De Wereld van Heineken: een bruisende bierexpositie Flink minder zuurstof in het oppervlaktewater Brief namens Eleanor Roosevl I EXAMENS '91 Veel onbegrip over ongewilde kinderlooshe BINNENLAND EeidócSomu/nt DONDERDAG 23 MEI 1991 PAGf Minister vraagt opheldering lot gevangenen Zuid-Afrika DEN HAAG Minister Van den Broek van buiten landse zaken zal de Nederlandse ambassade in Preto ria laten nagaan waarom nog altijd 1300 politieke ge vangenen in Zuid-Afrika onder slechte omstandighe den worden vastgehouden. Tevens wil de bewindsman samen met zijn ambtge noten van de elf andere EG-landen bekijken of de vrijlating kan worden bespoedigd. Hij deed deze toe zegging gisteren in de Tweede Kamer op aandringen van Groen Links, dat de politieke druk op Zuid- Afrika wil vergroten om de onmiddellijke vrijlating van alle politieke gevangenen te bewerkstelligen. Woordvoerster Sipkes confronteerde de minister met het feit dat Johannesburg de gemaakte afspraken niet nakomt. Uiterlijk 30 april had de regering De Klerk alle 1300 politieke gevangenen vrij laten. AMERSFOORT Het zuurstofgehalte, een belangrijke factor voor het vaststellen van de kwaliteit van het opper vlaktewater, is in Nederland «.de laatste twaalf jaar flink achteruit gegaan. Op tien procent van de plaatsen waar monsters zijn genomen, wordt de overheidsnorm voor de algemene milieukwaliteit van het water niet gehaald. Dit blijkt uit onderzoeken van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS). De vereniging maakt zich zorgen over de gevolgen van de afnemende zuurstof- kwaliteit van het water voor de visstand. De NWS stelt dat de huidige wettelijke normen onvol doende zijn. Overbelasting van installaties voor de rioolwaterzuivering, lozingen door industrie en landbouw en achterstallig bagge- ronderhoud, zouden de oorzaak zijn van de verslechterde situatie. Staking Franse spoorwegen treft reizigers Nederland UTRECHT Reizigers die nog voor het ko mende weekeinde per trein naar Frankrijk willen, moeten morgen rekening houden met een staking bij de Franse spoorwegen. De Ne derlandse Spoorwegen hebben van hun Fran se collega's te horen gekregen dat er dan in heel Frankrijk geen trein zal rijden: de werk nemers van de Franse spoorwegen zullen het werk tussen vanavond 20.00 uur en zaterdag ochtend 6.00 uur neerleggen. Daardoor ver vallen negen D-treinen tussen Amsterdam en Parijs, evenals twee Eurocity's. De autoslaapt- reinen die van Den Bosch naar Narbonne en van St. Raphael naar Den Bosch rijden even min. Een woordvoerster van NS kon gister avond nog niet zeggen of al het treinverkeer tussen Nederland en Frankrijk onmogelijk zal zijn. AMSTERDAM Het mocht beslist geen stoffig museum worden, maar ze ker ook geen 'borstram- merij'. De wereld van het bier en de wereld van Heineken zou evenwichtig aan de 'man en vrouw' moeten worden gebracht en indringend gepresen teerd. En hierin is bier brouwer Heineken won derwel geslaagd. Gister middag opende de Am sterdamse burgemeester Ed van Thijn aan de Stad houderskade in de hoofd stad het fraai gerestau reerde Heineken Ont vangstcentrum. Hij sloot hiermee een periode van vijftien jaar af, waarin de Nederlandse bierbrouwer naarstig zocht naar een brou werijmuseum, maar wat hij uiteindelijk betitelde met ont vangstcentrum. Waar eens (vanaf 1868 tot 1988) de vele miljoenen liters schuimend bier werden ge maakt in een gebouw dat bij de Amsterdammers beter be kend staat als 'De Heineken' is in ongeveer anderhalf jaar tijd een boeiend bezoekerscentrum verrezen. Hoewel het accent van de bouwkundige ingrepen voornamelijk op verbouw van het monumentale pand lag, is dit herschapen in een uiterst modern 'museum', waarin de uitleg van de eigen biercultuur van Heineken uitstekend uit de verf komt. In tal van visue le