eer geweld in Zuid-Afrika oorkomen met besprekingen S tekenen akkoord 5or hulp Bangladesh arnalisten ontdekken ssiers Securitate Nog geen toename van ziekten na ramp in Tsjernobyl Steun van Bush en Kohl voor president Gorbatsjov Veel politie in India op de been Voorstel voor gedeelde hoofdstad Duitsland I VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bush: Sancties blijven totdat Saddam weg is 'ENLAND Qeidóa Soutcwit DINSDAG 21 MEI 1991 PAGINA 5: :EST In centraal Roemenië zijn tonnen dossiers jen van de voormalige Roemeense geheime dienst, iritate, en van diens opvolger, de SRI. Dit is gisteren gemaakt door redacteuren van de oppositionele lomania Libera. Volgens de journalisten bewijzen imenten dat de huidige regering, na het winnen van g jaar gehouden verkiezingen, politieke tegenstan- de gaten liet houden door geheim-agenten van de ik zouden er onder de nieuwe machthebbers dos- i aangelegd van leden van de oppositie. Een van de [uren, voormalig dissident Petre Mihai Bacanu, zei -oners van het Riusor-dal de zaak aan het rollen gebracht. Zij vertelden journalisten van Romania er getuige van te zijn geweest, dat SRI-agenten de vorig jaar in het dal begroeven. Een team van elf isten zou op de bewuste plaats aan het graven zijn op de dossiers zijn gestoten. (links) en Frances Cahill (midden), de ouders van de veroor- i tiener. FOTO: EPA Thaise rechter geeft Britse teenager achttien jaar cel BANGKOK De Britse achttienjarige Patri cia Cahill is vandaag door een rechtbank in Thailand veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en negen maanden wegens het smokkelen van heroïne, zo heeft een Britse diplomaat in Bangkok meegedeeld. De rechtbank achtte de uit Birmingham afkom stige Cahill schuldig aan een poging tot smokkelen van 26 kilogram heroïne. Zij werd 18 juli vorig jaar betrapt op het vliegveld van Bangkok toen heroïne in haar koffer werd aangetroffen. Cahill heeft de beschuldiging steeds ontkend. De reisgenote van Cahill, de 19-jarige Karyn Smith uit Solihull, is vorig jaar december al veroordeeld tot 25 jaar ge vangenis: ook in haar koffer werd heroïne gevonden. De reis naar Thailand was de eer ste buitenlandse trip van het tweetal. Ex-premier DDR gearresteerd BERLIJN De Oost- duitse ex-premier Willi Stoph en oud-minister van defensie Heinz Kess- ler zijn gisteren gearres teerd. De 76-jarige Stoph was voorzitter van de ministerraad in de DDR van 1964 tot 1973 en van 1976 tot november 1989. De 71-jarige Kessler was een naaste medewerker van Erich Honecker. Ook twee andere leden van de vroegere Oost- duitse defensieraad, Stre- litz en Albrecht, zijn aan gehouden. Rusland registreert zes presidentskandidaten MOSKOU De officiële kiescommissie van de Russi sche Federatie heeft gisteren zes kandidaten geregi streerd voor de presidentsverkiezingen in de grootste Soviet-republiek, op 12 juni aanstaande. Vijf kandidaten hebben ieder meer dan 100.000 handtekeningen verza meld, het vereiste minimum voor registratie. De zesde is voorgedragen door een officeel ingeschreven partij, maar moet nog de steun verwerven van een vijfde van het Russische Congres van Afgevaardigden, het uitgebreide parlement, dat vanaf vandaag in zitting bijeen komt. De belangrijkste kandidaten zijn Boris Jeltsin, voorzitter van de Russische Opperste Sovjet en favoriet voor het presidentschap en voormalige Sovjet-premier Nikolaj Ryzjkov, kandidaat van de Communistische Partij, die verreweg de meeste handtekingen bijeen (ruim 2,8 mil joen) kreeg. Ryzjkov is tegenstander van radicale veran deringen en wil hervormingen waarbij de centrale auto riteiten de meeste macht in handen houden. 