olf in beslag genomen □to s verrast Justitie Kok noemt grenzen voor loslaten van koppeling Air Holland in de rode cijfers jderlanders drinken ter koffie en thee -4IENLAND f Ccidóc SouAont DINSDAG 21 MEI 1991 PAGINA 3 IRDAM De Nederlanders zijn ook vorig jaar weer jffie en thee gaan drinken. De consumptie van koffie per ran de bevolking steeg in 1990 van 7,96 naar 8,36 kilo en van 640 naar 677 gram. Alleen de Finnen Zweden, :n Noren drinken nog meer koffie dan wij, zo blijkt uit erslag van de Vereniging van Nederlandse Koffiebran- Theepakkers. In totaal werd vorig jaar 151.529 ton niet- [eïneerde groene koffie ingevoerd tegen 137.895 ton in 'at een stijging van bijna 10 procent betekende. Ook de ivan cafeïnevrije koffie steeg verder van 6953 ton naar Sfy. Grootste leverancier van koffie is Colombia (27 pro- het totaal), gevolgd door Afrika, Brazilië en andere La- ïierikaanse landen. Nederland voerde vorig jaar 26,4 mil- 1 thee in. De belangrijkste landen voor Nederlandse thee lonesië, Argentinië, Kenia en Zuid-Afrika. Een medewerker van de Rotterdamse narcoticabrigade neemt monsters uit de in beslag genomen partij cocaïne. FOTO: ANP Politie vindt 700 kilo cocaïne uit Suriname ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft in het Pinksterweekeinde samen met de douane in totaal ruim 700 kilo cocaïne in beslag genomen. De in beslag genomen partijen zijn enkele miljoenen .guldens waard. Het gaat om twee partijen die in beide gevallen per schip werden aangevoerd uit Suriname. De eerste partij van 357 kilo kwam vo rige week woensdag in de Rotterdamse haven aan. Onderzoek door de douane wees uit dat in de partij hardhout die inmiddels was gelost cocaïne was verstopt. Afgelopen vrijdag werd de partij opge haald. Bij de tweede partij ging het om ongeveer 400 kilo. Zondagavond werd de eerste hoeveelheid van 100 kilo in beslag genomen toen het spul per taxi werd opgehaald van het schip. In totaal wer den bij de twee vangsten zestien mensen aange houden. Studenten verliezen massaal ov-kaart DEN HAAG Studenten doen de laatste paar weken massaal aangifte van verlies van hun openbaar-vervoerskaart. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van de OV-studenten- kaart BV. De BV raamt het geregistreerde aantal kaarten dat formeel 'verloren' is voor het lopende jaar op 40.000 tot 50.000. „Dat is verdacht veel", aldus een woordvoerder. Het vermoeden bestaat dat in een aantal ge vallen fraude in het spel is. Sedert de recht bank vorige maand bepaalde dat de studen tenkaart bij verlies binnen twee weken moet worden vervangen, is het aantal aan vragen ongeveer verdubbeld. Vóór de rech telijke uitspraak moesten studenten nog ge middeld vijf weken wachten op een nieuwe kaart. SEBEDRIJVEN WACHTEN MET SPANNING OP EERSTE VONNISSEN IE VAN DE VEN w[IAAG Sinds de ;ofc richtlijnen voor nfders en dronkelap- hiieft de politie al on- vt twintig auto's in ij genomen. Veel sljdan de bedenkers hfe maatregel ooit i verwacht. „Wij h dat er zo'n af- T Lende werking van- 0jji gaan dat jaarlijks Jt dertig auto's in r zouden worden ge- jJ en verbeurd ver- 'st jflfer van het stafbureau |r ministerie is een eduusd van alle ophef I inbeslagneming van {en: protesterende ad- j een boze Bovag en lintigtal inbeslaggeno- "to's in drie weken tijd. 1 ïpen dat er van deze inplf van inbeslagneming lok uitgaat, want op n dertig inbeslag geno men auto's per jaar hebben wij niet gerekend". Verbeurd verklaren Op advies van de verkeers- commissie van het openbaar ministerie heeft de vergade ring van procureur generaals besloten vanaf 1 mei strenger op te treden bij overtredingen en misdrijven van de Wegen verkeerswet en het Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens. Auto's die vijftig kilome ter harder rijden dan de toege stane snelheid, worden voort aan zonder pardon in beslag genomen. Ook auto's waarvan de bestuurder voor de zoveel ste keer achter het stuur