Een pinksterrit zonder problemen Werkplicht wao'ei Kentekenregister voor iedereen toegankelijk Militaire bonden willen toenemende verveling aanpakken Leraren beeldende vakken vrezenvoor kwaliteit Het Koninkrijk der Nederlanden BINNENLAND Qeidó&Qowumt DINSDAG 21 ME* 1991 PA< Miljoen buitenlanders op bezoek LEIDSCHENDAM Circa een milioen buitenlandse toeristen hebben de Pinksterdagen in Nederland doorgebracht. Boven dien hielden ook ongeveer een miljoen Nederlanders een korte vakantie in eigen land, zo heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren bekendgemaakt. Het vakantiebezoek spreidde zich volgens het NBT goed over het hele land, met een accent op de watersportgebieden, de kust en de steden. Vooral de bungalowparken, de campings en de ho tels in de wat goedkopere categorie waren in trek. Nederlanders kozen voor een actief weekeinde op en rond het water of op de fiets. Opvallend is dat veel meer dan voorheen accommodatie tevoren wordt geboekt en dat veel minder op de bonnefooi een hotel, bungalow of camping wordt opgezocht, al dus het NBT. Het NBT heeft berekend dat in ons land door Nederlandse en buitenlandse toeristen circa 200 miljoen is besteed. Daarvan is 90 miljoen uitgegeven aan dagtochten en zo'n 60 miljoen aan binnenlandse vakanties. De buitenlandse toeristen besteedden circa ƒ50 miljoen. VEENDAM Vrouwen worden vaak lastig gevallen door mannen, die hen on derweg in de auto zijn gepasseerd. Som mige mannen gaan op zoek naar de identiteit van de vrouw. Een aanknopingspunt hierbij is het kenteken. De eigenaar van die nummerplaat blijkt vrij gemakkelijk op te sporen: door 7,30 over te maken naar de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam, krijgt men alle gegevens. De Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie is op dit verschijnsel gestuit, omdat zij, naar eigen zeggen, door een groeiend aantal vrouwen wordt benaderd met de vraag of er iets gedaan kan worden aan deze vorm van inbreuk op de privacy. De vrouwen worden over het alge meen op een ludieke manier door hun aanbid ders benaderd. Ze ontvangen meestal een kaart, waarin de ontmoeting op de snelweg wordt vermeld en waarin de hoop wordt uitgesproken dat men elkaar bij een volgende gelegenheid weer op dezelfde weg zal ontmoeten. Het hoofd van de centrale kentekenregistratie van de RDW, Peter de Pree, zegt dat het kente kenregister altijd al toegankelijk is geweest voor derden. Hij zegt dat er in het algemeen geen reden is om iets te doen aan het opvragen van kentekens voor amoureuze doeleinden. „Wij ontvangen geen klachten". Hij vertelt dat er jaarlijks gegevens van 100.000 kentekens door particulieren worden aangevraagd. Het aantal gegevens van kentekens dat door door de politie wordt aangevraagd is veel groter: 15 miljoen. Bij de door particulieren aangevraagde kente kens wordt steeksproefsgewijs gecontroleerd voor welke doeleinden de gegevens worden ge bruikt. De Pree: „Negentig procent van de mensen heeft de gegevens nodig, omdat ze een tweedehandsauto willen kopen bij een garage en zelf willen weten wie de vorige gebruiker is geweest. De overige aanvragers hebben de ge gevens nodig omdat er schade aan hun voertuig is aangericht door de houder van het opge vraagde kenteken". Er zijn De Pree geen klachten bekend van vrouwen, die via de kentekengegevens door een mannelijke medeweggebruiker zijn bena derd. „Het verhaal lijkt mij redelijk overtrok ken. Temeer daar wii regelmatig onze steek proef houden". Hii onderstreept dat bij het aan vragen niet wordt gevraagd wat de reden is van het aanvragen. „We kunnen niet alle aan vragers gaan nalopen. Het is niet onze verant woordelijkheid. Wij moeten de gegeve( strekken. De gebruiker moet er op een i woorde wiize mee omgaan". Als weggebruikers niet willen dat hunl kengegevens bekend worden gemaakt, f ze dit