presentaties, onder meer in vijf zogeheten gigantische ver- gistingskuipen, wordt de be zoeker een goed beeld gegeven van de geschiedenis en de toe komst van het bier. Het ontvangstcentrum, dat is ontworpen door de architect Cees Veth en waarvan de (ver)bouwkosten zo'n slordige tien miljoen gulden bedroegen, moet een trekpleister worden voor de vele tienduizenden nationale en internationale toeristen die Amsterdam jaar lijks bezoeken. PR-functionaris R. Elfrink omschrijft het centrum zelfs als een 'must' in de reisagen- da's van de toeristen. „Maar ook voor de vele Nederlandse consumenten en handelsrela ties moet 'De Heineken' als een soort visitekaartje gaan dienen". Een beeld van de hal met de roodkoperen vergistingsvaten, die op de kop af 120 jaar in 'De rieineken' dienst deden. Een rondleiding door het kun dig verbouwde pand voert de bezoeker van de oorsprong van het bier naar het heden, kortom van de blinkende ko peren vergistingsvaten naar de roestvrijstalen kuipen. Het oe roude handwerk en het mo derne bottelen, allemaal zaken waarover in het centrum alles aan de weet is te komen. Zelfs de complete stallen met de overbekende 'brouwerijknol len' (fraaie Engelse trekpaar den), waarmee vroeger de va ten bier werden vervoerd, ont breken niet. Historie 'De Heineken' werd in 1868 gebouwd door Gerard Adriaan Heineken, grootvader van Al fred. Gerard kocht vijf jaar daarvoor de uit 1592 daterende brouwerij 'De Hooiberg' op, in die tijd de grootste brouwerij van Amsterdam. Maar deze oleek al snel te klein. De nieu we brouwerij werd gebouwd op een terrein dat toentertijd net buiten de grachten lag en op de kop af 120 jaar in bedrijf zou blijven. Uitsluitend van wege economische motieven als de moeilijke af- en aanvoer van grondstoffen, emballage en eindprodukten besloot de brouwer de activiteiten naar Zoeterwoude en Den Bosch te verplaatsen. Op 20 april 1988 verliet het laatste flesje bier de Amster damse fabriek en rees meteen de vraag wat de toekomst van de historische panden zou worden. Besloten werd drie gezichtsbepalende onderdelen - het voormalige gistkelderge- bouw, het deels uit 1923 stam mende brouwhuis met zijn roodkoperen ketels en het ran ke silogebouw - voor het na geslacht te bewaren. De rest van het ruim één hectare grote brouwerijterrein werd overge dragen aan een bouwcombina tie. Bezoekers Bij de plannen voor het ont- vangcentrum is rekening ge houden met een bezoekersaan tal van 115.000 per jaar met een uitloop naar 150.000. Een gigantisch aantal als wordt be dacht dat in de tijd dat de brouwerij nog dienst deed in totaal zo'n 90.000 gasten wer den ontvangen. Het ontvangs tcentrum is het gehele jaar door alleen op werkdagen geo pend van negen tot vijf uur. Per dag worden voor maxi maal 600 personen zes rondlei dingen gehouden en de toe- igangsprijs bedraagt twee gul den. De entreegelden komen overigens geheel ten goede aan instellingen als het Rode Kruis, Terre des Hommes en het Wereld Natuur Fonds. De minimumleeftijd voor de bezoekers is gesteld op acht tien jaar. Elfrink: „Niet voor niets, want de verkoop van al coholhoudende dranken mag nu eenmaal niet onder deze leeftijd. Hoewel we als brou werij geen directe voorlichting geven over alcoholmisbruik zullen we toch met een aantal affiches hierop de aandacht vestigen. Ook voor Heineken geldt, dat we de bezoeker met een grote mate van terughou dendheid rond het gebruik van alcohol tegemoet zullen treden". Havo-leerlingen pijnigen hun hersenen tijdens het eindexamen geschiedenis in de gymzaal i Westland College. FOTO: STEPHEN Ef NAALDWIJK „Ik kon niet meer blijven zitten in die zaal, na een uur wilde ik al weg", zegt Farsia Ra- hamat over de gymzaal van het Westland College. Zij heeft daar juist het havo eindexamen geschie denis afgelegd: 39 vragen over 'Continuïteit en ver andering: de positie van de vrouw in Nederland en in de Verenigde Staten van Amerika, 1929-1969'. 