traditie ►ames HGC Bronzen medaille het hoogst haalbare Jos Bol houdt leiderstrui Olympia's Ronde aan pccesvol EK tussenstation judoka's HOUBEN Erik Breukink viert feest na zijn spectaculaire overwinning in de Tour Dupont. FOTO: EPA Van Poppel zorgt voor positief saldo MADRID Minachtend keek Jean-Paul van Poppel ver voor de streep om zich heen. Op de Passeo de la Castellana gaf hij voor de vierde keer in de Vuelta een demonstratie van zijn kracht in de laatste meters. Ruim een week na zijn laatste zege in Zaragoza maak te de 28-jarige herboren sprin ter het kwartet in Madrid vol. Van Poppel trok zijn shirt al in de plooi toen Fidanza en Hermans, die voor het eerst op de voorgrond verscheen, nog op volle snelheid lagen. De Brabander bracht in de laatste etappe, de voorlaatste werd za terdag gewonnen door de Spanjaard Jesus Montoya, het totaal aantal Nederlandse overwinningen in de Ronde van Spanje op vijf. Michel Za- noli opende in de eerste week de serie. De dagprijzen lever den een licht positief saldo op voor de Nederlandse afvaardi ging. Vooral voor de ploeg van Van Poppel. Ze verbloemden echter de matige tot zwakke prestaties van de overige drie teams. Vlak voor de poorten van het Estadio Santiago Bernabeu stond zondag een trotse Cata laan in het „amarillo" op het hoogste schavot. Melchor Mau ri bezorgde de bevolking van Catalonië binnenpretjes. Zijn ploegleider Manuel Saiz ver diende de erkenning van diens collega's. In Madrid slikten ze nog maar eens een bitter pilletje door. De treurnis om het verlies van de landstitel van Real Madrid aan FC Barcelona was bijna verdwenen of Mauri deelde de Madrileense aartsvijanden een nieuwe tik uit. Vlak voor de deur van het heiligdom van het Spaanse voetbal werd de 25-jarige zoon van een tim merman gehuldigd als eind winnaar van de 46e Ronde van Spanje. Vijftien jaar na José Pesarrodona, de laatste Catalaanse triomfator. De complete Once-ploeg deel de in de victorie van Mauri, Saiz in het bijzonder. Mauri heeft ervoor gezorgd dat hij serieus wordt genomen door zijn collega's. Gewaardeerd en niet langer achtervolgd door het gegeven dat hij geen verle den als prof wielrenner hèeft. Sinds zondag is de achting voor de afgekeurde amateur en voormalig bondscoach van de Spaanse junioren- en ama teur-renners definitief. De 31- jarige chef d'equipe van de meest succesvolle profploeg van dit moment reed als ama teur nog samen met Pedro Delgado. Hij moest „Perico" laten gaan wegens hartklach ten. Erik Breukink won in de Ver enigde Staten de Tour Du Pont op spectaculaire wijze. De 27-jarige Nederlander maakte in de twaalfde en laat ste etappe, een rit tegen het horloge over 25 kilometer in Delaware, zijn reputatie als één van 's werelds beste tijdrij- ders waar. Een lekke band ten spijt maakte hij de achterstand van vijftig seconden op de Noor Kvalsvoll goed en won met een verschil van twaalf seconden. De Nederlandse coureur was zijn optreden in Amerika begonnen met een overwinning in de proloog; eveneens een tijdrit, maar dan over vijf kilometer. Voor Breukink was de overwinning, waarmee hij in de voetsporen trad van zijn ploeggenoot Raul Alcala, de eerste grote triomf in een etappe-wedstrijd. Vorig jaar eindigde hij als derde in de Ronde van Frankrijk en werd hij eveneens derde in de Amerikaanse etappe-wedstrijd, die toen nog Trump Tour heette. foicUeComa/nt ibbelslag bij litary Breda jA De Zwitserse ruiter Bodenmüller heeft bij de lationale military van een dubbelslag geslagen, lagde er met zijn paard de la Brasserie als enige 15 deelnemers