Het geweten Van de wereld r r I mal Ie Tweede jeugd hunebedden dertig jaar amnesty international »i Hunebed an Havelte >ijt spits af bij restauratie foidóetBouttuit ZATERDAG 18 MEI 1991 PAGINA 27 iMSTERDAM - Ergens is iemand I pmaar verdwenen. Spoorloos. Hij |iet Florestan en hij is journalist. _4ijn vrouw Leonore is ervan over- aigd dat hij zit opgesloten. Ze zelf gezien dat hij is wegge- aald door soldaten van de machti- gouverneur Pizarro. Maar nie mand wil haar iets vertellen. Ze _Jordt van het kastje naar de muur pstuurd. Leonore wil haar man te- ,j pg. Maar wat moet ze in haar een- e beginnen? Hoog tijd voor hulp. n toor Amnesty International bij- pe het verhaal afloopt, is 28 mei te en in de Leidse Schouwburg. Dan gaat imelijk de opera Fidelio van Beetho- in première. Met het stuk, dat in iel theaters in Nederland wordt opge- berd, viert Amnesty haar dertigjarig ju- lleum. Frank Groothof heeft ae opera leciaal voor de organisatie bewerkt tot n uitvoering die geschikt is voor het tie gezin. Niet alle muziek van de ope- I is gebruikt, omdat bij aria's de hande- (ïg vaak stil valt. En dat houden kinde- i HJce ver moet liet komen pO'Hdaf u eindelijk lid wordt? INTERNATIONAL I laatste ledenwerfactie van Amnesty: irda Havertong geschminkt als gewe isgevangene. FOTO: PR ren niet vol. Ook het verhaal is ingedikt. De rol van gouverneur Don Pizarro is uitvergroot. Dat is een echte schoft ge worden. En gevangenisdirecteur Rocco is een meeloper voor wie alleen geld telt. Geen zware 'Beethoven', maar een licht voetig sprookje met mensenrechten als achterliggend thema. Tegelijkertijd een thema dat Amnesty al dertig jaar op de voorgrond stelt. Men sen die worden vervolgd op grond van overtuiging, geloof, ras, etnische af komst, taal of sekse krijgen van Amnes ty het stempel gewetensgevangene opge drukt. Op voorwaarde dat zij geen ge weld hebben gebruikt of gepropageerd. En voor die mensen wordt actie ge voerd. Met als doel: een betere behande ling en vrijlating. Tevens wil Amnesty het martelen en de doodstraf afschaffen. Aan culturele, geloofs- en politieke ver schillen wordt voorbijgegaan. Amnesty draagt de objectiviteit en onafhankelijk heid hoog in het vaandel. Geld van overheden of openbare instellingen wordt niet geaccepteerd. Een sterk wa pen, zo'n miniprogramma waar bijna ie dereen wel 'ja' tegen moet zeggen. Zeehondjes Kennelijk gebeurt dat toch niet automa tisch. Amnesty baarde eind vorig jaar opzien met een professionele ledenwerf campagne. Bekende Nederlanders wer den daarbij als lokkertje gebruikt. Een onherkenbare Astrid Joosten of een zeer herkenbare Johnny Kraaykamp staarden Nederland geschminkt als politieke ge vangenen aan. „Veel mensen weten wel dat we iets tegen het onrecht doen, maar het is hen niet helemaal duidelijk of dat nu met mensen of met zeehondjes te maken heeft", verklaarde Amnesty- woordvoerster Maud Bredero de actie destijds. Het bleek een uiterst succesvol le zet. In amper vier maanden tijd wer den 25.000 nieuwe leden ingeschreven. De Nederlandse afdeling is met ruim 135.000 aangesloten leden onbedreigd koploper in de wereld. Een decennium geleden bedroeg het aantal leden en do nateurs net 50.000. Maar tekstschrijver Mark van den Berg die de campagne onder zijn hoede nam, had het niet makkelijk met de organisa tie. „Het produkt 'Amnesty' toont wei nig spectaculair. Hoewel het resultaat er mag zijn. Van de geadopteerde gevange nen komt een derde vroegtijdig vrij, maar