'rjjOND HASSELERHARM yNNESBURG Een ^topontmoetingen tus- belangrijkste poli- eileiders moet Zuid- i |i deze week uit een lg crisis halen. Het ;rts afspraken maken nHden tot verminde- Jjan het geweld in de 3 wijken en het her- dij van onderhande- tussen ANC en de S(hg. Afgelopen jnd stopte het ANC uprekken omdat niet igóldaan aan haar be- T|kste eisen. ti-Afrikaanse president -> Klerk en Zulu-leider uthu Buthelezi hebben I al afspraken gemaakt Idragen van wapens in het openbaar te beteugelen. Het grootste obstakel is nog steeds een eventueel verbod van traditionele wapens, met name speren. Deze 'assegaaien' worden gedragen door Zulu- leden van de Inkatha-bewe- ging, de politieke vijand van het ANC. Inkatha beroept zich op eeuwenoude cultuur en tra ditie, terwijl het ANC de speer omschrijft als moordwapens. ANC-leider Nelson Mandela weigert de vredesconferentie bij te wonen die eind deze week door de regering wordt georganiseerd zolang de wa pens niet zijn verboden. De verwachting is dat presi dent De Klerk deze week de speren zal verbieden om zo het onderhandelingsproces met het ANC weer op gang te brengen. Gisteren sprak hij met Zulu-koning Zwelithini in een poging om een compromis te bereiken. Een mogelijke op lossing zou kunnen zijn dat de 'traditionele wapens' nog wel worden toegestaan tijdens cul turele bijeenkomsten, enkele keren per jaar, maar niet lan ger tijdens de vele politieke manifestaties. President De Klerk zit in een moeilijk omdat hij de speren zal moeten verbieden om een nog grotere crisis in het land te vermijden. De onderhande lingen zitten volledig in het slop en het ANC dreigt met massale demonstraties en con sumentenboycots. Aan de an dere kant wil de regering het Inkatha te vriend houden om dat het een coalitiegenoot zou kunnen zijn in de strijd tegen het ANC tijdens toekomstige verkiezingen. De Klerk heeft onverwachte steun gekregen van de voor malige Engelse premier Mar garet Thatcher, die deze week op bezoek is in Zuid-Afrika. Zij sprak vandaag met Inkat- ha-leider Buthelezi over het verbieden van de speren. In- katha-leider Senzo Mfayela noemt het absoluut onaccepta bel. Hij wijst erop dat de Zu lu's de traditionele wapens be schouwen als verzetsymbolen. Tijdens de oorlog in 1879 pro beerden de Engelse overheer sers tevergeefs de Zulu's te ontwapenen. „Het ANC wil ons nu ook overheersen", zegt Mfayela. Landbouwhervorming Dat de regering, onder grote druk, bereid is om concessies te doen bleef gisteren bij de presentatie bij nieuwe plannen voor landbouwhervorming. Er is nu besloten dat zwarten die in het verleden van hun grond zijn verdreven, kans maken op teruggave of schadeloosstel ling. Er wordt een onafhanke lijke commissie gevormd die alle claims gaan beoordelen. Minister Kriel probeerde de verwachtingen wel wat te temperen: „Want wij hebben simpelweg niet de financiële middelen om alle rechten te herstellen". De voorstellen zijn nog wat vaag maar lijken aan zienlijk rechtvaardiger dan de uitlatingen van president De Klerk enkele maanden gele den. Hij stelde toen dat nie mand aansprak zou kunnen maken op oude rechten. Zowel nationaal als internationaal wekte dat veel kritiek. Door de apartheidswetgeving zijn in het verleden zo drieë neenhalf miljoen zwarten van hun grond gedreven. Zij moes ten naar armoedige thuislan den' terwijl het land dat zij soms tientallen jaren hadden bewerkt, in handen kwam van de regering of blanke boeren. De kleine blanke minderheid heeft daardoor nu 87 procent van de Zuid-Afrikaanse grond in eigendom. De nieuwe wet ten zullen ertoe leiden dat iets van die wanverhouding onge daan wordt gemaakt