zit met een alcoholpromillage van 1,3 of meer, worden van de weg gehaald en overgedragen aan de kantonrechter. Deze bepaalt of de auto verbeurd wordt verklaard. In de meeste gevallen zal het gaan om een verbeurdverklaring met com pensatie omdat de prijs voor te hard rijden anders zou kunnen oplopen tot meer dan hon derdduizend gulden. In zijn vonnis zal een kantonrechter rekening houden met de waar de van de auto door te bepalen dat alles wat de auto meer op brengt dan een x-bedrag, terug gaat naar de verdachte. Na het vonnis gaan de voertui gen naar de Dienst der Domei nen van het ministerie van fi nanciën die alle verbeurd ver klaarde goederen verkoopt. De Domeinen hebben geen idee hoeveel extra auto's zij op jaar basis kunnen verwachten. We ten eigenlijk helemaal niet wat de effecten van het verscherp te beleid van Justitie zullen zijn omdat er helemaal geen overleg is geweest tussen de twee departementen. „Klopt", zegt Scheffer. „Wij denken dat het niet nodig is om te over leggen. Dat er zo'n afschrik kende werking van de maatre gel uit zal gaan dat er maar heel weinig voertuigen bij de Domeinen terecht komen. De inbeslagname is vooral pre ventief bedoeld, als extra mid del, naast de boetes die per 1 november met vijftig tot tach tig procent verhoogd worden. Inbeslagneming is toch wat anders dan een hoge boete. Het zal je maar gebeuren dat je wordt aangehouden en te voet verder moet gaan..." Contract Zo'n twintig bestuurders moes ten tot nu toe hun weg te voet vervolgen. Alleen al in het ar rondissement Haarlem zijn in ruim twee weken tijd zeven auto's in beslaggenomen. De wagens zijn inmiddels door de officier van justitie teruggeven aan de eigenaren omdat zij „een verbeurdverklaring niet nodig acht". Het laatste woord daarover is echter aan de kan tonrechter die zaken in juli be handeld. De Bovag put hoop uit de teruggave door de offi cier want volgens de vereni ging van autobedrijven kun nen auto's die eigendom zijn van garage-, lease- en ver huurbedrijven wettelijk hele maal niet verbeurd verklaard worden. „Omdat het openbaar ministerie geen onderscheid tussen bestuurders en eigena ren, worden ook mensen be straft die niets hebben mis daan: garages, huurbedrijven en leasemaatschappijen", aldus een woordvoerder van de Bo vag. Het openbaar ministerie wuift de kritiek van de Bovag weg. „De bedrijven kunnen de kosten verhalen op hun klan ten. Een leasebedrijf heeft contracten met zijn klanten af gesloten waarin staat dat de auto moet terugkomen. Als de Een agent verbaliseert een automobilist wegens te hard rijden. Auto's die vijftig kilometer harder rijden dan de toegestane snelheid, worden voortaan zonder pardon in beslag genomen. FOTO: ANP auto wordt verbeurd ver klaard is het dus aan de be stuurder aan die verplichting te voldoen. Juridisch zit de zaak dus wel dichtgetimmerd, maar feitelijk moeten de be drijven nog maar zien dat de biljetten op tafel komen", al dus Scheffer. In Nederland rij den ongeveer 270.000 lease-au to's en 20.000 huurauto's rond. Bekeuringen In een boze brief aan minister E. Hirsch Ballin van justitie wijst de Bovag op artikel 33a van het Wetboek van Straf recht, waarin staat dat voor werpen die een ander toebeho ren alleen verbeurd verklaard kunnen worden als die ander wist of kon weten dat daarmee een strafbaar feit zou worden gepleegd. „Hoe kun je nu we ten dat een klant te hard gaat rijden?", zegt de woordvoerder van de Bovag verontwaardigd. „Heel simpel", meent G. Hofs tee van het openbaar ministe rie. „Als leasebedrijven een administratie kunnen bijhou den over het betalingsgedrag van hun klanten en de zorg die zij aan de auto besteden, kunnen ze dat ook over het aantal bonnen dat een klant krijgt voor verkeersovertre dingen. Leasebedrijven moeten hun eigen verantwoor delijkheid nemen en geen auto leasen aan een bestuurder die al regelmatig bekeurd is". Rond 300 schilders niet naar werk in Zuid-Holland