ubilerende Kunstuitleen Leiden •ijgt een commerciëler karakter „Je moet wel een beetje gek zijn als je in het speeltuinwerk zit" EWR moet onafhankelijke klachtencommissie krijgen Kampioensreceptie waterpoloteam Vivax )EN OMGEVING QeidwOowuwt DINSDAG 21 MEI 1991 PAGINA 7 Snelle Hagenaars raken auto kwijt WASSENAAR Twee auto's zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie in be slag genomen. De voertuigen werden bestuurd door twee Hagenaars van 26 en 27 jaar. Ze raasden achter elkaar aan met een snelheid van 115 kilo meter per uur door de be bouwde kom van Wassenaar. Volgens de politie had het tweetal ook iets te diep in het glaasje gekeken. In afwachting van het oordeel van de officier van justitie zijn de auto's van de Hagenaars bij het politiebureau in Wassenaar Motorrijder breekt enkel bij ongeval RIJNSBURG Bij een aanrij ding op de Noordwijkerweg in Rijnsburg raakte een 44-jarige motorrijder uit Leiden ge wond. De man reed zondag morgen achterop een auto die bestuurd werd door een 51-ja rige Rijnsburger. Met een ge broken enkel moest hij afge voerd worden naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Het ongeval gebeurde doordat de motorrijder te laat reageerde toen de Rijnsburger afremde voor een andere auto. Zowel de auto als de motor raakten door het ongeluk licht bescha- digd. Dronkeman ramt politieauto LEIDEN Een auto van de Leidse politie liep gisteravond tijdns een routinecontrole op de Zijlsingel een forse deuk op. De patrouillerende agenten stonden in een flauwe bocht een automo bilist te controleren toen een an dere auto de bocht iets te scherp nam en de politiewagen ramde. De bestuurder, een 27-jarige Lei- denaar reed gewoon door maar kon aan de hand van het kente ken thuis worden aangehouden. Ademanalyse wees uit dat de man een promillage van 2,4 had. Hij heeft de afgelopen nacht op het bureau doorgebracht en wordt vandaag vrijgelaten. Overstekende hond oorzaak motorongeval LEIDEN Een 25-jarige motor rijder uit Leiden is maandag avond omstreeks acht uur ge wond geraakt bij een ongeval op de Lange Mare. Zijn duo-passa- giere liep daarbij een bekkenfrac tuur op en moest worden opgeno men in het AZL. Het ongeval ge beurde ter hoogte van de Vrou- wenkerkkoorstraat, toen een hond plotseling de weg overstak. De bestuurder van de motor, die volgens de politie onder invloed van sterke drank verkeerde, pro beerde de viervoeter te ontwij ken, maar kwam daarbij ten val. De hond vervolgde ongedeerd zijn weg. Vechtersbaas aangehouden LEIDEN Een zijdelings geplaatste opmerking had in de nacht van zaterdag op zondag kunnen uitmon den in een forse knokpar tij- Met de aanhouding van een 20-jarige man uit Voorschoten, die de eerste slag had uitgedeeld, kon een kleine rel voor een café aan de Stationsweg in de kiem worden ge smoord. De Voorschote naar had een 20-jarige Leidenaar enkele klappen verkocht nadat die een op merking had gemaakt. Gladheidmeldsysteem in hele provincie DEN HAAG In de hele provincie Zuid-Holland wordt in 1992 het nieuwe gladheidmeldsysteem geïnstalleerd. Afgelopen winter werd op ver schillende plaatsen met het sy steem geëxperimenteerd. De provincie trekt hiervoor een bedrag van één miljoen gulden uit. Dit blijkt uit een lijst met nieuwe wegenprojecten, die de provincie heeft geactualiseerd. Een ander project in de regio is de reconstructie van de Voor weg in Zoetermeer. Hierin moet voor 2,5 miljoen gulden worden geïnvesteerd. De pro vincie kan 1,4 miljoen bijdra gen. De constructie van de be staande weg zal worden verbe terd en de