and des ti jds knaagt aan istorisch archief Noord wijl ius Pasman beheert jubilerend irenar met zijn ijzeren hand JN- EN BOLLENSTREEK CeidóeSouAont DONDERDAG 23 MEI 1991 PAGINA 11 ■houder opent itoorgebouw „de Dorpsstraat TGEEST Wethouder A. Kohlbeck heeft niddag in Oegstgeest het nieuwe onderko oi van assurantie- en administratiekantoor uw officieel geopend. Dit kantoor is geves- de begane grond van de nieuwbouw op de .Van de President Kennedy laan/ Dorpsstraat, i mplex maakt deel uit van de rehabilitatie ls©orpsstraat en omgeving. De opzet daarvan compromis tussen de Dorpsstraatbewoners 4' Jouwer. De wethouder herinnerde er giste- n dat er meer nieuwbouw zal plaatsvinden kader van de herwaardering van de buurt, inde zich verheugd dat intussen de restau- het tolhuisje ter hand is genomen. „Het 01 e de bedoeling dat er in de oude Dorps- sprake blijft van kleinschalige bedrijvig- ildus Kohlbeck. LNAPBEURT KOST MEER DAN EEN TON Dure auto gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN In de nacht van dinsdag op woensdag is van een parkeerplaats aan de Klaverhof een Mercedes gestolen. De waarde van de auto wordt geschat op 180 duizend gulden. De dieven namen bovendien nog een au toradio met cd-wisselaar mee van vierduizend gulden. Ook een autotelefoon en een dure leren jas werden weggenomen. De eigenaar van de auto had bovendien al zijn autopapieren, bankbe- scheiden en een attachékoffer in de auto achter- Vrouw gewond bij aanrijding HOOGMADE Een vrouw uit Nieuwkoop is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de omleidingsweg bij Hoogmade. Zij zag te laat dat een voor haar rijdende bestelwagen remde en botste er met haar auto op. De vrouw is met pijn in de borst naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Ook in Voorschoten Nationale Muziekdag VOORSCHOTEN De Nationale Dag van de Mu ziek wordt zaterdag ook in Voorschoten'gevierd. In het centrum van het dorp is er een gezamenlijk optreden van de Drumfanfare Laurentius en de Harmonie Voorschoten. Om 12.00 uur vertrekt de drumfanfare uit het clubhuis aan de Van Leeu wenhoekkade en gaat door de wijk Bijdorp naar het evenementenplein in de Treubstraat. Daar zorgt de Harmonie Voorschoten vanaf 12.00 uur voor een concert van een uur. Bij aankomst van de drumfanfare Laurentius geeft de fanfare een op treden tot 13.30 uur. In het winkelcentrum Hof land is er vanaf 10.00 uur tot 16.00 uur regelmatig een optreden door leerlingen van de muziekschool Otto Wolthuis, medewerkers van Music All In en de Harmonie Voorschoten. Het Barokensemble Voorschoten besluit de muziekdag met een concert in de Dorpskerk om 20.15 uur. Afscheid van brandweerman OEGSTGEEST Hoofdbrandwacht P. Koelman heeft gisteravond afscheid genomen van de vrijwillige brand weer Oegstgeest. Koelman. Burgemeester S. Scheenstra overhandigde Koelman de gesp behorende bij de medaille voor trouwe en vrijwillige dienst. Daarnaast kreeg hij een aantal oorkondes en tot zijn grote verrassing een tele visietoestel. Koelman neemt afscheid vanwege het berei ken van de 55-jarige leeftijd. Gestolen geldcassette leeg teruggevonden ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een opslagruimte van een fotozaak aan de Van Mandersloostraat in Alphen werd zaterdag een geldcassette met twintigduizend gul den gestolen. De Utrechtse politie heeft laten weten dat maandag in Cockengen de cassette bij een bushalte is te ruggevonden. De koffer bleek helaas leeg te zijn. Burgemeester Sassenheim niet schuldig aan fraude UTRECHT/SASSENHEIM Burgemeester H. de Jonge van Sassenheim is niet schuldig aan het zwart uitbetalen aan ambtenaren. Tot dit oordeel is de rechtbank in Utrecht geko men. Wel wordt De Jonge onzorgvuldig han delen verweten. De zaak speelde toen De Jon ge burgemeester van Montfoort was. Vier ambtenaren van deze gemeente trachtten in de avonduren enige orde in de chaos in de admi nistratie van de afdeling sociale zaken te scheppen. Met de vier werd een vast bedrag afgesproken. Over dit bedrag werden later geen premies en belasting afgedragen zodat de fiscus 25.000 