„Wij willen geen missionarissen zijn" Charismatici doorbreken eenzaamheid gelovigen De kerk heeft rituelen nodig Vierduizend gelovigen tanken bij in Vierhouten COMMENTAAR Maij begrensd Rome ongelukkig met religiestudies aan Nijmeegse universiteit JSr CcldócSouoont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidoaQowianL -S DINSDAG 21 MEI 1991 PA(J Een groot gedeelte van goed zijn, is goed willen worden Protesten tegen bouw Vaticaanse sterrenwacht TUCSON Milieu-acti- visten en Apache-india nen in de Amerikaanse staat Arizona hebben ge protesteerd tegen de bouw van een sterrenwacht van het Vaticaan op de berg Graham. Hun pogingen om de bouw tegen te hou den, zijn echter op niets uitgelopen. De rechter in Tucson besloot dit weekeinde dat de bouw ge woon door moet kunnen gaan. Hij vernietigde een uitspraak van april waarin een bouwstop werd afgekondigd. Het project, dat wordt uitgevoerd door de Universiteit van Arizona en tevens voorziet in een sterren wacht voor het Max Planck Instituut, wordt komende week voortgezet. De milieu-activisten strijden voor het behoud van de rode eekhoorn, die in een beperkt aantal alleen nog voorkomt op de berg Graham. Voor de indi anen is Graham een heilige berg. Zij vinden het een kwa lijke zaak dat juist het Vati caan op hun heilige grond bouwt. Bij de protesten zijn tot nu toe meer dan vijftig mensen gear resteerd. De demonstraties zul len ook na de jongste uitspraak worden voortgezet. Inmiddels zijn er al vele bomen gekapt en ligt er een drie kilometer lange asfaltweg naar de top van de berg. De Vaticaanse sterrenwacht vierde in maart haar honderd jarig bestaan. Zij werd op 14 maart 1891 officieel in het le ven geroepen door paus Leo XIII met zijn document 'Ut mysticam'. Bij de wacht, die destijds begon in Rome en in de jaren dertig verhuisde naar de pauselijke zomerresidentie in Castelgandolfo, werken al leen maar jezuïeten. VIERHOUTEN Het 'Praise The Lord' schalde in de omge ving van Vierhouten over berg en dal. De Stichting Opwekking hield daar zijn traditionele Pinkstervierdaagse, waar zeker vier duizend mensen aan deelnamen. Lof- en aanbiddingsliederen wisselden daar vier dagen lang preken, bidstonden en optredens van gospelbands af. Het aantal ouderen boven de vijftig jaar was dit jaar volgens de organisatoren minder. Driekwart van de con ferentiegangers blijkt beneden de 35 jaar. Onder hen Bas Hogen- dorf (17) uit Ommen, lid van een Evangelische Gemeente die aangeeft waarom hij daar was. „In de traditionele kerk is het vaak van: je moet dit en je moet dat. Het is allemaal zo star en opgelegd. De jeugd wil iets nieuws, iets fris en progesssiefs. Als lid van een Evangelische Gemeente kun je je volledig ontplooi en zonder als een afvallige gelovige gebrandmerkt te worden. Als je met iemand uit de traditionele kerk over de Evangelische Beweging in gesprek komt, ben je bij voorbaat al verdacht. Dat vind ik triest." BOEDDHISTEN IN NEDERLAND: DEN HAAG De boed dhistische monnik zit ach ter in de zaal zich een heel klein beetje op te vreten. Hij was uitgeno digd voor de zoveelste stu diedag over de dialoog tussen de godsdiensten en was na lang aarzelen ook maar eens gegaan. Hoort 'ie een vooraanstaande is lamkenner zeggen dat Ne derland 450.000 moslims telt en 100.000 hindoes. „Boeddhisten en New Age weten we niet precies." Het gaat hem niet om het aan tal, volgens de Nederlandse overheid 10 a 15 duizend, vol gens de boeddhisten zelf onge veer 30.000. Nee, zijn opwin ding betreft vooral het feit dat de boeddhisten, al vaker op één hoop gegooid met hare krishna's en bhagwan-volge- lingen, nu in één adem ge noemd worden