berm zal aan de wa terzijde worden verbreed en verstevigd voor het aanbren gen van beschoeiingen. Actua lisering van de projecten was nodig omdat na 1 januari 1993 de Wet Uitkeringen Wegen vervalt. Nu moet de provincie de rijksgelden verdelen onder provincie, gemeenten en wa terschappen. Na 1992 komt het geld direct terecht in provin cie- en gemeentefondsen. De provincie krijgt dan twaalf mil joen gulden minder voor de aanleg, het beheer en onder houd van provinciale wegen. D SCHILSTRA IN ,,Dat kan m'n van 5 ook", staat in [e letters op een ha- t-shirt. En aan de kant: 'En dat van lelastingcenten!' Het lelijk, het gaat hier loderne Kunst. Als ergens geen be- voor willen beta- tn is het wel voor [at hun neefje van kan. De Kunstuit- ,eiden viert haar ig bestaan met een ;stuk waarop de roordelijke voor in over hedendaag- it ironisch zijn afge- °]jen zaterdag hield de IkLERLEI(DS) ^<>ntrale voor Pleegzorg ^Holland/Zeeland morgen een ïgsavond over 'n Leiden. De bijeen- lCS heeft plaats in het iaW van de Stichting B1ïn, Br eestraat 117 in begint om 20.00 idereen die meer wil over pleegouder- is van harte welkom, meer informatie of degenen die zich als uder willen opgeven: ale voor Pleegzorg Holland/ Zeeland: 1693 06 Amiga Gebruikers Leiden en Omstre- AGGLOhoudt lïfdag 22 mei een bij- -jjjmst voor gebruikers de Amiga-computer, worden programma's ë'yisseld en er zijn di- tlj demonstraties van /8e apparatuur en toe- \xfëen in samenhang Je Amiga. De bijeen - begint om 20.00 uur Regenboog aan de \molenlaan 1 (bij de molen) in Leiden. ert Off LAKtheater.Cleve- ïlaats 1, geeft het [O op 22 mei een con- ^Onder de titel „Old dn new bottles" wor- nder leiding van diri- joudewijn Jansen vijf vjn gespeeld. Het con- I begint om 20.30 uur. Vering van kaar- ls *1-124890. l Fefloop rd alle basisscholen in ïgiidse regio doen op 8 srpee aan de jaarlijkse njfloop in de Leidse e£ De komende weken en.honderden kinderen y (net formulieren rond naar sponsors. Het \aat dit jaar naar een s rtehuis in Bolivia. De tea toren, de Leidse 'j\clubs en Ronde Tafel ywachten zo'n 80.000 ®rb binnen te halen. de cttcj' ta tiespreekuur f Arbeidsbureau aan de ^kerkstraat in Leiden riedere donderdag- "k tussen 14.00 en 'vjour een sollicitatie- ^uur. Iedereen die sPp informatie over sol en wil hebben, is lm. Er worden advie- infegeven over onder inhef schrijven van een Ihet gesprek en open 'hconcert Amerikaanse cellist ss Kan ter en pianist cnBak geven donderdag bilnchconcert in de ka- rail van K O aan de digest 43. Op het pro- il<pa staan werken van (i, Brahms, Kanter, jojen Kodaly. Het con- fgint om 12.45 uur en sAongeveer drie kwar- iarige artotheek receptie in naar pand aan de Lammer markt. Daar is de komende tijd ook een kleine knipselten toonstelling te zien over de eerste tien jaren, waarin de or ganisatie zich ontwikkelde van een enthousiast initiatief tot een volwassen en gewaardeerd instituut. Het tweede lustrum heeft plaats op een moment dat de Kunstuitleen volop in bewe ging is, niet in de laatste plaats vanwege maar liefst drie nieu we nieuwe medewerkers, die het bedrijfje van Bert Kienjet, oprichter en hoofd van de Kunstuitleen, zijn komen ver sterken. In het kader van het het Werk Ervarings-project van de gemeente kan hij voor een periode van een jaar be schikken over een baliemede werker, een restaurateur en een documentaliste. Commercie Kienjet liet zaterdag doorsche meren dat de Kunstuitleen van plan is om haar activitei ten de komende tijd drastisch uit te breiden: „We hebben een functie die meer