aan de rijksdienst meedelen. De P indidivuele gevallen kunnen de gegeviy worden beschermd. De huidige wetgevirfi deze mogelijkheid". Volgens de Si' Waakzaamheid Persoonsregistratie koi geen klachten bii de rijksdienst binnen) het vrijwel niet oekend is dat er in V|r over kan worden geklaagd. De gegevens van het kentekenregister z rigens nog niet beschermd door de we( persoonsregistratie, die vorig jaar van 1 geworden. In verband met een verni van de kentekenregistratie heeft de rij# uitstel gekregen. AMERSFOORT De conductrice is een doornee Nederlandse, alleen het NS-pakje maakt haar de functionaris, die de gang van zaken in de treincou- pé beheerst. Ze draait op zondag, eerste pinkster dag, een avonddienst, die vroeg in de middag begint en tegen middernacht ein digt, met een late trein van Amsterdam naar Amersfoort. Middernacht, dan wordt het echt spannend in de trein, al dus één van haar vrouwelijke collega's. Een conducteur heeft het zwaar, maar ben je vrouw in dit vak dan kun je het in sommige treinen wel schud den. Ze krijgt de meest oneer bare voorstellen naar het hoofd geslingerd in de nachte lijke uren, vooral als de man nelijke reizigers zich in disco's en bars aan alcoholica te bui ten zijn gegaan. Er dreigt re gelmatig geweld van de kant van de passagiers. Volgens deze NS-er zijn de laatste trein Zwolle-Amersfoort en de late treinen van Amsterdam naar de Keistad verderfelijke oor den voor wie als conducteur gewoon zijn plicht wil doen. Je plicht doen als conducteur houdt nogal wat in, zonder dat de meeste reizigers daar veel van in de gaten hebben. Zo draagt de conducteur de ver antwoordelijkheid voor de vei ligheid van de passagiers. Voor veel treinreizigers is de con ducteur uitsluitend een boe man, die controleert of je wel een kaartje hebt gekocht, of je niet probeert gratis deel te ne men aan de treinrit. Deze opvatting weerspiegelt zich in de manier waarop de reizigers de conducteur bejege nen. In de regel niet vijandig, maar ook niet vriendelijk. In tegenstelling tot de verontrus tende berichten van haar col lega bij 't Spoor, vindt Els (op uitdrukkelijk verzoek werd haar naam veranderd) dat het met de onveiligheid in de trein wel losloopt, zelfs in de late uurtjes, ja zelfs in de treinen van en naar de Randstad. „Er is wel een verschil tussen de mensen oostelijker in Neder land en de Randstad. In het oosten zitten ze al met het geld in de hand klaar om te beta len. Dat verandert op slag als je in het westen komt". Haveloos Ze is 's middags om een uur of twee begonnen in Amersfoort. Haar dienst loopt af met de een na laatste trein, die van iets voor twaalf 's avonds uit Amsterdam naar Amersfoort rijdt. Die trein is volgens Els wel de vervelendste van de hele avond. Niet de laatste dus, waarom precies kan ze niet verklaren. Om zes over half elf 's avonds, wachtend de boemel op van Amersfoort naar Amsterdam, is het op zondag 19 mei on voorstelbaar rustig op het per ron in de Keistad. Er zitten slechts een echtpaar van mid delbare leeftijd en een jongere man, die druk in zichzelf spreekt en die om zichzelf moet lachen. Later komen er nog een paar klanten bij, maar het aanbod is schraal. Als de trein vertrekt loopt de zichzelf toesprekende man druk door het gangpad van de coupé; verder valt er geen en kele wanklank te bespeuren, hoewel het om deze tijd niet pluis zou zijn in de trein, zo valt uit de zorgwekkende uit latingen van het NS-personeel af te leiden. De man maakt het de conduc trice op gegeven moment wel lastig, maar dit zijn niet de problemen waar de NS-ers meestal voor beducht zijn, na melijk die van de wanbetalers. Deze haveloos ogende reiziger heeft geld genoeg, hij rekent zonder probleem een-en-veer- tig gulden af voor een retour Amersfoort-Amsterdam eerste klasse. Mokkend verlaat hii de tweede-klasse coupé, na door