„Wij zijn gericht op plezierige bevalling,, Ode aan het 'kjurkje' Stilte Eerste hulp bij drenkelingen UIT THUIS CeidócSouoant DINSDAG 21 MEI 1991 PAGI Idoor BETTY VAN VLIET Nederlandse vrouwen verkeren in de unieke positie dat ze, in tegen stelling tot de meeste Eu ropese landen, de moge lijkheid hebben om thuis te bevallen. Een belang rijke reden voor de uit zonderingspositie van Ne derland is in de eerste plaats dat in ons land vroedvrouwen zelfstandig bevallingen mogen lei den. Daarnaast kan in ons land gebruik worden ge maakt van thuis-kraam- zorg. Een zorg die vrijwel in alle andere landen ontbreekt. Lammert Hingstman, project leider bij het Nederlands in stituut voor onderzoek van de eerstelijns gezondheidszorg (Nivel), benadrukt de voor beeldfunctie die ons land heeft op het gebied van ver loskunde. „In ons land wordt één op de drie kinderen thuis geboren. In vrijwel alle ande re westerse landen is het aan tal thuisbevallingen tot min der dan één procent gedaald. De reden hiervoor is dat in Nederland zwangerschap en bevalling niet als een ziekte worden gezien, maar onder deel vormen van het normale leven. Bovendien is er bij ons een keuzemogelijkheid voor de wijze van bevallen". Hingstman wijst op een on derzoek waaruit blijkt dat veertig procent van de Neder landse vrouwen de voorkeur heeft om thuis te bevallen. „Ook al is de laatste drie jaar het aantal thuisbevallingen met twee procent gedaald naar 33 procent". Andere opinie I Dat er in andere landen ge- i heel anders wordt gedacht over thuisbevallingen blijkt onder meer uit uitspraken van de Duitse gynaecologen- vereniging. De voorzitter van deze vereniging schreef in het blad 'Sexualmedizin' dat het „maar eens uit moet zijn met die thuisbevallingen". „Waar om gaat het nu, in hemels- Het Nivel (Nederlands instituut voor onderzoek van de eerste lijnsgezondheidszorg) in Utrecht, dat wordt gesubsidieerd door het ministerie van WVC, houdt zich bezig met onderzoek naar de gezondheidszorg die recht streeks toegankelijk is voor de patiënt. Lammert Hingstman, projectlei der bij het Nivel met als werk terrein verloskunde, organiseer de enkele weken geleden een congres met als thema: 'Verlos kundige zorg in Nederland: een voorbeeld voor de geïndustriali seerde landen?' Hingstman: „Bij ons is het heel gewoon om thuis te bevallen. In andere landen is een vrouw min of meer gedwon gen om naar het ziekenhuis te gaan, ook al zou ze het liever anders zien. Nederland is er veel meer op gericht om een beval ling zo plezierig mogelijk te la ten verlopen". THUIS-KRAAMZORG UNIEK IN DE WERELD naam? Wie heeft het kind om zijn mening gevraagd? Al die geémotioneerde voorvechters van vroedvrouwenhulp tonen uitsluitend interesse voor de gevoelige gemoedstoestand van de ouders". Een Nigeri- aan verklaarde op het jongste congres over verloskunde in Nederland „dat hoe groter het ziekenhuis is, hoe meer status de familie krijgt". Geconstateerd moet worden dat het Nederlandse systeem steeds meer ondersteuning krijgt. Tijdens het jongste con gres is door Wagner, Europees directeur voor Moederschaps- zorg van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO), ge pleit voor het Nederlandse sy steem van vroedvrouwen. Hingstman stelt dat bij beval lingen in ziekenhuizen veel vaker specialistische ingrepen worden gedaan dan nodig is. Volgens hem zou dat niet al tijd nodig zijn voor het goede verloop van een bevalling. „Tja, als er medische instru menten zijn, waarom zouden artsen die dan niet gebruiken? Neem bijvoorbeeld Amerika. Daar komt achttien procent van de baby's via een keizer snede ter wereld. In Neder land is dat maar zeven pro cent. Ook worden er in Ame rika eerder andere ingrepen gedaan tijdens de bevalling. Als het .fout gaat tijdens de bevalling, loopt de gynaeco loog het risico dat hij juridisch wordt vervolgd en voor de fout moet betalen. Logisch dat ze dan het zekere voor het onzekere nemen en direct met instrumenten en ingre pen aan de slag gaan". Wetten De huidige situatie in Neder land op het gebied van