maar dat zal verdere reacties oproepen van rechtse blanken die tegen iedere landhervorming zijn. Nog vorige week sloegen zij een zwarte gemeenschap in el kaar die was teruggekeerd naar grond die ze dertien jaar geleden gedwongen had moeten verlaten. |HI FOTO: A ;t|A De Verenigde r i hebben gisteren ;Jkoord met Bangla- °|etekend over hulp miljoenen mensen lens de rampzalige >ea van vorige maand ^bezittingen hebben iu»n. Een Amerikaan- sereenheid zal de -0<amen met de Ben- ;rl regering coördine- [riiang dat nodig is, al- In officiële verkla- S(jie in Dhaka werd v?ven. pizend soldaten van ^erikaanse leger zijn al mloensdag bezig voedsel goederen te transporte- T de miljoenen slacht- 'an de orkaan van 30 r is al 800 ton voedsel jcijnen afgeleverd. Bangladesh is dit weekeinde getroffen door nieuwe wervel stormen, hevige regenval en overstromingen. Daarbij zijn minstens 70 doden gevallen en is de situatie in de door de or kaan van vorige maand geteis terde gebieden verder ver slechterd, zo werd gisteren meegedeeld door autoriteiten en nieuwsmedia. In het district Barisal, 120 ki lometer ten zuiden van Dhaka, vielen 16 doden en 200 gewon den door een wervelstorm die zich zaterdagnacht een weg baande door 47 dorpen. Ruim 12.000 lemen woningen wer den door de tornado met de grond gelijk gemaakt, zo zei den functionarissen. De regeringskrant Dainik Bangla meldde dat met on weer gepaard gaande stormen zaterdag en zondag in de noor delijke en de westelijke dis tricten van Mymensingh, Bo- gra, Manikganj, Netrokona en Jhenidah nog eens 19 perso nen het leven hadden gekost. Een onafhankelijke krant, Khabar, maakte melding van een dodencijfer van 50. De onafhankelijke krant Inqi- lab meldde dat ten minste 30 mensen werden vermist nadat hun boot zondag bij hoog wa ter in het noordoostelijke dis trict Sylhet was omgeslagen. Het weerkundig bureau zei dat in overstroomde gebieden in het noordoosten de situatie zondag aanzienlijk was ver slechterd door hevige regen val. De orkaan van 30 april kostte volgens de jongste berichten officieel minstens 139.000 mensen het leven. Ongeveer acht miljoen mensen raakten dakloos. Bij de stormen en overstromingen die daarna in mei optraden, vielen ten min ste 217 doden. LONDEN Sinds de ramp met de kerncentrale bij Tsjernobyl eind april 1986 valt er geen opmer kelijke toename van ern stige ziekten te bespeuren bij bewoners die binnen een straal van 500 kilome ter van de centrale wo nen. Dat is volgens de Britse krant Financial Ti mes de conclusie van een internationaal onderzoek naar de gevolgen van de radio-actieve neerslag die ontstond na het ongeluk in de centrale. Aan het onderzoek (het Inter nationale Tsjernobyl Project) werd deelgenomen door 200 artsen uit 25 verschillende lan den en zeven internationale instituten, waaronder de We reld Gezondheidsorganisatie. Het onderzoek, op verzoek van de Sovjetunie, vond plaats onder auspiciën van de Vere nigde Naties. In de Financial Times staat vandaag dat het onderzoek heeft aangetoond dat kinderen die het meest hebben blootge staan aan het gevaar van ra dioactieve besmetting over het algemeen gezond zijn. De ge zondheid van de meeste vol wassenen laat te wensen over, maar volgens de onderzoekers is het twijfelachtig of dat valt toe te schrijven aan de Tsjer- nobylramp. Er is geen opvallende toename geconstateerd van kanker of andere ziekten die met radio activiteit in verband kunnen worden gebracht. Ook het aantal misvormingen bij pas geboren baby's is niet aantoon baar gestegen. Wel constateren de onderzoekers een wijdver breide angst en wantrouwen onder de bevolking over de door de overheid