de conductrice op zijn rechten gewezen te zijn. Het kan_ ver keren, ook in de trein. Ma- ling Els krijgt het pas na Soest en Baarn echt druk met de passa giers. Ze moet haar blokje met nota's voor de passagiers die geen kaartje hebben tijc' rit naar de hoofdstad, totaal ongeveer zes keer trekken. Je mag niet zonder kaartje in de trein stappen, behalve als er op het station van vertrek geen loket meer open is. De conducteur heeft een overzich tje waarop de loketloze sta tions vermeld staan. Passagiers die bewust niet bij een, wel functionerend loket, zijn ge weest kunnen de NS-functio- naris hierdoor niet in de ma ling nemen. In vier gevallen moet een plaatsbewijs plus f 3,50 betaald worden, want deze reizigers hadden wel een kaartje kun nen kopen. „Zonde van het geld, ze hadden toch net zo goed naar het loket kunnen gaan", meent Els. Het opleg gen van de toeslag wil nog wel eens tot opwinding leiden, maar op deze pinksteravond wordt alleen licht gemopperd. De conductrice doet net of ze de snerende opmerkingen niet hoort. „Als er iemand is die maar twee gulden betaalt, dan doe Een conducteur is meer dan e belangrijkere opdracht". ik meestal niet moeilijk. For meel zou ik de trein moeten laten stoppen en de spoorweg politie moeten waarschuwen, maar dan zijn de andere passa giers er ook de dupe van en bovendien gaat het maar om een klein bedrag", vertelt ze later. Alles verloopt verder van een leien dakje. Alleen in Diemen stapt een verwarde man in, die het aan de stok krijgt met een schuifdeur tussen de coupé's. De deur klemt, wat hem tot buitengewone razernij brengt. Els loopt op de man af, maakt de deur open en maakt na mens de Spoorwegen excuses voor het klemmen. De man is op slag gekalmeerd. Zonder enig probleem komt de trein i controleur:,, Je moet zorgen dat de passagiers veilig hun reis kunnen maken, dat is een veel FOTO:. DIJKSTRA afgelopen. Je moet een beetje weten hoe je met mensen om gaat, denk ik, en je moet soms weten tot hoever je kunt gaan. Neem nou de mensen die met hun schoenen op de bank er tegenover gaan zitten. Over dag zeg ik er wat van, maar 's avonds meestal niet. Dat kan niet meer". Voor Els is er geen aardiger werk denkbaar dan dat van conducteur. „Je bent veel meer dan de controleur van kaartjes, je moet zorgen dat de passagiers veilig hun reis kun nen maken, dat is een veel be-1 langrijkere opdracht". Ze heeft er op eerste pinksterdag intus sen zes avonddiensten op zit ten en op geen enkele reis heeft ze iets opzienbarends be leefd. binnen op spoor 13 in Amster dam. Kort daarna vertrekt de ge- vréesde stoptrein van iets voor middernacht. De NS rekent met deze reis op een grote vloed passagiers, er worden twee treinstellen ingezet. Als de trein vertrekt moeten de reizigers met veel inzet opge zocht worden. Een zee van lege plaatsen. De conductrice, verbaasd: „Het is wel erg rus tig vanavond, zou dat mis schien aan pinksteren liggen?" Probleemrit Bij het betreden van de cou pé's wenst Els de schaarse aan wezigen opgewekt een goede avond, een groet die of hele maal niet of met een lauw ge mompel wordt beantwoord. Nee, vriendelijk worden de NS-ers zelden bejegend. Een reiziger moet op deze 'pro bleemrit' een kaartje kopen. Hij doet het zonder mokken. Onderweg stappen er haast geen mensen meer in, zodat de conductrice haar hart kan luchten over de slechte kanten van het vak, waarover bij de Spoorwegen zoveel te doen is. Voor Els hoeft er geen collle- ga-conducteur op de trein bij, voor de veiligheid. Ze werkt nu ruim vier jaar als conduc trice en nimmer heeft ze echt angstige momenten gekend. „Er wordt wel eens wat geroe pen van 'trut' of zo, maar dat negeer ik. Alleen als ze aan me gaan zitten, dan zeg ik dui delijk dat ik daar niet van ge diend ben en dan is het ook KLM vervoL voor vervo« beschermde* schildpaddq AMSTERDAM Hei