gesprekken met regeringsleiders of onderzoeksteams die landen bezoeken, zijn voor een campagne-ontwerper lasti ger dan opvallende acties van cowboys in dobberende rubberbootjes. Greenpea ce is Camel, avontuur. Amnesty is intel lectueel. Er worden brieven geschreven en rapporten gemaakt", liet hij zich ont vallen. Ook al is de organisatie uitgegroeid van actiegroepje tot bedrijf, een bv Mensen rechten, juist die briefschrijvers vindt Amnesty heel belangrijk. Mensen die het onrecht thuis aan tafel bestrijden, of in Een demonstratie in Den Haag om gewet een buurt- of clubgebouw tijdens een speciale schrijfavona. „U, brievenschrij ver en -schrijfster, bent het hart van dit bedrijf. Er is nog nooit iemand vrijgeko men, omdat Amnesty Nederland een personeelsblad, een directeur of een computer heeft. Dat zal de dictators aller landen een zorg zijn. Maar van die dui zenden brieven van u worden ze echt ze nuwachtig. Dat verklaren alle getuigen en vrijgelaten gevangenen steeds weer", schrijft hoofdredacteur Martin de Ko ning van het Amnesty-blad 'Wordt Ver volgd'. Voordat de brievenschrijvers echter aan de gang kunnen, moeten de berichten over schending van de mensenrechten door drie onafhankelijke bronnen wor den bevestigd. Dat varieert van familie leden die Amnesty schrijven en gevange nisdirecteuren die bevestigen dat de per soon gevangen zit, tot een medegevange ne. De tipgevers blijven anoniem. De verzamelde informatie vormt de grond slag voor allerlei activiteiten. Daarvan is de bekendste de zogeheten 'adoptie'. De ex-dissident en nu president van Tsjechoslowakije, Véclav Havel, bij voorbeeld is zes jaar lang, van 1977 tot 1983, het 'adoptiekind' geweest van Am- nestygroep 133 uit Hoogezand-Sappe- meer. Havel heeft het in zijn boek 'Brie ven aan Olga' over de grote hoeveelhe den post die naar de gevangenis werden gestuurd. „En toen zijn vrouw Olga een keer bij hem op bezoek ging, werd ze bij de gevangenisdirectie geroepen. Of ze haar man maar wilde zeggen dat die stroom buitenlandse post moest ophou den", herinnert Henk van den Hengel, gevangenen vrij te krijgen. als Amnesty-lid betrokken bij de acties voor Havel, zich nog uit die tijd. Alle acties van Amnesty worden op het hoofdkantoor in Londen voorbereid en door het Nederlandse secretariaat in Amsterdam vertaald en begeleid. Elk jaar wordt een overzicht gepubliceerd van alle informatie en rapporten over mensenrechtenschendingen in de hele wereld: het Jaarboek van Amnesty Inter nationaal. De Nederlandse afdeling geeft daar een integraal vertaalde versie van uit. Uit het jaarboek 1990: in bijna honderd landen werden in 1989 gevangenen ge marteld, in zo'n tachtig landen werden gewetensgevangenen vastgehouden. Bij voorbeeld Joegoslavië, waar in dat jaar 4500 mensen om politieke redenen ge vangen werden gehouden. In 62 landen werden zeker 2826 mensen ter dood ver oordeeld en in 34 landen ten minste 2229 mensen ook ter dood gebracht. Daarnaast werden in meer dan 35 lan den tegenstanders van de regering ver moord door veiligheidstroepen of doods eskaders. Nederland kreeg in 1986 de twijfelachtige eer in het Jaarboek te zijn opgenomen. Amnesty maakte zich be zorgd over een incident in 1985, waarbij 45 Tamils die op doorreis waren van Sri Lanka naar Oost-Berlijn op de luchtha ven Schiphol werden aangehouden en teruggestuurd. Het incident valt echter in het niet bij hetgeen andere landen 'presteren'. De reacties op de bevindingen van Am nesty zijn