in de cross :r fouten en binnen de te leggen. Op het laatste leel, het springen, ging „ïmüller opnieuw vlekke- 'apver alle hindernissen. De x haalde in Breda ook ■eede prijs op met Fancy Beste Nederlander was w|in Lips met Ruttchens :mark op een zevende BERGEN OP ZOOM Jos Bol heeft een eind gemaakt aan de verkleedpartijen in Olympia's Ronde. De 24-jarige Brabander deed op tweede Pinksterdag niet mee aan het truitje-wisselen, dat de eerste dagen schering en inslag was in de vloed van klassementen. Bol behield gisteren de paarse leiderstrui, die hij afgelopen zondag in de schitterende rit door de Vlaamse heuvels had veroverd. De eerste drie dagen zijn voor een belangrijk deel bepaald door de mannen, die hun toe komst achter de rug hebben in het amateurpeloton. Zo was Jos Bol in '88 al winnaar van Olympia's Ronde, maar daarna werd hij in zijn toekomst- en professionele plannen ernstig gehandicapt door een zwaar ongeluk. Frank van Veenen- daal, die in 1989 in Praag een rit in de Vredeskoers won en twee weken geleden in de Ronde van Overijssel als sterkste uit de bus kwam, was gisteren de machtige sprint winnaar. Van Veenendaal nam daarmee opnieuw een beetje revanche op bondscoach Piet Kuys, die hem niet zo best ligt. Ook de Brit Chris Board man sprak een woordje mee door de proloogtijdrit te win 11 ia nen. Boardman had eigenlijk helemaal geen belangstelling voor de weg, omdat hij slechts denkt aan Olympisch goud op de achtervolging. Natuurlijk was ook Arno Ottevanger, met zijn 28 jaar de vader van het peloton, van de partij. Otte vanger droeg in de vorige edi tie de leiderstrui, verscheen in 1987 voor het eerste in Olym pia's Ronde en na zijn korte profavontuur ook de laatste twee jaar. Bij iedere optreden werd hij één keer gehuldigd als winnaar van een rit. Zijn succes van gisteren was veruit de meest aansprekende van zijn trilogie. Zijn machtige sprintwapen immers is onvol doende voor een stuk werk, dat geklaard moest worden op de Muur van Geraardsbergen, de Kluisberg, de Kwaremont en nog een paar van die hin derlijke Vlaamse puisten. Het was aanmerkelijk moeilijker dan het Limburgse heuvel land, waar traditioneel de klassementen gemaakt of be vestigd werden. Er waren af gelopen zondag tientallen ver liezers, maar natuurlijk ook een grote winnaar, de Ronde zelf namelijk. Nederlands grootste wielerwedstrijd wint aan kleur in België. DINSDAG 21 MEI 1991 PAGINA 15 Afstraffing voor volleyballers HAVANA Het Cubaanse publiek vatte de vernedering van het Nederlands mannen-volleybalteam het best samen. Het be gon de ploeg van coach Harry Brokking af te tellen als een beurs geslagen bokser. Oranje ging in de opening van de World League twee keer met 3-0 onderuit. „Listos Para Vencen" stond op een bord in de sporthal in Havana. Cuba was klaar om te winnen. Na de 15-9, 15-10, 15-12 van vrijdag volgde een dag la ter de uitslag 15-8, 15-3, 15-10. De verslagenheid was totaal. Ed win Benne en Ron Zwerver moeten blij zijn geweest dat het duel was afgelopen. Het komt zelden voor, dat een volleyballer een fluitconcert krijgt. Het gebeurde Nederland. Als Van der Horst zijn zoveelste service uitsloeg, of wanneer Zwerver weer in het blok ramde. Brokking bleef als altijd rustig en gaf toe dat hij weinig kon uithalen. „Het ging zo snel. Het gevecht was niet te winnen, we speelden tegen een team dat niet alleen goed was, maar ook alles meehad". Selinger: „De Cubanen ontdekken meteen wie kracht, hoogte of snelheid missen. Het is zinloos te zoeken naar oorzaken. Feit is dat Cuba twee keer beter was in