!cidóc6ou^cutt Zwakke punten bepalen bet beeld van Leiden S4 officieel in gebruik genomen STAD OMGEVING/KUNST/RTV ALLERLEI(DS) Slimme EHBO-kit CeidaeSomant VRIJDAG 24 MEI 1991 PAGINA 11 T begint plaatsing uwe telefooncellen N De PTT begint volgende week maandag uitbreiden van het aantal telefooncellen in In totaal krijgt de stad er 60 nieuwe cellen eerste instantie worden daarvan 45 geplaatst, tant. volgt over een jaar. Met de plaatsting van we telefooncellen wordt het bestaande aantal an verdubbeld. De PTT besloot tot de uitbrei- in het telefooncellenbestand toen daar vanuit Ise bevolking grote behoefte aan bleek te be let merendeel van de nieuwe cellen is uitge- t een magneetkaartsysteem. Dat betekent dat 'meer getelefoneerd kan worden na het inwer- i contant geld, maar uitsluitend door een spe urt te gebruiken die op veel plaatsen te koop >TT denkt er twee weken voor nodig te heb- de telefooncellen neer te zetten. Per dag wor- niddeld vijf cellen afgeleverd. Kinderen nemen waterkwaliteit Zuid-Holland onder de loupe LEIDEN/REGIO Twintig duizend basisschoolleerlingen in Zuid-Holland doen vanaf maandag tot 7 juni onderzoek naar de kwaliteit van het wa ter in de omgeving van hun school. Dat gebeurt in het kader van een projekt „Water op rap port" van de educatieve dienst van Natuur en milieu. De stichting wil het praktisch na tuur- en milieuonderwijs op de scholen stimuleren, De basis schoolleerlingen gaan aan de slag met het schepnet en een determinatietabel om iets te weten te komen over de toe stand van het water in de slo ten, vaarten en plassen rond om hun school. Hun bevindin gen worden weergegeven in de vorm van een waterrap port. Van de verzamelde rap porten wordt een provinciaal verslag gemaakt, dat in het najaar aan de deelnemende scholen wordt toegestuurd. In totaal hebben 380 scholen in Zuid-Holland zich ingeschre ven voor het projekt. Daar zijn vijftien scholen uit Leiden bij. Ook een flink aantal scholen uit de bollenstreek is verte genwoordigd. TURKSE ZENDER OP KABELNET LEIDEN De Turkse zender TR INT komt per 1 juli op de Leidse Stadskabel. Voor die zender is gekozen in samenhang met het gemeentelijk minderhedenbeleid. Het college van B en W heeft het bestuur van de gemeen schappelijke regeling antenne energievoorziening Leiden en omgeving, dat gisteren vergaderde, gevraagd tijdelijk de Turkse zender op kanaal 3 door te geven. Met uitzondering van de Merenwijk, dat een eigen kabelnet heeft, is TR INT dan in de hele stad op de kabel te ontvangen zijn. De Italiaan se zender RAI Uno komt voorlopig niet op de kabel. Vanuit de Italiaanse gemeenschap was daar om gevraagd. Ook de Spaanse gemeenschap had een dergelijke aanvraag ingediend. Het college vindt echter, dat de Spaanse en Italiaanse cultuur meer aansluit op de Nederlandse. Bovendien kan een eigen Turkse omroep een bijdrage leveren aan het verkleinen van het isolement waarin vooral Turkse vrouwen zich vaak be vinden. De komst van TR INT betekent nog niet dat Eurosport het veld ruimt. De zender is tijdelijk van de kabel af in verband met financiële problemen met exploitant Skychannel. Wan neer Eurosport weer gaat uitzenden is nog niet bekend. Wakkere konijnen verjagen inbrekers LEIDEN Bij een poging tot inbraak bij een broodjeszaak aan de Stationsweg rond vier uur vannacht, zijn konijnen erin ge slaagd de inbrekers weg te jagen. In hun slaap gestoord maakten de dieren bij het horen van de inbraak-geluiden zoveel la waai in hun hokken, dat de eigenaars er wakker van werden. De inbrekers schrok ken zo van de lawaaiige konijnen, dat ze de benen namen. Later werden de inslui pers alsnog in de kraag gevat, omdat de politie op de plaats van het misdrijf een schroevedraaier vond met daarop de naam van een internaat in Hoenderloo. Het be trof een viertal jongens van zestien, zeven tien en