altijd heftig geweest. „Het be roemde Amnesty International is een in strument van communistisch terrorisme dat, vanuit Londen, hulp biedt aan guer rilla's over de hele wereld", reageren Braziliaans kranten in 1972 als de orga nisatie bekendmaakt over sterke aanwij zingen van martelpraktijken in dat land te beschikken. Na de verschijning van het rapport over gewetensgevangenen in de Sovjetunie in 1980 wordt de organi satie, zoals zo vaak gebeurt, verguisd. „Van het begin af aan is Amnesty Inter national in handen van imperialistische geheime diensten, en dan met name van de Amerikaanse, wier belangen het dient", wordt in een Russische krant ge schreven. Dat Amnesty in 1977 met de Nobelprijs voor de Vrede is bekroond, doet daar niets aan af. Tien jaar later worden overal in Oost-Europa Amnesty- afdelingen opgericht. Joegoslavië heeft de primeur. Frustratie Nederlandse politici zijn tevreden over Amnesty. In de jubileumkrant van de mensenrechtenorganisatie loven zij de betrouwbare informatie die zij van tijd tot tijd ontvangen. „We bewaren de stukken van Amnesty in ons landenar- chief en het Jaarboek is voor ons een soort bijbel", complimenteert kamerlid Leoni Sipkes van Groen Links. „Voor dat ik in de Kamer kwam, irriteerde het me wel eens dat Amnesty geen partij koos, maar nu vind ik dat juist een voordeel. De informatie is absoluut ob jectief en beschrijft feitelijke situaties. Daardoor is zij zo bruikbaar". Maarten van Traa van de PvdA plaatst echter een kanttekening. „Het enige wat ik wel eens tegen Amnesty heb, is dat het zo'n goede organisatie is. Amnesty laat zich dat beeld wel eens aanleunen. Het wordt dan als alibi gebruikt om niet verder te denken. Als je als politicus be paalde beslissingen moet nemen, bij voorbeeld waar het om vluchtelingen gaat, vind ik de stelligheid van Amnesty wel eens iets waar je vraagtekens bij kunt zetten. Maar goed, Amnesty heen ook de taak politici achter hun vodden te zitten en hen te confronteren met de consequenties van de afwegingen die ze maken", relativeert hij. Maar weinig organisaties kunnen zeggen dat ze als 'lastpost van wereldformaat' worden beschouwd. Of juist in positieve zin als 'het geweten van de wereld' wor den aangeduid. Amnesty is zo'n organi satie. Maar wat nu precies het effect is van de inspanningen van Amnesty In ternational is moeilijk na te gaan. Elke dag worden mensen gevangen gezet, ge marteld of veroordeeld, omdat zij toe vallig een andere mening hebben dan welkom is bij de regerende dictator. Maar of het er nu zonder Amnesty meer of minder zijn geweest valt niet te bewij zen. Elke dag worden ook mensen vrij gelaten. En daarbij is niet onweerlegbaar aan te geven of dat nu het resultaat van een Amnesty-actie is. De machthebbers zijn immers wel de laatsten om deze or ganisatie de eer te geven die haar toe komt. Voor secretariaatsmedewerker Daan Bronkhorst een fascinerende fru stratie. „We weten nooit zeker of wat we doen succes heeft, maar dat weerhoudt ons er niet van het te doen". logisch monument zwaar aangetast. In meer hunebedden wordt vuurtje ge stookt; als zij in de bebouwde kom van een gemeente liggen hebben hunebdden het hard te verduren. Maar in het algemeen draagt de lucht verontreiniging in veel grotere mate bij aan de verwering van de stenen. Zuren vreten zich een weg in het graniet, dat al vele duizenden jaren oud was voordat de Trechterbekervolken ze gebruikten voor hun graven. Hunebedden waren collectieve grafkamers