met New Age. „Wij zijn geen New Age; de Boeddha is van alle tijden". De man blijkt de eerste Neder landse boeddhistische monnik te zijn, de eerwaarde Thera Dhammawiranatha. Hij geeft leiding aan het Boeddhayana centrum in Den Haag, waar drie monniken wonen en tal van activiteiten worden geor ganiseerd. Hij kreeg zijn oplei ding in Indonesië en keerde in 1977 terug naar Nederland. Er waren toen al enkele boed dhistische monniken in het land, maar zij waren allen af komstig uit Azië. De monnik werd 37 jaar gele den als Pierre Krul geboren en wist als katholiek jongetje van 13 dat hij boeddhist wilde worden. „Het was liefde op het eerste gezicht. Ik las de Vier Nobele Waarheden en dacht: dit is het. Zo'n leven van zui verheid wil ik ook leiden." Als monnik houdt hij zich thans De Nederlandse boeddhist Thera Dhammawiranatha aan de 227 leefregels die vol gens de Boeddha tot de ware Verlichting leiden. Bezienswaardigheid „Als Nederlandse monnik word je toch een beetje raar aangekeken", zegt hij. „Mooie rok heb je aan!" Ook op straat wordt hij vaak voor hare krishna versleten, maar hij stoort zich er niet meer aan. Als Aziatische monnik zou hij FOTO: ANP in Nederland heel serieus wor den genomen; als blanke in een exotisch gewaad blijft hij in het kille Holland een vreemde bezienswaardigheid. „Wij lijken niet op echte mon niken. Wij zijn Nederlanders die voor monnik spelen". Het is niet zo zinvol, heeft de monnik inmiddels ontdekt, om aan buitenstaanders uit te leg gen wat het boeddhisme pre cies inhoudt. „Het is veel beter hun duidelijk te maken wat we niet zijn". Dus „geen halve hindoes, geen aanhangers van Bhagwan of New Age". Boeddhisme is „niks engs of mystieks" en ook geen sekte. „Als mensen vragen of het boeddhisme een sekte is, zeg ik altijd: ja hoor, net zo'n sekte als het christendom". „Het boeddhisme is de enige wereldreligie die door weten schappers niet wordt tegenge sproken", zegt de monnik. Dat komt omdat het zich niet ba seert op een wetmatig systeem dat door een godheid of oer kracht buiten de mens wordt bepaald. „De leer van de Boeddha is een psycho-ethisch systeem, waarin ile ethische normen bepaald worden door de psychologische achtergron den en motieven van ons han delen." „Het boeddhisme is begonnen met een mens. Daarom heeft de hele leer van de Boeddha een menselijk karakter", aldus de leraar die zich Thera mag noemen omdat hij meer dan tien jaar monnik is. De Boedd ha Gotama, die 26 eeuwen ge leden in Noord-Indië werd ge boren, heeft nooit gezegd „dat hij een God was, of de zoon van God. Er was niks godde lijks aan hem." In deze „zeer actuele religie" is geen plaats voor geboden of verboden. Het boeddhisme moet het, gelukkig, stellen zonder religieuze begrippen als zonde en straf, schuld en boe te. „De mens wordt aange spoord om het goede te doen en zich te onthouden van mensonterende handelingen van bedrog, kwetsen en bene veling." Het is een heel praktische reli gie, „in de eerste plaats een leefwijze die overal in de praktijk kan worden ge bracht". Ook een individualis tische religie: „Je doet het voor jezelf en niet voor je om geving". Bovendien hoeft nie mand bang te zijn voor zielt- jeswinnerij: het boeddhisme ontkent het bestaan van een menselijke ziel en „er valt dus niks te winnen". Dat neemt niet weg dat de eer waarde Thera bijna dagelijks op pad is om op scholen en op allerlei bijeenkomsten in den lande te vertellen over de leer van de Boeddha - het leven is lijden, het lijden wordt veroor zaakt door begeerte, dus over win de begeerte door het No bele Achtvoudige Pad te be wandelen. Maar „alleen als er om gevraagd wordt. Wij