Bijzonder karakter VU ter discussie gesteld Kerkleiders Zuid-Afrika mijden vredesconferentie Rerum Novarum viel in schrale aarde II Wijding drie priesters COMMENTAAR £eidóe6ouici/rit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CekbeSou/icmt DONDERDAG 23 MEI 1991 PAG Een kleine vonk loacir men niet op heeft gelet, heeft dikwijls een grote brand vemorzaakt NEDERLAAG VOOR DE KLERK JOHANNESBURG De meeste godsdienstige lei ders in Zuid-Afrika heb ben besloten dit weekein de niet deel te nemen aan een vredesconferentie on der leiding van de Zuida- frikaanse president F.W. de Klerk. De leiders van de lidkerken van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de rooms-katho- lieke bisschoppen en leiders van de joodse, islamitische en hindu-gemeenschap in Zuid- Afrika menen, dat „de confe rentie niet het doel kan dienen waarvoor ze oorspronkelijk bedoeld was", namelijk om een einde te maken aan het geweld in de zwarte woonoor den. Daarmee is de poging van De Klerk om alle invloedrijke partijen om de tafel te brengen mislukt. Het besluit van de godsdienstige leiders zonder dat er enige hoop is op een al ternatieve conferentie, is een ernstige tegenvaller voor allen die op een spoedige verminde ring van het geweld bij de zwarten onderling hoopten. Eerder liet het ANC weten de conferentie te boycotten. De Klerk zal alleen vertegen woordigers van de Inkatha-be- weging van Mangosuthu Bu- thelezi en van enkele kleine, in het parlement vertegen woordigde partijen rond de ta fel aantreffen. Het besluit van de godsdiensti ge leiders betekent ook, dat de pogingen van de Raad van Kerken om de conferentie te redden zijn mislukt. Voorzitter Khoza Mgojo en secretaris-ge neraal Frank Chikane van de Raad van Kerken waren dins dag nog met een door zaken lieden gecharterd vliegtuig van Johannesbrug naar Kaap stad gevlogen voor een ge sprek met De Klerk. De Nederduitse Gereformeer de Kerk, de grootste blanke kerk in Zuid-Afrika, zal wel aan de conferentie onder lei ding van De Klerk deelnemen, heeft vice-voorzitter prof. Jo- han Heyns laten weten. Hij betreurt het besluit van de godsdienstige leiders. „Natuur lijk ben ik zeer, zeer teleurge steld. Ik hoopte echt, dat ze zouden komen". Volgens hem betekent het accepteren van de uitnodiging van De Klerk niet dat zijn kerk partij kiest voor de regering. „Ik denk dat het een keuze voor de vrede is", aldus Heyns. Hij zinspeel de erop dat de godsdienstige leiders die wel aan de confe rentie deelnemen, erna met een plan komen om de impas se te doorbreken. DR. OOSTLANDER: „NIET ZEUREN, DOEN" AMSTERDAM Is de Vrije Universiteit (VU) 'bijzonder' genoeg om als universiteit te blijven be staan of is het maar beter om te fuseren met bijvoor beeld de Universiteit van Amsterdam (UvA)? De meerderheid van de VU- gemeenschap zal de eerste vraag bevestigend beantwoor den, zo kan worden geconclu deerd na een middagje bezin ning op het bijzondere karak ter van de universiteit die honderdelf jaar geleden werd gesticht door de gereformeer de voorman Abraham Kuyper. Wat de bijzonderheid van de VU inhoudelijk bedoelen we de christelijkheid van de VU, zei universiteitspastor ds. S.A. Boonstra feitelijk is, werd niet echt duidelijk. Voor veel mensen heeft die identiteit te maken met de sfeer op de universiteit, met keuzen voor bepaald onder zoek, met de wijze waarop de VU-mensen met elkaar om gaan en dergelijke. Omdat de .'neuzen niet meer dezelfde kant uitwijzen' is het niet zo gemakkelijk de concrete uit werking van het bijzondere karakter aan te geven, vond de hoogleraar psychologie prof. dr. J.F. Orlebeke. De christelijke traditie heeft voor hem in zijn dagelijks werk ze ker betekenis, vertelde hij. Vanuit die traditie stelt hij zichzelf vragen over de wijze waarop hij met mensen in on derzoek omgaat en over zijn omgang met studenten. „Maar dat feit is niet aan de VU als zodanig gebonden, maar aan mijn persoon. Ik zou