inhoudt dan alleen maar het over de toonbank laten gaan van kunstwerken. We moeten ook zorgen voor cultuurspreiding en educatie". Het Mupi-pro- ject, waarbij Leidse kunste naars werk tonen in de ver lichte publex-reclamezuilen is een voorbeeld van die cultuur verspreiding. „Maar", zegt Kienjet, „we heb ben ook bedoelingen van com merciële aard. Het is de bedoe ling dat de exploitatie, die nu nog grotendeels door de ge meente wordt bekostigd, in ie der geval kostendekkend wordt. Het barst in Leiden van de instellingen waar ze alleen maar een kalender van de Chinees aan de muur hebben. We willen onze diensten bij voorbeeld op dat soort bedrij ven gaan richten". Tot op he den bestond de clientèle van de Kunstuitleen voornamelijk uit particulieren. Leenprijs Een van de bezuinigingsvoor stellen van de gemeente Lei den die de afgelopen week be kend werden gemaakt, houdt in dat de Kunstuitleen de ko mende jaren 50.000 gulden meer moet opbrengen. Dat be drag moet verdiend worden uit een verhoging van de leen prijs. Dit betekent een belang rijke beleidswijziging, want tot op heden betaalde men slechts f 7,50 tot 12,50, afhankelijk vap de prijs van het te lenen kunstwerk. Een leenprijs die overigens in tien jaar niet is verhoogd. De lage leenprijs had tot gevolg dat er bij de Kunstuitleen relatief weinig werk verkocht werd en des te meer geleend. Anders dan in de meeste ste den is in de Leidse prijs name lijk vrijwel geen „spaargeld" inbegrepen voor een uiteinde lijke aankoop. Het nieuwe prijsbeleid voorziet in een mo gelijkheid waarbij de gemeen te het aankoopbedrag voor schiet aan de klant, die zijn kunstwerk vervolgens afbe taalt aan de gemeente. Hier door kan de Kunstuitleen on middellijk over het hele ver koopbedrag beschikken in plaats van over maandelijkse termijnbetalingen. De nieuwe leenprijzen zijn gelijkgetrok ken met het landelijk gemid delde. Service Binnenshuis streeft men voor al naar een betere service aan de klanten. Zo zal documenta liste Ingrid Appels zich bezig houden met het samenstellen van een inventarisatie van kunstenaars in de regio Lei den. Bovendien zal zij werken aan een kunsthistorisch over zicht en een documentatiesy- Clemi Frankhuizen, Wim van Houten en Martin Wilstra van de LBS: Een speeltuinvereniging is geen aflopende zaak. FOTO: WIM VAN NOORT. JUBILERENDE LEIDSE BOND VOOR SPEELTUINVERENIGINGEN: LEIDEN Een echte speeltuin hoort een glij baan, een schommel, een wip en een zandbak te hebben. De standaarduitrusting van een speeltuin blijkt anno 1991 niet te verschillen van die van ruim een halve eeuw geleden. Maar ongebreideld kunnen spelen is nu meer dan ooit no dig. Een kind moet zich na de stress op school veilig kunnen uitleven en dat kan, gezien het verkeer, uitstekend in de tra ditioneel omheinde speeltuin. Dat vinden Clemi Frankhui zen, Wim van Houten en Mar tin Wilstra, respectievelijk se cretaris, voorzitter en oud voorzitter annex ere-lid van de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen (LBS). Die viert binnenkort haar vijfenveertig jarig jubileum, evenals de twee aangesloten speeltuinvereni gingen Ons Eiland en Voge lenwijk. „Een speeltuin is zeker geen aflopende zaak", vindt Van Houten. „Vooral voor mensen die het niet zo breed hebben en niet op vakantie kunnen, vervult een speeltuin in de wijk een belangrijke funktie. Ook in stadsgebieden waar veel minderheden wonen, wordt een speeltuin steeds be langrijker. Dat heeft wel z'n tijd nodig. Soms dreigt een buurt te vergrijzen en is het wat stilletjes in de speeltuin in de wijk, maar