iBinnen drie eken leveren we doende bewijs" Lerpe aanval n FNV op Kok Belastingverlaging voor centraal akkoord Bestuur van PvdA achter Pronk a GENLAND Ceidoe Qowuvnt DONDERDAG 23 MEI 1991 PAGINA 3 rende campinghouder j;t geen vergunning meer iURG Domburg wil geen vrijstelling en minicamping meer verlenen aan een in- van deze gemeente. Reden hiervoor is het de man vorig jaar met een verborgen ca- jn gasten in de doucheruimte op zijn mini- ig op videofilms opnam. De gasten ontdek- weggewerkte videocamera in het toiletge- -v lestijds zelf en meldden hun bevindingen tre jemeente. mburger is onlangs door de rechtbank in burg voor dit feit veroordeeld tot een boete gulden. Het Domburgs college wil niet in- gdp het hoger beroep dat de voormalig mini- at ghouder 'heeft ingediend tegen de weige- i een vergunning te verlenen. „Je kunt dit van een camping niet aandoen", aldus de itewoordvoerder. Ombudsman: informatiseringsbank heeft onzorgvuldig gehandeld GRONINGEN De informatiseringsbank in Groningen heeft bij de controle van uitwonende studenten onzorgvuldig gehan deld, zo schrijft de nationale ombudsman mr. drs. M. Oosting in een rapport naar aanleiding van een klacht van een gedupeer de student uit Groningen. In het najaar van 1990 controleerde de informatiseringsbank alle (ex-) studenten die tussen januari en oktober van dat jaar een beurs voor uitwonenden hadden ontvangen. De studenten moesten op een formulier aangeven of ze uit of thuis woonden en wie dat niet deed zou van een uitwonenden beprs worden gekort naar een beurs voor thuis wonenden. Bij sommigen raakte het formulier zoek bij de post. Toen een student beroep aantekende tegen de beurskorting duurde het zes weken eer hij weer een uitwonenden-beurs kreeg. De informatiseringsbank had meer zekerheden moeten inbouwen om de studenten te bereiken, aldus de ombudsman. Een woordvoerder van de informatiseringsbank verklaarde dat de bank besloten heeft controles niet meer op deze manier uit te voeren. Defensie bespaart voor 43,6 miljoen DEN HAAG Ideeën van het personeel hebben Defensie in 1990 een bedrag van 43,6 miljoen gulden aan besparingen opgeleverd. Het afgelopen jaar werd voor 320.000 gulden aan beloningen en aanmoe digingspremies uitgekeerd. Staats secretaris Van Voorst tot Voorst heeft gisteren de prijs voor 'Het idee van het jaar 1990', een bedrag van 3300 gulden, uitgereikt aan K. G. van Leeuwen van de motoren werkplaats van de Rijkswerf in Den Helder. Hij vond een eenvou dige en goedkope manier om de luchtfilters van de dieselmotoren van onderzeeboten te verbeteren. NDP-voorzitter onderscheiden WASSENAAR Drs. J.A.M. van Tienen, lid van de raad van bestuur van VNU, is gisteren bij zijn afscheid als voorzitter van de vereniging de Neder landse Dagblad Pers be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen bij deze koninklijke onderschei ding werden tijdens de jaarvergadering van de NDP in De Wittenburg uitgereikt. De heer Van Tienen is opgevolgd door de heer J. de Vries, direc tievoorzitter van Damiate. Fraude met creditcards verdubbeld In j! DEN HAAG De fraude met cre ditcards is in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld tot vijf miljoen gulden. Gezien de sterke geroei van het aantal kaarthouders in Neder land, verwacht de Recherchedienst Betalingsverkeer dat het misbruik verder zal toenemen. Twee jaar geleden, toen slechts een half miljoen Nederlanders betaalde met plastic geld, werd voor twee miljoen gulden gefraudeerd. Inmid dels is het aantal kaarthouders ver dubbeld en het fraudebedrag toege nomen tot vijf miljoen gulden. Om de fraude binnen de perken te houden moeten banken en bedrijven kaarthouders om een legitimatiebe wijs vragen en dat document ook