beval lingen is zo gegroeid doordat twee wetten de positie van de vroedvrouw beschermen. De eerste wet uit 1865 gaf de vroedvrouw de bevoegdheid zelfstandig bevallingen te lei den. Die zelfstandigheid is in de loop der jaren verder uit gebreid doordat vroedvrou wen steeds meer bevoegdhe den kregen, zoals hechten en het voorschrijven van bepaal de medicijnen. In België geldt bijvoorbeeld dezelfde wet, alleen heeft men daar geen uitbreiding van bevoegdheden gekregen, zodat het vrijwel onmogelijk is om in België als vroed vrouw zelfstandig te praktize- ren. De tweede beschermende maatregel is het Ziekenfonds- besluit uit 1941, die de Neder landse ziekenfondsverzekerde verplichtten om voor de zwangerschapsbegeleiding naar een vroedvrouw te gaan". Hingstman: „Ze kunnen wel een huisarts de bevalling la ten leiden, maar dan moeten ze ervoor betalen. Sommige huisartsen waren hierover zeer ontevreden, omdat zij het begeleiden van zwanger schappen expliciet tot hun taak zien. Natuurlijk had de verloskundige zorg in Neder land nooit zo kunnen groeien, als er geen acht dagen kraam- Simpel japonnetje met korte mouwtjes en wikkelceintuur (Es- cada). Als toevoegsel op het hoofd een kroon van stijf gaas en glinsterstrik Idoor TINY FRANCIS Voor sophisticated uitgaan keren we toch terug tot de jurk. Die staat per fect, rijk versierd, kort of lang, van organza of moiré. Wie het society cir cuit regelmatig fre quenteert, kan goed uit de voeten met verlevendiging van een basisjapon met 'costume jewellery' in alle varianten. Jurken uit de couture zijn een investering en iedere couturier heeft er zijn eigen opvatting over. Zwart glacéleer met doorzichtige tus senstukken van repen doorzichtig gaas op het bovenstuk en een rui me satijnen strook aan de zoom tot ver boven de knie en lange door zichtige mouwen is even chic als een hoog gesloten wit damast model met weggesne den armsgaten en dan sende franje. Zo'n jurk je trek je aan om er de hele verdere avond geen gedachte meer aan te wijden. Het zit en het staat! Draag bei de met oorhangers en hooggehakte schoentjes of een klein jasje. Wollen crêpe is in de meest verscheiden vor men te kneden: over slagmodel, tube, klok kend (vrolijk wuivend bij het dansen), a-sym metrisch. Rond de jurk hangt de mythe van de zestiger jaren en de slanke vrouw is er goed mee af. Nu hoe ven we over zo'n goeie jurk niet in cijfers met drie nullen te denken. Veel top-couturiers hebben een confectie- collectie die best be taalbaar is. Ook onze eigen jongens doen hun best voor de vrouw. Sterren Bovendien zijn er ge specialiseerde modeza ken, die confectie van buitenlandse sterren verkopen (Anna R., Bobbe, Dechering, Lee- ser met o.m. Mugier couture-confectie). 'Go- Voorbeeldige couturejurk van Rob Kroner, ge maakt uit gefronselde zijden mousseline (met zwevende shawl). foto's: pr vers Only' heet de pas lijk bloot jurkje met gelanceerde confectie- brede schouderbandjes, collectie van Frank De kleur varieert van Govers. Daar zit bij- effen zwart, tot fuchsia voorbeeld een vrouwe- en groen. Het kan sa mengaan met een ge ring bolero'tje om de schouders te bedekken (Nick van Cooten, Vlierboomstraat 521, verder in Zwolle, El- burg, Nijmegen. Inl. 020-6174041). Couturier Edgar Vos laat zich door het hele land presenteren door boutiques van zijn naam: A'dam, R'dam, Delft, Breda, Venlo, Maastricht, Arnhem, Hengelo. In de Haagse Heulstraat Boutique zijn net katoenen streepjurkjes en twee- kleuren japonnetjes binnengekomen. Har dies in de Javastraat voert confectie van grote namen als Fe- raud, maar ook een Es- cada-collectie. Dit is een losse greep uit een overvloed van 'dure' labels voor aantrekke lijke prijzen. In ons land is ook 'ready to wear' te koop van Un- garo, Montana, Dior, Cardin, Valentino ten faveure van de smalle re beurs. Maar in deze kleren is zonder meer het couturehandje her kenbaar. En dat valt niet weg te cijferen. Boetiekjurk van Louis Scherrer in zwart/wit print en grote zwarte kraag. Overslagmodel, gesloten op knopen, kleine mouwtjes