dan zie je opeens toch weer zo'n tuin vollopen". De LBS, het overkoepelend orgaan voor alle Leidse speel tuinen, die in totaal dertien honderd leden hebben, bestaat eigenlijk al langer dan 45 jaar. Al in de dertiger jaren ont stond de behoefte om een dui delijke gesprekspartner voor de contacten met de gemeente te hebben. „De meeste mensen van de speeltuinverenigingen in de wijken kortden toen nog geen behoorlijke brief opstel len", weet oudgediende Wil stra. Koepel „Speeltuinverenigingen ont staan 'uit de buurt', en dat wa ren zeker in die tijd geen men sen met een opleiding. De con tacten met de gemeente verlie pen dus ook vrij moeilijk". Aangezien de gemeente de subsidiepot beheert, moeten er op dat adres juist ingevulde aanvragen voor de besteding van dat geld ingediend wor den. Pas in 1946 ontstond van uit die gedachte de LBS, waar bij alle, inmiddels vijftien in getal, Leidse speeltuinen zijn aangesloten De LBS bemiddelt bij eventue le problemen en controleert tweemaal per jaar de speeltui nen op veiligheid. De gemeen te zelf neemt nooit het initia tief tot het oprichten van een speeltuinvereniging, maar stelt slechts het benodigde terrein met omheining en portiersloge ter beschikking. Een 'echte' speeltuin heeft dus ook altijd een toezichthouder, die op de veiligheid van de kinderen let. De kinderen die geen lid zijn van de speeltuinvereniging, moeten voor een bezoekje aan de tuin betalen, maar er wordt nooit een kind geweigerd om te komen spelen. Een vereni ging moet zelf maar zien hoe het spelmateriaal er komen moet als de subsidiepot niet toereikend is. Er worden di verse aktiviteiten georgani seerd om de speeltuin renda bel te houden en te zorgen dat de tuin zichzelf kan bedrui pen. Clubhuis „De meeste verenigingen heb ben tegenwoordig ook alle maal een eigen clubhuis, waar mee ik niet wil zeggen dat ze willen concurreren met het club-en buurthuiswerk", ver telt Wilstra. „De mensen uit de buurt doen alles zelf, het zijn allemaal vrijwilligers. Bij het club-en buurthuiswerk draai en ook veel professionele krachten mee. Het zou overi gens niet goed zijn als de speeltuinverenigingen niet meer uitsluitend op vrijwilli gers zouden drijven. De men sen die in de vereniging zitten, staan er ook volledig achter. Vroeger waren het complete families die een vereniging draaiend hielden. Tegenwoor dig is het moeilijker om men sen te vinden die niet-com- merciëel zich ergens voor in willen zetten". Het ere-lid van de LBS kan het maar moeilijk verkroppen dat er nog steeds 'gevochten' moet worden om in beeld te blijven bij de gemeentepoli tiek. „De ambtenaren werken prima mee, rnaar binnen het politieke beleid is het speel tuinwerk nog steeds een on dergeschoven kindje. Als je ons budget vergelijkt met de enorme bedragen die bij voor beeld in kinderopvang of buurthuiswerk gepompt wor den, dan hang je er maar een beetje bij", vindt Wilstra. „Ik heb onderhand een blauwe schouder van alle klopjes, maar je moet blijven opkomen voor je vereniging". De huidi ge voorzitter, Van Houten, heeft wat meer vertrouwen in de politiek. „Het wordt steeds beter", meent hij. Gek Clemi Frankhuizen verbaast zich over de aantrekkings kracht die 'het speeltuinwerk' op veel mensen blijkt te heb ben. „Je ziet steeds weer de zelfde mensen'terugkomen in de besturen en de verenigin gen, ook al hebben ze soms uitgebreid officieel afscheid genomen. Eigenlijk moet je een beetje gek zijn als je in het speeltuinwerk zit. Zoals wij hier zitten, hebben we geen van allen meer kinderen in de speeltuinleeftijd. En