getroffen maatregelen. In de Financial Times komen verder experts op het gebied van radio-actieve straling aan het woord die zeggen dat erva ringen met andere kernonge vallen hebben aangetoond dat het meer dan vijf jaar duurt voordat bepaalde ziekten zich manifesteren. WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush en de Duitse bondskanselier Helmut Kohl hebben gisteren na een ontmoeting op het Witte Huis in Washington hun steun uitge sproken voor de hervormingspogingen van Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov. De twee lieten echter in het midden of Gor batsjov zal worden uitgenodigd voor de economische top half juli in Londen. Volgens bronnen rond de Amerikaanse regering vindt Bush de huidige economische hervormingen niet toerei kend. Over een eventuele topontmoeting in juli tussen Bush en Gorbatsjov zei de eerste dat eerst de problemen moeten worden opgelost bij de besprekingen over conventionele ontwapening (CFE) en het terugdringen van lange afstandsraketten (START). Slapende agenten Oproerpolitie blokkeert in Kwangju in Zuid-Korea een begrafenisstoet. Het gaat om de begrafenis van Karg Kyong-Dae, een student die tijdens een demonstratie vorige week doodgeslagen werd door de politie. De politie-agenten, doodmoe van het dagelijkse overwerk om anti-regeringsde monstraties neer te slaan, vielen onmiddelijk in slaap. FOTO: AFP (Vervolg van de voorpagina) NEW DELHI Tijdens de eerste verkiezingsdag in India waren meer dan 15 miljoen politieagenten op de been. Die hadden bovendien in de meest gewelddadige gebieden de steun van 63.000 man parami litaire troepen. Er werd melding gemaakt van fraude bij 500 van de in totaal 240.000 stembureaus. Voor de betrokken stembureaus werd tot een nieuwe stemming be sloten. In enkele tientallen bu reaus moest het stemmen wor den opgeschort omdat rel schoppers of politieke activis ten de lokalen hadden bezet of de stembussen hadden gesto len. Volgens de eerste berichten brachten gisteren ongeveer 100 miljoen kiezers hun stem uit. Dit zou een opkomst bete kenen van iets boven de 50 procent. De verkiezingen van gisteren hadden 204 van de 543 parlementszetels tot inzet. Donderdag en zondag worden de tweede en de derde ronde gehouden voor 303 zetels. BONN De plaatsver vangend voorzitter van de CDU/CSU-fractie in de Duitse bondsdag, Heiner Geissler, heeft het 'com promis' gelanceerd dat Bonn regeringszetel blijft en dat de bondsdag, de bondsraad en de president naar Berlijn verhuizen. Sinds de hereniging van de twee Duitslanden is de vraag actueel geworden of Berlijn niet in alle opzich ten hoofdstad van het on gedeelde Duitsland moet worden. De kwestie heeft in Duitsland geleid tot voortdurende felle discussies. Tegenstanders van Berliin wijzen op de onaf wendbare teloorgang van Bonn en de onverantwoord hoge kosten van verplaatsing van de regering naar Berlijn. Voorstanders vinden dat Ber lijn historisch gezien de enige logische keuze is en dat de kosten van de verhuizing uit gesmeerd kunnen worden over een langere periode. Bo vendien zal Berlijn als hoofd stad enorme impulsen geven aan de opbloei van de nieuwe, oostelijke deelstaten. Dat vam uit Berlijn minder democra tisch of Europees gedacht en geregeerd zou worden dan vanuit Bonn, wijzen zij als niet ter zake doende van de hand. Fractieleider Geissler heeft erop gewezen dat het om de leef- en werkomstandigheden van zo'n kwart miljoen ambte naren gaat. „En daarover moet de bondsdag over een paar we ken beslissen". Eind juni ne men bondsdag en bondsraad een beslissing, tenzij er tevo ren een haalbaar compromis wordt gevonden, of dat beslo ten wordt