zo ook doen als ik aan een rijksuni versiteit zou werken". Regelmatig Er wordt net als aan andere bijzondere universiteiten aan de VU met een zekere regel maat publiekelijk een punt ge maakt van het bijzondere ka rakter. Na de oprichting in 1880 door Abraham Kuyper bleef de identiteit min of meer vanzelfsprekend tot in 1968. De gereformeerde wereld waarin de wieg van de VU stond, was opengebroken en de VU moest in die nieuwe si tuatie haar positie opnieuw formuleren. Onder anderen de hoogleraren W.F. de Gaay Fortman en Lever bemoeiden zich met die discussie. Zij von den dat de VU in een open verhouding moest staan met wetenschap en samenleving. De formulering van grondslag en doelstelling verloren in dat jaar haar exclusieve gerefor meerde karakter; of, zoals De Gaay Fortman en Lever het uitdrukten: de VU moest zich gaan bewegen in de oecumeni sche wereldgemeenschap. Ruim tien jaar na die discussie werd het 'Bezinningscentrum' opgericht met als bedoeling het nadenken over weten schap en levensbeschouwing te stimuleren. Daardoor zou het bijzondere karakter van de VU beter vorm kunnen krij gen. In 1980 werd er ter gelegen heid van het eeuwfeest op nieuw zwaar gediscussieerd. De controversen waren legio; er werden zo'n vijfhonderd bladzijden volgeschreven voor een congresmap. Dat het eigen karakter nu weer aan de orde is gekomen hangt samen met de 'ontdek king' van het Bezinningscen trum van de VU dat op allerlei niveaus van de universitaire gemeenschap 'het bijzondere' weer heftig wordt bediscus sieerd. Er wordt nogal eens ge zegd dat de christelijke doel stelling alleen maar een dek mantel is voor een universiteit die feitelijk niets bijzonders meer heeft. Die discussie moet publiekelijk gevoerd worden, vond het centrum en organi seerde de bezinningsmiddag. Het hoofd van het Bezinnings centrum prof. dr. A.W. Mus- schenga verklaarde dat er in derdaad duidelijkheid moet komen op dat punt. „Ik wens de waarheid onder ogen te zien, liever dan zo'n centrum voort te laten bestaan". Student Bram Bos (politicolo gie) dacht er anders over. In ieder geval de B-studies van de VU kunnen wat hem be treft wel fuseren met de Uni versiteit van Amsterdam. Er is niets wat deze studies aan de VU 'bijzonder' maakt en het is gewoon een kwestie van eer lijkheid om gemeenschapsgeld dan niet langer te gebruiken Dr. A. Oostlander voor iets waarvoor het niet is bedoeld". Internationaal Drs. A. Oostlander, ooit docent aan de VU en nu Europarle mentariër en CDA-ideoloog, vindt het mooi dat Amsterdam twee universiteiten heeft. De Universiteit van Amsterdam als regionale universiteit en de de VU als internationale uni versiteit. Als het waar is dat Nederland te weinig christe lijk geëngageerde geleerden van hoog niveau herbergt om de VU te bemensen, 'in de di aspora' zijn voldoende geest verwanten te vinden om er FOTO: DIJKSTRA aan mee te werken dat de VU een internationaal trefpunt wordt voor (aankomende) ge leerden die staan in de christe lijke traditie. Oostlander heeft ook al een 'verlanglijstje' van specialitei ten klaar: ontwikkelingssa menwerking en nu, heel acuut, activiteiten voor het re ligieus en moreel gedesoriën teerde Centraal- en Oost-Eu ropa. „De VU is zich nog nau welijks bewust wat ze aan de anderen, daar ter plekke, ver plicht is", aldus Oostlander. „Niet zeuren, doen", zo besloot hij. Morgen wordt aan de Vrije Universiteit een boek gepresenteerd over de beginperiode van het christelijk-sociale denken in Nederland: 'Een arbei der is zijn loon waardig'. De pauselijke encycliek Rerum Novarum en het christelijk sociaal congres uit 1891 markeerden het begin van die beweging. Hoewel het er soms op lijkt dat de sociale kwestie door allerlei maatregelen in de- afgelopen honderd jaar uit de wereld is ge holpen kan uit dit boek toch iets anders geconclu deerd worden. Misschien is de sociale kwestie niet wegens succes opgeheven. Ook het feit dat bepaalde