willen geen missionarissen zijn." Hij begrijpt wel dat er door deze afwachtende houding veel misverstanden over de Boeddha en zijn volgelingen blijven bestaan. „Wij timme ren niet aan de weg. Wij profi leren ons te weinig en zijn ook van mening dat we ons niet zo nodig hoeven te profileren. Wij hebben geen actiegroepen. Wij zijn gewoon rustig boed dhist." Leren Een gereformeerde weten schapper liet vorig jaar in Amersfoort tegenover een zaal vol christenen weten dat ker ken nog heel wat kunnen le ren van de Boeddha. „Veel van het kerkelijk bedrijf in ons land ziet er maar bleekjes uit in vergelijking met de diepgang van allerlei boed dhistische geschriften." Als de dialoog echt van de grond komt, zal blijken dat we heel wat gemeen hebben, voorspelt de monnik. Christe nen zullen ongetwijfeld hun problemen hebben met deze 'godloze' religie, maar zullen er anderzijds veel goeds in herkennen. Of zoals de katho lieke Zuster Mauritia in het' blad van het boeddhistische centrum zegt: „Christus blijft natuurlijk voor mij DE inspi rator. Maar ik zie in de Boedd ha ook zoveel goeds, zoveel mooie, rijke dingen." Rijtjeshuis Het Boeddhayana Centrum in Den Haag, gevestigd in een rijtjeshuis in een door en door Haagse straat, is inmiddels te klein geworden voor de vele activiteiten van de eerwaarde Thera en zijn volgelingen. Bij de jaarlijkse Wesak-viering, enkele weken geleden gehou den ter herdenking van de ge boorte, de verlichting en het heengaan van de Boeddha, kon het klooster de 200 bezoe kers nauwelijks bergen. Volgens plan moet het cen trum volgend jaar verhuisd zijn naar een groot meditatie centrum buiten de Randstad. Het liefst het oosten van het land, waar meer rust is voor meditatie en waar grond en gebouwen goedkoper zijn dan in het westen. De monniken, die het moeten hebben van ga ven en giften, hebben bere kend dat ze 600.000 gulden no dig hebben. De Haagse monniken, allen Nederlander van geboorte, be horen tot de school van de Therawada, het vroege boedd hisme zoals dat voornamelijk wordt beleden in Burma, Sri Lanka en Thailand. De be langrijkste andere stromingen, die op hun beurt in allerlei strominkjes zijn opgesplitst, zijn de Tibetaanse en de Chi nese variant en de uit Japan afkomstige Zen. Nadat lange tijd Zen in het westen de grootste populariteit genoot, is volgens de monnik nu de beurt aan het Tibetaanse boeddhisme, dat bezig is in het Friese Hantum een groot cen trum op te richten. De diverse stromingen - „sommigen kun nen door hun veelheid de leer van de Boeddha niet meer zien" - leven vreedzaam en niet-concurrerend naast elkaar en ontmoeten elkaar spaar zaam in de Boeddhistische Unie van Nederland. Het Therawada boeddhisme groeit intussen rustig voort, zegt de monnik. Op 9 juni zal zijn enige leerling-monnik, ook al ex-katholiek, in de orde worden opgenomen. Hij moet dan „een soort toelatingsexa men" afleggen, waarbii onder andere wordt gevraagd of hij geen schulden of ongeneeslijke ziekten heeft. Daarna is hij zoals de leerling graag zelf zegt, lid van „de jongensclub". Opnieuw is verkeersminister Maij-Weggen de pa sneden. Haar plan tot het mogelijkerwijs alleen in Ne| invoeren van een snelheidsbegrenzer op vrachtauto'^ door een kamermeerderheid van CDA en VVD afgi Ook het verplicht stellen van dimlicht overdag is ty fracties in ongenade gevallen. i i HET wordt langzamerhand een bekend patroon: nj Maij stelt iets voor weet daar zelfs de ministerraad r winnen en vervolgens schiet de Kamer het nobele r Ook dwingt de samenleving de bewindsvrouw soms terugkeer op haar schreden. Het meest vers in het geL ligt nog wel de noodgedwongen verlaging van