Tennisster Sandra Begijn werkt zich in de nesten Mulders nadert leiderstrui Wielerploegen Post en Priem in wachtkamer Tour Krajicek handhaaft zich in Ede Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! in Breukelen denkt ig dit seizoen weer actie te komen Hans van Breukelen, van PSV en Oranje, heeft vjren in het Anna-ziekenhuis te iearop een kijkoperatie aan zijn injesseerde knie ondergaan. Dr. 1st; den Hoogenband haalde enige erende" uit de knie weg. De ope- verliep zo succesvol dat de tie nan dit seizoen mogelijk toch t in actie kan komen. PSV moet idrie competitiewedstrijden spe- Zaterdagavond in de thuiswed- rn tegen FC Twente zal reserve- nan Jan Nederburgh het doel ij edigen. PARIJS Slechts twee van de vier grote Nederlandse wielerploegen zijn bij de eer ste selectie zeker van de start in de Ronde van Frankrijk. Dit zijn PDM (ploegleider Jan Gisbers) en Buckler (Jan Raas). De formaties Panaso nic (Peter Post) en TVM (Cees Priem) moeten hopen op één van de zes wild cards uit te geven door de Tour-di rectie. PDM (eerste) en Buckler (derde) staan gerangschikt bij de eerste zestien van de FICP-ranglijst voor ploegen, opgemaakt per 22 mei. Deze zestien worden automatisch in de Tour toegelaten. De overige veertien zijn: Once, Carrera, Lotto, Chateau d'Ax, Ariostea, RMO, Moto rola, Z, Toshiba, Banesto, Helvetia, Weinmann, Histor en Clas. De zes wild cards worden toegekend na afloop van de Ronde van Italië en de Daup- hiné Liberé. De uiterste da tum is 18 juni. De Tour start op 6 juli in San Sebastian. Hiervoor komen acht tot ne gen ploegen in aanmerking. Peter Post is niet bang dat zijn ploeg niet zal worden ge selecteerd. „We zitten op dit moment in een diep dal, maar we hebben goede ren ners met wereldkampioen Dhaenens, Fondriest, Lud- wig, Sergeant, Ekimov, Zda- nov en Van Órsouw. Ik ver trouw erop, dat wij een wild card krijgen", aldus de mana ger gisteren. Zijn ploeg hoeft niet te reke nen op een door de commer cie ingegeven selectie. Pana sonic is niet langer één van de grootste sponsors van „La Grande Bouclé". Het Japanse bedrijf verkoos dit jaar de shirtreclame van de drievou dige voetbalkampioen Olym- pique Marseille. Een nieuw reglement van de profsectie FICP hield de ploeg van Post uit de kop van de wereldranglijst. Dhae nens en Fondriest brachten bij hun transfers veel punten mee. Daarmee kwam de tota le ploeg op de vijfde plaats. Omdat beide renners hun lo pende contracten een jaar eerder beëindigden mocht hun nieuwe werkgever hun punten niet meetellen. De Tourdirectie zal met aan ze kerheid grenzende waar schijnlijkheid voorrang ver lenen aan de vierde Franse ploeg: Castorama met Lau rent Fignon als kopman. TVM zal wellicht worden ge passeerd door de Tourdirec tie. Om het seizoen toch in houd te geven zette Priem zijn belangrijkste renners voor de Vuelta a Espagna en de Giro d'Italia in. Eerste 100 meter Johnson in Granada GRANADA Ben Johnson zal zijn eerste officiële 100 me ter sinds zijn schorsing op 25 mei in Granada lopen. De 29- jarige Canadees ontvangt een gage van 35.000 dollar, een kleine 70.000 gulden. Vijf da gen later loopt Johnson zijn tweede race eveneens in Span je, in Sevilla. Daar komt ook zijn Ameri kaanse rivaal Carl Lewis. Zij zullen niet in dezelfde wed strijd uitkomen. Het eerste rechtstreekse duel is voorzien voor 1 juli in het Noordfranse Villeneuve d'Ascq. Klinsmann is blij met de beker. weerstaat Roma PE Voor het eerst ijj bestaan heeft Inter- li|ale Milaan de veroverd. verloren d^vond in Rome voor 75.000 toeschouwers (st^aar met 1-0 van AS de zege in eigen erfi van 2-0 stond ga ap oor de eindoverwin- hi tefelissende doelpunt viel minuten voor het ati Rizzitelli, de energie- p ieler bij de Romeinen, 3 ban. Hij passeerde met rofde uithaal