'Nederland vóór, tijdens en na de Tweede Wereld oorlog 1939-1946' was het tweede onderdeel. „Maar ik heb nog maar even gewacht, jij was nog zo druk aan het pennen toen ik om keek", zegt ze. Haar vriendin Krista Slaman knikt: „Ik vond het moeilijk. Vooral de brief". „Afschuwelijk, die brief", bea men klasgenootjes. De ge wraakte opdracht bestond in het met elkaar verbinden van historische begrippen, dit in de vorm van een brief, zoge naamd van de hand van een Amerikaanse presidents vrouw. Farsia: „Je moest doen alsof je Eleanor Roosevelt was. Afzen der Eleanor, klaar. Ik heb me zo gehaast dat het misschien niet eens leesbaar is. Kan me niet schelen, ik moest er ge woon uit". „Ik heb er zelfs over gedacht om die vraag maar helemaal over te slaan. Dit hadden we nooit geoe fend", zegt Diana Menheer verontwaardigd. „Inderdaad, zeg", valt de rest haar bij. Docent C. Bentfelsen komt binnen met een stapel exa mens onder de arm. „Ik heb net een sukkel nagekeken die de brief niet heeft gemaakt", zo meldt hij hoofdschuddend. „Dat is stom...", klinkt het als uit één mond. Compensatievak „Ik vond het wel een leuk on derwerp, dat van die vrou wen". Marco Zuiderdijk gri mast balorig, hij heeft zojuist het vwo-examen geschiedenis achter de rug en is een beetje uitgelaten. In tegenstelling tot zijn klasge noten René Boers en Hidde Jan Buning is Marco er niet helemaal zeker van dat hij het goed heeft gemaakt. Af en toe geeft hij een kreun als hem een antwoord te binnenschiet dat tijdens het examen maar niet tot hem wilde komen. „Maak je niet druk, ioh", zegt Bentfelsen opbeurend. „Bij die vraag is een aantal verschil lende antwoorden mogelijk. Ik heb de corrigeerversie nog niet gezien, maar hier kun je soepel zijn". „Niet moeilijk, wel veel", is de conclusie van de andere twee. Een paar pittige vragen zaten er wel tussen. „Dat betoog vond ik vervelend", zegt Ri chard Koene. Hij doelt op vraag 6, waarbij de leerlingen evenals hun lotgenoten op de havo een aantal namen en be grippen in een artikel (mini maal 250, maximaal 350 woorden) moesten verwerken. Verder vond hij het goed te doen. Docent Bentfelsen beaamt dit. „Het zat beter in elkaar dan vorig jaar", vindt hij. Toen was het examen vwo te mak kelijk: „Veel feitjes, meer een havo-examen eigenlijk. Daar hebben we over geklaagd, maar we hielden ons hart vast dat ze het dit jaar van de weeromstuit extra moeilijk zouden maken". Er is een aparte commissie van leraren die de examens samenstelt; ze kriigen er vier zogenoemde taakuren per week voor, zo vertelt Bentfelsen. „Ieder jaar is er wel geouwehoer over de toetsing, maar ik denk dat het dit keer mee zal vallen". Hij haalt de opgaven uit zijn tas, de leerlingen buigen nieuwsgierig naar voren. „O nee, ook al fout", kermt Marco bij het bespreken van een aan tal vragen. De rest kijkt tevre den. „Voor mij is het puur een compensatievak', zegt René Boers. „Morgen wordt het me nens: wiskunde B. Daar ben ik zenuwachtig voor". Koene is er al vandoor gegaan, 's Mid dags heeft hij scheikunde. Niveau Voor de havo is er van van half twee tot half vijf natuur kunde. „Ellende", voegt Iskan- der Wissink rector J. Jörning na afloop toe. Even later blijkt dat voor hem nogal mee te vallen, zijn vriend Raymond de Roo is er ernstiger aan toe. .,Een 3 of een 4", zo voorspelt hij de uitslag. „Had ik dit toch geweten, ik had nooit kunde in m'n pakkej men". „Toch was het tf tengewoon moeilijk"! leraar Kees van Wijk. concentreerd lezen, g( ken, dat wel. De meeste eindexamen gen van het Westland' zijn het erover eens; schoolonderzoeken ve ger waren dan de eindexamens; dat gel alle vakken tot nog t vinden