soci ale verworvenheden zoals de WAO en pensioenrechten van daag de dag weer ter discussie staan, geeft voedsel aan die ge dachte. Het vooruitgangsgeloof het dogma van de economi sche groei schuilt nog ach ter iedere begroting. Nu is het weliswaar niet meer de beet- wortelsuikerfabricage, maar de biotechnologie die voeding geeft aan dat vooruitgangsidee. Met de moderne communica tiemiddelen worden niet lan ger telegraaf en telefoon maar televisie en databestanden be doeld. En ook de verkilling van relaties is overanderd doorgegaan, zo blijkt uit de en cycliek Rerum Novarum et Antiquarum die deze maand door de paus in een nieuwe meer anti-kapitalistische jas werd gestoken. Uit het boek blijkt op de eerste plaats dat het pauselijk schrij ven van 1891 in aanmerkelijk minder vruchtbare grond viel dan het christelijk-sociaal con gres aan protestantse zijde, dat in hetzelfde jaar plaatsvond. Dat had voornamelijk te ma ken met het feit dat katholie ke geestelijke leiders ten aan zien van het sociale denken de teugels strak hielden, terwijl de protestantse leiders (zoals Abraham Kuyper) het voor touw namen. De eerste jaren na de pauselij ke encycliek en het eerste christelijk-sociaal congres zijn eigenlijk opgegaan aan discus sies over de organisatievorm. Aanvankelijk huldigde Kuy per namelijk de wat merk waardige opvatting dat de ar beiders zich in neutrale vakor ganisaties moesten organise ren, maar zich daarnaast kon den verenigen in een confes sioneel werkliedenverbond. Voor een man die de maat schappelijke tegenstellingen niet schuwde (zie zijn leer over de 'antithese') was dat be paald geen logisch standpunt. Paus Leo XIII I FOTO: KATHOLIEK DOCUMENTATIECENTRUM Hij liet het dan ook in 1900 va ren. Het christelijk-sociaal congres werd in 1891 georganiseerd omdat het protestantse kamp sterk verdeeld was over het opstellen van een sociaal pro gram. Abraham Kuyper vrees de een surrogaat-socialisme voor de protestantse 'kleine luyden'. Hij wilde een goed onderbouwd initiatief om de mannenbroeders in hun eman cipatiestrijd beter te wapenen. Er mocht niet slechts een tij delijk doel nagestreefd wor den, maar de meester van de negentiende eeuwse polemiek wilde een gefundeerde „archi tectonische kritiek". Aan de andere kant was er een sterke pressie vanuit Friesland waar onder leiding van de christelijke gerefor meerde predikant J. van An- del uit Leeuwarden werd aan gedrongen op een sociaal pro gram. Daarin zouden onder meer het stakingsrecht en de grond-onteigening van here- boeren geregeld moeten wor den. Met name door de land bouwcrisis en de wantoestan den in de veengebieden, waar kinderen langs de kant van de weg liepen te bedelen, kwam de roep tot actie vooral uit Friesland. Het feit dat zowel Domela Nieuwenhuis als Pie- ter Jelles Troelstra uit Fries land kwamen is wat dat be treft tekenend. Het protestantse werklieden verbond Patrimonium maakte zich bovendien sterk om ie mand van Patrimonium in de Tweede Kamer te krijgen, maar van dat laatste wilde Kuyper (ën de rest van de Anti-Revolutionaire Partij) niet weten. Door Kuypers opstelling èn de Friese pressie werd afgezien van een sociaal program en besloten tot het houden van een christelijk sociaal congres. Daar werd het stakingsrecht erkend. Hoewel Kuyper zich in principe niet tegen grond onteigening verklaarde, nam het Congres daarover geen be sluit omdat dit agendapunt niet meer ter sprake is geko men. Kuyper dacht overigens niet aan landnationalisatie, maar eerder aan een onteige- ningsrecht op provinciaal of gemeentelijk niveau. Tenslotte heeft de Friese groep zelf een sociaal program gemaakt dat uiteindelijk in aangepaste vorm door de landelijke orga nisatie Patrimonium werd overgenomen. Katholiek Het sociaal denken in de ka tholieke kerk nam een aanvang onder leiding van de clerus en heeft zich daar de eerste tientallen jaren niet aan ontworsteld. De sociaal bewo gen politicus