twintig jaar. Ze bleken ook nog in het bezit te zijn van een gestolen fiets. Rijnsburgs bedrijf gaat samenwerken met Amerikaanse producent RIJNSBURG Waardzicht Plant b.v. uit Rijnsburg gaat vanaf 1 juli samenwerken met een Amerikaans bedrijf. Dit bedrijf, East Marsh Nursery uit Pompano Beach (Florida), is in vakkringen bekend als producent van exclusieve tro pische planten. Deze planten komen vooral terecht in ho tels, winkelcentra en tropische zwembaden. Waardzicht zal bbe. Waardzicht zal gaan op treden als distributie en ver koopcentrum in Europa. Het bedrijf beschikt daartoe over een hypermodern kassencom plex. )NDERZOEK HAAGSE HOTELSCHOOL: iARA KATSMAN IIDEN Delft heeft Delfts blauw, Gro- ïgen zijn bruisende gaansleven, maar ar denk je aan als je iden zegt? De meeste derlanders zullen mis- ien nog iets weten te melen over studenten, isea en oude grachten, buitenlanders zullen ir alle waarschijnlijk- d niet verder komen „Leiden, is dat niet is jammer, helaas wel jzins begrijpelijk, maar te- jkertijd ook volkomen on- ig, Dat blijkt uit de diver- marketingrapporten die angs geschreven zijn door flingen van de Haagse Ho- thool, in opdracht van van hun docenten, de denaar Rob Storsbergen. dat hijzelf in de Sleutel- woont, leek het hem ig om de stad aan een ische analyse te laten on- yerpen. kost een gemeente nor gesproken tijd en geld en dergelijk rapport op aten stellen," legt Stors- en uit. „Toch betaalt een Rob Storsbergen: „Krachten bundelen om de sterke pun ten van Leiden uit te buiten" FOTO: TEJO RINGERS dergelijke investering zich op langere termijn vanzelf te rug. Leiden is nu veel te wei nig bekend, zeker bij de bui tenlandse toeristen. Om daar verandering in te brengen, moet je eerst bepalen wat het unieke punt is waarin Leiden zich onderscheidt van verge lijkbare steden. Daarna kun je de zwakke en sterke pun ten gaan bekijken op ver schillende terreinen, en aan de hand daarvan een keuze maken." Omdat het hier een schoolop dracht betreft, hebben de ad viezen en het in kaart bren gen van Leidens mogelijkhe den de gemeente geen cent gekost. De VVV was laaiend enthousiast over de opdracht van Storsbergen en hielp waar ze kon. De medewer king van de gemeente Lei den zelf verliep daarentegen juist wat stroef. „Het is in dit soort gevallen wel prettig dat de gemeente niet de op drachtgever was, want dan kun je veel onafhankelijker werken,' vindt Storsbergen. Onvriendelijk De verkoop van het 'produkt' Leiden staat nog in de kin derschoenen, zo ontdekten de leerlingen van de Hotel school. Hoewel de VVV haar best doet, worden de sterke punten van Leiden bij lange na niet uitgebuit, terwijl de zwakke punten overduidelijk het beeld bepalen. De gemiddelde toerist, een Nederlander die een enkel dagje in Leiden doorbrengt, heeft geen idee van de hoe veelheid attracties die de sleutelstad te bieden heeft. Bovendien komt Leiden op de autorijdende bezoeker over als een onvriendelijke stad, met een gigantisch par keerprobleem. Hoewel de ge meente zelf juist als sterk punt aanvoert, dat de auto's geweerd worden in de bin nenstad, ervaart de toerist dit Leiden pretendeert een ge zellige winkelstad te zijn, maar de buitenstaander ziet het winkelcentrum juist als een onbestemde grijze massa. Het Leidse imago van door gewinterde studentenstad heeft enerzijds voordelen, maar stoot ook mensen af. Het studentikoze van de stad komt tot uiting in de slecht onderhouden panden, de vele cafés en goedkopere winkels. Leiden is nog steeds een dorp; door het kleinschalige karakter lijkt het alleen maar of het er erg druk is. Mogelij kheden Toch springt Leiden er, ver geleken met Haarlem, Gro ningen en Delft, die net zo oud en zeker zo Hollands zijn, niet ongunstig uit. De mogelijkheden om er iets van te maken zijn zeker aanwe zig. Op cultureel gebied heeft Leiden alvast