DEN HAAG/LEIDEN In het schilders- en af- werkingsbedrijf zijn van morgen stakingen begon nen (35.000 werknemers). Rond elf uur meldden zich bij de meldingspun- ten in Den Haag (Hout- rust-rotonde) en Leiden (Hans Menken Bowling) in totaal ruim 150 stakers. In Leiden kwamen rond hon derd schilders opdagen en lie ten alle 52 personeelsleden van het schildersbedrijf Spruijt bv uit Alphen aan den Rijn zich inschrijven, waarmee het totale bedrijf werd 'platge- In Zuid-Holland gingen in to taal zo'n kleine 300 man niet aan het werk, terwijl op de 40 landelijke meldingspunten zich rond deze tijd ongeveer duizend stakers lieten registre ren. De bonden mikten voor vandaag op ongeveer tweedui zend stakers. Ultimatum Met stakingen voor onbepaal de tijd willen de bouwbonden van FNV en CNV de werkge-' vers in het schildersbedrijf on der druk zetten om met betere cao-voorstellen te komen. Vo rige week vrijdag stelden de vakbonden de werkgevers een ultimatum. De werkgevers verklaarden op de valreep dat ze bereid waren het overleg te heropenen, maar volgens de vakbonden hadden ze zoveel mitsen en maren, dat de bon den meenden dat er onvol doende basis was om het over leg te heropenen. Volgens de bouwbonden willen de werk gevers bijvoorbeeld nog steeds tornen aan de prijscompensa tie. De werkgevers verklaarden vorige week, dat ze de acties van de bonden onnodig vin den. Ze sluiten een gang naar de rechter niet uit. Om de sta kers op te peppen, houden de vakbonden in de loop van deze week regionale bijeen komsten. Voor vrijdag staat bijvoorbeeld een landelijke protestmanifestatie op het pro gramma in Utrecht. Bhie Mandela 'eredoctor èiiniversiteit "■v cht blijven z< !HT Winnie ?tja behoudt ondanks b(kente veroordeling -"jaar celstraf het in pn haar verleende gdoraat van de atse universiteit. :ze dhagnificus prof.dr. J. crlkel ziet in de veroor- ii*ieen aanleiding zich op doctoraat te beraden. Van Ginkel werd het Iraat destijds verleend van de toen beschik- prmatie. Het Utrechtse 5 dat iemand een ere- |t krijgt vanwege ver- l in het verleden. „Wat tia met zo iemand ge- ieeft daar verder geen op". Eind vorige week lekend dat het naar Mandela vernoemde Ss in de Leidse wijk |iof op zoek is naar een Getooid met beremuts heeft dit meisje een onderonsje met collega-beren. Op Eerste Pinksterdag konden kinderen met hun eigen beren naar kasteel Amerongen komen, waar al enkele weken een 'berenfestival' wordt gehouden. FOTO: ANP DEN HAAG Als vol gend jaar de cao-loonstij ging boven de drie pro cent uitkomt en de ver houding tussen actieven en inactieven verder ver slechtert, dan moet de koppeling tussen lonen en uitkeringen worden losge laten. Vice-premier Kok heeft deze grenzen ge noemd als ontbindende voorwaarden bij het toe passen van de koppeling. Het CDA reageerde giste ren kritisch op de uitlatin gen van Kok. „Het is on verstandig cijfers te noe men", aldus CD A-kamer lid Terpstra. Kok verstrekte in het televi sieprogramma 'De Vierde Ka mer' voor het eerst onomwon den duidelijkheid over de kop peling. De PvdA zal „alles uit de kast halen" om de koppe ling te redden, zo voerde hij aan, maar als volgend jaar de grenzen tóch worden over schreden dan moeten harde conclusies getrokken worden. „Dan moet het kabinet het be sluit nemen om te zeggen: de koppeling kan niet volledig plaatsvinden. Ik heb in 1989 getekend voor dit beleid. Ook hier geldt: een man een man, een woord een woord". Financieel specialist Terpstra zegt te vrezen dat de vakbon den de drie procent van Kok bij de cao-onderhandelingen voor 1992 als ondergrens gaan hanteren. „De bonden leggen die drie procent niet uit als maximale loonstijging maar als minimum". Een soortgelijk verwijt trof Kok overigens toen hij vorig jaar in een toe lichting op de miljoenennota eveneens een loonstijging van drie procent nog nèt verant woord noemde. Toen tikte CDA-minister van sociale za ken De Vries de vice-premier