gulden zou zijn misgelopen. De of ficier van justitie had tegen de burgemeester en twee wethouders een boete van 2000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken geëist. IKE DEN HOLLANDER 'g DWIJK Het his- archief van de ge- °e Noordwijk is hard een grondige op- lurt. De leden van Jj mmissie algemene wirszaken zagen de ak daarvan onlangs ia stelden geld voor •4 taureren en conser- van de oude docu- 5, i ter beschikking. J. al gaat het daarbij 3.41 bedrag van meer ton. pt de restauratie zoveel 3. gemoeid, is iets waar wel van ge- 3 ""en zijn. We hadden 3i rwacht dat de staat 1.4de documenten verke- 9-b slecht zou zijn", ver- Goedhart, chef afde- Et^me Zaken van de ge- Ambtenaar Bert Kif- kthst met het beheer van jirisch archief, dicht de staat van grote delen toe aan de wij ze van bewaren in het oude raadhuis. Tegenwoordig beschikt de ge meente over een moderne ar- chiefkluis, waar dankzij een goede klimaatbeheersing een constante temperatuur van 16 a 18 graden celsius heerst en waar de relatieve luchtvoch tigheid op 45 tot 55 procent wordt gehouden. Ideale om standigheden voor het bewa ren van papier en perkament. Vroeger lagen de oude ar chiefstukken, weliswaar goed verpakt, in vochtige kelders of op tochtige zolders. Eén van de grootste vijanden van pa pier, vocht, had zo vrij spel. Verzuring van het papier, door invloeden van buitenaf, versnelden het aftakelingspro ces. Het woord archief associëren met begrippen als duf en stof fig, zeker als daar ook nog eens het woord historisch voor staat, is volkomen onterecht. Het is een regelrechte beleve nis om rond te snuffelen in do cumenten die enkele eeuwen geleden door onbekenden voorvaderen in sierlijke letters werden opgesteld op perka ment en voorzien zijn van im posante lakzegels. Er zijn teke ningen uit de zeventiende en achttiende eeuw, maar ook is er een 'Dorpsboek' uit 1790, volkstellingslijsten en een do cument waarin hertog Philips van Bourgondië aan Noord- wijk bepaalde priveleges ver leent, dagtekening 31 decem ber 1441. Aan veel materiaal is het knaagwerk van de tand des tijds duidelijk te zien. Papierpap Goedhart en Kiffers hopen dat de officiële toestemming voor de grootscheepse restauratie, die met name belangrijk is voor het behoud van veel 19e eeuwse bescheiden die er zo slecht aan toe zijn dat ze op dit moment niet meer geraad pleegd kunnen worden, zon der problemen door de ge meenteraad zal worden gege ven. Een restauratie-atelier kan dan zo snel mogelijk aan de slag. De meeste stukken zullen, zo verwachten ze, met behulp van moderne technieken weer in goede staat kunnen worden gebracht. Bij te ernstig aange tast materiaal zal helaas niet kunnen worden voorkomen dat delen van de tekst verlo ren gaan. Door vocht aange vreten delen papier kunnen met behulp van papierpap weer goed worden hersteld. Het uitgangspunt bij de opera tie is dat alle documenten door derden te raadplegen moeten zijn zonder dat opnieuw scha de wordt veroorzaakt. Ontzu ring en conservering met be hulp van chemische middelen moet een verdere achteruit gang van het archief in de toe komst voorkomen. Frans Hoving, op contractbasis bij de gemeente belast met het opschonen van het nieuw ar chief, legt uit dat de fraaie ge schriften in oud-Hollands op perkament na restauratie „ge vlakt" zullen worden. Dat wil zeggen opengevouwen be waard in een ingenieus op bergsysteem. Bij raadpleging ervan, hoeft niemand er dan nog met de vingers aan te ko men. „Perkament heeft name lijk de eigenschap terug te ve ren als het het openvouwt", zo vertelt hij, terwijl een stuk perkament dat hij net in han den heeft die woorden onder streept door spontaan dicht te rollen. Ghemene luden chief bijna drieduizend docu menten. Er is een deel bürger- lijke stand met gegevens over geboorte, huwelijk en overlij den, maar ook zijn er admini straties van gast- en weeshui zen, kostscholen en plaatselij ke commissies. Zo is er bij voorbeeld een verslag van de „Commissie 24 november 1919". De leden van dit comi té, zo valt in een stuk te lezen, zamelden gelden in ten behoe ve