alle facetten van het spel". SPORT OP TV Gemakkelijk Fraai moment van vlak voor de entree van Houtrust Sport waar afgelopen weekeinde een groot schermtoemooi werd gehouden. Een deelnemer heeft zich in een (ongemakkelijke houding op een muurtje genesteld. Na gedane arbeid is het goed rusten. FOTO: MILAN KONVALINKA dy Fraser de einduitslag op 2- 1. Blessures De triomf van HGC was voor al te danken aan Hans Jorrits- ma. De gelouterde trainer en coach nam na de winterstop de taken bij HGC over van Hans Streeder. Aangezien het kam pioenschap toen al aan Am sterdam was 'vergeven', had de vrouwenploeg en dus Jor- ritsma maar één doel voor ogen: de Europa Cup. Jorrits- ma heeft dus bereikt wat van hem werd verlangd, al liep niet alles zoals hij zich had voorgesteld. Of Hans Jorritsma ook vol gend seizoen de vrouwen van HGC onder zijn hoede heeft, is nog de vraag. Het bestuur van HGC wil graag doorgaan met Jorritsma, maar moet nog af wachten of hij dat ook wil. Jorritsma heeft een aantal bui tenlandse aanbiedingen op zak en het het is ook niet ondenk baar dat hij terugkeert bij het Nederlands elftal. Een ander alternatief is Robbert DelisSen. De sectie tophockey van HGC ziet in hem eveneens een idea le trainer/coach. Delissen, die de vrouwen op het trainings veld al begeleidt, heeft voor alsnog weinig trek. Hij wil nog ten minste twee jaar zelf op het hoogste plan hockeyen. In- grid Jansen, Laurien Willemse en Annet Doeschot speelden hun laatste wedstrijd voor HGC. (So. O G Het getal 208 |vanaf nu in het Ne- idse judo een magi- ;lank. In het kamer- van het gouden "".nthonie Wurth en Meijer kon de sa- itting worden gezien Je vaderlandse pres- de strijd om de "'°fese titels in Praag. Jouden plakken op ka- zelf, acht medailles in (goud voor Meijer, Jessica Gal en Moni- i in der Lee; zilver voor ;e Marsman; brons voor Han, Marion van en Angelique Seriese) meningsverschillen ;k allemaal samen te ko- dat ene nummer, waarschijnlijk meest 'olie EK in de historie ft Nederlandse judo in ir van harmonie verlie- even opmerkelijk als Opmerkelijk omdat flden privé- en bonds- tijdens zulke spannen- fn ruziënd over de mat Logisch, omdat de ju- oïb zich dit keer volledig konden concentreerden op de wedstrijden zelf. „Het was prima geregeld", oreerde Cor van de Geest, be geleider van de met goud om hangen Jessica Gal. „Er is een periode geweest dat het leek of de coaches op de mat stonden. Maar het moet niet om de macht gaan. De clubcoach moet gewoon het emotionele deel voor zijn rekening ne men. De bondscoaches zijn er voor het zakelijke gedeelte". De medaille-regen deed de monden van de betrokkenen pardoes open vallen. Na het debacle in Frankfurt vorig jaar slechts twee keer brons bij de vrouwen en de mannen met lege handen had eigen lijk niemand op zulke eclatan te successen gerekend. Maar bij de euforie mocht direct een kleine kanttekening geplaatst worden. Prioriteiten In het voor-olympisch jaar '91 verschenen vooral de Europe se grootmachten Frankrijk, Duitsland en in iets mindere mate de Sovjetunie niet op volle oorlogssterkte. De priori teiten liggen in die landen naar alle waarschijnlijkheid bij een ander meetpunt, de we reldkampioenschappen deze zomer in Barcelona, en de Olympische Spelen van vol gend jaar in dezelfde Spaanse stad. Wat veel meer een reden tot vreugde diende te zijn, was de manier waarop de trainingsar- beid met viermaal goud, een maal zilver en driemaal brons in klinkende munt werd uit betaald. Vooral voor de Neder landse vrouwen waren de ip- pons een soort handelsmerk. Bij