voor diens uitspraken op de vingers. De PvdA-leider benadrukte in 'De Vierde Kamer' dat het ka binet nog deze zomer maatre gelen wil afkondigen die er op gericht zijn de verhouding tus sen werkenden en niet-wer- kenden nu 100 op 86 te verbeteren. Hierbij noemde hij met name de aanpak van de wao en ziektewet. Ook zal ge tracht worden in centraal overleg afspraken te maken over de inzet van beschikbare loonruimte voor 'goede doelen' zoals werkgelegenheid en scholing. Waar onvoldoende geld aan deze zaken besteed wordt, moet het kabinet vol gens Kok overwegen de be treffende cao's niet langer al gemeen verbindend te verkla- (ADVERTENTIE) 13: UWVITAUTEITTERUC. Voelt u zich vaak minder energiek en vitaal? Sneller vermoeid? Last van concentratieproble- men? Bij het ouder worden in een jachtige wereld kent iedereen die gevoelens wel Wat u nodig hebt, J isK.H 3, beschreven alsoplossing voor deze pro blemen. De speciale samenstelling geeft u dabextra steuntje in de rug waarnaar u zoekt. Eén capsule per dagen u voelt zich snel weer fit en vitaal K.H 3 verkrijgbaar bij apotheek en vakbe- r kwamedrogist. MET DE DAC FITTER E/V VITALER. MINKLIJK HUIS "Beatrix stelt In Ter Apelka- liiveringsinstallatie voor op- water van het aardappelver- bedrijf AVEBE in gebruik. het Nederlandse 380-kV-hoogspan- ningsnet van de Samenwerkende elektriciteits-produktiebedrijven (Sep) tot een ring wordt gesloten. Mr. P. van Vollenhoven is, als presi dent van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, te Scheveningen aanwezig bij de officiële velling van het eerste vaatje Hollandse nieuwe haring. BADHOEVEDORP De luchtvaartmaatschappij Air Holland heeft het op 31 maart geëindigde boekjaar 1990-1991 moeten af sluiten met een fors verlies. De normale bedrijfsvoering zal een verlies te zien geven van ongeveer 8 miljoen (na belastingen). In het voorgaande jaar boekte Air Holland nog een winst van 7,3 miljoen. De zeer teleurstellend geachte uitkomst is in be langrijke mate bepaald door de gevolgen van de Golfcrisis. Met name de gang van zaken in de eerste drie maanden van 1991, het laatste kwartaal van het boekjaar, was sterk verliesgevend. Vluchtseries moesten worden afgebroken en de in het najaar met de B767 begonnen lange afstand-chartervluchten hadden met een aanzienlijke onderbezetting te kampen. Air Holland vindt het nog te vroeg om uitspraken te doen over de gang van zaken in het nu lopende boekjaar. Men moet zich volgens het bedrijf echter realiseren, dat vrijwel het gehele leed van de Golfcrisis is geleden en verwerkt is in het zojuist afgeslo ten boekjaar. De Europese bestemmingen, met name Portugal en de Canarische Eilanden, ontmoeten weer een stijgende belang stelling van de consument en ook de lijndiensten tussen Aruba en West-Europa ontwikkelen zich bevredigend. Al deze factoren bieden goede vooruitzichten op herstel, aldus Air Holland. Meisje verdronken na aanvaring zeiljacht Een aangevaren zeiljacht wordt door te hulp geschoten boten boven water gehou den. Een 12-jarig meisje uit Leende ver loor bij de aanvaring het leven. Zij bevond zich gisteren met vier volwassenen en drie andere kinderen aan boord van het zeil jacht „Quarto", toen deze werd aangeva ren door de duwcombinatie „Margeritha I en II". De aanvaring vond plaats op het Hollandsch Diep ter hoogte van de Sas- senplaat. Daar bevindt zich een betonnen vaargeul waar het zeiljacht zeilend voor de duwcombinatie overstak. Het zeiljacht kwam daarbij dwars onder de kop van de duwbak terecht en sloeg onmiddellijk om. Vier volwassenen en een kind raakten te water en konden door schepen in de na bijheid uit het water worden gehaald. De drie andere kinderen, die opgesloten zaten in de kajuit van het zeiljacht, konden pas na enige tijd worden gered. Voor één meisje kwam de redding te laat, de twee andere kinderen verkeren nog in levensge vaar. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3