die tussen 3400 en 2800 jaar voor Christus regelmatig werden opgeschoond om weer ruimte te maken voor nieuwe doden. Ook functio neerden zij als markering van een gebied dat door een boerengemeenschap als ter ritorium werd beschouwd. De hunebedden van Drenthe trekken enorm veel publiek. En die publieke be langstelling groeit alleen maar. Voor elk hunebed is een beheersplan nodig, con cludeert S.W. Jager, regionaal archeo loog van de ROB en samen met dr. H. Kars, hoofd van de natuurwetenschap pelijke afdeling van de ROB, verant woordelijk voor het herstel van de hune bedden. Inspectie en onderhoudsbeurten moeten de hunebedden door de eeuwen heen loodsen. Jager denkt aan een be langrijke rol van de archeologische mo- numentenwacht, die vorig jaar is opge richt. Belangrijk is dat de ruimte rond hunebedden wordt vrijgemaakt van bo men en opdringerige wortels. Voor een goed beluchtingsklimaat moet de wind vrij spel hebben. De naam van A.E. van Giffen is onlos makelijk verbonden aan het behoud van de hunebedden. Al in 1918 inventari seerde hij alle hunebedden. Van Giften werd belast met toezicht en conservering van deze monumenten. Het hunebed van Havelte heeft een bijzondere histo rie. In de Tweede Wereldoorlog werd het complete hunebed ontmanteld en elders in de buurt begraven; het moest wijken van de rolbaan van het vliegveld dat toen in Havelte werd aangelegd. Dankzij het documentatiewerk van Van Giffen kon het hunebed na de oorlog in oor spronkelijke staat worden herbouwd. Een week restauratiewerk is voldoende, aldusHenk Kars. Gisteren werden de stenen schoongespOten, terwijl vanmor gen het spectaculairste onderdeel werd afgewerkt: twee loodzware dekstenen werden omhoog getakeld om ze öp de juiste plek van de draagstenen terug te leggen. Zo doen wij dat dus, vijfduizend jaar na dato. De techniek staat voor niets, al blijft de wetenschap tot op de dag van vandaag gissen hoe die Trech- terbekerjongens de kunststukjes hebben geleverd. Druk Sommige draagstenen van de hunebed den staan op 'springen', ook die van Ha velte. Doordat het raakvlak van dek- en draagsteen verschuift, ontstaat een enor me druk op de draagstenen. Stalen pin nen moeten -nauwelijks zichtbaar- het draagvlak verstevigen. Een onderdeel van het restauratiewerk dat wel eens heel belangrijk kan zijn. Want met al die scheuren en scheurtjes valt nooit te voorspellen of en wanneer een deksteen het begeeft. Geen kind zal het overleven, als het wordt geplet onder een gewicht van tweeduizend ton. Want zo zwaar is een deksteen wel. Bij het hunebed van Havelte experimen teert de ROB met het aanbrengen van een beschermingslaag aan de onderkant van de stenen. Juist de onderkant heeft veel te lijden. De bovenkant van de steen is glad, maar de onderkant is pok dalig. De bovenzijde van een steen waait wel droog, maar de onderkant is doorlo pend nat en corrodeert. Het proces van verwering gaat daardoor veel sneller. Een beschermende laag moet erger voor komen. Of dat helpt kan over ruim drie jaar worden vastgesteld. Verder worden scheuren en barsten gedicht. Niet met kunststoffen als kunsthars (een te groot risico, aldus Kars), maar met natuurlijk materiaal. De restauratie van de hunebedden be perkt zich veelal tot de stenen -zeg maar het geraamte van de hunebedden, die - als je ze van bovenaf op tekening be kijkt- ogenschijnlijk het gebit blootleg gen van de Trechterbekercultuur. Volledige restauratie is niet aan de orde. Zij zou de hunebedden