van zijn lin- de vergeefs graaiende Zenga. Dezelfde lad een minuut later de kunnen forceren, ade echter in uitsteken- iiie met het hoofd. Kjeld van de wedstrijd vioortdurend hetzelfde, ïehvallend AS Roma, op- mpt door de horde naar snakkende supporters, stug verdedigend Inter. ~jt van de thuisclub was maar het overleg ik ver te zoeken. Zo de spelers van Inter i vrij gemakkelijk de j aanvallen onderbre- kreeg AS Roma, [zzitelli en Völler 'als tymste spitsen (Inter Jleen Klinsmann voor- f handvol kansen op 3 ier resultaat. Bepaald ld Rizzitelli, die in de inuut al de paal trof. nuten later floot de Quiniou niet een strafschop na een overtre ding van Pagan i tegen Völler binnen het strafschopgebied. Giannini, Di Mauro en Völler lieten voor rust nog mogelijk heden ongebruikt. Accent Na de pauze legde Roma nog verder het accent op de aan val. Maar het leek wel alsof Zenga de bal had gehypnoti seerd. Pas negen minuten voor het einde moest hij eindelijk zwichten voor de inzet van de onvermoeibare Rizzitelli (1-0). Roma wilde meer, maar toen Rizzitelli even later een kans rijke kopbal naast zag vliegen, verdween de laatste hoop op extra speeltijd. De Romeinen probeerden het nog wel. Ze hadden echter te veel gegeven om de acties met overleg uit te voeren. Verder dan enkele chaotische situaties in het strafschopgebied van Interna- zionale kwamen ze niet. AS Roma mag ondanks dit verlies volgend jaar toch mee doen aan een Europese compe titie. Als finalist van het toer nooi om de Italiaanse beker te gen landskampioen Sampdoria is de club automatisch gekwa lificeerd voor de strijd om Eu ropa Cup II. Tweede finalewedstrijd om de UEFA-beker: AS Roma - Internazio- nale 1-0 (0-0), 81. Rizzitelli 1-0. Eerste wedstrijd 2-0 voor Internazionale. Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toe schouwers: 75.000. Gele kaart: Tem- pestilli (Roma). AS Roma: Cervone; Nela; Berthold en Tempestilli (57. Salsano); Gerolin, Aldair, Di Mauro, Giannini en Desi- deri (69. Muzzi); Rizzitelli en Völler. Internazionale: Zenga; Bergomi; Pa- ganin en Ferri; Bianchi, Battistini, Matthöus, Berti, Pizzi (67. Mandorli- ni) en Brehme; Klinsmann. HULST De Neder landse tennisbond spreekt zich deze week in tweede termijn uit over haar ongerechtigde deelname aan twee com petities; de Belgische do- pingdeskundige Dhae nens hakt eind deze maand de knoop door in zake haar vermeend do- pinggebruik en in Frankrijk loopt een on derzoek naar aanleiding van misdragingen tijdens een toernooi in Moulins. Zeeuws meisje Sandra Begijn telt pas negentien lentes, maar heeft al meer affaires achter de rug dan menig ten- nis-veteraan. De jongste ont wikkeling komt op naam van hoofdklasse-club Dekker Warmond. Eergisteravond plofte in haar woonplaats Hulst (Zeeuws Vlaanderen) een aangetekend stuk in de bus. Inhoud: een schadeclaim van haar ex-club van 7300 gulden. „Ik héb het niet en ik betóél het niet", meldt de zuinige Zeeuwse koppig. Sandra Begijn, nummer 411 op de wereldranglijst, vindt dat Dekker Warmond met het zenden van de claim de finitief „aan het blunderen is geslagen". „Heel stom om met de rechter te dreigen, zo vlak voordat ze de NK mo gen organiseren", aldus Be gijn, die tot nu toe conse quent haar lippen stijf op el kaar heeft gehouden, maar nu van die gewoonte afwijkt: „Ik heb de zaak in handen gegeven van mijn advocaat in Brussel. Dekker speelt een vuil spelletje, want ik krijg juist nog geld van de club. En niet andersom. Ik heb de af stand van Hulst naar War mond, 250 kilometer, wel tien keer afgelegd. Maar ik heb nog geen cent gezien. Ook niet van het contract- geld waar ik recht op heb". Volgens de club kan ze die centen (zo'n achtduizend gul den) overigens wel op haar buik schrijven. Verkeken Het ambitierijke