een streepje voor. Het aanbod aan musea en aanverwante artikelen is hoger dan in de vergelijkbare plaatsen. De stad is gunstig gelegen, niet al te ver van de grote steden, en heeft een interessant achterland. De bollenstreek, grote meren, goede verbindingen met de rest van de wereld. Des te merkwaardiger is het, dat de stad niet een? blijkt voor te komen in het aanbod van de grote tour-operators. „Er zou gedacht kunnen worden aan het opnemen van Leiden in een soort his torische tourtocht langs oud- Hollandse stadjes. Juist in het aanbieden van een combina tie van mogelijkheden kan Leiden het ver brengen," zegt marketing docent Stors bergen. „Daarvoor is het wel nodig, dat de krachten gebundeld worden. Dat vereist een mentaliteitsverandering, ze ker ook bij de hotel-eigena ren. Je zou kunnen denken aan het uitbuiten van de sportieve recreatiemogelijk heden die de waterrijke om geving van de stad biedt, in combinatie met een cultureel uitstapje. Wanneer je families met kinderen naar de stad wil lokken, moeten er meer activiteiten voor kinderen komen. Ook zou je je kunnen richten op de senioren, een groeiende groep. Dan kun je een cultureel aanbod samen stellen. Er zullen natuurlijk eerst keuzes gemaakt moeten worden, voordat je een be leidsplan gaat uitwerken. Dat moet de gemeente doen, dat hangt vanzelfsprekend nauw samen met de financiën die daarvoor beschikbaar zijn. Ik heb de indruk dat het zake lijk gezien wel goed loopt in deze stad. De universiteit trekt aardig wat bedrijven aan." Rembrandt Vooral de centrale ligging van Leiden moet uitgebuit worden, vindt de marketing docent. De leerlingen van de Hotelschool zien de toekomst voor Leiden op toeristisch gebied zeker nog niet somber in, zo blijkt uit een eindcon clusie van de marketingplan nen. Allereerst moet de ge meente zich inspannen om nationale bekendheid te ver werven met haar 'unieke' produkt. Gezien de toename van het weekend-toerisme moet Leiden daar snel op in spelen, om niet buiten de boot te vallen, want dagjes mensen alléén zetten geen zoden aan de dijk. Storsber gen ziet al op korte termijn een aanknopingspunt voor Leiden om te beginnen met het uitbuiten van de sterke punten van de stad: „De akti- viteiten rondom de Rem- brandt-tentoonstelling kun nen een uitstekende start zijn." p cht litionele fietstocht van fniging Aktief wordt verreden. De start is gelijknamige buurthuis. Iving tussen 10.30 en ir. Vertrek is mogelijk uur. De afstand be- \nge veer 40 kilometer. ikabinet ti die ooit een oude pij- eeft gevonden kan die \oordelen door de con- I van het Pijpenkabinet Oude Vest 159a. Zon- \dt het kabinet daartoe W tot 17.00 uur een el isie van 'Tussen kunst Mi', geheel gewijd aan jn specialisme. pncerten I jeugdsymphonieorkest pst geeft zondag bij het sje in de Leidse Hout (te parkconcert van dit I Dat begint om drie jparkconcerten zijn een t van De vrienden van se Hout. Tot en met 8 er staan er zes op het \ma. Het slotconcert li'e datum traditioneel I door het Leids Politie iGezelschap Vliet, Aaltje Noordewierlaan 1. Aanvang 14.30 uur, toegang f2,50 incl koffie of thee. Kos ten per plankje f0,50 Puzzeltocht Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag de jaarlijkse fietspuzzeltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit een korte route van 15 kilometer of een lange van 30 kilomter. De start is tussen 9.15 en 10.00 bij het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33. Inschrijven vanaf 9.00 uur. Deelname kost drie gul den. Inlichtingen bij J. Lou- wrier 071-411037. Heempark \rspeurtocht inklijke Natuurhistori- leniging viert dit jaar ijarig bestaan. De afde- iden is even oud en Dn dag ter gelegenheid Jubileum een natuur- mt door de binnenstad. kan daaraan mee- |e start is tussen 10.30 1 uur bij de ingang van ps aan het Rapenburg memers zijn uiterlijk 