van de nabestaanden van de omgekomen bemanning van de Noordwijkse reddings boot. Het lezen van de oudste, vaak zeer curieuze akten, is niet eenvoudig. Uit een „octrooi" uit 1619 maakt Hoving op dat aan de „Heer van Noordwijk en zijn gezorenden" toestem ming werd verleend accijnzen te heffen op elke ton bier en elke „stoop" wijn, die bij tap pers en herbergiers werden „ingeleyt". Uit een akte uit 1399 valt op te maken dat de kustplaats ooit stadsrechten heeft gehad. Hertog Albrechts van Beieren neemt met dat stuk de verleende rechten weer terug op verzoek van de „ghemene luden" uit dorp en ambacht van Noordwijk. Volgens Goedhart is het de Bert Kiffers (met baard) toont Frans Hoving een uit 1619 daterend document van de Staten van Holland, waarin toestemming gegeven wordt voor het heffen van accijnzen op op bier- en wijnton- nen die bij de tappers geopend werden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE plicht van gemeenten alle ar chiefbescheiden in goede en geordende staat te bewaren. Gemeente-archieven zijn in principe toegankelijk voor ie dereen. Veel studenten maken er gebruik van voor het ma ken van scripties, maar ook melden zich wel liefhebbers van oud materiaal en er ko men nogal eens mensen die bezig zijn hun stamboom na te pluizen. Ook liefhebbers van oude fo to's komen in het gemeentelijk archief aan hun trekken. Kif fers schat het aantal bewaarde foto's op „zeker enkele duizen den". Negentig procent van de kiekjes zijn van oude panden die deels alverdwenen zijn. Ook prentjes van bomschuiten op het strand zijn te bekijken. Kiffers: „Het is goed dat al die foto's er nog zijn. Mensen ver geten snel hoe de dingen vroe ger waren". Het archief onder het nieuwe gedeelte van het raadhuis aan de Voorstraat is elke woensdag te bezichtigen tijdens kantoor uren. '•0NAAR Rinus (52) windt er Jeiekjes om. Als vrije '[jjmer heeft hij pas "s ke avond als de 58nn Cultureel Cen- i:7arenar flink rin- kaïieerder van het cen- 00, volgende week zijn K'ltrum viert met aller- J feiten. Pasman is 'ei- afin het theater annex ifdiuurcentrum. De ge- vibsidieert de theater dagen in Warenar, de pakkie-an. endat de avondjes thea- ).3iibinatie-met-diner 4Jnar organiseert zo'n '[jl Maar verder hoeft h8et van de theaterbe- Die weten ze na de voor- [weer naar huis vTdVan alle bezoekers teijiisschien 5 a 10 pro- O.gen om nog wat te °<Nee, dan de voorstel- n het amateurtoneel, ten en de koffietafels pnissen. Daarop valt Eljerdienen. En dan is □L :ellig en zie je vrolij- ten. Ja, ook na een ,Niks snikkende wordt lekker ge- 'onken en veel gela- In de vijf jaar dat Pasman bij Warenar zit, is het wat de in komsten betreft steeds af wachten geweest. „De eerste twee jaar was het stil, toen ging het weer iets beter, maar in 1990 liep het weer minder. Dit jaar gaat het tot dusver weer aardig. Er valt geen peil op te trekken. Van die onze kerheid word ik soms zo op standig van binnen". Daarom zou de beheerder best in dienst van de gemeente wil len zijn. Zo is dat volgens hem in de meeste culturele centra in Nederland geregeld. Maar dat ligt niet in de lijn van het Wassenaarse gemeentebestuur dat privatiseren hoog in het vaandel heeft staan. „Als ik in dienst van de gemeente zou werken, dan kon ik een schoonmaakbedrijf in de arm nemen, had ik een .secretaresse en iemand achter het loket. Nu doe ik alles samen met mijn twee vaste medewerkers, een technicus en een kok. Wc's schoonmaken hoort daar ook bij". Het werk laat Rinus Pasman nooit echt los. Zelfs als hij vrij is, wordt hij ermee geconfron teerd. Niet in de laatste plaats omdat hij boven Warenar woont. Aan een privéleven komt hij nauwelijks toe. Ge trouwd is hij niet, en veel vrienden en kennissen heeft hij moeten verwaarlozen. Het beheren van Warenar is vol gens hem een ideale job voor een echtpaar. Je kunt nog eens iets aan de ander overlaten. „Nu sta je er altijd helemaal alleen voor. En de mensen ne men aan dat je 24 uur per dag geopend bent. Met Pinksteren werd ik nog uit mijn bed ge beld. Ouders kwamen een te kening afgeven voor de kin dertekenwedstrijd