de mannen was Anthonie Wurth (tot 78 kg) in die zin het meest sprekende voor beeld. Op de finale na winst op de Belg Johan Laats via een wazari deed de kamer genoot van Theo Meijer het voor niet minder dan een vol punt. De judoka uit Maassluis zag een harde voorbereiding, waarbij coach Koos Henneveld zes kilo verloor, beloond wor den. Nuchterheid Maar tussen al het gejubel van coaches en bondsbestuurderen behielden vooral de judoka's zelf de oer-Hollandse nuchter heid. Juist zij leken te beseffen dat bij een ras-amateursport als judo titels voornamelijk een bevestiging zijn van het eigen kunnen. Wurth: „Dit was een tussenstation. Wij hebben nu bewezen dat wij er bij de Olympische Spelen kun nen staan. Ik wil het hoogste halen. Daarvan was dit een onderdeel". Rijk zullen de beoefenaren van de verdedigingssport nooit worden, zo weet ook Wurth. Alleen het bereiken van de ul tieme grens het winnen van een medaille bij de Olympi sche Spelen, het liefst een gou den moet voor ogen gehou den worden. Het EK in Praag leverde een prettige uitkomst op voor de judoka's, want de deur naar Barcelona zwaaide wagenwijd open. Eindigen bij de beste vijf was voor het NOC voldoende voor het ver lenen van het predicaat poten tieel olympisch kandidaat. De kans, dat een forse delegatie in Spanje op de mat verschijnt is nu levensgroot, want alleen zwaargewicht Gert Catsburg en Danny May (tot 71 kg) vol deden niet aan de criteria. Toch zal met name in de vrou wenploeg van Leo de Vries de aanwijzing voor de Spelen niet geheel probleemloos verlopen. De Vries kan vooral met club trainer Peter Ooms in de slag. In Barcelona wordt de open categorie buiten beschouwing gelaten, waardoor Ooms' pupil Monique van der Lee nu goed voor goud in die klasse de strijd dient aan te gaan met zwaargewicht Angelique Se riese. I'ïkeyvrouwen van 1 h^ENT VAN 'T RIET De vrou- van HGC heeft het Pinksterweek- de Europa Cup voor vero- SisOp de eigen Rogge- bleek HGC in de <^jg tegen het Schotse m(fow Western fnet 2-1 t.M ,aj "tiagse ploeg bereikte de son'ten koste van Amster- i. Hi In de poulewedstrjd j^en beide ploegen met 1- »«k, maar HGC mocht in lale uitkomen dank zij 'rrfter doelsaldo. Alleen in ;ende het vrouwentoer- winnaar (Harveste- die niet afkomstig was Ierland. Europa Cuptoernooi 'rouwen steekt Neder- ;r boven de rest uit. Als id twee deelnemers af- m rt, zoals dit jaar met 'ïïampioen HGC en Euro- J^uphouder Amsterdam, beide teams in één ter voor- van een 'Nederlandse' ó.2jHet onderlinge duel be- dus eigenlijk wie Eu- ari/tuphouder wordt. Voor- 161 1de deze laatste poule- Mifijd had zowel HGC al Amsterdam weinig moeite met de buitenlandse oppositie. HGC versloeg het Ierse Porta- down met 5-0 en het Belgische Rasante zelfs met 16-0. Wiets- ke de Ruiter scoorde in deze duels tienmaal en verzekerde zichzelf van de eerste plaats op de topscorerslijst. Amsterdam zegevierde met iets mindere cijfers (3-0 en 12-0) waardoor HGC aan een gelijkspel vol doende had om de finale te be reiken. Zenuwen De wedstrijd tussen HGC en Amsterdam was geen hoog staande confrontatie. De speel sters stonden bijna allen stijf van de zenuwen. Van tech nisch of tactisch hockey was geen sprake. Het resultaat stond voorop. Wietske de Rui ter schoot HGC in de eerste helft naar een belangrijke voorsprong. Amsterdam drong nog wel aan, maar behalve een doelpunt van Elsemiek Bek kers en een handjevol straf- corners kwamen de Amster damsen niet. In de finale trof HGC het Schotse Glasgow, dat de afge lopen twee jaar ook al in de fi nale stond. Toen bleek