de boet( zwartrijden van 100 naar 60 gulden. De kring kantonrl bleef immers weigeren het vorig jaar tot 100 gulden v^ de boetebedrag ook op te leggen. Dat een daadkrachtige minister af en toe een gas m rugnemen is niet ernstig. Integendeel, het illustreerti maar een forse dosis ambitie. En het moet gezegd worj portefeuille van Maij-Weggen nodigt als geen anderel krachtig besturen. De hardnekkige files, toenemende i vervuiling, hardhorende vrachtwagenchauffeurs en dateerde openbaar-vervoersysteem zijn slechts enkele j problemen die op het bordje van Maij liggen. MAAR je kunt ook té ambitieus zijn. In de krap twj dat zij regeert heeft Maij iets te vaak haar hoofd gestol vraag dringt zich dan ook steeds meer op of het een aan vermogen tot overleg en overreding is, of misschii pure dwarsigheid die haar drijft tot bij voorbaat vt confrontaties met de Kamer. Als de Europese Raad n sluit tot het in heel Europa invoeren van snelheidsb zers, kan Maij volgend jaar de zoveelste nederlaag in H lement verwachten. A.L met al lijkt de minister van verkeer steeds meerl lopen in het rulle zand van dwarsliggende collega-poli tegenwerkende belangengroeperingen. Daarom doet verstandig aan het informele overleg met de Kamer met name met haar eigen fractie wat aan te trekk^ mag in strijd zijn met een zuiver duaal politiek best 'aftasten' van de eigen achterban willen we een minisi blijbaar niet over voldoende politiek Fingerspitzengefj schikt nog wel toestaan. HET alternatief voortgaan op de oude weg I malen schadelijker. Dit leidt vroeg of laat onvermijde| verlies aan prestige en geloofwaardigheid. De mini^ daar niet om verlegen, het zou ook zeer ernstig zijn die verkeers- en vervoersproblemen die node op eenj sing wachten. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosduinen R.J. de Vries te Harlin- Gereformeerde Kerken Beroepen te Haren (als geestelijk ver zorger van Beatrixoord) drs. A. van den Berg te Drachten(geestelijk ver zorger Bertilla) die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Bakkeveen mevr. J. de Boer, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Polen wijst algel verbod abortus i WARSCHAU Het parlement (Sejm) hed voorstel voor een algeht bod van abortus, wj Rooms-Katholieke Ker had gepleit, afgeweze grond van de oude wet dereen zich laten abc De Sejm aanvaardde n tegen 145 stemmen bij houdingen een motie de regering wordt ge een minder liberale a wet te ontwerpen. Dezt was ingediend door d trum-linkse Democr Unie van oud-premie deusz Mazowiecki. UTRECHT De nieuwe geestelijke bewegingen in de Rooms-Katholieke Kerk, zoals de Charismati sche Vernieuwing, kun nen de eenzaamheid van de gelovige in de gesecu lariseerde maatschappij doorbreken. Gelovige mensen voelen zich im mers eenzaam in een we reld die in elk opzicht functioneert, alsof God niet bestaat, meent dr. E. Henau, hoogleraar pasto- raaltheologie aan de Uni versiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen. De bewegingen kunnen niet alleen trefpunten zijn waar mensen hun geloof ter sprake brengen en bemoedigd worden in hun geloof, maar zij kunnen de parochies, die dreigen te verworden tot koepelorganisa ties van werkgroepen, helpen het gebed te ontdekken als voedingsbodem voor elke vorm van engagement. Boven dien kunnen zij meer spiritue le diepgang geven aan het edelmoedige werk van tien duizenden vrijwilligers. Henau ziet de nieuwe geestelij ke bewegingen daarom als een hoopgevende ontwikkeling, zo liet hij maandag blijken tijdens de veertiende nationale open dag van de Katholieke Charis matische Vernieuwing, waar voor ongeveer tweeduizend gelovigen naar Utrecht