die we hou den vanwege het jubileum. De brievenbus gebruiken kan toch ook. Dan word ik inwen dig wel eens een beetje boos". Grote hoop Ook de artiesten die een voor stelling geven in Warenar, wekken soms wat ergernis. Veel van hen denken dat ze maar raak kunnen bestellen, „want het gaat toch van de grote hoop". Dat zijn ze in an dere volledig gesubsidieerde theaters zo gewend. Die vlie ger gaat in Warenar niet op. Grinnikend: „Ze noemen me hier niet voor niets vaak De Krent. Iedereen moet gewoon voor zijn consumpties betalen, hoe beroemd die aitiest ook is". Aan het ophemelen van men sen doet hij dus niet mee. En ook aan de bar is iedereen ge lijk en moet men zijn beurt af wachten. Zelfs de Koningin. Of hij zelf wel eens in de zaal gaat zitten als er een mooie voorstelling is? Nooit, zegt Ri nus Pasman stellig. „Ik zou elke keer eerste rang kunnen zitten, maar ik ben te onrustig. Denk dan steeds aan hoe alles in de foyer gaat. Zal de koffie wel op tijd klaar'staan en zo". Niet dat hij een hekel heeft aan theater, integendeel, hij bezoekt regelmatig voorstellin gen. Als het maar niet in Wa renar is. Tot zijn negentiende stond Pasman achter de toonbank van de toenmalige kruidenier Simon de Wit. Toen Simon de Wit winkels en kantines op campings ging openen kwam Pasman bij Duinrell terecht. Hij bleef er 22 jaar hangen. Het was een leuke tijd waarin hij van alles deed, van het or ganiseren van feesten tot het boeken van artiesten. Wonen deed hij in een caravan op het terrein. Na al die jaren wilde hij wel eens iets anders, maar Duinrell blijft op hem een on weerstaanbare aantrekkings kracht uitoefenen. En ook Duinrell wil hem graag terug. Deze week gaat hij weer met de leiding van het pretpark om de tafel zitten. Toch heeft hij bedenkingen. „Het wordt waarschijnlijk nooit meer zoals vroeger. De agressie is toege nomen. Hier heb ik daarvan nooit last. Het publiek dat hier komt gedraagt zich over het algemeen netjes. De wc's wor den niet ondergekladderd, de tafels niet bekrast". Vandaar dat hij er in eerste instantie over denkt om alleen in het zomerseizoen in het pretpark te gaan werken. „In de zomer ligt Warenar toch vrijwel stil". Praten met Duinrell is volgens hem geen middel om de ge meente onder druk te kunnen zetten om hem alsnog in dienst te nemen. Lachend:„Nee<hoor, dat zou geen enkele zin heb ben, want dat gebeurt toch niet". Ook Voorhout wil bijdrage aan muziekschool niet verhogen VOORHOUT De ge meente Voorhout voelt er weinig voor om meer geld bij te dragen aan de Mu ziekschool Lisse en om streken. Een meerderheid in de com missie onderwijs en welzijn vindt de gevraagde bijdrage te hoog, zo bleek gisteren. De commissie volgt daarmee het standpunt van burgemeester en wethouders. Eerder hebben Noordwijkerhout en Sassen heim al dergelijke verzoeken van de muziekschool afgewe zen. Aanleiding voor die verzoeken is onder andere het feit dat de salariëring van de docenten niet aan de CAO voldoet. Voorzitter Molenaar van de muziekschool hield gisteren een vergeefs pleidooi over toe passing van de CAO en de lan delijke verplichtingen. Hij vroeg de commissie begrip te hebben voor de situatie op de school. W. Meijer (VVD) vond het standpunt van het college zeer resoluut. Hij vreest dat de af wijzing die tot gevolg kan heb ben dat de school zich terug trekt uit de gemeente enorme consequenties heeft voor de betrokkenen. Hij vroeg wet houder E. van der Laar enige tijd te nemen om oplossingen te zoeken. De wethouder vond dat echter uitstel van excecu- tie. Het gevraagde bedrag zou toch opgebracht moeten wor den. De andere commissiele den deelden het standpunt van het college. Orgelconcert Peter Zwart geeft morgen avond een concert op het Bat- zorgel van de Vredeskerk in Katwijk. Op het programma staan werken van Bach, Han del, Mendekssohn en Van An- rooy. Aanvang kwart over acht. Schaaktoernooi In het Poelhuys aan de Vival- distraat in Lisse wordt zater dag een schaaktoernooi gehou den worden: De organisatie is in handen van schaakclub De Zwarte Pion. Er wordt ge speeld volgens sterkte. Er