dat we de le op een behoorlijk moeten testen om ge schieters te voorkomt rector Jörning trots ui liggen de gemiddeld die op schoolonderzoel den behaald en de ei gen van de centrale wel mooi dicht bij hoor. Zoveel scheelt niet. Maar we kunnen gen op een hoog pe geslaagden door di heen". „Omdat we een stre zijn kunnen we ons profileren dan een sch den in Den Haag. Da vaak dat er minder k slagen, maar een groo te van de kinderen staat dan ook uit alle Natuurlijk ook goed d scholen bestaan, maal een eindexamen komf tuurlijk toch ook v groot deel op de Nea taal aan, begrijp je? I opgaven niet kunt lezi blijf je dan? Dan hel natuurlijk niet over sen die hier geboren die beter Nederlands dan hun ouders". „V deze samenleving me dan is Nederlands or lijk", zo beaamt ook kundeleraar Van Wijl Intussen staat een vwo'ers gebogen ovei woorden van docer Kerksta op het exami kunde. „Ik heb get antwoorden als de id< ling te maken, alles ki geschreven. Ik had twee uur en zevens minuten voor nodig", staat er drie uur voor vindt Kerkstra. „Dat heb ik fout! Küü bit", scheldt Miran Even later betrapt zij op een fout. „Ha, ha! nou de ideale leerling Baby's lopen meeste kans te worden vermoord' LEIDEN „In veel Europese landen lopen van alle leeftijds categorieën kinderen beneden de één jaar de meeste kans om vermoord te worden. Dat blijkt uit cijfers van de Wereldgezondheidsorganisatie. In de Verenigde Staten is dat niet het geval. Maar dat komt omdat we zoveel meer teen agers vermoorden". De Amerikaanse criminoloog prof.dr. D. Maier-Katkin, ge specialiseerd in kindermoord, zei dit gisteravond tijdens een gastcollege aan de Leidse uni versiteit. Maier-Katkin komt op grond van zijn bevindingen tot de slotsom dat zeer jonge kinderen in de regel door hun eigen ouders worden ver moord, meestal door de moe der. Katikin: „Kindermoord is in vergelijking met andere moor den tamelijk gemakkelijk te verdoezelen. Ik schat dat tus sen de twee en de tien procent van wat te boek staat als wie- gedood in werkelijkheid ge vallen van kindermoord be treft". Hij voegt er onmiddel lijk aan toe: „Begrijp me goed. Ik wens niet te suggereren dat je onmiddellijk argwanend moet worden als er zich een geval van wiegedood voordoet. Die ouders hebben al pijn ge noeg". SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultfleverl|/Wavery P AMSTERDAM „De op merking: 'Zal ik mijn man dan maar even langs stu ren', wordt nog steeds ge maakt tegen vrouwen die geen kinderen kunnen krijgen. Behalve het feit dat de omgeving verkeerd kan reageren, ondervin den ongewild kinderloze paren veel lichamelijke en geestelijke problemen. Depressiviteit, jaloezie, hoofd pijn en rugklachten komen veelvuldig voor. Erger is mis schien nog wel dat het pro bleem in de maatschappij en in de wetenschap tot nu toe nau welijks aandacht heeft gekre gen. Hierdoor vinden kinder loze koppels heel vaak onbe grip op hun pad". Pedagoog drs. Frank van Ba len, uit wiens mond boven staand citaat is opgetekend, hoopt morgen aan de Univer siteit van Amsterdam te pro moveren op het proefschrift 'Een leven zonder kinderen. Ongewilde kinderloosheid: be leving, stress en aanpassingen'. Het kunnen krijgen van kin deren wordt, volgens Van Ba len, door velen als vanzelf sprekend aangenomen. Voor tien procent van alle Neder landse (echt-)paren ten on rechte. Eén op de tien paren blijft namelijk ongewild kin derloos, zo blijkt uit het proef schrift. „Het verdriet over on gewilde kinderloosheid is pa radoxaal: het is treuren om een verlies van iets dat er nooit is geweest". Voor het proefschrift onder zocht Van Balen honderd twin tig ongewenst kinderloze pa ren die de vrouwenkliniek van het Academisch Zieken huis in Leiden bezochten. Na enige research merkte Van Balen dat er tot nu toe in de