0 uur weer terug. Er feie prijzen te winnen. ?e kost f2,50. Nadere fi'e via 071-128377 (J. of 02522-12469 (E. van \alsen. kfluitensemble A van \ekm uzieksch ooi geeft t>m 15.00 uur een con- f/e Lakenhal. Het ens- taat onder leiding van pist. Gebracht worden van Banchieri, Hanus, f, Scheidt en Seiber. De traditionele maandelijkse excursie van het Instituut Voor Natuurbeschermingsedu catie door het Heempark aan de Oegstgeesterweg wordt zondag weer gehouden. De ex cursie staat onder leiding van gidsen van het IVN. Naast het beheer en gebruik van wilde planten komen ook vogels en insecten aan bod. De excursie begint om 14.00 uur bij de in gang van het Heempark. Deel name is gratis. Het Heempark is tot en met september van maandag tot en met zaterdag geopend van 8.30 tot 17.30 uur. Op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Peurbakken toch t Belangstellenden voor deelna me aan de Peurbakkentocht kunnen zich inschrijven bij de brandweer. Ook de prijsuitrei king voor de tocht door de Leidse grachten in al dan niet zeewaardige vaartuigen heeft dit jaar op het water plaats. De tocht wordt gehouden op don derdag 4 juli, de inschrijfter mijn sluit op 15 juni. Voor in formatie of aanmeldingen: brandweer Leiden, 071-212201 (Van der Graas /Van der Berg). pgo voor 55- zondag gehouden in \ngstehuis Rijn en ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De brug over de Oude Rijn is de schakel tussen de nieuwe S4 en de Leidse Plesmanlaan. De oversteek werd gisteren door de genodigden nog een keer met een bootje gemaakt, waarna gedeputeerde T. Jansen met het sluiten van de brug ervoor zorgde dat de nieuwe ontsluiting van de zuidelijke Bollenstreek een feit werd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VALKENBURG Het laatste gedeelte van de S4 tussen Leiden en Valken burg is gistermiddag offi cieel voor het verkeer opengesteld door gedepu teerde T. Jansen. Tegelij kertijd werd de op- en af rit van de rijksweg A44 in gebruik genomen. De NZH gaf het startsein voor de nieuwe sneldienst tussen Noord wijk en Lei den, die met de openstel ling van de S4 mogelijk is geworden. „Het werd ook wel tijd", ver zuchtte burgemeester Sj. Scheenstra van Oegstgeest sprekend namens de zes meest bij het project betrokken ge meenten, doelend op de lange voorgeschiedenis van de ver binding. Al in de zestiger jaren werden de eerste plannen ge maakt. Pas in 1988 werd ech ter gestart met de aanleg van de oost-westverbindingJtuim een jaar geleden werd het eer ste traject, tussen Katwijk en Valkenburg, opengesteld voor verkeer.Er is in totaal twee en half jaar aan de weg gewerkt. Met de aanleg van de S4 of ir G. Tjalmaweg, zoals de weg die in Leiden op de Plesman laan aansluit gaat heten, was een bedrag gemoeid van ruim 40 miljoen gulden. De provin cie nam daarvan 35 miljoen voor haar rekening, het rijk betaalde de resterende vijf miljoen. De door rijkswaterstaat uitge voerde aanpassingen aan de A44 hebben zeven miljoen gul den gekost. De provincie nam daarvan 3 miljoen gulden voor haar rekening. De weg zelf in clusief de brug over de Rijn kostte 31 miljoen gulden. By pass Met de nieuwe wegverbinding zal naar verwachting het ver keer van en naar de zuidelijke Bollenstreek een betere aan sluiting krijgen op het rijkswe gennet. Ook zullen de gemeen ten Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk en Wassenaar met an- zienlijk minder sluipverkeer geconfronteerd worden. Scheenstra sprak in dat ver band van „een belangrijke by pass". Hij drong er bij gedepu teerde T.Jansen op aan om haast te maken met een twee de oost-west-verbinding, die tussen de A4 en de A44. Deze A11-west zou volgens de Oegstgeestse eerste burger kort na het jaar 2000 gereed moeten zijn. T.Jansen toonde zich uiterma te content met de ingebruikna me van de S4. „Na de S54 is hiermee een