waren gekomen. Hij bepleitte dat de nieuwe bewegingen een net werk worden van kleine ge meenschappen waarin het christen-zijn, op basis van een gedeelde geloofservaring, op een attractieve wijze wordt voorgeleefd. Henau bepleitte dat pastores hun „koudwatervrees" voor de nieuwe bewegingen opgeven. Bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam, die namens de bis schoppen de contacten met de Charismatische Vernieuwing onderhoudt, zei desgevraagd, dat de contacten tussen paro chies en charismatische ge bedsgroepen heel goed zijn. Hem zijn geen conflicten be kend. Dat komt mede door het volgens Bër behoedzame op treden van de parochiepasto res. Gelovigen die zich niet door de charismatische ver nieuwing voelen' aangespro ken, worden niet in die rich ting gedwongen. Henau beklemtoonde dat de charismatische groepen en an dere geestelijke vernieuwings bewegingen er zelf veel aan kunnen doen dat ze door de parochianen worden geaccep teerd. Zij moeten zich ervoor hoeden „zich zelfgenoegzaam in te kapselen en de indruk te wekken esoterische organisa ties te zijn". Ook mogen zij geen toevluchtsoorden worden waar zich overwegend mensen verzamelen die vluchten in de veilige intimiteit van de kleine groep. Want, zo zei Henau in navolging van de Nederlandse bisschoppen, hoe begrijpelijk de behoefte aan zekerheid bij de moderne mens ook is, „mensen zullen moeten aan vaarden dat onzekerheid en soms zelfs twijfel deel uitma ken van de menselijke werke lijkheid". Behalve Bar namen ook kardi naal dr. A.J. Simonis en bis schop H.J.A. Bomers alsmede pro-nuntius A. Backis aan de open dag deel. Zij konden luis teren naar de Belgische kardi naal G. Danneels die een uit eenzetting gaf van de beteke nis van de Heilige Geest voor het geloof. Als de Geest in het hart doordringt, bekeert de mens zich, verstaat hij het Evangelie op een nieuwe wijze en krijgt hij „goesting" om het Evangelie onder andere men sen te verspreiden. NIJMEGEN In Rome is negatief gereageerd op de aanwezigheid van religies tudies naast de traditione le studierichting theologie op de faculteit theologie. De nieuwe studierichting is dit jaar voor het eerst gegeven. Dit meldt KU-Nieuws, het weekblad van de Nijmeegse universiteit. De theologische faculteit heeft in navolging van andere theologische facul teiten zo'n studierichting opge zet om het tanend aantal stu denten voor theologie weer wat op te vijzelen. Volgens prof. dr. H. Haring zijn de „negatieve geluiden uit Rome het gevolg van „mis verstanden die uit de weg künnen worden geruimd". Haring liet op een faculteits vergadering verder weten dat in het kader van de verster king van de katholieke identi teit van de universiteit door het College van Bestuur aan de theologische faculteit een belangrijke rol zal worden toe gekend. Overigens heeft de fa culteit door het sterk teruglo- f>end aantal studenten de afge- open jaren nogal wat forma tieplaatsen moeten inleveren. Haring deelde verder mee dat er plannen zijn ontwikkeld om op het terrein van de universi teit een kapel te bouwen. Voor wat de voorgestelde sa menwerking betreft tussen de theologische faculteit en de Heerlense universiteit voor theolgie en pastoraat (UTP) is het wachten alleen nog op de goedkeuring van het bisschop pencollege. VERENIGING LATIJNSE LITURGIE: DEN HAAG De kerk dient te voorzien in de be hoefte van de gelovigen aan rituelen en spirituali teit. De Latijnse liturgie is hiertoe een bij uitstek geëigend middel. Deze stelling poneerde me vrouw mr. H.D.L.M. Schruer, voorzitter van de Vereniging voor Latijnse Liturgie, zater dag op de algemene ledendag van de vereniging, die dit jaar