H. Schaepman heeft nog wel geprobeerd or ganisaties in het leven te roe pen waarin de werkman niet „zoet gehouden" werd, zoals in de Nederlandsche Roomsch Katholieke Volksbond, maar het heeft nauwelijks gebaat. Eigenlijk liet de paus er geen twijfel over bestaan dat het streven naar meer welvaart „onder de hoede en de leiding en den bijstand van de gods dienst geschieden zou". In het overheersende conservatief- katholieke volksdeel werd dat zonder al te veel oppositie aan vaard. De leniging van de ar moede kon ook geschieden door vasten, meende de bis schop van Den Bosch kort na dat Rerum Novarum was ge publiceerd. In de bijdrage van prof. dr. J.A.Righart aan 'Een arbeider is zijn loon waardig' wordt duidelijk dat Rerum Novarum in schrale Nederlandse aarde viel. Het streven naar wel vaart voor de arbeiders kwam dan ook niet veel verder dan de liefdadigheid (caritas) die direct werd gekoppeld aan ge- loofsverdediging. Priesters die zich het zware arbeidersbe staan sterk aantrokken, heb ben de eerste decennia dan ook moeizaam gelaveerd tus sen de obstakels in de hiërar chische kerkstructuur en de noden van de katholieke ar beider. In elk geval heeft de bemoeie nis van de geestelijkheid er voor gezorgd dat het_ondanks pogingen van protestantse zij de nooit tot een samenwerking kon komen tussen de beide zuilen. Vandaar dat er in 1909 een katholieke vakcentrale kwam naast het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat geen specifieke protestantse grondslag had maar in de praktijk wel die signatuur kreeg. Zo had Nederland als enige land in het moderne West-Europa naast een om vangrijke katholieke vakbe weging ook een krachtige protestantse sociale organisa tie. Rood en links Volgens Kuyper moest een anti-revolutionair links ('gau- che') zijn. Talma, de ideologi sche grondlegger van de chris telijke vakbeweging, werd ook al rood en links genoemd en in het parlement meenden de ka tholieken dat de anti-revolu tionairen veel te hard van sta pel liepen. Toch zochten de protestantse arbeiders geen aansluiting bij de socialisten of progressieve liberalen. Zij be keken de zaak vanuit een vol komen andere hoek. Er was voor hen geen sprake van kapitaal en arbeid als con currerende eenheden, maar het ging om de gelijkwaardig heid van patroons en arbei ders. Het was immers niet een machtskwestie, maar het be trof een roeping achter de werkbank, op kantoor of waar het dan ook mocht zijn. Van daar dat de strijd zich ook niet richtte op een vast uurloon - zoals de socialisten voorston den - want dat zou het 'mam- monisme' en 'materialisme' vergroten. Het roepingsbesef betrof naast het verdienen van een loon om het gezin te on derhouden evenzeer de dienst baarheid aan het bedrijf en de maatschappij. Deze ideologische'basis kristal liseerde zich in protestants Ne derland uit. De katholieke fundamenten voor de christe lijk-sociale beweging lagen vooral in de kerkelijke struc tuur. Toen die band steeds los ser werd was het dan ook niet zo verwonderlijk dat de katho lieke vakorganisatie NKV op ging in een algemene federa tie. De titel van het boek die geci teerd is uit de bijbel (Luc. 10:7 en lTim. 5:18) is overigens wat ongelukkig gekozen, omdat met arbeider in de titel (werk man) iets anders wordt be doeld dan de arbeider in de bijbeltekst (discipelen en oud sten). N.a.v. Een arbeider is zijn loon waardig. Honderd jaar na Re rum Novarum en Christelijk- Sociaal Congres. Onder redac tie van dr. G.J. Schutte 334 blz. ui tg. Meinema 's-Graven- BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht-Oost(part-time) W.J. Bouw, eervol ontheven predikant (algemeen secretaris Bijbelse en Me dische Zendingsgemeenschap te Zeist), wonende te Ede; te Ophemert L.F. de Graaft te Nieuw- veen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Raalte drs. H U. de Vries, geestelijk verzorger verpleeg huis Mariaoord en verzorgingshuis Vinkenoord te Vinkeveen, wonende te Amsterdam Zuidoost. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vlaardingen J. Holtland te Steenwijk. ROTTERDAM Mgr. R. Ph. Bar van Rotterdam zal komende zaterdag drie diakens van het bisdom tot priester wijden. Het zijn Michael Hagen (38), Jo van Dommelen (48) en Arno Kocx (42). Michel Hagen, afkomstig uit Rotterdam, ging op latere leeftijd theologie studeren aan het seminarie Rolduc te Kerkrade. Hij was in de techniek werkzaam en als arbeidsbemiddelaar. Eind 1989 werd hij gewijd tot diaken waarna hij achtereenvolgens sta giair was in de parochies van het Allerheiligst Sacrament en O. L. Vrouw Hemelvaart in Den Haag. Jo van Dommelen is afkomstig uit Waalwijk. Hij was een aantal jaren werkzaam in de verpleging en studeerde theologie in Til burg en Heerlen. In 1989 volgde zijn benoeming als pastoraal werker en in mei van dat jaar werd hij aangesteld in de paro chie De Menswording te Leiden waar hij tot diaken werd ge wijd. Arno Kocx is afkomstig uit Amsterdam, was ook werkzaam in de verpleging en ging eveneens op latere leeftijd theologie stu deren aan de KTUA. In 1988 volgde zijn aanstelling tot pastoraal werker in de parochies H.H. Engelbewaarders en de H. Theresia van het Kind Jezus in Den Haag. Sinds zijn diakenwijding in 1989 is hij in deze parochies werkzaam. Bisschop R. Bër hoopt later dit jaar nog drie leden van orden of congregaties te kunnen wijden. Op 30 juni is de priesterwijding van de Passionist Martin de Korte in de kloosterkerk te Haas trecht, op zaterdag 6 juli de wijding van de Mill Hiller Nico Schipper in de parochiekerk te Vianen en op 23 november in de Michael en Bernarduskerk in Hazerswoude Rijndijk de wijding van de karmeliet Frans Tervooren. Argentijnse bisschoppen contra campagne tegen aids BUENOS AIRES Rooms-katholieke bis- schopen en priesters in Argentinië hebben het gratis verstrekken van on geveer een miljoen con dooms door het ministerie van gezondheid veroor deeld. De massale ver strekking van condooms in een campagne tegen aids is alleen goed voor de fabrikanten. Dergelijke acties hebben in andere landen geen enkel succes gehad, aldus de tegenstan ders. De campagne tegen aids „zou gericht moeten zijn op de mo rele verantwoordelijkheid van de mensen en niet op commer ciële belangen", zei de pro gressieve bisschop Jorge No- vak voor de radio. „We moeten deze uit de moderne westerse wereld geïmporteer de campagne verwerpen." Andere bisschoppen en pries ters hebben een verklaring te gen de campagne uitgegeven, waarin onder meer staat dat zij „morele principes schendt". Zij leggen de nadruk op de deugd van de kuisheid en schrijven dat .jongeren moeten worden onderwezen in overeenstemming met de be ginselen van het natuurrecht en het christendom." Het dagelijks bestuur van de bisschoppenconferentie heeft het afgelopen weekeinde be sloten op korte termijn te ko men met een nota over het voorkomen van aids en het ge bruik van condooms. Een aan tal deskundigen uit diverse vakgebieden buigt zich op dit moment samen met de bis- schopen over de inhoud van deze nota. De Argentijnse regering is een beetje verrast door de reactie van de Rooms-Katholieke Kerk. De regering heeft ver klaard bereid te zijn tot ge sprekken over de campagne. Het ministerie van volksge zondheid begon de campagne, nadat uit een onderzoek was gebleken, dat 1 op de 122 man nen van 18 jaar die waren op geroepen voor de keuring voor de militaire dienst, besmet was met het aids-virus. Hoop voor Etiopië De machthebbers in Afrika zijn in hoge mate mede-' woordelijk voor de rampspoed die het continent trej heeft de Nigeriaanse diplomaat Adedeji Adebayon, tod tionaris bij de Verenigde Naties, deze week op een conl tie over veiligheid en samenwerking in Afrika gezegd man op wie de uitspraken van Adebayon in hoge mau toepassing zijn, is de Etiopische ex-president Mengistu Mariam, die eergisteren uit zijn land is gevlucht en