baar Ministerie in B heeft proces-verbaal maakt tegen de KLM i het transport van bescL schildpadsoorten van it naar Nederland. De 3 paard- en 500 parq] schildpadden kwamen, dood dan levend aan or hol en werden mer overgebracht naar de Zoo in Vlissingen om I haal te komen. Volg KLM waren de papier^ de autoriteiten in Tarn orde bevonden en wef dieren volgens de IA? men vervoerd. Op 3 constateerde de Nedq Algemene Inspectie j (AID) echter een versa sen de melding op de brief en het gewicht va! ding. Bij controle bid 800 schildpadden opgt te zijn in de kisten, van slechts een mining veelheid voedsel. Eej bleek gestorven. De j bereid de schildpaddej te vliegen. SP kalft verdet in Vlaardingse VLAARDINGEN J listiese Partij in de Vlj se gemeenteraad kalf verder af. Na het Joke Fial heeft nu ol collega Arnoud van W sloten als onafhankelij lid verder te gaan- Va] is tot dit besluit gekort dat hij er geen vertro heeft dat zijn kritiek I wicht in de schaal zal Evenals het andere SI lid vindt Van Wezel di te weinig openheid va betracht en dat fractie ter Remi Poppe een t nante rol speelt bin Vlaardingse gelederen! UTRECHT De bonden voor dienstplichtig mili tairen, AVNM en VVDM, en de militaire tehuizen in het land hebben een plan bedacht om de verveling in de kazerne aan te pak ken. Zij vinden dat nodig omdat er nog steeds veel verveling is en omdat die verveling alleen maar toe zal nemen. Vanmorgen is aan staatssecretaris Voorst tot Voorst (defensie) in Den Haag een gezamen lijk rapport aangeboden. AVNM en VVDM bepleiten de oprichting van Ontspannings Advies Raden. Deze raden moeten op de kazernes „de grote stimulator en initiatief nemer" zijn inzake bestrijding van verveling en leegloop. In zo'n raad moeten onder meer dienstplichtigen, het sportbu- reau, de dienst Ontwikkeling en Ontspanning en de militai re tehuizen zijn vertegenwoor digd. In de praktijk blijkt dat veel initiatieven, betaald uit fond sen om de verveling te bestrij den, die verveling inderdaad terugdringen. Maar op de meeste kazernes is er geen duidelijkheid over de manier waarop dat geld moet worden besteed. De bonden vinden dat er dus coördinatie moet komen tussen de instanties die het geld beheren. Een van de oorzaken van ver veling is het feit dat dienst plichtigen werk moeten doen dat onder hun opleidingsni veau ligt. Nu heeft 55 procent van de dienstplichtigen een middelbare of hogere oplei ding genoten, maar dat aantal stijgt - volgens de Defensieno ta van dit jaar - naar zestig procent. Reuzenklomp Molens en klompen. Daar draait het om in Nederland. Geen wonder dat de reuzenklomp die de bezoekers in de Keukenhof in Lisse aantreffen, veel wordt gefotografeerd. De maat is van dien aard dat er met gemak vier voeten in kunnen. Er mee weglopen kan niet. Ook niet door hem onder de arm te nemen. Hij ligt aan de ketting. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltfleverlJ/Wavery Productions 'Pas opde plaats' bouwnijverheid UTRECHT Het vooruitzicht voor dit jaar en de komende jaren voor de bouwnijverheid kenmerkt zich door een „pas op de plaats". Per sector lopen de verwachtingen echter nogal uiteen. Vooral voor wat betreft de woningbouw wordt een verdere terugval verwacht, ze ker als de Kamer instemt met het kabinetsplan om het huur waardeforfait verder te verho gen. Een en ander meldt het jaarverslag over 1990 van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf (AVBB), welk verbond positiever is over de toekomst van grond-, water- en wegen bouw, omdat het kabinet in vesteringen in de infrastruc tuur daarvan lijkt te sparen. Voor het zevende, achtereen volgende jaar ontwikkelde het bouwvolume zich in de goede richting. De totale bouw kende vorig jaar een produktiestij- ging van bijna twee procent ten opzichte van 1989. ADVIES SER POSITIEF ONTVANGEN DEN HAAG Gedeelte lijk