Am sterdam tweemaal te sterk. Ook HGC kon de finale op routine spelen. Glasgow kon fysiek aardig meekomen, maar schoot op het technische vlak duidelijk tekort. Ingrid Jansen opende na ze ven minuten al de score met een mooie tip-in na een voor zet van Wietske de Ruiter. Vlak voor de rust gaf De Rui ter HGC een marge van 2-0. Een minuut voor het einde van de wedstrijd bracht Wen- ROBBERT DELISSEN GELOOFT NIET MEER IN ORANJE WASSENAAR De hoc keyers van HGC mogen zich een jaar lang de der de mannenploeg van Eu ropa noemen. Brons bleek het afgelopen Pinkster- weekeinde op de eigen Roggewoning het hoogst haalbare. Het verlies van 3-1 in de pou lewedstrijd tegen Atletico Ter- rassa was gisterochtend door de fans vergeten en vergeven na de overtuigende winst (7-1) op de Engelse kampioen Hounslow. „We hebben ons gerehabiliteerd voor de off day van zondag", wist Gijs Terrassa, dat in de finale niet kon voorkomen dat het Duitse Uhlenhorst voor de vierde achtereenvolgende maal de Europa Cup veroverde (4-2), bleek maten te groot voor HGC. De ploeg uit de volgend jaar olympische stad Barcelona gaf zondag, onder de hen in spirerende, Spaanse klanken producerende huisband, een gave hockeyshow ten beste. „Zij speelden boven, wij ver onder ons kunnen", luidde het excuus van Weterings na af loop. De linkerspits speelde per soonlijk een uiterst matig toer nooi. „Ik hoop volgende maand (bij het EK voor lan denteams in Parijs; red.) op een heel wat betere vorm", zuchtte de hockeyer, die bij bondscoach Rob Bianchi om enige adempauze vroeg. „Ei genlijk zouden we woensdag al weer bij een centrale training aanwezig moeten zijn, maar ik rust liever uit tot volgend weekeinde", meende Gijs We terings die evenals mede-in ternational Mare Delissen na het voor HGC teleurstellend einde van dit seizoen een ver moeide indruk maakte, in te genstelling tot broer Robbert Delissen die zaterdag bij de 10- 0 tegen het arme Poolse Po- morzanin vijfmaal uithaalde. De 28-jarige goaltjesdief („We hebben het zondag zelf ver- naggeld") werd met een totaal van acht treffers topscorer van het Europa Cup-toernooi. „De top ligt rond m'n dertigste. Ik moet Barcelona makkelijk kunnen halen", solliciteerde hij indirect bij Bianchi. „Maar hij is kennelijk niet zo gechar meerd van mijn kwaliteiten". Want de keuzeheer van de KNHB, onaangenaam verrast door de definitieve afzegging van Tom van 't Hek (kniebles sure), wenst de spits van HGC vooralsnog niet in het Oranje shirt terug te zien. „Als hij me niet goed genoeg vindt, is dat z'n goed recht, 't Is aan hem", aldus Delissen, die 31 inter lands speelde. „Waarin ik vijf tien doelpunten heb gescoord. Niet slecht, toch?". lissen - Mare leidde eerder im mers de revolte tegen de bondscoach - in de selectie (meer dan) genoeg vindt. „Hij nodigt me nu niet meer uit, anders was dat al veel eerder gebeurd". Bij HGC denkt Robbert Delis sen nog twee, drie jaar mee te kunnen. In tegenstelling tot in ieder geval Benedict van Lies hout en Kees Plat die gisteren afscheid namen. Ook Reinier Siderius kreeg een bloemen hulde, maar op de Roggewo ning wordt een grootscheepse actie gevoerd om „Rein over de streep te trekken" en de linker-middenvelder nog één seizoen vast te houden. „Al hebben we met Carlo Daniels, onze eigen Van Loen, een goed alternatief. Hij is de laat ste drie jaar klaargestoomd voor die positie", aldus Rob bert Delissen. In de wandel gangen wordt ook de naam van international Wouter van Pelt (HDM) met HGC in ver band gebracht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15