en zeer korte rok Het lijkt met elkaar in tegenspraak: muziek em Maar wie op maandagni luistert naar 'Daar word vanhet dikwijls verraL programma van Martiel Buuren en Cees Huyzeq, KRO, weet waarover hè' Want een mens kan hel zichzelf maken, soms hij aandacht heeft voor i Er zijn tegenwoordig ni\ zoveel mensen meer di& zoeken in een retraite, i terugtrekken, voor enki dagen, een week soms, bezinning te komen om\ wezenlijke dingen in h§ bestaan. Je afzonderen j datgene in je toe te lateii de lawaaierige sfeer wal leven meestal wordt q overstemd, overschreeuw een zeldzaamheid ge wow Maar wat kan het de m, dóen om op te vangen meditatieve stof wordt aangereikt; in taal, in /i| Dat heb ik weer eens i overwogen nadat ik op j om half tien mijn geliet KRO-programma had ai Die keer gaf Wil Derks, commentaar bij zijn keii religieuze muziek. Derlii wetenschappelijk direcü Radboudstichting. bekende stichting die onderwijs, vorming en i pastoraat voor studenten hoger onderwijs vanuit katholieke levensvisie stimuleert, en nu al 85 j zodanig blijkt te functió, ils dikwijls werd ik d er getroffen door de\ eenvoudige wijze waaro luisteraars werd vertelq waarom déze muziek ui uitgekozen, waarom Dej precies hiervan stil woij Natuurlijk speelt in een programma als dit muz eerste viool, maar hoe i voel ik me bovendien meegenomen door het commentaar er omheen zo'n geval ervaar ik da herkenning een aanzien rol speelt in het tot rusi bezinning komen. Deric sprak eroyer dat van m bij de grote, indrukwek momenten in ons bestal bijvoorbeeld bij het ster] een dierbare, een bijzon werking en vertroosting uitgaan. Maar in dat zei programma kwam naar dat muziek, ook religiei muziek, eveneens haar kan hebben in de alledi van het leven. Dat biet Derkse het lied 'Oh, be in the Lord' van John j aankondigde. Hij vertel één van zijn dochters bandje met dat lied vot had meegebracht van e vakantiereis naar Engel hij voegde eraan toe, da melodie het liefst voor heen neuriet, als hij op fiets naar zijn werk gal blijkt te kunnen: mèt r stil worden in jezelf. Tl eventueel van straatlav verkeersdrukte. Het was weldadig dat i uitzending werd besloti het oude Alma Redem] Mater zoals de Benediï dat in de Slangenburg 'sAvonds bij de complt een duister (en stil) gei kapel. Met als enige vei een kaars bij het Maria Derkse vermeldde nog de soms managemen jachtigheid van zijn taa besefte zo nu en dan dt moeten opzoeken om e zichzelf te komen. Zo'n commentaar is inspirerend. Vernemen in onze tijd mensen zit onderdompelen in de s het monnikendom - ah zoals hier bleek met et familielid - om te ontd wat nu eigenlijk de grt waarop we staan. Van dergelijke uitzending h volmondig beamen: 'Di ik stil vanOndanks, i dankzij de muziek die gehore wordt gebracht Iets anders heb ik er t uit gedestilleerd. Hoew teruggeworpen worden jezelf in de afzondering natuurlijk uitstekend ii je daardoor iets wezem het spoor komt, ben je helemaal onthand als i retraite je niet gegevei het wil wordt op zijn bediend; thuis op maandagmorgen, in zij omgeving dus. En het verder mogelijk jezelf zetten tot een kleine overweging. Midden ii stadsgevoel desnoods, 1 en zacht voor jezelf zii wat je diep in je hart i aangesproken. Als daar muziek voor het horen.... verzorging aan huis, als ver volg op een succesvolle thuis bevalling, was geweest". Overigens merkt Hingstman nog op dat het verloskundig systeem, zoals wij dat in Ne derland kennen, kan functio neren omdat de afstanden in ons land zo klein zijn. Mocht er iets misgaan dan is een vrouw toch snel in het zie kenhuis. Ziekenhuis Toch hebben deze wetten niet kunnen tegenhouden, dat sinds de jaren vijftig steeds meer vrouwen in het zieken huis gingen bevallen. „Het ziekenhuis kreeg een uitstra ling, zo van: dat is het veili gste van alles. Daar zit een opeenhoping van allerlei spe- cialismes en dus kan er dan niets verkeerd meer gaan". Hoewel de huisarts een aantal patiënten moeten afstaan aan de verloskundige en de ver loskundige op haar beurt pa tiënten aan de gynaecoloog blijft de