arbeidsongeschikten zouden verplicht moeten worden tot het accepteren van elke beschikbare baan. Daar staat tegen over dat het inkomensver lies voor wao'ers die weer aan de slag gaan beperkt wordt via een aanvullen de uitkering. Dit hebben de 15 onafhankelij ke kroonleden in Sociaal Eco nomische Raad (SER) voorge steld als maatregel tegen het gestaag groeiende leger wao'ers. De suggestie van de kroonleden is door de vakcen trales CNV en FNV gematigd- positief ontvangen. De werk geversorganisaties wilden af gelopen pinksterweekeinde niet inhoudelijk reageren, aan gezien het SER-advies over de aanpak van de wao vertrou welijk is tot het 12 juli aan staande aan het kabinet wordt gestuurd. De SER-deskundigen stellen een radicale wijziging voor van de wao-regels en de wijze waarop (aanvullende) uitke ringen berekend worden. Ten einde meer gedeeltelijk ar beidsongeschikten aan het werk te helpen moet allereerst het begrip 'passende arbeid' fors opgerekt worden, zo me nen zij. De wao-uitkering wordt daarbij gekoppeld aan de functie waarvoor men nog geschikt is. Gaat de wao'er aan de slag in een baan die veel minder ople vert dan zijn of haar uitkering, dan wordt over het verschil in inkomen 70 procent uitbetaald in de vorm van een aanvullen de uitkering. Deze uitkering blijft in tact, óók als de werk nemer meer gaat verdienen. Als er geen passende baan be schikbaar is, dan wordt de wao-uitkering die uitgaat bo ven het 'theoretisch inkomen' omgezet in een bijstan ring. In de praktijk een aanzienlijk koo] verlies voor de betrok] tekenen. CNV-bestuurder De noemde het initiatief kroonleden in een eer tie positief. „De inzet hoe krijgen we meer ongeschikten aan het vraag me wel af of we plussers kunnen ver tot het accepteren va dat lijkt me niet sociaa De Geus. FNV-be; Muller zei zondag AVRO-microfoon nu lijkheden te zien voor reiken van een comp: de SER, waar kro werkgevers en wer adviezen over belangri aal-economische voorbereiden. D66-kamerlid A._ Si sprak desgevraagd „goede aanzet". De fracties in de Tweede konden nog geen com geven. AMSTERDAM De Vereniging Leraren Beeldende Vakken (VLBV) vreest dat de beoogde kwaliteitsver betering van het onderwijs niet zal plaatsvinden met de invoering van de basisvorming. Die angst baseert de vereniging op het laatste voorstel van staatssecretaris Wallage aan de Tweede Kamer. Daarin wordt het aantal verplichte vakken op het gebied van de beeldende vakken en muziek beperkt tot twee, terwijl de thans niet in het onderwijs voorkomende vakken dans en drama worden toege voegd. Sinds de invoering van de Mammoetwet in 1968 werden de vak ken tekenen, handenarbeid en textiele werkvormen voor het eerst officieel als vakken in het voortgezet onderwijs opgeno men. Tegenwoordig staat het scholen vrij om de beeldende vak ken of muziek als eindexamenvakken aan te bieden. Per jaar maken ongeveer 10.000 leerlingen daarvan gebruik. Volgens de vereniging zijn de beeldende vakken van groot belang voor de ontwikkeling van de ruimtelijk-visuele intelligentie van de leer lingen. Het nieuwe voorstel van Wallage maakt het echter mogelijk voor scholen om drie van de nu nog wettelijk voorgeschreven vakken af te schaffen. „Dan is er geen sprake meer van de zo gewenste uniforme basisvorming, omdat deze per school anders kan worden ingevuld", aldus de VLBV. (ADVERTENTIE) DEEL 14: REACTIES De onmisbare afsluiting van het levenswerk van dr L. de Jong. De voornaamste reacties op de voorgaande delen verzameld en toegelicht in twee banden. Vanaf vandaag overal verkrijgbaar r QQ ISBN 90 12 06114 8 I 07 Tijdelijk in prijs v Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoo Deel 12 ISBN 90 12 05530 X f 79,90 Nu: f 39,9 Deel 13 ISBN 90 12 05730 2 f 49.90 Nu: f25,- Deze aanbieding geldt t/m 15 juni a.s.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4