controleren, zo vindt de Recherche dienst Betalingsverkeer. „Vorige maand is het Verificatie Informatie Systeem gepresenteerd, waarin alle gestolen legitimatiebewijzen zullen worden geregistreerd. Waneer de documenten zijn ingevoerd moet er ook gebruik van worden gemaakt. Het ontbreekt nogal eens aan contro le. Nederlanders kennen de echt- heidskenmerken van betaalmidde len onvoldoende", aldus een woord voerder van de Recherchedienst Be talingsverkeer. ij, HERCHEURS OP ZOEK NAAR 'ZIEKEN' DIE BIJKLUSSEN ;ogNELLEMAN 'dal HAAG/AMSTER- 'hL- Een personeels- bJie het vermoeden een werknemer ten onrechte N*ielclt en tegelijker- ^ers betaald werk H kan tegenwoor- ^ei!>r controle ook een ke hebureau inscha- In pogingen het erzuim terug a heeft dit nieuwe de kop op ge- Minister De Vries bü zaken) en de ezdg van de Arbeid die aanpak onaan- isterdamse bureau I in, al 29 jaar actief in a perachtige sector van rticuliere speurwerk, lh aan om a raison van len per dag zo'n frau- heterdaad te betrap- lucratieve zaak, want ,reG Hofmann, de eige- 5r i het bureau, grijpen werkgevers naar dit ïddel'. lvoerder van het mi- 'an sociale zaken en Ugenheid heeft er ech ter geen goed woord voor over. „Het is een kwalijk ver schijnsel. Controle van het ziekteverzuim behoort deel uit te maken van het medische circuit. Als de indruk bestaat dat iemand het ziekteverlof misbruikt om bijvoorbeeld zwart werk te verrichten dan moet dat ook door controleurs van de bedrijfsvereniging, het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) vastge steld kunnen worden. De daar werkzame artsen moeten kun nen constateren dat iemand kerngezond is. Het lijkt ons dat we die kwalijke kant van intensief speurwerk niet uit moeten". Ook uit het officiële standpunt van de minister blijkt dat de pogingen om het ziektever zuim met preventieve maatre gelen terug te dringen toerei kend moeten zijn en dat in schakeling van een privé-de- tective in feite tot de welhaast 'a-sociale activiteiten' moet worden gerekend. „Maar", zo werpt Hoffmann tegen, „het frauduleuze ziekteverzuim, waarvoor wijworden inge schakeld, komt vaker voor dan men denkt. Het bewande len van de normale controle wegen met inschakeling van het GAK blijkt in die gevallen niet toereikend. Zo'n fraudeur is dan toevallig net- naar de apotheker of even naar de huisarts. Hij krijgt dan een kaartje in de bus met de op dracht op het spreekuur te ko men van de controlerend ge neesheer. Dat doet hij dan ook en weet zich er bij die gelegen heid weer uit te draaien. We kennen gevallen dat iemand die situatie ruim 200 dagen wist te rekken en zich vervol gens weer op het werk meld de. Later herhaalde dat spel zich weer. Is dat dan geen kwalijk verschijnsel? We kun nen meestal het afdoende be wijs in twee en een halve week leveren". Spanning Een ondernemer die toene mende spanning op de werk vloer constateert, omdat een werknemer almaar zogenaamd ziek is, terwijl men hem elders heeft gesignaleerd, heeft er volgens Hoffmann best wat geld voor over om zo iemand met behulp van een recher chebureau aan te pakken. „Want geloof me, wie er echt op uit is om te frauderen gaat uiterst slim te werk. Welis waar stelt het GAK spoedcon- troles in, maar heel vaak lijkt alles dan toch in orde". Met wervende teksten in het met een oplage van 50.000 exemplaren periodiek ver schijnende blad 'Hoffmann Recherchetips' suggereert het Amsterdamse bureau dat het ziekteverzuim met de hulp van enig intensief speurwerk Detectivebureaus proberen hebben gemeld. kan worden verminderd. „U kent de wet van Pareto die stelt dat alles een verhouding van 80-20 procent heeft? Twintig procent van uw klan ten zorgt voor tachtig procent van uw omzet. Hetzelfde per centage geldt in