dan ga je toch andermans kinderen zit ten vermaken in je eigen vrije tijd". Voorzitter Van Houten grapt daarover: ,Je moet er zelfs nog voor betalen ook, want je moet lid zijn van een vereniging!". Om de jubilea te vieren orga niseert speeltuinvereniging Ons Eiland een groot kinder feest, terwijl de Vogelenwijk de feestelijke onthulling van een nieuw speelattribuut op het programma heeft staan. De jarige LBS zelf houdt in geen geval een receptie, omdat de bestuursleden dat achterhaald vinden. „We besteden dat geld liever aan de kinderen. Op acht juni houden we een feest middag in het Anthoniusclub- huis, waar zo'n zeshonderd kinderen verwacht worden. streem met beeldmateriaal en achtergrondinformatie over kunstenaars wiens werk in de collectie is opgenomen. Be houdt het publiek met al die dienstverlening nu nog steeds haar zure opvattingen over neefjes van vijf jaar? Ingrid Appels: „Je hebt altijd mensen die klagen. Soms hoor je dat er te weinig keus is. Maar er is genoeg. We hebben zelfs werk van Karei Appel. Je moet al leen vaak komen kijken. Je ziet ook dat de smaak van sommige klanten langzamer hand gevormd wordt: begint nen ze met een heel con ven-' tioneel stadsgezichtje, gaan ze later steeds gewaagdere din gen lenen". VOORSTEL VAN VERBRUIKERSRAAD: LEIDEN De verbrui- kersraad van de Energie- en watervoorziening Rijn land (EWR) vindt dat er bij bepaalde klachten van de consument een onaf hankelijke adviescommis sie moet kunnen worden ingeschakeld. De verbruikersraad kan zich weliswaar vinden in het standpunt van de EWR dat een klacht een zaak is tussen bedrijf en klant. Aangenomen mag immers worden dat EWR zelf ook veel klachten als be treurenswaardig zal beschou wen en er alles aan zal doen om haar verplichtingen na te komen. Echter, anders wordt het als de klant meent niet aan zijn trekken gekomen te zijn. „Het kan zijn dat hij onredelij ke eisen stelt, maar het kan ook dat het bedrijf om welke reden dan ook de klant onvol doende of misschien in het ge heel niet tegemoet komt, ter wijl daartoe naar diens mening toch voldoende aanleiding be staat. Dit zijn de echt conflic tueuze zaken die vragen om een behandeling met grote zorgvuldigheid", aldus voorzit ter K. Aalbers van de verbrui kersraad. Bedrijfseconomische motieven kunnen te zeer de overhand hebben, dat het EWR door de eigen positie en de eigen be langen niet meer objectief meer kan zijn. „Dit is het mo ment waarop een onafhanke lijke instantie haar nut kan bewijzen", stelt de verbrui kersraad. Dat zou een rechter kunnen zijn. Nadeel is echter dat hier veel geld en tijd mee is gemoeid, waardoor de drem pel voor de klant vaak te hoog wordt. Om aan die bezwaren tegemoet te komen, is er wel een Geschillencommissie Openbare Nutsbedrijven. Toch draagt deze instantie volgens de verbruikersraad ook een betrekkelijk formeel karakter. Met een beetje hulp uit een' onafhankelijke hoek kan het bedrijf wel tot een verant woorde klachtenbehandeling komen. In samenhang met de gevol gen van de fusie van energief bedrijven waaruit de EWR is ontstaan, gaat de raad ermee akkoord als de klachtenrege: ling geleidelijk wordt inge voerd. De raad stelt voor over achttien maanden de gang van zaken te evalueren en te bekij ken in hoeverre de tijd dan rijp is om een onafhankelijke adviesinstantie in te stellen. De directie van het EWR geeft tijdens de overlegvergadering van 3 juni een reactie op het voorstel van de verbruikers raad. Brand in zomerhuis NOORD WIJK Een groot deel van het interieur van een zomerhuisje aan de Hoogwa- kersbosstraat