werd gehouden in Den Haag. „De postmoderne mens is het materialisme voorbij en op zoek naar zingeving van zijn bestaan", betoogde Schruer in een toespraak in Diligentia. „Deze hang naar het transcen dente laat zich vatten in het begrip spiritualiteit, het mo ment waarop de mens zich openstelt voor God". Volgens de spreekster wordt er in de kerk van vandaag teveel ge praat en gepolemiseerd. De li turgie wordt ontdaan van zijn rituelen en symboliek, die nu juist zo belangrijk zijn om de spiritualiteit te vinden. „In de Latijnse liturgie wordt op een bijzondere en directe wijze de sprong naar het transcendente femaakt", aldus mevrouw chruer, die haar betoog ad strueerde met een citaat van de Franse schrijfster Margue rite Yourcenar: „Het gaat om de glans van ceremonies, de rite, het gevoel voor het heili ge omdat het allerlei mensen voor de duur van misschien een half uur verenigt en de gebaren van het leven in heel hun schoonheid laat zien". Speciale spreker op de leden dag was de classicus dr. P.G. van Wees uit Brielle. Hij gun de de toehoorders een kijkje in de vernieuwing van de Ro meinse liturgie, die, begonnen na het Tweede Vaticaans Con cilie, nog steeds voortduurt. Van Wees belichtte in het bij zonder de nieuwe ontwikke lingen rond het kerkelijk avondgebed, de vespers. Hoe wel de Vaticaanse liturgie-ex perts nog niet klaar zijn met het nieuwe 'Antiphonale Ro- manum', het Romeinse getij denboek, is al wel duidelijk hoe de vespers eruit gaan zien. Het aandeel van de psalmen is minder geworden ten gunste van teksten uit het Nieuwe Testament, in de vorm van cantieken. Verder zijn er op talloze plaatsen kleine wijzi gingen in de Latijnse teksten aangebracht. Dit komt doordat alle bijbelteksten nu worden ontleend aan de opnieuw ver taalde vulgaat ('Neovulgata'). Deze correctie op de oude, vroeg-middeleeuwse vulgaat is gemaakt op basis van de He breeuwse grondteksten. Hoe wel klein zijn de verbeterin gen soms toch zeer opvallend. Het aloude 'Magnificat' bij voorbeeld heeft erdoor een an dere strofenverdeling gekre gen en een aantal gewijzigde woorden. Zo is het voortaan niet meer: 'in Deo salutari meo' maar: 'in Deo salvatore meo' (vroeger tweede, nu eer ste strofe). De praktische consequenties van het hooggeleerd gesleutel aan de teksten, kwamen aan het aan het einde van de mid dag aan het licht in de kerk van de Heilige Jacobus de Meerdere, waar de vespers van Pinksteren werden gezon gen door een gelegenheids- schola van verenigingsleden. De doorgewinterde zangers, die het Magnificat altijd uit het hoofd zongen, moesten nu eerst flink repeteren om de lofprijzing van Maria onder de knie te krijgen. Uitgave: wésterpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman, 071 - 144 049): K. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pleterse. Redactle-i (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldlngsgeble - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Ui redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Ne en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swier M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef) leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis). A. Courant (Ath R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlng i B. van Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw Dell F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Mo W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgr F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. V ster: M. de Cocq. r. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. va tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2