Dekker Warmond had dit jaar pro motie naar de eredivisie tot primair doel verheven. De kans daarop lijkt inmiddels verkeken, want halverwege de hoofdklasse-competitie heeft het Haagse Thor-RW al een ruime voorsprong. „We hadden kunnen promoveren, maar omdat Begijn ook in Belgische competitie is gaan spelen, zit dat er niet meer in", aldus de Warmondse woordvoerder Van der Kwast. Hij wast, bij absentie van de op studiereis zijnde coach Carel de Bruijn, de handen in onschuld. En ont kent dat de club voorkennis had over het ongeoorloof de voornemen van Begijn De Zeeuwse Sandra Begijn grossiert in rellen. ook in België, bij Waregem Happy, te gaan spelen. Min stens één anonieme insider beweert echter de club wel degelijk' te hebben gewaar schuwd voor de dreiging van een reeks protesten. „We hebben vooraf contact ge zocht met de tennisbond", beaamt Van der Kwast. „Ze zouden niets ondernemen, zolang er geen protesten zou den komen". Na drie wedstrijden is aan Begijns inbreng een abrupt einde gekomen. Het Utrecht se Groenekan protesteerde (bij monde van coach Jacky Reardon, die ook Leids dis- trictstrainster is!) nadat Be gijn op 28 april drie punten had vergaard. De (zater-)dag ervoor had ze gespeeld in de hoogste Belgische competitie. Waarmee ze, in de ogen van de Nederlandse bond (want andersom mag het wel!), in overtreding was. Nationaal competitieleider Beek besloot de drie punten weer in te trekken, zoals in het verle den ook al eens was gebeurd toen Marcella Mesker en Frank Lapré behalve bij de (Haagse) Metselaars ook in de Duitse competitie waren uit gekomen. Talent Begijn, ruim vijf jaar geleden met Noëlle van Lottum (uit geweken naar Frankrijk) en Yvonne Grubben (nu De Metselaars) behorend tot de grootste talenten van ons land, mag formeel nog uitko men in de Nederlandse com petitie. Maar haar punten zullen na elk protest weer worden geschrapt. De Zeeuwse houdt halsstarrig vol dat haar geen blaam treft. „In Warmond wisten ze vooraf dat ik ook in België zou spelen. Dat is dan een kwestie voor de club. Dat zijn mijn zaken toch niet! Ik weet daar niks van. Ik heb me voor de club positief opge steld. Ik had me ook ziek kunnen melden en alleen in België kunnen gaan spelen". Competitieleider Hamelink van het Terneuzense Animo onthult echter: „Vorig jaar hebben we met Begijn een zelfde affaire gehad. De club heeft haar geschorst, omdat ze tegelijkertijd ook in de Belgische competitie speelde. Ze flikte het zelfs om tijdens een wedstrijd bij ons gewoon weg te lopen omdat ze naar België moest". Hamelink on derschrijft de vaker gehoorde opinie dat Begijn niet be paald van onbesproken ge drag kan worden genoemd. „We hebben haar ook ge schorst op grond van haar gedrag". Sinds Begijn, afkomstig van het clubje Hulster Ambacht, haar intrede deed in de ten niswereld, kreeg ze al gauw het etiket 'probleemkind' op geplakt. Niet eens zo zeer doordat ze met wat kenners „afbraaktennis" noemen in de jeugd zowel de langste game aller tijden (57 minu ten) als de langste partij (6 uur en 20 minuten, beide te gen Van Lottum) op haar naam bracht. Maar vooral door haar ongedurige gedrag op de baan en daarbuiten. Ze werd er al in een vroeg stadi um van beticht zich te buiten te gaan aan „hamburgers en patat" en verwierf mede daardoor ondanks haar onmiskenbare talent nim mer een plaats in de KNLTB-selecties. Na een 25.000 dollar-toernooi in het Franse Moulins werd een aanklacht tegen haar inge diend wegens misdragingen op de baan. De zaak is in on derzoek bij Jacques Dorf- mann (chef-arbiter op Ro land Garros, dus niet de eer ste de beste), maar verdwijnt mogelijk in de doofpot, om dat bij de bewuste partij geen officiële scheidsrechter op de stoel zat. Dopinggebruik Op een dergelijke afloop ver trouwt het