belangrijke nieu we oost-westverbinding tot stand gekomen", sprak de ge deputeerde. „Binnenkort volgt de S2 die Hillegom met de A44 ter hoogte van Nieuw Vennep zal verbinden. Dan zal ook de Leimuiderbrug, een beruchte bottleneck, aangepakt wor den". De S2 zou volgens Jan sen in 1995 gereed moeten zijn. Ter hoogte van de aansluiting op de A44 zal een zogenaamd transferium in gebruik wor den genomen. Dit is een met een parkeerterrein gecombi neerd carpoolpunt. Ook de nieuwe snelveroinding van de NZH tussen Noordwiik en Lei den, lijn 25, en de bestaande snelbustdienst tussen Noord- wijk en Den Haag, lijn 95, zul len er een halte krijgen. Beide sneldiensten zullen ove rigens gebruik gaan maken van de S4. Dat betekent on dermeer dat lijn 95 niet meer via de bebouwde kom van Wassenaar zal rijden. De dienst boekt daardoor een tijd winst van vijf minuten. De NZH toonde zich bij monde van plaatsvervangend direc teur Van Trigt verheugd over die ontwikkeling. Aan zee Tijdens de opening van de S4 onthulden burgemeester C. Goekoop en wethouder J. Walenkamp van Leiden een bord met de naam 'Leiden aan Zee'. Hiermee symbolisch aan duidend hoe dicht de gemeen te Leiden in tijd gemeten bij de stranden van Katwijk en Noordwijk zal komen te liggen dankzij de nieuwe verbinding. Niet iedereen was echter even blij met de opening van de weg. Zo werd door Milieude fensie Leiden en Politiek Info centrum De Invalshoek actie gevoerd tjdens de opening. De actievoerders gaven via een spandoek en het maken van lawaai blijk van hun ongenoe gen. De actie viel in het kader van de landelijke campagne „Halveer het autoverkeer" van Milieudefensie. Volgens Milieudefensie neemt de over heid de milieuproblematiek niet ernstig, gezien uitbreidin gen van het wegennet als de S4. Er moeten volgens de or ganisatie zo snel mogelijk drastische maatregelen geno men worden om verdere mi lieuvernietiging te voorkomen. Sporthal Meerzicht Lisse opgeknapt LISSE De gemeente Lisse wil sporthal Meerzicht een op knapbeurt van ruim een miljoen geven. De gemeente denkt dat de sporthal na een aantal verbeteringen nog 25 jaar mee kan. De gemeente wil de hal ondermeer uitbreiden met een EHBO- massageruimte en een verenigingsruimte. Daarnaast moet de berging en de kantine vergroot worden. De kleed- en wasgele genheid zal gerenoveerd worden. Daarbij zal echter uitgegaan worden van de huidige indeling. Hierdoor zullen ook na de ver bouwing de gebruikers via de zaal, vaak met straatschoeisel aan, de kleedkamers moeten betreden. Aan de door de verenigingen geuite wens een betere scheiding tussen publiek en spelers aan te brengen, zal dus niet tegemoet gekomen worden. Ook zal er geen voorziening worden aangebracht voor TV-uitzendingen. Naast bouwtechnische verbeteringen zal ook de inrichting van de sporthal aangepakt worden. Zo zullen vier van de aanwezige zes tribunes vervangen worden. De klimaatbeheersing in sporthal Meerzicht, een groot pro bleem, zal al op korte termijn aangepakt worden. Nog voor 1 oktober van dit jaar wil de gemeente de cv-ketels en de warm watervoorziening vervangen. De verenigingen die gebruik maken van de zaal zullen zelf bij dragen in de kosten van de opknapbeurt. Dat zal niet via een bijdrage ineens gebeuren, maar door een extra huurverhoging van zeven procent die per 1 juli 1992 in zal gaan. De plannen rond Meerzicht zullen ter discussie staan tijdens een speciale bijeenkomst van de gemeente met de gebruikers van de sporthal. De bijeenkomst op 19 juni plaatsvinden. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: I l Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: \>\NA' (voor controle bezorging) I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: l Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ iiuiijumimauimr

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11