Zimbabwe verblijft. In 1974 maakte hij deel uit vd groep legerofficieren, die de als een feodale vorst le keizer Haile Selassie afzette. Drie jaar later had hij zijnj len uit de weg geruimd en werd hij zelf president. In dj terse wereld is de naam Etiopië sindsdien synoniem den voor droogte, onderdrukking, hongersnood en g< Een deel van de problemen waarmee Etiopië te k? heeft, is terug te voeren op natuurlijke oorzaken en niet fair Mengistu ook daar verantwoordelijk voor te s) Waar Mengistu echter wèl direct verantwoordelijkheid draagt, is dat hij niets heeft gedaan om de inwoners vaj land het steeds terugkerende leed te besparen en de ef alleen maar erger heeft laten worden. Toen Mengistu ij eenmaal de macht in handen had, bleek er geen a ruimte voor politieke oppositie of het streven naar redj autonomie. Naar schatting zijn in de voorbije veertia zeker twee miljoen mensen omgekomen door hongel geroorlog en politieke zuiveringen. I ONDER Mengistu deden Marx en Lenin hun intredej straten van de hoofdstad Addis Abeba. Met steun Sovjetunie, en later ook van Cuba dat tienduizenden so? naar Etiopië stuurde, werd het land een regionale ml supermacht. Het leger groeide van zestigduizend soldaj '74 tot vierhonderdduizend halverwege de jaren tachL 1984/1985 was meer dan de helft van de begroting bq voor de defensie; in diezelfde periode stierven naar scq een miljoen mensen van de honger. Er is nog een cij| de absurditeit van het bewind-Mengistu illustreert. Ne( procent van de bevolking van Etiopië (circa vijftig mensen) is boer. Volgens de Wereldbank heeft het 1^ mogelijkheden om meer dan driehonderd miljoen mei) voeden. Maar Etiopië is al jaren afhankelijk van buit© se voedselhulp, mede als gevolg van een volledig landbouwbeleid naar Russisch model. j MET het einde van de Koude Oorlog en het econl failliet van de Sovjetunie en de Oosteuropese landen Etiopië zijn verre vrienden. Zonder die steun van bd het bewind-Mengistu, dat al maanden wankelde, dezd definitief in elkaar gestort. Een nieuwe hongersn» steeds verder oprukkende verzet en groeiende intern; druk om een einde te maken aan de burgeroorlog, hel positie van Mengistu onmogelijk gemaakt. Nu hij w» Etiopië in feite terug in een situatie als in 1974, met al: ste verschil dat de verzetsbewegingen de hoofdstad dels tot op enkele tientallen kilomters zijn genaderd, te vraag is wat zij zullen doen. VOOR volgende week staan in Londen vredesbesprë op de agenda tussen de regering en het verzet onder van de Verenigde Staten. Het is twijfelachtig of het vel het zicht van de overwinning, alsnog bereid zal zijn) tafel te gaan zitten en te onderhandelen met wie lijk? De verleiding van een stormloop op het vrijwel dedigde Addis Abeba is groot, maar even groot is he van een bloedbad en verdere rampspoed. Het is daai plicht van de internationale gemeenschap zoveel drul oefenen op regering en het verzet, dat zij serieus gaan handelen. Om te beginnen over een staakt-het-vurer zodra de wapens na tientallen jaren burgeroorlog zwi er eindelijk een sprankje hoop voor het zo geteisterd Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Lelden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van H E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuis, S. Pletersi Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreldlngsge - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Sw M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (ch leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praa drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerir B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw t F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona). G. van Wljland (Bf F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusie en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London ster: M. de Cocq. r. van 08.30 tot 17-.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2