Zeeuwse meisje ook met betrekking tot haar vermeende dopinggebruik, waarmee ze de Belgische ten niswereld in rep en roer heeft gebracht. Na een club wedstrijd met Waregem, nu precies een jaar geleden, werd door de Gentse profes sor DeBackere het spierver- sterkende middel nor-testos- teron in haar plas ontdekt. Hij maakte in zijn (geheim gehouden) rapport melding van „een flagrante overtre ding van de dopingregels". De Hoofddorpse professor Van Rossum concludeerde in zijn contra-expertise dat een anti-conceptiepil, „de" pil dus, als oorzaak van de afwij kende hormoonspiegel moest worden beschouwd. Met deze contrasterende versies in het achterhoofd besloot de Belgi sche tuchtkamer Begijn voor lopig het voordeel van de twijfel te gunnen. Waardoor ze tot ergernis van Dek ker voor Waregem kon blijven spelen. Het laatste woord is nu aan de onafhan kelijke Belgische toxicoloog Dhaenens in Leuven. Eind deze maand moet hij de knoop doorhakken. Begijn, ooit 380e op de mondiale ranglijst, hangt bij een voor haar negatief resultaat een internationale schorsing van enkele maanden boven het hoofd. „Ik vertrek nu naar Luxemburg voor een aantal toernooien'meldt Begijn. „Daar ben ik gelukkig ver weg van Warmond. Iedereen heeft het trouwens mis. Maar ik lig er verder niet wakker van. Bij mij in de buurt staat iedereen achter me". SSfchester United tiaar de beurs >el| De Britse voet- en nieuwbakken Euro- Manchester notering aan de /V^e beurs. Gisteren is 1. Siissie-prospectus ver- ilds plus de winstver- ®^Sg voor het lopende esj£. De club hoopt twin- ctscen pond sterling (f [joen) uit de markt te 5e eerste noteringsdag bsteld op 11 juni. Het zal vooral worden ge- joor de renovatie van Nines in het stadion. 1 "trbouwing is nodig op 22,ö.n nieuwe veiligheids- In het boekjaar naiO realiseerde Man den winst van 2,1 mil- ld (f 7,01 miljoen). De van nieuwe spelers Cffde van vijf miljoen I7igden echter per saldo (Bq verlies. KORTENHOEF Rob Mulders heeft gisteren in Olympia's Ronde voor amateurwielrenners het tijdritje gebruikt om de aanval op de leiderstrui van Arno Ottevanger in te zetten. De Noordlimbur ger, na de Belgische etap pe leider in het bergklas- sement, won acht secon den op de 6600 individue le meters in Kortenhoef en halveerde daarmee zijn Arno Ottevanger lest direct na afloop van de vijfde etappe zijn dorst. FOTO: ANP achterstand tot ook acht tellen. Snelste tijdrijder was Erik Dekker uit de nationale selec tie, die in de proloog van Koe wacht slechts een seconde had verspeeld op de Engelse speci alist Chris Boardman, al lang uit de ronde verdwenen. Dek ker, twintig pas en eerste man in het jongerenklassement, was verrast met zijn winst. „Ik moet het in. het laatste deel erg goed gedaan hebben, want voor mijn gevoel reed ik in het begin helemaal niet zo best. Ik geloof dat de beslissing in een tijdrit valt, namelijk in de laat ste van zaterdag, want 25 kilo meter is natuurlijk heel wat anders dan zes of acht". Ottevanger, op de eerste och tend zwak in de proloog ern bijna een minuut op de besten verspelend, handhaafde zich redelijk met een verlies van slechts dertien seconden. „Ik ben nu tenminste lekker in de buurt gebleven, heb wat verlo ren op Dekker en Mulders, maar ik heb gewonnen op Tak en Koerts. Er wordt nog steeds in seconden gerekend en dat betekent dat ik zal moeten meedoen met de premie- sprints, of daarbij in ieder ge val erg goed op de concurren tie letten". De „aanloop" van Zaltbommel naar de tijdrit over achtervol gingsafstand in Kortenhoef eindigde in een massale sprint. Johan Melsen was duidelijk de snelste uit het veld van oijna negentig SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.25 uur: Heilige Koe, auto- en motorsportrubriek. Nederland 3, 22.05 uur: Studio Sport Journaal. RTL 4, 22.55 uur: Match, Barend en Van Dorp. 00.05 uur Euro Ski Report, skimagazine. BBC 1, 00.50 uur: Cricket, hoogte punten Engeland-West-Indië om Tea- co Trophy. Sportnet, 18.00 uur Sport. Euroaport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 1, 12.05 uur: Golf, PGA-kampi- oenschap Wentworth. BBC 2, 16.00 uur: Golf, PGA Cham pionships Wentworth. Duitsland 2, 11.50 uur: Tennis, World Team Cup. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. PRIJSVRAGEN DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen zijn: midlotto 20A: winnende getallen: 7-19-28-36-40-41; reservegetal: 17. Deelnemers: 461.843, prijzengeld: 790.650,20. Cijferspel: winnend getal: 359787. Deelnemers: 228.097, prijzengeld: f. 136.858,80. Extra prijzen: winnend getal: 49572. Duitse Midlotto: Trekking A: 2-11-18- 21-37-38 reservegetal: 46. Trekking B: 2-12-20-26-36-40 reservegetal: 24. Spel 77: 9 1 7 3 1 8 7. Fred Rompelberg wint geding tegen ex-sponsor BRUGGE Na de Ameri- kaan Greg LeMond heeft Fred Rompelberg een rechtszaak te gen zijn ex-sponsor ADR ge wonnen. Directeur Francois Lambert werd door de recht bank van Brugge gesommeerd de Maastrichtse beroepswiel renner een bedrag van twee miljoen Belgische francs, een slordige 110.000 gulden, te betalen. Rompelberg voerde reclame voor de Belgische fir ma in het jaar 1988 toen hij onder meer twee aanvallen deed op het wereldsnelheids record fietsen met gangma- king op de zoutvlakte van Bonneville in de Amerikaanse staat Utah. ADR zou de kosten van de onderneming op zich nemen, maar betaalde nooit. EDE Richard Krajicek is de enig overgebleven Nederlandse tennisser bij het demonstratietoernooi in Ede. De Hagenaar won gisteravond laat met 6-2 6-4 van de Fin Veli Palo- heimo (nummer 65 van de wereldranglijst) en plaat ste zich voor het treffen met Todd Woodbridge. De winnaar van deze partij mag het morgen opnemen tegen Boris Becker. Op de dag dat Boris Becker in Ede arriveerde, kwam er een eind aan het optreden van Jan Siemerink en Mark Koever- mans. Beiden werden uitge schakeld voordat de gelegen heid zich voordeed de krach ten te meten met 's werelds meest besproken tennisser. Becker meldde dat hij geen last meer had van zijn rug en gereed te zijn om er vandaag tijdens de training flink tegen aan te gaan. Siemerinks gewenning aan het trage gravel bleef door de ne derlaag met 3-6 7-6 (7-2) 3-6 tegen de geduldigste van de Australische toppers, Todd Woodbridge, beperkt tot drie partijtjes: één in Rome en twee in Ede. Niet al te veel dus. Vooral niet als men bedenkt dat de linkshandige Rijnsbur ger zich van nature veel beter thuis voelt op snelle banen. Maar dat onderscheid tussen gras- en gravelspecialisten is volgens Koevermans snel aan het verdwijnen. Verdedigers scherpen hun volley op snelle banen, aanvallers leren van achteruit te spelen. „Eén van de goeie dingen van het nieu we systeem. Een nadeel is na tuurlijk dat zo veel hoog ge plaatste spelers er in de eerste ronden uitvliegen", aldus Koe vermans. Zelf had de tegenwoordig in Rotterdam wonende topspin- specialist ondanks de neder laag met 2-6 6-2 3-6 tegen Ro nald Agenor leuk gespeeld. Slagen uitgeprobeerd, die men in het 'echt' niet vaak van hem zal zien. „De sfeer is toch wat meer ontspannen, je praat wat meer en bent wat minder geconcentreerd". Uiteraard had hij graag nog één of twee partijtjes meer gespeeld als voorbereiding op Parijs. Nu zal zijn trainer Frits Don daarvoor het ziekbed dienen te verlaten. De man ligt al een dag of veertien plat met een vrij he vige keel-ontsteking. Maar ge zien het belang van de zaak vorziet Koevermans een snelle wederopstanding. ORT CcidócSouoatit donderdag 23 mei 1991 pagina 13

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13