trend 'in het zieken huis bevallen' in Nederland sterk. Maar dat wil niet zeg gen dat er nog heel wat kan worden verbeterd aan de ver loskundige zorg. Nivel-verte- genwoordiger Hingstman is op dit moment bezig met het opzetten van een aantal sa menwerkingsverbanden tus sen gynaecologen, verloskun digen en huisartsen. „Tussen die groepen bestaan in som mige plaatsen al jaren proble men. Vroedvrouwen hebben de kritiek, dat als ze een vrouw met mogelijke compli caties doorsturen naar een gy naecoloog, die daar wordt ge houden en niet meer terug komt naar de verloskundige praktijk, vaak ook niet bij volgende zwangerschappen. Gynaecologen klagen op hun beurt dat verloskundigen veel te lang een vrouw vasthouden bij problemen, waarna zij de 'fouten' kunnen herstellen. Verder zijn lang niet alle huisartsen gecharmeerd van de beschermende maatregel dat op het moment dat er een vroedvrouw in hun buurt komt te wonen, ziekenfonds verzekerden verplicht naar haar toe moeten". Samenwerken Hingstman vindt dat vroed vrouwen, gynaecologen en huisartsen meer met elkaar moeten gaan samenwerken, waardoor het onderling ver trouwen verbeterd wordt. Het stiumuleren van samenwer kingsverbanden zou de moge lijkheid kunnen scheppen voor een maximum aan keu zevrijheid voor de vrouw, met een maximum aan samenwer king tussen de verschillende disciplines. „Van groot belang is dat bin nen zo'n samenwerkingsver band alle gegevens over zwangerschap en bevalling worden geregistreerd, zodat de kwaliteit van de verleende zorg goed kan worden onder zocht. Juist goed onderzoek naar de kwaliteit is van grote waarde voor de Nederlandse verloskundige zorg". door Joke Forceville-Van R Lammert Hingstman: „Bij bevallingen in ziekenhuizen worden meer vaker medische ingrepen gedaan dan nodig is". foto: 't sticht Idoor JAN PAALMAN Elk jaar verdrinken 520 Nederlanders. De meeste van hen, 450, overlijden nog voordat ze het zie kenhuis hebben bereikt. De slechte afloop is vaak onvermijdelijk, maar in een flink aantal gevallen had het overlijden van de drenkeling voorko men kunnen worden door maatregelen van het slachtoffer zelf, de toeschietende omstan ders of zelfs van de pro fessionele hulp. Dat komt vooral omdat ver drinking een heel eigen aardig soort ongeluk is. Past men op de drenke ling klakkeloos de gewo ne EHBO toe, dan is er een gerede kans dat men de zaken nog erger maakt dan ze al waren. Wat er precies gebeurt bij verdrinken en hoe men de drenkeling het beste bij kan staan, is pas de laatste tien jaar min of meer duidelijk geworden. Verdrinken, zo neemt men nu aan, gaat in drie fasen. Nadat men te wa ter is geraakt neemt het li chaam onmiddellijk een aan tal verstandige maatregelen. Op de eerste plaats wordt de bloedcirculatie naar de min der vitale organen afgekne pen. Dat heeft twee voorde len: er stroomt minder bloed naar de huid zodat de huid zo min als mogelijk kostbare warmte aan het water af zal staan, en, twee, op deze ma nier zullen hersenen en hart zo lang mogelijk verzekerd blijven van een goede bloed- toevoer. Ook gaat het hart onmiddellijk langzamer klop pen. Dit staat bekend als het 'duikreflex', een maatregel die ook al besparend werkt op het verbruik van de schaarse zuurstof. Als de drenkeling, door paniek en benauwdheid gedwongen, onder water adem haalt, dan sluiten de stembanden zich volautomatisch. Deze 'kramp' van de stembanden voor komt dat water de longen in kan stromen. Water in longen Vanaf fase twee beginnen de verdedigingslinies van het li chaam langzaam maar zeker te bezwijken. Door toene mend zuurstoftekort gaan de stembanden weer openstaan, waardoor met elke ademteug water in de longen kan stro men. Zelfs een beetie water in de longen heeft al een ta melijk verwoestend effect. De beschermende laag van de longblaasjes raakt ogen- jaar,- „een drenkeling nooit zelf uit het water komen of zich zelf opwarmen door li chamelijke inspanning." Het toch al benarde hart kan het dan begeven. Om dezelfde reden moet men de drenke ling nooit in horizontale hou ding uit het