de keuze op de lan ge baan te schuiven. De ver huizing zou volgens Geisler over 15 jaar moeten worden uitgesmeerd. De socialisten hebben het voorstel intussen afgewezen. De SPD acht scheiding van re gering en parlement onjuist. Bovendien zou door die 'oplos sing' de regering bij nacht en ontij tussen Bonn en Berlijn moeten gaan pendelen. HET LEVENDE EILAND Aan boord van het tankschip wordt de spion in een esloten, die hij niet mag verlaten. Overigens geniet hij de behandeling. De patrijspoort mag open blijven en zijn )en worden hem niet afgenomen. Overdag zit hij door- 5 lezen. Maar drie nachten na het vertrek staat hij voor- ap, opent de patrijspoort en neemt zijn vulpen, waarin liatuur radiozendertje is gebouwd. Een tijdlang staat hij roerloos naar buiten te staren. Dan geeft hij snel achter elkaar een reeks morseseinen. Dan wacht hij enkele minuten, maar het signaal wordt spoedig beantwoord. Het schip, waarmee hij in verbinding staat, zendt lichtstralen uit, die de spion met behulp van zijn van zeer speciale glazen voorziene bril gemakkelijk kan opvangen. Dat schip is het tot jacht omgebouwde motorschip 'Walrus', dat al enkele dagen in de buurt koerst. WASHINGTON De Amerikaanse president Bush heeft gisteren ge zegd dat hij tegen ophef fing van de economische sancties tegen Irak is, zo lang Saddam Husayn in dat land aan de macht is. Eerder op de dag liet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zich in soortgelijke bewoordingen uit. De VS geven officieel geen steun aan pogingen om Sad dam ten val te brengen, maar Witte-Huiswoordvoer der Fitzwater liet er geen misverstand over bestaan dat de Amerikaanse vijandigheid tegenover de Iraakse leider sinds het einde van de Golf oorlog onverminderd is. „Alle mogelijke sancties zul len worden gehandhaafd tot dat hij weg is". President Bush heeft overi gens bij de autoriteiten in Kuwayt aangedrongen op eerlijke processen voor Ku- waytse ingezetenen die wor den verdacht van collabora tie met de voormalige Iraak se bezetter. Bush deed zijn uitspraak tijdens een ont moeting met verslaggevers in Washington. „Ik begrijp dat er veel bitterheid bestaat. Desondanks is het naar mijn mening in het belang van Kuwayt dat iedereen op eer lijke wijze wordt berecht", aldus de president. Een speciale rechtbank in Kuwayt veroordeelde zondag de eerste van collaboratie verdachte ingezetenen. Vijf personen van Iraakse natio naliteit kregen gevangenis straffen variërend van drie tot vijftien jaar. De hoogste straf van vijftien jaar was voor een jongen die geduren de de bezetting was gesigna leerd in een T-shirt met de afbeelding van Saddam Hu sayn. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren besloten een compensa tiefonds in het leven te roe pen waaruit schadevergoe ding zal worden betaald aan slachtoffers van de Iraakse agressie tegen Kuwayt. Van de vijftien leden onthield al leen Cuba zich van stem ming. Het bestuur van het fonds, dat zal worden geves tigd in Genève, zal beslissen welk deel van de Iraakse oliewinsten terzijde zal wor den gelegd voor herstelbeta lingen aan individuen, be drijven en regeringen en hoe vaak er geld in het fonds moet worden gestort. De VS willen dat Irak 50 procent van zijn olie-opbrengsten in het fonds stort. Sommige ontwikkelingslanden vinden 5 procent voldoende. De laatste Iraakse militairen zijn gisteren vertrokken uit Dohuk, in het noordwesten van Irak. Een delegatie van westerse deskundigen kwam in de loop van de ochtend in Dohuk aan om een schatting te maken van het te verrich ten werk opdat de stad „weer normaal kan leven".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5