in Noord wijk is vanochtend door brand ver woest. De brand ontstond om dat een trui, die over de gaska chel in de woonkamer was ge legd, vlam vatte. Pool gepakt NOORDWIJKERHOUT De rijkspolitie van Noordwijker hout heeft zondag een autora- diodief aangehouden. De man was bezig geweest aan de Zee straat in Noordwijkerhout. Het ging om een 25-jarige Pool. De gestolen radio werd in zijn auto aangetroffen. De man heeft via het snelrecht een boete moeten betalen en is daarna naar Polen terugge stuurd. Opgepakt na smakelijk diner LEIDEN Een 57-jarige man uit Alkmaar is gisteren aange houden nadat hij uitgebreid had gedineerd in een restau rant op het Stationsplein en was vertrokken zonder te betalen. Op het bureau bleek dat de man niet minder dan 121 delicten op zijn kerfstok had. Hij wordt nog vastgehou den. Reeks autokraken teistert Leiden LEIDEN Tijdens het pink sterweekend hebben er in to taal vijftien autokraken plaats gevonden. De inbraken in de auto's gebeurden verspreid door de stad. Een splinternieu we Audi 80 die op het Sta tionsplein stond geparkeerd werd gestolen. OEGSTGEEST Het waterpoloteam van Vivax, dat in één sei zoen tweemaal promoveerde, zal zaterdag recipiëren in het clubhuis „Boven Water". De receptie duurt van 19.00 uur tot 20.30 uur. Het clubhuis ligt naast het zwembad Poelmeer aan de Langevoort, tegenover de Agrarische School. Jongetjes aangehouden voor diefstal van stickers ALPHEN Twee jongetjes van 10 en 11 jaar zijn vrijdagavond aangehouden omdat ze uit een winkel in de Heerenhof voor 400 gulden stickerkaarten hadden gestolen. Bij verhoor bleek dat er nog drie vriendjes bij betrokken waren. Nadat hun ouders op de hoogte zijn gebracht, werden de jongens naar huis gestuurd Sportzaak in Noordwijkerhout geplunderd NOORDWIJKERHOUT Inbrekers hebben zondagmorgen hun slag geslagen in een sportzaak aan de Havenstraat in Noordwijkerhout. De voordeur werd opengebroken, waarna-, trainingspakken en andere sportgoederen werden buitgemaakt met een waarde van omstreeks 20.000 gulden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden: J. Duindam, geb. 22 sept. 1934, echtgenote van J. van Delft; J. N. Mulder, geb. 6 okt. 1915, man; P. Simonls, geb. 24 mei 1913, man; D. E. Schutte, geb. 2 juli 1922, echtgenote van J. J. Overbeek; M. de Jager, geb. 13 aug. 1915, man; L. J. van Loef, geb. 6 mei 1896, ge huwd geweest met L. Zitman; E. Boe- zelljn, geb. 22 juli 1911, gehuwd ge weest met J. L. H. Vierkant; J. G, de Jager, geb. 26 dec. 1913, man; G. Te gelaar, geb. 16 nov. 1905, gehuwd geweest met J. van der Linden; H. Hogewoning, geb. 13 juni 1911, man; J. W. Hahurij, getj. 15 nov. 1902, ge huwd geweest met Z. de Queljoe Gehuwd: A. J. van Leeuwen en G. M Sjardljn; M. J. van Schooten en M Calls; G. H. J. Helbach en A. M. F. Spek; W. van Berk en D. Snleder; D A. A. Lemmers en S. J. Dapaah; W. C. Nieuwenhuys en C. C. J. M. Eljgen- raam; H. Slegtenhorst en K. E. Eeg- deman; F. C. A. Fillppo en E. I van Strater; M. Bouyaouzan en T. Tourka- zi; A. van der Kaay en P. van Haar lem; J J. Joolen en J. E. Pabst; A. J. van Blemen en M. P. J. Bentvelzen; J. D. Dekker en R. F. Steljger Ondertrouwd: J. Boekkooi en J. van der Meer; A. W. W. Gordijn en M. W Hoogland; J. I. Kwakkenbos en R. C. M. Beugelsdijk; E. Spek en W J M, van den Burg; T. Boelen en C. T. Ha- genouw. ADVERTENTIE natuurlijk kunststof wesselman Ramen+Deuren Spreekwoordelijke vooroordelen over moderne kunst op het jubileum t-shirt van de Leidse Kunst uitleen. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7