water hijsen. Het bloed schiet dan door het wegvallen van de waterdruk gelijk de benen in waardoor de circulatie het plotseling kan begeven. Om de zelfde reden moet men de drenke ling aan de schuine water kant zoveel als mogelijk hori zontaal leggen. De longen leeg drukken is zinloos en tijdsverspilling bovendien. Het binnengekomen water is dan meestal al lang door het bloed opgenomen, en je loopt ook nog de kans dat de dren keling gaat braken en het braaksel inademt. De helft van de drenkelingen braakt spontaan. Om te voorkomen dat dit braaksel in de longen terecht komt is bij de ade mende drenkeling de 'stabie le zijligging' (ongeveer de houding als je op je zij slaapt) het veiligst. „Door de moeilijke diagnos tiek, het afschuwelijke uiter lijk van een drenkeling en door de misvatting dat na een onderdompeling van en kele minuten geen overle ving meer mogelijk zou zijn, wordt bij veel drenkelingen op de plek van het ongeval ten onrechte het besluit ge nomen om niet meer met de reanimatie te beginnen" schrijft Bierens. Kortom, een drenkeling leeft totdat het te gendeel is bewezen. „Tenzij de geschatte onderdompe- lingstijd meer dan een uur bedraagt", zal men onmiddel lijk moeten ingrijpen. Dat gaat bij drenkelingen anders dan normaal. EHBO-ers le ren in Nederland dat als het slachtoffer niet ademt en geen pols heeft, dat ze eerst hartmassage moeten toepas sen en dan pas moeten bea demen. Bij drenkelingen is dat niet het geval, die moeten eerst beademd worden. Een ander moeilijk punt is die on derkoeling. De drenkeling zelf laten bewegen is - zoals gezegd - slecht voor het hart. Het legendarische opwarmer tje door een flinke slok alco hol is ook al niet best. De bloedvaten in de 'afgescha kelde' lichaamsdelen gaan dan weer openstaan, waarna dit koude bloed de centrale organen nog meer zal afkoe len. Het zelfde geldt voor ac tief opwarmen voor warme kruiken of onderdompeling in een warm bad. Het beste is om de benen tesamen in de kens te wikkelen, en armen, romp en hoofd afzonderlijk in te pakken met wollen de kens af aluminium reddings dekens. Daarmee kan men voorkomen dat het lichaam nog verder afkoelt. blikkelijk aangetast met als gevolg dat hele stukken long dichtklappen. Het koude wa ter dat via de long in de bloedbaan komt versnelt ook nog eens een keer de afkoe ling van het lichaam. Uitein delijk onstaat - fase 3 - een levensbedreigend tekort aan zuurstof. De patiënt is bewus teloos, de pols is vaak niet meer te voelen, hij voelt vaak erg koud aan, er is nau welijks of geen ademhaling, kortom, de patiënt ziet er zeer dood uit. Wat te doen? Een zeer onder schatte factor bij verdrinking is afkoeling. De mens is, zoals de ex-marine arts M. Gros- feld zo aardig omschreef, een „tropisch dier dat door moe der natuur niet met een be hoorlijke vacht uitgerust is". Daar komt nog bij dat water drie keer zo snel de huid af koelt als lucht. Onderkoeling is een tweesnijdend zwaard, een geluk bij een ongeluk. Door de onderkoeling ver bruikt het lichaam minder zuurstof, zodat vitale orga nen, vooral de hersenen, door een soort winterslaap worden beschermd. Maar het ongeluk bij dit geluk is, dat onderkoeling zelf een doods oorzaak is, waarschijnlijk de belangrijkste doodsoorzaak bij schipbreukelingen. Daar zijn lugubere details over be kend. Overlevenden van de Titanic vertelden later dat het gegil van de in 3 graden koude water ronddrijvende drenkelingen na 40 minuten verstomde. Je warm houden door beweging of zwemmen heeft een averechts effect, want dan verlies je meer warmte dan je produceert. Het beste is om de zogeheten HELP houding aan te ne men, de houding die je auto matisch aanneemt als je je te ruste legt in een zeer koud bed. Inspanning De fouten die de redder kan maken zijn legio. Zelf te wa ter gaan is riskant, en het beste is om de drenkeling een touw, boei of reddingsklos toe te werpen. „Laat", zo schrijft de anesthesist Bierens in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van vorig

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10