zijn zeven ronden volgens het zo genaamde Zwitsers systeem. Het inleggeld bedraagt 10 Man kan zich aanmelden bij Carl Kruger, telefoon 02521- 14900. Aanvang tien uur. Messengers Het interkerkelijk jongeren koor The Messengers geeft za terdagavond een jubileumcon cert ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het koor. Het concert vindt plaats in de gereformeerde kerk, Heere- weg 105 in Lisse. Zanger/gita rist Wim Pols zal als gastspeler country- en gospelliederen ten gehore brengen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Slottje's Die renspeciaalzaak, Kanaalstraat 80b in Lisse. Telefonisch reser- REGIOJOURNAAL veren is ook mogelijk, telefoon 02521-17211. In de voorver koop kosten de kaarten ƒ7, aan de zaal betaalt men f8. Het concert begint om acht uur. Concert Een optreden van het interna tionaal vermaarde Daniël- strijkkwartet tezamen met klarinettist Kurt Delnoye be sluit zaterdag de serie concer ten in 't Huys De ver in Lisse. De aanvang is acht uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Lisse. Houders van een CJP of Pas 65 betalen f10, anderen een rijksdaalder Roeien In Katwijk wordt jaarlijkse 'roeien voor de bur gerij' gehouden. Met uit fami lie, vrienden of collega's be staande teams worden wed strijden van vijfhonderd meter geroeid in boten van de Kat- wijkse Reddings Brigade. Da mes roeien van tien tot twaalf uur, waarna de heren tot drie uur in de slag gaan. Vanaf drie uur zullen de gemengde boten tegen elkaar varen. Start en fi nish zijn op de Oude Rijn ter hoogte van de loods van de brigade (Kanaaldijk 1). Infor matie, telefoon 01718-25204. Postzegels De Noordwijkse vereniging van postzegelverzamelaars houdt zaterdag van elf tot vijf uur een ruildag in Royal aan de Voorstraat in Noordwijk. De toegangsprijs is fl, jonge ren betalen de helft. Popconcert De Amerikaanse band Morbid Angel geeft zaterdagavond een concert in hardrockcentrum Scum in Katwijk. In het voorprogramma treden Sadus en Unleashed op. Morbid An gel trad eerder in 1989 in Kat wijk op. Onlangs bracht de groep een nieuwe elpee onder de titel 'Blessed are the Sick' uit. Hardrockcentrum Scum, aan de Helmbergweg in Kat wijk, opent haar deuren om acht uur. De toegangsprijs is f15. Country De countrygroep Misty Blue treedt zaterdagavond op in De Schelft in Noord wijkerhout. Het concert is georganiseerd door de stichting Country Mu sic Promotion, die de band al eerder contracteerde. Aanvang negen uur, toegang kost f10. The Messengers I FOTO: KEES VAN DER LAAN Carpoolplaats in Nieuw veen NIEUWVEEN Bij de krui sing S10/Schilkerweg in Nieuwveen wordt een carpool plaats aangelegd. Er is ruimte voor tien auto's. Nieuwveen wil er een carpoolplaats aan leggen omdat er op de paral lelweg en in de berm al wordt geparkeerd door automoblis- ten die meerijden met ande ren. De provincie stelt 100.000 gulden beschikbaar. Aantal verkeers doden in Zuid- Holland stijgt DEN HAAG In de nota Verkeersveiligheid, die de provincie Zuid-Holland binnenkort uitbrengt, worden concrete voorstel len gedaan om het aantal verkeersslachtoffers voor het jaar 2000 met 25 pro cent te verminderen. Vo rig jaar vielen in Zuid- Holland 196 verkeersdo den en raakten 10.644 mensen bij een verkeers ongeval gewond. Deze cij fers vertonen een stijgen de lijn. Volgens gedeputeerde T. Jan sen van verkeer en vervoer bestaat het beleid uit drie hoofdlijnen. „Wij willen het aantal kruisingen, aansluitin gen en uitritten op de hoofdrij banen van provinciale wegen zoveel mogelijk beperken. De stads- en dorpskernen worden door middel van nieuw aan te leggen omleidingen zoveel mo gelijk ontzien. Verder willen we dat het bromfietsen en het fietsen veiliger wordt door de aanleg van betere (brom)fiet- spaden. En ten slotte willen wij komen tot de opzet van een registratie van de concen traties van ongevallen, om de zogenaamde black-spots in kaart te brengen. Daarbij zal het Provinciaal Overlegorgaan Verkeersveiligheid een be langrijke rol gaan spelen", al dus gedeputeerde Jansen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11