onder een laag dekzand laten verdwijnen en aan het oog onttrekken. Voor een enkel hunebed -bijvoorbeeld dat van Angelso- zou het een aardige oplossing zijn; het hunebed zou alsnog kunnen worden geconser veerd. Maar de meeste mogen en moeten wor den gezien. De rijksdienst garandeert 'een terughoudende aanpak'. Het gaat weliswaar niet geweldig met de hunebed den, maar het verval verloopt heel lang zaam. Henk Kars: „Voor paniek is geen reden." HAVELTE - Geen kind, geen groot mens -en zelfs geen oudere die wankelt op zijn benen- kan de verleiding van een hunebed weer staan. De aanblik van die steen klomp wordt instinctief gevolgd door een klauterpartij. Dat hebben de 54 hunebedden in Drenthe (en één in Groningen) geweten. Hun conditie kreunt onder scheuren en verzakkingen. Ingrijpen is nodig. Het hunebed van Havelte heeft deze week de primeur: de ROB helpt het vijfduizend jaren 'oudje' weer op de been. Met deskundig heid en vlijt worden de rimpeltjes gladgestreken. En met eerbied, want piëteit past bij een grafmonu ment -al die klauterpartij en ten spijt. Twaalfduizend gulden kost de restaura tie van het Havelter hunebed, en dat mag een schijntje heten. Het gaat per slot van rekening om de oudste bouw werken van Nederland die in de Trech terbekercultuur werden opgeworpen. Na de renovatie van 'Havelte volgt in het najaar het hunebed van Borger. Elk jaar wil de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) twee Drentse hunebedden een opknapbeurt geven. Van de 54 hunebedden worden ten minste achttien stuks onder handen genomen; bij deze hunebedden komen eenvoudige voorzieningen voor het pu bliek, dat dringend wordt gevraagd zijn instincten niet bot te vieren op die hul peloze dek- en draagstenen. Recreatiedruk Maar een hek rond het hunebed blijft achterwege. Het publiek verdient dat niet, hoewel meer eerbied voor het ver leden gewenst is. De wankele conditie van een aantal hunebedden is niet alleen te wijten aan de recreatiedruk. Soms wel, zoals het hunebed in de woonwijk Angelslo in Emmen. Barbecuepartijen en crossactiviteiten van de jeugd hebben het karakter van het hunebed als archeo- restauratie van de hunebedden in Halvelte is begonnen. Sommige draagstenen staan namelijk op 'springen' HAVELTE - De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort is gisteren begonnen met het herstel van het grote hunebed in Ha velte. Het hunebed van Havelte is de eerste in een reeks van achttien hunebed den, die in de komende jaren worden opgeknapt. In het najaar is de beurt aan het hunebed van Borger. Elk jaar worden een paar hunebedden gerenoveerd. De ROB concentreert zich op achttien van de 53 hunebedden die Drenthe nog rijk is. De achttien hunebedden (waaronder die van Schoonoord, Loon, Drouwen en Rolde) krijgen een zogeheten A-status: informatiepaneeltjes en eenvoudige parkeervoorzieningen moeten de publieksstroom in goede baan leiden. De ROB rekent op een mentaliteitsverbetering bij het publiek. Die is nodig, want behalve de luchtverontreiniging heeft ook de recreatiedruk de kwaliteit van de vijfdui zend jaar oude monumenten aangetast. De herstelwerkzaamheden in Havelte worden in een week geklaard. De stenen krijgen een beschermende laag, scheuren worden gedicht. Deze week werden twee dekstenen omhoog gehesen, waarna zij werden teruggelegd op de draagstenen. De correctie was nodig, omdat de stenen van hun draagvlak dreigden te vallen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27