doorsnee voor oneigenlijk ziekteverzuim. Twintig procent van het per soneel neemt ongeveer tachtig procent van het ziekteverzuim voor zijn rekening", zo orakelt Hoffmann. Vervolgens suggestief genera liserend: „U kent ze misschien wel die types die al op vriidag aankondigen dat ze de volgen- 5 vaker mensen te betrappen die ergens zwart bijklussen, terwijl ze zich bij hun gewone baas ziek FOTO: SP de week wel ziek zullen zijn. Afhankelijk van het weerbe richt of een eigen klus, die uit gevoerd moet worden". Verwerpelijk Zodra één van de ruim 30 me dewerkers van bureau Hof mann heeft vastgesteld dat de 'zieke' elders werkt, krijgt een functionaris van het gedupeer de bedrijf de uitnodiging om bij het volgende bezoek aan de nieuwe 'werkkring' van de zieke medewerker aanwezig te zijn. „U kunt zich voorstellen", aldus Hoffmann, „dat ons an dere bewijsmateriaal niet eens meer nodig is als ter een confrontatie tussen de be- drijfsvertegenwoordiger en de 'patiënt' heeft plaatsgevonden. De Stichting van de Arbeid waarin zowel de werkgevers als de werknemersorganisaties zijn vertegenwoordigd, vindt die aanpak verwerpelijk. „Het is zeker niet correct", zo laat ook de Federatie Nederlandse Vakverbond (FNV) in Am sterdam weten. Er zijn immers bevoegde medische instanties en in het uiterste geval van frauduleuze praktijken kan desnoods de politie worden in geschakeld. Het raakt ook de werving en selectie van perso neel. Soms heeft men een be wijs van goed gedrag nodig. In enkele gevallen kan een kan didaat worden afgewezen zon der dat hij de reden kent. Er blijken dan op een volstrekt oncontroleerbare wijze met be hulp van een bedrijfsrecher chebureau nadelige feiten te zijn aangedragen die hem of haar in de verdere carrière parten kunnen spelen. De Stichting van de Arbeid vindt dat een moreel onaanvaardba re aanpak en daaronder hoort ook die controle op het ziekte verzuim". RAI ND BIJLEVELD [AAG Minister In financiën heeft kan de wortel van beidsverhoudingen door het algemeen j verklaren van jve arbeidsover- pten te willen los- fNV-voorzitter Jo- jtekelenburg, uit hond deze kritiek meent dat met prstel niet-georga- bedrijven te veel 'vrijgelaten. )urg vreest een con- slag tussen bedrijven te verhoudingen tus- i H<fëevers en werkne- Kiler druk komen te fat komt is een jun- |e strijd die nieuwe iedt voor verenigin- werknemers in op- ior de suggestie van en.| ik dus geen barst", Jrsflkelenburg. (voorzitter hekelt de ra. )nnen-politiek van net. Dat is volgens Stekelenburg te wijten aan een combinatie van financiële problemen bij de overheid, een verliezende PvdA, weigerach tige werkgevers en een stelsel matig gedram vanuit de rech tervleugel van het CDA. De vakbondsleider zegt dat alle verworven sociale rechten voor het FNV niet onbe spreekbaar en onaantastbaar zijn. Maar hij wil ook geen uit verkoop houden in het stelsel van sociale zekerheid. Volgens Stekelenburg chante ren politici de vakbonden met het dreigen van het loslaten van de koppeling. Hij doelt te vens op minister De Vries van sociale zaken die afgelopen weken herhaalde keren liet doorschemeren dat de koppe ling van lonen en uitkeringen in gevaar komt. De FNV-voor- zitter meent echter dat de poli tici bij de vakbeweging aan het verkeerde adres zijn. „Niet wij moeten door de politiek onder druk worden gezet. Dat moet gebeuren bij de werkge vers die zich aan maatschappe lijke problemen niets gelegen laten liggen en alleen maar met de geldbuidel rammelen", aldus Stekelenburg, die van daag sprak op het congres van Druk en Papier FNV in Slag haren. iie-koerierster sterft in KLM-toestel sJdAM Een 18-jarige Colombiaanse vrouw blijkt za- (chm boord van een KLM-vliegtuig tijdens een vlucht van iar Milaan