maatschappij en in de weten schap weinig aandacht is be steed aan de problemen van ongewilde kinderloosheid. Het accent is komen te liggen op de verschillende moderne me dische methoden om paren met vruchtbaarheidsproble men te behandelen en ae ethi sche aspecten daarvan. Maar wat gebeurt er met de koppels als vast komt te staan dat zij een gedwongen kinderloos le ven zullen leiden, zo vroeg Van Balen zich af. Invulling „De meeste mensen willen graag een kind en vinden dat ook heel belangrijk. Als je ze vraagt waarom ze dan zo graag een kind willen, dan verrast die vraag hen. Het is iets waarover mensen in het algemeen niet heel expliciete ideeën hebben. Na enig door vragen liggen de argumenten meestal op het gebied van ge luk, een invulling van je le ven", stelt Van Balen aan de vooravond van zijn promotie. Eenderde van alle door Van Balen onderzochte vrouwen zegt dat de kinderloosheid „het ergste is dat hen ooit is overkomen". De vrouwen lij ken het zich sterker aan te trekken dan de mannen en hebben ook meer psychische en lichamelijke klachten dan de kinderloze mannen. „Vast staat dat vrouwen in het alge meen meer opgevoed worden met de idee van moederschap als levensvervulling. Dat is nog steeds zo. Voor veel vrou wen geeft het moederschap status. In sommige kringen ligt dit anders maar over het alge meen is het vaderschap rela tief minder belangrijk. Waar vrouwen, als zij zich realiseren dat ze nooit kinderen zullen hebben, aanvallen van opstan digheid en depressiviteit krij gen, zijn mannen vaak slechts teleurgesteld". De paren die de promovendus onderzocht, variëren in leeftijd tussen de dertig en veertig iaar en probeerden gemiddeld al negen jaar kinderen te krijgen. Óndanks de ellende die de on gewilde kinderloosheid met zich meebrengt kwam hij op het spoor van een positief neveneffect. De relatie tussen de mannen en vrouwen is ge middeld beter dan die van pa ren zonder vruchtbaarheid sproblemen. Ze begrijpen el kaar beter en hebben meer contact. Dit geldt overigens niet voor de seksuele relatie van de pa ren die nogal kan lijden onder de medische onderzoeken die vaak met de vermeende on vruchtbaarheid samenhangen. Pedagoog drs. Van Balen met zijn proefschrift over de bele ving van ongewilde kinderloos heid waarop hij morgen aan de Vrije Universiteit van Amster dam hoopt te promoveren. FOTO: ANP De koppels moeten vele malen op een door de medici bepaald tijdstip juist wel of niet vrijen om de kans op een kind te vergroten. Hierdoor krijgt de seksualiteit iets geforceerds, zo stelt de onderzoeker. Vijfen twintig procent van de stellen voelde zich „een soort machi ne die geprogrammeerd wordt om tijdens de meest vruchtba re periode te vrijen". Meemoederen Als eenmaal vaststaat dat be paalde paren geen kinderen zullen krijgen staat er, zo con stateerde Van Balen, een aan tal mogelijkheden c koppels kunnen beslu zien van de oorspr wens om een kind t dat volledig van hen Ook is er de optie om ren een kind te krijg van één van de partr tisch de ouder is. H dan gebruik worden van donormateriaal. 1 lijkheid tot het adopl kinderen in binnen-1 land staat open maa ondervond Van Bal( wel geprobeerd om o dere manier deel t aan de opvoeding kind. Het „meemoedi bijvoorbeeld een kim familielid met een bi „Dit zijn dan de al te: in verschillende gra< toch een kind op te ben echter ook parei komen die zeggen: geen kind meer, he bij". Ze hebben ero dacht en zijn gedu lange tijd van on veel andere dingen die ze leuk zijn gaa Die stellen ze dan c hun leven". Volgens Van Balen hierbij vooral om v studeren, de bezigl (net als het moi maatschappelijke si schaffen. Geen opl< den het zoeken va hobbies, meer vakai tiever deelnemen aa enigingsleven, zo bli derzoek.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4