te bie den. Want daar is de meeste vraag naar deze nieuwe vorm van kinderopvang". (door [Ton Pieters

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13