te zijn overleden. De vermoedelijk doods- s de uitwerking van een aantal opengesprongen bolle- "(Ane in de maag van de vrouw. Bij onderzoek zijn in het "'[Van de vrouw 19 bolletjes gevonden die waren gevuld w "3 gram cocaïne. Tevreden lachend houdt een Amsterdamse brandmeester een kat vast. Het tamme roofdier is er opvallend onder de omhelzing. De kat ontsnapte gisteren aan een brand waaraan een woning aan de Amsterdamse Hamerstraat ten prooi viel. FOTO: ANP ER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON 2D TE ZIEN WIUEN PIE aeOTt MENSEN HIER Ii DEN HAAG Als werk gevers en werknemers een centraal akkoord slui ten over vergaande loon matiging in 1992, dan is het kabinet bereid de be lastingen te verlagen. Dit aanbod van minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld van Sociale Za ken werd gisteren al met een door de sociale part ners van de hand gewe zen. Zowel de vakcentrale FNV als de werkgeversor ganisatie VNO lieten we ten dat ook in 1992 ge woon per bedrijfstak over de lonen onderhandeld zal worden. De Vries en Ter Veld doen hun opmerkelijke voorstel in een schriftelijke toelichting op de wet die de koppeling tussen lonen en uitkeringen regelt. Volgens de bewindslieden is het moment griezelig dichtbij waarop de koppeling onbetaal baar wordt. Niet alleen neemt het aantal uitkeringsgerechtig den weer toe, ook de door het Centraal Planbureau voorspel de loonstijging in 1992 zet de koppeling op de tocht. De bewindslieden benadruk ken dat loonmatiging cruciaal is voor het herstellen van de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden en het kunnen volhouden van de koppeling. Daarom roepen zij bonden en werkgevers op de lonen in 1992 niet harder te la ten stijgen dan de inflatie (cir ca 3 procent, red.). Om de wer kenden toch enig koopkracht- vooruitgang te bieden zou de eerste schijf in de inkomsten belasting verlaagd kunnen worden en de de belastingaf trek voor werkenden (arbeids kostenforfait) verhoogd. Dit voorstel lijkt als twee druppels water op een plan dat het PvdA-kamerlid Leijnse giste ren in zijn eigen fractie liet circuleren. Deze zomer wil het kabinet bekijken of het beleid dat ge richt is op loonmatiging en te rugdringing van het aantal uitkeringsgerechtigden kans van slagen heeft. Dan is de So ciaal Economische Raad klaar met zijn adviezen over een aanpak van wao en ziektewet en liggen er tevens nieuwe prognoses van het Centraal Planbureau. Mochten alle seinen op rood staan, dan wordt al per 1 janu ari 1992 ontkoppeld, zo schrij ven De Vries en Ter Veld. In antwoord op vragen van de Kamer zeggen zij dat de kop peling eventueel in juli vol gend jaar weer wordt hersteld als mocht blijken dat de kabi netsmaatregelen toch effect sorteren. Dat moet dan blijken uit het Sociaal Economisch Plan 1992, dat in april 1992 uitkomt. De bewindslieden schrijven dat bij een mogelijke ontkop peling de koopkracht van mensen met een uitkering zo veel mogelijk in tact zal blij ven, maar keiharde garanties willen zij niet geven. In een eerste reactie hebben de beide regeringsfracties laten weten die opvatting te delen. Nationaal sportcentrum voor chronisch zieken DEN HAAG Mensen met een handicap of chro nische aandoening stimu leren om actief aan sport te gaan doen. Dat is het doel van het op te richten Nationaal Centrum Sport- vorming (NCS) waarvoor de plannen vandaag in Den Haag zijn gepresen teerd. Het centrum wordt gebouwd op de locatie „Het Zilveren Schor" aan de oever van het Veerse Meer in Arnemuiden. Dat terrein is een geschenk aan het Nederlandse volk van prinses Juliana en prins Bern- hard bij hun 25-jarig huwelijk. Het centrum gaat vanaf sep tember sportweken organise ren, waar alle veld-, zaal- en watersporten mogelijk zijn. Verder zal het NCS studie bijeenkomsten voor deskundi gen organiseren. Bovendien wordt het centrum een docu- mentatie-plaats. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten op de zelfde plek ook een multifunc tioneel Zeeuws Sport Centrum te vestigen. Dat moet dan gaan samenwerken met het NCS. Subsidie voor het centrum komt van het Praeventiefonds en het ministerie van wvc. Initiatiefnemer is de revalida- tie-arts A. Klapwijk, die ook een rol speelde bij de actie Open het Dorp. Koningin Bea trix heeft het centrum laten weten zeer verheugd te zijn over „het positieve plan voor de realisering van dit cen trum". Idoor RIK IN 'T HOUT AMSTERDAM Het be stuur van de PvdA staat vierkant achter de eigen minister Pronk in diens conflict met premier Lub bers over de besteding van het overheidsbudget voor ontwikkelingssamen werking. Pronk verzet zich er fel tegen dat hij „nog meer" moet gaan bijdragen aan de opvang van asielzoekers. Morgen praat de ministerraad over deze zaak, waarbij het er volgens ingewij den zeer hard aan toe zou kunnen gaan. Onlangs dreigde Pronk met aftreden als hij in deze kabi netsperiode meer dan de vol gens hem afgesproken 420 mil joen gulden zou moeten beste den aan de oplossing van het asielzoekersprobleem. Volgens Lubbers vloeit dit echter auto matisch voort uit de afspraak dat Ontwikkelingssamenwer king opdraait voor de kosten van het almaar toenemende aantal asielzoekers uit de Der de Wereld. Het PvdA-bestuur is het roe rend met Pronk eens: „On danks de financiële problemen van de rijksoverheid moet worden vastgehouden aan het uitgangspunt dat de begro- tingsgelden voor ontwikke lingssamenwerking daarvoor moeten worden gebruikt waarvoor ze bedoeld zijn: steun aan ontwikkelingslan den". Volgens het PvdA-be stuur is de betreffende begro ting de afgelopen tien jaar meer en meer belast met 'onei genlijke' uitgaven. Bovendien is volgens het be stuur van de PvdA de af spraak op de tocht komen te staan dat Ontwikkelingssa menwerking minimaal 1,5 procent van het Netto Natio naal Inkomen mag besteden. Partijvoorzitter Marjanne Sint en de haren verwachten van het kabinet dat het alles op al les zet „om deze trend nu ein delijk eens een halt toe te roe pen. Voor veel arme landen dreigt 1991 een zeer moeilijk jaar te worden. Daarom mag niet met verkeerde signalen worden gereageerd". Spektakel met Maagdenburger halve bollen in Zaandam ZAANDAM Het Zaanlands Lyceum in Zaandam houdt za terdag ter gelegenheid van zijn 125-jarig bestaan een symposi um over lucht en luchtledig, waarbij als spectaculairste on derdeel van de jubileumvie ring de befaamde proef met de Maagdenburger halve bollen wordt gedaan. De proef werd in het jaar 1654 voor het eerst uitgevoerd in Regensburg- Maagdenburg. Bij dat experi ment bedacht door en uit gevoerd onder toezicht van de natuurkundige Otto von Gü- ricke, die tevens burgemeester van Maagdenburg was werd de lucht uit twee herme tisch op elkaar passende halve bollen weggepompt, zodat er een volledig vacuüm ontstond. De bollen waren daardoor zó hecht met elkaar verbonden dat er volgens Von Güricke een enorme kracht voor nodig zou zijn om ze weer uit elkaar te trekken. Bij het 17e-eeuwse Maagdenburgse experiment dat overigens werd uitge voerd tijdens de Rijksdag van Regensburg werden zestien paarden ingeschakeld. Het Zaanlands Lyceum laat voor zijn proef met exacte kopieën van de halve bollen die nog altijd eigendom zijn van de Universiteit van Maag denburg eveneens zestien Zeeuwse trekpaarden opdraven. KONINKLIJK HUIS 24 mei Koningin Beatrix opent In Den Haag het nieuwe hoofdkantoor van de stichting Nederlands Comité UNICEF.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3